fiddle Somant Justitie speurt in Capelle a/d IJssel naar Zuidmoluks hoofdkwartier GROOTSCHEEPSE ACTIE VAN POLITIE Premier De Jong wijst harde lijn af Chirurgisch team geeft meisje van tien nieuw gezicht DODEN EN SCHADE BIJ BRANDEN IN 3 GROTE STEDEN Inzet van helikopters, amfi bies Al 7,3 miljoen voor schip van Rode Kruis Kind gedood door heipalen Nog clrie operaties nodig apengracht 32, L^idea postbus 11, teleioon 22244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V, Leiden Directeur: Drs. J H. M Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chefredactie: H P M Heruer .dvertenties (excl. B T.W.) f 0.23 p mm. Telefoontjes 2,10. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement (bij vooruitbetaling) p week t l,2f 62e jaargang, no. 18.181 DONDERDAG 15 OKTOBER 1970 .DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 56. maand 5,40, kwartaal 16,15, franco per post 19,05. T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.04 uur Blood, Sweat and Tears; 19.30 uur Wat een familie; 20.30 uur De dief van Washington; 21.20 uur De wereld op wielen; 21.50 uur Jos Brink Show. Nederland II: 20.30 uur Laurel en Hardy; 20.50 uur Film over India; 21.30 uur Film over Fellini; 22.25 uur Zoon des mensen. KOUDE NACHT wolkenvelden Plaatselijk nachtvorst, morgen ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag Overwegend matige zuidoostelijke wind (Van een onzer verslaggevers) APELLE A.D. IJSSEL Van vanmorgen 9 uur af is het Zuid- Molukse woonoord „IJsseloord" te Capelle a.d. IJssel door de jksrecherche, gemeentepolitie en marechaussee hermetisch fan de buitenwereld afgesloten geweest tot vanmiddag rond Ken uuf. Dit in verband met een grootscheepse onderzoekings- aktie op last van de Rotterdamse officier van Justitie, die de iktie ondernomen had in overleg met de Haagse officier van Justitie en de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof. Yaar verluidt zou de Justitie op zoek zijn naar het Zuid-Molukse oofdkwartier, dat onder meer de bezetting van de Indonesische smbassadewoning in Wassenaar destijds voorbereid heeft. Bo- endien werd gespeurd naar aktieplannen en naar verboden wa- iens. Vanmorgen zijn hierover direkt al vragen in de Tweede (amer gesteld. Aan de grootscheepse onderzoekings werk ten enige honderden mare- es mee met de rijksrecherche en aantal leden van de gemeente- olitie. Bovendien cirkelden vandaag oige militaire helikopters boven het oonoord. Vijftien amfibiepantserwagens erden ingezet om te zorgen dat het oonoord tijdens de onderzoekingen ermetisch van de buitenwereld afge- oten bleef. Niemand mocht meer In uit het kamp. Ir „IJsseloord'. dit buiten de be- tuwde kom van Capelle a.d. IJssel aan voet van een dijk in een bocht van e Hollandse IJssel is gelegen en een esloten geheel vormt, wonen ongeveer 50 Zuidmolukkers in omstreeks 150 •oningen. Deze woningen werden gelijk- jdig doorzocht. Bij verhoren van de drieëndertig Zuid- ïolukkers, die onlangs de Indonesische mbtswoning in Wassenaar bezetten, zijn ADVERTENTIE Er zijn verwachtingen gewekt Er zijn verwachtingen ge wekt door een Kerk, die bet niet laten kon een bericht vol hoop te verspreiden on der alle volken. Overal m de wereld treft men nu mensen aan. die uit dat evangelie proberen te leven en te werken. Dat vraagt inzet en moed. Het vraagt ook geld. Geld om het evangelie in je eigen Afrikaanse taal vertaalbaar te krijgen; dan kan je er be ter in doordringen. .Geld om hongerigen te leren, hoe de aarde ook in India of op Haiti meer voedsel kan ge ven. Geld om zieken te ge nezen en gehandicapten te helpen. Zo blijft het uitzicht open. Er zijn-verwachtingen ge wekt ook ten aanzien van onze solidariteit met zwoe gende christenen in Afrika Ons antwoord moet duide lijk zijn. Er is op Wereld missiedag, 18 oktober, een kerkkollekte. Er is ook een giro-aktie: giro 8725 - Ln.v. PMW - Den Haag. *aowijzingen verkregen dat enige inwo ners van IJsseloord deze bezetting heb ben voorbereid en uitgelokt, aldus de officiële mededelingen vanmorgen over het doel van de grootscheepse actie. Bij het onderzoek van vandaag hoopt de Rotterdamse officier van justitie te i kunnen overgaan tot aanhouding Van bepaalde personen, het opsporen van j materiaal dat. gebruikt werd bij de voor bereiding van de bezetting en het op sporen van verboden wapens. 