Het leven van Edward CöiddcSouAcmt TELEVISIE VANAVOND Prijs van Uitnemendheid voor organist Ben Fey Sterke rollen in voorstelling van het Nieuw Rott. Toneel Anr.ie van Ees overleden Prijzen voor Kinderboeken MIDWEEK Toneelgroep Centrum kiest voor Haarlem Arrestaties in Brazilië LEIDSE COURANT Suikerklontjes en zandkorrels geïnspireerd door anderen al een poosje bezig met een klimaat te schep pen dat vruchtbaar is voor sabotage aan defensiemateriaal en nu ook met terdaad begonnen sabotagekunstjes in praktijk te brengen. Dat is geen giswerk meer. maar feitelijk nieuws. Precies zoals het een feit is, dat Nederlandse gezagsdragers hiertegen gewaarschuwd hebben; helaas niet allemaal over de zelfde duidelijke golflengte; zoals we sedert dinsdagmiddag ook weten dat behalve oppositiegroepen waarvan be kend is dat hun pacifisme door kleuren blindheid gedevalueerd is, alle politieke gezagsdragers van het zandkorrel, en suikerklontjesoffensief. Oppositieleider Den Uyl spreekt zijn afschuw uit over deze sabotage-actie en wil op eens pen grondig onderzoek; namens D'66 heeft mr. Van Mierlo geen behoefte aan zo'n onderzoek, maar hij zit kennelijk toch ook tegen cje ernst van de ontwikkeling aan te kijken. Maar intussen blijft toch iedereen die tegen de regering is, staande houden dat minister Klompé de V.P.R.O. niet openbaar had moeten berispen. Propaganda maar een goed woord over hebben voor de zoveelste V.P.R.O.-stunt; ook zij zin gen in het koor dat de gewraakte radio-uitzendingen tj'peert als onbenul lig. zinloos en klungelig. Men kan zich natuurlijk op het standpunt stellen, dat ministeriële aan dacht aan een wat opgeblazen radio- of televisie-interview vaak als anti-propa- ganda voor de goede zaak werkt. Maar wanneer nu eens vastgesteld zou wor den, dat zulke publiciteit door de nodige burgers toch serieus wordt genomen en onbenullige of klungelige items aldan bijdragen tot psychose waarvan sabota ge, misdaad en eerlang misschien zelfs terreur het moeten hebben, mag dan afgewacht worden tot de jaren des ver stands eindelijk bij de V.P.R.O. terug keren? We vinden dit maar een moeilijke zaak. Ministerieel ingrijpen tegen pu- blikaties of opinie-vorming heeft meest al de schijn van inbreuk op persvrij heid en het recht van informatie. Mo gelijk kan het zin hebben de kwestie over te laten aan de gewone strafrech ter, maar dat kan evengoed op een verschuiven van het probleem uitdraai- Ligt de oplossing van het probleem dan soms in een soort van contra- sabotage-actie. waarbij de studio van de V.P.R.O., de persen van extremisti sche periodieken het moeten ontgel- Bij de gratie zich bevredigd voelen bij fAN deze excessen door een uitspraak van mr. Van Mierlo, dat „we in Nederland in een klimaat zitten waarvan de hon den geen brood lusten?" Of met Den Uyls nieste vondst, dat „gezag nu eenmaal alleen bestaa,t bij de gratie van een beleid dat zichzelf waar maakt?" Een beetje erg goedkoop het uitslui tend zo te zien. Ook van kritiek en kritisch optreden zou moetan gelden dat het zichzelf dient waar te maken, bij voorbeeld door integriteit en objectivi teit. Wanneer het klimaat in Neder land een beetje of heel erg vergiftigd is, dan zijn bepaald niet vertegenwoor digers van gezag, gevestigde orde of minder fraaie synoniemen daarvoor de enigen met boter op hun hoofd. DONDERDAG 15 OKTOBER 197! NEDERLAND I NOS 18.45 uur De Woefs en de Lamaars 18.55 uur Journaal 19.04 uur Den Haag vandaag 19.09 uur Rust voor Kloos 11TAT iedereen voorspellen kon, heeft de heer Kloos gedaan: zijn voorzit- tersstoel bij de NVV verwisselen voor de hoogste functie bij de VARA. Geen mens zal het hem kwalijk nemen; hij heeft als voorzitter van de grootste vakcentrale vijf moeilijke