Ministers onder hevig vuur Uitlevering van Cross verwacht WERKING TY-RECLAME STERK OVERSCHAT Drs. Aarden: vertrek van Bogaers was onvermijdelijk Binnen vijftien jaar weer zuiver water Laporte voor zijn dood gemarteld? Felle kritiek op voorstel Gemeentebelangen Marktanalyse toont aan: D 66 blijft z n best doen voor samenwerking PvdA en KVP Bij poseren in ravijn gestort Maanmonsters vermist WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 9 MONTREAL (AFP) De politie van Montreal beeft laten weten dat zQ een anoniem telefoontje heeft ontvangen, waarin werd gezegd dat het Front voor de Bevrijding van Quebec (FLQ) de voor waarden van de Canadese regering voor de vrijlating van de diplomaat James Cross aanvaardt. Dit is bericht door het persbnreau „Canadian Press". De politie i de ontvoerders hebben gevraagd hun telefoontje via het Franstalige radio station te bevestigen en nadere inlich tingen te verschaffen. Gisteravond is Pierre Laporte, de minister van Arbeid van Quebec, begra- i tijdens een plechtigheid, die geken merkt werd door zeer intensieve veilig heidsmaatregelen. Veel mensen die giste- langs de geopende kist Laporte de laatste eer bewezen, werden vooraf gron dig door soldaten gefouilleerd. Het ge zicht van de vermoorde minister l'ijkt ongeschonden. Le Devoir, het vooraan staande Franstalige dagblad uit Mon treal, zei echter dat er aanwijzingen wa ren, dat hij was gemarteld, het resultaat van een lijkschouwing is nog niet gepu bliceerd, maar volgens andere berichten zouden verschillende van zijn vingers zijn gebroken, zou zijn lichaam ernstige wonden vertonen, en zou hij tenminste twee dagen lang honger hebben geleden. De enige hoop waaraan de autoriteiten zich nu vastklampen is dat de leden van de bevrijdingscel die de Britse diplomaat Cross vasthouden, van een minder wrede soort schijnen te zijn dan de Cheniercel, die Laporte vermooordde. Volgens een communiqué van een van de cellen hebben de ontvoerders van Cross zijn vrouw verzekerd, dat hij de medicijnen ontvangt die hij voor de toe stand van zijn hart nodig heeft, en dat hij in een goede gezondheid verkeert. De bevrijdingscel schijnt ook minder mili tant en onzekerder in haar acties te zijn. Dat laatste vond onder meer zijn weer slag in het veranderen van de uiterste termijnen voor de dood van Cross, die werden verlengd toen de regering wei gerde op de eisen van het FLQ in te Een vooraanstaand psychiater uit Mon treal, dr. Gaston Morf heeft een speciale studie gemaakt van aanhangers van het FLQ. „Ik heb het gevoel", zei hij, ,,dat de groep die Cross vasthoudt niet ver stoken is van alle menselijkheid, en daarom geloof ik dat wij met hen kunnen praten". parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering zal vóór volgende week dinsdag een aanzienlijk aantal wijzigingen in haar wetsontwerp tot regeling van de gemeentelijke en provin ciale belastingen moeten aan brengen, als zij de instemming van de Tweede Kamer met een nieuwe regeling wil verwerven. Het wetsontwerp, zoals het er thans ligt, kon gisteren in de Kamer in beginsel wel, maar in gijn uitwerking geen genade Vinden. Ook de regeringspartijen hadden nog veel verlangens. Ten dele werden die tot uitdrukking gebracht in amendementen, ten dele werd de regering in over weging gegeven zelf met wijzi gingen te komen. Het wetsontwerp wil de gemeenten en ook de provincies een eigen belasting gebied geven. De gemeenten zouden belasting mogen heffen op onroerend goed, een „baatbelasting" mogen han teren, een bouwgrondbelasting, een hondenbelasting, een reclamebelasting, een touristenbelasting alsmede leges en andere rechten mogen heffen. Daarentegen zouden de vermakelijk- hedenbelasting in de nabije toekomst en personele en grondbelasting tege lijkertijd worden ingetrokken. Knelpunt in de discussies van gisteren bleek te zijn de belasting op onroe rend goed. Vrijwel alle sprekers er kenden de wenselijkheid de gemeen ten zelfstandig te laten opereren, ook wat betreft het heffen van belasting naar lokale behoefte. Maar die auto nomie zou ook weer niet grenzeloos mogen zijn. Anders zouden de ver schillen in belastingdruk tussen de gemeenten te groot kunnen worden, wat voor de burgers rechtongelijkheid betekent en die burgers ook wel eens tot verhuizen