mening I -#*r BORSAUNO „Alice's Restaurant": parodie op Amerikaanse samenleving Spoedig resultaten VNG-onderzoek in het Leidse Gewest Oprit Zijlbrug geasfalteerd Schoorsteen de pijp uit BRUIJNZEEL - KEUKENS - KASTEN „HOUTWERF-LEIDEN" N.V. Steun van De Sleutels voor geruïneerd Valken 68 DELON EN BELMONDO fraai span in: I „Met jouw tanden in mijn nek" bioscopen in LEIDEN VRIJDAG 9 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Alternatieve bestuursi'onnen LEIDEN Nog dit jaar zal de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten aan de Leidse Gewestraad het eerste rapport uitbrengen in het kader van het grote sociaal-wetenschappelijk en bestuurlijk onderzoek in het Gewest. Het eerste rapport, handelt over de bevolking, in het bijzonder over het streven van de bevolking om haar welvaart te reali seren. Met alle daarop in werkende factoren en invloeden. In maart volgend jaar zal de Vereniging rapporteren over het bedrijfsleven en in juni volgt het laatste rapport, dat gaat over de lokale overheden. In dat laatste rapport staat de vraag centraal in hoeverre de gemeentebestu ren met hun huidige organisaties erin slagen hun doelstellingen te verwezen lijken. Door drs. Van der Hart, die gis teravond met S. A. van Keulen namens de VNG de Gewestraadsleden kwam in formeren over de stand van het onder zoek, deelde mede. dat het rapport over de plaatselijke overheden een aantal al ternatieve bestuursorganisaties zal. be vatten. die getoetst kunnen worden aan de moderne criteria van openheid en de optimale relatie bestuur-ambtenaren- burgers. Medegedeeld werd ook nog, dat de VNG contact heeft opgenomen met de Neder landse Spoorwegen, het ETI, het insti tuut Stad en Landschap, de stedebouw kundigen van de verschillende gemeen ten, de Leidse Universiteit en de Leidse Vereniging van Industrieëlen. Wat de twee laatsten betreft: die zijn een groot onderzoek begonnen in het gewest, zo dat verschillende werkzaamheden ge coördineerd kunnen worden. De leden van de Gewestraad, die in het Stadhuis vergaderden, verwerkten de mededelingen zonder veel aanmerkingen, nadat zij zich lange tijd hadden bezig gehouden met het aanvullen van de rijf commissies, waarin nogal wat vacatures waren ontstaan na de gemeenteraads- Wijzigingen in telefoonverkeer in Bollenstreek BOLLENSTREEK Vanavond om 11 uur zal in het telefoon district Haarlem een einde ge maakt worden aan de schei ding tussen de sectoren Lisse. en Hillegom. Beide sectoren zullen worden samengevoegd tot één sec tor met een nieuwe knooppuntcen trale te Hillegom. Deze samenvoeging heeft tot ge volg, dat enkele netnummers wijzi ging ondergaan: Lisse is 02530 en wordt 02521, Sassenheim is 02532 en wordt 02522, Noordwijkerhout is 02533 en wordt 02523 en Ab- benes is 02534 en wordt 02524. Tevens worden de vier-cijferige abonneenummer in de telefoon netten Hillegom en Sassenheim rijf-cijferig. De abonneenummers ondergaan een wijziging in de ge meenten Hillegom, men draaie voortaan het oude nummer vooraf gegaan dor het cijfer 1. In Sassen heim waar de begincijfers van de abonneenummers (de 6, 7 en 8) worden gewijzigd in respectievelijk 10, 11 en 12. Hier worden de num mers dus gewijzigd en uitgebreid. Deze samenvoeging heeft de rond 12.000 telefoonabonnees in de Bol lenstreek het voordeel, dat zij be gin volgend jaar als de nieuwe structuur der telefoontarieven een feit zal zijn, tegen het nieuwe basistarief (10 cent) onbeperkt kunnen bellen in de nieuwe sector, maar ook met de plaatsen in de aanliggende sectoren, w.o. de ste den Haarlem en Leiden. Als in de eerste helft van 1971 enkele nieuwe centrales gereed zijn, alsmede een paar uitbreidin gen zijn gerealiseerd, zal de wacht lijst voor telefoonaansluitingen in de Bollenstreek zijn opgeheven. verkiezingen. De belangrijkste verkie zing was wel die voor het Dagelijks Bestuur. Men sprak zich nadrukkelijk oor continuering, want mr. W. van Gunsteren (CCP-Wassenaar). A. G. Ver meulen (burgemeester Katwijk), dr. P. Pels (PvdA-Voorschoten) werden her kozen. Voor drs.' G. van 't Klooster, die geen raadslid meer is in Leiderdorp, werd de Warmondse KVP'er G. J. van der Kroft gekozen op voordracht van de KVP-Geswestraadsleden. RSITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS LEIDEN De heer J. Claes te Ant werpen is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der sociale