827 bisschoppen vragen aandacht voor hun problemen MIDI EN MAXI Tito volhardt op de „eigen weg Voor het tiende jaar: Edisons-klassiek Aantrekkingskracht van overweldigend GEEN ANGST VOOR VRIJHEDEN Man van onbetwist gezag Gerald Moore: eminent Van Dale nog dikker NS Minitrips in eigen land NS- Snippertrips Tien ZATERDAG 17 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT (Van een onzer DEN HAAG Als een zachte ver nieuwing brengende, zuidenwind kwam ongeveer een half jaar gele den een schuchtere midi- en maxi- mode 2ich in ons land aandienen. Mensen, die het weten konden, wis ten dat die mode het zou gaam. ma ken: in het najaar en de winter. Ze besloten tot het inkopen van naast mini ook midi- en maximodellen. Toch zijn zelfs die weters en zieners verbaasd over de enorme vrouwelij ke belangstelling. Mini hangt bijna onveranderlijk en onaangeroerd in de rekken te wachten op een wat minder goed durvende of achterblij vende cliënte. En dit is niet veel meer te vinden. Allee wat de afgelopen zomer nog in het extreme mini de vakantie in ging, snelt nu naar de winkels om zich zo spoedig mogelijk in de extre me midi en maxi te hullen. Al ln augustus kwam de eerste, zij het nog wat bedeesde toeloop. Nu kunnen de vaderlandse modemaga zijnen en boetieks de vraag nauwe lijks meer aan. Van het opbouwen van een collectie met veel variëteit is absoluut geen sprake meer. De confectionairs hebben het de mo debewuste vrouw wel makkelijk ge maakt. Er moest nu eenmaal een reactie komen op de voortschrijden de en vooral steeds hoger reikende mini. Waarom is dan precies het jaar 1970 daarvoor aangewezen? Het is wat onduidelijk, maar de moge lijkheid bestaat, dat veel rokzomen niet meer hoger konden. Dat alleen lager nog maar mogelijk was. Van die situatie handig gebruik ma kend liet men in Parijs de zoom het erslaggeefsters) eerst zakken. Vrijwel alle landen van Europa haakten daar onmiddel lijk op in. Men zou psycholoog moe ten zijn om dit te verklaren: ook de vrouw vond het mooi. Tenslotte is dat laatste voor de verkoop wel de belangrijkste factor. Ook de prijs klasse bleef bereikbaar voor de meeste beurzen, wat aankoop nog aanlokkelijker maakte. Toch is het straatbeeld nog niet helemaal veranderd door gemidide en gemaxide vrouwen. Daarnaast is het opvallend dat de winkeliers het nauwelijks kunnen bijbenen. Binnen twee dagen zijn alle nieuw aangeko men modellen verdwenen. Bij het langer worden van de rok zakt ook de rand van blousen en truitjes, knoopjes gaan verder open. De lange rokken willen nog wel eens lange splitten hebben, waardoor het mi- nieffect toch nog gehandhaafd blijft. Mini De eerste impuls voor de minim ode kwam destijds uit Engeland. Daar mee nam het Britse eiland voor enige tijd de mode-hegemonie over De Franse hoofdstad liet zich dit echter niet aanleunen. Zij heeft inmiddels haar dictatuur in alle glo rie hersteld en de Londense mode ontwerpers knikken weer net zo „ja" en „amen" als hun collega's uit an dere landen. Niemand bleef zelfs achter. Inkoop De grootste inkoper van modekle- ding in ons land is de Inkoopcombi natie Nederland. Dit instituut dat Mini hangt vrijwel onaangeroerd in de rekken daaruit haast kunnen opmaken, dat de vrouw haar knieën maar wat graag bedekt. Vrijwel iedere rok- lengte is bij de nieuwe mode goed zolang die knie maar fini blijft en onzichtbaar. Oudere vrouw Zoals bij elke ontwikkeling op hei ge bied van kleding, loopt de wat oudere vrouw niet zo hard als