JUDOWERELD VREEST EEN NOG GROTER CONFLICT Basketballbond nieuwe start met nieuwe krachten Bewindsman sport absolute noodzaak Feijenoord weinig moeite met München Uitnodiging na boksmatch WEER JAPAN IN TURNSTRIJD STEAUA-PSV IN VOORMIDDAG Buschner heeft selectie al (Van onze sportredactie) MAASSLUIS De Nederlandse judowereld wacht binnenkort waar schijnlijk. nog heviger conflicten dan de recente „rel" tussen adviseur Anton Geesink en bondscoach Koos Henneveld. Tot een andere conclusie kan men bijna niet komen als men weet dat achter deze emotionele affaire, die maandag onverwacht in de publiciteit kwam, veel meer steekt dan alleen maar een persoonlijke controverse. Henneveld stelde per telegram aan het hoofdbestuur zijn functie beschikbaar. Wie dieper spit dan via de bekende kanalen aan de oppervlakte komt, ontdekt dat het bestuur van de NJJB voor de meer „harde en professionele koers", die men wil volgen, een moeilijk man in de arm heeft genomen. Niemand zal in deze zakelijke sportsector kunnen en durven ontkennen, dat Geesink niet de man is die internationaal van alle mogelijke ontwikkelingen in het judorijk beter op de hoogte is dan ieder ander. Zijn ondiplomatiek optreden, dat in het verleden al veel tegenstand veroorzaakte, meende de bond tot een verantwoord minimum te beperken door hem geen uitvoe rende maar slechts een adviserende functie toe te kennen. KOOS HENNEVELD door de bomen zie je het Die opzet was een oplossing van de onmiskenbarè kennis van Geesink, waarvan Japan, Oostenrijk, Schotland en Frankrijk inmiddels dankbaar pro fiteren, zou in de toekomst ook door Nederlandse judoka's gebruik gemaakt kunnen worden. Maar de judoleiders hielden onvol doende rekening met het feit, dat de Utrechtse ..methodist-' niet geschikt is voor een baan met keurslijf. Dat kwamnauwelijks drie maanden na zijn benoeming tot adviseur-topsport van de NJJB al tot uitdrukking. Koos Wie wil er vechten met de „Beer"? Anton Geesink. de Utrechtse judo reus, gaat, ook in zijn functie van adviseur, voor niets en niemand opzij. Het gevolg is dat bonds coach Koos Henneveld zijn ontslag heeft ingediend. Henneveld was de eerste die botste met zijn geldingsdrang. Het vervelen de is, dat in de altijd roerige judowe reld vele judoleraren het evenmin kunnen verkroppen dat Geesink weer aan de macht is. Mensen, die het kunnen weten, zeggen dat bij onge veer tweederde van het huidige in structeursbestand de afgelopen jaren wrevel is ontstaan tegen de Utrech- Het is daarom logisch te verwachten, dat het laatste woord in de zaak- Henneveld nog niet is gevallen. Bondsvoorzitter Methorst, die de pro pagandist van het adviseurschap- Geesink is, heeft dat inmiddels al toegegeven. Hij vindt ook, dat de Utrechtse ex-wereldkampioen zijn boekje te buiten is gegaan, maar zoekt momenteel naarstig naar een mogelijkheid om het bijna opstekende grote conflict voorlopig de kop in tc drukken. De zaak-Henneveld de Maassluise instructeur die zich verraden voelt door de NJJB is een dieptepunt van een ontwikkeling, die men al maanden zag aankomen. Toen Gee sink zijn leerplan, dat internationale roem verwierf, in 1968 voorlegde aan de NJJB, die het prompt afwees als zijnde niet doelmatig en te riskant voor de jeugd, ontstond een status quo, die dat achteraf niet was. Het bleef weliswaar lange tijd stil rondom Geesink, maar