VERGETEN DOOR PECH Benthaus heeft vijf licht geblesseerden MICHELS: „BASEL ZAL NET ALS UT ARAD SPELEN" COYACI: „JONGE SPELERS ZIJN 'N BEETJE OVERBELAST' LOUIS DE PUYT „Het gaat goed met me bij Willem II HOLMSTRÖM I ,Het wordt tijd j dat ik wat terug doe DiNSDAG 20 OKTOBER 1970 LE1DSE COURANT PAGINA 11 minute E t - (ni (Van onze sportredactie) DEN HAAG Een dag, nadat ADO de leiding in de eredivisie heeft veroverd, zit Louis de Puyt, dé Haagse sensatie van het vorige seizoen, voor zich uit te staren in een kamer waar het bankstel al uit ver dwenen is en de kachel ook al in handen van een andere eigenaar terecht is ge komen. De flat, die zijn nieuwe werk gever, Willem II uit Tilburg, hem in het vooruitzicht had gesteld, is nog niet klaar en zodoende zal hij minstens nog veertien dagen moeten wachten voor er een einde komt aan een onverdraagzame situatie. Maar de grootste ellende is hopelijk voor bij. Het staat zwart op wit, dat zijn huis in november bewoond kan worden en dan opent er zich een nieuw tijdperk voor De Puyt. Dè man, die tot nu toe in Tilburg onder de verwachtingen bleef. Geen wed strijd heeft de rasechte Hagenaar in zijn nieuwe omgeving nog de handen van het publiek op elkaar gekregen. Hij faalde wel iswaar niet, maar uitblinken deed hij ook niet. Ondanks de tegenslag, die nog verer gerde door een vooraiene operatie aan zijn dijbeen, die geen tien, maar dertig dagen herstel vergde, blaakt De Puyt van zelfver trouwen. Misschien was het eclatante succes van ADO daarop eveneens van invloed. De 24-jarige spitsspeler weet wat hij het vorige seizoen allemaal presteerde in het elftal, dat zich momenteel aandient als dè sensatie van deze competitie en verwacht dan ook, dat zijn voortvarendheid weer zal terugkeren. „Ik heb het gevoel, dat het de laatste week net weer de goede kant met mij opgaat. Ik heb geen enkele last meer van mijn blessu re en de conditie komt ook terug. Als ik de vorm van ADO te pakken kan krijgen ben ik er geen moment bang voor dat ik bij Willem II niet zal slagen". Nadat Louis de Puyt de felicitatiekaart van Willem II bovenop het t.v.-toestel in zijn kleine bovenwoning zette, heeft hij heel wat moeten verwerken. Om te beginnen was er die dijbeenoperatie. Het was van tevoren bekend, dat hij die moest ondergaan. Men dacht aan een verblijf van tien dagen in het ziekenhuis en daarna ongeveer een week rust. Dan zou alles weer in orde moeten /.ijn. Dat is zwaar tegengevallen. Bijrfa een maand was De Puyt uit de roulatie. „Dat kan je duidelijk merken als je zo zwaar tent als ik. Je hebt dan meer moeite om ty-ug te komen in je oude doen dan een «der. Een lichtere knaap". Maar het lukte en trainer Jaap van der Leek, die De Puyt persoonlijk wegkocht bij ADO, wil geen kwaad woord over de Hagenaar horen. Hij zegt het volste vertrouwen in hem te heb ben en verwacht dat met tijd en geduld de vorm van De Puyt zal terugkeren. „Hij moet nog groeien bij Willem II, maar dat zal LOUIS DE PUY.T allemaal best voor elkaar komen". Zijn ver trouwen berust op de gemakkelijke entree van De Puyt. „Hij is erg graag gezien in Tilburg. Zijn spel past ook uitstekend in het patroon van Willem II. Alleen: alles moet groeien. Zo is het met dit geval ook De misschien teleurstellende start voor De Puyt is geweldig opgevangen. Een grote ruggesteun was zonder twijfel, zijn debuut. De allereerste bal, die de Hagenaar aan raakte, was meteen een doelpunt. Dat die treffer tot stand kwam uit een strafschop, was daarvoor van ondergeschikt belang. Vervolgens heeft De Puyt- nog een goede wedstrijd tegen Heracles en