SER: weg met art. 8 loonwet antenne Water in Rijnland niet veel slechter geworden Zambia wil Engeland uit gemenebest Nieuwe show van Liesbeth List Tot de dood ons scheidt Cabaretaria RADIO VANAVOND ~~1 Bresson filmt Californië Gerard Cox Muzikale quiz PAGINA 2 LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 OKTOBER 1970 Haastige spoed voor dr. Veringa ook geen goed TV AAR verluidt is dr. Veringa, de nieuwe nationale lijsttrekker van de Katholieke Volkspartij, van plan zich voorlopig niet in het voorspel van de Kamerverkiezingen te storten, doch zijn activiteiten in de stembusstrijd te con- i op de paar maanden die middellijk daaraan voorafgaan. We zouden dit verstandig beleid vin den. In de eerste plaats is de heer Veringa als minister in het kabinet-De Jong politiek gebonden; ook de opposi tie die beweert pas weer vertrouwen te krijgen in de KVP als die bereid is het kabinet-De Jong te torpederen, zou bui ten de propagandasector weinig waar dering hebben voor desertie uit de re geringscombinatie wanneer niet in breuk op het eenmaal overeengekomen regeringsprogram daartoé noopt. Belangrijk werk "DOVENDIEN heelt minister Veringa op moment nog een baaierd van onder wijsproblemen te behandelen en af te handelen, die al zijn aandacht vergen en die hij maar liever niet aan de ambtelijke top van zijn departement moet overlaten. Geldt onderwijs trou wens niet als een der hoofdzaken in elk denkbaar regeringsprogram? Tenslotte geloven we dat het in het belang van het algemeen welzijn zou zijn en niet in strijd met een optimale kans op een goed urgentieprograms en beschikken over voldoende cijfermateriaal om de kiezers duidelijk te maken, hoe en met welke consequenties ze dit program kunnen Sleutelfiguur TAIT zal vooral voor dr. Veringa gaan gelden. Want vanuit welke hoek men zijn positie bij de komende verkie zingsstrijd ook bekijkt: de KVP-lijst^ aanvoerder wordt komend voorjaar op het politieke slagveld een sleutelfi guur. Hij zal zich niet vrijblijvend moeten opstellen, maar zich tevens ervoor moe ten hoeden niet door uitgelokte vóór tij dige bewegingen in een hoek te worden gedrongen, waar anderen om hun eigen partijbelangen hem zo graag zouden zien staan. Het simpele spreekwoord gaat ook hier weer op: haastige spoed, is zelden goed. Dr. Veringa weet trouwens als bewindsman van Onderwijs bij erva ring, hoe verstandig het is wel tempo te (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad heeft gisteren in een unaniem advies de regering gevraagd te stoppen met een gedetailleerd toezicht op lonen en prijzen. Daartoe moeten artikel 8 van de Loonwet en artikel 2 van de Prijzen wet buiten werking worden gesteld. Als regering en parlement zich hiertoe op zeer korte termijn bereid verklaren, is het centrale overleg van het bedrijfs leven en van dat bedrijfsleven met de regering hersteld. in 1971 moet gebeuren om onze economie in evenwicht te houden. Het compromis, dat vanmorgen werd bereikt en dat was aangedragen in een rondschrijven van dr. Zijlstra en later verwoord door SER-voorzitter De Pous, luidde dat voorshands beide artikrelën. buiten werking zouden moeten worden gesteld in afwachting van een definitief advies van de SER over een conjunctu- reel-politiek instrumentarium. De vertegenwoordigers van het NVV hadden met dit compromis de grootste moeite. Zij zijn sinds het bestaan van dit Heengaan Klompé als minister betreurd (Van onze parlementaire redactie) RIJSWIJK „De kunstenaars eisen niet alleen ruimte op om te leven maar vooral ruimte om met hun werk in de samenleving