Acht foefj es om slanker te worden KLEINERE BUIT BIJ STEEDS MEER BANKOVERVALLEN Mevr. E. Prinse wonderdoenster of oplichtster? Beveiliging banken vergt 200 miljoen Volledigverzorgde NSMinitrips in eigen land Schrijversboycot op boekenmarkt ging door GEEF PUBLIEK SPREEKRECHT BIJ RAADSVERGADERINGEN Jubileumconcert van Tito bracht zilveren mariniers kort bezoek aan Parijs Aan jonge mensen in de administratieve sektor Amerikaanse ontvoerder voor rechter Pop op Holland Festival in Amsterdam? Man overlijdt tijdens verhoor na roofoverval SATERDAG 24 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Ja 1550; Gei- lam- 24; B -3.20; uien 15- 5.20; -5.35: WAT KUNT U DOEN OM NIET DIKKER TE WORDEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Eigenlijk zouden er allang geen dikke Nederlanders meer kunnen zijn, zoveel vermageringspil len, -drankjes en -poeders worden er gekocht. Toch is onze maatschappij nog steeds gevuld met mensen van dan normale omvang. Want niet ieder middel, dat iemand slank moet maken heeft inderdaad een vermin derde uitwerking op het gewicht van de gebruiker. En menig recept tegen te veel ponden is niet alleen onzinnig, maar zelfs schadelijk voor de gezond heid. Een geringe corpulentie maakt dat Iemand er alleen maar een beetje minder mooi uitziet. Vele kilo's teveel echter kunnen 's mans of 's vrouws levensduur aanzienlijk bekorten. Tot de typische overgewichtverschijnselen behoren: hartkwalen, te hoge bloed druk, neiging tot aderverkalking en •oortijdig verlies van seksuele poten tie. U kunt echter afvallen, als dat no dig is althans, zonder een echte kuur te doen. Zonder medicamenten, zonder .zelfkastijding". Allereerst moet u proberen uit te rekenen, hoeveel u te veel weegt. Dat veel" kan men bijvoorbeeld vast stellen aan de hand van de zogenaam de Bornhardtformule. U meet gewoon borstomvang. Het aantal centime ters dat u afleest, vermenigvuldigt u uw lengte, ook in centimeters uitgedrukt. De som deelt u door 240. Aldus ontstaat het gewicht (in kg.) dat zou moeten hebben. Een voorbeeldje: Lichaamslengte 15 cm; borstomvang 91 cm. 175 x 91 15925. 15925 240 is 66,3. Het gewicht dat u dient na te streven is dus 66,3 kilo. Calorieën Wanneer u meer weegt heeft u het volgende probleem: uw lichaam verbruikt per dag minder calo rieën dan u eet. Wetenschaps- ensen spreken van een positieve ergiebalans. In onze tijd komt deze min of meer automatisch. Automatise-' ring maakt immers lichamelijke ar beid min of meer overbodig. De eetgewoonten paste men bij deze ontwikkeling onvoldoende aan. Stij gende welvaart deed de mensen goed voor zichzelf zorgen. Voedingsmidde- worden attractief gepresenteerd, de boodschappenlijst is afwisselender, dus: Men krijgt meer prikkels om te eten en met de intrede van de auto mobiel minder mogelijkheden om energie te verbruiken. Vandaar die positieve energiebalans. Het te zwaar lijn kan uiteraard ook andere oorzaken hebben. Veel mensen eten meer, omdat ze psychisch niet in balans zijn. Zorgen maken dik, zoge- Welke hoeveelheid „brandstof" mag u hebben? De man met een zittend beroep, heeft dagelijks circa 2400 calorieën Een man, die lichte beweging in zijn werk heeft, 2700. Mannen, die zware lichamelijke arbeid verrichten, 3900. Van vrouwen is de doorsnee calo- rieënbehoefte: In zittende beroepen 2100. Bij lichte lichaamsbeweging 2250. Bij werkzaamheden, die het li chaam voortdurend in beweging doen zijn, 2700. Veronderstel nu dat iedere dag 3000 calorieën opneemt. Uw