DERBY UVS-R00DENBURG: „STRIJD OM 'T PUBLIEK Jan van Houtkade operatie-kamer boomchirurgen Prolongatie van de F0RD-SH0 W CIJFERTIPS „Angst om doelpunten te voorkomen is verdwenen" Kom alsnog kijken en vooral.rijden! AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. ZATERDAG 17 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT (Van onze sportredaktie) LEIDEN Voor UVS lijkt de derby tegen Roo- denburg een handicaprace te zullen worden. Nog voor de bal de eerste omwentelingen heeft gemaakt heeft het team van Piet Kantebeen op papier een achterstand. Op het trainingsappèl zijn namelijk de afgelopen week maar liefst vier spelers niet komen opdagen: Jan Leget, suk kelend met een liesblessure; Wijnand Sloos, weliswaar bevrijd van het gips, maar nog altijd niet verlost van een verdikking van zijn linker- ringvinger. Daar ontbraken verder nog Jan Ver ver, de opnieuw met een hielblessure opge scheepte rechtervleugelspeler en Henk Rol, wiens pijnlijke schouder herinnert aan een ongelukkige botsing in het jongste duel met Gouda. Was voorheen een dermate grote bezetting van de ziekenboeg reden tot het hijsen van de stormbal, dit seizoen blijft men er vrij nuchter onder. Het reservepotentieel is uitgebreid. Met sterke krach ten als halfspeler Holmstedt. Met Cor Van Steyn, de eerzuchtige knaap, die Foreholte ontgroeid was en zichzelf aanbood bij UVS. Gerard Desar: Tegenover deze onvolledigheid staat niet alleen het manco dat Rooden- burg nog altijd niet heeft kunnen ver helpen, namelijk de schotloosheid, te vens kampt de ploeg plotseling met hiaten in de defensie. Een taktische variatie mislukte vorige week tegen Neptunus. Oefenmees ter Smits' plan was het uit drie man bestaande mid denrif naar voren te dirigeren. Al leen nieuwkomer Hennie de Klerk jr. verstond die aanwyziging; zyn oudere neef en de al weer enkele jaar tjes meedraaiende Hennie Rodenburg bleven „hangen". „Zij zijn helemaal gewend aan de oude speelwijze. Sommige jongens - zitten al tien jaar of langer in het eerste team. Die kun je niet meer omschakelen". Woorden van voorzit ter Henk Uiterdijk. Een voorstander van verjonging in Roodenburgs hoofd- macht. Maar dan wel op grote schaal. Niet dat één speler (in onze ogen zou dat op de eerste plaats de stevige, schotvaardige, zij het wat trage spits van de regionale jeugd, Bram Ruis, moeten zijn) overgeheveld wordt. „Het gevaar bestaat dan dat hij zich gaat aanpassen aan het eerste elf- tal". Het klinkt paradoxaal. Is het immers niet de bedoeling dat iedere jeugdspeler en nieuweling zich de speelwijze van de gevestigde jongens j eigen maakt? In het geval Roodéh- J burg moet echter worden gestreefd naar omschakeling op een doeltref- fender spelmethode. Efficiënt, vooral ia de voorhoede, waardoor de achter- i: hoede wat meer ontzet kan worden en niet steeds met de overtuiging be hoeft te spelen „laten we één doel punt door, dan is het vrijwel gebeurd Aderlating Zo was de stemming ook bij UVS. Was, want na het kiezen van een nieuwe, aantrekkelijker, koers kijkt UVS niet meer op een tegendoel- puntje meer of minder. Het weet dat het met het verlies van Rol en Sloos een aderlating heeft moeten ondergaan, maar het is er ook van overtuigd dat het compleet met diep- tepasses, veelvuldig switchen, scher per opstellen van de spitsen en snel ler uitgevoerd aanvalsspel gevaarlij ker en beweeglijker is geworden. Het verschil duidt Gerard Desar als volgt aan: „De opdrachten worden veel be ter uitgevoerd. Vorig jaar deden we dat gewoon niet. We zijn niet meer zo angstig alles achter dicht te hou den. Liever winnen we met drie goals tegen, dan met 1-0. Dan