Feijenoord 1-1 maar geen Grabowski ZES PROFS IN GEDING MET DE SPAARNESTAD Fadrhonc onkt naar Lipp ens HOKIJ gokt op jeugd Sij brands nog ongeslagen O.-Duitsland sportnatie van toekomst L97' ENSDAG 14 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van onze sportredactie) FRANKFURT. „De onder handelingen met Feijenoord over een mogelijke overgang van Jürgen Grabowski zijn voorlopig zonder resultaat afge sloten". Zo luidde de verklaring, die Erich Ribbeek (trainer van Eintracht Frankfurt) gister avond na afloop van de ont moeting tussen de Rotterdam mers en een combinatie van Kickers Offenbach en Eintracht Frankfurt aflegde. Ribbeek zei, dat zijn club niet bereid is Grabovski voor het eind van het seizoen af te staan, zodat de ge sprekken voorlopig geen zin meer hebben. Het contract van Grabovski loopt in juni 1971 af. Ook enkele Duitse verenigingen hebben van hun belangstelling blijk gegeven. In het Waldstadion liet Feijenoord gisteravond tegen de Frankfurtse gelegenheidscombinatie geen grootse indruk achter. Pas in de laatste mi nuut slaagde Ove Kindvall erin de gelijkmaker te scoren met een kop- 11. Het tempo was bijzonder laag, wat de 25.000 toeschouwers herhaaldelijk tot fluitconcerten ver leidde. In de zesde minuut gaf de Offenbacher Gecks de combinatie de leiding. In de tweede helft was de wedstrijd iets levendiger. Van hoog niveau echter geen sprake. Ex-bonds- trainer Sepp Herberger zei na af loop: „Feijenoord bestaat uit elf so listen maar is geen echte ploeg". De beste spelers van Feijenoord waren Treytel, Israël, Laseroms- en Van Duivenbode. De opstelling was: Treytel, Schneider, Israël, Laseroms, GESPREK VERGEEFS Van Duivenbode: Hasil, Jansen; Kindvall, Van Daele, Van Hanegem (in de 63e minuut vervangen door Boskamp) en Wery. head won gisteravond voor zesduizend toeschouwers met 30 van de Duit se Bundesligaclub Rot Weiss Essen, waarin de Nederlanders Willy Lip pens en Egbert ter Mors geen grote rol speelden. Bij Go Ahead maakte de Engelse Links de speler die Feijenoord wil aantrekken: Jürgen Grabowski. Hij maakte gisteravond niet het enige Duitse doelpunt maar gaj wel de pass. Treytel ligt gepasseerd op de grond en Gecks (niet zichtbaarzal de bal in het verlaten doel schieten. doelman Colin Withers zijn rentree, die door zijn sterke spel de grote favoriet was bij het publiek. Henk Warnas, die zijn 250ste wedstrijd voor Go Ahead speelde, werd gehul digd De doelpunten werden gescoord door Hoekema (tweede en achten- G.V.A.V. De Groningse eerste-divisievereniging GVAV verloor gisteravond op eigen terrein met 30 van de kampioen He was een aantrekkelijke wed strijd, waarin GVAV het meest in de aanval was. De voortreffelijke mid denveldbezetting bezorgde de Gro ningers een overmacht, die door slecht schieten van de voorhoede niet in doelpunten tot uitdrukking kon worden gebracht. De verdedi ging daarentegen werkte niet altijd zeker en zo ontstonden het eerste en tweede doelpunt door fouten van Cornelis en Beuvink, waarvan Heynckes in de 5e en Wloka in de 75e minuut profiteerden. Vijf minuten voor het einde bracht Heynckes de stand zelfs op 30. A.D.O. ADO speelde een oefenwedstrijd te gen de amateur tweedeklasser Laak kwartier en won met 60 na een ruststand van 10. De schutters uit het Zuiderpark heb ben zich uitgeleefd want alle doel punten waren het gevolg van enor me schoten, waartegen de uitsteken de doelman van Laakkwartier, v.d. Mark, zelfs geen verweer had. Toen een schot van Harald Berg af schampte, was Dick Advocaat erbij om voor 10 te zorgen. Na de rust keerde v.d. Mark een kogel van Mansveld en Looye joeg de terug springende bal in het doel (20). Schoenmaker, Berg met een afstands schot, Mansveld en