CcidAcSouAOtit NKY-voorzitter:,Vrees voor prijsexplosie onzinnig' SER-ADVIES AAN REGERING ZET BELEID NIET OVERBOORD Dagelijks negen doden bij 2000 verkeersongevallen Tito hartelijk in Nederland begroet VroHw doodt man „uit medelijden STORM VEROORZAAKT VEEL MOEILIJKHEDEN Kleinmetaal eist reële loonstijging Nederl. Irciler na 14 schoten opgebracht KABINET JAAGT ZELF PRIJZEN OP Bewaking deed geen afbreuk aan welkom Investeringen NKF-groep in Indonesië Massamoord in Santa Cruz DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.185 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland Ij 19.04 uur Hare vogels; 19.30 uur Toppop; 20.20 u. Peyton Place; 21.10 uur Muziek is troef. Nederland Ut 19.09 uur Kunstsigna lering; 19.30 u. Tommy Cooper; 20.20 uur Mod Squad; 21.50 uur De klop op de deur; 22.30 u. Op korhoender- DINSDAG 20 OKTOBER 1970 AF EN TOE ZON Buien, maar ook verspreide opklarin gen. Matige tot krachtige, aan de kust harde tot stormachtige noordweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Van i parlementaire redactie) DEN HAAG. Nederland moet dit jaar rekening houden met een gemiddelde van 2000 verkeers ongevallen per dag. Hierbij worden dagelijks 210 personen gewond, van wie negen dodelijk. De schade als gevolg van ver keersongevallen is voor 1970 te stellen op twee miljard gulden. Deze cijfers produceert de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid. De gegevens zjjn gebaseerd op voorzichtige ramingen, aldus de stichting. Het verkrijgen van exacte cijfers wordt steeds moeilijker omdat de politie steeds minder wordt betrok ken bij botsingen, terwijl ook niet elk verkcersgebcuren ter kennis komt van een verzekeringsmaatschappij. Maar aan de hand van vroegere ervarings cijfers. geprojecteerd op 1970, statis tieken van ziekenhuizen, geneeskundige dieusten, politie en schadeverzekeraars meent de S.W.O.V. bovenstaande prog nose te mogen maken. „Het zal wei blijken dat we met die voorspelling in elk opzicht aanzienlijk onder de reali teit blijven", zei een woordvoerder van de S.W.O.V. met grote stelligheid. UTRECHT (ANP) De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, meent dat „de vrees voor een prijsexplosie ongegrond is. De opvatting, als zou de Sociaal- Economische Raad in zijn interimadvies over het gedetailleerd loon- en prijsbeleid het hele loon- en prijsbeleid overboord hebben gezet, moet als „klinkklare nonsens" bestempeld worden", zei hij gisteren in Utrecht op het congres van de katholieke bond van werknemers in het Kleding- en textielbedrijf. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werknemers In dr klein-metaal hebben de werkgevers hun ▼oorstellen voor de nieuwe CAO toege zonden. Donderdag zullen de eerste be sprekingen hierover beginnen. Concrete looneisen zjjn er nog niet, die volgen later. Wel willen de werknemers voor 1971 een reële inkomensverhoging, die reëel moet worden gehouden door bij prijsverhogingen de salarissen per 1 juli 1971 en 1 januari 1972 aan te passen. De huidige CAO heeft een looptijd van een half jaar en eindigt op 31 december. Voorgesteld is de nieuwe CAO een jaar te laten duren. De voorstellen behelzen onder meer ook voor alle werknemers één salaristabel, onderverdeeld in elf salarisgroepen en twee jeugdgroepen. Verlangd wordt verder een uitbreiding van de algemene vakantie tot achttien dagen. Voor werknemers van 55 jaar en ouder moet de vakantie aan extra dagen verhoogd worden van twee tot drie. De vakantietoeslagen moeten evenredig ver hoogd worden. In een speciale commissie van de Raad van Overleg in de metaalindustrie (groot metaal) is gisteren een begin gemaakt met de onderhandelingen over wijziging van de tekst van het