lichaam heeft er slechts 2400 nodig. Elk (E)etmaal neemt u dus toe. Wat te doen? Hel lichaam slaat dit te veel aan calorieën op. Het is mogelijk dat u gaat denken: Ik eet minder. Wellicht krijgt u dan te weinig eiwitten, vitaminen en mi- neraalstoffen. Er zijn ook mensen die twee dagen per maand alleen maar appels eten, of gekookte eieren. Na die twee dagen is het lichaamsgewicht index-daad dan iets geslonken. Maar op deze zuur bestreden overwinning volgt een re vanche van uw lichaam. Wat de te zware man of vrouw nodig heeft ie een strategie op lange termijn. Foefjes Volgende acht foefjes, toegepast in combinatie, kunnen u slanker maken, mits u ze consequent in de praktijk Eerste tip: Neem voor het hoofdge recht een bord soep of een slaatje. U voélt zich dan eerder verzadigd en dat op een moment dat nog niet helemaal „vol" bent. Dan eet u namelijk niet zoveel aardappelen met jus, omdat de spijsvertering al op gang is, wanneer het hoofdgerecht op tafel komt. Bestaat de maaltijd maar uit één gang. dan komt het gevoel van verzadigd zijn later, en eet u dus Tweede tip: vult u de maag met lekkere dingen als asperges, bloem kool en worteltjes. En bedien u ook maar eens flink van augurken en sla. Zo raakt de maag fijn vol, maar u wordt er niet dik van. En niemand zegt dat u (mager) vlees moet over slaan. Integendeel. De Duitse voedings deskundige professor dr. Hotzel stelde een tabel op van voedingsmiddelen die de maag wel „spekken", maar die het lichaam niet met calorieën bestoken. U eet 1200 calorieën, als u de volgen de hoeveelheden van de onderstaande produkten verzwelgt: 15 kilo augur ken, 12 kilo kropsla, 9 kilo asperges, 8 AFVALLEN ZONDER KUUR kilo spinazie, 6 kilo tomaten. 6 kilo bloemkool, 4 kilo groene erwten, 2-3 kilo bessen, 1.5-2 kilo pitvruchten, 1,3 kilo aardappelen. 1,4-1.8 kilo zeevis (gefileerd), 1,3 kilo wild, 1 kilo eend, 0.8 kilo rund- en kalsvlees, 0.6 kilo ma gere kaas, 0,5 kilo brood, 400 gr. slag room, 300 gram suiker, 240 gram vette worst, 230 gram chocolade, 200 gram pinda's, 170 gram mayonaise. 130-170 gram vet. Let wel: die 1200 calorieën gelden voor de opgesomde hoeveelheden af zonderlijk. Op de lijst tekenen zich duidelijk de etenswaren af, die u zo veel mogelijk dient te vermijden: mayonaise, vet, chocolade, pinda's en vette worst. Deze produkten wemelen van de calorieën. Maag gevuld Derde tip: zorg ervoor dat de maag zolang mogelijk gevuld blijft. Hardge kookte eieren liggen langer dan zach te, bij dezelfde hoeveelheid calorieën. Gebakken aardappelen zijn ook beter dan gekookte, vooropgesteld dat ze niet drijven in het vet. Nu komt een belangrijk aspect: Als u vet met een waarde van 100 calo rieën eet, neemt het lichaam er 96 of 97 van op. Eet u evenwel eiwit met hetzelfde aantal calorieën dan komen er maar 70-80 aan het lichaam ten goede. De rest verbrandt. Dus Viex-de tip: eet veel eiwit, mager vlees en vetarme melkprodukten. Van e ïrslaggevers) AMSTERDAM Tussen begin 1965 25 oktober van dit jaar zijn in Nederland in totaal 107 gewapende overvallen gepleegd op banken en post kantoren. De lijn vertoont per Jaar een iterke stijging. De buit bedroeg in to taal gemiddeld 450.000 gulden per jaar. In 1966 was de gemiddelde buit bij een «verval 50.000 gulden. Nu bedraagt hij «lechts 15.000 gulden. Dit is te danken de reeds getroffen veiligheidsmaat- egelen, waarvan de aanwezigheid van lechts weinig kasgeld bij de balies een in de belangrijkste is. Een en ander werd gisteren in Am- rterdam