Cclck>c Souocmt ALARM VOOR RIJNMOND DOOR LUCHTVERVUILING Uitgebreid onderzoek sabotage aan 21 legervoertuigen in Assen Onderhandelingen begonnen met ontvoerders in Quebec Hoeveelheden van giftige gassen boven medische grens GGD-arts: lichamelijke ineenstorting ij veel mensen Gemeenten krijgen voorlopige richtlijnen Actiegroep meldt optreden in kazerne Drie doden bij noodweer aan Costa Bra va Lemieux op vrije voeten Peking gaat ambassade openen in Canada „Blij dat dit kabinet er nog steeds is Vijf Roemenen vragen asiel .DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.179 'T.V—SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.04 uur Rare vogels; 19.30 uur Toppop; 20.20 uur Peyton Place; 21.10 uur Engelbert Humper- dinck; 22.00 uur Televizier. Nederland II: 19.30 uur Tommy Cooper; 20.20 uur Mod squad; 21.10 uur Brandpunt special; 21.35 uur De klop op de deur; 22.15 uur Biesbosch. DINSDAG 13 OKTOBER 1970 PLAATSELIJK MIST De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: In de nacht en ochtend plaatselijk mist, overigens droog weer met nu en dan zon. Weinig wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Tegen luchtvervuiling: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid raadt de gemeentebesturen dringend aan nu reeds de bepalingen in de wet op de lucht verontreiniging. die nog in de Eerste Kamer behandeld moet worden, toe te passen. Hij zal deze bepalingen dezer dagen in een circulaire samenvatten en naar de gemeentebesturen verzenden. De staatssecretaris heeft dit vanmiddag in een commentaar op de alarmerende situatie boven het Rijnmondgebied gezegd. Dr. Kruisinga verwacht, dat de Eerste Kamer de wet op de luchtverontreiniging op zeer korte termijn en /onder moeilijkheden zal aanvaarden. Dan kunnen de ondernemingen aan de hand van de wettelijke bepalingen gedwongen worden de nodige maatregelen tegen de verontreiniging te nemen. Daarop vooruitlopend echter raadt de staatssecretaris de gemeenten, in het bijzonder in het Rijnmond- ;ebied. aan, deze bepalingen nu reeds te hanteren. Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het zuidoos- |ijk deel van 't Rijnmondgebied li deel van het Westland, Schie- Vlaardingen, Maassluis en igeving is vandaag opnieuw ge- irschuwd voor een abnormaal ;e luchtverontreiniging. Giste- moesten de ruim duizend leer- van de dr. Ernst Casimir- lolengemeenschap in Vlaardin- wegens keel- en oogklachten wegens toenemende hoofdpijn taar huis gestuurd worden. Dit gevolg van een verontreiniging volgens de deskundigen de ische grens overschreden had. morgen verschenen zij weer school. Het was tegen de mid- nog niet zeker of de leerlin- op school konden blijven, na- opnieuw dezelfde waarsehu- igen als gisteren uitgegaan •en. De directeur van de Vlaar- igse G.G. en G.D. sprak giste- sn zelfs van een „lichamelijke lenstorting bij een aantal Vlaar- igers". anmorgen kwamen meer dan vijftig diten over abnormaal grote hinder de luchtverontreiniging binnen bij centrale meld- en regelkamer in iedam. De wind draaide naar het loosten, voorzover er althans wind was. gevolg daarvan kregen dezelfde ge ien als gisteren de meeste overlast de verontreiniging. Desondanks had centrale meld- en regelkamer in iedam goede hoop, dat de situatie niet .uit de hand" zou lopen, als gisteren, ral „omdat het bedrijfsleven met han- voeten maatregelen neemt", aldus officiële verklaring vanmorgen. Toch zogenaamde waarschuwing faze 2 ïetgeen betekent dat alleen zwavel- brandstof dient te worden ge kt vandaag voor de