SALVADOR ALLENDE: MOEIZAAM VRIJLATEN GESPREK OVER °P trein ONTVOERDEN Rijkspostspaarbank rentetot 7% Hoessein en Arafat sluiten akkoord Nationalisatie en herverdeling van het land kameraad president Spion Lonsdale in Moskou overleden Bisschop in Brazilië gearresteerd Sophia: geen juwelen meer pen Angela Davis gearresteerd Subfaculteit psychologie naar Tilburg? Hasjiesjrecord op Schiphol VOENSDAG 14 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) SANTIAGO „Kameraad presi dent" in de titel waarmee men hem doorgaans aanspreekt. Doctor Salva dor Allende, de marxistische kandi daat van de partij voor Eenheid van het Volk die met een meerderheid van 1,4 procent tot president van Chili werd gekozen, is weinig for meel. Hij Is klein, draagt nooit een das, gaat altijd goed gekleed, wordt aan de slapen grijs, kijkt vanachter zijn bril met doordringende blik en heeft een scherp verstand. Hij ver telde een enorme en lachende me nigte de belangrijkste en breedste straat van Santiago werd volledig geblokkeerd voor de viering van zijn overwinning om op de praktijken van rechts maar geen acht te slaan: ze wenden voor dat ze van 't linkse Unidad Popular zijn, gaan de huizen van arbeiders binnen, schrijven de namen van kinderen op en zeggen: „Twee van hen moeten naar Rus land, twee naar Cuba en de rest mag je houden". Er wordt gelachen, maar het is waar dat rechts een terreurcampagne heeft gevoerd en in economisch op zicht paniek heeft gezaaid. Aanvan kelijk begon men grote bedragen van de bank te halen, de financiële wereld werd lam gelegd, de koers van de dollar vloog omhoog en een paar families zijn gevlucht. Maar president Frei ls tot 4 november aan de macht, en het schijnt dat twee maanden wel genoeg is om de rust weer te herstellen. Voordat Allende president wordt, moet het Congres de stembusuitslag op 24 oktober ratificeren zij heb ben het recht om de eerste of twee de kandidaat te benoemen, hoewel de tweede nog nooit gekozen is. De grootste rivaal van Allende, de be jaarde ex-president Alessandri heeft gezegd dat hij zich terug zou trek ken als hij benoemd werd. Het is onwaarschijnlijk dat Allende niet gekozen zal worden. Hij heeft al 87 van de 101 stemmen die hij mini maal nodig heeft, en de verslagen Christen Democraten proberen al in ruil voor hun 63 stemmen concessies los te weken. Allende is marxist, maar hij legt er steeds weer de nadruk op, dat het marxisme een methode, en geen partij is. Zijn tegenstanders, die de hardheid van het socialisme be schrijven, leggen er de nadruk op dat hij in stijl leeft. In zijn huis in een koele buurt van Santiago volgens hemzelf heeft hij het lang geleden goedkoop jekocht treft men een mooie collectie Pèruviaans aardewerk aan en Chinese schilde rijen. Het hangt ook vol met gesign eerde foto's van Mao Tse-toeng, van Ho Chi Minh, van Fidel en Che en twee voormalige presidenten van Chili. Hierop worden ook al aanmer kingen gemaakt. Het was de vierde keer dat hij kandidaat heeft gestaan: waarom heeft hij deze keer succes gehad? „Ik schrijf het succes aan standvas tigheid toe. Ik hecht veel waarde aan trouw en consequentheid, zelfs bij mijn tegenstanders, en in politie ke standvastigheid heb ik nooit ge twijfeld. De mensen hebben altijd geweten waar ik achter stond, en ik denk dat zij dat begrijpen en waar deren." Hij komt uit een sterk socia listische familie, hij zegt dat hij door zijn grootvader het meest beïnvloed is, een radicaal senator en dokter, en dat hij al als jongen een hartstocht voor de politiek had. Hij is dokter geworden, maar was slechts kort praktiserend arts in een inrichting zegt hij, omdat andere ziekenhuizen geen socialist wilden. In 1931 werd hij lid van het Con gres; in 1943 stichtte hij de Chileen se Socialistische Partij, en hij is lange tijd voorzitter van het senaat geweest. Hij heeft een groot succes geboekt door links te verenigen. Unidad Populair is een coalitie van "de Communistische Partij, de Socia listische Partij, de Sociaal Democra ten, de Radikalen, gecombineerd met twee volksgroepen, de MAPU (de beweging voor verenigde actie van- het volk) en de API (onafhankelijke actie van het yolk). Hun kracht is dat zij! ondahks