jaren achter de rug en het zou best eens kunnen gebeuren, dat de komende jaren voor de georganiseerde vakbeweging nog moeilijker gaan worden. Dat het „overstapje" van de heer Kloos naar Hilversum een soort van emeritaat gaat betekenen, is natuurlijk onzin. In bepaalde opzichten kan de heer Kloos het in het omroepbedrijf zelfs moeilij ker krijgen dan in de vakbeweging. De structuren zijn er minstens zo ingewik keld, de sfeer niet altijd plezierig en de heer Kloos moet het er doen zonder de enorme ervaring van de man die hij opvolgt, de heer Broeksz. Toch krijgen we het gevoel, na het lezen van de eerste reacties op Kloos' besluit, dat hij de eerstkomende jaren van een leiderschap van progressieve concentraties en andere politieke top functies zal moeten afzien, alleen reeds omdat iedereen hem voor een aantal jaren een wat rustiger leven opdringt. Als aanmoediging ten volle verdiend Ben Fey, de jonge organist die al in verscheidene kerken, met name in Loosduinen, concerteerde, heeft gistera vond in de Kloosterkerk een wel wat erg lang examen goed doorstaan. Op de zogeheten „openbare presentatie" dong hij naar de Prix d'Excellence van het Koninklijk Conservatorium, die hem na afloop van het kerkconcert tijdens een receptie in het conservatorium zelf is uitgereikt. Zoals gewoonlijk waren voor de be oordeling drie musici van elders aange trokken: de organisten Hans Klots uit Keulen, Albert de-' Klerk uit Haarlem en Simon C. Jansen uit Amsterdam. De jury die werd voorgezeten door Jan van Vlijmen, waarnemend directeur van het conservatorium bestond verder uit Si mon Admiraal, Bèrnard Renooy en Adriaan Engels, laatstgenoemde leraar van de kandidaat. Niemand zal kunnen zeggen dat Fey Het Nieuw Rotterdams Toneel schijnt hoe langer hoe meer te beseffen, dat het een geweldig spelersarsenaal heeft in de „middengeneratie", om het zo maar te noemen, waar m enniet alleen op kan vertrouwen, maar waar ook prachtige voor stellingen mee gemaakt kunnen worden. In die van „Het Leven van Edward II", dat Brecht schreef naar aanleiding van het stuk dat Marlo.we over deze Engelse koning op het toneel had gebracht, laat het N.R.T. immers veel zien, dat een voor stelling met volop sterk spel in een beetje doordachte regie zeer de moeite waard is. Gisteravond in de te slecht gevulde Koninklijke Schouwburg kon men zich daarvan overtuigen. Pachman in psychiatrische inrichting lopig in vrijheid gesteld en opgenomen in een psychiatrische inrichting hij zal blijven tot hij voor de rechtbank kan verschijnen. Morgen zal in Praag het proces beginnen tegen zeven van de tien andere ondertekenaars vi genoemde „tweede manifest" punten dat werd verspreid aai avond van de eerste herdenking van de Russische inval in Tsjecho-Slowakije. Mist en storingen veroorzaakten treinvertragingen UTRECHT (ANP) Een seinstoring tussen Gouda en Zoetermeer, die zich gisteravond rond negen uur voordeed, cn dichte mist, veroorzaakten treinver tragingen in het midden en noorden van het land. Met name de intercity^ treinen van Den Haag en Rotterdam via Utrecht en Amersfoort naar Leeu warden en Groningen ondervonden ver tragingen, die opliepen tot een hal: uur. „Arabella" in Den Haag Op vrijdag 16 oktober gaat in het Scheveningse Circustheater de eerste van de twee door de Nederlandse Opera stichting te Den Haag geprojecteerde voorstellingen van Richard Strauss' „Arabella". De bezetting is een ietwat andere dan bij de Amsterdamse pre mière: zo treedt Gerry de Groot als Arabella op, Claudine Arnaud als Zden- ka. Rudolf Constantin als Mandriika Thomas Herndon als Matteo. Op zondag 18 oktober volgt, eveneens ln het Scheveningse Circustheater, de tweede presentatie van Arabella: in een rolverdeling vrijwel