BESLISSING VOLGENDE WEEK Nieuwe gemeentebelastingen kunnen gezin 33 gulden kosten Rijkspostspaarbank rentetot 7% Russisch maanschip landt in zee GROND- EN PERSONELE BELASTING VERDWIJNT Reeds in 1975 GEEN WACHTLIJST TELEFOONDISTRICT DEN HAAG MEER Zorgenkind sector Leiden Staat van beleg in Ecuador Ir. Hulsbergen: functie van directeur WMN is uitgehold ✓2 Nederlander eet nog steeds even zwaar als houthakkers Spreekrecht voor publiek bij raad in Wormerveer Rotterdam in zorgen Satellieten in ruimte vernietigd Luns optimistisch over M,-Oosten VOENSDAG 28 OKTOBER 1970 LE1DSE COURANT ADVERTENTIE sr be- s, die wil- estand Ruis", n. Daf i af- (Van onze parlementaire redactie) 'EN HAAG De invoering van een nieuw belasting - ebied voor de gemeenten kan de drie miljoen lederlandse gezinnen gemiddeld elk 33 gulden per extra gaan kosten. Deze schatting maakte minis- Witteveen van Financiën gisteren in de Tweede Earner, waar het wetsontwerp tot invoering van een ligen belastinggebied voor gemeenten en provincies i de orde was. Deze nieuwe regeling zal volgend jaar geleidelijk ingaan als de Kamer er zich mee verenigt. Volgens minister Witteveen wordt dooi de wet voor de gemeenten als totaliteit een „ruimte" van circa 300 miljoen gulden geschapen. Daar staat echter tegenover, dat de centrale overheid de perso nele en grondbelasting afschaft, wat voor haar een „offer" betekent aan belastinginkomsten van 200 mil joen. Deze minister en ook zijn onderminister Grap- perhaus alsmede minister Beernink van Binnenlandse Zaken betoogden, dat het hebben van een eigen belastinggebied een verlengstuk is van het hand haven van de autonomie van de gemeenten. Die ge meenten zullen het merendeel van hun inkomsten uit het Gemeentefonds blijven krijgen, maar daarnaast hebben zij behoefte aan een eigen inkomstenbelcid, afgestemd op de eigen noodzakelijke voorzieningen. Hoofdelement voor de gemeentelijke ?lastingen vormt de belasting op onroe- md goed, zowel voor de eigenaar als de gebruiker. Er werd op gewezen, ,an tal van bezwaren van de Kamer igen de nieuwe regeling tegemoet is ge- onder meer door de maatstaf, ir geheven kan worden te beper- door de heffing en inning cen- •aal te doen geschieden. Veel verder enste de regering ook niet te gaan, it men mag de gemeenten ook weer t aan te sterke banden leggen, dan t men de autonomie weer geweld aan- werd voorts op gewezen, dat de ge- leenten niet „moeten" heffen, ze „mo- :n". Dat sloeg dan vooral ook op ge- leentelijke belastingen als reclamebelas- ng, hondenbelasting en toeristenbelas- ng. Wat betreft de centrale heffing en in- ng van de gemeentebelasting nadat gemeenten zelf de normen hebben istgesteld kon staatssecretaris Grap- rhaus meedelen, dat de rijksbelasting- enst de zaken eerst in handbewerking 1 moeten regelen. Ondanks het feit, it de grond- en personele belasting ver- wijnen, zal er (netto) 100 a 150 man nodig zijn voor dit werk. Pas in 175 is automatisering mogelijk, waar- ior men 300 man kan besparen. Omdat de regering nog maar enkele igen geleden wijzigingen in het wets- ïtwerp aanbracht en er ook nog tal amendementen zijn ingediend, werd esloten de behandeling van het wets- ntwerp pas morgen voort te zetten. De eslissingen worden volgende week oensdag genomen. Dr. Grapperhaus over vermakelijkhedenbelasting: Past niet meer in deze tijd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vermakelijkhe denbelasting past niet meer in deze tijd. Hij zal dan ook over een aantal jaren worden afgeschaft. De verma kelijkhedenbelasting