bekend gemaakt door dr. J. den Brink, voorzitter van de Ned. (ADVERTENTIE) 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f 75^ Prijzen van elk station ln Nederland. Vertrek dagelöks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Bankiersvereniging. Eenderde van de bankgebouwen in Nederland is sinds 1965, toen de bankioof van 800.000 gul den in Tilburg leidde tot een „werk groep bankbéveiliging", beschermd met gepantserd glas en meer dan eenderde is al uitgerust met het zogenaamde stille alarm. De bedoeling is dat over vijf jaar alle 6700 bankkantoren en 3200 postgiro kantoren van de PTT op een dergelijke wijze zullen zijn beveiligd. Dit kost het bankwezen een totale investering van 200 miljoen gulden. Voor de PTT wordt een bedrag van soortgelijke grootte ge raamd. De jaarlijkse kosten van de veiligheidsmaatregelen zullen nog eens 25 miljoen bedragen of wel 4 5 procent van de brute winst, die de gezamenlijke banken maken. Dr. Van den Brink noemde dit nogal wat. „Het bedrag staat in geen verhouding tot het economische verlies van 450.000 gulden jaarlijks, dat de overvallen opleveren. Maar we hebben het over voor de veiligheid van ons personeel en onze clientèle". Dr. Van den Brink iwaaids d* Ne derlandse politie lof toe. „Van het aan tal bankroven wordt 68 percent opge lost. Dat is 20 percent meer dan bij de andere ter kennis van de politie ge brachte misdrijven. In België wordt slechts 15 tot 20 percent van de ban kroven opgelost". Hij pleitte voor uniforme veiligheids maatregelen in heel Europa, en voor een uniform beleid ten aanzien van de strafmaat voor de daders. „Anders lo pen we het gevaar, dat er een goed koopte eiland voor de criminaliteit ont staat'. Piloot stort zich met vliegtuig op kerkgebouw WASHINGTON (DPA) Een piloot van een sportvliegtuig is gisteren vol gens de politie, opzettelijk met zijn ma chine op een r.k. kerk te San Juan in Texas gevlogen. De man kwam om het leven. Ongeveer 30 geestelijken en 70 kloosterzusters en kinderen die zich in de kerk en de daarbij behorende ge bouwen bevonden, bleven ongedeerd. Volgens radioberichten had de piloot, Frank Alexander uit San Juan, via de radio de verkeerstoren van het nabijge legen vliegveld laten weten, dat alle methodistische en r.k. kerken in Zuid- Texas moesten worden ontruimd met het oog op een „ernstig gemeende aanslag". Zo'n lekkere taart bevat natuurlijk veel calorieën en is dus een echte dik maker. Houdt men zich echter aan de slankheidstips, dan hoeft men bij een feestelijke gelegenheid een stukje taart niet te weigeren. Dat bespaart trou wens ook 'n hoop ergernis; en ergernis is ook een dikmaker. Helaas bestaan er ook vloeibare ca lorieën. Die in alcohol. Indien u bier, wijn, champagne, likeur, cognac of whiskey drinkt, ontstaat er warmte in uw lichaam. Deze warmte moet nor maliter uit het voedsel worden ont- tx*okken. Omdat de aanwezige calorie ën niet worden verteerd, hopen ze zich op. Vijfde tip: Een halve liter bier heeft 300 calorieën, een glas wijn ongeveer 65. Nu weet u hoeveel u mag drin- Tot nu toe hielden we ons met eten bezig. De volgende drie foefjes moeten het verbruik van calorieën oppep- Zesde tip: Bij het lezen ervan gaat u misschien rillen, maar toch is het aan te bevelen: een koude douche direct na het opstaan. U zult voelen dat u snel warm wordt, van binnen. Het lichaam moet namelijk meer voe dingsstoffen aanspreken om u op tem peratuur te houden. Dit vuurtje sto ken, slankt u af. Zevende tip: In uw