kan dwingen of Wat de Kamer dan ook wilde, onge nuanceerd weergegeven, was het aan geven in de wet van een aantal nor men en limieten, terwijl ook duidelij ker aangegeven zou moeten worden, wie of wat van de belasting is vrijge steld. Minder draagkrachtigen bijv., en monumenten en kerken. Omdat men het instellen van gemeentelijke belastingdiensten een kostbare zaak vond, werd ook gepleit voor een cen trale heffing en inningvan deze be lasting, die men wel als een gemeen telijke aanslag wilde blijven zien. Een ander moeilijk punt bleek de opheffing van de vermakelijkhedenbe- lasting (voor bioscopen meteen, voor de overige vermakelijkheden in 1979) te zijn. Voor de gemeenten zou dit een verliespost zijn, die compensatie behoeft, zo meenden velen. De meeste sprekers waren het er over eens. dat de vermakelijkhedenbelasting zichzelf heeft overleefd. Ze ls van een ver bruiksbelasting die slechts enkelen treft, nl. degenen die een vermake lijkheid bezoeken geworden tot een bedrijfsbelasting. De ondernemingen of verenigingen kunnen haar niet meer opbrengen, omdat de grens van de mogelijkheden tot doorberekening in de toegangsprijzen is bereikt. Maar, zo werd ook gesteld, er zijn toch ook vermakelijkheden waarvoor de ge meente zich kosten getroost, bijv. in de vorm van wegenaanleg of andere voorzieningen. In dit verband werden de TT-Races en.de Efteling genoemd. Er zou ook, meenden sommigen, de mogelijkheid van het heffen van een vermakelijkheden onkosten - retribu tie moeten blijven. De ministers Beernink (Binnenlandse Zaken) en Witteveen (Financiën) en onderminister Grapperhaus (fiscaal expert) hebben heel wat huiswerk meegekregen dat zij keurig moeten afhebben als zij volgende week dins dag, wanneer zij hun antwoord geven, nog enig succes willen boeken. Sovjetauteurs moeten geholpen door publiciteit LONDEN (AP.). Twee joodse intel lectuelen die uit Polen zijn gevlucht, hebben gezegd dat de beweging van de dissidente schrijvers in de Sovjet-Unie tot mislukking is gedoemd als het westen hun niet de grootst mogelijke publiciteit geeft. Szymon Szechter en Nina Karsov, die met elkaar voor de schijn getrouwd zijn om miss Karsov in staat te stellen aan gevangenschap in Polen te ontkomen, vertelden op een persconferentie dat er geen hoop op culturele vrijheid in Polen bestaat zonder een overeenkomstige mate van vrijheid in de Sovjet-Unie. „Het westen moet dissidente Sovjet schrijvers zoals Joeli Daniel, Andrei Sinjavski en Alexander Solzjenitsyn steunen op dezelfde wijze waarop het tijdens de tweede wereldoorlog het be zette Europa heeft geholpen", zo zei Szechter. Hij verklaarde dat de pas met de Nobelprijs onderscheiden Solzjenitsyn een grootse strijd voert voor de intellec tuele vrijheid in Rusland. „Maar zijn gehele Inspanning en die van zijn kame raden zullen tot mislukking gedoemd zijn als de westerse landen niet een zo groot mogelijke publiciteit aan hun werk geven. De opvattingen van deze dissi dente schrijvers sijpelen door middel van onafhankelijke anti-communistische radio-organisaties tenslotte door tot de Sovjet-Unie", zo vertelde hij. „Als het Sovjetvolk beseft wat er gaande is, dan zal de regering onder grote druk komen ie Btaan om meer vrijheid te verlenen", aldus Szechter. Slechts van waarde als onder steunend medium AMSTERDAM „De wer king van het medium televi sie. zoals we dat in Neder land kunnen hanteren, is sterk overschat." Tot deze conclusie komt het reclame bureau F.H.V. aan de hand van een analyse van bet bu reau voor marktonderzoek „Intomart", in bet vandaag verschenen vaktijdschrift voor de reclame „Ariadne". De analyse is representatief voor een heel jaar STER- reclame, omdat het zich uit strekt over 40 uitgezonden reclameblokken. Televisiere clame als hoofdmedium wordt voor vrijwel geen en kele adverteerder verant woord genoemd. Slechts als ondersteunend medium bij grote budgetten, die overwe gend in persmedia besteed worden, behoudt televisiere clame in haar huidige vorm haar waarde. De heer M. P. Franzen van het reclamebureau F.H.V. (Franzen, Hey en Veltman) stelt in het artikel, dat er een minimaal aantal „con tacten" met een televisie commercial nodig is om eni ge uitwerking te sorteren. Van een serie van veertig commercials ziet 28 procent van de