FLQ bereid tot wanhopige uitersten URGENTIEPROGRAM VAN CONFESSIONELEN GEREËD Europese KWJ protesteert tegen Brazilië STERK FRONT? OTTAWA VREESDE AFSCHEIDING Bevestiging dominee in kath. kerk Twee bejaarde echtparen verongelukt e0 rondje friSsQ v°or bij 't^e^ Minister Libië krijgt gratie Woordenstrijd kost vrouw het leven Jongeren doorbreken leeftijden MANDAG 19 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT Premie Trndeau. (Van onze correspondent) MONTREAL Voor een stad, waar de noodtoestand is afgekondigd om een opstand te voorkomen, is Mon treal verdacht rustig. Alleen de strakke gezichten van de militairen die belangrijke gebouwen en huizen van vooraanstaande functionarissen bij temperaturen maar net boven nul bewaken, wijzen op een crisistoestand. Alle onenigheid is tot bedaren gekomen door de ont dekking van het bebloede lichaam van Pierre Laporte, minister van Arbeid in Quebec. De wrede moord on derstreept tot welke wanhopige uitersten de terroristen van het Front voor de Bevrijding van Quebec (FLQ) bereid zijn te gaan. hiervan zijn er maar weinig dingen zeker. De regering en de politie hebben om het gebruik \-an de speciale noodwet voor oorlogstijd te rechtvaar digen, maar weinig details gepubliceerd. Het weinige dat lis gezegd, is alarme rend. Trudeau's plaatsvervanger, Jean Marchand, minister van Economische Zeken, zei de volksvertegenwoordiging dit weekend in een koele verdediging van de beslissing van het kabinet, dat het FLG tot in de sleutelposities door heel Quebec was doorgedrongen en nu overwoog de regering te vernietigen. „Als we niet gehandeld hadden", be weerde hij, „zou de afscheiding van Quebec binnen een maand of een jaar een feit zijn geweest". De premier van Quebec, Robert Bour- rassa, beschreef een al even grauwe situatie. Hij verklaarde, dat hij de fede rale regering gevraagd had tussen beide te komen, om een plan van de terroristen voor selectieve moordaan slagen te voorkomen. Deze overwegin gen waren er de oorzaak van, dat de regeiung de onderhandelingen met de kidnappers afbrak en opdracht gaf tot massale arrestaties. Het was bekend wat voor risico de levens van de gijze laars bij zo n beslissende actie zouden lopen. Dat is nu tragisch genoeg ge bleken. Gezien de aard van de rapporten, die door de autoriteiten van Quebec aan de hoofdstad Ottawa zijn verstrekt, kan men zich ercher moeilijk indenken, hoe anders gehandeld zou moeten zijn. On der de documenten die door het kabi net gepubliceerd zijn, bevindt zich een brief van de commissaris van politie van Montreal, Maurice St. Aubin, die vraagt om federale hulp: „Een uiterst gevaarlijke subversieve beweging heeft al enkele jaren een gestadige groei doorgemaakt, met de bedoeling door opruiing en eventueel een gewapende opstand het gezag omver te werpen. De recente kidnappingen markeren de lan cering van een nieuw opstandig plan van deze beweging. Deze daden duiden rechtstreeks op een opstand en de omverwerping van de ataat. Daaro mstaat er veel meer op het spel dan de bedreiging van een indivi dueel iemand". De schok, die de in koele bloede op Midden op de Concordiabrug in Montreal. caravans en auto's gereed. Zij staan er in Brites diplomaat Cross van vrijgeleide na Laporte gepleegde moord heeft teweeg gebracht, heeft het debat voor het ogenblik stil gezet. Over deze rapporten zullen echter onvermijdelijke vragen worden gesteld. Is het FLQ werkelijk in de positie dat het de parlementaire democratie in Quebec kan vernietigen of is het een geïsoleerde groep terro risten met weinig publieke aanhang? De opzet en de executie van de kidnappin- gen wijzen erop, dat het front goed ge organiseerd is en bereid is tot het uiterste te gaan. Verder kan men maar weinig details als zeker aannemen. Schattingen over haar ledenaantal variëren