7.0 werd gezegd In hel Kamp begon men direct op grote schaal niet behulp van metaal detectors te zoeken naai wapens. Eén Zuidmolukker werd reeds bij het begin van de actie in een personenauto van de politie uit het kamp naar elders over gebracht. Een Nederlandse jongen, die bij een Ambonees vriendje op bezoek was, /.ei toen hij uit het kamp kwam, dat een aantal Molukkers getracht had in allerijl nog wapens uit. het kamp te brengen. Tegen eenuurftv^Jn de aktie ten einde. Inwonërs van Capelle die hei af gezette terrein mochten veriaten, ver- telden, dat ieder huis in het woonoord minutieus is onderzocht met metaalde tectors. De bewoners moesten tijdens het onderzoek allen in hun eigen huis blij ven. Ook het gehele terrein wend door zocht, vermoedelijk op wapens. Gedurende de gehele aktie heeft een vaartuig van de rijkspolitie te water op de Hollandsche IJssel gepatrouilleerd om er voor te zorgen dat aan de zijde van het water niemand het kamp kon verlaten. gisteravond bü de inzameling voor het hospitaalschip voor het Rode Kruis, de Henri Dunant II, weer eens van haar betere zijde zien. In de televisie- uitzending, die ruim vijf uur duurde, kwamen tal van artiesten en sport- figuren hun steentje bijdragen en op roepen tot het geven van een bedrag. Hv, streefbedrag van de organisatoren was vijf miljoen. Al even na half één Icon presentator Henk van Stipriaan melden, dal dat bedrag bereikt was. Maar het geld stroomde door. Binnen een uur was er nog eens twee miljoen bij. Het uiteindelijke bedrag is niet alleen afkomstig uit de huis-aan-huis- collectes, maai- ook allerlei schenkin gen van bedrijven, verenigingen en particulieren waren daarbij inbegre pen. Aan de telefonische toezeggingen van bedragen zat nog een venijnig staartje. In totaal moest van het vanmorgen bekende eindbedrag van 7.3 miljoen ongeveer een ton afgetrokken worden, omdat wel toezeggingen gedaan waren, maar daar was het bij gebleven. Van de kant van het hoofdbestuur van het Rode Kruis kon men echter meedelen, dat het bedrag er ook wel weer bijge teld kon worden, omdait dat vanmor gen nog wel binnengekomen was. De \Tij gemakkelijke coördinatie, zo als die gisteravond met computers in de Ahoy'-hallen in Rotterdam kon plaatsvinden, was er vanmorgen niet meer; de computers waren inmiddels Prinses Margriet was gisteravond ook aanwezig by de actie voor het nieuwe hospitaalschip voor het Rode Kruis. Kennelijk amuseerde zij zich bijzon der goed. alweer afgebroken. Een nieuw eind bedrag wordt nog deze week verwacht en zal volgens het Rode Kruis boven de acht miljoen liggen, waardoor er geen enkel financieel probleem meer zal bestaan voor de bouw en aan schaf van de Henri Dunant II DEN HAAG (A.N.P.). Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vinden dat gemeenten, die hun gemeentelijke zwem baden op zondag gesloten houden, in strijd met de geest van de zondagswet handelen. Zij antwoorden dit op vragen van het lid van Provinciale Staten, ir. N. F. I. Schwartz (D '66). Aan het ge meentebestuur van Hardinxveld-Gies- sendam hebben G.S. gevraagd zich op nieuw te beraden over de sluiting van het zwembad op zondag in die gemeente. Israël heejt gisteren de twee Algerijnen vrijgelaten die 14 augustus bij een tussenlanding van een BOAC-vliegtuig in Tel Aviv door Israël gevangen werden genomen. Links: majoor Khalib Jaloul, rechts Ali Belaziz. USSE Op een bouwwerk in de nieu we woonwijk de Poelpolder is gistermid dag de zevenjarige Marcel Taling uit Lis- dodelijk verongelukt. Het slachtoffer Werd verrast toen een stapel heipalen. Waar hij en enkele van zijn vriendjes Waren opgeklauterd, plotseling begon te ichuivcn. Bouwvakkers die op de angstkreten an de kinderen toesnelden