tegen Den Bosch gespeeld. Toen viel hij iets terug. Maar dat deerde hem nauwelijks. Wat hij in die dagen alleen maar belangrijk vond, was dat hij zo snel mogelijk en zo goed mogelijk weer wilde lopen. Na zijn operatie aan een dij beenspier bleef de ex-ADO-crack (wie herinnert zich niet zijn onvergetelijke doel punt in de wedstrijd tegen Ajax!), tobben over pijn. „Je werd een beetje bang, omdat het zo lang duurde. Bovendien werd ik die eerste weken zonder een wedstrijd in het B- elftal te spelen meteen ingezet voor het competitiewerk. Op de training ging het nog goed, maar in de wedstrijd verliep het anders". Tevreden Door een zorgvuldige na-behandeling van fysio-therapeut Piet de Zoete kwam zijn oud-collega er weer bovenop-. Hij constateert nu: „Ik heb momenteel nergens last meer van. Alles gaat, met het aanzetten van de springt en zo. erg goed". Voor het eerst echt tevreden bij Willem II was Louis de Puyt de afgelopen zaterdagmiddag. Hij meest in het B-elftal meedoen tegen Eindhoven en ver zette op het middenveld „bere-veel" werk. ..Op die plaats kan je je geweldig in condi tie lopen. Dat was mijn hele opzet". Een dag later moest De Puyt aantreden tegen Blauw Wit in het Olympisch Stadion. Ondanks het feit, dat de Amsterdammers met een vorste lijke zege van 40 afscheid namen van hun tijdelijke gasten, voelde Willem II's vervan ger voor de naar DWS vertrokken Gerrie Deykers zich gelukkiger dan ooit. Sensationeel Zijn belangrijkste ervaring in de korte peri ode, dat hij in de eerste divisie aan de bal is, heeft een zeer speciaal en sensationeel karakter. „Ik kreeg bij ADO, dus in de ere divisie, veel meer ruimte dan een klasse lager. Hoe gek het ook mag klinken, het is waar. De enige verklaring, die ik daarvoor kan vinden, is het feit, dat ik misschien nog niet zo goed in beweging ben". Nóg meer is er veranderd. Doordat zijn huis nog niet klaar is moet De Puyt vrijwel dagelijks bijna drie' uur reizen voor hij in Tilburg kan trainen. „Dat is een erg vervelende Hèt grote succes van ADO misgunt Louis de Puyt zijn oud-collega's zeer beslist niet. ,;Ik vind hét bijzonder leuk voor ze. Allemaal •hebben zij er stuk voor stuk hard Zijn bekentenis houdt niet in, dat De Puyt momenteel spijt van zijn beslissing van des tijds heeft. Integendeel. „Willem II is een goede ploeg, die me misschien wel net zo veel verrast heeft - 'ia'U - :U-': NIELS HOLMSTRÖM (Van onze sportredactie) HAARLEM Ook zijn tweede seizoen als profvoetballer heeft Niels Holmströra weinig succesvol ingezet. Waren het vorig seizoen bij ADO aanpassingsmoeilijk heden die beletten dat hij zijn reputatie als koningsschutter kon waarmaken, bij zijn nieuwe werkgever Haarlem houdt een blessure hem al wekenlang buiten de lijnen. Een aanvankelijk onschuldig uit ziende knieblessure, opgelopen in een oefenwedstrijd van Haarlem, mondde, onder meer door een te vroege hervatting van de training, uit in een meniscus operatie. Deze tegenslag heeft Holmström niet gede moraliseerd. In de pauze van het duel Haar lemExcelsior, dat zijn ploeggenoten de eerste winst in deze competitie opleverde, vertelt hij: „Over een week of twee hoop ik er weer bij te zijn. Ik ben vorige week voorzichtig weer met de training begonnen. Lichte baloefeningen en gewichttraining moeten m'n knie weer sterk genoeg maken om voluit te kunnen spelen. Pas wanneer ik er volkomen zeker van ben dat die blessure volledig is genezen ga ik weer spelen. Het heeft geen zin om mee te doen als je je maur zeventig procent kunt inzetten. Dan kun je beter een andere speler opstellen, die zich wel