ideolbglfechè ver schillen. verenigd zijn op basis van een sterk en gedetailleerd program- GEWELD Hun voornaamste punten zijn natio nalisatie en de herverdeling van het land. Allende ziet het als teken van deze tijd dat „een man die geen werk heeft die door een etalageruit naar een televisietoestel kijkt waarop een reisbureau juist adver teert". Het doel van zijn programma iis deze ongelijkheid weg te werken. „Geweld is niet alleen maar de li chamelijke onderdrukking van de armen. Dat sommigen in luxe huizen leven, terwijl een groot deel van het volk in armoede leeft of zelfs geen plaats heeft om te wonen dit is geweld. Dat sommigen eten weg- kunnen gooien, terwijl anderen helemaal geen eten hebben, dat is geweld." Het probleem waar hij voor slaat is dit soort onderdrukking weg te nemen. De helft van het nationaal inkomen ls naar het buitenland of naar de bevoorrechte tien procent Dat mensen geen eten hebben, dat is geweld Karikatuur Salvador Allende. gegaan. Dat betekent dat van elke 100 escudos die het Chileense volk produceert, er 50 naar de beurzen van de oligarchen gaan, en de overi ge 50 moeten onde 90 Chilenen ver deeld worden. Het Unidad Popular heeft de meeste steun gekregen voor het program mapunt dat inhoudt dat al de belang rijkste bronnen van inkomsten van Chili genationaliseerd sullen worden. Koper, ijzer en nitraten zullen eerst genationaliseerd worden: daarna het hart van de financiële transacties, de banken: later de overig industrie. Er heerst een geest van nationalisme, en de Latijns-Amerikaanse tegen hanger daarvan: anti-Amerikaanse gezindheid. Het Unidad Popular heeft in het programma staan dat „sinds 1952 de Noordamerikanen 7.473 miljoen dollar in Latijns-Amc- rika geïnvesteerd hebben, en dat ze er 16.000 miljoen dollar uit gehaald hebben. „De „Chllenisatie" van de mijnen (51 procent is in handen van de staat) werd in 1969 door Frei begonnen en heeft de jaarlijkse Cbi- leene winst omhooggebracht van 98 miljoen dollar tot 184 miljoen dollar. In 1968 maakte de VS een winst van 100 miljoen dollar. Allende zegt: „We zijn tegen de overheersing van onze belangrijkste en strategische bronnen van rijkdom koper, staal, macht door bui tenlands kapitaal. Wij vinden dat onze ontwikkeling gebaseerd moet zijn1 op onze eigen interne kracht. Maar we zijn niet 'egen buitenland se samenwerking zelfs meer met moderne technieken dan met kapi taal Jï) ruil voor eerlijke winst". Na de nationalisatie van de mijnen en banken volgen de monopolies, al le bedrijfstakken die van invloed zijn op de economische en sociale ontwikkeling, transport, benzine, ce ment, papier en communicatie. De belangrijkste test waaraan ieder be drijf onderworpen zal worden om te zien wat er met het bedrijf moet gebeuren is, zegt hij. „de efficiëntie daarvan en de trouw van dit bedrijf aan Chili." De herverdeling van aan Chili's van het land is het tweede doel van Allende. Hij wijst er op dat kindersterfte, ongeletterdheid, ziekte en woningnood het ergste zijn in de landelijke gebieden. De ..latifundis- tas" de grote landeigenaren hebben geen geld in hun landgoede ren gestoken, buiten de boeren uit en hun produktie is inefficiënt. Chili dat vanuit agrarisch oogpunt eens onafhankelijk was, geeft nu 20 pet. van het importbudget aan voed sel uit. Volgens het programma moe ten er op onteigend land coöperaties komen en daarmee gepaard de nati onalisatie van de voedseldistributie i de n irkt. De verkiezing van Allende, die zijn weerga in Latijns-Amerika* niet kent, is volgens de verkiezingsuitsla gen misschien een kleine overwin- nig, maar vindt op straat veel steun. Overal op de muren staan leuzen die de mensen waarschuwen hun keuze te verdedigen en Allende zegt: „Ik behoud mij het recht voor de ver kiezingen te laten spreken en de mensen te vragen hun wettelijke meerderheid te verdedigen". Op elke bijeenkomst van de allendisten was de menigte enorm groot. (Copyright The Guardian) (ADVERTENTIE) Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen geiden aparte openingstijden, Leerling van kolonel Abel LONDEN (Rcuter-AP) De Russi sche spion Gordon Lonsdale die in 1960 de hoofdfiguur was in een zaak betref