ADO: TOPPUNT IN COMPETITIE NEC zon op MEEDOGENLOZE WEDSTRIJD revanche en dat lukte bijna ook DE PIJN VAN CRUYFF, DE PIJN VAN AJAX T:.-■=. .M- „Mr:. W^'-0- HIlllllWliBllll mmmÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊKÊÊÊSÊÊÊÊÊm vijand triomfantelijk plaats neemt op de vorstelijke eredivisietroon heeft alle reden tot pronken. Gisteren, in het bijna uitver kochte Goffertstadion, kwam er boven dien nog iets bij. Door het gelijkespel van Sparta bij Ajax (22) voelde het Haagse stuntteam vanaf vrijdagavond al het „on voorstelbare" binnen bereik komen. Wat daarom zo verraste was de wijze waarop ADO zich oprichtte. Geen ten-koste-van- allesdemonstratie, maar een vlekkeloze en hartverwarmende voetbalshow maak te een zeer grote indruk op het thuis meestal zeer sterk spelende NEC. i van oed eur! erkteo uurde ils. eü ■as me dan ook wat, daar in het joffertstadion. ADO wist van te voren at het in Nijmegen een „hel" binnen- lapte. Daar was iedereen duidelijk op i. Men voelde zich echter „bere- terk", dus van angst viel niets te be keuren. Toen Lex Schoenmaker door ogstrelende dieptepassen van de einde- ijk weer herstelde Noor Harald Berg weemaal alleen op doelman Nico de Bree frende en zijn armen al juichend in de oog te stak voor de bal het net bereikte eronderstelde voetbalminded Nijmegen, een nieuwe sensatie van NEC fiets terecht zou komen. Hoe men zich kan vergissen, bleek dui- elijk. Terwijl ADO overrompelend het leiligdom van Nicö de Bree bleef be loken herstelde NEC zich van lieverlee de allerergste schrik. De ploeg van l'iel Carver ontpopte zich daarna in een otaal andere gedaante. Vooral na rust het vaak het initiatief van ADO ver. En toen de „lastpost van "Wagenin- en", Janssens zijn nieuave werkgever tot uiohen had gebracht, begon een zeer oeiende wedstrijdhelft. De Haagse spe- voelden zich bedreigd en namen niet r die risico's van de eerste helft en fadden toen warempel nog moeite om vereind te blijven. Op die momenten is tad Mansveld goud waard en groeit loei man Thie naar een internationaal fiveau. Vreugde Trainer Jezek lachte later nóg meer lan anders. Zijn vreugde was dan ook roter. De bescheiden Tsjech had ADO fan de leiding van de eredivisie ge- 'racht. Zijn tevredenheid was van zijn ezicht af te lezen. „Geen slecht woord war de eerste helft. Over alles ben ik te- 'redan. Na rust speelde ADO echter te rnstig. Het had met meer overtuigings kracht en vertrouwen de zaken moeten anpakken. Nu werd er te veel op zeker- icid gegokt. En dat ldgt ADO helemaal «et. Voor dat soort voetbal is de ploeg fog niet rijp. Het kan veel beter fcempo- 'oetbal blijven spelen". Trainer Jezek heeft daardoor wél in de «nawen gezeten. „Ik heb dat ook in het elftal gezien: ADO gaat met zo'n spel- fecld mestal door de knieën". Het geluk, ploeg m de running meestal iceft. ging niet voorbij aan de Hagenaars, 'at bleek al in de beginfase van de wed- 'fijd. Via Hestad en Berg bereikte een ADO-aanval de weer zeer beweeglijke Vjtse Couperus. Half missend schoot de il hem voorbij en belandde precies voor voeten van Lex Schoenmaker, die zich P dat moment In de gelukkige situatie fevond, dat „waakhond" Chris Bekker ergens was te bekennen. Ook Ausputzer ''iel Pijs was zoek. De opdracht een lpunt maken kon alleen nog door doelman De Bree voorkomen worden. Geen moeilijke zaak voor Lex Schoen maker In de huidige vorm. Elegant en gemakkelijk wipte hij de bal over het laatste obstakel. De vreugdedans in het ADO-kamp kon beginnen. NEC zon op wraak. Zo'n fortuinlijk doelpunt was geen eerlijke zaak, vonden de Nijmegenaren. En terwijl het offensief vain de thuisploeg een zeer gunstig voor uitzicht bood op de gelijkmaker (Jansens en Bonnen kopten rakelings naast) zorg de Hairald Berg voor de sensatie, die ach teraf een beslissende betekenis bleek. Hij