wetenschappen op proefschrift getiteld „De dingen en hun ruimte Metabletische studie van de perspectivische en van de niet-pers- pectirischte ruimte)". De promotor was prof. ds. J. H. v. d. Berg. Tot doctor in de wijsbegeerte promo veerde de heer D. Nauta uit Woubrug- ge. De titel van het proefschrift was: „The meaning of information". De pro motoren waren prof. dr. mr. C. A. van Peursen en prof dr. G. Zoutendijk. De heer G. M. J. Beijersbergen van He negouwen, geboren te 's-Gravenhage en thans wonende te Oegstgeest, is gepro moveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proefschrift getiteld „De fotohydrolyse van enige nitronaftaleenderivaten". De promotor was prof. dr. E. Havinga. Geslaagd: kand.ex. psychologie, de da mes M. E. Mentink (Rotterdam), M. J. Mens-v. Roode (Leiden), de heren M. Hebly (Leiden), I. H. P. J. Juffer mans (Den Haag), R. Heydanus (Den Haag), J. J. v. d. Maas (Koudekerk): kand.ex pedagogiek: mevr. J. H. Robers-Rotho- ven (Leiden), de dames N. C. M. Ver- kley (Amsterdam). R. Dijk (Hilvers M. Kuijper (Blaricumi. J. de Vries (Was senaar); doct.ex. pedagogiek: mevr. J. C. C. Heynirig-v. Maanen Leiden idoct. ex. psychologie: mevr. A. W. Blöte-Aan- hane (Oegstgeest), N. M. E. Neuwahl (Oegstgeest); doct.ex. biologie: de heer V. v. d. Bergh Leiden i; kand.ex. Sino logie: de heer W. G. J. Remmelink (Bor- De heer W. Vink geboren te Schiedam en thans wonende te Leiden, is gepro moveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op puoefschrift getiteld „The winteraceae of the old world (1. pseudowintera and drimys-morphology and paxonamy). De promotor was prof. dr. C. G. G. J. van Steenis. De heer P. W. Meijboom, geboren te Malang, Java en thans wonende te •s-Gravenhage, is gepromoveerd tot doc tor in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen op proefschrift geti teld „Synthesis and analysis of straight- Chain unsaturated aldehydes". De pro motor was prof. dr. E. Haring. LEIDEN Aan de Vrije Universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen 2 godgeleerdheid Z. M. Kepel. LEIDEN Aan de Vrije Universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het kandidaatsexamen tandheelkunde 1 mej. M. P. Lim. Zijlkwartier bleef als een der weinigen enthousiast LEIDERDCTRP De buurtvereni ging „Zijlkwartier", ontstaan als zovele duizenden in Nederland in de eerste dagen na de oorlog, maar een van de weinigen, die het vol gehouden heeft, viert deze maand haar zilveren bestaans- feest. De vereniging, die officieel op 19 oktober 19^5 werd opgericht viert deze maand met hetzelfde enthousiasme waarmee ze werd opgericht en altijd ongesubsi dieerddoor de jaren kwam, het jubileum met een groot aantal ac tiviteiten. De kinderen, waarvoor „Zijlkwartier bijzonder actief is, kregen op 1 oktober al een ver rassing thuis gestuurd en zater dagmiddag wordt in de kantine 'van de Verenigde Touwfabrieken een kindermiddag gehouden. Dins dag a.s. recipieert voorts het be stuur in het clubhuis aan de Van der Marckstraat van 19 tot 20.S0 uur. Volgende week zaterdagavond is er tenslotte in ,J3e Burcht" een feestavond. LEIDEN De N.B.M. uit Den Haag begint volgende week (12 oktoberin opdracht van de direkteur Gemeente werken, met de asfaltering van de oprit van de Zijlbrug. Het betreft hier het weggedeelte tussen de Sumatrastraat en de Zijlbrug, waar maandag de klinker bestrating van één der rijrichtingen wordt opgenomen. Naar het zich laat aanzien, zal de ge hele oprit in een week tot veertien dagen voltooid zijn. Aanleiding tot het asfal teren is het enorme onderhoud dat de bestrating op de slappe ondergrond van de opritten vergt. Gedurende het werk zal het verkeer tel kens van één rijrichting gebruik moeten maken. Het asfalteren met bijkomende werken komt de gemeente nu op ruim 80.000 te staan. Daarmee is de kous nog niet af. Volgend jaar wordt een zo genoemde „tussenlaag" aangebracht en in 1972 een eindlaag. Daarbij kunnen te vens nog voorkomende zakkingen wor den gecorrigeerd. VOORSCHOTEN Aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam is geslaagd van het doctoraal examen - godgeleerd heid de heer H. B. Geurst. LEIDEN Levensverzekerings en Ondernemingsvormen" Is het onderwerp van de voordracht, die de heer M. J. Scheepstra zal houden voor de Leidse Assurantie Club. De L.A.C. komt bijeen op dinsdag 20 oktober, in de ontvangst zaal van