geef iets van ae slijter... Studio 'rofessor J. Tinbergen: [HET GAAT OM DRIEKWART VAN DE WERELD' Brazilië klaagt over vijandig Europa GEZAG CENTRAAL IN DEBATTEN f ll „We moeten de aarde leefbaar maken" Aantal studenten overtreft verwachting verjaardag is overzichtelijk^/ Krachtige taal afgezwakt Verdachten sabotage Assen gearresteerd O '"CETCR 1970 _,l USE COURA bnderricht in gezondheid en hygiëne aan jongens in India. Lager onderwijs in Togo. (Van een onzer redacteuren) pioede is, zoals we langzamerhand wel weten, wereldvraagstuk nummer i geworden. We lezen erover. We zien bijna dagelijks armoedebeelden de televisie. Nare beelden. Maar we zijn er geleidelijk aan wat aan wend geraakt. De afgelopen tien jaren het eerste ontwikkelings- :ennium heeft ons op dat troosteloze gebied wat afgestompt. We iden die ellende in driekwart van de wereld wel verschrikkelijk. Maar doe je eraan? Ieder van ons heeft het gevoel machteloos te staan jenover zulk een onafzienbare problematiek. Natuurlijk zijn er ook heel Lt mensen die al die ellende niet zoveel zegt. Toch dienen ook zij te seffen dat armoede één van de bronnen is waaruit de oorlog, en daarmee uk de kernoorlog, kan voortvloeien. Misschien is dat voor die mensen en reden eens te gaan peinzen over de manier, waarop in het tweede ïtwikkelingsdecennium 19701980 gearbeid moet worden in „het ndschap van de armoede" (een groot deel van de wereld) om er enige elvaart te brengen. „De onverschilligheidscultuur" is een gevaar voor de toekomstige leefbaar heid van onze aarde. Wat wij nodig hebben is een gevoel van roeping om bij te dragen tot de oplossing van de werkelijk grote vraagstukken. En Tinbergen bedoelt daarmee beslist niet om maar een actueel voor beeld te noemen het gekrakeel en de drukte over een uitkering ineens van f 400,—. Er bestaan in de wereld, vooral in de arme landen, talloze taboes.Tinbergen zegt dat we voorzichtig moeten expe rimenteren om ze af te schaffen. Maal laten de rijke landen maar niet al te zelfbewust zijn op dat gebied. Ze heb ben zelf ook heel wat taboes: de rassendiscriminatie in enkele rijke landen, het verzet tegen de gezins- isschien is dat voor die mensen een tens te gaan peinzen over de waarop in het tweede ont- ckelingsdecennium 1970-1980 arbeid moet worden in „het land- 1 de armoede" (een groot deel 1 de wereld) om er enige welvaart brengen. de onverzadigden, de onver- de gegrepenen, zullen er tandig aan doen zich eens de tijd om het boek van. professor J. "Tinbergen over de armoede Een wetenschappelijk werk, fct zich laat lezen als een boeiende tuigenis van een man die jarenlang de wereldarmoede bezig is ge- ie nu zijn hart uitstort op 1 wijze die stil maakt, je de vuisten ket ballen en je tot de overtuiging :ngt dat „het zo echt niet langer it is duidelijk dat armoede niet al- i kwestie is van geld. Maar in rijke landen hebben de mensen nu nmaal geleerd alles in geld uit te ukken. Die mensen moeten de vol- nde cijfers wel iets vertellen. In de erenigde Staten is het gemiddelde komen hoger dan f 11.000. wat niet wegneemt dat ook in dgt nd miljoenen bittere armoede lijden. West-Europa is het gemiddelde in- f 5500,— In Azië, Afrika en iid-Amerika komt het niet boven 350,— uit. inbergen verkent in zijn eerste boek rst de armoede. Hij neemt geen tr de mond. Heilige huisjes tziet hij niet. Als hij schrijft over t feit dat het armoedevraagstuk nog rergerd wordt door de bevolkings- P cplosie, trapt hij natuurlijk op vele Dan immers komt ook de ge- .7 jortenregeling ter sprake. Maar laten we beseffen dat het gaat om het leven van zo'n twee miljard mensen, verdeeld over ongeveer 100 staten en meer dan drie werelddelen. Laten we ook beseffen dat het niet minder gaat om de vraag: revolutie of hervorming; om plotselinge verande ring of om stap-voor-stap. En laten we dan ook niet blind blijven voor het feit dat de internationale structuur de meest verouderde is die wij kennen. Die structuur kan het wereldomvat tende vraagstuk niet meer aan. De politici denken overal nog in nationale termen. Ministers vinden dat zij in de eerste plaats een nationale verant woordelijkheid hebben. De cirkel lijkt gesloten. De nationalistische cultus, ook van combinaties als de EEG, is waarschijnlijk de grootste hinderpaal ternationale structuur. Toch is zulk een nieuwe opbouw nodig om de ko mende tien jaar althans te kunnen pogen de armoede terug te dringen. Jammeren helpt ons echter niet. De rijke landen zullen zeer grote offers moeten brengen. De wereld krijgt voor een deel rekeningen gepresen teerd voor een kwart eeuw gebrek _aan mondiaal beleid. „Willen wij nog jets todden voor opf allen, dan zaLfen heel ander beleid 'nodig zijn. Daarin I.