stoeide op de rand van het midden veld wat bedreven met de bal, ontving daarvoor een warm applaus van het en thousiaste pubftek en zond daarna een droom-pass de diepte in. Weer lag Schoenmaker meteen op snelheid, "terwijl Dekker en Pijs in geen velden of wegen waren te zien. En weer zorgde hij bijna even gemakkelijk en rustig voor de af werking: O2. Zoveel tegenslag miste zijn uitwerking niet op het moreel van de Nijmeegse formatie. Het elftal leek „rijp" voor een debacle, maar zover kwam het niet. Grote angst bekroop het ADO-legioen, toen Berg vlak na die „unieke" pass van hem strompelend naar de zijlijn hinkte. Wat nu weer? Het was toch weer die oude blessure niet? Het zag er zeer som ber uit, toen de Noor zich Met vervangen door René Pas. De bezorgdheid ver dween, toen in de kleedkamer bleek, dat met zijn knie, maar zijn dij was geraakt Een bloeduitstorting was het zichtbare bewijs van zijn blessure. „Ik kon mis schien nog wel verder spelen, maar als je blijft lopen neem je het risico dat alles veel erger wordt dian het is. En dat kan ik me niet permitteren" Sensationeel De strijd kreeg vjjf minuten na rust een sensationeel karakter, toen Jansens zijn collega Dekker verrassend de vrije ruimte inzond. Het schot spatte in eerste instantie uiteen op de vuisten van doel man Thie, maar de meegelopen Jansens deed het daarna beter: 12. Waar eigenlijk niemand meer in geloofde, ge zien het overwicht van ADO in de eerste helft, kwam door dit doelpunt een stuk dichterbij. Dekker, die zidh van trainer Corver niet meer hoefde toe te leggen op zijn verdedigende taak, bracht veel snelheid in de NEC-acties. Hoewel de Nijmeegse formatie vaak onverwacht goede dingen deed, werd het gevaar steeds tijdig be zworen. Spanning ontstond er even, toen Weimar, de andere pechvogel van ADO, zich naar die zijlijn spoedde. Zijn blessure werd ook te ernstig gacht om door te spelen waardoor Van Vliet zijn entree mocht maken. Naderhand bleek ook de affaire-Weimar mee te vallen. „Ik had last van een stolseltje in mijn spierschede. Dat voelde ik altijd gedurende het lopen Dat is nu erger geworden. Maar het is, dacht ik. niet erg verontrustend Door Herman van Bergem DEN HAAG De winst en verliesrekening van het meedogenloos harde duel Holland Sport-FC Twente kon worden opgemaakt in de verzorgingskamers en het Rode-Kruisziekenhuis in Den Haag. Op de mas- sagebanken „likten" de verzorgers de wonden, in het ziekenhuis werd bij Achterberg een gebroken (rechter) scheenbeen ge constateerd. te Achterberg een bal. Hij wilde hem toch nog bemachti gen maar botste met zijn rechterbeen tegen de „beton nen" knie van Teske. Er klonk een droge knap. Achterberg werd per brancard naar de kleedkamer gebracht en hoop te zelf op een gebroken kuit been. Het bleek erger. Voorlo pig zal spitsspeler Eddie Ach terberg niet meer voetballen. Het was het ernstigste geval in deze keiharde van beide zijden wedstrijd waarin het onvermogen van beide aan- valslinies bleek om tot scoren te komen. De defensies bleven zo simpel overeind bij de tra ge aanvalsacties van FC Twente en de bloedloze aan vallen van Holland Sport dat het duel geur noch smaak vertoonde en de O0 typerend mag worden genoemd voor het armoedige duel. Onbesuisd Toen scheidsrechter Pijper een zeer moeilijke wedstrijd goed gefloten inrukken had geblazen, staken de mannen van Rijvers de hand omhoog. Ze waren niet ontevreden over het ene punt. Trainer Kees Rijvers wel, altijd trouwens als zijn ploeg niet heeft ge wonnen. „Mijn jongens hebben geen prettige middag gehad. Ja. natuurlijk wel veel blessu res met dat schopwerk". Of Holland Sport het zo gezellig had gehad! Dergelijke harde wedstrijden worden nog ge vaarlijker omdat de meeste spelers een ontstellend manco vertonen aan technische capa citeiten. Dan wordt het bruusk