die rust was schijn. Onderwijl ging de onverzettelijke Utrechter frequent door met het pro pageren van zijn leerplan, waarvoor hij ook in ons land steeds meer, voor al jonge, voorstanders vond. Zij vor men momenteel een machtige en eer zuchtige groep. Geesink staat dus in tegenstelling tot vroeger niet meer alleen in zijn ambities. Hij zal, nu de bond hem weer in genade heeft aan genomen. dan ook moeilijk van zijn voetstuk te brengen zijn. Dat besef dringt nu pas door tot de judowereld. De oppositie groeit daar door. De felste is uiteraard de meest benadeelde: Koos Henneveld. De man, die vier jaar in de hoedanigheid van verzorger moest wachten voor hij zijn kans kreeg als bondscoach en daarna zonder twijfel verdienstelijke resulta ten behaalde met de Nederlandse ploeg (o.a. in Mexico en in Oosl-Ber- lijn) wordt door de terugkeer van Geesink in de NJJB alle grond onder de voeten weggehaald. De bond gaat niet vrijuit in deze zaak. Het heeft wellicht opzettelijk coach Henneveld in het onzekere ge laten over de bedoelingen voor de toekomst, met name voor de Olympi sche Spelen van München 1972. Toen er tenslotte enige duidelijkheid kwam, riep men, zonder hem daarvan in kennis te stellen, reflectanten op voor de functie van bondscoach, die het zes-jarenplan van Geesink zou moeten uitwerken. Geen woord Dat was niet zo elegant. Maar nog oneleganter was het van de bond om Henneveld geen vriend van Gee sink, dat is bekend naar 'n oriën tatiebespreking voor de nieuwe opzet te „lokken" door in de uitnodiging daarvoor de indruk te wekken dat hij zitting zou hebben in de vergadercom- mLsie. Toen maandagochtend alle kandidaat-leden (negen in totaal) op het bondsbureau aanwezig waren, werd Henneveld gewoon ingedeeld bij de anderen. De ellende begon daarna pas goed. Adviseur Geesink bracht zijn voornemen als zijnde alleen za ligmakend over. Dat was te veel voor Henneveld. Hij sprong op van veront waardiging en liep het bondsbureau uit. Zijn conclusie luidt een dag na het beslissende conflict: „De splitsing tussen de twee kampen in de judowe reld wordt verontrustend groot. Dooi de bomen ziet men het bos niet meer. Ik veronderstel dat het bondsbestuur daarmee ook moeilijkheden heeft, an ders is deze houding niet verklaar baar. Op de bijeenkomst van maan dagmorgen was ook hoofdbestuurslid Luiten. Hoewel hij mocht interrumpe ren dat was van te voren afgespro ken zei hij geen woord toen Gee sink dicteerde hoe het moest. (Van onze baskelballmedewerker) DEN HAAG De lang gekoesterde wens van de Nederlandse Basketballbond een directeur te kunnen aanstellen, ging onlangs tegelijk in vervulling met het aantrekken van drie bondscoaches, voor de jongens- en de meisjesploeg en de heren. Er is een enorm stuk technisch, administratief en organisa torisch werk gerealiseerd en in feite gaat de Basket ballbond een nieuwe toekomst tegemoet. Voor die nieuwe start berust de verantwoordelijkheid in grote mate bij de nieuwe directeur, de heer Peter van den Boom, die op 15 januari 1971 in dienst treedt, en de coaches: Harry Kippers uit Soesterberg voor de heren, Dolf Pouw uit Delft voor de jongens en Dik de Liefde uit Amsterdam voor de meisjes. Peter van den Boom (34) is tol volgend jaar directeur van de Schie- damse Gemeenschap, een serviceor gaan voor de organisaties en con tactmedium met de overheid. Er zijn