te verschijnen, daarop in vloed uit te oefenen, maar ook daarvan de invloed te ondergaan'. Dit zei van middag CRM-minister Klompé toen zij op haar ministerie te Rijswijk een aan tal nieuwe leden van de Raad voor de Kunst installeerde, die in de plaats komen van de aftredende leden. Prof. Idenburg, voorzitter van de Raad voor de Kunst, zei dat het in brede kring zal worden betreurd dat mej. Klompé als minister van CRM zal heengaan. „U hebt zich door onbeperkte toewijding, uw inzicht en vooral- uw openheid voor de veranderingen die zich voltrekken, een geheel eigen, mar kante plaats verworven in het midden van ons volk", zie hij. Overigens was het waarschijnlijk tevens de laatste le denwisseling van de raad in zijn hui dige vorm. Een commissie onder leiding van prof. T. Koopman werkt hard aan een nieuwe wettelijke regeling voor een raad voor de kunst. beruchte artikel 8 uit het overleg getre den en stelden steeds, dat zij niet zouden terugkeren voordat het geschrapt was. Buiten werking stellen vonden zij onvol doende, zo stelde vice-voorzitter De Boon aanvankelijk, omdat dit inhoudt dat het ook weer van kracht kan worden. "Uit de discussie bleek evenwel, dat de SER zich tegen deze schrapping niet verzet en er wel bereidheid is. GED. STATEN: Als zwemwater meest ongeschikt LONDEN (A.P.). De premier van Ghana, Kofi Busla, heeft gedreigd te zullen ijveren voor uitstoting van Groot- Brlttannlë uit het Gemenebest, als pre mier Edward Heath het voornemen ten uitvoer brengt om de wapenleverantics aan Zuid-Afrlka te hervatten. Busia deelde dit aan de pers mee, na een onderhoud met zijn Britse collega. „Zijn reactie was ondoorgrondelijk, maar ik heb de indruk gekregen dét de Britse regering vastbesloten is de wapenleveranties aan Zuid-Afrika door te laten gaan", zo vertelde hij. Eerder op de dag had het staatshoofd van de Zuidafrikaanse republiek Zambia, Kenneth Kaunda, ook al op uitstoting van Engeland uit het door de Britten zelf opgerichte Gemenebest gezinspeeld. Uit naam van de organisatie voor Afri kaanse eenheid verklaarde hij tegenover de pers in Londen: „Het Gemenebest is geen Brits eigendom. Als de leden Enge land onaanvaardbaar vinden, kunnen zij Engeland uit het Gemenebest zetten". De Nederlandse zangeres Liesbeth List, die het middelpunt was van het tv-programma, dat vorig jaar tijdens het concours om de Gouden Roos van Montreux werd bekroond met de persprijs, staat vanavond opnieuw centraal in het amusementsprogramma, dat door de A.V.R.O.rtelevisie in kleur wordt uitgezonden. Liesbeth List heeft zich ontwik keld tot een veelz/ijdig artiestie en kreeg in Nederland vooral bekendheid nadat zij in 1964 met de acteur-auteur- componifet en zanger Ramses Shaffy, die in dit programma andermaal haar gast is, een eigen cabarettheater „Shaffy Chantant" in Amsterdam was begonnen. LieSbeth List kreeg van de week twee gouden platen. Tevens werd de nieuwe lp „Victoria" geïntroduceerd, waar op Liesbeth liederen zingt van Nederlandse tekstschrijvers en componisten als Lennaert Nijgh, Remco Campert, Hugo Claus, Cees Nooteboom, Boudewijn de Groot, Rick van Linden en Thijs van Leer. In de tv-show brengt zij chansons uit deze lp, getiteld „Victoria", ten gehore. De filmfragmenten in deze produktie zijn van Guus Verstraete jr. en Jan Kijser; conceptie en ideeën komen van Guus :n de regie heeft Theo Ordeman. KRO Ned. I NOS: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: NEDERLAND II 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: Welby Voor de eerste keer in het wintersei zoen