schoppen, onbesuisd trappen en inlopen. Van beide zijden waren er schuldigen. En het aantal blessures was inder daad groot. Slechts begaafde technici konden zich enigszins aan de aanvallen op benen en andere ledematen onttrekken. De kwaliteit van het duel was zo min dat ook de twaalfdui zend toeschouwers geen gezel lige middag hebben gehad. Het krampachtige pogen om tot aanvaardbaar voetbal te komen, strandde onvoorwaar delijk bij de zestienmeterlijn. Eerst na een half uur ontstond de eerste reële kans voor beide ploegen door een fout van doelman Schrijvers die en ver schot van Dor jee niet machtig kon worden. Er kwam geen doelpunt uit voort. Hol land Sport creëerde nog een mogelijkheid maar Roodnat met Milic de enige die tot schieten kwam schoot te slap in. En een solo van René v. d. Kerkhof werd door Ach terberg afgewerkt met een da verend schot dat doelman Louwerens tot hoekschop stompte. Achterberg had er een applaus voor over. Dat was de hele oogst van de eerste helft. FC Twente pro beerde althans nog tot redelijk spel te komen in de aanval maar de verdediging van Hol land Sport greep onvervaard, hard en meestal goed in. Was dat niet het geval, dan rea geerde FC Twente zo lauw dat van fouten niet geprofiteerd kon worden. De aanval van de Hagenaars stelde helemaal niets voor want Roggeveen raakte geen bal, of verkeerd, en Van Maurik verkeerde ook al in een apathische bui. Een ontstellend gebrek aan condi tie trainen deze heren ooit wel eens? deed hen elk sprintje, elk duel verliezen. Holland Sport speelde in feite met negen man. Ongelukkig Verdedigend en op het mid denveld de „teruggekeerde" Milic was een pertinente aan winst ging het wel, evenals bij FC Twente waar Drost ef fectief maar ook wel kei hard als Ausputzer fun geerde. Maar die aanvallen. De „netjes" en goed spelende Achterberg, die nog wel enig gevaar betekende, werd na de rust dus uitgeschakeld. Juist dit geval was niet het gevolg van hard spel, maar een zui ver ongelukkig toeval. Achter berg stelde er prijs op dit nadrukkelijk 'te verklaren. Willy v. d. Kerkhof kwam hem vervangen. Toen Huve geblesseerd raakte aan de lies, zette Kees Rijvers voor hem Ten Donkelaar in. Het hielp allemaal geen zier. Het bleef aan beide zijden bloedarmoe dig aanvalsspel. Willy v. d. Kerkhof kreeg nog een rede lijke kans toen doelman Lou werens hem de bal voor de voeten wierp maar hij slaagde er niet in het leer in het verlaten doel te lepelen. Hij schoot voorlangs. Bijna had FC Twente toch gewonnen als René v. d. Kerkhof uit een voorzet van zijn broer niet tegen de rechterpaal had ge schoten. Toen Rijvers zijn stekelige op merking maakte, repliceerde Hans Kattenburg, bestuurslid van HS: „Had je Twente-B zaterdag moeten zien. Daar werden Coenen, Roode en Bol- leboom van ons eruit getrapt". Het was zelfs na afloop on prettig. Trainer Cor van der Hart sloop weg uit de kleed kamer en liet zich niet meer zien. Misschien nog wel de wijste manier want wat moet een trainer nog zeggen na zulk een ontstellend hard duel op de „kegelbaan van Hout- rust" waar spelers omtolden en naar ledematen grepen. Hij kan alleen, als Rijvers, de te genpartij de schuld geven en vergeten de hand in eigen boezem te steken. (Van onze sportredactie} AMSTERDAM Johan Cruyff is niet meer het troetelkind van Ajax en zeker niet meer van voorzitter Jaap van Praag. De praeses van de club kon zich zaterdagmiddag in de bestuurskamer nauwelijks bedwingen toen hij enige mededelingen zou doen over het Europa Cupduel AjaxFC Basel. In snel tempo roffelde hij af wat hij te zeggen had: maandagochtend komt het Zwitserse gezelschap aan: Ajax trekt zich maandagmiddag terug in hotel „Duinoord" in Wassenaar: de scheidsrechter is de Bulgaar Nikolov, bijgestaan door de heren Radountchev en Mateev. Allemaal genoteerd? Toen stak Jaap van Praag de lippen naar voren en beet: „En dan nu Johan Cruyff. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat hij een stukje komedie heeft opgevoerd. Hij zal niet eerder spelen dan nadat hij zelf heeft gezegd absoluut geen pijn meer te hebben. Want Johan Cruyff heeft pijn." Een merkwaardige ontwikkeling waar bij een speler zelf mag bepalen wan neer hij zal gaan voetballen. Maar toch niet zo merkwaardig als men weet dat de artsen geen blessure kunnen vinden die hem het voetballen onmogelijk zou maken. De pijn van Johan Cruyff is ook de pijn van Ajax. dat geen maatregelen kan nemen want wie kan constateren of iemand pijn heeft? Jaap van Praag zette de bril ervoor op om met luide stem deze verklaring voor te lezen die clubarts Rolink in overleg met dr. Kriek van het zieken huis van de Vrije Universiteit had op gesteld: „Medisch gezien is geen af wijking geconstateerd aan spieren, pezen of skelet.' Jaap van Praag vuurde nog een pijl af „Cruyff zal woensdag zeker niet spelen. Ik kan niet aannemen dat de pijn van de ene dag op de andere dag over is." Waaraan trainer Michels toevoegde: „Hij zal eerst in het b-elftal moeten bewijzen helemaal fit te zijn. Ik kan hem niet zo maai in de hoofdploeg zetten. Dat geeft alleen maar onrust." Jaap van Pra^g recapituleerde nog eens wat de laatste tijd was gebeurd. „Op zaterdag 10 oktober speelde Johan Cruyff tegen Blauw Wit en verliet hij voortijdig het veld. Hij had pijn. Hem werd opgedragen dezelfde avond zich te melden bij dr. Rolink Vroeger stond hij dan al bij de dokter op de stoep maar die zaterdag belde hij op en vroeg of het ook maandag zou kunnen. Dr. Rolink hoorde wel dat hij niet veel zin had en maakte een afspraak voor maandagochtend half twaalf. Cruyff kwam niet. Om alle telefoontjes en gezeur te ontlopen, was hij met zijn vrouw naar Knokke ge gaan en had op de terugweg de veer pont gemist. Trainer Michels droeg hem op maandagavond te eaan. De volgende dag vroeg Cruyff, met mede weten en toestemming van dr Rolink, een onderzoek aan bij dr. Kriek van de Vrije Universiteit Intussen was hier en daar al geDubliceerd In de ene publika'ie heette het dat Johan Cruyff had verklaard „ik verga van de pijn", in de andere zei hij „graag tegen Basel te willen meespelen". Als een volleerd acteur wachtte Van Praag i deze medede- Psychisch Dr. Kriek dr. Rolink was zaterdag verhinderd gooide wat olie op de golven met zijn verklaring: „Ik heb Johan, Cruyff op 2 oktober al onder zocht en dinsdag 13 oktober wederom. Hij heeft een aandoening die meer voorkomt bij mensen die veel sport beoefenen. De aandoening gaat soms gepaard met objectief functieverlies maar altijd met pijn. Op 2 oktober heb Ik geen afwijking kunnen vaststellen. Dinsdags gaf Cruyff op een bepaalde (ADVERTENTIE) lokalisatie pijn aan en dat was een andere plaats dan op 2 oktober. Toen hij vroeg of het een nieuwe blessure was, heb ik hem gezegd dat 't 'n nieuwe lokalisatie was." Het woord blessure wilde dr. Kriek niet over de lippen en hij distantieerde zich ook van de mededeling die vrijdagavond in het Olympisch Stadion via de luidsprekers tijdens de wedstrijd AjaxSparta was gedaan dat bij Cruyff een nieuwe bles sure was geconstateerd. „De psychische gesteldheid van een topspqrter kan invloed hebben op de aandoening, die w(J kennen maar die geen blessure kan worden genoemd." En Johan Cruyff Is onderzocht door dr. Sven, de in dienst van Ajax werkende psycholoog- Cruyff zit intussen nog, volgens eigen verklaring, met de pijn. Ajax ook- „Hij gaat niet mee naar het trainingskamp", stelde Jaap van Praag nog vast. Zijn stem klonk steeds niet al te vriende lijk- Tenminste klonk eruit dat hij wei nig medelijden heeft met de man die geen veddette meer schijnt te zijn in „hoge Ajaxogen".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9