o.a. secties voor sport, cultuur, mu ziek, jeugdwerk. Hij is tevens direc teur van de Schiedamse VVV. Oor spronkelijk was v. d. Boom onder wijzer, die studeerde aan de kwek- school van het Haags Genootschap in de Antonie Duyckstraat in Den Haag. Vier jaar oefende hij dat be roep uit in Schiedam en in die .tijd kwam hij in aanraking met wat zijn tegenwoordige werkkring zou wor den. Voor hij solliciteei'de naar de functie van directeur van de Basket ballbond, had hij zich reeds terdege georiënteerd zodat hij geen „onbe kende" kan worden genoemd. Vol zelfvertrouwen zalhij aan zijn taak beginnen, daarbij gesteund door de met een ietwat spottend lachje uit gesproken woorden: „Wijlen Lo Brunt was afkomstig uit de Zwem- kring Haarlem en werd de grote baas van de KNVB; Piet Duinker maakte naam in de zwemwereld en werd directeur van de Hockeybond en ik kom uit de zwemkring Rotterdam en omstreken". Van den Boom is in de sportwereld bekend. Op zijn acht tiende jaar speelde hij polo in de Rijswijkse Poloclub, deed nu en dan aan zaalhandbal (in Phoenix) qn viel op door zijn organisatorische kwali teiten zodat hij secretaris van de zwemkring Rotterdam werd. ..Kennis van basketball? Nee, althans niet om erop te roemen. Maar dat is ook niet het voornaamste voor mijn baan", aldus v. d. Boom. Herencoach Harry Kippers (32) is sinds 1948 beroepsmilitair en genoot een opleiding tot sportinstrucleur. Als zodanig is hij nog werkzaam op de Luchtmachtbasis Soesterberg. Toen coach Janbroers destijds, in 1958, het militaire basketballteam onder zijn hoede kreeg, werd Kip pers tot deze sport „bekeerd". Enige jaren later nam hij de taak van Janbroers over. Burgerverenigingen trokken hem ook als trainer aan: het Utrechtse Midland, het Amster damse Landlust, het Delftse Punch. Toen hij vorig jaar bij Punch werd opgevolgd door Jan Sikking trad er een rustpauze in maai- thans traint hij weer de dames van Midland, de dames en heren van UVV en het eerste team van SVE, alle drie ploe gen die in de eredivisie uitkomen. Kippers heeft het vermogen kleine, selecte groepen aan de top te bren gen. Hij zal van de ongetwijfeld in Nederland aanwezige talenten een team moeten smeden dat met succes kan deelnemen aan de kwalificatie wedstrijden voor het wereldkampi oenschap die in mei 1971 in Israël worden gehouden. Kippers heeft een contract tot München 1972. Kampioen Dik de Liefde (26) vertrok na zijn middelbare schoolopleiding naar Amsterdam om zijn diploma te ha len aan de Academie voor' Lichame lijke Opvoeding. Zijn vader was eveneens gymnastiekleraar. Tijdens een cursus die de Basketballbond organiseerde voor onderwijzend per soneel kwam De Liefde sr. in con tact met de sport, die hij introdu ceerde in het geboortedorp van zijn zoon, Oud Beijerland, B.O.B. werd opgericht en Dik de Liefde behoorde tot de eerste kern. Toen hij zich definitief in Amsterdam vestigde, trok AMVJ hem aan als trainer voor de dames, die onder zijn leiding kampioen werden. Wens van De Liefde na zijn benoeming als coach van de meisjes: „Liefst twee selec ties en een grote groep jongeren van 13 en 14 jaar". Schooltoernooien Rudolf Pouw (29) is leraar aan de school voor Scheeps- en Werktuig bouwkunde in de Zwaardstraat in Scheveningen. Hij stamt uit een pu re korfbalfamilie en speelde in Ons Eibernest. Door schoolbasketball maakte hij kennis