Melkprijs onderwerp van lange discussie op LTB.vergadering Alphia betrekt clubgebouw op Bijlen - complex seth aaaikema Elf-jarig wethouderschap een prettige herinnering Bona Stars door dubieuze arbitrale beslissingen naar grote nederlaag Voorstel: arbeid op zondag vrij van belasting Vrouwen?.Geen probleem!»«"9 Moreel Marceau I. Beugelsdijk clubkampioene Victorie Oud-redacteur L.C. Frans Schneiders overleden PAGINA 4 LEIDSE COURANT MAANDAG 19 OKTOBER 1970 Prijsverhoging van 5 pet. als te gering betsteld ROELOFARENDSVEEN De kringvergadering; ▼an de LTB kwam deze keer voor het eerst bulten I-eiden en wel in de kantine van de Coop. Bloemen veiling EMM t* Roelofarendsveen weer byeen. Het swaaiteptmt van de*e vergadering lag in de voor atellen uit de afdelingen, die via de kringvergade ring naar de vakbond en het hoofdbestuur gaan. Het eerste voorstel betrof de belastingvrije reserve ▼oor investeringen, nieuwbouw, modernisering enz. Het tweede voorstel behelst een aanvraag by de reg«ing om de zondagarbeid van belasting vry te ■tellen. Dit zou op 1/6 van het netto inkomen neer komen; in Dulaland blijkt een voorstel van dezelfde «trekking te bestaan. Dit voorstel werd met ge noegen door byna de gehele vergadering onder steund. Ook een belangrijk voorstel ging over de melk' prtja. De geladen stemming bij vele afgevaardig den werd al direct merkbaar. De algemene kosten stijging gaat veel vlugger dan de prijsstijging. Door velen werden suggesties gedaan om verbete ring te bewerkstelligen. Bij 15 pet. kostenverho ging werd 1 pet. prijsverhoging verkregen. De veel besproken 400 gulden worden op de rug van de producent (boer) uitgevochten. Hij krijgt niets. moet het eventueel wel betalen en kan niet, zoals de werknemers, in staking gaan. ..Nu wordt het gezocht in produktleverhoging, wat voor de EEG een stok wordt om ons te slaan, want alleen Nederland heeft in de EEG 4 pet. produktie- verhoging". De andere landen hebben produktle- verlaging, waarvan de bewuste opzet wel door de vergadering in twijfel getrokken werd. De moge lijkheid van verhoging van de melkprijs is niet groot. De marge in de consumptiemelk van boeren- prijs naar netto-consumentenprijs is veel te groot. De door de hoofdafdeling veehouderij van het Land bouwschap gevraagde 5 pet. prijsverhoging werd algemeen als te gering betiteld, temeer omdat het gevraagde nog nooit gerealiseerd is. Toch houden de leden vertrouwen in hun voormannen. Een voor stel over de markt in de Groenoordhal om zo wei nig mogelijk op vrijdag deze hal voor andere doel einden te gebruiken en de markt naar buiten te verwijzen zal ook doorgestuurd worden, hoewel in deze ook begrip aanwezig was voor de nadelige exploitatierekening die de gemeente Leiden aan de Groenoordhal heeft. Er zal aangedrongen worden op meer eenheid in de Landbouworganisaties m.n. de Grondzaken- en Vestigingsdiensten en de Boek- houdbureaus. Algemeen was men het ook vlu£ eens over inzending van een voorstel om een rijksbij drage te vragen in de kosten aan polderwegen en waterkerende kaden. Deze hebben tegenwoordig veel te lijden van de recreatie. Ontevreden was men ook over de regeling van de vleesprijzen. In het voorjaar wordt te weinig gedaan om ze in de hand te houden, terwijl ze ln het najaar nog meer uit de hand lopen en er in dat jaargetijde nog invoer ook is. want in onze buurlanden liggen deze problemen vrijwel hetzelfde. De kaasmakers deden een voor stel om de in het vooruitzicht gestelde subsidie van het S. en O.