fende Britse vlootgeheimen, is in de omgeving van Moskou op 47-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden, toen hij paddestoelen zocht. Lonsdale, wiens werkelijke naam Ko- non Trofmivitsj Molody was, werd in 1961 in Engeland tot 25 jaar gevange- beroepsspionnen smaakte hij echter het voorrecht, uitgewisseld te worden voor een spion van de andere zijde. Tijdens het proces werd de waren identiteit van Lonsdale niet onthuld. Dit gebeurde pas toen de jury het schuldig had uitgesproken. Volgens Scotland Yard kwam Konon Molody op de vol gende wijze aan zijn westerse naam: zijn moeder, een Finse, was getrouwd geweest met een Canadees genaamd Lonsdale, maaV scheidde van hem nadat zij een zoon had gekregen en keerde terug naar de Karelische landengte in Finland. Moeder en zoon verdwenen in de chaos van de Fins-Russische winter- roorlog. De Russen bleken "echter de opvoeding het kind met het Canadese pas- nisstraf veroordeeld Drie jaar later I poort ter hand te hebben genomen werd hij uitgewisseld tegen de Britse leverden een volleerde spion af. Het zakenman Greville Wynne die in delaatste stadium van zijn opleiding be- Sovjet-Uhie wegens' spionage gevangen stopd uit een verblijf in de Verenigde zat. De anderen in het complot met i Staten, waar hij bij meesterspion kolo- Lonsdale waren het Amerikaanse echt- j nel Abel, zijn Amerikaanse accent, ma- paar Peter en Helen Kroger, die vorig nieren en gewoonten perfectioneerde, jaar werden uitgewisseld tegen de Brit- I ïn 1956 werd hij benoemd tot hoofd se docent Gerald Brooke, en de Britse i van de Russische spionagedienst in Ethel Gee en Harry Houghton, die in j Groot-Brittannië. mei werden vrijgelaten. De groep spionnen heeft belangrijke gegevens betreffende de kernduikboot- basis Holy Loch, de Britse atoomduik boot „Dreadnought" en een systeem om vliegtuigen te volgen de Russen in ha- den gespeeld. Bij Lonsdales veroordeling in 1961 tot 25 jaar gevangenisstraf voegde rechter Parker hem toe: „U bent een beroeps spion en weet wat er gebeurt als u verliest". Met de fine fleur van de MONTREAL (AFP-AP) RobertLemieux, vertegenwoor- Iger van het Front voor de Bevrijding van Quebec heeft ezegd dat hU de onderhandelingen met de regering over vrijlating van Cross en Laportc niet kan voortzetten, «nzjj hij een ander mandaat krijgt. Lemieux sprak na floop van het tweede onderhoud met de vertegenwoordiger ran de regering van Quebec Robert Demers- Hij herinnerde Ultimatum weer verlopen Overigens is het laatste ultimatum dat ontvoerders hadden gesteld vanmor- m rijf uur in alle stilte voorbij ge- Van de zijde van de ontvoerders is vernomen, ook niet over de vraag wellicht een nieuw ultimatum is [esteld. Op een persconferentie over de ont- 'oeringszaken, die door Lemieux bijeen vas geroepen, ls een handgemeen ont- itaan toen een verslaggever uitgejoeld Werd omdat hij Engels sprak. Ron Golden, correspondent van Reuter n New York, raakte eerst verwikkeld in woordenwisseling met enkele niet- lournalisten nadat hij was uitgejouwd omdat hij probeerde Lemieux een vraag e stellen. Golden, een zwaar gebouwde lange aan, werd vervolgens aangevallen en 'estompt door enkele personen, die hem beledigden en woedende opmerkingen ee voegden. Er werd in het Frans geroepen: „Houd bek, imbeciel. Spreek Frans, vervloek te Engelsman". eraan dat hü van het Front uitsluitend het mandaat had gekregen te onderhandelen over toepassing en uitvoering van de door het Front gestelde voorwaarden. De regering weigert volgens Lemieux echter uitsluitend over die materie te praten. Later werd evenwel gemeld dat vandaag nog gesprek zou gehouden worden. SEOEL (AP) Tweeënveertig school jongens die terugkeerden van een school reisje zijn omgekomen toen hun bus bij Onjang, 72 km ten zuiden van Seoel (Zuid-Korea) op een trein reed; 23 wer den gewond van wie vijf hoogst ernstig. De bus werd over een honderd meter door de trein meegesleurd en vloog in brand. Het ongeluk gebeurde op een on bewaakte overweg. RIO DE JANEIRO (KNP) De s cretaris penconferentie mgr. Aloysio Lorschnei- der, bisschop van Santo Angelo, is door de Braziliaanse politie gearresteerd. Hij is de eerste bisschop, die in de