nogmaals Schoenmaker knalden ADO naar 6—0. Harald Berg speelde in plaats van Schoenmaker op het middenveld mQar toen Hestad na twintig minu ten wegens een lichte knieblessure uitviel, kwam Schoenmaker de ploeg completeren. René Pas, die rugklach ten had, liet zich in de eerste helft vervangen door Looye. In de tweede helft verdedigde Ardesch het doel van ADO. Bij Laakkwartier viel, behalve doelman v. d. Mark, de zes- endertigjarige Roel Zandbergen door zijn bekeken spel op. (Van onze sportredactie) [VENTER. „Herr Lippens, ich gerne mit Ihnen Bekanntschaft leinen Name ist Fadrhonc, ich der Trainer der hollandischen Natio- lanschaft". Willy Lippens, top- van Bundesligaclub Rot Weiss keek verbaasd. Maar de verba- maakte al spoedig plaats voor gde. freut mich", zei hij lachend, een atige handdruk bezegelde de eerste ismaking tussen de man, die sinds i maanden verantwoordelijk is voor j van zaken rond het Nederlands r de voetballer, die al enige jaren t beste in West-Duitsland behoort, nimmer voor het Duitse elftal in «rking kon komen omdat hij de •landse nationaliteit heeft, ïpens, zoon van een Nederlandse een soortgelijk geval als de Schalke '04 spelende middenvelder van Haaren, heeft sinds gister- d de hoop binnenkort zijn debuut iet Nederlands elftal te kunnen Want dr. Fadrhonc deed meer alleen maar kennis maken, hij vroeg jppens er inderdaad iets voor voelt spelen in het oranjeshirt, idrhonc: „Het is niet uitgesloten dat traks in december als we op een sdag een vriendschappelijke inter- moeten spelen tegen Roemenië, een ep doe op Lippens. Om niet telkens de spelers van onze grote clubs ebruiken. Die willen ook wel eens Dan wil ik een paar in het buiten- spelende Nederlandse voetballers ellen en het is heel goed mogelijk Lippens daartoe zal behoren, man die door zijn waggelende gang sen de bijnaam „Ente (eend) kreeg, sinds enkele weken in contact met enoord. „Ik heb gepraat met de heer de manager, ik geloof dat er een in zit dat ik volgend seizoen bij enoord zal spelen". ■w, Uw Jg :n draverijen zijn: -ce Qulckprljs over 2000 meter: 1. Ivan Wilkes (J. Dljs) km. tijd 1.29.4; 2. Irma "andla; 3. Insider Kld. to. win 12.40. pl. 2.90 1.50 3.10, kop 13.20. 3.30, trio 3068.80. ura Qulckprljs (eerste afdeling over 1500 Joop Hollandia (F. J. Eerenberg) 1.29.5; to 'win 1.30, pl. 1.80 2.90 4.30, kop. 4.90 afeltennisdrama voor Rusland OEDAPEST De eerste wedstrijd de eerste divisie van de Europese Itenniscompetiti-f heeft een grote ■assing opgeleverd. Rusland, dat gis- n in Boedapest tegen Hongarije :1de, slaagde er niet in ook maar één ij te vinnen. Voor Hongarije kwa- i Klampar en Jonyer uit. voor Rus- 3 speelden Sarhojan en Gomozkov. Hongaarse Kishazi zegevierde voorts r Roednova. Eindstand 70. Hilversum ILVERSUM - De ultslager vinla Qulckprljs Gé K. (A. C. nlen; 3. Ivonne H 3.80 4.10, kop. 18.20, 2000 meter: newegen) 1.25.9; 2. 3.90 7.30. kop. 7.30, igano Qulckprljs (Eerste afdeUng over meter): 1. Hetogin van Gelre (J. J. (ndrikx) 1.22.5; 2. Hazleton B; 3. Hanneke \»ter. 'oto win 11.40, pl. 2.— 1.50 1.50, kop. 18.10. trio 313.10. Linda Qulckprljs over 2920 meter: 1. Gre- van Dooyeweerd) 1.25.9 2. Cornet I. Dora Williams. In. 4.50, pl. 1.60 1.30 1.90, kop. 4.80, M. Paardekooper) 1.24.9; W. 1 S. 9.50, pl. 1.90 1.30 1.40, kop. 10.10, (Van o e sportredactie) DEN HAAG Als of hij nooil was weggeweest, zó zat Ed Hopman gisteren achter de bestuurstafel van HIJS HO KIJ, tijdens de gisteren gehouden pers bijeenkomst in Den Hout. Niet dat hij momenteel een bestuursfunctie bij HIJS HOKIJ vervult, want dat wil hij niet. Primair heeft zich ten doel gesteld een geslaagde aanval te ondernemen op de ijshockeytroon van Nederland, die mo menteel