MULTIPLE SCLEROSE geheimzinnige verlammingsziekte DR. H. DASSEL: Activiteit van patiënt bij revalidatie belangrijk Getuigen: opdracht afval te lozen in de binnenwateren Sabotage met kaas uit het vuistje? Komt helaas voor. Nazi's verzamelden schedels van joden Dreiging met ontslag GOED VERLOOP VAN BERAAD MET BRITTEN Iedereen schuld aan vervuiling Nieuwe Poolse ambassadeur WOENSDAG 28 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 11 AMSTERDAM „Helpt mede het M.S.-geheim te ontsluiten". Dat staat op de kaft gedrukt van het statutenboekje van de Nederlandse Mutiple Sclerose Stichting, officieel opgericht in 1963 en na jaren nijver werk bUna toe aan de kroon op haar werk: Een nationaal multiple sclerose- centrum. Het komt er, in Arnhem, al zal de verwerkelijking nog wel even op zich laten wachten. Wat is dat toch. multiple sclerose, die geheimzinnige verlammingsziekte, waartegen geen kruid schijnt gewassen? Die vraag hebben we voorgelegd aan dr. II. Dassel, vice-voorzitter van de Nederlandse Multiple Sclerose Stichting, deskundige op dit gebied. Hjj promoveerde in f 1960 in Groningen op bet proefschrift: „De jVlllptOfïtën betekenis van multiple sclerose voor Neder- land". raakt dus verlamd. Nu hangt het er maar van af hoeveel myeline eruit is; over welke afstand en of dat verlies al dan niet gecompenseerd kan worden. Oorzaken, waarbij de myeline verdwijnt kunnen op allerlei plaatsen in hersenen en ruggemerg zitten. Zitten ze in de buurt van het hersencen trum en de oogzenuwen dan doen zich gezichts verschijnselen voor: slecht zien enz. Zitten ze in de banen die voor de spieren van de benen zorgen dan doen zich verlammingen van de onderste ledematen voor". „Een aandoening, die zich afspeelt in het centraal zenuwstelsel hersenen en ruggemerg dus waarschijnlijk berust op een ontstekings proces en gekenmerkt wordt, doorda de uitlo pers van de zenuwcellen, de zenuwdraden, plaatselijk hun Isolerende laag verliezen en daar door aanleiding geven tot stoornissen in de geleiding van de elektrische stroom, met als gevolg het uitvallen van de spieren die door deze zenuwen worden gedirigeerd. Het is dus een aandoening van het centraal zenuwstelsel zelf. Een aandoening, die daarom zo intrigerend is, omdat we haar al sinds 1835 kennen en toch de eigenlijke oorzaak ervan nog niet weten. Wanneer iemand op een gegeven moment aan M.S. ziek wordt en hij heeft bepaalde verschijn selen slecht kunnen zien of slecht kunnen lopen bijvoorbeeld dan is het mogelijk dat hij na korte tijd weer beter wordt en jarenlang geen verschijnselen heeft, zodat het lijkt alsof de ziekte tot staan is gekomen. Dan komen plotse ling weer nieuwe verschijnselen, meestal ernsti ger dan de eerste keer; na enige tijd wordt het weer beter. Er blijven vaak wel restverschijn- selen over, maar dan kan het daarna weer jaren en jaren duren voor een nieuwe aanval optreedt". Bij M.S. blijft dus een ontsteking geruime tijd latent aanwezig? „Het woord ontsteking is misschien net iets te sterk. Men moet zich voorstellen dat in de hersenen, het verlengde merg en het rugge merg overal zenuwcellen zitten met lange uitlo pers, de zenuwdraden. Elke cel heeft een celkern, een cellichaam, een protoplasma en een celwand met uitlopers. Die uitlopers treden uit bijvoorbeeld het ruggemerg naar buiten en komen in een bepaalde spier terecht. Het proces, waar het om gaat, zit in de uitlopers van de zenuwcellen. Net als elke draad van de elektriciteit hebben ze verschillende delen. In het midden als het ware de koperdraad waar de stroom door gaat en daarom heen de isolerende laag, de rubberlaag. Juist om die isolerende laag gaat het. Die bestaat uit myeli ne Deze stof verdwijnt bij de M.S. uit de isolerende laag, die daardoor ook zijn isolerend vermogen verliest. Wat gebeurt7_.De stroom die erdoor gaat verdwijnt in de omgeving en de spier aan het einde krijgt geen impuls meer. Wat kunnen de eerste symptomen van multiple sclerose zijn? „Zwakte in één of meer ledematen, verminde ring van de gezichtsscherpte, prikkelingen en tintelingen, onzeker lopen, dubbel zien, duizelig