Evenwicht en verdraagzaamheid nijn politieke devies' BEZUINIGING VAN MILJARD MOGELIJK Koningin bij Negentienjarige Mar ja Oosterman: „HET WAS EIGENLIJK ALLEMAAL NEP" 3PK W m SCHOLIEREN BELANGEN ORGANISATIE IS LEGENDE GEWORDEN KVP-lijsttrekker dr. G. H. Veringa VNO meent: 191OENSDAG 14 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 °artij kwam nterne rioeilijk- ïeden nel te boven (Van onze parlementaire redactie) IN HAAG „Evenwicht en tole- Met deze twee uitgangspunten in wil de nieuwe K.V.P.-lijst- kker, onderwijg-minister dr. G. H. nga (46). de volgens algemene rwachting uiterst enerverende ver- tzingsstrijd voor 1971 ingaan. Even- eht omdat er weliswaar veel ipoet beuren, maar op straffe van een imische chaos nu eenmaal niet tegelijk kan. Tolerantie omdat er ertijds begrip moet zijn voor de xlzaak om allerlei maatschappelijke mieuwingen ter discussie te stellen, wijl anderzijds het besef moet le- dat in een samenleving ook met opvattingen en rechten van ande- i rekening gehouden moet worden, dit spanningsveld moet dr. Veringa komende maanden opereren. politiek is een terrein dat dr ringa zegt niet gezocht te hebben, is geen uitgesproken carrière-poli- is.,.Ik ben de politiek ingerold. Het moeilijk na te gaan wanneer ik cies mijn beslissingen nam. Je *lt eerst in de zijlijn in de plaatse- politieke functies en als minister je al in het middenveld. Je bent het politieke pad gaan lopen en dat loopt door. Ze zeggen op een •ven moment dat het er misschien voor je in zal zitten, om lijsttrek- te worden en zes maanden later Veringa voelt zich, gevraagd naar plaatsbepaling, „een duidelijke •gressieve figuur". Hij erkent de xlzaak van maatschappelijke ver- uwingen. Op zijn eigen onderwijs- heeft hij zijn wet voor de versitaire bestuurshervorming de Tweede Kamer geloodst. Een lie een aantal mensen (misschien ;n de regeringspartijen) niet ver oeg gaat. maar intussen toch in de wereld niet in progressiviteit overtroffen. NZETTEN eerder heeft dr. Veringa gezegd het volgende kabinet vooral aan- en moet geven voor structuur ver eringen in het immateriële vlak. irbij denkt hij dan voornamelijk de vraagstukken van het toekom- welzijn van de groeiende bevol- Wat dat immateriële betreft, het ook om de bereidheid geza- ileven te zoeken, zoals die bereid- vlak na de oorlog was. In het teriële vlak zijn de mogelijkheden erkt. De uitgavenstijging biedt be- kelijk weinig speelruimte, iere partij weet dat. Er zit hierin eenmaal een stuk geleidelijkheid, ondanks wordt getracht tot ver- uivingen te komen, bij voorbeeld behoeve van de ontwikkelingshulp onderwijs of een grotere woning- Verschuivingen die van een ruitstrevende visie getuigen", deze structurele zaken komt ook noodzaak van een heroriëntatie op departementale taakverdeling om hoek kijken. Daar studeert de tscommissie van Veen op. De raad hetf Wetenschapsbeleid zal spoe- ?en advies uitbrengen over de ag of de door velen bepleite aparte ister voor wetenschapsbeleid en inologie er moet komen. Veringa laat in het midden of hij zelf ook een voorstander van is, zegt wel dat er een noodzaak betere coördinatie bestaat. Hij on- dndt toch wel tot zijn spijt teveel dag tot dag bezig te moeten zijn incidentele vraagstukken. ik nog op het ministerie van litie werkte zes jaar geleden wa ved meer mensen dan nu bereid zaken te bepraten met de direc- -generaal of de secretaris-gene- Nu worden alleen nog ministers staatssecretarissen als wederpartij voldoende niveau beschouwd. Ik dan ook dat het nodig zal zijn In de toekomst de ministeries rder met staatssecretarissen te ft op hef immateriële, strukturele het kabinet-De Jong het niet laten ten voor wat betreft de doorvoe- van staatkundige vernieuwing? Veringa: „Via het ontwerppro- nma van prof. Steenkamp komen >or het eerst in het KVP- ramma duidelijke uitspraken over men wil. Het gaat daarbij om 'lemen waarop men zich eerst ter- moet bezinnen. Neem b.v. die ie van die kiesdrempel. Door het n van een kiesdrempel in West- sland is de partij van de Neo- Von Thadden niet in het parle- gekomen. In nederland