gelijk aan die van de Amsterdamse première, waarover reeds bericht werd. Thomas Herndon blijft echter als Matteo fungeren. Men kan dus kiezen. Oftweemaal Als ik zou moeten vertellen wat de visie van regisseur John van de Rest op dit stuk van Brecht en de daarin ver vatte problematiek is, moet ik het ant woord schuldig blijven. Dat komt er niet uit. Van de Rest heeft een heel heldere vorm bedacht voor zijn voor stelling, hij heeft nieuwe wegen gezocht niet klakkeloos geaccepteerd wat Brecht en zijn getrouwen ons opleggen. Maar in zijn voorstelling is het niet de visie, de mededeling die Brecht in zijn stuk wil geven, wat de waarde bepaalt, is de vormgeving. Dat is eigenlijk wel aanvechtbaar. Het stuk van Brecht gaat over de Engelse koning Edward II, die zichzelf, zijn gezin, zijn edelen en zijn land volledig naar de ondergang stuurt door zijn heftige, menselijke pas- in dit geval zijn homofiele liefde een slagerszoon. Verschrikkelijke zaken een volledige burgeroorlog, moorden, bedrog, de gehele ondergangs machinerie zijn daarvan het gevolg deze heftige noodlotstragedie toont ïen en ander van Brechts latere ontwikkeling tot een marxistisch en daardoor in ons theater vernieuwend en invloedrijk toneelschrijver. De voorstel ling uit Rotterdam is vooral, het mag nadrukkelijk gesteld worden, interes sant door het aandeel van de acteurs. Ramses Shaffy is bijv. aangezocht om de rol van de invloedrijke slagerszoon Ga- veston te spelen. Wat hij in puur spel en met elementen en momen van schitterende eenvoud en eer lijkheid bereikt is zo boeiend, dat het jammer is, dat zijn personnage zo vroeg sterft in het stuk. Henk van Ulsen toont prachtige ontwikkeling in zijn ti telrol: hij begint als een stereotiepe, stralende vorst en komt in zijn rol tot verschrikkelijke ondergang, een krankzinnig einde. Annet Nieuwenhuy- zen toont hoe de koningin onder dat alles te lijden heeft, zij doet dat heel exact, in plastiek, stem en wat al meer bijzonder beeldend. Maar de meest interessante rol is toch die van Eric Schneider, als Mortimer, ook wel de Aal genoemd, de glibberige paling, die in elke situatie opnieuw on grijpbaar is, tot hij tenslotte als een gro te held een nieuwe Don Juan, een sterke kracht in het amorele ten on der gaat. Ook in de kleinere rollen is dit ge dreven spel te bewonderen in deze voorstelling. De manier waarop Frank Raven aan het geheel vorm heeft gege ven hoeveel nuances in zwart be staan er wel niet? en de helder klinkende vertaling van Josephine Soer met de „storende" muziek van Otto Ketting dragen tot het slagen van de voorstelling bij. Blijft, bij alle succes volle elementen, toch het bezwaar dat Brecht hier uitgevoerd is, zonder dat de gedachtengang zichtbaar gemaakt is die van dit stuk of die van het NRT tot 't spelen ervan. JAN VERSTAPPEN NIEVJW' .ROTTERDAMS TONEEL „HET LEVEN VAN EDWARD II" T„,H Christopher Marlow Josephtrv vertaling dekor/koi John van de Rest ieuwenhuyzen. Henk van s Shaffy. Eric Schneider. Brandenberg. Johan n van den Heuvel, Ed- Wim Bary gepolst voor A'damse Stadsschouwburg (Van onze correspondent) MAASTRICHT Door het gemeen tebestuur van Amsterdam is bij monde van wethouder Lammers cn Hugo Claus (die zoals bekend opdracht heeft ontvangen van het Amsterdamse ge meentebestuur om een toneelgezelschap te formeren ter bespeling van de Am sterdamse Stadsschouwburg vanaf 10 september 1971) een beroep gedaan op Wim Bary, directeur van het Cultureel Centrum van Maastricht om samen met Hugo Claus en Lodewijk de Boer de dagelijkse leiding van dit gezelschap in oprichting op zich te nemen. De heer Bary heeft desgevraagd te kennen gegeven dat hij nog onvoldoen de op de hoogte is van de opzet en de ideeën van Hugo Claus ten