-fonds te mogen ontvangen, inzake de dagkaasinstallaties. (ADVERTENTIE) jm NIEUW ROTTERDAMS TONEEL vrijdag van Woody Allen - een dwaze comedie 23 met o.a. Jules Royaards, Marijke Merckens, Pieter 50 Lutz en Wilma. f8.50, ƒ5.3.50 UUr Pl joen yebodeii i alberta riethenius the blue diamonds - muzikale leiding henkvapdijk f to.—f 7 50, f 5. de grootste mimespeler ter wereld met o.a. zijn kreatie ,,BIP". 15.f8.50, ƒ5.— zaterdag 24 okt. maandag 26 okt. 20.15 uur LP HEN a-d. RIJS Al» hekkeeluiter heeft de Alphense voetbalvereniging .Alphia" zaterdagmiddag onder grote belangstelling haar nieuwe clubgebouw In Alphen» sportcentrum „De Bijlen" in gebruik genomen. De enorme belang stelling voor dit gebeuren liet er geen twijfel over bestaan, dat de ruim 50- Jarige vereniging „Alphia" een toonaangevende plaata in Alphen en de «treek inneemt. Gedachtig aan de zin van het gezegde: „De jeugd heeft de toekomst", was de symbolische handeling van de officiële opening toebedacht aan een viertal jeugdleden. Zij trapten een zijdeur open, braken zich door een papieren afbake ning in de kleuren der vereniging en brachten via secretaris P. Bouthoorn, de sleutel van het gebouw naar voorzitter P. C. Mulder, die deze dag overigens nog om andere redenen werd gefeteerd. Hij was jarig en wel op een hoogte die men pleegt aan te duiden met „Abraham". ^Alphia" genoot belangstelling in de meest uitgebreide zin. Burgemeester Oud-burgemeester Z. Bruins Slot en oud-wethouder Ph. Rogaar waren even- een» persoonlijk aanwezig. De plaatselijke voetbal- en sportverenigingen, even als uit de streek, hadden hun afvaardiging gezonden. Mr. De Jongh, voor zitter van de KNVB, afd. Leiden; bestuur Alphense Sportstichting, oud-leden, ere-leden en ere-bestuursleden vulden voorts de grote zaal van het gebouw waar een gezellige sfeer heerste en er in vele toonaarden woorden van dank warden geuit Jgens het'gemeentebestuur en niet in de laatste plaats jegens da Alphense Sportstichting, die een belangrijk aandeel in de totstandkoming van het sportcomplex „De Bijlen" en de accommodaties werd toebedacht. Da KNVB en de Ned. Sportfederatie zonden schriftelijke gelukwensen, en velen hebben hun deelneming betuigd met zenden van bloemen. De heer H. L. Meijer» uit Leiden, oud-Alphenaar en ere-voorzitter van „Alphia" liet een reeks herinneringen de revue passeren en met de wens, dat veel voorspoed en vreugde in het niéuwe gebouw mag worden beleefd, bood hij namens alle nog bekende en bereikbaar gebleken oud-leden en oud-bestuursleden een sierlijke barometer aan voor het nieuwe clubhuis. Da heer De Jong, voorzitter van de jeugdcommissie, zegde voor de tussentijdse ontspanningin het clubgebouw namens de jeugd, als geschenk een tennistafel met toebehoren toe. Na een reeks dankwoorden te hebben geuit aan diverse instanties, metwelke hjj prettig heeft mogen samenwerken, bood de heer Zui- dam. de hoofdaannemer, een geschenk onder couvert aan. te besteden voor de maasagekamer. Ook de supportersvereniging van „Alphia' liet zich niet on betuigd. Namens deze bood de heer T. Klos ter verfraaiing van het interieur acht staande en verplaatsbare kapstokken aan. Tot slot werd getoost op de welvaart van de Alphense voetbalsport, niet in het minst op het succes van „Alphia". H VAN RIJN NEEMT VANA VOND AFSCHEID HAZERSWOUDE De heer H. van Rijn (60) neemt vanavond tussen half zeven en half acht. afscheid als wethouder van de gemeente Hazerswoude. „Een afscheid van het college van b. en w„ van de gemeenteraad, van de ambtenaren en van de mensen, met wie Ik uit hoofde van mijn wethoudersfunctie vry vaak in contact kwam." Behoefte aan een, wat hjj noemt, „grote drukte" heeft de