heeft het publiek er tenminste nog wat aan. Ook is de kerngroep groter gewor den. Iedereen moet er conditioneel voor knokken". Gerard Desar zelf, het afgelopen sei zoen zo nu en dan uitkomend in het vierde elftal, is van spits omgebouwd tot schakelspeler en wellicht, als Aad Koren (wegens werkzaamheden niet op de training verschenen) niet van de partij zal zijn, zal deze Brabander een centrale verdedigende func tie krijgen. „Je ziet het wel vaker dat spelers, die ouder worden, langzaam terugzakken, uit de voorhoede en la ter eventueel ook uit de middenlinie". Ook 26-jarige Desar is niet blessure- vrij. Voor iedere wedstrijd slikt hij tabletjes om de pijn in de knie te verlichten. Zijn knie is nog altijd kwetsbaar. Liever spits Toch schuwt hij de persoonlijke duels niet. Ook zijn eerzucht heeft er niet onder geleden: „Liever zou ik in de spits spelen. Ik ben nog altyd belust op doelpunten. Ik heb tot nu toe nog niet gescoord. Nou ja, alleen uit een strafschop, maar dat telt niet mee. Niemand wil zich meestal daarmee belasten. De jongens zeggen dan „neem jij hem maar, jij hebt er er varing mee". Benut je die penalty dan wordt het als normaal aangeno men, mis je, dan heb je het gedaan". Gerard Desar is zondag in de Kik kerpolder ook de voornaamste con tactpersoon van trainer Kantebeen door het wegvallen van aanvoerder Jan Leget: „Je mist hem. Het is een jongen, die duidelijke aanwijzingen geeft, zelf een ongelooflijke sport man is. Het geeft een veilig gevoel als hij er bij is". Resumerend kunnen we stellen dat UVS' kracht zal liggen in de eerste lijn, dat het blauwwitte team waar schijnlijk ook wel zal domineren op het middenveld. Kwetsbaar is 't team in zijn afweer, maar het heeft het voordeel dat het waarschijnlijk mor gen niet al te krachtig beproefd zal worden. UVS dus favoriet in een ho pelijk eindelijk weer eens produktieve derby, die afrekent met de bezadigd heid en gereserveerdheid die over heersten in voorgaande ontmoetin gen. Hopenlijk ook zijn Roodenburg en UVS gaan beseffen dat willen zij de greep op het publiek vast houden er avontuurlijker en fris ser gespeeld moet worden. De meest recente confrontatie tus sen beide rivalen op „Noord" trok slechts 1500 bezoekers. Wie het spontaanst voor de dag komt zal de „strijd om het publiek" winnen J.P. LEIDEN Wie de twee afgelopen weken op de Jan van Houtkade is geweest, zal zich misschien angstig hebben afgevraagd wat er zoy gaan gebeuren met de 22 kastanjereuzen, die daar zo statig langs de singel staan. Onder oorverdovend lawaai werden aan de'voeten van de bomen gaten in de grond geboord en dikke takken afgezaagd. Dit alles gebeurt onder toeziend oog van twee boomchirurgep, de ge broeders Copijn uit Groenekan, die in opdracht van de Leidse plant soenendienst (Gemeentewerken) de oude knapen een flinke oppepper geven. De bomen zijn nu circa 80 jaar oud, maar zijn niet ziek. Het werd alleen tijd dat ze een verjongingskuur ondergingen. ADVERTENTIE De ou.de kastanjes aan de Jan van Houtkade krijgen een nieuw groei-impuls toegediend via de gaten die tussen wortels zijn ge boord. Oude kastanjes ondergaan verjongingskuur Twee weken lang zijn de boomchirurgen geassisteerd door de gemeente, met de oude kastanjes bezig geweest. Gisteren was het de laatste dag. De behandeling is echter nog niet voltooid, maar de gebr. Copijn moeten ook aan hun an dere opdrachten denken. Ze hebben het enorm druk en werken door het gehele land. In het voorjaar komen terug om zich dan verder aan de Leidse kastanjes te wijden. De grond waarin de kastanjebomen staan is goed, alleen is de humuslaag, weggeveegd door wind