met deze sport en sloot zich aan bij Argus. Als student aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding coachte hij twee jaar Te Werve en later Argus. Dolf Pouw speelde verscheidene interlands en kreeg de laatste jaren bekendheid in de afdelings-jeugdcommissie en als opleider van trainers. Toen hij twee jaar geleden zijn intrede deed in de basketballkampen, traden zijn kwa liteiten als jeugdtrainer opvallend naar buiten. In nauwelijks een week slaagde hij erin de jeugd een groot deel van de elementaire basketball- kennis bij te brengen. „Ik hoop elke week ten minste twintig jongens te kunnen trainen en graag zou lk de schooltoernooien willen uitbreiden tot op internationaal plan". VVCS en Comité Topsport: Duitse competitie de DORTMUND De uitslag v; gisteren gespeelde inhaalwedstrijd in de Bundesliga Borrusia DortmundWerder Bremen is 01. Het doelpunt voor Werder werd in de eerste helft ge maakt door Bernd Windhausen. DEN HAAG. Tijdens een gisteren gehouden vergadering van de besturen van de Vereniging van Contract Spelers (V.V.C.S.) en het Comité Topsport is besloten in de nabije toekomst tot een nauwe samenwerking van beide groepe ringen te komen. Tijdens de bespreking' kwam men tot de conclusie dat de belangen van de beroeps- en amateursport op basis van de NSF-nota „Sport 1970" nagenoeg overeen komen. In het bijzonder geldt dit voor de hoofdstukken over sportont wikkeling en kadertraining en over ruimte en accommodatie. Zowel de WCS als het comité top sport is ervan overtuigd dat de aanstel ling van een bewindsman voor sport, recreatie en lichamelijke vorming een absolute noodzaak is met het oog op een effectief sportbeleid. Men wil niet alleen streven naar een administratief en sportlechnisch apparaat met een professionele opzet, maar ook de behar tiging van de belangen van de betrok ken personen in handen geven van beroepsmensen. In het algemeen zal het beleids- en begeleidend kader uit bezol digde functionarissen moeten bestaan. De besturen van de VVCS en hel comité topsport hebben besloten een onderzoek in te stellen naar een moge lijke samenwerking in federatief ver band met als doel onder meer de acti vering van het programma van de nota „Sport 1970" en het vervaardigen van een aanvullend rapport, met betrekking tot de specifieke problemen en belangen van de V\,rCS en hel Comité Topsport, inclusief een prioriteitenprogramma. ATLANTA Zes gemaskerde ban dieten hebben maandagavond in At lanta een honderdtal mensen, die de bokswedstrijd tussen Casssius Clay en Jerry Quarry hadden bezocht, beroofd van ongeveer honderdduizend dollar in De beroofden hadden tijdens de wed- I strijd een gedrukte uitnodiging ontvan- I gen om na afloop een bepaald etablisse ment tc bezoeken. Daar aangekomen werden zij naar een souterrain ge bracht, waar men hen het bevel gaf zich uit te kleden. Vervolgens ontnamen de dieven hen alles van waarde en gingen er vandoor met medeneming van twee vrouwen als gijzelaars. Zij werden later losgelaten. Onder de bestolenen bevond zich een I politieman uit New York, die tegenover zijn collega's in Atlanta verklaarde te zijn beroofd van 485 dollars (in baat geld), een ring ter waarde van 6000 dollar en zijn politie-inaigne Slechts enkele slachtoffers van de be roving hebben bij de politie een klacht ingediend. Een woordvoerder van de politie