heer Van Rijn niet, want: „Ik neem toch geen afscheid van de bewoners van Hazerswoude! Ik ga immers niet wèg uit de gemeente." Sedert 1955 heeft de heer Van Rijn voor de Christelijk Historische Unie zitting in de gemeenteraad: de eerste vier jaar als „gewoon" raadslid, sedert 1959 tot 1 sep tember jongstleden als wethouder/locoburgemeester. Op 20 augustus van dit jaar, toen de fracties uit de gemeente raad samenkwamen ter bepreking van de kandidatuur van de twee wethouders in de nieuwe zittingsperiode, werden de KVP'er P. A. Th. v. d. Werf en CHU'er L. Verweij als zodanig aangewezen. De heer H. van Rijn steunde de beide kandidaten volledig en verklaarde zich gelukkig met de keuze en de wijze waarop dit was ge beurd. Hij zei toen tevens: „Ik heb geen enkele kregel. Ik ben enthousiast, zoals de keuze is verlopen." Op 1 september jongstleden werd de heer Van Rijn ge ïnstalleerd tot gemeenteraadslid. Daarvóór had hij al verklaard: „Ik zal wel bedanken als raadslid, maar moet hierover eerst overleg plegen met mjjn opvolger. Het gemeentebelang is er niet mee gediend, en ik zelf ook niet. dat ik nu weer aan de andere kant van de tafel ga zitten. Dat kan verregaande consequenties hebben." Dat afscheid van de gemeenteraad staat nu overigens ook vlak voor de deur. De heer Van Rijn: „Nou, he!emaal rond is het nog niet. Maar ik ga alles eens bepraten met mijn opvolger. Maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ik nog één keer als raadslid aan de beraadslagin gen deelneem." Opvolger van de herr Van Rijn wordt dan de 34-jarige Jac. Vos, die tussen 1966 en 1 september jongstleden voor de CHU óók ln de raad zitting had. Deze computer- ambtenaar by de postcheque- en girodienst te Den Haag heeft in de periode, dal de heer Van Ryn wethouder was, nog enkele weken gefungeerd als waarnemend wet houder, toen zjjn collega CHU'er geruime tjjd ziek was. Toewijding Burgemeester J. ten Heuvelhof heeft het al eerder gezegd: „De heer Van Rijn heeft enorm veel. enorm nuttig en heel veel belangrijk werk verricht." Tevens noemde hij hem een man, die zijn werk met grote toewijding en liefde verrichtte. „Hij heeft zijn werk van wethouder gedaan als een vriendelijk mens, als een man met bij zonder veel geduld, als een man die dikwijls op een bij zonder nuchtere wijze toch een eigen mening wist te vormen, terwijl, wanneer het nodig was, hij ook een doortastend man kon zijn." Toen burgemeester A. Smit in juni 1963 overleed, kreeg de heer Van Rijn als loco burgemeester een zware taak op de schouders gelegd tot februari 1964, toen de heer C. G. van Dobben de Rruyn tot burgemeester van Hazerswoude werd benoemd. Van 16 januari van dit jaar, de datum van vertrek.van de heer Van Dobben de Bruyn, tot 2 mei moest hij wéér als loco én al» beheerder van zijn eigen portefeuilles de „gemeentestryd" in. „Aan de elf jaar wethouderschap heb ik uiteindelijk tóch een prettige herinnering overgehouden. Ik heb veel ervaring opgedaan en veel geleerd. Ik heb geleerd teleur- worifèn bereikt." De Heer tan" Rijn, behalve in het ge meentebestuur ook werkzaam in de vereniging Ziekte kostenverzekering (voorzitter), wil wat dat laatste be treft wel een naam noemen: de start van de aanleg van de Burgemeester Smitweg, aan de aanwezigheid ervan vooral de boomkwekerij te Hazerswoude de vruchten gaat plukken. „Na al die problemen was dat toch een feeste lijk gebeuren!" Gepakt Een byzondere zaak die hem, zoals hjj zegt, heeft „ge pakt". In februari 1967, toen de heer Van Ryn aan het ziekbed lag gekluisterd, kreeg hy een telefoontje van gemeentesecretaris J. M. Verlare: de uitbreiding van Rhynenburch had de vereiste goedkeuring gekregen. Het H. VAN RIJN uitbreidingsplan Zuid III was afgewezen. „En dat, ter wijl ik door myn bezoek aan vele vergaderingen van mening was, dat alles precies andersom zou verlopen Dat het met de goedkeuring van Rhynenburch niet safe zat, is intussen bekend De vry onverwachte benoeming van de heer J. ten Heu velhof tot burgemeester van Hazerswoude vindt de heer Van Rijn eveneens een „bijzondere zaak". „De goede verstandhouding van de laatste maanden is voor een groot gedeelte te danken aan de voorzitter." zei hij in de gemeenteraad van 1 september jongstleden. Want zo ging hij toen voort, „men heeft in hem een goed en ook zeer prettige burgemeester gevonden, met een op geruimd karakter. Daar was men op het ogenblik, dat de voorzitter zijn intrede deed, echt wel aan toe." De downs wil de heer Van Rijn maar liever verzwijgen. „Die waren er tijdens mijn wethouderschap ontegen zeggelijk. Maar waarom daarop terugkomen De heer Van Rijn, die al heeft verzekerd, dat zyn belangstelling 'voor gemeentezaken niet zal verminderen, heeft een niet van belang ontbloot verlanglijstje. „Uitbreiding in Rhy nenburch! Het woningprobleem in onze gemeente is enorm groot onder onze eigen inwoners. Daarnaast zijn goede voorzieningen betreffende het onderwijs een urgente zaak. Zeker, we hebben nu bijvoorbeeld onlangs dat schoolgebouw in het flatgebouw in Rhynenburch in ge bruik genomen. Als je het op de keper beschouwt, is dat toch wel een waardeloze zaak." Prettig Een prettige herinnering Is dat elfjarig wethouderschap voor de heer H. van Rijn al met al toch wel geweest. De veehouder van de Voorweg, die als wethouder de heren I,. M. de Boer, F. J. Rouwenhoven (t) en P. A. Th. v. d. Werf als collega meemaakte, verdwijnt binnenkort defi nitief van het gemeenteschip. Kritiek bleef hem niet bespaard als wethouder/loco, in de hoedanigheid waar van hij vanavond afscheid neemt in kleine kring. Hel zit erin, dat hem woorden van lof worden toegezwaaid zoals al eerder is geschied. De heer Van Ryn is eerlijk genoeg, om te bekennen dat wel eens leuk te vinden LEIDEN De Vyf-Me4 bal wm zondag 18 oktober een ware verzamelplaats v-oor de zenuwen. Iedereen, die aan de wedstrijd mee deed, bad het te kwaad ermee. Vooral de evenwichtsbalk eiste haar slachtoffers. Dit neemt niet weg, dat er niet hard getraind Is voor deze wedstrijden. was de vooruitgang die ledereen gemaakt had, duidelijk te zien. Dit was ook te danken aan de voortreffelijke leiding van de damee Kriek, van, Dijk en Doove-Prlna. De wedstrijden werden goed geleid door mevr. de Vries. De voorzitter Wout Ber gers reikte de prijzen uit. Meisjes B: 1. Rineke Barendse (28.2); 2. Marleen van Kampen (27.7); 3. Mirjam Leget (27.6). Meisjes A: 1. Sandra Guérin (32.7); 2. Marian de Groot (32.4) 3. Dorien Ouwerkerk (32.1). Junioren C: 1. Heidl Bosman (27.5); 2. Anja van Gennlp (27.3). Junioren B: 1. Yvonne van Steenbergen (31.9); 2. Trees Wes tendorp (31.0); 3. Mar ja van der Steen (30.2). Junioren A: 1. Marjo Berendsen (33.1): 2. Ine Gottebos (31.1. Dames C: 1. Corrle Pelgrim (28.4). Dames A; 1. Ineke Beugelsdijk (33.9); 2. Ingrld van der Hoeven (33.3); 3. Do van der Poel (31.7). Ineke Beugelsdijk ontving de! grote béker en werd hiermee clubkam- j pioene. Victorie zal op 1 november uit-1 komen op de verenigingskampioenschap pen van he tdistrict West III In Voor- ROTTERDAM Vreemde arbitrale beslissingen zyn één van de oorzaken geweest voor de nederlaag, die Bonn Stars zaterdagavond in de Rotterdamse sporthal „De Enk" leedt. Na