verschijnt „Tot de dood ons scheidt" weer op het scherm De fami lie-omstandigheden zijn ongewijzigd gebleven. Ferme uitspraken van vader Herman (Hans Tiemeyer) en zijn op ponent schoonzoon Aad (Wim Zomer) worden gelardeerd met Laaie staal tjes vrouwelijke intrige van moeder Bets (Mieke Verstraete) en dochter Rie (Trudy Labij). Ditmaal echter wordt de show gestolen door Aads vader (Nand Buyl). De fantastische verzinsels van deze heer hebben een vernietigende uitwerking, maar leve- stof half uur KRO Ned. II 22.25 u De klein.kunstkalender van Wim lbo en Fred Rombouts, Cabaretaria, wordt ditmaal uitgezonden uit De Molen „De Dikkert" te Amstelveen. Cabaretaria zal in een vrijwel ongewijzigde vorm worden gepresenteerd door Wim lbo. Buitenlandse gast in deze eerste afle vering is de Franse zanger Jacques Debronckart. Eveneens in deze afleve ring aandacht voor het werktheater „Zodiac" in Arnsterdam Avaar jonge cabaretiers optreden. KRO Ned. II 21.40 uur. Marcus Welby Een jonge onderwijzeres, patiënte van dr Marcus Welby, krijgt te horen dat ze n.og maar enkele maanden te leven heeft. Deze wetenschap bezorgt haar een enorme schok. Ze trekt zich terug, wil niet meer voor de klas staan wordt volkomen apatisch. Di assistent van dr. Marcus Welby zich de moeilijkheden van het erg aan. Hij probeert haar ervan te overtuigen dat ze zich moet neerleg gen bij het onontkoombare. KRO Ned. II 20.20 uur. Herhaling program prof. Presser Het in mei van dit jaar uitgezonden televisieprogramma over Professor Jacob Presser, die kort daarvoor was overleden, wordt door de VARA her haald. „Dingen die niet voorbij gaan." is de titel van de uitzending.. Het is,» het persoonlijk "geschiedverhaal van" 1900 tot.vandaag, verteLd door .Profes- sor Jacob Presser, in beeld gebracht door Philo Bregstein. Tijdens de re cent gehouden Internationale Film- week te Mannheim werd dit program ma bekroond. „Dingen die niet voorbij gaan" is geen portret óver Presser, maar een poging zijn openhartig le vensverhaal („ego-document," zoals Presser dat noemt) uit te drukken in beelden. DEN HAAG an Zuid-Holland zün bet niet eens met en persbericht van de gemeente Alkc- aade dat een onderzoek heeft uitgewe- en dat de kwaliteit van het oppervlak ewater in de loop van ieder seizoen en ook elk jaar achteruit loopt. Om dit te zouden veel intensie- tcn worden genomen. ik in Alke- x onderzoek. or het hoog- p Rijnland wordt ingesteld, gewezen up «=en verslechtering van ihet biologisch evenwicht. De Kagerplassen en ---aiwel het zün misch weinig of niet vervuild. Het - - by Rijpwetering was vanaf het bèing van het onderzoek van slechte bacterio logische kwaliteit. Over de Reeuwijkse plassen is onvoldoende bekend. In antwoord op vragen van leden van de Provinoiaie Staten delen Gedeputeer de Staten nog mee dat geen overzicht ge geven kan worden over de plaatsen m Zuid-Holland, waai* zwemmen nog wel verantwoord is en waar het beslist on verantwoord is. In het Rünland is even- gebleken dat op de meeste punten werden genomen het wa als zwemwater. In de Kagerplassen, de Noord Aa en de Bijlen kan op plaatsen waar geen invloed merkbaar is van lozing van afval en pol- derwater. en op momenten dat er geen grote waterbeweging in de boezem is. Ojoekwoe vraagt asiel in Zwitserland BERN (AP) De voormalige Biafraan- se leider Odoemegwoe Ojoekwoe tracht asiel in Zwitserland te krijgen, nu hij zijn toevluchtsoord Ivoorkust moet verlaten Dit blijkt uit een verklaring van he Zwitserse ministerie van Justitie en Poli tie, waarin staat dat de mogelijkheden voor