fabrieken nog 's van kracht. verband met de alarmerende toe- d heeft burgemeester mr. J. Heus- van Vlaardingen de gemeenteraad vanavond in spoedzitting bijeehge- n. Dit op dringend verzoek van alle Isfracties zelf: Bovendien hebben ver- llende instanties uit Rijnmond de sdienst van de Volksgezondheid tele- 'isch hun bezorgdheid laten weten ernstige mate van luchtverontrei- ng. et dagellijks bestuur van de K.V-P. ft gisteravond tijdens zijn wekelijkse enkomst in Den Haag, zijn veront- ing uitgesproken over de luchtver- einiging die de gevarengrens gisteren «schreden had. In dit verband deed dagelijks bestuur een dringend beroep ie Eerste Kamer de wet op de lucht- >ntreiniging zo spoedig mogelijk aan isteren werden namelijk concentra- rook, zwavel, gemengd met mist ge- i, die dichter waren dan tot nu toe. hoeveelheden gaven aanleiding tot amelijke klachten vooral in Vlaardin- Schiedam, Rozenburg en Maassluis- gisteravond kwamen maar liefst 320 :hten binnen bij de centrale meet- en ilkamer. Op een gegeven ogenblik de concentratie rook, zwavel en mist oog, (meer dan 500 mg. zwavel) dat tot dusver bepaalde medische grens" d overschreden, aldus officiële mede- is oorzaak van de „smog"-vorming Rijnmond de onguslige meteoro- sche omstandigheden. Dc vooruitzich- zijn, wat men noemt „nog steeds niet 'ekkend". DEN' HAAG Minister Den Toom van Defensie heeft gisteren een diepgaand onderzoek binnen- en buiten de kazerne gelast naar een ernstige sabotage aan 21 legervoertuigen in de Johan Willem Friso- kazerne te Assen'. Bij inspectie van de voertuigen hebben militairen gisteren in de benzinetanks van deze drietonners suiker en zand ontdekt. Bovendien bleken de wielmoere van twee legervoertuigen te aqjn losgedraaid. Minister Den Toom en staatssecretaris Haex van de Landmacht spraken gisteravond van een duidelijke en ernstige vorm van sabotage, in omvang de ernstigste die tot nu toe gesignaleerd is. Het onderzoek van de marechaussee gaat in eerste instantie uit naar verdachten buiten de kazerne, die zich gisteravond bij dagbladbureaus aan de hand van een communiqué bekendgemaakt hebben als de groep: Army and navy". Dit zou erop wijzen, dat deze groep zowel bij leger als marine wil saboteren. Zoals bekend is na de bekende aankondiging onlangs van de PSP om de Defensie te zullen saboteren scherpe waakzaamheid gelast van militaire objecteD. Militaire word voerders zeiden gisteravond dat de waakzaamheid nog hoger opgevoerd zou kunnen wor den. „Maar dan moet meer personeel ingezet worden of opgeroepen. Dit echter roept een complex van pro blemen op"- Dat de sabotage in Assen vooral van buitenaf geko men is grondt men mede op het feit dat de draad omrastering rond het kazernecomplex hier en daar losgeknipt bleek te zijn. In hoeverre de daders hulp van binnen de kazerne gekregen hebben vormt mede een onderdeel van het onderzoek, dat de marechaussee gisteren reeds begon nen is. Vooral het losdraaien van de wielmoeren van twee voertuigen wordt hoog opgenomen. Het zou bij niet ontdekken ervan oorzaak geweest kunnen zijn van zeer ernstige ongevallen op de weg. In Almelo heeft de politie aldaar een beroepsmilitair gearresteerd, verdacht van diefstal van een aantal leger goederen, waaronder waarschijnlijk wapens. De politie nam namelijk zaterdagmiddag een voor raad legermateriaal in beslag. In een kamer boven een boekhandel in het centrum van Almelo trof men aan een pistool-mitrailleur, elf magazijnen, 36 patro nen. een magazijnvuller, onderhoudsmiddelen, twee magazijntassen