IVOOR JAN JANSSEN RUST EN GEEN TOUR MEER Andreas Kuyken: „Ik bewonder fantasie in Nederlands spel Joego-Slavië twee punten rijker Indien repeteerde in koers Duindigt Gezin won van wielerwereld Roeiend over het Kanaal Voor Ajax- Sparta lastig parkeren ENURTAIN KOMT NIET j hebl (Van onze sportredactie) PUTTE Hij was er niet bij in Putte-Kapellen. De ten^ir vedette moest op eigen grond verstek laten gaan. Hij was zelfs niet bij de deinende massa toeschouwers, die hun favorieten voor de laatste maal in het seizoen wilden zien strijden. „Wat moest ik daar?" Hij haalde de schouders op en een afwezige blik dwaalde langs de half opengeslagen gordijnen naar buiten. „Ik heb er genoeg tussen gezeten. Voor mij hoeft het niet meer. Dit jaar tenminsteJan Janssen rust uit. De ver moeienissen van het afgelopen wielerjaar hebben hem ongenadig gegeseld. Hij is magerderg eworden. Zijn val in ParijsTours tweeëneenhalve week geleden en de bijkomende complicaties hebben hun sporen nagelaten. Jan Janssen, de spraakzame, de grote triomfator, is veranderd. Weggevlucht uit de rumoerige, onstuimige sfeer van zijn wielerleven zijn er nog de herinneringen. Rust is het enige, waarnaar hij verlangt. „Praat me niet meer over de fiets", „Ik wil hem niet meer zien. •en rust, hier, thuis, bij mijn gezin, .eb ze te lang gemist. Nu heb ik gelegenheid en die zal ik uitbui ten ook. Volledig". Over de toekomst wil hij wel praten. „Dit jaar stap ik niet meer op de fiets", zegt hij beslist. „Eind van het jaar begin ik misschien weer met trainen. Maar een wedstrijd, nee. Ook geen zesdaagse. Misschien in het voorjaar. Twee wil ik er nog wel rijden, Grenoble en Groningen, maar zeker is dat nog niet, dat bekijk ik mettertijd wel. En volgend jaar ook geen Tour meer voor mij. Dat laat ik aan de jongere renners over. Alleen wat criteriums rijden, klassiekers of minder zware etappewedstrijden, verder Bezadigder Jan Janssen is met zijn dertig jaar nog niet te oud voor het wielervak, fysiek althans niet. Maar dit jaar heeft hij de tol moeten betalen voor het steeds een beroep moeten doen op een ijzersterk karakter, op zijn eerzucht die noopte tot de grootst mogelijke presta tie. En nog heeft hij die eerzucht, nog heeft hij dat karakter. Maar er is het laatste jaar veel veranderd. Jan Jans sen is bezadigder geworden. In zijn gezin vindt hij een wereld, die het gewonnen heeft van de wielerwereld. Nog heeft hij geen afscheid genomen van de jacht naar de bloemen en de truien. Maar hij houdt er wel rekening mee. Reeds in het voorjaar zei Cora, zijn vrouw: „Jan is voorzichtiger ge worden". En daarmee was de richting „Parijs-Tours wilde ik nog wel win nen. Maar in de Tour de France ging het al niet zo goed en ik heb bijzonder veel moeten afzien. Daarna veel criteri ums van hot naar haar reizen. Dat heeft aan me gevreten. Ik was dood moe. En nu kan ik wel tegen mijn baas zeggen „ik ben moe"., maar daar ben ik de man niet voor en bvendien zegt ie dan: „kan best zijn, maar daar kan ik niets mee doen". Parijs-Tours wilde ik toch nog winnen. Ik heb een laatste beroep op mijn karakter gedaan en dat was net te veel. De diagnose vap de doktoren was dan ook, dat ik overver moeid was. Parijs-Tours was de drup pel, die de emmer deed overlopen". Jan Janssen rust uit, oververmoeid. Hij heeft te hard gewerkt, maar de oogst in de afgelopen jaren was dan ook overvloedig. Hij kan zich de rust permitteren. In de villawijk van Putte lig zijn prachtig huisje, dat hij vorig jaar betrok. „Mon Repos" staat er met schilderachtige letters op. Zijn gezin heeft er al een hele tijd van kunnen genieten. Nu ook de heeft gefietst. 