haar jongere zuster. Opvallend mag genoemd wor den de snelheid waarmee zij deze keer wel meegaat. Buiten de langere rokken zijn er ook totaal nieuwe beelden in dc mode najaar-winter '70. Of totaal nieuw, dat is eigenlijk moeilijk te zeggen. Er zijn de zogenaamde „Seperates" bij gekomen: combinaties van drie, vier en zelfs vijf onderdelen. Daar onder vallen pantalons, jasjes, rok ken in mogelijk twee lengtes (midi en maxi) en ander accessoires. Voortgeborduurd wordt er op het tuniekpak en de pantalonpakken. Vooral het jumpsuit is erg in trek. De modellen vliegen de winkels uit. maar toch kan men niet zeggen, dat er een tekort is. De levertijden lig gen rond de week en er blijven telkens nieuwe impulsen binnenko- inkoopt voor ongeveer tweehonderd vijftig modehuizen en kledingma gazijnen in heel Nederland, heeft zijn zetel in Amsterdam, recht te genover het Confectiecentrum. En een zetel is het beslist, dit immens grote gebouw in de hoofdstad. Deskundigen van „Nederland", zoals het instituut kortweg genoemd wordt, zagen evenals de „weters en zieners" in maart van dit jaar de" ommekeer in het modebeeld al vóór zich. Zij lieten hun klanten zien wat er voor deze winter geboden kon worden. Het succes was echter nog niet overweldigend. Daarom organi seerde men in april een gedanste modeshow, waaraan de bekende dansgroep van Helen Leclerc mee werkte. En zie, de detaillisten liepen warm en schaften zich een ruime collectie midi en maxi aan. Maar ook de mini werd nog niet vergeten. Men kon immers niet we ten het loopt vrijwel niet meer Zo snel als bij de midi- en maxi- mode de zoom naar beneden ging, zo langzaam steeg toendertijd diezelfde zoom bij de mini. Uiteindelijk ging het nog niet allemaal midi en maxi wat de klok slaat. Nog de echte mini naast de maxi-lak, naast de tnaxi-winterjas met laarzen er onder, naast de mini-met-pantalon naast opnieuw de maxi-winterjas met Zal de midi meer opgang maken dan de maxi? Hebben beide een even lange levensduur als de mini? li het allemaal afgelopen met de mini? Het zijn allemaal open vragen. Voor het grootste deel hangen de antwoorden af van de grilligheid van de ontwer pers en de volgzaamheid van de vrouw. Dat beiden uiterst wispelturig zijn is een ieder wel bekend. (ADVERTENTIE) 'Ik sta er als bisschop eerst en vooral voor', zegt bisschop P. Koop uit Brazilië, 'dat mijn medewerkers persoonlijk ge lukkig zijn in hun werk. Ik heb hun persoonlijke belangen te behartigen, en dat zijn: hun gezondheid en moreel: hun be huizing en voeding; hun reizen en trekken; de arbeidsvoor waarden en hun rust; en de ruimte, die ze moeten krijgen om te werken, initiatieven te nemen, iets te beginnen op kleine schaal, onvoorziene no den van hun mensen het hoofd te bieden. Natuurlijk kan ik deze persoonlijke belangen al leen maar behartigen met hulp van buitenaf.' 'Ik kom hier bq U, op het PMW-burean m Den Haag, niet praten over grote projek- ten', zei bisschop Mkoba van Mogoro in Tanzania, 'want mijn medewerkers lijden soms gebrek, terwijl zij in de scha duw van een groot ontwikke- lingsprojekt wonen. Hoe kan ik blijven voorzien in het le vensonderhoud van al mijn medewerkers? Hoe kan het mogelijk worden, dat wij jonge mensen kunnen laten studeren, zodat ze in de toekomst de bui tenlandse missionarissen kun nen vervangen. Kortom: hoe moet het met de dagelijkse las ten van zo'n jonge kerk als de onze?' Wij moeten deze bis schop helpen! Voor dc bisschop van Manado in Indonesië, mgr. Th. Moors, is het meest knellende pro bleem: het gewone onderhoud van zijn priester-medewerkers. 