heid, moeilijkheden met de urinelozing". De ziekte is nu al honderdvijfendertig Jaar bekend en toch weet men er het ontstaan nog „Nee, dat wil zeggen nog niet helemaal zeker. In al die jaren zijn er veel veronderstellingen geweest. Men heeft het uiteraard eerst gezocht in de richting van een infectieziekte. Er zijn verscheidenen geweest, die meenden de verwek ker te hebben gevonden. Steiner onder andere. Men heeft de oorzaak in de voeding gezocht, in overgevoeligheid en in auto-immuniteit (als het lichamelijke afweermechanisme zich tegen de persoon zelf richt). Wetenschappelijk bewezen is de oorzaak niet". Komt M.S. over de hele gereld voor? „Nee, M.S. komt niet overal gelijk en gelijkma tig voor. In --de tropen komt heel weinig of helemaal geen MS voor. In de gematigde zone juist veel. Je kunt een band over de aarde trekken waarin de gebieden liggen waar het risico MS te krijgen bijzonder groot is. Onder zoekingen hebben dat uitgemaakt. Buiten die band vallen de tropen en de extreem koude „U kunt allerlei relaties aanbrengen tussen de frequentie van de MS en de verschijnselen die u kunt waarnemen. Klimatologisch bijvoorbeeld. In ons land komt de MS voor bij 64 van de 100.000 inwoners. In Italië bij 11 van de 100.000. In Noorwegen lijden 70 op de 100.000 inwoners aan deze ziekte, in West-Duitsland 56 tot 60 en hoe zuidelijker men komt hoe lager het aantal wordt. Dezelfde trend doet zich voor in Ameri ka. In het noorden en in Canada is de frequen tie duidelijk hoger dan in de zuidelijke staten van Noord-Amerika". tussen de ziekte en van buitenaf werkende invloeden is het heel best mogelijk statistisch aan te tonen dat de MS verband houdt met het aantal telefoons per honderdduizend inwoners. Medisch-wetenschappelijk snijdt dit natuurlijk geen hout. Wanneer men zegt: dit zijn juist de gebieden waar industrialisatie, een modern wes ters cultuurpatroon is opgebouwd, dan is dat inderdaad zo. Maar er zijn gebieden waar men medisch gezien nog te weinig van weet, neem bijvoorbeeld Zuid-Amerika. Daar komt bij dat er per land gezien verschillen zijn in frequentie van voorkomen van multiple sclerose. Dat is door Kurtzke tezamen met Scandinavische on derzoekers in N.W. Europa vastgesteld. Zo is ook over Nederland een band te trekken, waarin de streken liggen waar de ziekte het meest voorkomt. Op het gebied van verspreidingsonderzoek van de MS bevinden we ons in Nederland in een unieke stiuatie. Wij hebben een aantal mensen ongeveer 150.000 die uit een streek gekomen zijn waar praktisch geen MS voor komt, Indonesië. Het is wetenschapprlijk van bijzonder groot belang na te gaan onder welke omstandigheden binnen deze groep de MS begint op te treden, met name op welke leeftijd en hoe lang de patiënt dan in Nederland geweest is. Ilct is .juist hierom van zo groot belang, omdat de moderne theorie over het ontstaan van MS is, dat het een virusinfectie is die in de jeugd optreedt, zo rond het tiende, twaalfde, veertien de jaar. dan gedurende enige tijd blijft sluime ren, slechts heel langzaam en onder bepaalde voorwaarden zijn activitiet herkrijgt en dan aanleiding geeft tot het wegvallen van de myeline". verpleegsters enzovoorts, vaak met lege handen staan, dan wordt het begrijpelijk dat de patiën ten zelf het hoofd laten hangen en zich niet ten volle geven aan de revalidatlemogelijkheden. Heel sterk leeft in de gedachte van deze stichting te komen tot een nationaal multiple sclerosecentrum. zoals ook België dat kent. In feite is de oprichting al op gang gebracht. Wat we nodig hebben is nog een groot algemeen ziekenhuis, waarin alle specialisten aanwezig zijn, met daar tegenaanleunend een uitgebreide revalidatie-inrichting om vooral de jongere pa tiënten de ziekte begint gemiddeld op het negenentwintigste jaar weer geschikt te maken voor het gewone leven. In zo'n centrum zal het mogelijk zijn goed te diagnostiseren. goed te behandelen, goed te revalideren en research te doen naar de oorzaak van de ziekte. De overheid is ons in principe wat dit betreft goed gezind door bepaalde gelden be schikbaar te stellen. Het hangt nu