kamer of bureau mag het niet te warm zijn. Een normale „warmte" is 21 graden, als u het kun uithoudn is 18 grateden heel goed. U las zeker al hei-haaldelijk dat zomaar beweging u niet slank maakt. Maar toch Achtste tip: Loop elke dag een uur in de frisse lucht. Nog beter, ga spor ten. Een wandeling van een uur ver slindt 50100 calorieën, al naar ge lang de snelheid waarmee u loopt. Om te vergelijken, een voetballer ver bruikt er in een uur 500600. Wat u in een uurtje „tippelen" wegwerkt, is gelijk aan de hoeveelheid calorieën in 20 tot 30 gram ilagroqral Dat is noga} wat. Vergelijk de tabel eerder in dit artikel. Zeg nu niet: Dat is allemaal maar een klein beetje, wat er afgaat. Deze hele methode namelijk staat of valt met die kleine beetjes. Wat belangrijk is, deze raadgevingen kunt u jaren lang opvolgen, zonder al te veel te ontberen. Voorstel van Wormerveerse burgemeester (Van speciale verslaggever) DEN HAAG „Heeft ie mand op de publieke tribune nog iets te zeggen over dit raadsstuk?" Als het aan bur gemeester Hille van VVor- merveer ligt, zal hij deze vraag in de gemeenteraads vergaderingen regelmatig lanceren. In Wormerveer dringt zich namlük een no- pioenen van openheid, open baarheid en inspraak zich kunnen spiegelen. Burge meester Hille wil het publiek spreekrecht geven tijdens de gemeenteraadsvergadering. Hij heeft een nota over deze materie gestuurd naar de le den van de raad die dinsdag in de vergadering behandeld zal worden. Burgemeester Hille over zijn voorstel: „Ik wil dat het pu bliek niet alleen de plicht heeft om te luisteren, maar ook het recht om iets te zeg gen. Het is niet in strijd met de gemeentewet, want die verbiedt het niet en ook niet in strijd met het reglement van orde. In de gemeentewet staat allen dat er een regle ment van orde moet zijn en niet wat er in moet staan. En in dat reglement staat daarover niets". De heer Hille komt uit het kamp van de PvdA en is sinds september burgemees ter van Wormerveer. Daar voor was hij 23 jaar wethou der in Zaandam. Hij ver wacht weinig tegenstand in de raad. Het ziet er inderdaad naar uit dat het wonder van Wor merveer zich zal voltrekken. Immers, van de 15 raadsle den behoren er 9 tot het linkse blok 4 PvdA, 3 CPN, 1 PPR en 1 PSP en die moeten de woorden openheid, openbaarheid en inspraak welke ze in het blazoen voeren tenslotte waarmaken. Het spreekrecht moet vol gens burgemeester Hille uitsluitend worden uitgeoe fend bij agendapunten van de betreffende raadsverga dering. Een en ander houdt in, dat de geïnteresseerden de beschikking zullen moeten hebben over de stukken, die aan de orde komen. Die stuk ken zouden dan enige dagen tevoren afgehaald kunnen worden. Gaat het spreek recht de raad echter te ver, dan zal de burgemeester voorstellen het publiek na de raadsvergaderingen de gele genheid te geven vragen te stellen. Voorts wil de burge meester dat de commissies van de gemeeneteraad in het openbaar gaan vergaderen. Mede feest van promenadeorkest Een gelukkig huwelijk van Ernst en Luim. zo zou men het gisteravond door de zilveren marinierskapel in een vol ledig uitverkochte Rotterdamse Doelen gegevcen jubileumconcert kunnen noe- De ernst vóór de pauze, onder leiding van majoor J. P. Laro vier werken, gecomponeex-d voor harmonie nadrukkelijk getuigden. Muziek van pro minenten hoorde men daar: van Gordon Jacob een zeer aangenaam klinkende compositie, geschreven ter gelegenheid van het Festival of Britain 1950, waarin indrukwekkend koper