voor bioscopen mogelijk al per 1 januari. Dit zei gisteren in de Tweede Kamer staatssecretaris Grapperhaus van nanciën tijdens de besprekingen' de gemeentebelasting. De kans be staat dat het afschaffen van de be lasting voor de bioscopen wordt uit gesteld tot 1 januari 1972, als een amendement van die strekking door de Kamer wordt aangenomen. De vermakelijkhedenbelasting da teert uit de vorige eeuw, aldus dr. Grapperhaus, toen vermaak nog als luxe werd beschouwd. Nu is recrea tie levensbehoefte geworden, die men niet moet belasten. In de Tweede Kamer was gisteren de gemeentebelasting aan de orde. Op de joto heeft minister Beernink het woord. Hij werd bijgestaan door minister Witteveen en staatssecre taris Grapperhauswelke laatste kernachtige iiitspraken deed over de vermakelijkheidsbelasting. Eduardo del Pueyo opent zondagmiddag 1 november de „Meesterserie op zon dagmiddag" In Dlligentia. De ver maarde Spaanse pianist vervangt Bruno Leonardo Gelber die door ziekte verhinderd is. DEN HAAG (ANP) Het telefoon- istrict 's-Gravenhage (omvattend de ectoren Alphen aan den Rijn. Delft, Den laag. Leiden. Naaldwijk en Zoetermeer) ii 1975 geen wachtlijst meer hebben gegadigden voor een telefoonaan- luiting. Dan zullen 418.623 woningen icschikkcn over 370.011 telefoonaanslui- ingen en zal in het district Den Haag de jaren 19701975 een bedrag van 50 miljoen gulden (exclusief gebouwen) n de telefoondienst zijn geïnvesteerd. In houding tot de landelijke situatie is lil geen ongunstige ontwikkeling. De telefoonsituatie in Den Haag (één T met Voorburg, Rijswijk en Scheve- lingen) mag beslist gunstig worden ge- oemd. In Rijswijk is de toestand tot en net 1972 moeilijk, voor de overige cen- rales is er dan geen wachtlijst meer. In de sector Alphen aan den Rijn zal ia 1972 reeds aan alle vraag voor hon- lerd procent kunnen worden voldaan, 'oor Boskoop, De Meije, Ter Aar en Woubrugge zal in 1971 al geen probleem meer bestaan. Voor de sector Delft blijft de toestand in de stad Delft tot 1974 zorgelijk. Wel zullen de wachtenden in 1973 allen zijn geholpen maar in 1974 zal het nog even weer moeilijk worden. Overigens heeft in deze sector alleen de centrale Noot dorp tot 1971 nog moeilijkheden. In Leidschendam zal de wachtlijst in 1973 zelfs nog aanzienlijk groter worden totdat de nieuwe centrale in dienst zal worden genomen. In de sector Leiden zijn het vooral Koudekerk en Noordwij k waar de tele- foonnood nog lang voelbaar zal zijn, maar ook de overige centrale gebieden zijn nog lange tijd zorgenkinderen. Het meest zal het telefoontekort voelbaar zijn in Leiden zelf, daar het aantal wachtenden door relatief hoog wordt, eerst na 1973 zal de wachtlijst hier op geheven zijn. De sector Naaldwijk vertoont een alleszins gunstig beeld, alleen in De Lier zal het in 1971 niet mogelijk zijn onbe perkt telefoonaansluitingen te maken. De sector Zoetermeer vertoont een minder gunstig beeld. Moerkapelle zal tot 1973 met een tekort kampen. Zoe termeer zal ze.lfs in 1973 nog weer een wachtlijst krijgen, die in dat jaar ook weer zal worden opgeheven. GENERAAL ONTVOERD QUITO (AFP) In Ecuador is gister avond de staat van beleg afgekondigd en een uitgaansverbod van 's avonds negen tot 's ochtends zes uur ingesteld in verband met de ontvoering van de bevelhebber van de luchtmacht, gene raal Cesar Robn Sandoval. De regering heeft een beloning van 40.000 dollar uitgeloofd voor degenen die inlichtingen over de ontvoerders verstrekken. In Quito werd een golf van arresta ties verricht, voornamelijk