'Ik kan hen met moeite 35,— per week geven. Daarvan moeten ze dan eten, hun huis houden draaiend houden, rei zen en trekken.' De bisschop hoopt, dat de christenen van Manado voor hun priesters 23,— kunnen gaan bijdragen, 'Dan komen mijn medewerkers tenminste aan een minimum van 58,— per week om daar van te leven en te werken. Zo ver is het nog niet. Daarom heb ik nog extra hulp nodig. Bisschop G. Sillekens van Bor neo: 'Mijn zorgen? Het onder houden van onze 46 scholen, met de maandelijkse salaris uitkeringen aan onze meer dan 120 onderwijzers, waarvan maar een gedeelte door de re gering wordt betaald. Verder het levensonderhoud van mijn 35 katechisten. Ik hoop. dat de PMW me extra gaat helpen. 'Ik heb een bisdom van 9 mil joen mensen', zegt mgr. W. Schocmakcr van Purwokerto, 'en ik sta voor enorme proble men. Mijn medewerkers moe ten leven; de mensen moeten kunnen kerken. Maar ik wil meer doen: financieren van huis-industrietjes; een radio- studio opzetten voor ons ge bied; goedkope lectuur ver spreiden met voorlichting op allerlei terreinen van de ont- ontwikkeling; de start van een katechisten - vormingscentrum, om zo plaatselijke leiders te krijgen in de vele dorpen, Voor dat alles doe ik een be roep op de PMW en wacht. 5 van de 827 bisschoppen van de arme kerken in de ontwikkelings landen delen U hiernaast iets van hun ontelbare problemen mede. Zij maken allen grote ernst met hun taak om dienstbaar te zijn aan de mensen; zij hebben allen hoopgevende programma's voor hun missie- en ontwikkelings werk; maar zij kampen ook allen met personeelstekorten en met grote financiële problemen. Eén dag per jaar wordt bijzonder uw aandacht gevraagd voor de zorgen van deze bisschoppen van dc kerken in de ontwikkelings landen. Dat is op Wereldmissie dag; dat is dus morgen, 16 okto ber! Het is de dag van onderlinge solidariteit van onze Nederlandse kerk met die van andere landen. De 827 bisschoppen van de ker ken in de ontwikkelingslanden verwachten dan vanuit deze on derlinge solidariteit onze extra- Nadere inlichtingen: PMW - Laan Copes vaa Cattenburch 127, 's-Gravenhage; tel. 070-112343. giro 8725 PMW - Den Haag (Van muziekredactie) AMSTERDAM De bijeenkomst gis termorgen in dc Kleine Zaal van het Concertgebouw te Amsterdam, waar door André Jurres, voorzitter van de Inter national Society for Contemporary Music aan 24 uitvoerende musici over de ganse wereld verspreid of aan hun representan ten dc klassieke Edisons werden uitge reikt, zulks namens de Stichting Collectie Grammofoonplaten Campagne (SCGC) werd gekenmerkt door een heel bijzon dere attactie: één der prijswinnaars, Ge- raid Moore, hield een voordracht waarin hij onder meer herinneringen ophaalde san z(jn ruim 50-jarige carrière als emi nent begeleider van talloze vooraan- «taande zangeressen, zangers en instru mentalisten Men begrijpt, dat de schrijver van het *o spirituele boekje „Am I too loud zijn uitgebreid gehoor bijzonder geamu seerd heeft met zijn anecdotes die, immer soede, op komische wijze zijn zin voor relativiteit ten aanzien van het leven op het podium gedurende een halve eeuw demonstreerde. Ernstig tenminste bijna altijd was An dré Jurres ten opzichte van de Edison- winnaars zelve of hun vertegenwoordi gers. Interessant was daarbij nogeens te vernemen welke daden aanleiding waren geweest tot diverse onderscheidingen Bachcantates