HISTORISCHE STUNT VAN Situatie Herly ROEI-ACHT „DE MAAS" Uet NBB koud Strafschoppen redden Sparta IS Internos 62 ontbonden U.V.S.-R00DENBURG ZATERDAG 17 OKTOBER 1970 LE1DSE COURANT (Van onne sportredactie) ROTTERDAM Een grap werd een sensatie, toen vlak voor de grimmige krijtrotsen van Dover acht doodvermoeide jongelui van de Koninklijke Roei en Zeilvereniging „De Maas" woensdag uit hun boot stapten. Wat vermaarde combinaties van Oxford en Cambridge nog nooit sinds mensen heugenis was gelukt, een onberekenbare Kanaal- Dè sensatie was een feit. De Amster damse stuntploeg van De Hoop dacht het vorig seizoen naam te maken door vso deze exclusiviëteit een succes te maken. Maar een onverwachte, hoopop- ri«pende hekgolf van een vrachtvaarder overmeesterde het schip met de acht De boot brak in tweeën, zakte weg in de diepte en de inzittenden dreven moedeloos verder. Het zou wel Dooit lukken, dacht men daarna in En geland, Frankrijk en Nederland. Maar De Hoop's concurrent De Maas was die overtuiging niet toegedaan. Een Ka- naalgroep, onder de bezieldende leiding van stuurman Bram van Stolk, moest de Amsterdammers het bewijzen dat zij loog wat konden leren van De Maas. |Men bepelitte met vurig enthousiasme bij de vrij conservatief ingestelde bestuursleden van de stokou- Rotterdamse vereniging. Lang niet iedereen stond onmiddellijk, in vuur en vlam voor het idee. Het was niet alleen een kostbaar, maar ook een riskant tocht oversteken in een kwetsbare acht eindigdezoals de overnaatse acht van De Maas uit 1928 wél in een glorierijk succes voor de onvermoei- heet, steeds meer in de goede koers. De beloning bare Rotterdammers. Woest schuimkoppende was uiteindelijk de moeite waard. Hoofdartikelen golven, die in 't zicht van de haven van Dover een in de Franse en Engelse pers, die hun opperste j beangstigende hoogte van een meter en zelfs meer verbazing uitspraken over dit verbluffend staaltje j bereikten, hadden de riskante expeditie een zeer j van roeikrachtpatseiij, complimenteerde de gevaarlijk karakter gegeven. Maar de wetenschap „Vliegende Hollanders" in de meest lyrische iets historisch te presteren bracht de „Leperaar" I vorm. 23, bR 5-101' «vontuur. 5-1563 Sr. ki de gevolgen niet geval de expeditie storai codecs zou aflopen dan men verwachl- Maar De Maas gunde de Kanaal- groep het plezier, nam een principebe sluit. dat gunstig uitviel en van de daarna niets meer te mer- j ken. Zo gezegd zo gedaan. Maar de tegenstander shadden recht van glimla chen. toen in augustus de ondernemen de Kanaalgroep onverrichterzake uit Calais naar huis moest terugkeren. Wat het geval? In tegenstelling tot de KNMI-berichten overschreed de wind- kracht het maximum van 4. Een Ka- I morgen vroeg vertrok de naalraee zou bij voorbaat kansloos zijn. De Maas richting Calais. Acht Rotterdammers, die zich niet wil den laten kennen, moesten zonder dat roeispaan was aangeraakt de strijd iken. Die onverbittelijke vernedering 5-1561 moest gewroken worden. De afgelopen maandagavond kwam, na contact met beerlij KNMI, het uur U onverwachts snel in zicht. Als men dit seizoen nog succes ^Bwilde hebben, adviseerde de Bilt. moest woensdagmorgen de haven van Calais uitvaren. Wel kortdag, maar haalbaar. Stuurman Bram van Stolk en •-organisator Dirk Kooien telefo- koortsaohtig met hun collega's, de laatste maanden volop in trai- oor deze manifestatie waren ge- brachten de wetenschap over .dat It de laatste kans van 1970 was en daarne eensluidend het besluit ilen noch moeite te sparen en door te Alles werd in haasje repje als- geregeld met het werk. Dinsdag- (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Vrijwel op de kop af twintig jaar na de oprichting is de Amsterdamse basketbalvereniging Herly