volledig kan geven". Vastbesloten van Haarlem, dat de afgelopen weken een zorgenkind was van trainer Bill Thompson, die de lange lijst van geblesseerden maar langzaam korter zag worden. Afgelopen zondag kon de Britse oefenmeester weer beschikken over doelman Piet Paternotte, maar behalve Holmström zijn Peijs en Oost huizen nog steeds niet in staat om te spelen. Haarlem ging experimenteren. Thompson haalde Piet Hoeven, bij gebrek aan een andere waardige vervanger van Gerrit Peijs, naar de achterhoede, waardoor de voorhoede van de Haarlemmers nog meer aan kracht inboette. Hennie van Nee en' Cees de Wolff, de beide „Belgische" Neder landers, die Haarlem in de afgelopen trans ferperiode aantok blijken (nog) niet over voldoende snelheid te beschikken om het vijandelijke defensies bijzonder moeilijk te maken. Niels Holmström kan dat mogelijk wel. In oefenwedstrijden liet hij een goede indruk achter en hij zou zeker een vaste plaats in de Haarlemse aanvalslinie hebben veroverd als niet die ongelukkige blessure zou zijn gekomen. „Ik twijfel er geen mo ment aan dat ik na mijn herstel weer in het eerste van Haarlem wordt opgesteld. Thompson kan een snelle spitsspeler goed gebruiken". Vervelend Is Niels Holmström niet teleurgesteld over zijn eerste twee seizoenen als betaald voet baller? „Neen, waarom zou ik dat zijn? Ik ben full-prof, dus ik krijg mijn geld toch wel. Het is alleen vervelend dat ik zo lang niet kan spelen. Het wordt tijd dat ik eens iets voor Haarlem terug doe. Ik heb de club tot dusver alleen maar geld gekost. Nee. teleurgesteld ben ik niet. Ik heb het bij Haarlem uitstekend naar mijn zin. Maar als voetballer wil je natuurlijk wel het hoogst mogelijke bereiken. Ik wil graag weer spe len om te bewijzen dat mijn ongelukkige seizoen bij ADO geen maatstaf is voor mijn capaciteiten. Het was vorig jaar bij ADO een moeilijk jaar. Je had het als spitsspeler zeer zwaar, omdat er noodgedwongen steeds met de buitenspelers moest worden geëxpe rimenteerd. Daardoor kwam ik niet tot mijn recht. Pas aan het einde van het seizoen ging ik wat beter draaien. Toen kwamen ook de doelpunten, waarvoor ADO me had aangetrokken. Maar dat goede spel van die laatste wedstrijd heeft geen invloed meer gehad om mijn vertrek aan het eind van de competitie. Al in maart had ik een gesprek met het bestuur, waarin mij werd verteld dat ADO een nieuwe speler ging aantrek ken, waardoor ik naar een andere werkge ver moest omzien. Ik ben daar toen mee akkoord gegaan op de voorwaarde dat ADO een andere club voor me zou vinden. Ik had tenslotte een tweejarig contract. Ik ben in zeer goede verstandhouding bij ADO wegge gaan. Alles is prettig geregeld. Ik koester niet de minste rancune jegens ADO". Op weg terug naar Den Haag. waar Holmström nog woont zolang hij in Haarlem geen geschikt huis kan vinden („dat ritje tussen Den Haag en Haarlem vind ik niet zo erg, maar in de winter wordt het natuurlijk wel iets moeilijker met die gladde wegen") vertelt de sympathieke Deen over zijn erva ringen van het afgelopen jaar. Af en toe het stuur van zijn sportwagen loslatend om een uitspraak met een gebaar kracht bij te zetten, bestrijdt hij de opmerking dat hij in zijn eerste jaar als betaald voetballer zoveel moeilijkheden heeft gehad. „Die moeilijkhe den waren echt niet zo groot" meent hij. „Natuurlijk is de overgang van het amateu ristische Denemarken naar het betaalde voetbal in Nederland aanzienlijk, maar de' problemen vielen me echt wel mee. Ik kan je verzekeren dat het peil van de in het buitenland voetballende Denen hoger ligt dan