Nederlanders er slechts vier of minder, het geen een niet interessant aantal „lichte" kijkers wordt genoemd. In het gunstige ge val zien ze per kwartaal één spot uit de campagne. Daar 22 procent van alle Neder landers er niet één enkele spot van zien, wordt slechts 50 procent der Nederlanders met een campagne van 40 commercials effectief bereikt (5 en meer contacten per jaar). Niet ieder die naar wn blok kijkt neemt ook alle spots bewust waar. en een spot zien betekent nog niet dht de kijker zich de film herinnert. Een NIPO-analyse van wat de kijkers zich herinneren van 324 vorig jaar uitgezon den televisiespots, bracht aan het licht, dat de gemid delde spontane herinnering slechts acht procent be- Drs. C. J. Smcekes, directeur van de STER, bestrijdt in een weerwoord, enkele van de getrokken conclusies. De uitspraak dat de waarde van de STER-reclame zwaar wordt overschat, kan naar zijn mening hoogstens van toepassing zijn op degene, „die van het medium onge fundeerd hoge verwachtin gen hebben gekoestord." DEN HAAG (ANP) Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, voorzitter van D '66 in de Tweede Kamer, heeft het gisteren „eens te meer van groot belang" genoemd, dat iedereen in D '66 zjjn uiterste best doet om de gesprekken met PvdA en KVP op gang te brengen. Die gesprekken vormen, naai- zijn me ning, de laatste kans om de politieke im passe te doorbreken. Zij vormen ook de laatste kans om aan de hand van een concreet voorstel de vooruitstrevenden onder de christelijke partijen duidelijk te maken welke prijs zij gaan betalen voor de totstandkoming van de christelijke samenwerking in de huidige omstandig- Mr, Van Mierlo zegt een en ander in een verklaring, waarin hij de uitlatingen van de fractieleiders bij de vorige week in de Tweede Kamer gehouden beschou wingen analyseert- Bij de algemene be schouwingen, aldus de verklaring, is overduidelijk geworden hoezeer de vrees voor het terugkomen van de huidige re geringscoalitie gegrond was. „Iedereen, blijft op zijn eigen lijn zitten en de hui dige coaliie zal terug komen, niet als gevolg van een keuze, maar door het ontbreken daarvan", aldus mr. Van Mier- Staatsprijs voor kinderboek naar Miep Diekman RIJSWIJK (ANP) Minister Klompé van CRM heeft de staatsprijs voor kin- der- en jeugdliteratuur 1970 toegekend aan de schrijfster Miep Diekmann uit Den Haag voor haar hele oeuvre. Aan deze driejaarlijkse staatsprijs is een geldbedrag verbonden van 3000 gulden. De prijs zal donderdag 5 no vember worden uitgereikt op een nader te bepalen plaats. De jury. die minister Klompé heeft geadviseerd, stond onder voorzitter schap van prof. dr. N. C. A. Perquin. Leden waren Harriët Laurey, Annie M. G. Schmidt, A. P. Dammer, K. Eykman, E. de Jong en H. van Kerkwijk. De staatsprijs kinder- en jeugdlitera tuur, een oeuvreprijs, werd in 1964 ingesteld en is tot dusver toegekend aan Annie M. G. Schmidt (in 1965) en aan An Rutgers van der Loeff-Base- Tegen betaling van twee kronen mochten voor eenmaal wandelaars over de nieuwe brug tussen Jutland, en Fyn lopen. De prachtige brug, die vandaag door koning Frederik officieel is geopend, is voortaan uitsluitend bestemd voor het autoverkeer. De opbrengst van de wandeldag is voor het Deense Rode Kruis. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bedanken voor het lidmaatschap van de VATICAANSTAD (DPA) De door paus Paulus ingestelde Internationale commissie van theologen heeft er, naar in Vaticaanse kringen verluidt, voor ge pleit, dat de paus afstand doet van zijn titels „Opperhoofd van de Kerk" en „Plaatsbekleder van Christus". De com missie van 30 theologen sloot enige dagen geleden haar eerste werkbijeen komst in Rome af. De besluiten en documenten van deze bijeenkomst, die diende ter voorbereiding van de bis schoppensynode, zijn niet gepubli ceerd. Met haar aanbeveling zou de com missie een verbetering van de oecume nische dialoog voor ogen hebben. Ande re waarnemers menen dat zij tegefnoet wil komen aan hen, die in de Kerk pleiten voor het collegialiteitsbeginsel. In Duitsland is een liftvoertuig ont wikkeld. dat binnenkort vliegtuig passagiers naar het vliegtuig brengt en in de machine heft. Meer dan honderd passagiers vinden een plaats in de cabine die tot acht meter hoogte kan