15? (Van onze sportredactie) DE LIER Andreas Kuyken bewondert de Europese dam- kampioen Ton Sijbrands. Hoe wel zelf allerminst gespeend van capaciteiten op dit gebied, getuige zijn prestaties op di verse grote toernooien, voelt hij zich niet te groot deze be wondering uit te spreken. De Zwitserse dammer, die dit jaar de titel internationaal groot meester verwierf, zegt over Sijbrands: ,,De manier waarop hij vorig jaar de Europese titel behaalde was magistraal". En met merkbare voldoening laat hij erop volgen: „Het was ge weldig dat hij Andreiko voor bleef". Later in het gesprek blijkt waarom het Andreas Kuyken genoegen heeft gedaan dat zijn vriend Ton Sijbrands zich vorig jaar december voor de der de keer de beste dammer van Europa toonde. „Ik mag die Russen niet zo erg. Hun manier van spelen staat me een beetje tegen. Maar ook in het persoonlijke vlak zijn ze me minder sympathiek. Alleen met Tsjegolev kan ik goed opschieten. Voor de andere Russen staat het resultaat van een partij te veel voorop. Ze willen tot elke prijs voorkomen dat ze verliezen. Wereldkampioen Andreiko past aller lei psychologische trucjes toe om je uit je evenwicht te brengen. Die ma nier van dammen vind ik niet zo leuk. Andreiko gaat zelfs zo ver dat hij in een toernooi, waarin het Sonnenborn- Bergersysteem wordt toegepast om de winnaar te bepalen als twee of meer spelers gelijk zijn geëindigd, enige ronden voor het einde gaat uit rekenen of hij het toernooi kan win nen door de resterende partijen remi se te spelen. Op deze manier ontneem je alle aantrekkelijkheid aan het spel. Ik vind dat bij dammen de nodige fantasie te pas moet komen. Maar vooral bij de Russen ontbreekt dat volkomen. Degenen, die wel met fan tasie spelen, zijn de Nederlanders Vooral Ton Sijbrands probeert steeds weer nieuwe spelvariaties te vinden. Ook Harm Wiersma is een vindingrijk dammer. Voor deze manier van spelen heb ik bewondering". Tweede plan Andreas Kuyken. die deze week deel neemt aan een internationaal toernooi in De Lier, heeft het dammen overi gens naar het tweede plan geschoven. Dit toernooi is het eerste dat hij dit jaar speelt, een tweedaagse vierkamp in februari in Bazel uitgezonderd. Voor de 22-jarige Kuyken is op het ogenblik zijn studie theologie belang rijker. In tegenstelling tot Ton Sij brands, die van het dammen vrijwel zijn beroep maakt, is Kuyken niet van plan ooit nog eens professioneel te gaan spelen. „Dammen is een hobby, ik doe het voor mijn plezier. Nu ik een beetje meetel, krijg ik de nodige invitaties. Op deze manier zie je nog wat van de wereld. Ik hecht niet zoveel waarde aan titeltoernooien. Ik doe dit jaar ook niet mee aan het Zwitserse kampioenschap, maar dat komt voor namelijk omdat het in Genève wordt gespeeld, en dat ligt zo'n 250 km van Bazel af, waar ik woon. Bovendien wordt het toernooi in de weekeinden gespeeld en dat komt me niet zo best uit. Op zaterdagavond is er in Bazel genoeg te doen. Danga ik liever Deze laatste opmerking is kenmer kend voor Kuyken. Niet de resultaten zijn belangrijk, maar de manier waarop de partijen worden gespeeld. Dat neemt niet weg dat hij wel inge nomen is met de geldprijzen, die som mige toernooien opleveren. „Ik vind het mooi als ik ergens vijfhonderd gulden kan meenemen maar als ik zeven partijen in een toernooi naar mijn idee slecht heb gespeeld, vind ik het vervelend om er dan nog geld voor te krijgen. Ik heb dan het gevoel dat ik het niet heb verdiend". beginselen bij. „Mijn vader damt met veel fantasie", vertelt Kuyken, die zich door zijn vaders afkomst in rede lijk goed Nederlands uitdrukt. Soms speel ik nog wel eens tegen hem en ook nu verslaat hij me af en toe". Op zeventienjarige leeftijd veroverde Kuyken voor het eerst de nationale titel van zijn land. Nadat Guignard