roemloos en betrekkelijk geruisloos „overleden". Maar op de begrafenis ontbrak de krans van de Nederlandse Basketbal Bond. Het enige teken van deelneming, dat de in 1950 door oud leerlingen van het Her(vormd) Ly(ceum) opgerichte club van de NBB ontving was een rekening van 500 gulden voor de te late teraardebestelling. Reeds kort na het behalen van de landstitel in 1966 begonnen de eerste symptomen van een langzaam slopende ziekte zich af te tekenen. Na een korte periode van herstel, in het begin van het vorig seizoen, waarin de „patiënt" zich weer enigszins oprichtte, kwam vorige week het tragische einde. De vereniging, die jarenlang had behoord tot de Nederlandse basket- baltop, hield op te bestaan. een theoretische kans op promotie", zegt Glijsteen „Daartoe moesten we de wedstrijd tegen Rowie winnen. Dan zouden we gelijk z.ijn geëindigd met VAC en Donar. Met deze clubs hadden we dan moeten spelen om twee plaat sen in de eredivisie. De wedstrijd tegen Rowic verloren we echter kansloos. Pas later heb ik gehoord wat daarvan een belangrijke oorzaak geweest kan zijn Die bewuste zondagmorgen zijn om vier uur vier van onze spelers in de Leidse- Door het vertrek van enige promi nente spelers naar België, waar de basketballers meer franken kregen dan de beloning hier in guldens kon bedra gen, vloeide de kracht weg uit het topteam van Herly, dat zich na het landskampioenschap nog een jaar met pijn en moeite in de eredivisie kon handhaven. Daarna bleek het gestel van de Amsterdamse club te zeer on dermijnd om nog met succes tegen het degradatiespook te kunnen vechten eerste klasse geducht veroorzaakte een rei het einde. Complete breuk Wie men nog kon bereiken had men de opzet verteld. Maar dat waren er zeer weinig. Men was ook niet so dol op al die vóórpubliciteit, want het kon net als in augustus weer om de een of andere reden heel gemakkelijk fout „Bovendien", zei stuurman Van Stolk, gisteren pas teruggekeerd uit Calais, omdat voor hem de pech begon op de terugreis met zijn auto, „zat er nog een ander addertje onder ht gras. We wil den de concurrentie niet wakker ma ken. Heel vaagjes hadden we namelijk vernomen dat zij weer met het nieuwe plannen bezig was. Daar wisten we het fijne echter niet van." Een dióhte mist leek woensdagmorgen aanvankelijk weer spelbreker te wor den. De commandant van de onderzee bootjager De Gelderlander, die schip- van-de-wucht was en over patrouilleerde, vond een gevaarlijk. Een verbod maakte een trek onmogelijk. Maar rond elf toen de mist enigszins optrok, verdween de verontrusting van de commandant, gelopen op ..bootbreuk" had De Maas in De tocht, die een dag later beschreven het vrijboord van de Leperaar gaten zou worden als een Pntdekkingsreis van gemaakt om het water zonder moeite de Eeuw. was vooral in het begin een weg te laten lopen. Men hoefde het dan voortvarende aangelegenheid. De zeven- niet weg te pompen. Heij was een iemneter lange ..Leperaar" drong zich vondst die heeft geholpen, maar die de door de zeegolven baar gemak en in een tempo dat zo'n 28 slagen per minuut telde. Pop-muziek, vanpf de langszij varende Gelderlander hoorbaar, hield de „Crew" van de boot in sltemming en ook de bemoedigende de inspiratie atro; de Een onverwacht tegenstander doemde op in de slotfase van de Kanaalrace. Doordat de pogingen van Oxford, Cam bridge en De Hoop steeds strik waren loeiers ook bijna aan de grens van de uitputting bracht. Doordat iedereen voortdurend tot in zijn middel in het water zat kreeg men het enorm koud en rillerig, waar men in feite niet op gerekend had. Stuurman Van Stolk schreeuwde vlak voor de krijtrotsen van Dover zijn keel echter schor om zijn manschappen tot het uiterste aan te zetten. Wat de opzet was lukte