en liederen van Mozart van E"y Ameling; Bartok- en Strawinsky- reprodukties van Stephen Bishop; de 46 symphonieën van Mozart door Karl Böhm gedirigeerd; Le sacre du prin- temps van Strawinsky en Pli selon pli van de componist en dirigent Boulez- Wij doen hier slechts een greep. Een historie der toonkunst vormden deze platen alle tezamen beginnend met Monteverdi en eindigend met de avamt- gardemuziek door Karl Faust verzorgd. Historie, waarin ook Nederland dank zij een prachtige weergave van Obreohts mis „Super Maria zart" door Miiroslav Venhoda geboden, op bijzondere wijze acte de prèsence gaf. Speeches op' welluidende wijze onder broken door de vertolking van een sonate voor violoncello en bas van de 18de eeuwer Graziano; Anner Bijlsma en An thony Wood row presenteerden deze oude noviteit, gevolgd door en fantasie concer tante van Carl Czemy (17911857), ge bracht door de fluitist Frans Vester en de cellist Anner Bijlsma voornoemd; Stanley Hoogland bespeelde daarbij een 12.000 WOORDEN MEER in het jaar 1835 gebouwd hamerklavier, wat weer eens duidelijk aantoonde hoe romantische muziek uit het midden der negentiende eeuw in feite heeft geklon- GRAND GALA Op het concert gisteravond in de Grote Zaal kwamen wederom drie Edi- sonwinnaars naar voren: Bernard taai- tink met zijn Concertgebouworkest en de vermaarde bariton Dietrich Fischer- Dieskau (45). Natuurlijk boden zij hun uitgebreid auditorium Mahler, natuurlijk diens „Lieder eines fahrenden Geselien" daar mede een levende traditie in het huis aan de Van Baerlestraat continuerend, op uiterst gelukkige wijze continuerend aur- ven wij met een gerust hart te zeggen. Want de manier waarop hier Manier weid georacnl, was fenomenaal. Nog een derde prijswinnaar deed zich op ueze avond gelaen. tae Amerikaan biepnen Bishop (30) die bet bekroonde Tweede Pianoconcert (1930—1931) van Bela Bartok op zeer indringende manier vertolkte. Vooral het langzame deel daarin klonk veroysterend schoon. Haitink begon het uiterst geani meerde concert met Berlioz' Benvenuto Cellini-ouverturen, hij besloot het met Don Juan van Richard Strauss. Ovationeel applaus na afloop was zijn deel. DEN HAAG (ANP) In de nieuwste Van Dale, groot woordenboek van de Nederlandse Taal, komen 12.000 woorden meer voor dan in die van nog geen tien jaar geleden. Steeds meer nieuwe woor den zullen nodig zijn. Sneller zullen de worden verslijten en zullen andere hun plaats innemen. Dit hield dr. J. Veering, redacteur van „Onze Taal", maandblad van het gelijknamige genootschap, van morgen de meer dan 1200 deelnemers aan het congres van het genootschap in het Kurhaus in Scheveningen voor. NS werkt samen met reisbureaus I UTRECHT (ANP) De Nederlandse I Spoorwegen gaan op het gebied van reis- organisatie en reizenverkoop samenwer- ken met de Ned. Scheepvaartunie, waarin de Kon. Rotterdamse Lloyd. de Stoom- vaartmij. Nederland, de Ver. Ncd. Schecpvaartmlj. en dc Kon. Java-China i Pakketvaartlyncn verenigd zijn. De Scheepvaartunie heeft nauwe con- i tacten met de ruim zeventig reisbureaus van Lissone Lindeman, Ruys en Co en Incraned en met de vakantiereisorganisa ties van Air-Tour Holland N V. en Nes- pandatours N.V-, alsmede met de vijftien ln het buitenland gevestigde kantoren van deze organisaties die het op Neder land gerichte toeristenverkeer bevorde- (Van een onzer redacteuren) Nobelprijswinnaar Solzjenitsyn voert in zijn werk „In dc eerste cirkel" dat in het Joego-Slavisohe partijblad