zeventien jaar lang het Zwitsers kam pioenschap had opgeëist en in 1962 de eer voor die daaropvolgende drie jaar aan Jan Cazemir moest laten, behaal de Kuyken tweemaal achtereen het kampioenschap. De laatste twee jaar ontbrak de talentvolle dammer op de nationale titelstrijd als gevolg van zijn theologische studie, die hij echter geenszins met een domineestitel wil bekronen. „Ik heb theologie gekozen, omdat je bij deze studie sec leert denken". Doorbraak Zijn doordraak naar de internationale top kwam in 1965, toen hij voor het eerst aan het toernooi om het Euro pees kampioenschap deelnam en dit debuut glans gaf door een zege op de toenmalige wereldkampioen Tsjegolev. Als vijfde besloot hij dit eerste optre den. Een jaar later kwam Kuyken uit in de zogenoemde Challenge Mondial, het toernooi om uit te maken welke dammer de dan „heersende" wereld kampioen mag uitdagen. Andreiko won deze strijd en veroverde dat jaar de wereldtitel. Kuyken werd in dat toernooi vierde. Pas vier jaar later nam Kuyken weer deel aan het Europees kampioens- toernooi, dat Ton Sijbrands toen, dank zij het veel gewraakte Sonnen- bom-Bergersysteem, juist voor An dreiko beëindigde. „Dat systeem vin den we allemaal waardeloos. Het wordt binnenkort afgeschaft", meent de sympathieke, praatgrage Zwitserse grootmeester. „Het is een ontzettend vervelende manier om een toernooi Ie beslissen, maar helaas blijft het op de grote internationale toernooien van kracht. Ik vraag me af of het systeem ook in de grote titeltoernooien spoedig wordt oogeheven. Het lijkt me niet waarschijnlijk, want in het bestuur van de Europese Dam Federatie is de invloed van de Franse en Italiaanse bonden zeer groot. De bestuursleden zijn voor het merendeel vrij oud en ontzettend conservatief. Zij zullen niet snel tot het afschaffen van het Son- nenborn-Bergersysteem overgaan. Overigens werd Ton Sijbrands bij de vorige Challenge Mondial de dupe van bet systeem ten voordele van Koeper- man. Sijbrands en ik hebben verschei dene keren ertegen geprotesteerd, maar vooral de Russen hebben er geen bezwaar tegen. eZ hebben zelfs een keer bij een toernooi naar Mos kou opgebeld om aan hun bestuur te vragen welk standpunt ze moesten Uitzondering Schuiven" DEN HAAG Uit Calais vertrok gistermiddag om 12.00 uur een roeiteam (overnaadse acht met stuurman) van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas" uit Rotterdam om te trach ten het Kanaal over te steken. De acht werd tijdens de oversteek begeleid door H. M. onderzeebootjager Gelderland, die onder meer de navigatie verzorgde en de scheepvaart attent maakte op het kleine bootje. Ondanks het heiige weer met een zicht van een tot twee mijl en een matige wind uit het noordwesten, bereiken de mannen van de Rotter damse vereniging om even over zes uur Dover. Hoewel eerder vele pogingen werden ondernomen, onder meer door roeiploegen uit Cambridge, Oxford en vorig jaar nog door een roeiploeg uit Amsterdam, is het de eerste maal. dat een dergelijke poging succes had. AMSTERDAM De Amsterdamse politie deelt ten behoeve van de bezoekers van de op 16 oktober in het Olympisch Stadion te spelen wedstrijd Ajax-Sparta mede, dat de parkeerterreinen van het Stadion plein en het IJsbaanpad door een kermis niet beschikbaar zullen De met de auto komende bezoekers uit de richting Den Haag zullen zo veel mogelijk worden verwezen naar de parkeerplaats Haagseweg bij het Luchtvaartlaboratorium, terwijl de parkeerders uit de richting Uteecht via de Europaboulcvard worden ge leid naar de terreinen rondom de Vrije Universiteit en de parkeerders uit de richting Haarlem naar de Prinses Irenestraat en omgeving. LONDEN De verwarring rondom het boksuel tussen Bas van Duivenbode