en regen, onvol doende. Door gaten in de grond tussen de wortels) te boren en hierin orga^ nische meststof te laten vloeien, komt de boom aan zijn broodnodige voedings stoffen, en krijgen een extra groei- impuls. De nodige rotte takken worden gesnoeid, wonden gehecht en gaten met lakbalsum tegen infectie afgesmeerd. Ouderdomsuitslag wordt verzorgd en tegen gegaan. Met storm- en spanankers worden de zware boomarmen bijeengetrokken om komènd natuurgeweld te kunnen door- En dan kunnen ze er weer een aantal jaren tegen, die oude knapen. Of eigen lijk zijn ze met hun 80 jaren nog niet zo oud. Indien ze goed verzorgd worden kunnen ze nog wel 3 maal zoveel aan tal jaren mee. Eens in de 3 £4 jaar na kijken is voldoende. Een specialistische ingreep als die hier wordt toegepast gaat de Ledise gemeente rond 25.000 kosten van één boom, varieren van 500 tot 2000 gulden, al naar gelang de toe stand van de betreffende boom. Maar ze zijn het dubbel en dwars waard de bomen, niet alleen in hun schoonheid, maar ook wegens hun taak in de lucht zuivering. Zo voorziet bijvoorbeeld een beuk van 100 ja'ar oud een wijk van 20 gezinnen van zuivere lucht. Wanneer de boom verdwijnt, zou als compensatie voor dezelfde hoeveelheid verse lucht 2700 nieuwe jonge boompjes van reap. 8 10 jaar oud geplant moeten worden. Van aardgas hebben de bomen in Leiden weinig last. Dit in tegenstelling tot een aantal andere steden zoals b.v. Rotter dam. Doordat aardgas onder hogere druk staat en het vochtgehalte lager is. waardoor de koppelingen van de lei dingen uitdrogen, onstaan lekkages. Al het leven in de grond wordt hierdoor gedood. In Rotterdam zijn al veel bomen ten gronde gericht door de met aard gas bevuilde bodem. Om nog zoveel mogelijk bomen te kunnen redden moet men a nhet repareren van de gaslekken grlnddrainages in de grond aanbrengen, en een compressor lucht in de grond la ten persen, waardoor het gas door de grindlaag kan ontsnappen. Tenslotte moet de boom voorzien worden van ge heel nieuwe aarde. Voor het hier genoemde probleem rit de Leidse plantsoenendienst niet. Het gaat er om dat de bomen een goede ver zorging krijgen. Het ligt dan ook m de bedoeling van de gemeente »n de komen de jaren regelmatig geld te besteden voor het noodzakelijk onderhoud van de in de eerste plaats, de oude singelbomen en alle andere bomen in Leiden. vanwege de overstelpende drukte IN DE NIEUWE TAUNUS maandag en dinsdag a.s. van 10.0021.00 uur LEIDERDORP van der Valk Boumanweg 71 telefoon 01710-30325 LEIDEN Lammenschansplein 6 telefoon 01710-42451 Eerste klasse UVS-Roodenburg 1 Zwijndrecht-Lugdunum 3 rwoede klasse A Xerxes-Blauw Zwart 3 Laakkwartier-LFC 3 Derde klasse A Teylingen-VEP 1 VCS-Spcl. Lisse 1 Naalwijk-Docos 3 SJC-ADS 1 Derde klasse B 'Jeleritas-Alphen 3 RAVA-RKAW 1 rierde klasse A Van Nispen-Quick Steps 3 GONA-WSB 2 De Ooievaars-ASC 1 Concordia H.-Conc. D. 1 Foreholte-Warmunda 1 Vierde klasse B BMT-VTL 2 AJtlor-GDA 1 Vierde klasse O RKNSV-DONK 2 Nieuwerkerk-ESTO 1 Moordrecht-Floreant 1 Bodegraven-Moerkapelle 1 LEIDSE VOETBALBOND Kerste klasse LDWS-DOSR 3 UDO-WOA 3 SVLV-Randst. Sp. 2 Alph. Boys-Stompw. B 1 3t. Bernardus-ZLC 1 Tweede klasse Kickers-Meerburg 3 MMO-VNA I KRV-VNL 1 i 'nitas-Leidse Boys Wet. B.