verlening van politiek asiel aan Ojoekwoe „op het ogenblik onderzocht worden". Al sedert hij in januari Nigeria verliet, deden geruchten de ronde dat Ojoekwoe zich in Zwitserland zou i tigen. Video over sabotage en drugs jrden In het programma „Video" zal een inventc Tenslotte een samenvattende reactie op het televisie-interview met de staats- een interview met de minister W. den Toom van Defensie. Voorts geeft „Video" enkele gegevens o r^ de belaïigstéllihg voor televisieamusementsshows, zulks ndqr .aanleiding van de programma's rrj.et o.a. Rudi Carroll en Paul. van Vliet. i samenvattende reactie op hét teïévisieinterview mét dé'dé staats- or Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, over behandeling van dit onderwerp zal onder meer een gesprek worden prof. J. Stolpers, voorzitter van de Raad voor de Jeugdvorming. t onder redactie van Kees van Langeraad m.m.v. Netty Rosenfeld, en de Afdeling Studie en Onderzoek Van de NOS. De produktie berust bij Ank Molenaar, de regie by Nico Timmerman. Morgen NOS Ned. II 21.35 uur. Tenslotte secretaris i drugs. Bij c gevoerd m Henk Teeu Iladimassa kan ook dit jaar een parel tje aan de VARA-kroon worden, voor zover deze omroep althans zo'n vorste lijk attribuut op prijs stelt. Er zijn nogal wat wijzigingen, met name wat presentatie betreft. Het programma wordt nu in een vast decor, door Peter Gabriëlse speels genoeg gemaakt om allerlei spelmogelijkhedcn toe te laten. Bovendien is er nu plaats voor publiek dat direct, dus helemaal echt, reageert. Het leek deze eerste aflevering een voordeel te betekenen. De vaste ploeg bleef, met ditmaal Berend Boudewijn als goede invaller voor Ton van Duin hoven. Toegevoegd werden Cees (nieu we Pipo) van Ooyen en Tim Krabbé en ze pasten zich goed in. Hadimassa bleef vooral lichtvoetig. In Frcnkel Franks teksten zat uiteraard een satirisch element, maar Dimitri bleef vooral op amusement mikken. Weldadig zo tegen het weekeinde. We hopen vaak in de gelegenheid te zijn Hadimassa te zien in dit seizoen. Bij de NCRV zagen we Farce Majeure. Programma dat vooral zwaarvoetig Avordt, zich log en plomp op steeds dezelfde dingen (milieuvervuiling, Luns, milieuveiwuiling en milieuvervuiling concentreert. FM mikt vooral op satire en mist te vaak humor. Als het pro gramma zo blijft, hopen we vaak in de gelegenheid te zijn op FM-avonden naar het andere net uit te wijken. By de NCRV was ook Hier en Nu paraat. Met een special echter, zodat de kans werd gemist om nieuwsachter- gronden te brengen (conclusie na de Kamerdebatten, Ambonczenzaak, sabo tage enz. enz.). De special was seini- actucel, ging over politieproblemen en gaf weinig echte informatie voor de leek. Ombudsipan Marcel van Dam vocht twee robbertjes rpet de Vreemdelingen dienst over, in zijn versie, nogal aan vechtbare zaken. Maar Avel strikt indi viduele gevallen. De rubriek is eigen- lijk opgezet tegen veelvuldig voor komende misstanden, dachten wij. Marcel is overigens op jacht naar „groot wild": misstanden in de medi sche wereld. We zullen er wel meer Vg. Orgelconcert in St-Bavo naanden geleden waren de organiste Claire-Alain er. :ist Maurice André in Neder- i speciaal voor de NCRV-tele- dit tweetal op het scherm, waarin Avorden uitgevoerd het orgel koraal „Ich ruf zu Dir, Herr Jesu Christ" van Johann Sebastian Bach en de sonate voor trompet en orgel in D gr. t. A'an Henri Purcell. Zondag NCRV Ned. I, 20.10 uur. De NOS-televisie zendt morgen een filmimpressie in kleur uit van Califor nië, die werd gemaakt door de be roemde Franse fotograaf Cartier Bres