hier. Als je een elftal zou samenstellen van Deense spelers, die voor buitenlandse clubs uitkomen ze spelen in Schotland, Zweden, Duitsland en Italië zou het Nederlands elftal er geen schijn van kans tegen krijgen. Denemarken heeft Nederland al twee keer verslagen en toen speelden die Deense profs niet eens mee. Nee, ik geloof dat die aanpassingsmoeilijkheden sterk zijn overdreven. Ik heb alleen bij ADO niet de gelegenheid gekregen om me helemaal te bewijzen. Harald Berg speelde in liet begin toch ook niet zo best. En nu is hij een van de uitblinkers. Ook Harry Hestad draaide de eerste competitiewedstrijden - teleurstellend. Die speelt nu ook veel beier. Dat ik vorig jaar bij ADO een tijd lang niet tot goede prestaties kwam vond ook zijn oorzaak in het feit dat Jezek zich ook moest aanpassen. Het was gewoon een complex van facto- (Van c sportredactie) Ier, s van F Basel worden bij hun komst begroet door Ajax-bestuvrslid Praag, die Helmut Éenthaus, de speler/trainer van de Zwitserse kampioen de hand drukt. AMSTERDAM. De Zwitserse kampioensploeg FC Basel is giste ren met zeventien spelers op een winderig Schiphol aangekomen. In het vliegtuig dat de Zwitsers naar Nederland bracht, ontbrak sterspeler Karl Odermatt (30 x international), die op eigen gele genheid zou komen. Die uitzonde ringspositie was Odermatt opge- (Van i sportredactie) 'ASSENAAR. „Romantisch", mde Rinus Michels gister- de functie van trainer die Helmut Benthaus bij 3asel bekleedt: „Dat zou in Nederlandse voetbal tegen- irdig niet meer mogelijk zijn. tekent de overgangssituatie het Zwitserse voetbal, dat het lelijk is dat een trainer tijdens wedstrijd één van zijn spelers t haalt en zelf het veld ingaat lan zijn ploeg zo'n grote stimu- geeft dat het team zich soms uit een achterstand nog naar overwinning kan werken". Basel is dan een representant het Zwitserse voetbal, dat zich. tns Michels, in vergelijking met nd in een overgangsfazc be_ Betekent dit ook dat de coach Ajax in basel geen zware tegen- 1 ziet. „In het geheel", antwoordde els, „Basel is een moeilijke ploeg, •ie in staat bent de Russische kam- uit te schakelen moet je wel over 'oiligc capaciteiten beschikken. Bo- 'en spelen de Zwitsers niet volgens bepaald systeem. Ze gaan zonder van Ajax in Basel geen zware tegen stander af. Het lijkt of er geen bepaald verband in de ploeg bestaat, maar dat is maar schijn. Ze zijn er volkomen aan gewend op deze manier te opereren. Basel speelt met een grote inzet, waar door ze wel eens hard optreden. Maar gemeen zijn ze nooit. In dc verdediging wordt uitstekend dc sliding tackle toe gepast. Basel kan zeer effectief verdedi gen. Dat is in de wedstrijd tegen Celtic gebleken, maar daarentegen in de ont moeting tegen Spartak was het defen sief niet zo best georganiseerd". Usance Michels, die gisteren met veertien spelers is neergestreken in het Rustieke Wassenaarse hotel Duinoord, verwacht dat Basel zich zeer delenitief zal opstel len. „Dat is nu eenmaal Usance gewor den in het Europa Cupvoetbal. In de uitwedstrijd verdedigen en te trachten tenminste een gelijkspel te behalen en dan thuis toeslaan. Ik geloof dat Bent haus op deze regel geen uitzondering zal maken. Wij moeten hier thuis met behoorlijke cijfers winnen om met suc ces aan dc return te beginnen. Ik verwacht dat Basel ongeveer zo gaan spelen als Arad tegen Feijenoord. Ziet Michels geen bezwaar in een dergelijke tactiek van de uitspelende club? Wordt het Europa Cupvoetbal daardoor niet van alle aantrekkelijk heid ontdaan? „Dat geloof ik zeker". meende Michels. „Het is natuurlijk wel een nadeel dat het publiek daarvan het slachtoffer wordt.