-Or. Groen 1 Bebouwings- en bestemmings plannen LEIDEN In antwoord op vragen van het raadslid Leeuwenburgh met betrek king tot de ontwikkeling van bebou wings- of bestemmingsplannen binnen de bebouwde kom delen b. en w. mede, dat voor het- gebied Herengracht Zijl- singel sinds 1965 een bestemmingsrege ling geldt welke nog is vastgesteld op grond van de oude Woningwet. Goedkeu ring door de Kroon moet nog verkregen worden. Zoals in de informatieve nota voor 1971 is vermeld zijn voor dit ge bied twee partiële nieuwe bebouwingen in voorbereiding, nl. de bouw van een bejaardentehuis aan de Nieuwe Rijn en de oprichting van een pand voor het Ge westelijk Arbeidsbureau aan de Ooster kerkstraat. Op 13 oktober 1969 heeft de Raad be sloten het terrein aan de Vijf Meilaan, hoek Rooseveltstraat, voorzover dit eigendom van de gemeente is, te verko pen aan de aannemingsmaatschappij Van Rhijn Katwijk N.V. voor de bouw van bedrijfsruimte met daarboven flat woningen. Inmiddels is bij de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening een aanvraag om subsidie in gediend voor e enpanl voor de bouw van 72 bejaardenwoningen in zes lagen bo ven bedrijfsruimten op de begane grond. Aangezien het onderhavige terreinge deelte in het bestemmingsplan „Leiden- Zuld-West" aangewezen is voor bedrijfs- bebouwing, hebben b. e'n w. de Raad onlangs voorgesteld te verklaren, dat t.b.v. genoemd bouwplan een herziening van bedoeld bestemmingsplan wordt voorbereid. B. en w. merken nog op, dat het overige deel van dit terrein, grenzend aan De Vliet, eigendom is van een Leidse industrie en eveneen» ie be stemd voor bedrtjfsbebouwing. Glibberrijm van de week Deze week kon men ln sommige kranten een advertentie aantreffen, waar ln werd aangeraden de 400-gulden-in-eens maar „te ruilen" voor een duur fototoestel. Vierhonderd ballen in het zakje; dat is terecht en dus die pak je want daarvoor hebben we gestaakt. Het leven wordt toch alsmaar duurder en elke week kijkt moeder zuurder, de huishoudbeurs steeds leger raakt. Maar 't bleek alras, er zijn ook blagen, die winst voor eigen zakken zagen; er is altijd wel een parasiet. Er zijn nog altijd zakenvlegels azend op zuur-bevochten pegels en daar hun boterham in zien. Vierhonderd pop in werkmanshand? Zo zijn we nog in Nederland! En foto-vogelaars maar fluiten: „Zoet vogelijn, jij domme zak. breng 't geld bij ons maar onder dak, een kiekkast, daar kun je niet buiten.'' Een advertentie in de krant: (Zo zijn we óók in Nederland.) Vierhonderd ballen in een hand. een kiektoestel in t andere klauwtje Want waarom zou je kleren kopen? Of er eens lekker van bezopen zijn? Of huishoudgeld voor 't zorgend vrouwtje? Rode Kruis-instructeur Van der Mark Binnenkort wordt hij „uitgeschreven'', maar verloren gaat-ie niet gewerkt te hebben aan de organisatie van de Internationale jeugd-EHBO- wedstrijden in Oegstgeest „Toen mocht onze afdeling niet mee doen. Wij hebben echter ons beste beentje met de jeugd al voorgezet in Brussel, Maarssen, Zeist, Keulen en volgend jaar, als voor de 25ste maal de St. Jorismarsen gehouden worden, hopen wij een grote demon stratie te geven." OEGSTGEEST Met ztfn 69 jaar is de heer P. \V. van der Mark uit de Floralaan te Oegstgeest nog steeds hoofdinstructeur by de Rode Kruis Ko- lonne Rijnland. „Normaal mag je tot je zestigste meedoen maar aangezien de instructeurs niet voor het opscheppen liggen in Rynland, doe ik nog altijd mee," zegt de man die bjj het Rode Kruis niet weg te denken is. Hjj geeft niet alleen instructie aan volwassen kolonne-leden. Het is vooral de jeugd, die de bijzondere belangstelling heeft van de heer Van der Mark. Maar op SI december van dit jaar komt er een keerpunt in zijn dienstbaar leven. Dan wordt hjj „uitgeschreven" als hoofdinstructeur, zoals dat officieel heet. De heer Van der Mark is al van jongsaf bfl de Koninklijke Marine geweest. Daar volgde hij een oplei ding tot verpleger. Na zijn pensione ring streek hij neer in de verband- kamer van de Marine Bedrijven te