van 5.000 tot 130.000, waarvan de laatste schatting uit een politierap port stamt. Stilzwijgende steun voor het FLQ is wigetwijfel dgroter dan een van deze beide cijfers doet veronderstellen. De Frans-Canadezen in Quebec hebben immers zware grieven: grote werkloos- i dc plaats waar drie jaar geleden de Expo werd gehouden, staan net het aanbod va nde Canadese regering aan de ontvoerders van de Cross ongedeerd op deze brug wordt achtergelaten. zelf „niet ais een messias noch ccn mo derne Robin Hood", maar als een groep arbeiders uit Quebec, die vast besloten zvjn alle middelen te gebruiken om er zeker van te zün. dat het volk van Quebec over haar eigen lot be- Het manifest combineert een soort semi-analfabetisme met marxistische en maoïstische slogans. Het identificeert zijn vijanden bitter als „de grote jon gens, de geldjagers in hun cadillacs. de sigarenrokers Het Frans is minder elegant, maar verschilt niet veel van de geloofsbeleidenissen van andere linkse organisaties, die in Montreal bloeien: Le Front de la Liberation Populaire, een combinatie van marxistische, lenin istische groepen, de nieuwe democrati sche partij, de communistische partij, de Canadese arbeidsparty (Maoïstisch) en de liga van jonge socialisten. De be- heid, economische discriminatie en slechte huisvesting. Bij de laatste ver kiezingen kreeg de Parti Québecois 23 pet. van de stemmen. Deze partij streeft net als de FLQ naar een onafhankelijk Quebec, maar is het niet eens met de terroristische taktiek en de marxisti sche slogans van het front. De leider van de partij. René Levesque, schilder de de leden van het front vorige week af als „he type rioolrat", waardoor elke maatschappij in haar partijpolitieke achterbuurten geteisterd wordt. „Het is zeker, dat de moordop Laporte elke gematigde steun die het front V3" sepa ratisten had kunnen krijgen, van zich vervreemd heeft. Het FLQ is in het begin van dc zesti ger jaren ontstaan uit een aantal linkse organisaties in Montreal. In haar mani fest, dat hel de regering vorige week dwong uit tc zenden, beschrijft het zich- langrijkste steun voor het FLQ komt van La Conféderation des Syndicate Nationaux, een van de twee vakbonden in Quebec met ongever een kwart mil joen leden. De leider van deze vakbtnd werd dit weekend ondermeer gearres teerd. In de begintijd beperkte het FLQ, dat zijn organisatie naar de communstische celmethode gevormd heeft, zich tot het plegen van bomaanslagen op sand beel den en militaire installaties. Natuurlijk werden er fouten gemaakt: een oudere bewaker werd gedood en een sloop- expert werd verminkt. Door de celor- ganisatie kon de politie moeilijk in de beweging doordringen. Toch werden in juni 1963 17 mensen gearresteerd, maai de bewering van de politie, dat het FLQ vernietigd was, bleek voortijdig. De bomaanslagen werden hervat en ge gevangenneming en de uitwijzing uit de Verenigde Staten van zijn twee voornaamste theoretici, Charles Gagmon een nogal zachtaardig schijnende socio loog, en Pierre Vallieres, een enorme demagoog, kon zijn opmars niet stuiten. Eerder dit jaar werd duidelijk, dat het FLQ een nog wanhopiger weg was in- gelsagen. Toen ontdekte de politie een plan om de Israëlische consul in Mon treal te ontvoeren. In juni kwam na een inval dn een afgelegenhuis, 60 km ten noorden van de stad, een nog rijper plan, namelijk het ontvoeren van de Amerikaanse consul-generaal, aan het licht. Aan het besluit van het front ondanks deze tegenslagen, door te gaan met hun kidnapplannen, kan men haar wanhoop afmeten. Om diit echter als de mate van haai- sterkte le beschouwen, is zeker verkeerd. Eerste minister Tru- deau gaf in het parlement toe, dat de buitengewone maatregelen, die de rege ring vorige week gedwongen was te neme in bepanldet opzichten „een val" vormde. Het