de Spaanse Europese kampioen Ur- tain is beëindigd. Promotor Veerman verklaarde maandag nog dat Urtain niet zou boksen tegen de Engelsman Henry Cooper met de titel als inzet, zodat hij niet behoefde te voldoen aan de clausule in het contract dat hij voor 10 november niet in de ring mocht verschijnen tegen een andere bokser. Maar gisteren tekende Urtain het con tract voor het gevecht met Cooper zodat hij gelijk op 9 november in Rotterdam kan boksen. Zesdaagsezege Bugdahl/Tschan BERLIJN De Duitsers Klaus Bug- dahl en Jürgen Tschan hebben gister avond de 66e zesdaagse van Berlijn ge wonnen. Voor Bugdahl was het de 29e overwinning in een zesdaagse. De Duitsers hadden een voorsprong van ronde op Sercu/Fritz (Belg/Wdld). Peter Post, die in de laatste uren ge koppeld werd aan de Zwitser Fritz Pfenninger. eindigde als derde, op een Op zevenjarige leeftijd begon Andreas Kuyken, zoals hij zegt, „te schuiven". Zijn vader, die op zesjarige leeftijd Nederland verliet en zich na zijn hu welijk met een Zwitserse in Zwitser land vestigde, bracht hem de eerste Andreas Kuyken, waarschijnlijk de beste dammer die Zwitserland heeft gekend, heeft pas twee keer de titel van zijn land veroverd. Graag wil hij deelnemen aan de strijd om het vol gende Europese kampioenschap, dat in Moskou wordt gehouden. „Maar", rea liseert hij zich. „in principe zijn al leen de nationale kampioenen gerech tigd aan deze titelstrijd deel te nemen en ik doe niet mee aan het Zwitserse kampioenschap, zodat ik er niet heen kan, tenzij de bond mij bij uitzonde ring toch wil afvaardigen". (Van onze paardesportinedewerker) WASSENAAR Zonder veel omslag heeft Loring Hanover gistermiddag op Duindigt de draverij over een mijl voor de hoogste klasse op zijn naam gebracht in de - gezien het koude weer - beste km-tijd van 1.20.3. Siderius zette hem meteen aan de kop en in feite was er nooit enige bedreiging, al kwam tegen het slot Fillette Six nog fel terug. Zilvervos kwam wat laat, wel sterk, op en werd derde. Portugal had het moeilijk tegen de stug verdedigende Denen. Dit is het enige doelpunt, dat Portugal de zege bezorgde. Joao schiet de bal in het grote gat dat de tegen de paal geklemde doelman Poulsen heeft vrijgelaten. Op de achtergrond rukken de Denen in „rotten van vier" te laat op. LUXEMBURG Joego-Sla vië, dat zondag in Rotterdam in een wedstrijd voor groep zeven van het toernooi om de Europese voetbaltitel met 11 gelijkspeelde tegen Nederland, won gisteravond in de hoofd stad van het Groot-Hertogdom met 20 van Luxemburg. B(j de rust was de stand 10. Bukal, die tegen Nederland inviel, scoorde de beide doel punten. Een minuut voor de rust gaf hij Joego-Slavië dé leiding. Zeventien minuten na de hervatting bracht hij de stand op 20. Er waren slechts 6500 toeschouwers Luxemburg speelde in de volgende opstelling: R. Hoff man; Kuffer (Flenghi), Pilot, Jeitz en J. Hoffmann; Leszynski en Schmit; Braun. Leonard, Philipp en Kir- Joego-Slavië kwam uit met Mutibaric; Tesvan, Paunovic, Holcer en Stepanovic; Djordje- vic en Pacevic; Jerkovic, Pet- kovic, Bukal en Djajic. In deze groep leidt Joego- Slavië met 3 uit 2 voor Neder land met 1 uit 1, Luxemburg 0 uit 1 en O.