aanzien van het te formeren gezelschap, en dat hij daarom nog enige weken bedenktijd heeft Op verzoek van wethouder Lammers heeft hij zich echter in principe behou dens instemming van zijn stichtingsbe stuur, in Maastricht, bereid verklaard om als organisatorisch-zakelijk adviseur bij de formatie behulpzaam te zijn. Mocht Wim Bary in de komende weken besluiten de zakelijke, leiding van het nieuwe Amsterdamse toneelgezelschap in oprichting ter opvolging van de Nederlandse Comedie op zich te ne men, dan zal dit betekenen dat hij tezijnertijd Maastricht zal verlaten. Zo als bekend heeft Guus Ooster die aan vankelijk naast Hugo Claus met de leiding van dit nieuwe toneelgezelschap belast was, zich terug getrokken. Wim Barry werd per 1 januari 1965 be noemd tot directeur van het Cultureel Centrum Maastricht. Inmiddels heeft Hugo Claus in een rap port aan ende wethouder van Kunstza- k laten wot endat hij, tot de slotsom is gekomeh dat het algemene klimaat on der de acteurs en actrices het hem niet mogelijk maakt om een groot gezelschap te vormen dat in staat kan worden ge acht de Stadsschouwburg te bespelen. In het rapport geeft Hugo Claus een gedetailleerd plan over de structuur en artistieke lijnen van een nieuw te vor men gezelschap- Hij zal morgen in de vergadering van de commissie van bij stand voor de kunstzaken uit de gemeen teraad zijn bevindingen uiteenzetten en toelichten. In de vergadering van aanstaande vrij dag zal het college van B. en W. zach beraden over de verder te nemen stap- pen. het zich gemakkelijk heeft gemaakt. Om te beginnen speelde hij drie stuk ken uit de barok, die op het punt van polyfonie hoge eisen stellen: een prelu dium en fuga in fis klein van Buxtehu- de en van de grote Bach een preludium en fuga in D groot en de vijf moeilijk doorzichtig te houden eanonische varia ties op het kerstlied „Vom Himmel hoch". Technisch bleek de kandidaat deze composities geheel aan te kunnen maar zijn voordracht bleef in het alge meen vrij schools en was soms niet alleen monotoon maar ook traag, om niet te zeggen slepend. Het tweede deel van. het programma opende met de Overdadige romantiek van Reger en wel met diens fantasie en fuga over de naam Bach, waarin de talloze, telkens anders geaarde tegen stemmen niet steeds duidelijk reliëf kregen. Van de Fransman Maurice Du- ruflé was er vervolgens het magnifieke, heel dichterlijk drieluik, bestaande uit een prélude en een adagio met als afsluiting vier indrukwekkende varia ties op het Veni Creator, welke Grego riaanse melodie in brokstukken vat meest verrassende arabeskachtige figu raties wordt voorzien. Ook deze vertol king had te weinig kleur en te weinig contrast zoals men markante zeggings kracht miste in de Musica per organo. de zwanezang van de enkele maanden geleden gestorven Kees van Baaren. Hoe kundig en vaardig ook, het spel van Fey was, gem'éten ó&n "cöhe&rt- maatstaven, wat te vlak in de dyna miek, wat te slap ln het ritme, Wat te eenzijdig lyrisch en te weinig expres sief. Overigens werd stellig duidelijk dat Fey beseft hoe hij de voortreffelijk gekozen composities in hun uiteenlo pende karakters zou moeten aanpakken. Hij kwam alleen nog te weinig boven de noten uit. Intussen is de Prix d'Ex cellence, zeker in ons land, een pedago gische prijs, een aanmoedigingsprijs. Die aanmoediging verdient Fey ten vol le. Het is te hopen dat de prijs hem zal stimuleren tot een volledige artistieke ontplooiing. Hij heeft het in zich. K S. Mimi uit Milaan Dit is Olimpia Lattuada van de Compagnia d'Opera Italiana di Milano. Zij zingt de rol van Musette in Puccini's La Bohème, die door het gezelschap op 22 oktober ivordt opgevoerd in de Prins Wil lem-Alexander zaal van het Neder lands