was immers een welbe kende techniek van de revolutionaire groeperingen, de democratische rege ring in discrediet te brengen door haar in een autoritaire positie te dwingen. De moord op Laporte lijkt echter meer op een val voor het FLQ. Zij zal niet alleen de strop rond de nekken van de kidnappers leggen, maar zal er ook toe bijdragen, Frans- en Engelssprekende Canadzeen te verenigen. Het FLQ heeft zonder zich om iets te bekommeren hoog spel gespeeld en het heeft gefaald •Toch zal men vragen blijven stellen of de regering, als ze niet met de wet ge schipperd had, de levens van beide gij zelaars niet had kunnen redden. (Copyright The Guardian) (Van een onzer verslaggevers) VOORHOUT De vestiging van de luwe predikant van de Nederlands-ber- lomde gemeente in Voorhout, dominee I. Hoogenkamp, heeft gistermiddag fcgehad in de rooms-katholieke kerk Voorhout, de St.-Bartholomeus. De bevestiging geschiedde door de zoon ■aai de nieuwe predikant, dominee H. G. loogenkamp, een langharige, zeer hip ge ilede dominee, zelf twee weken geleden door zijn vader in het ambt bevestigd ln eere Zeeland. De bevestiging zou aanvankelijk plaats- iebben in de Nederlandse hervormde cerk, maar ter elfder ure bleek de be angsten ing zo overweldigend dat men >esloot de plechtigheid elders te doen ge- chieden. Het rooms-katholieke kerkbe- «tuur bood toen onmiddellijk de St-Bar- tholomeus aan, waar naar schatting 400 wsonen de bevesiging van dominee Hoogenkamp bijwoonden. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het weer van het «(gelopen weekeinde was voor velen niet aantrekkelijk genoeg om er op uit i« trekken. Mede daardoor vonden er weinig ongelukken met dodelijke afloop plaats. Wel kwamen twee bejaarde echtparen om het leven. Zaterdag ver ongelukte ln België bij de gemeente Bruschaat een echtpaar uit Rotterdam. De auto waarin zij meereden botste 'rontaal tegen een vrachtauto. Bij Blïj- ham werd gisteren een echtpaar bij een verkeersongeval gedood, toen, naar alle waarschijnlijkheid de zeventigjarige bestuurder onwel werd en de auto frontaal tegen een boom botste. natuurzuivere pepermunt (Van onze parlementaire redactie) AMERSFOORT Het gezanmenlijk urgentieplan waarmee KVP, AR en CHU de verkiezingen willen ingaan, zal vrijdag worden gepubliceerd. Het is de bedoeling dat de drie partijen op 12 december op afzonderlijke bijeenkomsten dit urgentieprogramma definitief aanvaarden. Dit werd zaterdag op de Unieraad van dc CHU in Amersfoort door partijvoorzitter Van Hulst medegedeeld. de laatste jaren waren geweest. „De op positie is niet ingegaan op de grote lijnen van het kabinet-De Jong. Haar moties raakten duidelijk kleine onderdelen van het beleid", aldus de heer Mellema. Het Kamerlid mr. W. Scholten was weinig gelukkig met de fiscale voorstel len van staatssecretaris Grapperhaus. Vooral waar het gaat oan de maatregelen inzake de bewoners van eigen woningen- Volgens hem worden in deze regeling de eigenaren van grote nieuwe woningen be voordeeld boven de groep die een oude woning bezit en zelf bewoont. Bovendien is er het bezwaar dat er geen nota's be hoeven te worden getoond, zodat beun hazerij in de hand kan worden gewerkt Mi-, Scholten wil als tegenvoorstellen lanceren geen belastingaftrek meer voor tuinkosten waarvan thans misbruik wordt gemaakt en geen aftrek meer van de tweede woning, waarmee eveneens de hand wordt gelicht. Op deze Unieraad deed het hoofdbestuur van de C.H.U. mededeling van de benoe- mong van een commissie van wijze man nen en vrouwen, van zeven personen, die het bestuur binnen zes weken moet advi seren over de zaterdag vastgestelde gros lijst van kandidaten voor de Tweede Kamer. In deze commissie hebben zitting gekregen: mr. Y. Scholten (oud-minister van Justitie), voorzitter; minister Beer- nink, mevrouw