Allerhande Arnhem zonder meer een sof antenne Ceklóc Sou^anl Zingende Zolder zette seizoen gelukkig in Kom morgénavond eens praten over een goedbetaalde baan bij Laurens CHARLES ROSEN Groot pianist, spits vertolker Schouwburgkwestie nog niet opgelost A GIN A 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 19 OKTOBLR 1*. Zwak spel van werkgevers en de vakcentrales die vinden, dat de Sociaal-Econo mische Raad met zijn nieuwe advies over de loon- en prijspolitiek riskant spel speelt. Het advies mag dan wel éénstemmig uitgevallen zijn, de grote vraag is of met het resultaat van deze éénstemmigheid het algemeen belang wel gediend is. Het advies geeft de regering aan, wat de prijs is voor het herstel van een normaal overleg tussen overheid en be drijfsleven over de loon- en prijs politiek. Maar de condities zouden in de praktijk wel eens zulke gevolgen kunnen hebben dat de conclusie eerlang zal moeten zijn: „De vrede tussen S.E.R. en regering werd te duu- betaald". Remmen los IUE kunnen niet begrijpen, waarom de vakcentrales akkoord zijn gegaan met het adviesonderdeel, waarin prak tisch gesteld wordt, dat de overheid haar beleid van prijsbewaking moet amputeren. Want de gevolgen hiervan kunnen, als het mis gaat, voor de belangen van de werknemers veel funester zijn dan het blijven bestaan van artikel 8 van de loonwet. De vakbeweging raakt dit gehate artikel kwijt; we vrezen dat het een Pyrrusoverwinning gaat wor den, omdat wanneer de overheid de controle over lonen en prijzen gaat kwijtraken, golven van loonsverhogingen en prijsstijgingen elkaar achterna zul len blijven lopen. Het uiteindelijk resultaat is dan: ver sterkte inflatie en de grootste misère voor de economisch zwakke groepen die werkgevers en vakcentrales het gelag laten belaten. Schuldig ingaat, wordt het natuurlijk de zonde bok. Maar wanneer het volgens dit ad vies gaat handelen en de spiraal begin 1971 razend snel gaat draaien, zullen partijen in de S.EP. die nu met elkaar de vredespijp kunnen roken, er ook als de kippen bij zijn om de overheid de schuld te geven. Maar dé schuldigen zitten dan op de eerste plaats in de S.E.R. zelf De Zingende Zolder, die men tot nu toe ook wel de Zwervende Zolder mocht noemen, heeft zaterdagavond op een bijzonder gelukkige wijze zijn achttiende winterseizoen in een voor de zevende keer nieuwe behuizing ingezet. Als de tekenen niet bedriegen, vond het zojuist in een stichting geconsolideerde miniatuur- kunstcentrum eindelijk een goed, definitief onderdak in het nieuwe Haagse Culturele Trefpunt, een gemoderniseerd herenhuis aan de Laan van Meerdervoort 16. waar behalve Volksuniversiteit en Instituut voor Volksontwikkeling nu ook de St.- Jacobekring zetelt. Een ruime suite op de eerste etage is voor kleine concerten een heel aantrekkelijke ruimte voor ongeveer honderd luisteraars. Voor zang en solo-instrumenten zal de wat holle akoestiek en de te lange nagalm met gordijnen en muurbekleding wat moeten worden afgedempt. Aantrekkelijk nieuw onderdak Het spel van het instrumentale kwar tet dat er zich zaterdagavond liet ho ren, kwam er nu al uitstekend tot zijn recht. De vier leden van het Ensemble Boismortier (in andere gedaante ook wel Brabants Barok Ensemble geheten) hebben niet allemaal echte oude instru menten. Lucien Voorhorst bespeelt een ivoren flauto traverso van omstreeks 1800, die zich van een moderne dwars fluit niet alleen onderscheidt in boring en in de afwezigheid van kleppen maar natuurlijk ook door de lage stemming. Gerard Dekker heeft een klavecimbel dat een copie is naar oude voorbeelden, in het bijzonder oude.Vi^ams&klauecim- bels, waarnaar oolr^ de mènsürering^ 1$ gemaakt D^altblokfluit van, Piet er van- Veen en de gamba van Hans Bol zijn ook copieën van oude instrumenten. Met enkele