-Duitsland speelde nog niet. Portugal Portugal zegevierde gister avond in Kopenhagen in een eerste wedstrijd voor groep 5 van het Europees voetbalkam pioenschap met 10 ovei De nemarken. Het Portugese doel punt werd in de veertigste mi nuut gescoord door Joao. Eu- sebio, die na een jaar weer in het nationale elftal was opge steld, kon niet imponeren. Polen Polen heeft gisteren in Chor- zov in de eerste wedstrijd voop groep 8 met 30 gewonnen van Albanië. Lubanski gaf Po len een voorsprong van 20 door doelpunten in de 18e en 85e minuut. Kort voor het ein de zorgde Szoltysik voor de derde treffer. Ierland groep 6 met 11 gelijkge speeld. Bij de rust leidde Ier land met 10 door Carroll (strafschop). Een kwartier na de rust maakte invaller Brzo- koupil voor Zweden gelijk Onder 23 jaar De elftallen van Polen en Al banië. samengesteld uit spelers onder 23 jaar. speelden in Ti rana met 11 gelijk in een wedstrijd voor het Europese toernooi van die categorie Ja- nik gaf Polen de leiding, Cela scoorde de gelijkmaker. Het elftal van jong Zweden (onder 23 jaar) won in Stock holm met 21 van Rusland Bij de rust leidde Rusland met 10. Na de hervatting scoorde Olie Nordin tweemaal voor Zweden. De Engelse jeugd won in Lei- cester de wedstrijd vooi het toernooi voor landenteams van spelers onder 23 jaar tegen West-Duitsland met 3t. Bij de rust leidde Engeland met 21. Voor de Engelse doel punten zorgden Royle, Robson en Kidd. Weist scoorde voor West-Duitsland. Runners-up Cup ln de eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de Runners Up Cup heeft Hibernian Edinburg gistera vond op eigen terrein met 2 0 gewonnen van Vitoria Gui- maeres (Port.). Doelpunten kers: Duncan en Sten ton. De eerste ren werd een prooi voor Red Pepper die door Dieter Weiss tijdig naar voren werd gebracht en tot slot een fel duel met Rozenburg een gering voordeel wist te behouden. De andere drie waren aanzienlijk achterop ge- Rainitri werd door Perkins gemakke lijk van start af voorop gezet in de tweede ren en hij werd nooit veront- In handen Blue Honey won de derde ren, over 1350 meter na een felle eindstrijd met de heel slecht gestarte Goldfinger. Indien repeteerde even voor de Prijs van de driejarige stayers die voor zon dag op het programma staat. Hij deed het kalm, maar had de zaken stevig in handen. De pechvogel was Hielke D die lang leidde, maar vlak voor de eind streep, juist toen Indien toesloeg, in galop ging. Even foutief Gehade Hollandia won op de 2000 meter met autostart onder bedreiging van Flicka vap de Lente, die even foutief was in de bocht, maar wel speed en vorm heeft. PRIOLAPRIJS 2140 m: 1 litis Hollandia (T J Eerenberg) 3.02 - 1.25.8. 2 Irma van Dou ble. 3 Ingrid Roodnoot. Toto wlnn 8.40 pl 3.20 2.90 3.70 kopp 7.70 C Franse competitie PARIJS De uitslagen van de gisteravond voor de eerste divisie van de Franse voetbal competitie gespeelde wedstrijden zijn: Marseille—Sochaux 2—2, »'antes—Metz 0—0. St. Etlenne—Nice 2—1. Nancy—Reims 2—2, Straatsburg—Red Star 2—1. Marseille 15 prr L Pools) 2.46.6 1.23.3. 2 FUcka v d Lente. 3 Gletellng S. Toto wlnn 2.60, pl 3.20 2.50 kopp 24 cov 7.70. LEGALITIEPRIJS 2000 m, met autostart: 1 Hilda 0 (L Schoonhoven jr) 2.48.8 1.24.4. 2 Gr Peace Day. Toto l 2.10 1.20 2.60 - kopp 4.30 2.80 kopp 6 :ov 8.20 trio 297.10. FERREROPRIJS afstand ca 1900 m: •talnltrl (P Perkins) 2.06.4. 2 Lisa Boy. 31ason. Toto wlnn 3.90 pl 2 2.60 kopp 1 Sijbrands blijft winnaar DE LIER Ton Sijbrands, de drie voudige Europese damkampioen, heeft in het internationale toernooi dat in De Lier wordt gehouden, zijn derde overwinning behaald. In de derde ronde versloeg Sij brands de Haïtiaan Germain, die zeer hardnekkig tegenstand bood. De ullslager t (II.)—Kuyken (Zwlts.) 0 Stjbra In Spanje voetbal op zaterdag MADRID Spaanse topvoetbalclubs willen op zaterdag gaan spelen. Reden: supporters verkiezen een zondag met hun gezin boven het bezoeken van wedstrijden. Zaterdag reeds zullen vier wedstrijden in de hoogste divisie wor den gespeeld en men verwacht dat bin nen een jaar de gehele competitie in de hoogste afdeling op zaterdag zal draai en. De clubs verwachten tenminste tien prooent meer toeschouwers

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13