onder als links bekendstaande elementen en on der studenten. Het eerste resultaat van de politiemaatregelen was dat de auto van de generaal, waarin hij werd ont voerd, op een niet nader aangegeven plaats is teruggevonden. Op enkele me ters van de auto trof men de particulie re chauffeur van de ontvoerde aan. Hij was bewusteloos en men vermoedt dat hij door de ontvoerders is verdoofd. In de aulo heeft zich naar het schijnt een gevecht tussen generaal en zijn ont voerders voorgedaan. Op de zitplaats naast de bestuurder werd een met bloed besmeurde zakdoek gevonden evenals een mitrailleur en een revolver. Een van de achterramen van de auto was verbrijzeld, vermoedelijk door een kogel die van binnenuit is afgevuurd UTRECHT (ANP) Het ambtena rengerecht in Utrecht heeft gisteren de behandeling voortgezet van dc klacht van ir. C. W. Hulsbergen uit Rijswijk tegen het Waterleidingbedrijf Midden- Nederland in Utrecht. De thans 58- jarige heer Hulsbergen was tot de sa menvoeging van het WMN met de Utrechtse waterleidingmaatschappij enig directeur van het WMN. In december 1965 besloot het alge meen bestuur van het WMN de heer Hulsbergen aan te stellen als hoofddi recteur met onder zich een technisch, een economisch en een algemeen direc teur. De heer Hulsbergen was toen met ziekteverlof. Zijn klacht is dat hij niet in de structuurwijziging van de directie is gekend en dat zijn functie is uitgehold, met name door de benoeming van een directeur voor algemene zaken. Deze. pas enkele maanden aan het WMN verbonden als adviseur. •PAARBANK 999-123 52 Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. (Van o r parlementaire redactie) BELANGSTELLING VOOR POLITIEK IN GEMEENTERAAD OPWEKKEN (Van een onzer verslaggevers) WORMERVEER De gemeenteraad van Wormerveer heeft gisteravond met 8 tegen 7 stemmen besloten om het publiek dat de raadsvergaderin gen bijwoont voortaan spreekrecht te verlenen. De bezoekers konden echter nadat de beslissing was ge vallen, nog niet meteen van hun nieuw verworven recht gebruik ma ken, omdat B. en W. eerst het regle ment van orde zullen moeten aan passen. Ook zullen er spelregels worden opgesteld. Het is voortaan aan iedere bezoeker toegestaan het woord te vragen, maar hij dient zich te houden aan het onderwerp, dat wordt besproken. De raadbeslissing betekende een overwinning voor burgemeester M. J. Hille, die onlangs met een nota kwam, waarin het spreekrecht werd geïntroduceerd. De tweemansfractie van de V V D. tekende fel verzet aan tegen het voorstel, omdat volgens haar het mee-discussiëren door het publiek, de besluitvorming door de raad ernstig zal bemoeilijken en de verantwoordelijke taak van de raadsleden zal aantasten. C'.P.N. en K.V.P. stemden ook tegen op grond van de vrees, dat het beleid van de raad zal worden doorkruist door al lerlei belangen en actiegroepen. De stemmen van P.v.d.A., P.S.P. en de Protestants Christelijke Fractie ga ven tenslotte de doorslag. Burgemeester Hille zei het spreek recht voorlopig als een experiment te beschouwen, dal wellicht kan uit groeien tot een methode om een grotere belangstelling te wekken voor de publieke zaak. Een motie, die de openbaarheid van de vergaderingen van B. en W. en van de commissie van woonruimte verdeling voorstelde! werd door de raad verworpen DEN HAAG Een maand geleden besloten de landbouw minister van de EEG dat het vetgehalte van melk in de toe komst in alle lidstaten 3,5 pet. zal zijn. Voor Nederland be tekent dat opnieuw 'n verhoging, ditmaal met 0.3 pet. Voe dingsdeskundigen