Congresgebouw. Dirigent is Ivan Polidori, de regie is van Giuseppe de Tomassi. Behalve de zangsolisten werken mee het Madrigaalkoor Boedapest o.l.v. Prof. Szekere en het uit 38 musici bestaande Postas Symfonieorkest uit Boedapest. De meesterlijke imitator en grollen- maker André van Duin komt op 27 ok tober weer in een eigen show op he scherm. Hier zien we hem in een scene aan de bar met Jaap Stobbe. DEN HAAG (ANP) Op 76j-ariRe leeftijd is in Morges (Zwitserland) over leden de actrice Annie van Ees. Annie van Ees, die geboren werd in Leiden, trouwde in 1919 met Cor van der Lugt Melsert. Na het doorlopen van de to neelschool debuteerde zij bij Royaards als „Elsje" ln de Schakels van Heijer- mans. Na nog gewerkt te hebben bij het gezeschap van Ed Verkade kwam zij in 1919 bij het Hofstadtoneel van Cor van der Lugt Melsert. Haar grootste bekendheid kreeg An nie van Ees door haar vertolking van „Boefje", welke rol zij ongeveer 1500 maal heeft gespeeld. Een door H. v. Meegeren geschilderd portret van haar als Boefje hangt in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Andere rollen van haar waren Yvon ne in „'t Cafeetje" van Bernard, de titelrol in Timmermans' „Loentientje", „Maria" in „En als de ster bleef stille staan" van Timmermans en Veterman, Wendela in „Lente" van Wedkind, de titelrol in „Nora" van Ibsen, de titelrol in „Madame sans gêne" van Sardou, de titelrol in „PArlesienne" van Daudet en in „ItTadame Bovary" van Baty. De crematie van haar stoffelijk over schot heeft inmiddels in Lausanne (Zwitserland) plaats gehad. NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie •18.45 uur: De Woefs en de Lamaars •18.55 uur: Journaal TROS •19.04 uur: Blood, Sweet and Tears •19.30 uur: Wat een familie •20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Pol. uitzending KVP 20.30 uur: De dief van Washington 20.20 uur Alle hens uit bed (Henri DunanU 20.45 uur Schip Ahoy (Henri Dunant) 23.00 uur Journaal 23.05 uur Schip Ahoy (vervolg) NEDERLAND II NOS 18.45 uur De Woefs en de Lamaars 18.55 uur •21.20 uur: De wereld op wielen 21.50 uur: De Jos Brinkshow •22.40 uur: Journaal TELEAC 22.45 uur: The seventh key NEDERLAND II NOS 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: Van gewest tot gewest 19.49 uur: Toeristische tips VARA 19.04 uur Midweek 20.00 uur Journaal 20.20 uur Koos Postema op woensdag 21.45 uur Achter het nieuws 22.05 uur Journaal TELEAC 22.10 uur Dammen voor beginners 20.00 uur: Journaal VPRO 20.20 uur: Nog niet bekend 20.30 Laurel en •20.50 uur: Film ovei •21.30 uur: Film over •22.20 uur: Journaal IKOR 22.25 uur: De test va Mensen TELEAC 22.55 uur: Biovisie Hary atholleke Volkspartij. 18.30 Nle iltenlands weekoverzicht. 20.01 20.30 IRADIO DONDERDAG Actualitei ging. 8.30 (9.00-9.10 Muziek uit HILVERSUM I gramma Nieuws. 7.11 Het levende woord., ten). 12.3 i: Badinerie: klassieke en semi- vue. 13.0 nuziek (gr). (7.30 Nieuws; 7.32-7.40 Stereo: »n; 8.00-8.10 Nieuws). 8.25 Overwe- Nederlan Nieuws. 8.32 Voor de hulsvrouw, piano: o Jymnastiek voor de huisvrouw; en plano iterstanden). NOS: 10,00 Wat heeft Notedop: pedagogische kroniek. 10.20 Ste- 15,00 Vo rok (opn). KRO: 11.00 Land de en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Hier en HILVERSUM Nu: actualiteiten). 14.00 Bij de tijd: riidio- NCRV: 9.00 Nieuws. 9.