ui leindelijk. Maar de reactie van Stolk loog er later niet om. „Het was een verschrikkelijke tocht. Ik zou het niet graag meer overdoen." AMSTERDAM Eén doelpunt van een Invaller en twee treffers uit eenf strafschop. Ajax scoorde tegen Sparta's sterke defensie twee doelpunten, maar opnieuw beantwoordde de aanval van de landskampioenen niet aan de verwach tingen. Het gemis van Johan Cruyff bluft een onoverkomelijke handicap voor de Amsterdammers, die sinds gistermiddag weten, dat Cruyff wel degelijk geblesseerd is (chirurg Kriek ontdekte tijdens een onderzoek in het siekenhuis van de Vrije Universiteit een nieuwe blessure naast de reeds genezen oude) en dat van vermeende sabotage geen sprake is. Bi) Ajax vormt echter niet alleen de aanval aorgenkind, maar geeft ook de defensie aanleiding de komende Europacupduels tegen FC Basel besorgd tegemoet te alen. rinkan; irskaar (Van elein 10 jaa: voning' edkoop- (Van o e sportredactie) - o# zwakte van de centrumverdedigers 1 - Hulshoff en Vasovic was er de oorzaak Kans voor i^luartcxan j van- dat Sparta tweemaal een straf- op Zilveren Paard e paardespdrtmedewerker) DEN HAAG Op Duindigt 1« het zondagmiddag weer druk met grote koersen. Voor de draver» is er het Zilveren Paard dat de hoogste klas se ra aantrekt en waarin Gunnar Dear en Quarteron II een goede kans hebben. Verder is er voor de driejarigen een atayeraprijs, die voor Indien behoort te aijiï. Misschien kan de noorderling Im mer Wieder, atayer van formaat,tweede worden. Bij de renpaarden is de Cambridge- «hire een groot klassiek nummer. De «lalgenoten Jolly Maverick en Jolly Jinks behoren het voor het zeggen te hebben, temeer daar vorige week Jinks en het spel nog niet verleerd te de strijd om de beleer der ama teurs kan Puma de reeks van successen voortzetten, gezien het gemak waar mee hij de laatste tijd over Duindigls gras schiet. een uur wegens de steeds vroeger invallende duisternis is de verste start. Onze prognoses zijn Deurneprijs (2140 m. met trio): Ike Hollandia - Ireland - Idool Hollandia. Blazing Songprijs (2140 m.): Intrest Scott P - Horma - Impala. Hollandse Handicap (ren, 1800 m): Heros - Poly Trek - Espressia S. Het Zilveren Paard (2100 m., met trio): Quarteron II - Gunnar Dear - Geatonka. Prijs der Driejarigen stayers (2500 Indien - Immer Wieder - Icare Quick. Cambridgeshire (ren, 1800 m.): Stal De Bloemert - Garlic - Flanagan. Eindhovenprijs (2120 M., met trio): Istanbul - Ho» Westlandia - Herwouter Trix. Beker der Amateurs (ren, met trio): Puma - Lady Lindella - stal Nolens Volens (Padre Bramo en Wild Cat). Germanoprijs (1140 m): Isolde O - Ideal Buitenzorg - Icecream. Outsider Gember. schop mocht nemen. Heyerman benutte ;e beide, waardoor de ontmoeting, vaarin Ajax door een betere midden- ■eldbezetting verreweg het meest in de aanval was geweest, gelijk (22) ein digde. Voor de 31.000 toeschouwers (on der wie Baseltrainer Helmut Bent- haus) viel op het resultaat weinig af te dingen. Sparta had het boeiende duel weliswaar voornamelijk op eigen helft doorgebracht, maar was met flitsende uitvallen zeer gevaarlijk geweest en Ajax kwam beier voor de dag dan het in weken had gedaan. Vooral in de eerste helft bleek hoe gevaarlijk Sparta kan rijn. De Ajax- defensie, vooral in het centrum zwak door het weinig overtuigende optreden van Hulshoff, werd keer op keer voor schut gezet door de vaardige Kowalik. De Pool kwam na zeven minuten al dicht bij een doelpunt, toen zijn flitsen de afstandsschot het doel van Stuy ra kelings miste. Klijnjan en Kowalik leidden de meeste uitvallen, maar er was een strafschop voor nodig om Kess- lers elf aan de verdiende voorsprong te helpen. Negen minuten voor rust kogel de Kowalik op de rand van het straf schopgebied