„n im-n het toch Armoede is wereldvraagstuk nummer één geworden wel enigszins scheiden van het poli' tiek-militaire." Het is te doen, maar dan alleen door samenwerking en coördinatie op reldschaal. Tinbergen pleit onder dere voor een wereldministerie financiën, voor internationale organi satie van de belangrijkste bedrijfstak ken, voor toezicht op de multinationa le ondernemingen, voor inspraak ovei internationale fusies, voor maatrege len die het de ontwikkelingslanden mogelijk maken jaarlijks hun produk- tie met 7 procent op te voeren, uitbouw van het basisonderwijs Afrika, Azië en Zuid-Amerika, opdat daar in 1980 geen analfabeten i zullen zijn. JACQUES L (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal studenten aan universiteiten en hogescholen groeit alarmerend veel sneller dan tot nog toe werd verondersteld. Nog maar 2 jaar geleden kwam prof. Dalmulder in opdracht van de Academische Raad met een rapport waarin het aantal studenten in 1980 werd berekend op 130.000 hooguit 150.000 duizend. Deze be rekeningen zijn nu al totaal verouderd. Volgens de nieuwste cijfer^ zullen het er 160.000 zijn Het ministerie van Onderwijs en We tenschappen vaart al enige tijd niet meer op de cijfers van de commissie- Dalmulder. Men gaat daar al uit van 150.000 over tien jaar. Het nieuwste cijfer van 160.000 is berekend door dr. D. Jochem, chef van de afdeling studie en planning van de staatsmijnen. Hij verrichtte zijn be rekeningen in opdracht van de eommis- sie-Tans, die de vestiging van de acht ste medische faculteit annex rijksuni versiteit in Maastricht voorbereidt. Deze commissie heeft gistermorgen een tus sen verslag over de stand van zaken aan minister Veringa (O. en W.) aange boden en bepubliceerd. „We \Toegen ons af hoe groot de medische faculteit en de universiteit in Maastricht zouden moeten worden, en omdat we eraan twijfelden of de cijfers van het rapport-Dalmulder nog gelden, hebben we een eigen onderzoek laten instellen", vertelde dr. J. Tans. „Toen we de alarmerende uitkomsten van dr. Jochem hoorden, hebben we meteen contact opgenomen met andere univer siteiten en het centraal planbureau, om te laten kijken of we geen fouten bij de berekening hadden gemaakt. Maar dat blijkt niet het geval. Deze cijfers zijn hard. Deskundigen van CBS en het centraal planbureau, die aan de bereke ning hebben meegewerkt, zullen aan deze cijfers geen enkele afbreuk doen' aldus de heer Tans. (ADVERTENTIE) Prof. dr. J Tinbergen: ,een leefbar 'Agvt52t£'trx f" overschreden, - de armoede van de massa's steeds groter wordt. Honger, werkloosheid, dakloosheid, onvrede en uitbarstingen zijn er het gevolg van. Het welvarende West-Europa ontmoet Politiek tegenwoordig de armoede in eigen huis. Het noemt het, heel netjes, „gast arbeider". Een mooie naam, maar de mensen die achter die naam schuil gaan, worden helemaal niet zo mooi behandeld. Er ontstaan conflicten. planning, de heilige koe melksubsidie (om ook eens dicht bij huis te blijven). (ADVERTENTIE) Over het eten, over de meisjes, „onze" meisjes dan altijd, over de huisvesting we duwen ze in mensenpakhuizen over de hygiëne. Kortom, wanneer we in ons eigen huis worden gecon fronteerd met een van de gevolgen van de armoede elders Turkije, Griekenland, Spanje, Algerije ver liezen we ineens dat kleine laagje vernis dat we zo graag de weidse naam „beschaving" geven. Om van ons christendom, ons humanisme, maar niet te spreken. Fel hekelt Tinbergen wat hij noemt „onze onverschilligheidscultuur." Hij zegt dat'dit een verwordingsverschijn sel is dat de vooruitgang ondergraaft, evenals de ontplooiing van de mense lijke gaven. Voor een deel is dat een reactie op onze grote welvaart en de volledige werkgelegenheid