worden opgeheven. WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse organisatie voor lucht, en ruimtevaart, de NASA, heeft de Ameri kaanse PTT verzocht een onderzoek in te stellen naar de, verdwijning .van twee pakjes met maanmonsters, die op 28 september aangetekend naar New York waren verzonden, maar nog steeds niet te bestemder plaatse zijn ontvan gen. Het gaat om 13 gram steentjes, bestemd voor de Columbia Universiteit, en voor een Amerikaan» geleerde in I Saoedi-Arabië. MINISTER BAKKER: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) wil met de wet op de verontreiniging van de oppervlaktewateren de garanties scheppen, dat het oppervlaktewater in Nederland binnen vijftien jaar weer zuiver is. Hij zei dit gisteren tijdens een lunch naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater. van de wet. De kosten van dit project zijn geraamd op 3 a 3.5 miljard gulden. Dit betekent een bijdrage door de Ne derlanders van 200 tot 250 miljoen gul den per - jaar. De minister zei: „We moeten in de tachtiger jaren een milieu scheppen waardoor het mogelijk wordt, daf je als sportvisser of als weer in dc rivieren terecht kunt Zoals bekend is het uitgangspunt van de wet, dat de vervuiler moet betalen. Deze betalingen zullen moeten gschie- den in de vorm van aanzienlijk hogere heffingen, die vooral door de industrie, moeten worden opgebracht. De heffing wordt bepaald aan de hand van het zogenaamde inwonersequivalent. Met dit inwonersequivalent bedoelt men de gemiddelde aanslag op de zuurstof in de oppervlaktewateren door het afval water van een inwoner gedurende een etmaal, ofwel de gemiddelde waterver vuiling per inwoner per dag. De heffingen zullen in het eerste jaar vanaf de instelling van de wet op 2 gulden per inwoners-equivalent bedra gen en zullen geleidelijk oplopen tot 6 gulden. P.P.R. van de mede-oprichter en ex-voorzitter van deze partij, oud- K.V.P.-bouwminister drs. P. Bo gaers. heeft reacties opgeleverd van P.P.R.-fractieleider drs. J. Aarden en P.P.R.-voorzitter J. Tonnaer. Drs. Aarden zei gister avond „niet blij te zijn, ook poli tiek niet", met 't vertrek van drs. Bogaers uit zijn partij. „Maar ge zien de inhoud van de brief was 'n afscheid onvermijdelijk". Drs. Aarden vond het wel jammer dat dis. Bogaers 't afgelopen weekeinde niet op het P.P.R.-congres is verschenen om over de meningsverschillen te pra ten. Hij verwierp het verwijt van drs. Bogaers dat de P.P.R. zich geen zorgen zou maken over ontmenselijking van de menselijke verhoudingen op allerlei ter rein. „De P.P.R. maakt zich daar wel zorgen over, maar op een andere wijze dan Bogaers", aldus drs. Aarden. In zijn bedankbrief had drs. Bogaers onder meer geschreven dat de P.P.R. zich geen zorgen maakt om de steeds verder voortschrijdende verzwakking van het maatschappelijk normbesef. 'De P.P.R. heeft verzuimd de conclusie te trekken dat onbeperkte vrijheid bewust moet worden afgewezen. De politieke doeleinden vaq de P.P.R., zoals die in Dronten geformuleerd zijn, zijn nauwe lijks nieer terug te vinden in het stre ven van de huidige P.P.R. In een eerste reactie* zegt P.P.R.-voor zitter Tonnaer niet in te zien op welke punten de P.P.R. van de lijn van Dron ten zou zijn afgeweken. „Bogaers kijkt veel tc pessimistisch tegen de samenle ving aan". Volgens de heer Tonnaer heeft drs. Bogaers zich bij de oprichting van de P.P.R. weliswaar formeel ver zoend met de gedachte dat de P.P.R. geen confessionele partij zou zijn. „Maar hij heeft steeds gehoopt, dat de christen radicalen in de partij hun christelijke inspiratie sterk zouden benadrukken, hetgeen niet is gebeurd". In zijn brief schrijft drs. Bogaers grote waardering te hebben voor de actie van het voormalige hoofdbestuurslid dr. C. Lafeber en de voormalige politiek- secretaris mr. A. van Ruiten. Via een reactie op het rapport van de „rönt- gencommissie" hebben zij gepoogd de partij terug te brengen tot wat 2el noemden „de geest van Dronten". Toen het P.P.R.-congres het afgelopen week end de nota, waarin de reactie was ver vat, verwierp, zijn de heren Lafeber en Van Ruiten uit de partij getreden. Drs Bogaers zag in de uitspraak van het congres een duidelijke afwijzing van de „geest van Dronten".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9