zou dat gebeurd zijn. Hier evenwel vor- de kleine partijtjes met hun ei- geluid duidelijk een deel van het ement. Het is daarom beter een gemotiveerde beslissing te nemn n vluchtige emotionaliteit tot zo- te besluiten". •ENTIEPROGRAM het partijpolitieke front vindt men ieuwe KVP-lijsttrekker een olijke voorstander van innige sa- werking tussen de drie christen- pcratische partijen, KVP. AR en Belangrijker dan het organisa- ch samengaan van die drie acht 'eer Veringa de vaststelling van gezamenlijk urgentieprogram op ecember a.s. het plan van D'66 om een ge le tussen KVP, PvdA en D'66 tot stan'd te brengen zegt hij: „Ik weet niet goed wat ik daar mee aan moet. Als D'66 daarbij als voorwaarde er van uitgaat dat het gezamenlijk ur gentieprogram van KVP, AR en CHU er niet zal komen, dan is dat niet erg realistisch. Ik begrijp het plan van D'66 dan ook niet helemaal. Een ding moet echter heel duidelijk zijn: de KVP zal niet meer ontploffen. afgeraakt. De KVP blijft bereid tot Voelt dr. Veringa ervoor om lijnen jit fe zetten naar de PPR? P.P.R. Dr. Veringa: „De PPR is anders ge worden. De PPR van Bogaers wilde duidelijk vanuit een christelijk geïn spireerde visie werken. Van dit uit- j gangspunt is men langzaam aan afge- i raakt. De KVP blijft bereid tot sa menwerking met andere constructieve partijen, als men van de andere kant maar niet zijn wensen zodanig formu- leert dat er bij voorbaat weinig uit een gesprek kan komen. Je kunt in de KVP uitermate redelijke gesprekken voeren. Zie hoe het ontwerp-Steen- kamp tot stand kwam. Wij bieden zeker openingen aan PPR-mensen". Bij dit alles tekent de heer Veringa aan dat niet hij maar partijvoorzitter van der Stee de eerst geroepene is voor het ingaan op eventuele contac ten. De heer Veringa vindt zijn voorgan ger Cals een zeer bekwaam politicus Van zijn kant zou hij het plezierig Dr. G. H. VERINGA Het hele spelletje van wie gaat er straks met wie regeren geeft dr. Ve- ringa intussen de vraag in de mond: „waarom gaan wc die 28ste april ei genlijk nog stemmen? We moeten vermijden dat alles van tevoren al met volstrekte zekerheid vast ligt. Er is duidelijkheid nodig, maar we mo gen niet vergeten dat de stembus er ook nog is. Dan valt de feitelijke beslissing. In Nederland kan er gezien de politieke constellatie gemakkelijk spanning komen tussen die duidelijk heid en de stem van de kiezer". Dr Veringa vindt intussen wel dat zijn partij op basis van program ver gelijking en wederzijdse bereidheid tot samenwerking niet mag schromen tot „puLlieke conclusies" te komen voor de verkiezingen. Het eventueel optreden van een con fessioneel minderheidskabinet na de verkiezingen waarop sommigen speculeren heeft niet de voorkeur van de toekomstige KVP-lijsttrekker. „Er kan een situatie komen dat dit de beste oplossing is, maar ik zou het betreuren als dit de oplossing moet Heeft dr. Veringa vertrouwen in de uitslag van de stembusslag voor zijn partij? VERTROUWEN ..Ja, dat heb ik. De KVP is eigenlijk toch snel haar interne moeilijkheden te boven gekomen. De P.v.d.A. zou ook gauw duidelijker kunnen worden. De teruggang van de KVP is bij de Pro vinciale statenverkiezingen vrijwel tot staan gekomen. Er is intussen en ge lukkig. een veel grotere vrijheid voor de confessionele kiezers gekomen. De bewuste kiezers hebben we behouden. Met een fris program moet het moge lijk zijn ook twijfelaars weer naar onze kant te laten kijken De nieuwe voorzitter van het Chan nel Command, admiraal Sir William O'Brien van de Engelse marine, is vanmorgen door koningin Juliana op paleis Soestdijk ontvangen. Van links naar rechts de admiraal en ijnv rouw, admiraal v. d. Wal Bake. Tussen hen in de koningin. (Van onze parlementaire redactie) I^OOIl HcrillclIlS DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen is van AMSTERDAM (ANP) Koningin mening, dat de stijging van de overheidsuitgaven in 1971 met ruim Juliana, de prinsessen Irene en Mar- 1.1 miljard gulden kan worden afgeremd, ronder dot dit ingrijpende voSrsSïnfvèn gevolgen zou hebben voor afzonderlijke begrotingsposten. De