vinden dit besluit van de ministers on juist. Zij proberen al jaren het Nederlandse volk van zijn vette dieet te helpen, tot nog toe met weinig succes. Het protest tegen verhoging van 't vetgehalte in de melk is eigenlijk verspilde moeite. Op het totale vetgebruik maakt het namelük in de melk praktisch niets uit. In het gemiddelde Nederlandse dieet zit 140 gram vet. Veel te veel, zeggen de voedingsdeskundigen. Het voorlichtings bureau voor de voeding adviseert 70 gram per dag voor mensen die volledig volgroeid zijn en lichte tot matige arbeid verrichten. Het ideale vetgebruik hangt af van leeftijd (kinderen in hun groeiproces kunnen relatief meer vet hebben), soort van werk en lichaamsomvang. Maar gemiddeld eten de Nederlanders als houthakkers. Die heb ben per dag zo'n anderhalf ons vet nodig. Het Nederlands dieet bevat per dag een halve liter con- sumptiemelk. Omdat een liter melk ongeveer een kilo weegt, zit in die halve liter 1.6 gram vet. Het besluit van de EEG-ministers om wat Nederland betreft het vetgehalte te verhogen van 3,2 naar 3.5 pet., zou ons dieet slechts 0,15 gram vetter maken. Op 140 gram en ook op het ideaal van 70 gram is dit te verwaarlozen. De grote homp vet zit in het gebak, de koekjes, de patat, de chocola, de croquet, de worst enz. Alleen voor degenen die meer melk gebruiken dan normaal, bijvoorbeeld kinde ren en zwangere vrouwen zou het enig verschil ma ken. Toch volharden voedingsdeskundigen in hun protest. Zij vinden dat elk grammetje telt, maar vooral wijzen zij op het psychologisch effect wanneer de overheid het vetgehalte in de melk nog eens gaat verhogen. De voedingsraad, het hoogste adviescollege van de regering op voedingsgebied, bracht in maart 1968 een advies uit over de plannen ■wan d'? regering tot verhoging van het vetgehalte in de •Wik. Tegen de verhoging als zodanig had de voedingsraad toen geen overwegende bezwaren uit oogpunt van voe- De raad waarschuwde echter dat het meerdere vet niet mocht gaan leiden tot een extra-prijsverhoging. Want de consumptie van melk is in ons land behoorlijk hoog, en er moet alles aan gedaan worden om dit zo te houden, vond de raad. Door prijsstijging komt het gebruik van het hoog waardige melkeiwit in gevaar. Vooral voor de opgroeiende jeugd zou dat bijzonder jammer zijn. Vorig jaar bracht de Voedingsraad nog een tweede adHes uit, dit keer over de schoolmelk. Daarin staat opnieuw dat het te betreuren zou zijn wanneer de vettere melk door de kinderen minder gedronken zou worden. Daarom durfde de raad ook niet aan 1c bevelen de magere melk als schoolmelk te nemen, want de smaak daarvan was toen nog duidelijk minder dan van de vette melk. Ook karnemelk wees de raad af als alternatief, vanwege het gevaar dat de kinderen er suiker bij gaan doen. Tegen dit advies kwam vorig iaar nogal wat protest van degenen die vonden dal de Voedings raad zich principiëler tegen de vetgehalteverhoging had moeten opstellen. Het besluit voor de consumptiemelk in de EEG is maar een heel klein stapje op de weg naar een gemeenschappelijke zuivclregeling voor de zes ledenlar.den. Die weg is zoals de meeste wegen van de gemeenschappelijke regelingen een lijdensweg. Al vanaf 1967 wordt aan een zuiveliegeling gedokterd. Het kan nog lang duren voordat zij rond is en in ons land de vette melk 3,5 procentsmelk zal zijn. Zolang de regeling nog niet rond is. kunnen bovendien alle onder deeltjes, ook al is er al een afspraak over. nog veranderd worden. Iedere vergadering van zuiveldeskundigen en - ambtenaren uit de zes in