Borba als feuilleton werd gepubliceerd Stalin ten tonele in de volgende passage: „Meteen dacht bij aan wat hem benauwde, wat hem maagpijn bezorgde... dat was hij die hem ook nu nog in de weg stond en niet verwijderd was: Tito... Tito... Een beter socialisme. Verschillend van dat van Stalin! Wat een brutaliteit. Wie kan er socialisme zonder Stalin op bouwen". Het is maar één facet uit de jarenlan ge strijd tussen Belgrado en Moskou, tussen twee communistische systemen die elkaar weinig verdragen. Hoewel de strijdbijl bij tijd en wijle werd begraven, kwam het in de vijfentwin tigjarige schiedenis van Joego-Slavië na de oorlog toch geregeld tot felle uitbarstingen. De laatste keer dat ern stige beschuldigingen en dreigementen werden gewisseld ligt ieder nog na in de herinnering: de maanden rond de invasie in Tsjecho-Slowakije, twee jaar geleden. De Joego-Slavische opvat tingen .over de inval zijn samen te vatten in een paar woorden: angst voor democratie aan de kant van de bezetters. Terwijl de regering in Bel grado zich niet kon verenigen met alles wat zich voordeed in Praag, bleek opnieuw dat een politiek van uniformiteit, paternalisme en autocra tie geen genade kon vinden in de ogen van Joego-Slaven, die met alle beperkingen in hun - systeem toch gekozen hebben voor een streven naar individuele ontplooiing, zelfbestuur, pluriformiteit, elementen die gericht zijn op bevrijding van systemen en taboes, met name ten aanzien van produktie en burgerlijke vrijheid. De man die zijn naam aan dit systeem heeft verbonden is Josip Broz Tito, president van de federatie Zuid- Slavië, bevelhebber van de strijd krachten, maarschalk, Kroaat, 78 jaar oud. Hij heerst met groot gezag over zoals Milo Anstadt eens omschreef één land, met twee alfabetten, drie religies, vier talen, vijf volkeren en zes deelrepublieken. En dan zijn de na tionale mindenheden buiten beschou wing gelaten. Een land met meer on- i ADVERTENTIE) 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 d. gen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f75.- Prijzen van elk station in Nederland. Ven rek dagelijks. Inlicliingen in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS en volksbevrijdingscomité's dk na de bevrijding ook. de revolutie moesten veilig stellen. Onbetwist derlinge verschillen, dan de vele dui zenden Nederlanders die jaarlijks neer strijken tussen Triëst en Dubrovnik, ook maar kunnen vermoeden. Tito is de man die zijn land na eeuwenlange verdeeldheid tot een eenheid heeft gesmeed, de man die in de strijd tegen de Duitsers zo veel gezag won, dat hij aanvaardbaar werd voor het westen eji uitgroeide tot een van de voornaamste leiders van de niet-gebonden landen. Tito is geboren in 1892 in Kumrovec in Kroatië, werkte vanaf 1910 als metaalarbeiders in Zagreb, waar hij zich aansloot bij de socialistische ar-' beidersbeweging, en vervolgens in fa brieken in Slovenië, Duitsland en Oos tenrijk. Aan de vooravond van de eerste wereldoorlog werd hij opgeroe pen voor militaire dienst in het Oos tenrijks-Hongaarse leger, maar direct na het uitbreken van de oorlog werd hij gearresteerd wegens anti-oorlog- Üiopaganda en naar het front in de Karpaten gestuurd. Daar raakte hij ernstig gewond, en werd hij door de Russen krijgsgevangen gemaakt. In Rusland sloot hij zich korte tijd later aan bij de internationale rode garde, die een rol speelde in de Russische revolutie. De jaren tussen beide wereldoorlogen werden voor Josip Broz