Oegstgeest als hoofdverpleger. De heer Van der Mark klopt zich graag op de borst, niaar hij mag het doen. Want voor zijn werk in de ge vangenkampen in voormalig Ned. Indië heeft hij de medaille in het goud met de zwaarden gekregen. „Hij heeft zich gedurende de Japan se krijgsgevangenschap als hoofd verpleger bij de medische afdeling der interneringskampen te Soerabaja en Ngawi en later in hospitalen te Tjumiali en Bandoen bijzonder on derscheiden door grote toewijding bekwaamheid en ijver waardoor hij het lijden van vele lotgenoten wist te verzachten." Dank zij het principe „kan niet, be staat niet" werden in de Oost op de meest geïmproviseerde wijze opera ties uitgevoerd en tot een goed einde gebracht. „Ik ben in september 1960 begonnen met een cursus jeugd-EHBO. Kinde ren van 12 tot 14 jaar kunnen het jeugddiploma A en van 14-16 jaar het diploma B behalen. Op 16-jarige leef tijd kunnen ze dan een overstap ma ken naar het eenheidsdiploma. Straks begint de 10e jeugdcursus. Op 31 december a.s. moet ik officieel afscheid nemen van het Rode Kruis, maar dat wil niet zeggen dat ik de jeugd dan in de steek zal laten De heer v.d. Mark is 's avonds maar zelden thuis. „Maandag naar Voor hout, dinsdag naar Warmond, woens dag bijlessen geven en donderdags is de grote kolonne in Oegstgeest aan de beurt, ja en dan wachten ze vrij dagsavonds weer op mij in Rijnsburg, week in, week uit, het hele winter seizoen dooren alles op de brom fiets. De heer Van der Mark heeft tot nu toe 659 kinderen opgeleid, waarvan er 234 afvielen. Bléven er nog altijd 425 die het diploma be haalden. „Kleine kinderen worden groot, er zijn 9 meisjes die de jeugd-EHBO hebben ervaren als het begin van een loopbaan, ze zijn verpleegster ge worden. Eén ervan is tbans gediplo meerd kraamverzorgster. Animo „Ze roepen wel eens „die rotjeugd", zegt de heer Van der Mark, „maar als je ze vraagt te assisteren niet de Vierdaagse ln Nijmegen, op de Heitri Geen leervak Over jeugd-EHBO op lagere scholen: „Ik wil dat niet expliciet als een leervak op school zien. Het rooster lijkt me toch al overbelast, trouwens de leerkrachten zijn op dit gebied niet klaar. Wél zouden zij wat meer propaganda voor de bestaande mo gelijkheden kunnen maken. Wat me bevreemd: waarom leren ze op de LTS de jongens geen bedrijfs-EHBO Men informeert wel naar de mogelijk- Dunant, het Rynsburgs bloemen corso óf een ochtendje winkelen met minder-validen in Leiden, dan staan ze direkt klaar! Het belangrijkste is: Hoe ga je met de jeugd om! Dc kinderen hebben er duidelijk plezier in. Het Is belangrijk als zy iemand kunnen helpen." „De resultaten zijn er! Zoals dat jeugd-EHBO'ertje dat in het zwem bad Poelmeer hier in Oegstgeest een slagaderlijke bloeding wist te stelpen. De kinderen moeten kleine ongeval len In en rond het huis leren op te lossen. Ook het rapporteren van een ongeval aan de politie is belangrijk." De heer Van der Mark beschouwt het altijd nog als een grote eer mee- heden maar er komt weinig kommen- taar. Als het jong aangekweekt wordt kan het later van verschrikke lijk groot belang zijn." Hoe staat het thans met de opleiding? „Deze is speciaal gericht op het ver keer, de kinderen leren hoe bijstand te verlenen en hoe ze moeten op treden bij ongevalletjes als ze op kamp zijn. Bij dit laatste speelt de improvisatie ook een rol. Buiten de stad komt in de regel niet direkt hulp opdagen Wjj denken natuurlijk nog niet aan het ergste zoals 'n been eraf of zo Voorts steken ze lets op over de in deling van het menselijk Uchaam: wét zit wéér. Inprenten, dét is het!"

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3