regeling wil Toon Hermans one-manshow in theater zelf de uitgavenstijging met 140 miljoen beperken. Carré bijgewoond. Het VNO komt tot een achtmaal zo hoog bedrag op basis van de mogelijk heden, die door de regering zelf zijn aan gegeven in de miljoenennota. Daarin staan namelijk de categorieën uitgaven genoemd, die flexibel zijn, d.w.z. die op korte termijn voor wijziging vatbaar zijn. Als men die categorieën, tezamen 22,5 miljard gulden omvattend, met 5 procent zou inkrimpen, dan kom men tot een besparing van 1,1 miljard. De regering noemt zelf een marge van gemiddeld 5 procent. Door de afremming over de hele linie uit te smeren, zou het nadelig effect op de onderdelen niet groot zijn. Het VNO heeft er herhaaldelijk op ge wezen, dat een regering, die anderen tot beperking der bestedingen opwekt ter af koeling van de economie, zelf het voor beeld moet geven. Een beperking van 140 miljoen wordt geen echte beperking ge noemd. Het Verbond ziet als hoodfzaak van de inflatie de sterke groei van de collec tieve bestedingen. De lasten ervan wor den door de particulieren afgewenteld door nieuwe looneisen. Men kan dit deel van de inflatie wegwerken door de par ticuliere sector bereid te maken die lasten te dragen maar dat lukt zeker niet op korte termijn of die particuliere sec- tor verder dirigeren, wat het VNO niet gewenst en voorts onuitvoerbaar acht. i Daarom moet de groei van de collectieve bestedingen maar beperkt worden, wat betekent dat het sociale verzekerings- I pakket streng bewaak dient te worden (geen uitbreiding) en beperking van de stijging van de overheidsuitgaven. Kunst en kunstenaars De Haagse kunstenaars Jenny Dalen oord en Ronnie Meerts exposeren op het ogenblik grafiek in het juist geo pende museum in het Drentse "Wes- terbork. In de buurt in het geheel gerestaureerde dorpje Orvelte heeft de graficus Toon Wegner een boerderij tot grafisch centrum inge licht, dat onder meer plaats biedt aan een aantal' antieke drukpersen Het ligt in de bedoeling er zomercur sussen te houden. Als een gigantische paraplu rijst dit bouwwerk op boven de bouwplaats van een nieuwe busgarage in Kiev (Sovjet-Unie). De zuil dient straks als ont- luchtingskanaal voor de uitlaatgassen van de vierhonderd bussen die in de garage een plaats zullen vinden. Drie dikke plakboeken onder een kastje in een muffe Utrechtse zolder kamer. Dat is alles wat er nog over is van de Scho lieren Belangen Organisaties de SBO, die in een dolle bui op 29 mei 1968 door de toen 17-jarige Marja Oosterman werd opgericht. Drie dikke plakboeken. Dat is alles. De rest is fini. 1 3® A'v v 7- 1 \s 1 j -i "het maar. D'r waren natuurlijk helemaal geen brieven. Allicht niet. Het interesseerde toen nog geen hond wat er allemaal op school gebeurde. Maar het sloeg aan! Niet meer normaal gewoon. De kranten stonden vol, berstens vol over de SBO. Ik holde van de ene naar de andere lezing om alles voor boeren, burgers en buitenlui uiteen te zetten. scholieren, maar ook voor Marja zelf. Enig speurwerk naar haar verblijfplaats en een bezoek aan de eerder genoemde zolderkamer is de moeite waard gebleken. Het heeft duidelijk gemaakt op wat voor wankele grondvesten een actiegroep soms bestaat en hoe iets kan verwateren. Op papiej: zag het er allemaaEheel mooi uit. twee jaar geleden. De SBO. een lanc^elijk4>or&anl^»tM^«, die ging ijveren voor de rechten van de Nederlandse scholieren geleid door een 17-jarige hbs-leerlinge We lustten er toen met z n allen wel pap van. De kranten raakten er niet over uitgeschreven De ene stadssoos na het andere dorpspatronaat organiseerde een discussie avond over. De democratisering van het onderwijs. Nederland was in de ban van de democratisering. Jawel. Lieve schooldirecteuren haakten in op de actie en stonden toe (om de rust te bewaren, maar soms ook omdat ze zelf wel inzagen dat er iets fout zat) dat leerlingen wat meer te vertellen kregen Schoolraden erj schoolparlementen schoten als paddestoelen uit de grond. Nederland leek aan het begin te staan van een nieuwe richting in het onderwijs. Het verdiende