de bal langs Hulshoff, die in paniek de noodrem hanteerde. Ko walik maakte een buiklanding en Van Ravens legde de bal terecht op de penaltystip. Heyerman gaf Doesburg geen kans: 01 Zoals zo vaak, wanneer het bij Ajax niet naar wen* verloopt, zette Rinus Michel* na de pauze Ruud Suurendonk in. Sjaak Swart moest dit keer zijn plaats afstaan. Suurbier werd rechts buiten. en completeerde de defensie. Al na vier minuten bleek hoe goed Michels er aan had gedaan een wijziging aan te brengen, want toen kogelde Suurendonk na een afgeslagen comer van ongeveer twintig meter in. Eijkenbroek veran derde het schot van richting en vervol gens was Doesburg zo vriendelijk over de bal heen te vallen: 11. Dat doelpunt had een explosieve uit werking op het Ajaxteam. Ineens was er weer het heilige vuur, waarmee de Amsterdammers in nog niet zo lang vervlogen dagen de ene voetbalgroot macht na de andere aan de muur na gelden. Zeven minuten nadat Suuren donk gelijk had gemaakt, beging Visser een overtreding tegen Van Dijk. Van akte enige jaren wat op de straat gesignaleerd, terwijl ze tamelijk achtergrond, maar scheen vorig seizoen j aangeschoten waren. s Middags om met gerede kans aan een come-back te i twee uur moesten we tegen Rowic uit werken Tot februari dit jaar ging alles komen, maar de vier betrokken spelers naar wens. Herlv telde in de landelijke waren zo slecht dat we geen enkele hierna j kans hadden". Kans gemixt Hierdoor miste Herly de kans zich via promotie naar de eredivisie voor Op zichzelf weinig betekenende inci- j het zo juist begonnen seizoen van een denten bewerkstelligden een verwijde- i sponsor te verzekeren waardoor een ring tussen enige leden van het be- I coach kon worden betaald. Maar boven stuur. die tenslotte resulteerde in een dien waren de bestuursproblemen e\ en- complete breuk. min opgelost. ..De hele zaak dreef op drie mensen", vertelt Glijsteen ..Hoe- j Gerard Glijsteen. tot de opheffingveel mensen ik ook gepolst heb voor voorzitter van Herly, is de gehele ont- ren bestuursfunctie, niemand voelde er wikkeling zeer aan het hart gegaan, j jeis voor. Daar kwam nog bij, dat na de „In februari werd er in Utrecht een mislukte poging weer in de eredivisie j informele bespreking van enige lande-j te komen, verscheidene spelers en lijke basketbalclubs gehouden over in- speelsters waren vertrokken, zodat we voering van reclame. Op het laatste ook geen representatieve teams op de moment kon ik echter zelf die vergade- been konden brengen. We zijn toen j ring onmogelijk bijwonen. Ik heb toen besprekingen gaan voeren met DED Rob de Wit, die coach van onze teams over een mogelijke fusie. Maar omdat zou worden als de herenploeg erin zou volgens de reglementen van de NBBj .lagen te promoveren naar de eredivisie j geen fusies mogen worden gesloten i wat voor Herly de voorwaarde was j hebben we het onder de modus van een iële steun van een sponsor te I opheffing gedaan. De seniorenafdeling I krijgen naar Utrecht gestuurd. Ach-van Herly is nu hij DED ondergebracht,! teraf bezien was dat niet zo'n goed j besluit. Iemand heeft De Wit, die op dai in feite niets met onze club te maken had. op die bespreking gezien en doorgegeven aan enige be stuursleden van Herly. Sommigen zijn daarover gevallen Hoewel ik ze verze kerd heb, dat De Wit er alleen maar als waarnemer was, weigerden enkelen dat te geloven. Daarop is in het bestuur een crisis ontstaan, die ertoe leidde dat enige leden bedankten. Onder meer de secretaresse, Dien Onrust, de vrouw van de toenmalige coach Cor Onrusl Ook Onrusl, die voorzitter is van de Amsterdamse afdeling van de NBB. is toen als coach afgetreden. Hoewel On rust al voor het seizoen had verklaard dat het zijn laatste seizoen zou worden