De Graaf-Nauta, ir. Geuze, drs. Van Helleman, A. J- Galand en C. J. van Mastrigt. De Unieraad debatteerde zaterdag over de troonrede en miljoenennota. Fractie voorzitter Mellema merkte daarbij op, dat de algemene beschouwingen van vorige week „de matste discussies" van taal met elkaar in botsing. Een van bromfietsers, een 16-jarige jongen o\ leed even later in- een ziekenhuis zijn verwondingen. Een 19-JarIge bromfietser uit Vaals kwam in België ln botsing met een personenauto. Het ongeval kostte hem het leven. Tegen het eind van dit jaar zal dit luchtvaartuig in Duitsland zijn eerste onbemande vlucht maken. Volgens de ontwerpers is de „Aero dyne" het toestel van de toekomst: zonder vleugels kan het loodrecht starten en landen, en is het sneller en krachtiger dan hefschroef- vliegtuigen. Het 400 kg zware en vijf meter lange model heeft weinig gemeen met een conventioneel vliegtuig: alleen de staartvlakken. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM De regering wil 18- jarigen meerderjarig maken. Minister Polak (Justitie) heeft dit gezegd op het jongerencongrc* „De Bezem door de leeftijdsgrenzen", dat de Nederlandse Jeugdgemeenschap (N.J.G.) zaterdag in Amsterdam had georganiseerd. De com- miasie-Wiarda heeft, zo vertelde de heer Polak, onlangs een tussenadvies aan de regering uitgebracht. Aan de hand van dit advies heeft het kabinet in beginsel besloten de leeftijd van meerderjarigheid voor civiele recht spraak cn het kiesrecht te verlagen van 21 naar 18 jaar. Het zal echter nog wel enkele jaren duren voordat de meerderjarigheid bij 18 jaar ingaat, aldus de minister. Er zijn nogal wat ingewikkelde wetswij zigingen voor nodig, onder meer van de grondwet. Niettemin zei minister Beer- nink (Binnenlandse Zaken), die samen met staatssecrearis Wiersma (Justitie) eveneens volop aan het jongerencongres meedeed, dat hij zou proberen at bij de komende Kamerverkiezingen in april de jongeren tussen 18 en 21 •„medezeggen schap" te geven. Maar hierover zei later minister Polak: ..Hoe hij (minis ter Beernink) dat wil doen, weet ik ook niet. Het lijkt me echter een nuttig pro ces om erover na te denken". De definitieve adviezen van de com- iie-Wiarda zullen komend voorjaar, •zien van concrete voorstellen voor de nodige wetswijzigingen, bij de rege ring op tafel komen, zo wist minister Polak nog te vertellen. De N.J.G. had de bedoeling dat er uit het congres een aantal concrete eisen en plannen voor acties zouden rollen Op dit punt bleek de oogst erg mager Wel werd er veel en vaak fel gediscus sieerd. en gingen de meeste deelnemers volgestouwd met stencils vol „alternatie ve informatie" naar huis. De N.J.G hoopt echter, dat het congres velen verhevigd aan het denken heeft gezet Alle acties die uit l congres zullen voort komen. zullen op de volle steun van de N.J.G. kunnen rekenen. Ondertussen hadden een aantal vor mingsleiders voor werkende jongeren elkaar gevonden. Ze kondigden een nieuwe „aksiegroep" aan. die regipnale en landelijke pressiegroepen van wer kende jongeren moet gaan opzetten. Doel is de werkende jongeren kritisch en bewust te maken van hun discrimi nerende situatie. Een nieuw opgerichte „Werkgroep 16 oktober" gaat de acties tot verbetering van de noodsituaties in de tehuizen van I de kinderbescherming en de (jongeren-) huizen van bewaring nieuw leven in- I blazen. De nieuwe groep wil niet alleen I de groepsleiders en de maatschappelijk i werkers stimuleren, maar ook de te- I huisjongeren zelf. De werkgroep wil komend voorjaar een nationale protest actie van de gehele kinderbescherming organiseren. CAïRO (Rtr.) De Libische revolutio naire raad heeft zondag de doodstraf voor oud-minister van Buitenlandse Za ken, luitenant-kolonel Moussa Achmed, veranderd in levenslange gevangenisstraf, aldus