en speelshout, aan het slot gelukkig met orgel gecombi neerd zich presenteerden; van Kees van Baaren, die zich in twee fragmenten uit zijn vierdelige Partita deed kennen als een onderhoudend en spix-itueel causeur; van de Amerikaan John Bax-nes Chance, die veelal exotische klinkende variaties op een Koreaanse volksmeliodie had ge schreven; van de in de wereld der bla zerskorpsen zéér gezochte Eric Coctes ten slotte, bij wie men, dank zij de March Queen Elisabeth met vreugde kon vast stellen, dat hij d evele mogelijkheden van een harmonie volledig weet te door gronden. Dit alles door majoor Laro en zijnen perfect gebacht: permanente demonstra tie van musiceren op het allerhoogste Na de pauze de Luim: geboren uit een innige samenwerking van mariniex-s en het Promenadeorkest, geleid door de ex- dirigent van de mariniers, Gijsbert Nieuwland „Walsend op Mars" hadden de leiders hun programma genoemd. En zo was het ook. Want zowel de 3^4 als de 4^4 maat eisten hun rechten: na, naasten door elkaar in muziek, die ieder (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De aangekondigde boycot van de Boekenmarkt RAI '70 is gisteren bij de opening van de markt doorgegaan. Het protest van de schrijvers was niet zozeer gericht tegen de boeken markt als wel tegen ds uitgevers. Het conflict tussen de literaire schrij vers en de Koninklijke Nederlandse Uit geversbond dateert al van mei van dit jaar. Professor dr. Garmt Stuiveling, voorzitter van de Vereniging van Letter kundigen (VVL), zei gisteren: „Wij ge loven niet, dat het boek, als het in ons belang een fractie duurder wordt, on verkoopbaar voor d* uitgevsr zou worden." Het ging bij de onderhandelingen tus sen de VVL en de uitgevex-s niet om een verhoging van de honoraria, maar om het leggen van een basis, het minimum, dat door de schrijvers toelaatbaar geacht wordt. Men wilde tot overeenstemming komen over het gebonden boek, de pocket en de vertalingen. Eén van de voornaamste punten van de wrijving is de vertalingshonorering geweest. t Niet alle Nederlandse schrijvers bleken achter de boycot te staan, hoewel dit aanvankelijk wel was meegedeeld. Onder andere de schrijfster Hella Haase ver klaarde het protest van haar collega's niet te delen evenals veel Vlaamse schrijvers. Van Dien1 Van Uden1 BesaniponKoppenberg+Co Accountants Wij zoeken jonge mensen met MBA, of die daarvoor studeren. Voor hen biedt het accountantsberoep mogelijkheden, die je elders maar zelden vindt. Goede perspectieven, boeiend werk: je wordt voortdurend geconfronteerd met andere mensen en andere situaties. Met tegendeel van saai! Daarnaast hebben wij voor HEAO-afgestudeerden enkele aantrekkelijke funkties. Indien u meer inlichtingen over deze vacatures wilt ontvangen, wend u zich dan schriftelijk of telefonisch tot onderstaand adres. Den Haag 2078. Jacob Mosselstraat 2, postbus 2093, tel. 070-831100. AMSTERDAM 'S-GRAVENHAGE ROTTERDAM ARNHEM GRONINGEN HENGELO HOOGEVEEN LEEUWARDEN WAALWIJK ZWOLLE ANTWERPEN WILLEMSTAD (CURACAO) ORANJESTAD (ARUBA) PHILIPSBURG (ST. MAARTEN) CARACAS (VENEZUELA) mee had willen en kunnen zingen. Doch dit was uitsluitend voorbehouden aan de sopraan Mizzi van der Lans, die met „Funuculi-funicula" het lieve lingslied van Hugo Wolf aller harten stal. Over harten gesproken, alle ten gezamenlijk schonken ons nog een uiterst humoristische „bewerking" van Robert Stolz' Zwie Herzen un 3 '4 Takt hier waren het er drie van het Prome nadeorkest met 3/4. de mariners met 4^ en 3/4 .van Mizzie, wier hart soms „over sloeg". Die afwisseling van even en oneven maatsoorten: ze deed zich eveneens, en op gelukkige wijze, gelden in de mars van de componist-dii-igent Laro zelve, door hem „Qua Patet Orbis" genaamd. Qua Partet Orbis, zo wijd de wereld de wereld strekt: zijnde het devies der Kapel. Vlak vóór de pauze bood directeur Haslinghuis namens Phonogram de jubi larissen de gouden plaat aan, zulks op grond van het feit, dat de mariniers- kapel men dan drie miljoen platen over de ganse wereld verspreid heeft. En tij dens de receptie na afloop, waar dirigent Laro en zijn echtgenote vele handen te drukken kregen, werd elk genodigde met een zwarte schijf verblijd, waarop een aantal prestaties van het korps is vast gelegd: de politiemannenzangvereniging „Entre Nous" dir. Jan der Waart werkt hieraan mee. B. R. LOS ANGELES (RTR) De 38-jarige Amerikaan Ronald Miller is schuldig bevonden aan ontvoering van de 11- jarige Kenneth Young en gewapende t-oof in 1967. Na de ontvoering werd een dwangsom van 900.000 gulden geëist. Waax-schijnlijk zal Miller ter dood wor den veroordeeld. Het geld, dat door de vader van Kenneth Young werd betaald is nooit teruggevonden. De rechtbank neemt aan, dat het op een Zwitserse bank is gestort. (Van onze correspondent) PARIJS Maai-schalk Tito is na een kort bezoek aan Pomppidou op het Elyseé vrijdagavond naar zijn land te ruggekeerd. Het bezoek werd als privé bestempeld, en geen enkel communiqué is uitgegeven. Tito had ook een onder houd met mevrouw Binh, vertegenwoor diger van de Vietcong bij de besprekin gen in Parijs. Tito reed door Parijs in een geblin deerde auto, die nog maar pas een paar duizend kilometer heeft gereden en waar generaal De Gaulle nooit in heeft willen zitten. AMSTERDAM (ANP) De D '66- raadsleden van Antwerpen en Wessels hebben B. en VV. van Amsterdam schrif telijk gevraagd of het mogelijk is het popfestival, dat in 1971 in Rotterdam geen doorgang zal vinden, naar Amster dam over te hevelen. De heren menen, dat Amsterdam als „stad van het jeugdtoerisme" zijn repu tatie als zodanig lioog zou kunnen hou den en dat een dergelijk festival het toe risme zal bevorderen. Gedacht wordt aan het Amsterdamse bos. De raadsleden van Antwerpen en Wes sels vragen het gemeentebestuur zich met het bestuur van het Holland Festival in verbinding te stellen teneinde te trachten het popfestival in het kader van het Hol land Festival te doen houden. Benoeming bisdom Rotterdam ROTTERDAM (KNP) De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A, Jansen, heeft pater J. J. M. Janssen MSC eervol ontslag verleend als kapelaan van de St.-Agathaparochie te Lisse en hem be noemd tot kapelaan van de H. Jozefpa rochie te Noordwijkerhout. AMSTERDAM (ANP) Een bejaarde winkelier die donderdagavond in zijn kruidenierswinkel in de Raadhuisstraat in Amsterdam door twee onbekende mannen werd overvallen en beroofd, is vrijdagochtend in zijn woning overle den. Het slachtoffer, de 67-jarige H. P. Blommers, was hartpatiënt. Donder dagavond omstreeks kwart voor zeven kwamen de mannen. naar de politie aanneemt Surinamers de winkel binnen en vroegen om koek. Toen de heer Blommers zich omdraaide kneep een van de mannen zijn keel dicht en roofde de ander een envelop met f 5000,- uit zijn broekzak. Zij gooiden de man tegen de grond, gaven hem nog een stomp in het gezicht en namen vervolgens de vlucht. De geneeskundige dienst onderzocht de kruidenier ter plaatse maar vond geen aanleiding hem