doeltreffende woorden heeft Voorhorst tussen de nummers in uitge legd waarom oude muziek bij voorkeur op oude instrumenten moet klinken. Het hedendaagse ideaal van de gelijk matige toon gold niet ten tijde van de barok waarin bij voorbeeld doffe basto nen en kleurverschillen op prijs werden gesteld. Maakt men barokversieringen op moderne instrumenten dan doen die vaak gekunsteld aan zwèltonen bij voorbeeld terwijl ze op oude instru menten veel natuurlijker klinken. Ook de tempi, die in wezen door het karak ter van de instrumenten worden be paald, zijn anders: ze kunnen op oude instrumenten zowel langzamer als vlug ger zijn dan op moderne. In vier nummers van het kostelijke programma kwam het gehele ensemble aan bod. Het waren werken waarin de Italiaanse stijl van de 17e eeuw duide lijk doorwerkte zoals in de composities van de Brit William Corbett, die ook in Rome werkte, van de Franse naamge ver Joseph Bodin de Boimortier, van Jacques Hotteterre (le Romain) en van de Nederlander Willem de Fesch, die in Antwerpen en in Londen carrière maakte. Het waren stuk voor stuk al- lerchaTmantste speelstukken uit het be gin van de 18e eeuw, doorgaans uitste kend vertolkt (enkele intonatievlekjes en hier en daar wat ritmische oneffen heden daargelaten) maar overigens uit gevoerd in de oude stemming die een halve to«n lager is dan de hedendaag- Orkestmusici blijven ontevreden UTRECHT (ANP) Vertegenwoordi gers van de musici in de symfonie-, radio- en operaorkesten, aangesloten bij de Neerlandse Toonkunstenaarsbond, hebben zondag in een te Utrecht ge houden landelijke conferentie er hun diepe teleurstelling over uitgesproken, dat de regering, niet reeds nu voldoen de middelen ter beschikking wil stellen om de positie van de orkestmusici te herwaarderen en de classificatie af te schaffen. De regering wil deze herwaardering in drie fasen van een jaar tot stand brengen. Gezien deze omstandigheid, zal naar de mening van de conferentie het thans beschikbare bedrag gebruikt moeten worden om de laagst betaalde orkestmusici een salarisverhoging te geven door het afschaffen van de vierde en derde salarisgroepen in de orkesten. Er dient naar gestreefd te worden, dat de regering uiteindelijk tenminste 50 procent van de totale exploitatiekosten van de orkesten voor haar rekening neemt. Ten scherpste veroordeelde de confe rentie alle plannen, die opheffing of samenvoeging van orkesten beogen. Zij sprak zich uit voor de uitbreiding van de bestaande orkesten, waardoor het mogelijk zal zijn, om naast de symfoni sche bezetting, kleinere ensembles te formeren, die onder andere het heden daagse repertoir kunnen uitvoeren. Tenslotte deed de conferentie en drin gend beroep op de regering en de ge- mente Amsterdam nu spoedig de bouw van een operatheater en de oprichting van een zelfstandig operaorkest ten be hoeve van de Nederlandse Operastich ting ter hand te nemen. waarin de aanslag van de speler wat hard en weinig soepel aandeed, van de Parijzenaar Anne panincan Philidor, verzamelaar van hof- en gelegenheids- muziek, ging een blokfluitsonate in een bijzonder levendige uitvoering, en ten slotte waren er twee sonates voor de traverso, één natuurlijk van Quantz, de 18e eeuwse grootmeester op het instru ment, en een van Serveas de Koninck, bekend gebleven onder meer door de muziek voor de Bruiloft van Kloris en Roosje. Alles bij elkaar een fijne mu ziekavond die terecht veel waardering Organisatie slordig; 2000 bezoekers (Van o e correspondent) ARNHEM Allerhande Arnhem is duidelijk zijn doel voorbij geschoten. Ronduit gezegd, het was een sof. Dat lag niet aan het programma aan de zeer geringe opkomst: slechts 2,000 bezoekers hebben zich laten verleiden de veelheid van gegevens af te sjouwen. Omdat het geheel zich in zeven gebouwen (28 