zei dat de meesten zich waar-1 schijnlijk te zeer geneerden er op deze manier te zijn ingelopen. De eerste-divisieclub G.V.A.V. uit Groningen heeft de voorbespre kingen afgerond met de twintig jarige Deense voetballer Paul Aabling, die uitkomt voor de Deense kampioensclub B 1903 Kopenhagen. Aabling, ongehuwd en belastingambtenaar van beroep, speelde tien keer in het Deense UEFA-elftal en tvas reserve bij de interlandwedstrijd Denemarken —Portugal op 14 oktober jl. De Deen komt begin december naar Groningen om zijn contract te tekenen en speelt waarschijnlijk op zondag 20 december voor het eerst nice in de wedstrijd Blauw Wit— G.V.A.V ROTTERDAM. Feijenoord won gisteravond in Rotterdam een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Duitse Regionalligaclub Mün chen 1860 met 20. München 1860 verraste de niet al te .talrijke toeschouwersschare (15.000) aanvankelijk met goede combinaties en dieptepasses. Vooral linksbinnen Rebele viel op. Lang duurde het overwicht van „De Löwen" echter niet, want toen Feijenoord, dat in verband met de ver moedelijke schorsing van Laseroms in een experimentele opstelling was .ver schenen. ingespeeld raakte. bleek de kwaliteit toch ruimschoots superieur aan het Duitse enthousiasme. Dc Rotterdammers behoefden nog niet eens zoveel raffinement in hun spel te doen om München 1860 volledig op eigen helft terug te drukken. De Duitsers wisten toen niet beter te doen dan zich volledig in te graven voor eigen doel. Fray dl, dc uitstekende doelman van München 1860, moest zich in de eerste helft gewonnen geven door een kopbal van Kindvall. Na de rust capituleerde hij voor een strafschop (wegens hands van de teruggekomen linksbuiten Ho- lenstein). Feijenoords opstelling: Geilman; Ro- meijn, Israel, Bosgieter, Van Duivenbo- de, Boskamp, Hasil; Kindvall, Jansen, Van Hanegem, Moulijn. lenstein) van Hasil. Resultaten van koersen Hilversum 1 lei Sprookjes- Kampioeristoernooi DEN HAAG Voor de districlskam- pioenschappen badminton jeugd, die za terdag en zondag in de sporthal Olym- pia in Maassluis worden gehouden, zijn 128 inschrijvingen binnengekomen voor in totaal 205 partijen. De titelstrijd begint zaterdag om 9.30 uur, zondag eveneens. De finales beginnen zondag om 13 uur. LJJBLJANA Dc Japanse turners hebben ook in dc finales toestellen tij dens dc wereldkampioenschappen in Ljubljana overheerst door vijf gouden medailles te veroveren. Alleen de Joe- go-Slaaf Cerar doorbrak de hegemonie door bij het voltigeren winnaar te wor den. Bij de dames blonken de Oostduil- I se turnsters uit. De gouden medailles werden bij de heren behaald door: Nakayama (Japan), vrije oefening; Miroslav Cerar (J.S1.), paardvoltige; Tsukahara (Japan, paard- sprong; Nakayama (Japan) ringen; Na kayama (Japan), brug; Kenmotsu (Ja pan), rek. Bij de dames veroverden goud: Loed- milla Toeritsjeva (Rusl.), vrije oefening; Erika Zuchold (O.Dld.), paarsprong; Ka rin Janz (O.Dld.). brug; Erika Zuchold, evenwichtsbalk. LORD CORSAROPRIJS 2000 m: 1 Ho -c (J W Hoddenbach) 2.55.2 1.27.6. 2 Ivon 3uitenzorg. 3 Irma Espolr P. Toto wlnn pl 1.70 3.40 4 kopp 8.30 COV 8.90 trio 309.30. LORD HANNOVERPRIJS 2440 m, le afde- lng: 1 Irma van Double (H J Pasman) .31.4. 2 Hanny HoUandla. 3 Holland. Toto .ylnn 2.30 pl 1.30 1.90 1.90 kopp 5.40 LORD HANNOVERPRIJS 2440 m. 2e i :.45.2 1.32.3. 2 Goalgetter. 