en een militaire schoudertas. De kamer werd bewoond door een 25-jarige inwoner van Almelo, die zich na het onderzoek bij de politie meldde. In zijn ouderlijke woning trof de politie later een opengewerkte instructiehandgranaat aan. De man liet na zijn arrestatie los de goederen van een be roepsmilitair te hebben overgenomen. BARCELONA (AFP) Tijdens de stormen die zondag in het gebied van Arenys del Mar aan de Coste Brave ten noorden van Barcelona hebben gewoed, zijn drie mensen om het leven gekomen. Zeven personen warden vermist. Een van de drie die omkwamen en de zeven ver misten namen deel aan een zeilwedstrijd. De twee boten waarin zij zaten vergin gen. De twee andere doder} zijn Britse toeristen die door een golf werden mee gesleurd toen zij op het strand naar de storm 9tonden te kijken. OTTAWA (AP-Reuier) Advocaat Robert Lemieux, die zaterdag werd aan gehouden op beschuldiging van tegen werking van de politie van Canada, is op vrije voeten gesteld. Lemieux is door de ontvoerders van het Front voor de be vrijding van Quebec aangewezen als be middelaar met de regering over de uit wisseling van de door het Front vastge houden gijzelaars, minister Laporte van de provincie Quebec en de Brit Cross. Nog 40.000 man uit Vietnam HARTFORD (AFP) President Nixon heeft meegedeeld dat voor het einde van het jaar nog 40.000 Amerikaanse militai ren uit Zuid-Vietnam worden terugge trokken. Er zullen er dan nog 344.000 over staan. De maatregelen staan duidelijk in in januari 1969 president werd. Volgens een woordvoerder van de pre sident is het besluit genomen na een diepgaande studie, waarbij gebleken is dat de „Vietnamisering" sneller-verloopt dan verwacht was. Eerder had minister van Defensie Laird op een persconferentie verklaard, dat de regering ernaar streeft tegen medio 1973 de dienstplicht af te schaffen. Sinds 1948 heeft er ononderbroken dienstplicht be staan. De maatregele nstaan duidelijk in verband met de verkiezingen van 3 no vember a-s. or de vrijlating van beide voorwaarden gesteld, die alle moete worden ingewilligd. Zo niet. dan zullen of de minister, of beide mannen worden terechtgesteld. Gisteravond heeft Le- ux al een gesprek gehad met de be middelaar van de regering, advocaat Robert Demcrs. Een van de cellen vaai het Front, de ag, Nelsoncel. heeft gedreigd met een nieu we ontvoering als de medische specialis ten in Quebec hun „misdadige houding" Advocaat Lemieux, die door de ont voerders als onderhandelaar is aan gewezen volhouden In een communiqué heet het dat de specialisten die een langzaam-aan- actie begonnen zijn. de gezondheid van de zes miljoen inwoners van Quebec in gevaar brengen. Als geen verandering in de situatie optreedt, zal een van de spe cialisten worden uitgenodigd „van onze gastvrijheid gebruik te maken". De politie in die grote Canadese sleden, die wordt overstroomd door tips over de ontvoering, heeft versterking gekregen van het leger. Ruim vierhonderd ge vechtssoldaten, gewapend met geweien en machinepistolen, zijn in de hoofdstad Ottawa ingeschakeld voor de bescher ming van hoge regeringsfunctionarissen. OTTAWA (Reuter) Canada en de volksrepubliek China zijn overeengeko men diplomatieke betrekkingen aan te knopen, aldus is van welingelichte zijde in de Canadese hoofdstad vernomen. Het is nog niet bekend, wanneer de of ficiële erkenning van China door Canada zal geschieden, maar de ambassadeur ran nationalistisch China (Taiwan) in Canada zou zich gereed maken voor vertrek. Ver wacht wordt, dat de ambassade binnen enkele