zalen) afspeelde, was de kijkdichtheid bij zonder gering. Alles wat in Arnhem georganiseerd wordt, schijnt ge doemd te zijn te mislukken. Of 't nu in het klein of landelijk van opzet is. Allerhande Arnhem was een lan delijke aangelegenheid van het Cul tureel Jongeren Paspoort. De organisatie liet ook wel wat te wensen over. Men stelde van te vo ren, dat improvisatie de sterkst zijde zou zijn. „Het heilige moeten moet er af". Maar doordat er zoveel van het officiële schema afgeweken werd, wist niemand meer wat wel en wat niet gebeuren zou. Artiesten noch organisatie wist waar ze aan toe was. Laat staand de „naar infor matie zoekende bezoeker." Allerhande wilde iedereen in staat stellen informatie over oude en nieuwe cultuurstromingen op te doen. Dat is totaal mislukt. Men wist niet wat waar gebeurde. Bovendien was er een te grote hoeveelheid van gebeurtenissen, die teveel verspreid moesten plaats vinden. Wat er te bieden was, was goed. Men had inderdaad goede groepen, enkelingen en organisaties bena derd. Aan de andere kant werden die mensen vaak in een totaal ver keerde omgeving geplaatst. Zo kon men onmogelijk een liedjeszanger met een giraar op een groot podium planten, waarop Bunk Bessels zijn lichtshow geeft vlak na een optreden van Néerlands beste en meest hefti ge hart-rock-gröep „Focus". In een theetuin waar het af en toe vrij druk was, was geen ventilatie aanwezig. Verder was het er aarde donker. De geluidsinstallatie was zwak en er hing een zoete geur van hash en wierook. Hier kan men geen troubadour laten optreden. Flor Her mans, de violist van de Antwerpse zanger Wannes van der Velde merk te op: „Nee, daar moeten we niet (ADVERTENTIE) Stijn Streuvelsprijs om de twee jaar AMSTERDAM (ANP) Op 3 oktober 1971 zal voor de eerste maal de Stijn Streuvelsprijs worded uitgereikt. De on derscheiding wordt eens in de twee jaar toegekend voor Nederlands verhalend proza aan schrijvers van elke natio naliteit die de leeftijd van 35 jaar op de datum van uitreiking niet te boven gaan. De prijs van 100.000 Belgische franken, ongeveer 7300 gulden wordt op 3 okto ber uitgereikt, omdat het op die datum honderd jaar geleden is dat Stijn Streu- vels in België werd geboren. De prijs is ingesteld door de uit gevers van het werk van de Belgische schrijver, uitgeverij Desclée en Brouwer te Utrecht. spelen. Die mensen liggen daar vre dig te slapen, die mogen we niet storen." Wannes trok naar het Thea ter aan de Rijn, waar hij tussen bierdrinkende mensen in de foyer zijn begeleiders installeerde, zijn lie derenboek ter hand stak. Dat was kenmerkend. Men zocht zich een plaatsje en deed wat, of liep met de ziel onder de (U weet wel, de fabrikant van Caballero, Golden Fiction, Tivoli, Chesterfield) Hotel Bellevue, Steenstraat 59, Leiden, van half 7 tot half 9. In de Sweelinckzaal van het Congres- lijk geworden want gebouw heeft zondagmiddag de New Torkse pianist Charles Rosen zijn de buut in ons land gemaakt. Wie enigs zins geïnformeet^l was over het inter nationale muziekleven, had al eërder van hem gehoord want in de afgelopen negen jaar maakte hij in Amerika en Westeuropa een opmerkelijke carrière, en met name zijn grammofoonplaten met werken van Bach en Debussy trok ken sterk de aandacht. Waarom is zondagmiddag wel duide- ADVERTENTIE Blijf zitten waar U zit. De Kalorik Indola koffiepercolator zorgt wel voor de koffie. Naar de keuken lopen is er niet meer bij. Alleen even wat koffie erin, koud water erbij, steker in het stopkontakt en de koffie is klaar. In 'n wip. 4, 8, of 12 kopjes. Automatische overschakeling op „warm hou den"; roestvrij staal. En U houdt 'm maar rustig onder water bij het afwassen. Zö veilig is de koffie percolator van Kalorik Indola. f 74,10 ECM:; intMola maakt u het leven lichter. geen twijfel dat men