gekenmerkt door revolutionaire activiteiten en daaropvolgende gevangenisstraffen. In 1934 was hij opgeklommen tot het centrale partijcomité. Een jaar later trok hij naar Moskou, waar hij werk te op het Balkansecretariaat van de Komintern, orq in 1936 naar zijn land terug te keren, waar hij het klandes- tiene vertrek van vrijwilligers naar de internationale brigade in de Spaanse burgeroorlog organiseerde. In 1937 werd Tito secretaris-generaal van de communistische partij in zijn land. In deze hoogste partijfunctie heeft Ti to gestreefd naar de grootst mogelijke eenheid van zijn volk. ter voorberei ding van een gewapend verzet tegen de steeds dreigender wordende agres sie van Italië en het Derde Rijk. Door deze voorbereiding was de communis tische partij, toen de wereldoorlog eenmaal was uitgebroken, in staat lei ding te geven aan de bevrijdingsbe weging in het land En het was Tito die in 1941 de leiding kreeg van het gewapend verzet als ooperbevelhebber van alle gewapende strijdkrachten Dit militaire verzet kreeg een politie ke tegenhanger in een volksregering Na de oorlog was het gezag van Tito onbetwist. In 1945 werd hij eerste minister en minister van Nationale Verdediging in de federale regering. In 1953 werd hij gekozen tot president van de federale republiek en voorzit ter van de federale uitvoerende raad, een functie die hij tot 1963 vervul - De eerste jaren na de oorlog droegen ook wat Joego-Slavië betreft duidelijk het stempel van de opkomende koude oorlog. Binncslands ging dat samen met felle onderdrukking van alle te genstanders van de „volksdemocratie", buitenslands met een aggressievc be nadering van grenskwesties als Triëst en steun aan de Griekse communisten. In 1948 deed zich een belangrijk feit voor in de geschiedenis van het inter nationale communisme: de breuk tus sen Belgrado en Moskou, vooral een gevolg van het feit dat Tito zich niet langer door Stalin wilde laten bevoog den, zowel politiek als economisch. H.-t gevolg was dat Joego-Slavië op Amerikaanse hulp was aangewezen om zijn economie te redden. Van dat jaar af zochten de Joego-Sla- ven onder leiding van Tito naar een ..eigen weg" naar het socialisme, dat in de Sovjet-Unie was verworden tot een „staatskapitalisme" De „eigen weg" zou gekenmerkt worden door decentralisatie in politiek en econo misch opzicht en in een democratise ring van de samenleving die vooral in de bedrijven tot uiting zou komen. De medeverantwoordelijkheid van de ar beiders werd wettelijk in percentages vastgelegd. Maar ondanks de groeien de vrijheid bleef de politieke vrijheid beperkt. Djolas, die bijzonder gedurfd de Russen de les had gelezen, keerde zijn kritiek ook tegen zijn landgeno- tn, en dat kostte hem zijn politieke carrière en later zijn vrijheid. Maar ook Rankovic, kroonprins van Tito en, als topman van de veiligheidsdienst, tegenstander van de groeiende vrij heid, viel in ongenade. En dat intern het politieke klimaat nog heel wat stormen heeft te doorstaan, moge blij ken uit allerlei studentendemonstra ties die ook Joego-Slavië niet zijn voorbijgegaan. Tito gaf bij die gelegenheid nog eens een duidelijk staaltje van zijn politie ke vitaliteit én zijn psyohologisehe kwaliteiten, door de eisen van de stu denten op de barricaden tot de zijne te maken. Ondanks deze vitaliteit blijft de toestand van 't strategische zo belangrijke Joego-Slavië onzeker: want Tito is al 78. ADVERTENTIE Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5