son. Aanvankelijk wees Bresson het Amerikaanse aanbod tot het maken van deze film af: hij vond de grote filmcamera's te log en te onhandel baar om er het echte leven "mee vast te leggen. Toen hem vervolgens in een wijnmandje een lichtgewicht 46 mm camera werd aangeboden, gaf hij toe. Het was de eerste keer dat Bï-esson met kleur werkte. Zondag NOS, Ned. I 16.30 uur. onder de titel „Wie wijst Gerard Cox de weg in Hilversum?". Gerard Cox is naar niets minder dan de befaamde Gooise Matras op zoek. Op zijn speurtocht wordt het oorspronke lijk doel Aveliswaar wat uit het oog ;rlore bewerking door Jaap van de Merwe van het bekende liedje Au clair de la Lune komt Gerard Cox bij kent u deze melodie?" uit. Het voor dit programma is afkomstig van de journalist Hort Ebert uit Hamburg en het is via Duitsland II onder de titel „Erkennen Sie, die Melodie?" .al twee seizoenen te zien. De Nederland- verigens geen regelrechte genheid zijn dit Duitse tele^ ontvangen van deelneming moeten worden uitgesloten en in de tweede plaats en dat was een veel groter bezAvaar omdat de samenstelling in Duitsland een opvallende eenzijdig heid vertoont. Daarom is een redactie commissaris gevormd, bestaande uit Jurriaan Andriessen, Harry de Groot, Leo Riemens, Dick van Bommel en David Koning, die de opdracht kreeg fragmenten te zoeken uit een zo breed mogelijk repertoire, alsmede de bijho rende vragen op te stellen. Er zijn steeds drie kandidaten, een voor ope ra, een voor operette musical. Zij krijgen elk eeq scène te zien uit een bekend repertoirestuk, maar in verkeerde kostuums in een verkeerd decor. Daarover worden dan twee vragen gesteld. Vervolgens wordt de scène gespeeld en gezongen, in het goede decor. In aansluiting daarop krijgt elke kandidaat^' Zondag NCRV, Ned. I 20.25 uur. SPORT OP TV EN RADIO In het programma „Studio Sport" van de NOS-televisie morgen van 19.30 tot 20.20 uur en A'an 21.10 tot 21.35 uur via Nederland I, komen behalve flit sen van enige voetbalwedstrijden de volgende onderwerpen voor: Biljart interland NederlandBelgië in Bre da; paardenkoersen om de Grote Prijs van Nederland in Groningen; basketbalwedstrijd Flamingo'sPunch te Haarlem; tafeltenniswedstrijden om de Europa Cup tussen Nederland en Ierland in Dordrecht. Lijn" n Museum Fodor, Keizersgracht 609 Amsterdam, worden tot en met 15 november hoogtepunten geëxposeerd uit de collectie van het Stedelijk Museum. Er zijn Averken te zien o.m. van Jongkind, Manet, Monet, Gau guin, Bonnard, Cézanne, Van Dongen. Picasso, Kandinsky, Rouault, Sluyters en Mondriaan. de Glorie van Feijenoord. Verdei Averken mee Wilma Driessen, Sylvia de Leur, Corry van Gorp, Frans Vro lijk, de violist Peter LeBlanc en een ballet onder leiding van Lyn Wolseley. De muzikale leiding heeft Rogier van Otterlóo. Samenstelling: Gerafd Cox en Rob Touber. Produktie en regie: Rob Touber. Ned. II 20.20 uü. de NOS-radio 7.00 i Hilv. en van 18.05 tot 18.30 uur via Hilver sum II wordt aandacht besteed aan betaald en amateurvoetbal; overzich ten en uitslagen hockey-, handbal- en korfbalcompetitie; paardenkoersen. ..Langs de Lijn" wordt gepresenteerd door Fred Racké en Bert Corporaal Samenstelling en regie: Roel Ren- gers. mofoonmuzielt en reportages. (7.33-7.388 Van (15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws. 16.03 hBeursbe RA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8,22 weerbericht en mededelingen. 17.15 Blues Spitsuur Amsterdam (verv.). 9.10 Stereo: negrospirituals cn Gospels. 17.55 AVecg

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2