te doen had met een fenomenaal instrumentalist en een intelligent musicus, die een vol strekte beheersing van de materie paart aan een schijnbaar koele maar wel degelijk innerlijke gedrevenheid. Rosen staat voor geen moeilijkheid. Het pleit evenwel voor hem dat hij elk vertoon van virtuositeit vermijdt, ook in de bijzonder evenwichtige, raak gefixeerde tempi. Hij demonstreert op ideale open wijze de structuur van een compositie tot in de kleinste details, maar hij kan in zijn voordracht ook heel romantisch zijn, getuige zijn dynamische en agogi sche opvatting van Beethovens voor laatste sonate en Schumanns fantasie in C groot. Deze pianist is evfenwel geen man voor een gemakkelijk, dadelijk aansprekend sentiment, laat staan voor sentimentaliteit, en men kan ook niet zeggen dat zijn spel veel charme heeft. In elk geval dient rekening te worden gehouden met de mogelijheid dat men hem gistermiddag niet op zijn best hoorde. De gortdroge akoestiek van de Sweelinckzaal maakt het spelen moei lijk en wer':t niet inspirerend. Bij een enigszins krachtige aanslag kan de toon niet doorzingen maar wordt dof neerge slagen. Wellicht miste men mede daar door in het eerste deel van Beethoven de door de componist bedoelde amabili- tè (beminnelijk), in Schumann het lega to, in de images van Debussy het colo- ristisch raffinement. Niet iedereen ech ter zal Beethovens fuga zo grandioos weten op te bouwen als Rosen deed, en zeker niet iedereen zal in de eerste, vlak na de laatste wereldoorlog gecom poneerde sonate van Pierre Boule de gecompliceerde samenhang (ondanks de onherkenbaarheid van thema's of mo tieven) zo markant kunnen manifeste ren. De sonoriteiten van de vleugel, die in dit moderne stuk een essentiële rol spelen, kwamen door de akoestiek niet voldoende uit, maar aan Rosen" lag dat stellig niet. We verwachten en vertrou wen dat deze pianist terug zal komen, en als het dan om een recital gaat, bij voorkeur in Dilligentia. Rosen mag er de man niet naar zijn om het grote pu bliek ((dadelijk in te palmen, hij is als pianist en vertolker ongetwijfeld een boeiende persoonlijkheid. K.S. De kunstgroep van de Ned. Academie voor Eurythme geeft op 4 november een uitvoering in het Ned. Congresge bouw. Op saciale teksten uit de an tieke wereld worden met muziek *an Kodaly en Hindemith uitgevoerd: een middeleeuwse dodendans en een Japans sprookje Voorts staan Beethovens Zauberflötevariaties op het program ma. Muzikale medewerking verlenen \Piet Veenstra cello, Jaap Boeijsma piano en het Ensemble Canzone o.l.v. Conny Campagne. AMSTERDAM (A.N.P.) Het college van B. en W. van de hoofdstad heeft de Amsterdamse Kunstraad geschreven, dat het voornemens is, de raad volledig in het overleg over de bespeling van de stadsschouwburg te betrekken. In de brief wordt gereleveerd, dat de wethouder voor de kunstzaken, Lammers, een afspraak heeft gemaakt om gezamenlijk met de vertegenwoordigers van de kunstraad en de werkgemeenschap van de Nederlandse Comedie te zullen spreken. Tijdens een symposion van de drie toneelscholen van Amsterdam. Arnhem en Maastricht, gehouden op 16 en 17 oktober te Arnhem, hebben de leerlingen, aan wezige docenten en directies unaniem' een motie aangenomen die inhoudt dat naar hun mening de Stadsschouwburg in Amsterdam ter bespeling opengesteld moet worden voor iedereen. De discussies hierover dienen volgens de sypmosiondeel- nemers op een zo breed en open mogelijke basis plaats te vinden zodat al diegenen die zich bij het theater betrokken voelen als stemgerechtigde discussiepartners erkend worden. Besloten werd deze motie ter kennis te brengen van het gemeente- stuur van Amsterdam, de Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars, de Vereniging van Nederlandse Toneelgezelschappen en de Amsterdamse