( pakket met actuele informatie over ontwik- Instrumentaal programma. Jonmuri^^WWmliW^ÉWeuws. ,12.03 Pop-SUck. 15.00 Hervormde middag- KRO-op-drie: pop- mlxu 17.55 Mededelingen. Flits - (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kindereu uit het KRO-televisieprogramma Oebele zul len tijdens de uitzending van zaterdag 31 oktober de prijzen van de Kinder boekenweek uitreiken aan de twee win naars. Harriet Laurey krügt de pry's voof het Kinderboek van het jaar voor „De verhalen van de spinnende kater". De prijs voor het Jeugdboek van het jaar gaat nuaar Frank Herzen voor zyn boek „De zoon van de woordbouwer". Met de uitzending van Oebele start tevens de kinderboekenweek, die tot 7 november zal duren. De oorspronkelijke geplande boekenweek van 14 tot 24 oktober is speciaal voor Oebele naar later datum verschoven. De prijs voor het beste kinderboek van de Rot terdamse kinderjury zal op vrijdag 16 oktober 's avonds om half acht worden bekend gemaakt, tijdens een bijeen komst in de Kleine Doeleil te Rotterdam Het is de elfde keer dat kinderen een jeugdboek bekronen. VARA's jongerenprogramma „Mid week" wil zijn kijkers en kijksters meer inspraak in het programma ge ven. In vorige seizoenen is steeds geprobeerd het jonge publiek te acti veren. Dit kreeg o.a. vorm in een discussie met kijkers na een uitzen ding over onderwijsdemocratisering. Voor het komende seizoen zijn de plannen voor inspraak ambitieuzer. Midweek heeft bijvoorbeeld de moge lijkheid geopend om een Mid weekperskaart aan te vragen, waar mee een kijker, die een bepaald plan heeft voor een televisie-uitzending, gemakkelijker toegang heeft tot be paalde bronnen. Er zullen camera units ter beschikking worden gesteld van diegenen die met een kort film scenario bij de Midweekredactie aan kloppen Ook zij, die korte toneelstuk ken schrijven, krijgen een kans hun werk op het scherm gerealiseerd ie zien. Verder is er een plan om te komen tot de verkiezing van een Ne derlandse superpopgroep. Voor het programma van vanavond staan be halve een gedetailleerde uiteenzetting van het Midweekplan als hierboven omschreven, een optreden van de pop groep Q'65 op het programma. Mid week wordt geregisseerd door Peter van Halm. VARA NED. 19.04 uur. HILVERSUM II iek (opn). 9.4 leuters. 10.10 verzoekplat Weerbericht, ten voor de rzipht. 12.03 Muziekprogramma. (1 mededelingen en SOS-beri schippers). 12.55 Bultenlai beursberichten en dagklappc muziek. 14.00 Nieuws. 14.0 (15.00-15.03 Nieuws). Schoolrad rbeidsvitar nprogramr Schoolra .25 Lichte muziek. «•wedstrijden. latlonalc Jieuws. 16.03 Buersberichtei nuziek. 16.30 Voor de oudere 7.15 Jazzmuziek. 17.55 Weegschaal. de KRO- >eau, lang dat de We hebben de gewoonte om elke dag in eigen kring af te tasten hoe „men" reageert op het tv-programma van de vorige dag. Toen we dit een weck geleden deden inzake de KRO-serie „De klop op de deur" bleek ons dat men meestal .gekeken had naar het AVRO-programma van Paul van Vliet. Dat is een beetje triest v serie die gistern op eigen niet zo'slecht uitpakte. We uitpakte. We vrezen dat de aantrek- aantrekkelijke AVRO-uitzending van de Engelbert Humperdinckshow de „Klop" gisteren een kleine kijkdichtheid be zorgde. De programmering van Brandpunt Special op de dinsdagavond heeft in elk geval tot voordeel dat, voor zover hel nieuwsachtergronden betreft, er niet langer sprake is van concurrentie lussen KRO en AVRO. De „special" bood een goed beeld, zij het nauwe lijks actueel, van het Midden-Oosten probleem. „Televizier" is een vluchtige rubriek. Ze plaatst slechts luchtige kantteke ningen bij het nieuws: sabotage in het leger, Kamerdebatten, drugs. Ze gaat voorbij aan het meest voor de hand lig gende probleem: luchtvervuiling, maar is beminnelijk om de wijze waarop ze ook aandacht wijdt aan minder „hard" nieuws als Cassius Clay en de Bomenstichting. Vg. AMSTERDAM (ANP) Het gemis van een eigen huis wil de toneelgroep Centrum opvangen door subsidiërende overheden te verzoeken toe te staan, dat het gezel schap voortaan zijn werk vanuit de Haarlemse schouwburg doet, zo deelt Centrum in een communiqué mee. Sinds de