strijd tussen de geestelijkheid en burgerlijke overheid gevangen genomen is. Alle vijf Braziliaanse kardinalen hebben bij de regering een prolestnota ingediend, waarin zij de minister van Justitie op heldering vragen. Jarring herral CAIRO (AFP-AP) Het persbureau voor het Midden-Oosten heeft de tekst gepubliceerd van het akkoord dat koning Hoessein en Arafat iM Amman hebben gesloten over de normalisering van de toestand in Jordanië na de burgeroorlog. grondgebied bewoont en het land is de essentiële basis voor de Palestijnse revo lutie en voor de strijd ter bevrijding van Palestina. De Jordaanse regering verplicht zich geen activiteiten te ontwikkelen die scha delijk kunnen zijn voor de Palestijnse revolutie en voor de nationale eenheid. Ook geen enkele Jordaanse organisatie mag dergelijke activiteiten ontplooien. Het comité is verantwoording ver schuldigd aan de Jordaanse regering en (ADVERTENTIE) Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven mot knoflook. 1 Dan 4 dl halfdrog© witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. ïgen. Binden me WASHINGTON (Reuter-AFP) De FBI heeft in een motel in New York de 26-jarige negerin Angela Davis gearres teerd. Haar naam kwam voor op dc lijst van tien personen die door de FBI het meest werden gezocht. Op beschul diging van moord en ontvoering zal zij zo spoedig mogelijk voor de rechter worden geleid. De beschuldiging houdt verband met de schietpartij die op 7 augustus in het gerechtsgebouw van San Francisco plaatsvond, toen een groep gevangenen uit het huis van bewaring van San Quentin probeerde te ontsnappen. Vier personen werden daarbij gedood onder opperrechter Harold Haley, die als NEW YORK (Reuter) De actrice I gijzelaar was vastgehouden. Angela Da- Sophia Loren. die deze week is berooid vjs >vord, frvan beschuldigd dé wapen, hebben gekocht die bij de schietpar- beroofd juwelen ter waarde van 1,8 miljoen gulden, heeft gezegd dat zij het gestole- ne niet zal vervangen. Zij wil geen tij werden gebruikt. Mejuffrou- juwelen meer dragen. „Ik zal mijn kind dragen. Hij is nu mijn enig juweel", zei de filmster tot verslaggevers toen zij met haar zoontje van 22 maanden naar Rome vertrok. is lerares in de filosofie geweest aan de universiteit van Californië. Ze werd uit de functie ontslagen toen ze zei lid te j jn Amsterdam werd de zijn van de communistische partij. buideltjes", die zoi treedt als verbinding op tussen de rege ring en de Palestijnse revolutie. Gunnar Jarring, de Zweedse ambassa deur in Moskou en Oe Thants speciale bemiddelaar voor het conflict in het Midden-Oosten, is naar New York ver trokken om zijn missie te hervatten. Volgens zegslieden zal hij trachten een vergadering met de minister van Buiten landse Zaken van de Grote Vier te be leggen. Zelf heeft Jarring gezegd dat et- geen bijzondere reden was om zijn mis sie te hervatten. )van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De zevende subfaculteit der psychologie in ons land wordt toe gewezen aan de Tilburgse Hogeschool. Minister dr. G. K. Veringa, van Onder wijs en Wetenschappen, zou zo meent men in parlementaire kringen te weten op zeer korte termijn zijn besluit openbaar willen maken. In krin gen van de Tilburgs» Hogeschool kon men het bericht bevestigen noch ont- SCHIPHOL (ANP) De dienst lucht vaart van de rijkspolitie op Schiphol heeft dezer dagen een recordpartij has jiesj van 36 kg in beslag genomen. Deze werd aangetroffen in twee koffers, die waren achtergelaten in «Ie aankomsthal van dc luchthaven. Van dc eigenaar ontbreekt ieder spoor. De koffers waren ontdaan van alle labels, die eraan worden bevestigd voor het transport door de lucht. Aangeno men wordt dat de transporteur de moed in de schoenen is gezonken, toen hij (of zij) zag dat de Schipholdouane aan de balies bij de uitgang nauwkeurige in spectie uitvoerde. In tegenstelling tot vorige ontdekki- gen van hasjiesjtransporten hadden de afzenders ditmaal geen moeite gedaan deze partij in koffers met dubbele bo dem te verbergen. Beide koffers waarin geen andere voorwerpen werden aange troffen, zaten boordevol met het verdo vende middel.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5