lekker en Marja had geen zorgen. Maar ja, op de duur gaat dc lol eraf hè. We hebben toen in november 1968 nog dat congres gehad, maar dat was voor mij eigenlijk wel het einde. Wat ben ik toen geschrokken. Kijk, daar zaten maar even een paar honderd scholieren, studenten, leraren, de radio was er, de televisie, alle Nederlandse kranten. Helemaal te gek, echt u-aar, helemaal te gek Kous af Want wat gebeurde? Ik had me voorgenomen om tijdens het congres zo weinig mogelijk te zeggen Ik zou het openen en sluiten en daarmee was de kous af. De rest wilde ik aan anderen overlaten. Nou, je weet hoe dat congres de mist in ging. Oneindige discussies. En toen kwam ik op het podium, hè. Voor de sluiting. Die reactie toen vanuit de zaal.Dat gegons van herkenning. Daar is ze. Marja Oosterman zelf. Op haar hebben we hier met z'n allen de hele dag zitten wachten. Zij weet alles. Zij zal wel even in een paar woorden duidelijk maken wat er allemaal moet veranderen en hoe. Zij is immers de oprichtster \'an de SBO.Nou eerlijk, ik voelde me op dat moment net zoals Mao zich soms moet voelen. Of nee. De nu 19-jarige Marja, in een zeer vertrouwelijke bui: „Het heeft geen zin orri te praten over het jammerlijke „einde" van de SBO. D'r is eigenlijk nooit een Scholieren Belangen Organisatie geweest. Het Marja Oosterman actief tijdens een scholierencongres zo op dat moment. Later ben ik er eigenlijk pas over na gaan denken. Gruwelijke dromen heb ik erover gehad. Ja, zou je ook niet? Moest dan echt de hele verandering van mij komen? Wist ik veel. Ja, d'r zat het een en de SBO en verder niemand. Hel waren drie lettertjes, drie woorden die lekker bij e lkaar pasten. Ik was eerst hoofdredactrice geweest van Kis. een blad dat we ander fout op school, maar ik had alleen maar de bedoeling om dat aan te tonen, omdat ik zin had in actie. Verder niks. Maar nou hing ineens alles van Interscholair Maandblad noemden. Het ging finaal de mist in. A. Omdat we op een ontzettende manier tegengewerkt werden door ik het in m'n broek deed bij die gedachte. Na het congres is toen eigenlijk alles goed gaan verwateren. Ik had er die het blad niet op school wensten te verspreiden vanwege een blote foto in het eerste nummer. Maar B omdat er gewoon geen De discussie wai op gang. ook al gebeurde er verder niets en ik bad bereikt wat ik bereiken wilde: een actie voeren die aansloeg, Nu nog moeten ergens een paar duizend onverkochte vxemplaren liggen. Het werd gewoon niet verkocht. Op dat moment had mijn eergevoel een behoorlijke Verder interesseerde het me allemaal niks. Postzegels Ik heb later nog één keer geprobeerd met Iets anders knauw gekregrn. Dus wat deed Marja? Marja ging na het fiasco van Kis in een lekkere luie stoel zitten en zei: wat nu? Tja, ha. ha. ha. Te gek, hè? te beginnen: een informatiecentrum voor de Nederlandse scholieren Ik ,had vijfhonderd gulden geleend voor postzegels, toen ik erachter kwam dat nadenken bracht me op het idee van de SBO. Kijk, Kis was ook voor de scholen geweest en doordat die directeuren allemaal zo negatief reageerden op de verschijning van het eerste nummer, had ik in de gaten gekregen dat ik weer iets in de richting van de school moest gaan doen. Daar lag een lekkere markt om tegen te ageren. Nou, om kort te gaan: ik heb diezelfde avond nog het Algemeen Nederlands 3ersbureau gebeld om heel Als reden voor de Nederland gek te maken oprichting gaf ik op, dat ik met het bericht, dat een in de Kisperiode stapels 17-jarige scholiere de brieven had gehad van Scholieren Belangen scholieren, die klaagden Organisatie had over de wantoestanden bij opgericht. hun op school. Nou, vergeet hetzelfde plan hadden. De postzegels ben ik toen maar vergeten en de 500 gulden stak ik in mijn zak. Het enige waar ik me nu nog druk over kan maken is de atoomoorlog. Dat houdt me dag en nacht bezig. Ik heb al eens een keer Nixon willen bellen om hem te vragen toch op te houden met al die flauwekul. Maar die vogel luistert toch niet naar me. En gelijk heeft-ie. Ja, niet

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7