een gelykopgaand begin (6-6), kreeg Rotterdam-Zuid wat meer vat op het spel en mede door een inzinking aan Leidse zyde liepen de Rotter dammers uit tot 25-14. By rust was de stand 87-30. Na de rust startle Bona Stars met een enorm offensief en kwam op gelijke hoogte met Rotterdam-Zuid. Toen echter gingen de scheidsrechters hun stempel op de wedstrijd drukken. De uit eindelijke zege (93-68) hadden de Rotterdammers meer aan de scheidsrechters te danken dan aan hun eigen spel. Belde ploegen begonnen in een man-to- manverdediging. waarbij het accent wer dgelegd op het bereiken van de lange mannen. Bij Rotterdam-Zuid was vooral Hugo Harrewijn goed op schot, maar ook de kleine Marcel Welch had een goede start. Aan de andere kant had Pieter v. Tuyll weinig geluk met z'n schoten, maar corrigeerde Paul Ruy- senaers met veel tip-in's. Na een kleine inzinking, waarin Rotter dam-Zuid een voorsprong opbouwde van 9 punten, bleef Bona Stars rommelig spelen. Slechts af en toe werd er vol gens het systeem gespeeld, hetgeen di rect resulteerde in een treffer. De op gelopen achterstand kon echter niet in gelopen worden en bij rust was de stand 37—30. In de tweede helft dreigde Bona Stars een ogenblik Rotterdam-Zuid te over spelen. Binnen twee minuten kwamen de Leidenaren, via uistekend opgezette aanvallen op gelijke hoogte met de Rot- Te zijnen huize in Den Haag, Pauwen- laan J/7, waar hij zich na de oorlog had gevestigd, is zaterdagavond overleden de heer Frans Schneiders, in de heuge nis'van oudere lezers Troubadour van „De Leidse Courant". Franciscue Ignatius Maria Schneiders werd geboren te Alkmaar 9 mei 1901. Hij voltooide zijn humaniora op „Hage- veld" te Voorhout en besloot, na enige jaren wijsbegeerte op het Groot-Semina rie te Warmond, in de journalitstiek te gaan. Hij kwam aan redactie van De Leidse Courant als corrector, maar zijn grote journalistieke begaafdheid en zijn vlotte en opgewekte aard maakten hem al spoedig een bekende persoonlijkheid in de stad en omgeving. Z(jn wekelijks gedicht, getekend „Troubadour", werd bijzonder populair, evenals zijn wekelijks leuter-rubriekje, getekend Daniël. Tij dens de oorlog (zolang dat mogelijk was) schreef hij iedere dag zijn „Mo mentje" en ook die gingen er bij de toen letterlijk hongerige lezerskring in als koek. Zeer gevat was zijn parodie op de „Gijabrecht van Aemstel" bij het 10- jarlg „jubileum" van de stadhuisruïne, waarin burgemeester Van de Sande Bak- huyzen als vrouwe Badeloch werd op gevoerd en het praatgrage raadslid Schueller als kartuizer vermeld stond onder Vondels „Stomme personaglcn"! Na ongeveer twintig jaar aan De Leidse Courant te zijn geweest, verzorgde hij als hoofdredacteur de oprichting van „Het Binnenhof". Vervolgens werd hij parlementair redacteur van „De Maas bode" tot aan de fusie van dit blad met „De Tijd". Aan dit blad bleef hy nog enige jaren verbonden als redacteur voor buitengewone aangelegenheden, maar de sfeer van „De Tijd" van toen lag hem niet. Zijn vele verdiensten als journalist vonden erkenning in het rid derschap, zowel in de orde van St. Sil vester als ln de orde van Oranje Nas- Troubadour-liederen uit zijn Leidse tijd de gelukkigste, zoals hijzelf ver klaarde - werden gebundeld ln twee delen „Oden en Satyren". Behalve zijn Journalistieke werkzaamheden, vertaal de hij, in samenwerking met zijn Hon gaarse echtgenote, mevrouw Erszebeth Schneiders-Széantó, enige omvangrijke Hongaarse werken; „Tussen dieren en gouddelvers" van Zsigmond graaf Sze- chenyi, de trilogie „Hongaarse Rhapso dic" van Zsolt Harsany en enige levens beschouwelijke