het persbureau voor het Midden- De oud-minister was met vier anderen ter dood veroordeeld wegens een samen zwering tegen de regering. Moussa is voor het vuurpeloton gespaard omdat hij bij het onderzoek gegevens heeft ver strekt die tot de ontdekking van 't kom- plot en de arrestatie van de daarbij betrokkenen leidden. Het is niet bekend of de doodstraf tegen de vier andere ter dood veroordeelden door de raad is be krachtigd. VUGHT (ANP) ln Vught heeft zich gisteravond een echtelijk drama afge speeld. dat aan een 27-jarige vrouw het leven heeft gekost. Haar 40-jarige echtgenoot, die van haar gescheiden in Den Haag woonde, bracht zijn vrouw een bezoek ten huize van haar ouders, waar zij haar intrek had genomen- Volgens het eerste politie onderzoek trok de man tijdens een woor denwisseling in de huiskamer een pistool van klein kaliber, waarmee hij enkele schoten op zijn vrouV loste. Deze vlucht te zwaar gewond de straat op, en werd vervolgens naar een ziekenhuis in Den Bosch overgebracht, waar zij even later aan haar verwondingen bezweek. De man meldde zich na zijn daad met het wapen bij de politie in Vught. Heden overleed na een langdurige ziekte, voorzien van het H. Sacra ment der Zieken, toch nog onver wachts in het St. Elisabeth Zieken huis te Leiden, mijn lieve vrouw en onze allerliefste moeder JOHANNA MARIA GERARDA STEVENS cchtgcnole van EDWARD A. H. STOCKMANN in de leeftijd van 35 jaar. Roelof arendsveen E. A. H. STOCKMANN PETRA EDWIN ELFI De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden a.s. woensdag 21 oktober om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Petrusbanden te Roelof- arendsveen, waarna de begrafenis op het parochiekerkhof. De overledene ligt opgebaard in Huize St. Jacobus te Roelofarends- veen, waar maandag- en dinsdag avond te 20.00 uur tot intentie van de overledene gebeden zal worden. Gelegenneid tot condoleren direkt na de begrafenis tot 14.00 uur in Café Restaurant de Vier Heems kinderen te Roelofarendsveen. UTRECHT (K.N.P.). Katho lieke werkende jongeren hebben zaterdag in een groot aantal plaat sen in Europa actiedemonstraties en manifestaties georganiseerd om te protesteren tegen arrestaties en martelingen van onschuldigen in Brazilië. In Nederland hebben deelnemers aan een jongerenbijeenkomst van de kath. bouwvakbond te Rotterdam zich solidair verklaard met de actie van de K.W.J.; daarop namen achthonderd jongeren deel aan de demonstratie door de binnenstad en trokken op naar het Braziliaanse con sulaat. In Assen, Beverwijk, Eindhoven, Neede, Arnhem, Roosendaal, Maastricht, Haarlem, Leeuwarden, Amsterdam, Nij megen, Cuyck, Valkenswaard en vele andere steden voerde de K.W.J. op uit eenlopende wijze actie. In Brussel namen aan de demonstratie ongeveer tienduizend mensen deel. In zeventien steden in Frankrijk zijn de monstraties gehouden. In Essen namen vijftienhonderd werkende jongeren deel aan een protestbijeenkomst, terwijl in Bremen, Stuttgart, Frankfurt en Müri- chen meetings plaatsvonden. De acties hebben zich vooral toege spitst op de informatie over dc toestand in Brazilië en de verkoop van protest- briefkaarten, waarin vrijlating van de politieke gevangenen in Brazilië werd geëist. Inmiddels zijn ongeveer veertig duizend protestkaarten verspreid. Volgens minister Klompé van CRM is Nederland bijna het enige land in Europa dat probeert druk uit te oefenen op de Braziliaanse regering. De regering heeft gepoogd een reeks van activiteiten ontplooien die echter geen van alle vee hebben uitgehaald Maar „een regenn niet zonder meer l.aten passeren, maai terreur in Brazilië en de systematisch- schending van de rechten van de men- niet zoider meer laten passeren, ma.-- moet druk blijven uitoefenen", aldus d 1

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5