toneelgroep enige jaren geleden besloot haar premières in de schouwburg van Haarlem uit te brengen, is er door de sterk toe genomen publieke belangstelling en de medewerking van overheid en schouw burg een werkklimaat ontstaan, waarin het gezelschap zich gunstig heeft kunnen ontwikkelen. Voor Haarlem zal het inhouden een regelmatiger bespeling van de schouwburg en vergroting van de faciliteiten, die deze stad het gezelschap verleent. Een belangrijke taak blijft de bespeling van de Utrechtse schouwburg. Han Bentz van den Berg heeft met ingang van het volgende seizoen zijn mede werking als regisseur en acteur toegezegd. F estivalconcerten veel gevraagd HILVERSUM Bij de transcriptie- dienst van Radio Nederland Wereldom roep zijn in de laatste maanden zeer vele aanvragen voor Holland Festival concerten binnengekomen. Twee con certen van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest werden in totaal 101 maal gevraagd, een concert van het Concert gebouworkest werd 83 maal gevraagd, een concert van het Residentie-Orkest 81 maal, een concert van het Amster dams Philharmonisch Orkest 79 maal, een concert van het Radio Filharmo nisch Orkest en NOS-koor 77 maal. Het Nonoconcert met het Radio Kameror kest. het Radio Filharmonisch Orkest en Koren van de NOS werden het meeste gevraagd, namelijk 86 maal, het concert met Nederlandse actuele mu ziek 10 maal, het tweede Nonoconcert 13 maal. Het totaal van het aantal uit te zenden concerten is 542, hetgeen een tijdsduur van 783 uur muziek betekent en een lengte van 694 kilometer band (19 cm per seconde). Koos Postema op woensdag II „Koos Postema op woensdag II" is titel van een maandelijks televisiepi gramma, waarin de kijkers als c( trale figuur aantreffen presental Koos Postema, die daarmee de rentiestrijd aanbindt met de hoofdfil op het andere net. De formule deze uitzending vertoont wel ovei komsten met de succesvolle serie maar een zomeravond", maar is paald geen copie van dit zomerpr gramma. De hoofdlijn: amusement actualiteiten, die elkaar in snelle va afwisselen, is onveranderd gehan haafd. Ook het spel „Zo maar vraag" komt op woensdag II teru I Een belangrijk en nieuw element de hoofdgast, een man of vrouw die de aktuele belangstelling staat. I naam van deze gast, zal in het maa: dagavondprogramma van de VAR: televisie bekend worden gemaal waarna kijkers en kijksters dinsdi telefonische een vraag aan die pc soon kunnen stellen. Koos Postema dan in zijn programma op woensd;| de vragen van de kijkers vertolke Een ander nieuw, vast element is li Trio Louis van Dijk, dat behalve vo de muzikale intermezzo's, ook vo een muzikale uitsmijter tekent. H Trio begroet bovendien steeds een ii strumentale gast. Het amusement dit eerste woensdagavondprogramn van Koos Postema wordt' gelevei door o.a. de Anita Kerr Singers, d hier, vooral sinds het laatste Grat Gala du Disque, bijzonder populs zijn. Variété van een heel ander kal ber, maar van even hoog nive; wordt aangedragen door de buikspi ker Albert Remy. „Koos Postema woensdag II" wordt gerealiseerd doi een team bestaande uit Joop Koor man, Hans Jacobs, Bep Vochteli Hans Peters, Siem Suurhoff en Kc Postema. VARA NED, II 20.20 uur. IKOR Kenmerk heeft vanavond e gesprek met Wim Bos over de Dositi van de gearresteerde leden v katholieke werkende jeugd in Brazilü Tevens wordt er een gesprek uitge zonden met de Nijmeegse polemologe over het zojuist verschenen „China rapport" van het interkerkelijk vrede; beraad. Verder volgt een uiteenzettin over de voorstellen tot hervorming de gemeente-opbouw in de Hervormd Kerk. zoals komend weekeinde worden besproken in de hervormd synode. IKOR, Ned. I 19.30 uur.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2