zagen aan- ankelijk slechts een kind dat met zijn 'een tussen de palen bekneld was ge- aakt. Huilend vertelde deze echter dat ajn vriendje nog onder de palen lag. "«'adat de bouwvakkers de zware obsta kels hadden verwijderd kon een te hulp leroepen arts slechts constateren dat 'et kind reeds tengevolge van zwaar hoofdletsel was overleden. Nixonplan door Hanoi en Vietnam verworpen SAIGON (AFP) Noord-Vietnam en de Vietkong hebben Nixons jongste vre desvoorstellen verworpen. „Het Zuid- vietnamese volk en de VRR veroordelen de valse vredesvoorstellen van Nixon scherp en verwerpen ze", aldus de pre mier van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam, Hoeynh Tan Phat. Misdrukken van postzegels voor ruim 19 mille AMSTERDAM (ANP) Veertien mis drukken van postzegels van 25 cent, uitgegeven ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van het Koninkrijks instituut. hebben gisteren op de najaars veiling van de Nederlandse Postzegel veiling in Amsterdam 19.600 gulden op gebracht. De zegels werden begin van dit jaar door het postkantoor in Gronin gen verkocht. (Van- o e parlementaire redactie) DEN HAAG Premier De Jong wijst de „harde lijn" bij de orde handhaving af. Hij voelt niets voor een speciale op roerpolitie. De Kon. Marechaussee krijgt geen eerste plaats bij de handhaving van de openbare orde. Premier De Jong zei dit vanmorgen in de Tweede Kamer in zijn antwoord op de politieke beschou wingen naar aanleiding van troonrede en miljoenennota. Hij stelde dat de controle op de wets- naleving bij gemeente- en rijkspolitie in goede handen is. De minister-president liet een opvallend gematigd geluid ho ren, toen hij sprak over „wet en orde"'. De problemen van gezag en vrijheid kunnen niet met een eenvoudig ant woord worden afgedaan. De democra tische rechtsorde in ons land is een open systeem, dat voortdurend aan verande ringen onderhevig is. Men zal er begrip voor moeten hebben dat in een tijd van snelle emancipatie nieuwe normen en gedragsregels ont staan. De minderheden zullen ook in ons land leefruimte moeten hebben. Wij moeten grote terughoudendheid betrach ten in het optreden tegen bepaalde uitingen of gedragsvormen die ons niet aanstaan, zei premier De Jong, die ook van minderheden tolerantie eiste. De premier stond vrij positief tegen over de gedachte van drs. Schmelzer (KVP) om de nieuwe Tweede Kamer direct na de verkiezingen bijeen te laten komen om te onderzoeken of een aan beveling kan worden opgesteld voor de SABOTAGE OP YPENBURG (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Eerst vandaag is bekend geworden dat na het weekeinde van 18 op 20 september op de vliegbasis Ypen- burg een opzettelijk geval van vernieling is ontdekt Maandagmorgen 21 september bleek namelijk bü de dagelijkse controle van de startbaan dat de installatie voor het opvangen van straaljagers, die niet tijdig tot stilstand kunnen komen, on klaar was gemaakt. aanwijzing van een formateur of infor mateur. Hierdoor wordt een grotere open heid verkregen. Een bezwaar kan zijn, dat er bij deze werkwijze ook veel achter de schermen gedaan kan worden. Het door mr. Van Mierlo (D '66) en drs. Den Uyl (PvdA) aangekondigde initiatief- wetsontwerp inzake de rechtstreekse verkiezing van de formateur en het in voeren van het districtenstelsel achtte de premier onnodig. Hij wees op het verschil van inzicht hierover in de staatscommis sie Cals-Donner, dat dan ook geen advies kon geven, dat mocht rekenen op een tweederde meerderheid. Premier De Jong vond dat het wegnemen van het onbe hagen bij de kiezers vooral een zaak was van de politieke partijen en niet van een wijziging van het kiesstelsel alleen. Pas als het vernieuwingsproces binnen de partijen is uitgewerkt, valt te bezien of wetswijzigingen nodig zijn, aldus de pre- BRUGSTORT IN; WELLICHT 40 DODEN MELBOURNE (Reuter). Bü de instorting van een in aanbouw zijnde brug te Melbourne zijn vermoedelijk meer dan veertig mensen om het leven gekomen. Vanmorgen stortte een staal- betonnen deel van