als coach van onze ploegen, was hij niet te bewegen tot het einde van de competitie beide teams te trainen. We kwamen toen dus voor het probleem te staan dat we midden in het seizoen geen trainer hadden. Ik heb toen aan het bestuur voorgesteld mijn functie als voorzitter ter beschikking te stellen, omdat de controverse was ontstaan door mijn besluit De Wit naar Utrecht te laten gaan. Het bestuur is daar niet op ingegaan. Herly heeft toen Karei Vro lijk aangetrokken als tijdelijke trainer- coach voor het herenteam en trainer voor de dames. Onrust was, na aan dringen van enige leden van het da mesteam. bereid de dames tot het einde van de competitie te coachen". In de waagschaal Glijsteen, die alles rustig vertelt, wordt zo nu en dan in de rede gevallen of aangevuld door zijn vrouw Riet, die zich over de hele zaak meer heeft opgewonden. „Is het geen schande", vi aagt zij. „dat Onrust ons midden in het seizoen in de steek heeft gelaten? Hij wilde zijn functie in de NBB niet in de waagschaal stellen, omdat in die tijd de vreemdste geruchten over Herly de ronde deden. Zo zouden we al be sprekingen hebben gevoerd over het aantrekken, voor forse bedragen, van enige topspelers. Bovendien viel het be richt, dat we in onderhandeling waren met een sponsor, die ons als we gepro moveerd zouden zijn, zou gaan steunen ook niet in goede aarde". Toch zou Herly mogelijk nog bestaan hebben als niet een ander voorval zou hebben plaatsgegrepen. „Tegen het ein de van de competitie hadden we nog Geen begrip „Op 24 september hebben we de NBB verzocht de voor ons vastgestelde com petitiewedstrijden te annuleren, omdat we geen ploegen konden formeren. De bond reageerde echter afwijzend. For meel moet een club voor 1 juli medede len of men in de nieuwe competitie wil uitkomen Omdat toen echter onze le denvergadering, waarin de fusie met DED moest worden besproken op dat moment nog niet bijeen was geweest, konden we dat op 1 juli nog niet zeggen. Maar daar had de NBB geen enkel begrip voor. In een brief, die we kregen, sprak de bond over wanbeleid van het bestuur en wees erop dat we eerder de NBB hadden moeten raadple gen. Herly kreeg tevens 500 gulden boete opgelegd, omdat we belde teams tijdens de competitie hadden terugge trokken. In de laatste brief van de bond staat dat de overschrijvingen van de spelers van Herly naar andere clubs niet rechtsgeldig is, zolang we de vijfhon derd gulden boete niet hebben betaald. Waar we het geld vandaan moeten halen is een groot vraagteken. Maar wat in feite erger is, de NBB benadeelt de basketballers, die in een andere club willen gaan spelen. Het is niet voor niets, dat we de letters NBB vaak uitspreken als Nederlandse Boete ,NBB ia boetebond, Ton Visschers hoopt weer op een sponsor (Van c sportredactie) Raven* zag er opnieuw een strafschop i in, en Vasovic had geen moeite Does- I burg voor de tweede keer te passeren: 21. 30.000 Amsterdammers juichten. I De feestroes verdween echter even plot seling als ze was ontstaan. De Rotterdammer* zetten een tegen offensief in. Ajax. dat inmidels Kei- zer al wegens een blessure was kwijt geraakt, (Haan werd zijn vervanger) raakte opnieuw in de verdrukking. Toen Neeskens in de 65e minuut onder een voorzet van Visser doorkopte. kreeg Van Staveren (één minuut eerder inge vallen voor Van der Veen) een vrij veld i voor zich. Tenminste, dal dacht de Spartaan, maar Vasovic vertoefde nog j in zijn onmiddellijk nabijheid. Genade- I loos werkte Ajaxaanvoerder Van Sta- veren tegen de vlakte. Van Ravens I voltooide terecht zijn straf schoppentri- logie, Heverman vuurde andermaal on houdbaar raak: 22. Een rechtvaardige stand. Sparta was er tevreden mee. Ajax niet, maar met alleen Van Dijk nog als aanvaller van origine kon tegen Sparta's granieten defensie geen vuist meer worden gemaakt. Ton Sijbrands verspeelde punt DE LIER In de vijfde ronde van het internationale damtoernooi in De j Lier. deed zich vrijdagmorgen geen wijziging in de stand voor. Alle partij en eindigden in remise. De uitslagen in j de hoofdgroep zijn: Mostovoy (Fr.) Kuyken (Zwits.) 