alleen nog op de bouw van het ziekenhuis. In principe is de plaats van vestiging van ons centrum reeds bekend: Arnhem. Contacten Onzekerheid Wat wordt er in Nederland voor de MS- patiënten gedaan? „We kennen in Nederland de Nederlandse Mul tiple Sclerose Stichting, opgericht in 1963. Wij hebben ons destijds afgevraagd of het wel zinvol was deze stichting in het leven te roepen. Nietwaar, onze hele volksgezondheid kent vele ziektebeelden. Is het nu nodig om voor elk apart een stichting te hebben. We kwamen tot de slotsom dat dit wel moest gebeuren, juist omdat deze ziekte voor de mensen die ermee te maken hebben, zowel de patiënten als hun gezinnen, een bijzonder grote belasting vormt. De toenemende invaliditeit van deze patiënten maakt steeds weer nieuwe voorzieningen nodig. Het is het probleem van het aanvaarden van een handicap en het ermee leren leven. Ook het ontbreken van een op de oorzaak gerichte geneesmethode maakt de onzekerheid hoe met M.S. te leven bijzonder groot. Als men bedenkt dat ook degenen die geroepen zijn om bij uitstek deze patiënten te verzorgen, artsen. De stichting houdt niet op met het leggen van contacten tussen patiënten en hun verzorgers. Er is een eigen blad „Op Zoek", er worden voorlichtingsavonden gegeven voor verzorgers, er zijn sociëteiten in de grote steden voor de patiënten. Toch bereikt de stichting niet ieder een. We zouden zo graag komen tot een landelijke registratie van M.S.-patiënten. Iets daarvan is al verwezenlijkt door samenwerking van verschillende instanties. Het is echter nodig de patiënten beter te leren kennen. Als elke M.S.-patiënt eens aan de secretaris van de M.S.-stichting, de heer L. Roggeveen, Eindhovenseweg 127 in Geldrop een briefje stuurde, waarin hij vertelt hoe het met zijn ziekte is gegaan en of er nog problemen zijn, dan zou hij op die manier meewerken aan de totstandkoming van een overzicht over de patiënten die er zijn. Het doel van zo'n registra tie is het mogelijk kunnen voorkomen van de ziekte en een inzicht krijgen in de bij de patiënten levende behoeften. De stichting kan dan voor hen aan de bel trekken. Is multiple sclerose ongeneeslijk? „We kunnen de ziekte niet genezen, in die zin zoals wij, zeg maar, allerlei aandoeningen kun nen genezen, waarvan de verwekker bekend is. De therapie hangt voor een zeer groot gedeelte af van het stadium, waarin de ziekte is. We weten wel dat de activiteit van de patiënt, het zelf doen, in belangrijke mate het hele symptho- menbeeld van de M.S. beïnvloedt. Met andere woorden, hoe meer een patiënt achter zijn eigen revalidatie gaat staan hoe verder het tijdstip van algehele invaliditeit kan worden wegge drukt". Omgeving Welke relaties tussen ziekte en omgeving zijn er dan te leggen; is de ziekte gerelateerd aan uren zonbestraling, aan uren koude, aan sociale welvaart? Afgezien van de relatie die er duidelijk bestaat Op de Coolsingel voor het Rotterdamse stadhuis is een standbeeld van Hugo de Groot geplaatst, dat gisteren door burgemeester Thomassen werd onthuld. Het monument >s een schepping van de beeldhouwer Auke Hettema. PROCES IN FRANKFORT PROCES RUNVERVUILING De vaste pianist van Toon Hermans, Rinus van Galen, heeft een elpee gemaakt met liedjes van Toon onder de titel „Rinus speelt Toon". Het eerste exemplaar werd onder een vrolijk muziekje aan Toon over handigd. EEG-ministers bijeen Afwerking van kleine zaken na zomer LUXEMBURG (ANP) De Europese gemeenschap en Engeland, die dinsdag in Luxemburg op ministersniveau onder handelden, hebben daar hun eerste, sij het kleine successen geboekt. Geconcludeerd is dat voor wat betreft vier punten, namelijk de handelspoli tiek, het jaarlijks bezien van de land bouwprijzen, de van Engeland afhanke lijke gebieden en het Europese land bouwbeleid op het terrein van melk, eieren en varkensvlees, er voor de Brit ten geen moeilijkheden meer bestaan om tot de gemeenschappelijke markt toe te treden. De Britse onderhandelaar Geoffrey Rippon heeft in Luxemburg ook aange kondigd dat de Britten het KLEEF (DPA) In het proces we- tens waterverontreiniging tegen de Hamburgse