- Als ze een paai van zulke wedstrijden hebben gezien blijven ze weg". Ajax speelt morgen waar schijnlijk niet voor volle tribunes. De animo bij de Amsterdamse voetballief hebbers is niet zo groot om maximaal 25 gulden neer te tellen voor een wed strijd van de landskampioenen. „Vroe ger kwamen de bezoekers van Ajax uit i het hele land", zegl de coach van Ajax, „nu echter meer Nederlandse clubs in ternationaal voetbal spelen is er voor deze mensen minder noodzaak naar1 Amsterdam te komen. Mensen uit Bra- j bant en Limburg bijvoorbeeld gaan nu i liever naar PSV. Een belangrijk deel J van ons publiek kwam van buiten Am- j sterdam. Maar ik geloof dat het niet zo I veel uitmaakt of er nu 30.000 of G0.000 bezoekers op de tribunes zitten Als i men enthousiast is maken die 30.000 evenveel lawaai Toch speelt het publiek een "belang- rijke rol. Johan Neeskens, de 18-jarige verdediger die in recordtijd een vaste plaats in het eerste elftal van Ajax veroverde,: „Als het publick langzaam j in dc handen gaat klappen als ze vin- den dat we niet goed genoeg spelep. is I dat voor de ploeg zeer rot Je wordt dan bang om een bal af te spelen om 1 een fout - maken. Het deprimeert het j hele team. drongen door het Zwitserse volks leger, dat zijn voetbalinternational na de zaterdag gespeelde inter landwedstrijd tegen Italië in Bern nog terugriep naar Genève, waar hij deel uitmaakt van de bewaking van het vliegveld. Pas gisteren mocht hij vertrekken. Odermatt 'was een van de vier spelers van Basel die zaterdag tegen Italië uilkyvamen. De andere drie zijn doel man Marcel Kunz en de aanvallers Walter Balerme en Peter Wenger. Hel mut Benthaus, speler/trainer van de JTC Basel was niet erg gelukkig met de keuze van vier van zijn spelers in het nationale elftal, te meer niet daar de vijfde, verdediger Peter Ramseier, in het trainingskamp van. het Zwitserse elftal een lichte dijbeenblessure opliep en daarom niet kon meedoen tegen de Italianen. „Tegen dergelijke beslissin gen van de Zwitserse voetbalbond", zei Benthaus, „is niets te doen. De bond wijst de spelers aan. Wij en de andere clubs ook natuurlijk, moeten onze men sen afstaan. Dat ligt in Nederland an- I ders. Net zoals het verschuiven van bepaalde compel it iewedstrijden voor de i Europa Cupduels. Bij ons is hel vrij wel onmogelijk ontmoetingen ven of meer dagen te vervroegen of uit te stellen. ZwitserlandItalië was niet J zo'n geweldige wedstrijd. In hel Ilali- aanse elftal, dat me erg tegenviel, ston- den zes spelers van Cagliari en die j •erband met king over de volgende spelers: Ajax: doel verdedigers: Stuy en Wever; verde digers: Suurbier, Vasovic, Hulshoff, Krol en Suurendonk: middenvelders: Rijn- ders, Neeskens, Muehren en Haan; aan vallers: Swart, Van Dijk en Keizer. FC Basel: doelverdedigers: Kun/, en Laufeburger: verdedigers: Kiefer, Mundschin, Ramseier, Paolucci en Sie- genthaler: middenvelders Odermatt, Sun- dermann, Reisch en Rahmen; aanvallers: Balmer, Hauser, Wenger, Manzoni, De- marmels en Fischli, alsmede trainer/spe- ler Benthaus. (Van i sportredactie] „Wilt u verder zo vriendelijk zijn me met rust te laten, ik ben namelijk niet alleen trainer maar net zoals de ande- ren ook speler en ik wil nu graag naar het hotel om wat te rusten en te slapen voor we in het Olympisch stadion gaan trainen". Perschef Schneiter verzorgde daarop j het resterende deel van de infor matie, zoals de mededeling dal het elftal vermoedelijk pas morgenochtend j zal worden samengesteld. „Kiefer, Hau- ser, Kunz. Laufeburger