naar een ziekenhuis over te brengen. Er werd alleen een verwonding aan zijn neus geconstateerd. Toen enkele rechercheurs hem vanochtend bezochten bleek de winkelier zich niet lekker te voelen. Korte tijd later overleed hij. Vanmiddag zal sectie op het stoffelijk overschot worden verricht. (Van een onzer STANDDAARBUITEN ls mevr. E. Prinse uit Standdaarbuiten een heel meesteres met uitzonderlijke gaven? Kan zij in een paar minuten door handoplegging langdurige zieke pa tiënten genezen? Of is zij een op- liehtsler. die speculeert op en mis bruik maakt van het vertrouwen van eenvoudige mensen en daarmee veel geld verdient? De Zevenbergse kantonrechter krijgt deze kwestie volgende week woensdag voorge legd. Mevrouw Prinse. die sinds mei van dit jaar honderden patiënten van alle mogelijke kwalen afgeholpen zou hebben, is aangeklaagd door en kele patiënten, die zich tot haar hebben gewend, maar er totaal geen baat bij vonden. De patiënten zouden geslagen en geschopt zijn. De behan deling zou de kwaal alleen nog maar verergerd hebben, terwijl ze geen geld hebben teruggekregen. Mevrouw Prinse (getrouwd, vier kinderen) wonend in een afgelegen huis aan de Standdaarbuitensedijk vlak onder Zevenbergen, kwam in mei van dit jaar in de publiciteit, doordat zij mevrouw Van Aert uit Zevenbergen zou hebben genezen. Mevrouw Van Aert was sinds elf jaar invalide. Ze kon zich nog slechts moeizaam op krukken voort bewegen en had zelfs gedurende an derhalf jaar onafgebroken het bed moeten houden. Artsen en specialis ten hadden verklaard, dat mevrouw Van Aert nooit meer zou kunnen lopen. Mevrouw Prinse hoorde van dit geval, ging naar de Zevenbergse Dr. Ariënslaan en genas de bewuste dame binnen vijf minuten. Mevrouw Van Aert zette haar krukken aan de kant en vertoonde zich weer in de plaats, waar zich de mare verspreid- verslaggevers) de, dat er daar in de Ariënslaan op nummer 10 een klein wondertje was gebeurd. Mevrouw Van Aert is nog steeds genezen. Zij kan vlot lopen, gaat regelmatig in de weekends op stap, kan weer dansen en steekt nu nog haar hand in het vuur voor haar weldoenster. Sinds die tijd heeft mevrouw Prinse ruim tweedui zend mensen geholpen. Gemiddeld ontvangt zij zo'n veertig patiënten per dag. Uit alle delen van Neder land bellen of schrijven- mensen om een afspraak te maken. Zelfs tot ln het buitenland zijn de bijzondere ei genschappen van mevrouw Prinse doorgedrongen. Zelf reageert ze wat laconiek op de beschuldigingen. ,.Ik heb mijn gaven van God gekregen," zegt ze. „God zal ook in de rechts zaal naast mij staan. Duizenden mensen heb ik genezen. Dat kunnen ze me nu toch niet gaan verbieden. Ik help de mensen en maak ze weer gelukkig. Mevrouw Prinse heeft stapels met naam en adres onderte kende brieven, waarin de mensen haar danken. Honderden kleine dankbetuigingen heeft ze verzameld in een plakboek. „Ik vraag er geen geld voor," zegt ze. „De mensen ge ven mij wat ze voor de behandeling zelf over hebben. En ze blijven maar komen. Momenteel help ik alleen mensen, die hevige pijn hebben. Aan andere gevallen kan ik niet begin nen. Ik heb het toch al ontzettend druk. Ik werk zoveel mogelijk alleen volgens afspraak. Als ik dat niet doe, raak ik zelf overwerkt." Me vrouw Prinse gelooft, dat zij niet vervolgd kan worden. „Ik heb niets gedaan, wat volgens «Ie wet niet mag. Ik kan er ook niets aan doen. dat ik deze gave heb. Ik moet ze gebruiken. God heeft mij dat ge-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5