reder en vijfvoudig dans- kampioen Jürgen Bernhold en dertien tnedebcklaagden in Kleef hebben giste ren vijf schippers tegen de voormalige •cheepsinspecteur van Bernhold ernsti- beschuldigingen geuit. Zij zeiden dat deze 64-jarige oud-kapitein, Gustav Stölting uit Hamburg, hem de opdracht had gegeven het gif uit hun zwaar beladen schepen op de rivier te lozen In plaats van op zee. debeklaagde Arthur Heil (42) ervan, hen te hebben willen overhalen voor de politie valse verklaringen af te leggen. Nadat hij betrapt was op het tegen de voorschriften lossen van een giftige la ding in die Rijn, had hij alle schuld op zich moeten nemen en voor de water- politie moeten verklaren dat de rederij er niets mee te maken had. Een andere schipper verklaarde dat Stölting hem met ontslag had gedreigd als hij zijn lading afval niet in de Rijn zou pompen. De lading stonk verschrik kelijk, maar de scheepsinspecteur had gezegd dat zij onschadelijk was. Meer dan 500 ton giftig afvalwater, die door Bernholds schepen bij een raffinaderij in Reunheim (Hessen) waren afgehaald, zijn door een der kapiteins volgens diens eigen verklaring in het IJssel- meer en de kustwateren bij Borkum geloosd. Slechts een van de beklaagden be riep zich op een bevel van een voorma lige mede-reder van Bernhold, Karl Bolle, die gezocht wordt wegens oplich terij van verzekeringsmaatschappijen. Bernhold en zijn medewerkers hadden Bolle maandag als enige verantwoorde lijke afgeschilderd. Arrestatie voor moord op Schneider SANTIAGO (AP) De Chileense politie heeft de 28 jaar oude Jaime Jose Mel- goza gearresteerd in verband met de moordaanslag op de legercommandant gen. René Schneider. De foto van Mel- goza was gestuurd naar de kranten, radio en tv.-statlons. Sedert de moord J.l. donderdag zijn dertig mensen in hechtenis genomen om gehoord te wor den. Het uitgaansverbod voor de pro vincie Santiago blijft van kracht middernacht tot zes uur 's morgens. In een telegram aan de demissionaire pre sident Frey heeft kardinaal Alfrink zijn deelneming betuigd met het overlijden van generaal Schneider. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij de vuilafvoer zal meer coördinatie per streek tot stand moeten worden gebracht. In te veel gevallen regelen de gemeenten de vuil afvoer nog op eigen hontje. dat zei ir. J. A. Beukers, vice-vooriltter van het Bureau Milieuhygiëne van de Raad van Nederlandse Werkgeversverbonden en voorzitter van de Stichting Europoort- Botlekbelangen, in een rede voor de Haagse afdeling van de maatschappij voor Nijverheid en Handel. Zijn onder werp was: de positie van de industrie bij het milieubeheer. Ir. Beukers zei dat de hoeveelheid afvalstoffen die de Nederlandse indus trie moet wegwerken ongeveer even groot is als de hoeveelheid huishoude lijke afval. Op voorzichtige wijze liet hij uitko men dat als het om de vervuiling van het milieu gaat, soms wel erg gemak kelijk de beschuldigende vinger naar de industrie wordt gewezen. Uit wantrou wen wil men dan zonder meer industrie weren. Maar, aldus ir. Beukers, voor de toekomstige werkgelegenheid is de uit breiding van de industrie een dwingen de noodzaak. De vervuilers zitten trou wens niet alleen bij de industrie. Zo ongeveer iedereen draagt bij tot de vervulling. hebben beffingen te gaan ij granen in de eerste plaats en later voor bepaalde vleessoorten, hetgeen als een niet onbelangrijke stap gezien wordt in de richting van het EEG-landbouw- systeem en de communautaire land bouwprijzen. Rippon heeft in Luxemburg verder verklaard dat men bij het onderhande len moet ophouden met het uitwisselen resoluties en nu verder „historie dient te gaan maken". „Na de volgende zomer", zo zei hij, „moet het mogelijk zijn ons niet meer bezig te houden met de grote problemen. We moeten dan komen in een periode van afwerking de kleinere zaken". Deze verkla ring heeft, volgens de Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken. De Koster, een zeer goede indruk ge- WARSCHAU (ANP—RTR) De Poolse oud-minister Wlodzimierz Lecho- wicz is benoemd tot ambassadeur in Nederland. Hij volgt Stanislaw