dagen officieel gesloten wordt Daarop zou de opening van de ambassade van Peking volgen. Drs. Den Uyl vindt het slechts „gesnuffel" (Van o parlementaire redaotie) PARIJS (A.F.P.) Vijf Roemenen, deel uitmakend van een groep toeristen die Parijs bezochten, hebben in Frankrijk politiek asiel gevraagd, zo is udit goed- ingelichte bron vernomen. Een ven hen had in zijn hotelkamer tweemaal ge poogd zich van het leven te beroven, om dat de organisatoren van de groep hem wilden dwingen naar Roemenië terug te keren. Hij ligt in het ziekenhuis, maar verkeert niet in levensgevaar. Deze 21 maanden oude Zweedse baby heeft haar familie rijk gemaakt, door een half miljoen kronen in de voetbalpool te winnen. Door met een blok te spelen kwamen er een aantal cijfers uit, die door zijn vader wer den genoteerd. Deze vond het ach teraf te gek, maar moeder stuurde de uitkomsten toch in. De baby was de enige, die alles goed had. DEN HAAG „Het veel gesmade ka binet-De Jong zit er nog steeds. En dat is maar goed ook". Dat zei K-V.P.-fractie- leider drs. Schmelzer vanmiddag aan het slot van zijn rede bij de algemene poli tieke beschouwingen in de Tweede Ka mer. HU is blU dat het kabinet er zit. „Niet omdat een politiek alternatief vol strekt afwezig is. Niet omdat in de loop van de rit het beleid op alle onderdelen zo feilloos is geweest. Wel omdat het de belangrükste onderdelen van het rege ringsprogramma heeft verwezenlijkt of daarmee bezig is. Wel omdat alle coalitie partners onderling loyaal en constructief hebben samengewerkt". Drs. Schmelzer prees in het kabinet dat het de hele ontwikkeling in de zich snel vernieuwende maatschappij niet krampachtig, behoudzuchtig of defensief tegemoet is getreden. „Het kabinet heeft een in hoofdlijnen zo positieve inzet ge leverd dat het mijn fractie niet spijt daarvoor verantwoordelijkheid te hebben gedragen en dit nog doet". De katholieke fractieleider prees het kabinet-De Jong in het bijzonder om zijn gezond econo misch- en werkgelegenheidsbeleid, de de mocratisering op tal van terreinen en om zijn zorg voor de maatschappelijk zwak keren hier en in de arme landen. Het Nederlandse volk beoordeelt het gevoer de beleid in het algemeen eerder positief dan negatief, aldus drs. .Schmelzer- Lijnrecht met dit alles in tegenstelling zei drs. J. den Uyl van de P-v.d.A.: „Wij kunnen en mogen met doorgaan met een beleid als van dit kabinet. De maatschap pelijke uitdaging is te groot, het gevaar van onverschilligheid is te nabij. Wat op het spel staat is te belangrijk om door te gaan met een beleid, dat bepaald wordt door „een vage angst om nieuwe wegen consequent te gaan bewandelen". Naai- zijn mening is hetgene wat dit kabinet voorzet „gefrutsel" aen de rand van de vernieuwing. Drs. Den Uyl wees er op, dat de oogst die dit jaar door het kabinet wordt bin nengehaald merkwaardig is. Als de oogst- produkten noemde hij versnelde prijsstij gingen, arbeidsonrust op een breder front dan wij na de oorlog ooit hebben gekend, een rentevoet op iecordhoogte en span ningen op de arbeidsmarkt. (ADVERTENTIE) Groot Auto-nieuws op pagina: 8 DEN HAAG (ANP) Het PvdA- kamerlld drs. Ed van Thijn heeft —ln schriftelijke vragen bij minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) aange drongen op het realiseren van een aan tal maatregelen, allen beogende een verhoging van de verkeersveiligheid op Rijksweg 4 in de gemeente Haarlem- aeer, waar zich vorige week vrij dag een verkeersramp heeft voltrok-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1