door Tilburg en Den Bosch wordt bezet. „Ik ben blij met de grote keus, die ik nu heb" aldus manager Ed Hopman, en vervolgde „Wij hebben nu de beschik king over een vrij grote kern junioren in de leeftijd van 1517 jaar. Wij kunnen ze onbeperkt opstellen, en ik twijfel geen moment als het nodig is ze in te zetten. Der traditie getrouw liet de presentiatie van de Canadese spelers op zich wach ten, omdat ook nu weer de Canadese tijd niet geheel synchroon bleek te lo pen met de onze. Toen zij er waren, maakten zij een zeer goede indruk. Norman Furlong de nieuwe trainer die in Val d'Or heeft gespeeld, bleek de rust zelve en had nu al ideeën die met die van Ed Hopman parallel bleken te lopen. Een gunstige uitgangspositie dus. Van de jongere garde, waren Dave Sheen en Lee Inglish fysiek aanwezig. Van beide spelers wordt erg veel ver wacht vooral van Lee Inglish die semi- prof is geweest, maar op zijn 23ste jaar iets meer van de wereld wilde zien en daarom met zijn vrouw naar Europa vertrok en bij toeval in Den Haag belandde. De doelman Dave Andrews was niet alleen de benjamin, maar te vens de rustigste. Niettemin zijn ook de verwachtingen van hem groot, want niemand minder dan Ron Naud heeft hem aanbevolen. Voor het eerst in de geschiedenis kon HIJS HOKIJ een compleet wedstrijd schema publiceren. Dit is niet in de laatste plaats te danken aan de drie competities waaraan HIJS HOKIJ deel neemt. Nederlandse competitie. Cup In ternational en Coupe Brabant. Door Ant werpen, Amsterdam en Rotterdam is de Nederlandse competitie uitgebreid tot 7 deelnemers. De andere waren HIJS HO KIJ, Tilburg, Den Bosch en Smoke Eaters. In deze competitie mag maximaal van 3 buitenlanders gebruik worden gemaakt. Voor Smoke Eaters uit Geleen geldt een uitzondering, omdat dit team met Afcent-mensen speelt. De Coupe Bra bant was een onderonsje tussen Tilburg en Den Bosch, maar is dit jaar uitge breid met Smoke Eaters en HIJS HO KIJ. Ook in deze competitie mogen de ploegen op volle oorlogsterkte uitko- 22 oktober: Gamlebyen (Oslo); 30 oktober: Geleen; 6 november: Chamonix; 12 november: Tilburg; 20 november: Den Bosch: 27 novem ber: Geleen; 4 december: Rotterdam; 11 de cember: Antwerpen; 18 december: Lahr Ca- nadlens; 1 Januari 1971: Den Bosch; 8 Januari 1971. Ferenovaros iHong. nat. team); 15 ja nuari 1971: Grenoble; 22 Januari 1971: Den Bosch; 29 januari 1971: Baden Raiders; 5 februari 1971: Tilburg; 12 februari 1971; Geleen; 18 februari 1971: Tilburg; 25 februari— 7 maart 1971: wereldkampioenschappen. Alsof hjj nimmer is weggeweest zo staat Ed Hopman (derde van links) tussen de Canadeze spelers. Dat zijn van links naar rechts: Lee Inglish, Norman Furlong, Wil Ooms de Haagse captain, Dave Andrews en Dave Sheen. DE LIER. Ook na de tweede ronde van het internationale dam- toernooi in De Lier staat de drie voudige Europese kampioen, de Nederlander Ton Sijbrands, nog ongeslagen aan de kop. Hij ver sloeg gisteren de Zuidhollandse kampioen Toet, die zijn stelling langzaam maar onmiskenbaar positioneel ondermijnd zag. De Fransman Hisard. die op de rang lijst de gedeelde tweede plaats bezet, versloeg met een eenvoudige combinatie de Italiaan Laporta. De Nederlander Stoorvogel was na schijfverlies in de beginfaze kansloos tegen de Zwitser Kuyken. De langste partij kwam op naam van Mostovoy (Fr.) en Germain (Haïti). Na zes uur spelen beging Ger main in een remise-eindspel een blun der, die hem onverwacht de nederlaag Na twee ronden is de stand; 1. Sij brands 4 pnt.; 2, 3 en 4. Hisard, Mosto voy en Kuyken 3 pnt.; 5, 6 en 7. Laporta, Toet en Germain 1 pnt.; 8. Stoorvogel 0 pnt. OPMARS ELKE TAK OOST-BERLIJN Op de Olympische Spelen van 1972 in München zal de strijd om