artikel dat betrek king heeft op activiteiten van koppel bazen. In de raad heerste hierover ver schil van mening. Zo meenden de werk gevers, dat het verschil in beloning tus sen vast en „ingeleend" personeel maxi maal twaalf procent zou moeten zijn, ter wijl de werknemers meenden dat het. verschil niet groter dan tien procent mocht zijn. CORK (RTR) De Nederlandse treiler Clara is na een achtervolging van 39 km door een Iers marinevaartuig aangehou den en opgebracht naar de haven van Cork. Een woordvoerder van de Ierse marine heeft verklaard, dat de Nederlandse trei ter binnen de Ierse territoriale wateren had gevist. Aan de bemanning van de treiler zal waarschijnijlk ook ten laste worden ge legd verzet tegen de aanhouding te heb ben gepleegd. Tijdens de achtervolging waren 14 losse granaten afgevuurd. Volgen." de NK V-voorzitter is de be voegdheid van de munster van Econonu- sche Zaken om op grond van artikel 2 van de Prijzenwet algemene prijsvoor- schrtften af te kondigen, volledig over eind gebleven. Overigens is ook gedetail- leerd ingrijpen in de prijsvorming met I uitgesloten De SER meent dat de ovei - I eid het ïvcht en de plicht heeft om m te grijpen ut die situaties waarin de con currentie onvoldoende werkt, bijvoor beeld als te hoge prijzen het gevolg xijn van een machtspositie van een bedrijfs tak of onderneming. De heer Mertens stelde met name de regering verantwoordelijk voor de prus- süjging die iin 1971 wordt verwacht (BTW en huurverhoging, Hij vestigde er de aandacht op, dait de prijsgedragsregels, die tot stand komen door afspraken tus sen de regering en het bedrijfsleven, een essentieel onderdeel van het Centraal Overleg vorcnen. In het kader daarvan kan men overeenkomen welke oorzaken wel en welke niet aanleiding tot prijs stijgingen mogen geven. Als de onderne mers zich niet aan de prijsgedragsregels houden, kan de minister van Economi sche Zaken een algemene prijsstop af kondigen. De vakbeweging heeft zich bijvoorbaat gewapend door de indexering in de CAO's. „Ais men de ontwikkeling van de loonkosten wil matigen, zal men vooral met prijsverhogingen voorzichtig moeten zijn", aldus de heer Mertens. De NKV-voorzitter uitte feil» kritiek op minister Witteveen van Financiën, die hij beschuldigde van een misleidende voorstelling van zaken. Volgens de heer Mertens heeft de minister bij de verge- lijikng tussen de gevolgen voor de eco nomie van het bijsturingsprogramma 1971 van het kabinet en dat van de vakbewe ging de cijfers zodanig gegroepeerd, dat volgens de bewindsman de kabinetsplan nen iai menig opricht de voorkeur ver dienen 'boven die van de vakbeweging. Deze indruk is. aldus de heer Mertens, ten anrreohte ontstaan, enkel en alleen Hartelijke ontvangst voor welkome gasten. President en mevrouw Tito werden vanmorgen op Ypenburg begroet door koningin Juliana en Prins Bernhard. omdat de minister bij de beantwoording van de vragen uit het pariement de ef fecten van de door de vakbeweging voor gestelde maatregelen onjuist heeft gepre senteerd. „Wij wensen ons niet in de boot te laten nemen en we zullen straks in de SER op basis van een verantwoorde be cijfering onze visie op wat er in 1971 moöt. gebeuren, op tafel leggen zei de NKV - voorzatter. Professor mr. N- van Esveid, kroonlid van de SER schrijft in dit verband in het maandblad „Arbeid": „Geen regering kan goedmaken wat het bedrijfsleven bederft of door innerlijke verdeeldheid nalaat. In een oververhitte heid vaneconomie faalt de verntwoorde- lijkheid van bedrijfsgenoten waarop de vrijheid van loon- en prijsvorming zou moeten steunen, als de discipline waarop leiding en ordening gebaseerd zijn. De ge zagscrisis. waaraan in de eerste plaats het