en onze niet geringe sociale zekerheid. Het leefbaar maken van de wereld verstandig aan doen zich eens de tijd te gunnen om het boek van professor dr. J. Tinbergen „Een leefbare aarde" hangt, zo constateert dr. Tinbergen, nauw samen met de keuze van het maatschappelijk stelsel. Kapitalisme, socialisme, communisme? In het wes ten niet zuiver kapitalistisch meer nam de invloed van de staat toe. In het oosten niet zuiver communis tisch meer is begrip gegroeid voor een aantal onweerlegbare economische wetten. Op het gebied van de organi satie van de produktie, de verdeling der goederen, de bevordering van de welvaart, groeien oost en west naar elkaar toe. En dat geldt ook voor het bezit van de produktiemiddelen en voor de aanpak van ontwikkelings- De wereld gaat het tweede ontwikke lingshulpdecennium in. De vooruit zichten ervoor zijn somber. Tinbergen laat er geen twijfel over bestaan. Het eerste decennium heeft niet de nor men gehaald die gesteld waren. Een lokale markt in Dahomey. Schuld van ballingen BRASILIA (AFP) De Braziliaanse delegatie op de interparlementaire ferentie in Den Haag heeft tijdens haar reis door Europa „de grootste vijandig heid" ontmoet, zo heeft de leider var deze delegatie, Flavio Marcilio, bij zijn terugkeer in Brazilië verklaard. Hij zal bij president Medici een verslag uit brengen waarin hij wijst op het voort durend vijandige klimaat in Den Haag en verscheidene andere Europese lan „Hier in Brazilië" weten wij nog j geen vijfde deel van wat er in de wereld over ons land wordt gezegd", Meer dan twee miljoen lezers vinden Studio het meest overzichtelijke en plezierigste radio/tv- magazine in Nederland. Boordevol uitgebreide toelich tingen en boeiende reportages. Studio biedt meermeer informatie over wat zich voor en achter de camera's en microfoons afspeelt. Ook kunt niet zonder een kaart zonder postzegel ons antwoord- het dynamische radio/tv-magazine van de KRO biedt meer...veel meer! (Van paofeanehtasre redactie) DEN HAAG De regeringspartijen hebben het kabinet-De Jong ook in zijn nadagen niet wijle afval len. Tijdens de algemene politieke beschouwingen hebben de fractieleiders van de regeringspartijen gisteren de ploeg van De Jong vele schouderklopjes gegeven. In de beschouwingen stond vooral de ge- zagshandhaving centraal. De troonrede had hieraan aandacht geschonken, VVD-leider Geertsema en de nieuwe CHU-lüstaanvoerder Udink hadden hierover krachtige taal gesproken. Ook de leider van de VVD In de Eerste Kamer. mr. Van Riel. had zich eind vorige week in niet mis te verstane woorden over een krachtige handhaving van de openbare orde uitge laten. Daar had oppositieleider Den Uyl geen goed woord voor over. „Doordat het kabinet geen leiding geeft aan de vernieuwing is een gezagsvacuüm ont staan, waarin de Vdinks, Geertsema's en Van Ricis paniek zaaien". Omdat vooral enige topfiguren van de CHU zich voor krachtige handhaving hadden uitgesproken, kwam fractieleider MeUema hen in bescherming nemen. „Pure machtshandhaving is de CHU vreemd", zei hij, „wij willen op geen enkele wijze via de macht onze wil aan anderen opleggen". Mk. Biesheuvel (AR) nam duidelijk stelling tegen de figuren dde om een harde handhaving van „recht en orde" schreeuwen. „Zij die de harde lijn voorstaan", Had drs. Den Uyl zich met name kwaad gemaakt op mr. Geertsema over diens „wet en orde'-geluiden. de VVD-leider wilde niet zo veel woorden vuil maken aan de gezagshandihaving. Hij vond gezag nodig om de wet in de rechtsstaat te handhaven. Met drs. Den Uyl vond mr. Van Mierlo dat het kabinet faalt in het leiding geven aan de vernieuwing. Hij noemde het verontrustend dat een sfeer van angst wordt opge roepen, door allerlei acties bijeen te vegen en te sug gereren dat als het ware de revolutie voor de deur FORMATEUR Het gisteren aangekondigde initiatief-ontwerp van PvdA, D '66 en PPR voor invoering van een distric tenstelsel en een gekozen kabinetsformateur, krijgt tn de Tweede Kamer waarschijnlijk geen meerderheid achter zich. De WD staat volstrekt afwijzend tegen een districtenstelsel. De liberale ministers in het kabinet-De Jong zullen weigeren het initiatief-ont werp te ondertekenen, indien de Kamer het zou