de grootste me daillewinst gaan tussen de Verenigde Staten en Oost- Duitsland. Als men deze profetie aan een Oostduitse sportofficial verkondigt, zal hij beleefd, doch beslist het hoofd schudden en zelfs de mogelijkheid al belachelijk vinden. Wel is hij bereid toe ie geven, dat zijn land (met slechts 17 miljoen in woners) hard op weg is Rusland te verslaan in de belangrijkste sporten. En Rusland is vaak het tweede land geweest bij de Olympische Spelen, achter het ongenaakbare Verenig de Staten. De grote titel- toernooien van dit seizoen hebben bevestigd, dat Oost- Duitsland een gouden sporttijdperk beleeft. Voor beelden te over: winst van de Europese atletiekbekers bij de dames en de heren, verovering van de meeste medailles (en vele records) bij de Europese zwemkam- pioenschappen in Barcelona en tijdens de strijd om de wereldkampioenschappen roeien in Canada. Gescheiden Bij de laatst gehouden Olympische Spelen in Mexico (1968). waar voor het eerst Oost- en West- Duitsland met gescheiden ploegen uitkwamen ein digden de Oostduitsers als vierde op de medailletabel, achter de Verenigde Staten, Rusland en Japan. Volgens een puntensysteem (waarbij aan de beste zes delne mers in elk onderdeel pun ten werden gegeven) kwam Oost-Duitsland zelfs op de derde plaats te staan. Ook bij het volleybal (he ren) heeft Oost-Duitsland naties als Rusland. Japan en Tsjecho-Slowakije ver drongen. In gespecialiseer de sporten als schieten en zeilen begint Oost-Duits land zich al aardig te we- De spectaculaire opgang van de sport in Oost-Duits land wordt zowel in Oost als in West aan dachtig gevolgd, hoewel de oorzaak niet moeilijk is aan telwijzen in een land, waar het recfi't vhfi* de 'Kim- ger om sport te boefenen met hoofdletters geschreven staat. Bovendien is het hoofd van de staat, Walter Ulbricht. zelf een hart stochtelijk sportliefheb ber. In Oost-Duitsland sportmannen en in hoog sociaal aanzien. Topzwemmer Roland Mat- thes bijvoorbeeld ontving de hoogste burgeronder scheiding van het land. Grondigheid Als Walter Ulbricht ver klaart, dat de recente sportsuccessen van zijn land „niet bij toeval zijn gekomen", constateert hij alleen een feit. De basis voor het sportplan werd ongeveer twintig jaar gele den gelegd door het com munistische regime en het is sindsdien uitgevoerd met kenmerkende Duitse gron digheid. En dat geven de Oostduitsers zelf toe achter deze intensieve actie- viteiten gaan sterke poli tiek gerichte beweegrede nen schuil, namelijk dat door buitengewone sport prestaties de staat ten min ste enige erkenning krijgt. Grote geheimzinnigheid hangt over sommige sport instituten, in het biizonder over de gespecialiseerde „jeugdsportscholen", die voor buitenlandse journa listen net zo ontoegankelijk zijn als de militaire instal laties. Alleen in Berlijn al zijn vijf van zulke scholen, een voor ijssporten, een Karin Janz, hèt Oostduitse turntalent. algemeen gericht. Serieus De leerlingen leeftijd van negen tot veer tien jaar, en zij kunnen ook blijven tot het tijd wordt om naar de universi teit te gaan. Men studeert ongeveer 25 uur op acade misch niveau, tien uur minder dan op norrriale scholen. Deze ontbrekende uren worden doorgebracht met trainingen van de ge kozen sport. Om de twee jaar is er en ..Spartakiade". die bedoeld is voor kinderen vanaf acht jaar. Er ontbrandt dan een hoogst serieuze strijd om gouden, zilveren, en bron zen medailles in een grote verscheidenheid van spor ten. Vorig jaar namen 2.800.000 van de 3.000.000 schoolkinderen op een of andere manier deel aan dit evenement In Oost-Duits land staat een medaille in de „Spartakiade" bijna ge lijk het het nationale kampioen- Door de geringe afmetingen van het land en