bedrijfs- en organisatieleven lijdt, drijft een onbestuurbaar land naar auto ritaire maatregelen, waarvan bij ons loonpauzes en belastingverhogingen nog mar zachte voorbeelden zijn". „Het is echter nog niet te laat, al zijn vele miljoenen verspild", aldus prof. Van Esveld. (Van een onzer verslaggeefsters» DEN HAAG Een 38-jarige Hage naar is gisteravond door zijn ex-echtge note met een knipmes om het leven gebracht. Vanmorgen omstreeks half twee werd het slachtoffer onder het bloed op zijn bed in zijn kamer ia een pension aan de Regentessetaan door één van de pensionbewoonsters aangetrof fen. Een nnr later meldde de 85-jarige ex-echtgenote zich bij de politie en bekende de man te hebben gedood. Sinds november van het vorig jaar waren de man en vrouw gescheiden. Eén van de redenen van dezo scheiding zou zijn dat de man volgen» de vrouw zich aan een overmatig gebruik van alcohol schuldig maakte. Ondanks de scheiding ontmoetten de twee elkaar nog geregeld. Tijdens één van de ont moetingen vorige week zou de man, die tevergeefs vocht tegen drankgebruik, in een neerslachtige bui gezegd hebben dat hij liever dood zou zijn. Dit werd voor de vrouw zo'n obsessie dat ze besloot hem daarbij te helpen. Toen zij gisteravond haar woning in Den Haag verliet stak ze een knipmes in haar handtasje. Met een plotselinge steek in de hartstreek bracht z» de man, die met ontbloot bovenlichaam op het bed werd aangetroffen, om het le ven. Daarna sloot ze de kamerdeur af, nam de sleutel en het mes mei vertelde het gebeurde aan een vriend. Samen keerden ze naar het pension terug. Een bewoonster hoorde gestom mel, zag wat er gebeurd was een alar meerde de politie. Voordat de vrouw zich bij de politie meldde, bracht rij e«rst nog haar 9-jarig dochtertje bij familieleden onder. (Van onae verslaggevers) DEN HAAG-AMSTERDAM On danks het slechte weer, ondanks ook de hier en daar nogal grimmige bewaking president Tito en zijn echtgenote van- ag een hartelijke ontvangst bereid als welkome gasten in Nederland. De eerste dag van dit officiële bezoek gold Am sterdam. waar .de president een krans legde bü het monument op de Dam, zich in de middaguren ophield bü het Am sterdamse gemeentebestuur en 's avonds met echtgenote en gevolg zou aanzitten aan een gala-diner, dat koningin Juliana en prins Berahard hun gasten uit Joego slavië aanbood in het paleis op de Dam. Morgen bezoekt president Tito het Waterloopkundig laboratorium in Delft en het Rijnmondgebied. In de namiddag vindt In Den Haag een ontmoeting plaats met leden van de Eerste en Tweede Ka mer van de Staten-Generaal. Tito is van plan hiervan een ijverig gebruik te ma ken, om verschillende politieke moge lijkheden tussen Joego-Slavië en Neder land af te tasten. De Joego-Slavische president en zijn echtgenote werden met hun directe ge volg vanmorgen om precies half elf op Ypenburg begroet door koningin Juliana en Prins Bernhard. Het gezelschap maak te daarna kennis met leden van het rijkskabinet, die voorgesteld werden door vice-minister-president Witteveen. Zoals bekend verblijft premier De Jong in New York, waar hij vandaag in het gebouw van de Verenigde Naties een toespraak houdt in verband met 25-jarig bestaan van de V.N. Verder ontmoette de Joego slavische president de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, militaire President Kekkan en v kwam gisteren op Schiphol aan. Hij was op doorreis naar New York, waar hij de vergadering van dè Ver» enigde Naties sal bijwonen. autoriteiten, mr. J. J. Klaasesz, commie- saris van de koningin in Zuidholland» mr. B. J. Besier, procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, burgemeester drs. A. Th. Bogaerdt van Rijswijk. Ypenburg was hoewel niet even zwaar als bij het bezoek van president Soeharto streng bewaakt .evenals later op de dag het deel van Amster* dam, waar de Joego-Slavisch» president en zijn echtgenote zich bewogen. Op de daken rond de Dam in Amsterdam stonden politiemannen in uniform en fal burger, terwijl voortdurend een bewas kingshelikopter boven de binnenstad DEN HAAG (A.N.P.). Twee Neder landse bedrijven hebben toestemming ontvangen van de Indonesische autori teiten voor investeringen, zo meldt de C.K.II. in Den Haag. De N.K.F.