Kunstraad. Bij de NCRV zagen wé „Herkent u deze melodie", een nieuwe quiz die op zich ideaal materiaal voor de zondag avond bood: korte fragmenten uit opera, operette en musical, vocaal aantrekkelijk bezeten van een behoor lijke orkestbegeleiding voorzien. Tussendoor quiz-vragen die, door hun antwoorden uiteraard, tal van weetjes opleverden die liefhebbers van het genre dat zijn er heel veel! geïntereesseerd moeten hebben. Daar enboven 't spel werd geleid door Kick Stokhuyzen en beter kan het vrijwel Onbegrijpelijk daarom dat een zot „vervreemdingseffect" werd inge bouwd door een aantal scènes te brengen in een „verkeerd" decor. De „grap" daarvan konden we deze eerste keer nauwelijks doorzien, ze zal bij elke volgende aflevering alleen maar vervelender gaan werken. Tweede aanmerking: in het beslissen de slot van het spel mogen de kijkers niet meequizen omdat voor 'me.n het goede antwoord d*»'delijk geprojec teerd word* Waarom eigenlijk? De uitslag komt achteraf goed en welbe- sproken op het scherm. Er is derhalve geen enkele noodzaak om de kijkers meer materiaal in handen te geven dan de directe deelnemers. Wc staan hier wat uitvoeriger bij stil omdat we geloven dat „Herkent u deze melodie" een programma kan worden dat heel veel kijkers zal aan spreken. Een programma ook waarbij de NCRV bepaald niet op een paar centen kijkt. Het loont derhalve de moeite om schoonheidsfouten in de toekomst te voorkomen. Zaterdag viel de Mountieshow bij de AVRO bepaald niet tegen. Er waren althans een paar scènes die echte kijk-humor boden, al was er ook veel wat onder het hoofd „zouteloos" ge rangschikt kon worden. Bij de KRO was Wim lbo terug met ..Cabaretaria". Hij bood een ijzerster- ke nieuwe creatie van Enny de Leeu- we en bewees aan dc band van Zodi ac dat het Nederlandse cabaret de jeugd, en dus de toekomst, heeft. De KRO hervatte ook „Tot de dood ons scheidt", jammer genoeg de minst-leuke van de drie series van het vorige seizoen (niet geprolongeerd, Gisteren zagen wc bij de NOS rubriek Video, kennelijk vooral be stemd voor kijkers die wetenschappr iyke belangstelling voor het mediun t.v. hebben. Er werd o.m. onvrucht baar gepraat over drugs en sabotage Over het laatste onderwerp sprak ooi defensie-minister Den Toom, onder broken door Kees van Langeraad. Hi, toonde bezorgdheid, maar mikte be paald niet op sensatie. W. A. Brugsma interviewde in extra Panoramiek president Tito Joegoslavië. Die maakte de indrul van een vermoeid, oud en humor! oor man te zijn Het gesprek werd doo: enkele markante zaken gekenmerkt Tito's ..behoudende" visie op de rebel se jeugd bijvoorbeeld, maar het duide lijkst waar, terzake Tsjechoslowakije commentaar geweigerd werd. Memorandum van een dokter Barbara Davidson staat ook In derde aflevering die de NCRV n zendt van „Memorandum van dokter" centraal. Enkele gebeurtenissen rond Peggy Da vidson, Barbara's stiefmoeder, breng?' Finlay aan het twijfelen. Ook Barbar is niet zeker van zichzelf wat haai gevoelens voor Finlay betreft, vindt dat Finlay haar manier leven wat meer moet appreciërer Ook wil zij Finlay uit het dorp daan hebben en met hem in Londer gaan wonen. Dit brengt echter - Cameron en huishoudster Janet verwarring. Finlay's beslissing ten op zichte van Barbara* wordt geforceerd door een gebeurtenis waarbij Pegg1 Davidson is betrokken. Peggy kan not steeds niet wennen aan de houdinf van haar man die zich zeer merk waardig gedraagt na het overlijden van hun enkele dagen oude baby. A!« Peggy in moeilijkheden komt, gaai Finlay direct op pad om haar te he pen. Dat is echter tegen de zin va: Barbara, die het allemaal niet zwaar inziet. Finlay verlaat haar dat blijkt meer te betekenen dan op dat moment vermoedt NCRV Ned. II 20.20 uur.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2