11. Sijbrands (Ned.) Laporta (It.) 1—1, Stoorvogel (Ned.)— Hisard (Fr.) 1Toet (Ned."Germain I (Haiti) 11. De stand aan de kop is: Sijbrands 8 punten. Hisard en Kuyken 7. I Laporta (It.)Stoorvogel (Ned.) 11, Hisard (Fr.)Toet (Ned.) 1 1. Germain I (Hai.)Kuyken (Ned.) 11, Mostovoy (Fr.)Sijbrands (Ned 02 I Stand: 1 Sijbrands 10 punt., 2. Kuy- j ken en Hisard 8, 4 Mostovoy 6, 5. Germain en Toet 5, 7. Stoorvogel en Laporta 3. OISTERWIJK De toekomst voor de verkozen Nederlandse beroepswielren ners ziet er opeens een stuk zonniger uit. Gisteren namelijk voerde Ton Vis sers de eerste en laatste ploegleider van de ter ziele gegane combinatie Willem IIGazelle, besprekingen met Tom Brandv. de publlclteitsman voor Europa van Philips Amerika, met het vormen van een nieuwe merkenformatie al* hooi d agenda punt. En dat gesprek verliep volgens Vis sers gunstig. „Ik geloof dat het niet slecht gaat", aldus de optimistisch ge- I stemde Oisterwijker. „Ik geloof wel, dat hij er voor voelt, maar zolang ik geen contract heb, is er natuurlijk weinig concreets te zeggen". Indien Philip* toehapt, zal er een prof-ploeg gevormd worden, in combi natie met Gazelle, dat na het terug trekken van Willem II reeds verklaarde j terug te willen komen, indien er nog j een andere sponsor gevonden zou wor- I den en Gazelle is nog steeds bereid. Ton Vissers „Ik ben gisteren bij do grote baas van Gazelle, Wim Breukink. j eweest en die heeft verklaard dat 1 Gazelle akkoord is. Ik kan doen en laten wat ik wil". BEJAARDENPARTIJ: AOW optrekken tot minimumloon (Van onze parlementaire redactie) DEN 1IAAG De Landelijke Partij voor Bejaarden heeft gisteren in Den Haag haar voorlopig verkietingsprogram- ma gepresenteerd. Samen met de Party 65-|- in Rotterdam en de Bejaardenparty in Hilversum, was men afgelopen zater dag reeds overeengekomen één actie te voeren met betrekking tot de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer. De partyen samen rekenen op 10 zetels. Hot voorlopig programma kent 16 pun ten, waaronder enkele, die nogal kost baar zijn. Zo wil men de pensioen- wetgeving voor alle burgers gelijk maken en de AOW-uitkeringen optrekken tot de hoogte van het minimumloon. Geschat wordt, dat dit alleen al een kleine 4 a 5 miljard zal moeten gaan kosten. Voor de dekking van die kosten zouden de alge mene middelen moeten opdraaien. Op de vraag op welke begrotingen de overheid dan maar moet gaan bezuinigen, kon men echter voorshands nog geen antwoord (Van c sportredactie) DEN HAAG De Haagse rolschaats- vereniging Internos '62 is ontbonden. Drie jaar lang was de vereniging rol- hockeykampioen van Nederland en had ook nu weer een goede kans op de Nederlandse titel Maar de Haagse ploeg trok zich onlangs terug uit de competitie. Oorzaak was het feil dat de Nederlandse rolschaatsbond Internos '62 twee winstpunten in mindering bracht en 25 gulden boete oplegde. Als secreta ris vén de Nederlandse Rolschaatsbond en secretaris van de vereniging Inter nos '62 staakte de heer Nico Kleyweg de wedstrijd Internos '62Dordt bij de stand 44. Als bondssecretaris achtte hij het niet verantwoord de wedstrijd te doen uitspelen. Volgens de heer Kleyweg staat er in de reglementen van de Nederlandse Rolschaatsbond niet vermeld dat hij als bondsman bij het falen van de leiding niet mag ingrij- (ADVERTENTIE) Zondag 2.30 uur

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7