Albrecht op, die na een verblijf van ruim vijf jaar in Nederland, vorige maand af scheid heeft genomen. Na opmeten vermoord (Van onze correspondent) BONN Drie voormalige leden van het instituut voor erfelijkheidsonder- zoek. een bijzonder beruchte nazi-orga nisatie, stonden gisteren in Frankfort terecht op beschuldiging van hulp bij en het aanzetten tot de moord op 115 joden, Aziaten en Polen. De organisatie was het idee van een zekere professor Augnst Hirt. het hoofd van het anato misch instituut van de universiteit van Straatsburg. Hij schreef in 1941 aan de adjudant van Himmler: „We hebben een uitge breide verzameling schedels van bijna rassen en volkeren tot onze be schikking. Van het joods ras, zijn ech- zeer weinig schedels beschikbaar. De oorlog in het oosten biedt ons nu de gelegenheid dit tekort aan te vullen. Door ons van de schedels van de joods- bolsjewieke commissarissen, die het prototype van het weerzinwekkende, maar karakteristiek nog minder dan menselijke vertegenwoordigers zijn, te voorzien, hebben we de kans weten schappelijk materiaal te verkrijgen". Himmler stemde hier bereidwillig mee in. Hij gaf opdracht dat de exemplaren ln het concentratiekamp Auschwitz ge selecteerd moesten worden. In het to taal 115 mannen en vrouwen werden op deze manier uitgekozen en overge bracht naar het concentratiekamp Natz- weiler. Daar werden ze, na „antropolo gisch gemeten te zijn", vermoord. Van hun schedels werden modellen gegoten. Toen de geallieerden in de herfst van 1944 in de Elzas oprukten, verdween Hirt. Gezegd wordt dat hij, toen hij Straatsburg verliet, verklaarde dat nie mand hem ooit levend te pakken zou krijgen. Sindsdien is hij niet meer ge zien. De mannen wier proces gisteren begon, waren Bruno Beger (59) en Hans Fleischhacker (58), de wetenschappelij ke assistenten die de schedels van de slachtoffers in Auschwitz hebben geme ten, en Wolf-Dieter Wolff (57) die ge holpen heeft bij de voorbereidingen voor het transport naar Natzweiler Joost v. d. Vondelprijs voor prof. Franz Petri HAMBURG (DPA) De Joost van den Vondel-prijs ls voor het jaar 1970 toegekend aan de Duitse oud-hoogle raar professor Franz Petri, die zich vooral door zijn onderzoekingen óp het gebied van de Nederlandse geschiedenis bekendheid heeft verworven. Deze prijs van 10.000 mark wordt ieder jaar door de universiteit van Münster toegekend aan personen, die zich onderscheiden hebben in het Nederduitse-Nederland- se-Vlaamse cultuurgebied. Met een chartervliegtuig is gister avond Nederlands materiaal naar Engeland overgevlogen voor de berging van de bij Wight aan de grond gelopen Liberiaanse tanker Pacific Glory. Berging van Pacific Glory begint morgen LONDEN (AP) De Nederlandse sleepbootfirma A. L. Smit en Co. begint morgen met de poging, de gestrande en door brand geteisterde tanker Paeiflo Glory vlot te trekken. Een woordvoerder van Smit en Co. In Londen zei dat met de eigenaars, Ocea nic Tankers Ine, overeenstemming ls bereikt over afhandeling van de ber ging van de tanker en de lading van 50.000 ton Nigeriaanse olie. De woord voerder gelooft dat de gehele bergings- actie nog geen maand zou vergen. Het 42.777 ton metende vaartuig kwam vrijdagnacht in aanvaring met d«e tanker Allegro. Ontploffingen en brand die daarna op het schip uitbra ken hebben zeker aan vijf en vermoe delijk aan dertien opvarenden het leven gekost. De tanker Allegro, die maandag in verband met het incident aan de kabel was gelegd door de Britse autori teiten, mocht vandaag vertrekken nadat de reders een borgsom van tien miljoen gulden hadden gestort. (ADVERTENTIE) We hebben het natuurlijk niet over militaire sabotage. Er is nog nooit een kanon gevonden met kaas in de loop. Kaas uit het vuistje is gelukkig onbesmet en a-politiek en gewoon een lekker brok gebleven.We doelen hier op de huiselijke sabotage: vrouwen die te weinig kaas kopen zodat vader tevergeefs met zijn mes naar de koelkast sluipt. Gun *t die man non! Neem een extra stukje speciaal voor hem. Voor tfn vuisQe. Hij zal u^ dankbaar zijn.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11