boeken van de Hongaar se priester mgr. Tihamer Toth. Toth na melijk: „De Meester is daar en roept u", „Het eeuwige leven" en „Het christelijk huwelijk". Bovendien vertaalde hij „Dit is geschied in Oostenrijk", bij de bezet ting van dat land door de Nazi's. Zijn liefde voor het land van zijn be minde echtgenote legde hij in 1937 neer in het geestdriftige en ook wat wee moedige boek (300 blz.) „Het Lied van den Donau". De gezondheid van Frans Schneiders was de laatste jaren zeer verzwakt. Zijn opgewekte bijdrage aan het jubileum nummer van de Leidse Courant bij het 50-jarige bestaan zal wel „de leste snik sijner poëzy'e" zijn geweest. Onder al zijn vrolijkheid verborg Frans Schneiders 'n ernstige levenhouding. Hij leefde uit het geloof en was zeer godsdienstig alle da gen. Hij is een zorgzaam huisvader ge weest voor zijn nu volwassen gezin. Toen zijn reeds wankele gezondheid zaterdag schielijk verslechterde, werd hem by volle kennis het reisgeleide naar de Eeuwigheid gegeven en is hij met blij moedig vertrouwen in de Heer ontsla- L. ROOZEN terdammers. Bona Stars leek nu regel matig op n' overwinning af te stevenen. Door een aantal onbegrijpelyke beslis singen werden de Oranjehemden echter uit hun spel gehaald. Een en ander had tot gevolg dat de concentratie bij Bona Stars verslapte en Rotterdam-Zuid kon uitlopen tot 75- 61 na een kwartier spelen. Toen moesten bovendien Ben van Cleef en Paul Ruysenaers met vyf persoon lijke fouten het veld verlaten. De Bona Stars-aanvallerswaren nu „Vogelvrij alleen Pieter v. Tuyll trok zich er niets aan van het ruwe spel van de Maasste delingen en scoorde onverstoorbaar. Ondanks een serie gave treffers kon hij niet voorkomen dat de punten m Rotterdam bleven. Rotterdam-Zuid be haalde tenslotte een geflatteerde 93-68 overwinning. Scorers Bon Stars: P. v. Tuyll 29 (10 -19), H. Stol 10 (2-8), P. Ruysenaers 10 (10-0), P. de Jong 6 (4-2), B. van Cleef 4 (2-2), J. Maassen 4 (0-4), A. v. Slingerland 2 (0-2), W. Stol 3 (2-1). Rotterdam zuid: H. Harrewijn 35, R. Harrewijn 21. M. Welch 15, R. Hoek 8. J. v. Eek 6. J. Dekker 6, R. Loef 2. Uitslagen; Donar-DED 68-67, Flamln- go's-Punch 101-93, Fiat Stars-SVE 103 -59. Suvrikri-Agon 77-48, Landlust-FAC 64-58. In een voortreffelijk gespeelde, aantrek kelijke wedstrijd hebben de dames van Bona Stars afgerekend met hun rivale Rotterdam-Zuid. In de eerste helft do mineerden de Leidse dames volkomen en legden in de laatste 5 minuten daarvan de basis voor de uiteindelijke overwin ning. Van 13-16 sprongen zij vooral door de zuiver schietende Mieke Zand bergen naar de 15-26 ruststand. Na de hervatting kwam Rotterdam Zuid even terug tot 26-^0 maar dit veroorzaakte geen paniek, Jos Valk en Joke Zand bergen zorgden beide met 10 punten voor voldoende tegenwicht. Bekwaam leidde coach Jan de Wolf zyn pupillen naar een volkomen verdiende 41-51 overwinning. Uitslagen; Bona Stars c-Blitz b 65-29, Bona Stars 5-Esso SCI 43-51, Bon:* Stars 4-Punch 3 38-52, Bona Stars e- Argus b 74-22. LUSV heeft een zwaar bevochten overwinning behaald op TCL uit Oegst- geest. Na een voorspoedig begin 4-12 voor, stortten de Leidse studenten lang zaam in, 32-23, rust. Veel persoonlijke fouten haalden het ritme uit de ploeg van TCL. dat het voornamelijk moest hebben va ngoed uitgevoerde drive-ins. De grotere routine gaf uiteindelijk de doorslag, winst voor LUSV met 57-61. ESSOR Ook in zijn tweede wedstrijd heeft Essor het niet kunnen bolwerken Thuis tegen Midland leed de nieuwe Leidse ray'onklasse opnieuw een neder laag.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4