en Ramseier zijn niet 100 procent fit. De beslissing over het al dan niet meespelen van dit j vijftal willen wij zo lang mogelijk uit- I stellen. Het zijn geen echte blessures, j maar de knie van Kiefer, de rug van Hauser en de dijbeenspier van Ramsei- er dwingen ons voorzichtig te zijn". A ja; i FC Basel hebben de beschik- EINDHOVEN. Het militaire vliegveld Welschap bij Eindhoven leek gisteren even Roemeens bezit. Om tien over half drie stroomden enkele tientallen bibberende Roe menen uit de Anotov 24, die na ruim viereneenhalf uur vliegen en een tussenlanding in Arad, waar Feijenoord zijn Waterloo vond, de ploeg van Steaua kwam afzetten. Niet alleen de delegatie van de Roemeense bekerhouder, maar ook het team van Dynamo Boeka rest, dat morgen in Engeland tegen Liverpool aantreedt voor de Runners-up Cup, steeg uit om even de Nederlandse bodem te betreden. Daar onder aan de vliegtuigtrap wer den de laatste afscheidsgroeten en we derzijdse succeswensen gewisseld. Ste fan Covaci, de trainer van Steaua, be groette zijn spelers, die allemaal fit uit het competitieduel met Politechnika, dat Steaua zaterdag met 32 in zijn voor deel besliste, te voorschijn kwamen. Hulptrainer Stefan Onesie en dr. Prc- descu bevestigden Covaci, dat geen der spelers een blessure had opgelopen. Ook van oververmoeidheid was totaal geen sprake, zodat Covaci rustig de training op het oefenveld van P.S.V. aan de Welschapsedijk kon houden. Voordien echter, direct na' de lunch, deden de spelers eerst een middagdutje. „Het was slecht weer onderweg en het vliegtuig schommelde flink. De spelers moesten even van de reis bijkomen", legde One- Morgen Covaci wilde gistermiddag nog niet bekendmaken in welke samenstelling Steaua legen PSV zal aantreden. „Mor gen maak ik de ploeg bekend", aldus de ex-bondscoach van het Roemeense nati onale team. „De ploeg zal echter niet veel afwijken van het team dat tegen Politechnika speelde. Misschien dat ik een of twee veranderingen aan- Covaci liet wel los, dat het spelen van de Europa Cupwedstrijden tussen de normale competitie door wel te merken is aan zijn ploeg. „Wij spelen nu al vier weken achter elkaar op zondag en woensdag. De oudere spelers hebben er niet zo'n last van. Die zijn dat gewend. Het is juist komisch, dat het de meeste problemen geeft voor de jongeren, die nog niet zolang in het eerste staan. Die hebben eerst moeten acclimatiseren. Het spel in het eerste is harder. Daarna Uitblinkers Aan een voorspelling van de uitslag van het duel van morgenavond wilde Covaci zich niet wagen. Daartoe was echter wel bereid Satmareanu, een van de uitblinkers van het Roemeense team in Mexico en met linksback Vigu, spits Tataru en verdediger Halmageanu de vier internationals van Steaua vormend. De 26-jarige rechtsback, die veel aan dacht aan de aanval besteedt als daar voor de mogelijkheid bestaat, verwacht een positief resultaat voor zijn ploeg. „Ik reken op een gelijkspel", vertelde Satmareaunu via de als tolk optredende Duitse internationale voetbalmakelaar Nicolaus Berger, die ook zorgde voor dc transfer van Bengt Schmidt Hansen naar P.S.V. De Roemeen heeft PSV nog nooit zien spelen en hij weet betrekke lijk weinig van de Eindhovense club af Alle kennis die hij over de formatie van Kurt Linder heeft vergaard, heeft hij van horen zeggen. „Ik wist al dat PSV een sterke ploeg heeft. Onze trai ner heeft dat nog eens bevestigd. Hij vertelde ook, dat die rechtsbuiten (Bengt Schmidt Hansen-red.) buitenge woon snel is en makkelijk passeert.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11