3 Henrio. ,vlnn 2.90 pl 2.10 2.40 kopp 11.60 cov 6.70. LORD AXKITPRIJS 2000 m: 1 Faola andia (J W Hof.denbaeli) 2.44.9 1.22.5. 2 Dox /an Rood en Noot. 3 Sijdney. Toto wlnn 3.50 LORD EASTERPRIJS 200 de Quini pl 2.90 3.60 1.60 kopp 5.40 cov 13.90. LA BAMBAPRIJS trio: 1.992.20. LORD EASTERPRIJS 2000 m. 2e afdelin 1 Gracla Peterhof (D M Verwoerd) 2.51 I 1.26.-. 2 Gilia van Amstel. 3 Dividend. To winn 4.60 pl 1.90 1.G0 kopp 6.30 cov 3.50. j LA PALOMAPRIJS 2020 m: 1 Gino Nari I so (D M Ver woerd) 2.56.6 1.27.4. 2 Imm wieder. 3 Hlaclnt. Toto winn 22.10 pl. (Van i sportredactie) DEN HAAG P.S.V. en Steaua Boekarest zullen, indien de onder handelingen met succes worden afgesloten, voor een unieke ont moeting zorgen in de geschiedenis Fan de Europa Cupcompetitie. Het ziet ernaar uit dat P.S.V. volgende week woensdag bijzonder vroeg zal moeten aantreden tegen de Roemeense bekerhouder. Steaua Boekarest beschikt niet over :n groot stadion zodat contact is ge zocht met de Roemeense vertegenwoor diger in het toernooi om de Runners-up Cup, Dynamo Boekarest, dat op dezelfde dag tegen Liverpool uitkomt. De besturen Steaua en Dynamo zijn in principe tot overeenstemming gekomen dat in hetzelfde stadion wordt gespeeld. In verband met de televisie-uitzending in Roemenië, zal een schakelprogramma worden verzorgd van de drie wedstrijden SteauaPSV. DynamoLiverpool cn Rode Ster BelgradoUT Arad. Indien PSV ermee akkoord gaat, zal SteauaPSV naar alle waarschijnlijk heid om twaalf uur (één uur Ned. tijd) en Dynamo—Liverpool om half drie (half vier Ned. tijd) worden gespeeld. De weinige supporters van PSV, die meereizen, krijgen dan twee wedstrijden te zien voor één entreebiljet. Hateley in oude voetbalnest LONDEN Tony Hateley, de duur ste voetballer van Groot-Brittannië, i weer van club veranderd. Nottingham Country, de club waar Hateley zijn carrière als profvoetballer begon, nam hem voor 20.000 pond over van Bir mingham City Dit bedrag, het laagste dat tot nu toe voor hem werd betaald, brengt het totaal van de transfersom men voor Hateley op 400.000 pond. Twee keer eerder werd hi;, door een club aangetrokken voor 100.000 pond. O.-DUITSLAND—NEDERLAND OOST-EERLIJN Trainer Buschner van het nationale Oostduitse elftal, dat op 11 november in het Dynamostadion te Dresden tegen Nederland uitkomt voor het toernooi om het Europees kampioen schap, heeft achttien spelers geselec teerd. Buschner, die ook trainer is van Carl Zeiss Jena, heeft grotendeels dezelfde spelers gekozen, die de interlandwed strijden tegen Polen (11), Irak (50) en Polen (50) actief of als reserve mee maakten. De selectie bestaat uit: doel: Jürgen Croy (Zwickau) 24 jaar, 15 interlands. Wolfgang Blochwitz (Jena) 39/11; verdediging: Lothar Kurbjuweit (Jena) 19/3; Otto Frëssdorf (Vorwarts Berlin) 28/32; Wolfgang Wruck (Union Berlin) 26/6; Joachim Kern (Dynamo Dresden) 26/0; Klau9 Summer (Dynamo Dresden) 27/0Michael Strempel (Jena) 26/3; Bernd Bransch (Halle) 26/21; middenveld: Harald Irmscher (Jena) 24/16; Ralner Schlutter (Jena) 24-'2; Hel mut Stein (Jena) 28/12; Hans-Joachim Kreische (Dynamo Dresden) 23/11; aanval: Henning Frenzel (FC Lokomo- tiva, Leipzig), 28/41; Wolfram Lüwc (FC Lokomotiva) 25/14; Eberhard Vogel (Jena) 27/32; Peter Ducke (Jena) 29/28; Jürgen Sparwasser (Magdeburg) 22/6.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13