Brussel brengt weei nieuwe ideeën en voorstellen. Gemeente investeerde reeds 17.8 miljoen in Hooeoiens-MaasvUikte ROTTERDAM (ANP) Rotterdam is 17.8 miljoen gulden kwijt als de stad zelf beslist dat Hoogovens-Hoesch geen hoogovenbedrijf op de Maasvlakte mag vestigen. Wethouder Worst (bedrij ven) van Rotterdam zei gistermiddag: „Als het niet doorgaat, dan hebben we misgekleund". Rotterdam heeft reeds voor 17.8 mil joen gulden besteld aan technische uit rusting voor het gebruik van hoogo- vengas in de nieuwe elektrische centra le op de Maasvlakte. Dit bedrag is nutteloos geïnvesteerd, als er geen hoogovenbedrijf komt. De Nederlands-Duitse staalcombtnatie zal bet bedrag moeten betalen, als zij zelf van investeringen op de Maasvlak te afziet. Als het rijk een veto uit spreekt, dan komt de 17,8 miljoen voor rekening van Rotterdam en Hoogovens- Hoesch samen (ieder de helft i. Professor Luis Léloir (64), een in Parijs geboren Argentijn, heeft de Nobelprijs voor scheikunde gekregen. Hij is verbonden aan het instituut voor biochemisch onderzoek in Buenos Aires. MOSKOU (D.P.A.). Precies ech weck na de lancering is de Sovjet-Russische maansonde no. 8 gisteren op aarde teruggekeerd en in de Indische Oceaan terechtgekomen. Het persbureau Tass meldde dat dit gebeurde in een vooraf vastgesteld punt op 730 km ten zuidoosten van de Cliagos Archipel en dat het toestel aan boord van een Russisch bergings schip is gehesen. Volgens Tass werd het vluchtprogramma van de sonde 8 met natuurkundige experimenten en het nemen van foto's van maan en aarde, met succes uitgevoerd. Volgens Harro Zimmti chef van de afdeling satelliet waarneming van het Wilhelm Förster Ruimte-obser- vatorium in Berlijn, zijn de Russen wellicht bezig met een proef om satellieten in de ruimte te ver nietigen. Hij wees erop dat de satelliet die de Russen op 23 oktober hebben gelanceerd bij de derde om wenteling tol binnen een paar honderd meter is gekomen van de Kosmos 373, die de Russen op 20 oktober hadden gelanceerd. Het Westberlijns observatorium heeft daarna de satelliet van 23 okto ber uit het oog verloren. Zimmer zei dat de Russen deze satelliet nooit vermeld hebben, maar dat het buiten kijf staat dat hij er wel geweest is. Zimmer herinnerde eraan dat in 1968 de Russen de satellieten 248, 249 en 250 hebben gelanceerd en dat de laatste twee de 248 waren genaderd en daarna blijkbaar uit elkaar waren gespat. Zimmer, wiens station samenwerkt met het Amerikaanse ruimte vaartprogramma, zei, dat volgens het Noordameri- kaanse luchtverdedigingscentrum in Colorado de 249 en 250 elk in dertig of meer stukken waren uiteen gevallen Hoe dit in zijn werk is gegaan, is nog niet duidelijk. NEW' YORK (ANP) Minister Luns is na gesprekken met minister Abba Eban van Israël en Mahmocd Riad van de Verenigde Arabische Republiek iets optimistischer gestemd over de vreclei- kansen in het Midden-Oosten. „Uil de gesprekken is mij gebleken", aldus de minister, „dat de twee partijen in het conflict ongetwijfeld toenadering zoeken. Daarbij moet ik wel aanteke nen dat de Israëliërs het van beslissend belang achten hoe de militaire situatie aan de westzijde van het Suezlcanaal zich zal ontwikkelen, vergeleken met de toestand van vóór juli. Men vreest dal het debat dat op het ogenblik in de assemblee wordt gevoerd tot denaturl- satie zal leiden dan wel tot vervaging van de oorspronkelijke resolutie van de veiligheidsraad van november 1967 die de basis moet vormen voor een ak- t

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5