-groep gaat een joint venture aan met het Indonesische bedrijf Masa- yoe voor de fabricage van elektrische kabels in Djakarta. Het investerings bedrag dat hiermee gemoeid is beloopt 5.256.000 dollar De Koninklijk Zout/Organon gaat een miljoen dollar investeren in een farma ceut isehe industrie in West-Java. Het is lang geleden, dat we Louis da Funès met een haarstukje sagen. In zijn jongste film „Sur una branche perché" heeft de Franse komiek zelfs ap jooa do j(irud ejajdiuo» «a» rol uan een zakenman. Uit alle delen van de provincie Hessen zijn politiemannen naar Frankfort samengekomen voor een demonstratie voor betere opleidingsmogelijkheden en hoger salaris. Met span doeken en een doodskist wezen zij op de gevaren die zij lopen en hun onbevredigende positie. (Van een onzer verslaggever») DEN HAAG De storm van de afgelopen dagen heeft de Noordzee op verschillende plaatsen tot gevaarlijke hoogten opgezweept. Gisteravond werd op de meeste plaatsen langs de Nederlandse kust ten zniden van Hoek van Holland een beperkte dijkbewaking ingesteld. Bij Bergen op Zoom overspoelde het water een nooddijk, die daar was aangelegd in verband met de aanleg van de rioolpersleiding naar Zeeland. Dc nooddijk lag op de schorren van de Schelde en werd binnen enkele seconden overspoeld en vervolgens geheel verwoest. Putten en geulen, waar zware betonnen buizen lagen, kwamen vol water te staan en de dijk werd weggevaagd. Hier werd een verscherpte dijkbewaking ingesteld. Maar niet alleen de Nederlandse kust werd met hoog water bestookt. In Noord-Duitsland werd gewaarschuwd voor een hoge stormvloed. Bij Hamburg was het peil 1.80 meter boven normaal. De regionale radiozenders aldaar waarschuwden in de loop van gistermiddag de kustbevolking voor over stromingsgevaar. Op het eiland Sylt sloegen golven van vier meter over de boulevard 'en in Wilhelmshafen moest het werk in de oliehaven worden gestaakt. Enkele schepen raakten door het slechte weer in moeilijk heden. Voor de kust van Denemarken verging een Zweedse treiler. De drie opvarenden kwamen om het leven. Op de westkust van Terschelling spoelden gistermiddag twee Zweden aan, die met een zelfgebouwd jacht op weg waren van Helgoland naar West-Indië via Dover. Doorgebroken kajuitruiten kwam zoveel water binnen, dat de polyester boot binnen korte tijd zonk. De twee mannen konden zich vastklampen aan een rubbervlot, dat echter niet geheel op geblazen was. Vanmorgen meldde het Westduitse schip „Pellworm" dat het ten westen van Hoek van Holland in moeilijkheden verkeerde. De lading hout was gaan schuiven. In de loop van de middag werd gemeld dat het gevaar voor dit schip geweken was. Voor de komende dagen is nog meer slecht weer voorspeld. SANTA CRUZ (Californië) (AP) In het zwembad van een afgebrand land huis in Californië zijn de lijken aange troffen van eert rijke oogarts, drie van zijn gezinsleden en een dienstmeisje. Aangezien alle slachtoffers gebonden waren met halsdoeken en doodgeslagen schenen t« zijn, wordt een massamoord vermoed- Door de verwondingen konden niet alle slachtoffers onmiddellijk geïdentificeerd worden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1