aan nemen. De KVP voelt niet voor een gekozen forma teur, wel voor een door de Tweede Kamer aan te wijzen formateur. In zijn kritiek op het kabinetsbeleid heeft oppositie leider Den Uyl vooral steun gekregen van D '66, PSP en PPR. Drs. Wiebenga (PSP) deed zijn voornemen gestand en kwam met een „tegenbegroting"; zijn fractie wil 2.25 miljard gulden meer uitgeven voor vernoging van de AOW/AWW, uitbreiding van het onderwijs, milieubeheer, opvoering van de woning bouw, vergroting van de ontwikkelingshulp en ver hoging van de gemeentefinanciën. Om tot die hogere uitgave te komen, moeten de defensie!asten worden verlaagd en diverse belastingen worden verhoogd. KVP-fractieleider drs. Schmelzer heeft er namens de overgote meerderheid van zijn fractie bij de regering op aangedrongen, gevolg te geven aan de aangenomen motle-Maenen om per 1 januari een structurele ver noging van de soldij door te voeren. Bij zijn bespre king van het defensiebeleid pleitte drs. Schmelzer ervoor de NAVO niet alleen als een oorlogvoorkomend instrument in te schakelen, maar ook als een politieke organisatie, zoekend naar nieuwe veiligheidsstruc- WD-fractieleider Geertsema zei bereid te zijn voor 1971 het nog weer eens verminderde uitgavenpercen- tage voor defensie te aanvaarden. „Voor de volgende kabinetsperiode zullen we daar bovenuit moeten ko men". Hij zei te hopen dat de discussies over deze uiterst belangrijke zaak niet verder vertroebeld zullen worden door de tegengestelde visies van staatssecre taris Haex (Landmacht) en Duynstee (Luchtmacht) over hogere defensie-uitgaven. In het begin van zijn rede had mr. Geertsema aan premier De Jong gevraagd duidelijk met zijn kabi netsleden af te spreken, dat zij tot zes weken vóór de verkiezingen niet ln het openbaart politiek zullen bedrijven buiten hun eigen toegewezen ambtstrrein. Ook AR-fractieleider Biesheuvel wenst bij een ko mende kabinetsformatie tot duidelijke financierings afspraken voor de defensie te komen. aldus Marcilio, die voorzitter is van de commissie van Buitenlandse Zaken van de Braziliaanse Kamer van Afgevaar digden. Hij noemt daarvoor twee oorza ken: de in „ballingschap levende Brazi liaanse opstandigen en bepaalde grote internationale economische groepen die gekant zijn tegen de ontwikkeling van Brazilië. De vijandigheid tegen Brazilië is volgens hem niet alleen te vinden in pers en radio maar ook „in de Europese katholieke scholen, waar Brazilië in de schoolboeken wordt voorgesteld als een wrede dictatuur". De Braziliaanse delegatie kreeg tij dens de conferentie die begin deze maand in Den Haag werd gehouden, scherpe kritiek te verduren van het Nederlandse socialistische Tweede-Ka merlid Dankert en van een lid van de Franse delegatie. De heer Marcilio had tijdens zijn toespraak gezegd dat „zijn land niets te verbergen had". De commissie werkende jeugd van de Europese organisatie van het wereld- verbond van de arbeid, waarbij de Ne derlandse vakbonden CNV en NKV zijn aangesloten, heeft zich op een vergade ring in Brussel volledig solidair ver klaard met de gearresteerde Braziliaan se leiders van de katholieke arbeiders jeugd. De commissie ondersteunt de verklaringen en protesten van de inter nationale katholieke arbeidersjeugd te gen de aanhoudingen en wil de natio nale organisaties (in Nederland met na me de jongerenorganisatie van het CNV „werkende jeugd" stimuleren tot sympathiebetuigingen. ASSEN (ANP) De brigade Assen tn de koninklijke marechaussee beeft vanochtend de 20-jarige kunstschilder H. B. en de 20-jarige H. V. zonder beroep, beiden uit Assen, aangehou- Zij worden verdacht van sabotage maandagmorgen in de kazerne te As sen, waar 21 benzinetanks van leger voertuigen werden gevuld met zand en suiker. H. B. heeft bekend. Volgens zijn verklaringen was hij beïnvloed door bepaalde radio- en televisieuitzendingen over sabotage. De bewaking bij legerplaatsen is naar aanleiding van de recente sabota ge in Assen aanzienlijk versterkt In de loop van dit jaar zijn bij de strijdmach ten op het gebied van sabotage 75 gevallen gesignaleerd, waarvan er elf gevaarlijk worden geacht voor het le ven van militairen en burgers.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9