de extreme centralisatie van de com munistische partij en het staatstoezicht, werken de sportorganisaties nauw sa men met scholen, weten schappelijke instituten, ge zondheidsorganisaties en regionale administraties. Hierdoor kan sportief ta lent in een kind zich van het begin af op ideale wij ze ontwikkelen. (Van onze sportredactie) HAARLEM De Nederlandse voetbalprof wordt zich in steeds toenemende mate bewust van zijn rechten. Een gevolg daarvan was het kort geding, dat gisteren bij de Haarlemse rechtbank was aangespannen door de Vereniging van Contractspelers en de profvoetballers Jan van Beveren, Theo Laseroms, Henk Wery, Guus Haak, Atie Graaumans en Sjaak Roggeveen. Beschuldigde partij was de N.V. Uitgeverij De Spaarnestad te Haarlem, die in het nieuwe weekblad „10" foto's van de genoemde spelers zonder betaling had gepubliceerd. De VVCS eist stopzetting van de uit gave van een plakboek (genaamd Foto galerij), dat gebruikt kan worden voor het verzamelen van foto's üit het voet balblad 10, namens Theo Laseroms en vijf andere spelers. Bij voortzetting van de uitgave eist de WCS een uitkering van duizend gulden per speler Mr. J. L. Janssen van Raay vroeg zich namens de VVCS af of personen, die een zekere bekendheid genieten, gebruikt mogen worden voor reclame doeleinden. „Men heeft recht op be scherming als het gaat om de auteurs wet". Mr. Janssen van Raay herinnerde aan een uitspraak in een kort geding van de Haagse rechtbank, waarbij de eis van enige spelers tegen 'een kauw gumfabrikant. die afbeeldingen ver spreidde, werd ingewilligd. „Het is de normaalste zaak van de wereld dat sportmensen hun inkomsten willen ver meerderen als een bedrijf met hen re clame maakt." Volgens de pleiter is het doel van De Spaarnestad geen nieuws garing maar1 reclame. De VVCS heeft De raadsman van De Spaarnestad. mr. H. J. Hueffer, kwam tot de conclu sie dat de Fotogalerij geen commerciële opzet is, „In augustus zijn de foto's van alle elftallen met medewerking van besturen, trainers en spelers gemaakt. Daarna is publikatie gevolgd." Mr. Huef fer wilde een duidelijk onderscheid maken tussen opdracht geven tot het maken van een foto en toestemming verlenen bij he maken van foto's. „In laatstgenoemd geval kan men zich niet verzetten tegen publikatie of voordelen van vragen." Voorts betoogde mr. Hueffer, dat de WCS niet in de procedure toegelaten kan worden. „In de statdten wordt wel gesproken over het behartigen van be langen bij clubs enzovoorts, maar er wordt niets vermeld over commerciële zaken" Mr Hueffer vond verder het gevraagde bedrag van duizend gulden per sneler absurd' hoog De rechtbank zal uitspraak doen op 24 november of eerder. het geding tegen de N.V. Kapitaal plus speler voor Henry Newton NOTTINGHAM. Henry New- ton, de verdediger van Notting ham Forest, heeft gisteren een contract getekend bij de Engelse landskampioen Everton uit Liver pool. Everton heeft voor de 22- jarige verdediger 150.000 pond sterling (1.300.000 gulden) plus middenvelder Tommy Jackson be taald. Jackson is Iers internatio nal. In de achterhoede "Van Everton, dat in de tweede ronde van het Europa Cup toernooi uitkomt tegen Borussia Mön- chengladbach, speelt reeds de meer be kende Keith Newton, die de eindronden van het wereldkampioenschap in Mexico meemaakte. Ook Henry Newton stond aanvankelijk op de lijst van geselecteer den van coach Sir Alf Ramsey, maar hij werd later afgevoerd. SPÜRTTOTO DEN HAAG. Voor toto 11 kwamen bij de SporttotaJisator in Den Haag tot vanmorgen binnen: geen meldingen van 13 goed; twintig meldingen van 12 goed. 230 meldingen van 11 goed en 91 meldin gen voor de extra-prijs.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11