de brug met een ge wicht van 2000 ton op houten keten, waarin werklieden aan het schaften Volgens de politie zijn tot dusver 23 j doden geborgen, worden er 21 mensen vermist en zijn 24 mensen ernstig ge- De desbetreffende brug is de West Gate Bridge over de rivier de Varra, waarvan de bouwkosten 42 miljoen dol lar (168 miljoen gulden) bedragen. De brug met acht rijstroken zou begin volgend jaar geopend worden en het westelijke deel van Melbourne met het centrum verbinden. Zeventig a tachtig man was aan het werk op of bij het later ingestorte brug- deel, dat een val maakte van ongeveer veertig meter. Na de instorting braken branden uit, die evenwel spoedig be dwongen werden. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De grote brand die gistermiddag in het woningtextielbe drijf Van Mentz aan de Paviljoens- gracht in Den Haag woedde, heeft zoals in een deel van de edities is gemeld, aan één persoon het leven gekost. Het slacht offer was de 72-jarige werknemer J. van 't Riet. Bij het uitbreken van de brand moet de man zich op de tweede verdieping be vonden hebben. Daar werd twee en een half uur na het uitbreken van de brand door brandweerlieden zijn stoffelijk overschot gevonden. Twee andere per soneelsleden weiden met rookvergifti ging in een ziekenhuis opgenomen en een vierde werknemers brak zijn been en kreeg een brilleglas in de mond toen hij van de tweede etage naar beneden De brand in het woningtextielbedrijf in Den Haag ging gepaard met een grote rookontwikkeling. Een bejaarde werknemer van het bedrijf vond de dood in de vlammen. sprong in een door buurtbewoners op gehouden kleed. Dit scheurde echter en de man kwam met het hoofd op de grond terecht. Bij 'n brand in Amsterdam kwam gistera vond een 24-jarige man om het leven. Zijn woning op de derde etage werd in de as gelegd. Het elf maanden oude zoontje van het slachtoffer werd met ernstige brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. Van de oorzaak van de brand is tot op heden niets bekend. Een brand in een koelveem in Rotter dam heeft gistermiddag een miljoenen- schade aangericht. Het gebouw was ge vuld met vlees tot een waarde van zeker 1,2 miljoen gulden. Het gebouw was verzekerd. (Vau een onzer verslaggevers) TILBURG De Nederlandse plas tische chirurgen, dr. J. Hage, dr. Honig en dr. Van der Meulen hebben in bet St.-Elisabethziekenhuis te Tilburg een zeer ingrijpende operatie uitgevoerd op een tienjarig meisje uit Curacao, waar bij de oogkassen ruim vier centimeter naar elkaar toe zün verplaatst Het meisje, dat een aangeboren ge- zichtsverminking had (het zogenaamde tókkergezicht, waairbij de ogen zeer wijd uit elkaar zijn geplaatst) had al enige operaties moeten ondergaan wegens een gespleten verhemelte en andere ge boorteafwijkingen iii het gezicht De spectaculaire ingreep werd inge leid met een door de neurochirurg dr. T. A. Lie uitgevoerde operatie, waarbij de hersenen werden losgemaakt van de oogkassen. Deze eerste ingreep duurde twee uur. Daarna volgde de tweede in greep. namelijk het losbeitelen van de oogkassen zonder beschadigingen. Deze operatie nam tien uur in beslag. Beide ingrepen zijn feilloos geslaagd. Het meisje zal nog drie operaties moe ten ondergaan met tussenpozen van tan- minste een half jaar. Dit komt in zo verre goed uit omdat het hoofdskelet van dit meisje uit de tropen omstreeks het vijftiende levensjaar volgroeid is. Dr. J. Hage is verbonden aan het St.- Elisabethziekenhuis Tilburg, dr. J. var. der Meulen aan het Dij kzichtziekenhuis te Rotterdam en dr. C. Honig aan het Academisch ziekenhuis te Utrecht. BRUSSEL (AP) Engeland wil een overgangsperioede van zes jaar voordat het lid wordt van de Europese Econo mische Gemeenschap. Dit heeft een Britse woordvoerder gisteren in Brussel meegedeeld. In deze periode kunnen de Britten zich aanpassen aan de Europese land bouwpolitiek zo heefi sir O'Neill de assistent van de Britse minister voor EEG-zaken Geoffrey Rippon gezegd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1