het Doopsgezind Centrum aan de Pieterskerkstraat 1. Gezien de be langstelling die de september-bijeenkomst trok, hoopt het bestuur dat de zaal groot genoeg zal zijn. De lezing begint om LEIDEN Verdween vorige maand de Zaalberg-schoorsteen uit het Leidse stadsbeeld, deze week maakt de firma H. Binnendijk uit Valkenburg in opdracht van de Leidse Duinwater Maatschappij een begin met het slopen van de voormalige Ticleman Dros-schoorsteen aan de Middelste gracht. De schoorsteen, die staat op het door de L.D.M. in gebruik genomen fabrieks complex van de voormalige Leidse conservenfabriek, deed al lang geen dienst meer en werd alleen maar bouwvalliger. Geïnspireerd door de gemeentelijke schoorsteensloop aan de Uiterstegracht laat de L.D.M. nu deze lange nietsnut verdwijnen. By de foto: Om de schoorsteen steen voor steen naar beneden te kunnen halen, moet eerst steigermateriaal plank voor plank naar boven. ADVERTENTIE 25 Jaar V.N.: ophouden of doorgaan? LEIDEN Op de vooravond van de „Dag der Verenigde Naties" vrijdag avond 23 oktober organiseert het ge meentebestuur van Leiden in samenwer king met de Leidse commissie voor inter nationale samenwerking een bijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis. Mr. C. A. Bos. lid van de Tweede Kamer, zal de belangstellenden de vraag voorleggen: „25 jaar Verenigde Naties: ophouden of doorgaan?" De bijeenkomst begint om aoht uur. Ze wordt opgeluisterd door een optreden van het Toonkunstkoor o.l.v. Henk Briër. LEIDSE AGENDA VRIJDAG 9 OKTOBER Kath. Militair Tehuis Schietavond Nederlandse Bond van Oud Strijders, aanvang 20.00 uur. Stadsgehoorzaal Filmlezing NCRV, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 10 OKTOBER Kantine Clos en Leembrugge - Ned. Ver. van Huisvrouwen, Fonduedemonstratie, aanvang 14.00 en 20.00 uur. Schouwburg Potach en Perlemoer in textiel, aanvang 20.45 uur. Stadsgehoorzaal Jubileumconcert Jeugdkamerorkest met Theo Olof, aan vang 20.15 uur. Huize Zwieten Hoge Rijndijk 98, Zoeterwoude, Opening, aanvang 16.00 u. Café Eigenzorg Algemene ledenver gadering, vereniging „Vrije Gedachte", aanvang 20.00 uur. Hutspot wandeltocht aanvang 14.00 u BONDAG 11 OKTOBER Schouwburg De Spaanse Hoer, Hugo Claus, aanvang 20.15 uur. SHOWROOM: NIEUWE RIJN 87. TELEFOON 34544 (4 LIJNEN) Parochieraad Zondag zaterdagavond) gaan de paro chianen van de Herensingelparochie een nieuwe parochieraad kiezen. Dit zou het begin kunnen zijn van de reeds lang be loofde democratisering in de parochie. Bij de voorbereidingen hiervoor hebben echter veel parochianen te kennen ge geven er niet aan mede te willen werken. Men is van mening, dat* een bepaalde „clan" in de parochie, onder het voor wendsel van verkiezingen, toch de dienst blijft uitmaken. Wie ziet, dat de zitten de parochieraad blijft zitten, dat door deze raad ingestelde commissies een vas te vertegenwoordiger hebben, wie daar bij deze verkiezing voor een aanvulling (want zo is het) ziet verlopen volgens een niet vastgestelde procedure, wie te vens ziet, dat voorzover er nog enkele regels gesteld waren, deze regels bij de samenstelling der stembiljetten, niet na gekomen zijn, die moet de weigerende parochianen gelijk geven. Maar toch hebben zij ongelijk. Want als men werkelijk van menin gis, dat er nodig iets veranderd moet worden in de huidige gang van zaken in de .parochie, als men inderdaad en met rede bezorgd is over de achteruitgang in de geloofs gemeenschap. bereikt men niets met aan de kant staan. Dan zal men niets bereiken met niet aan de stemming deel te nemen. Dan zal de zaak toch doorgaan tn er een halve parochieraad bijgek.ze:. vcrd°n Joor misschien 25 pc'. Mr de parochianen. Dit is eerder gebeurd in een andere parochie van de stad en het niet stem men had ook daar geen enkel effect. U kunt maar één ding doen, zaterdag en zondag zo veel mogelijk deelnemen aan de stemmnig en die kandidaten kie zen, die een garantie geven, dat uw me ning gehoord wordt. Dit „gehoord worden" is reeds belang rijk, ook al kan men in de huidige si tuatie geen meerderheid verwerven, zelfs al zou men de meerderheid hebben. J. V. te L. LEIDEN Het zwaar gedupeerde Val ken '68 in Valkenburg heeft steun ge vonden in zaterdagmiddag-collega Sleu tels. Valken '68 is vorig weekeind name lijk bijna geruïneerd door de zware storm, die de in aanbouw zijnde kantine en kleedkamers tegen de vlakte heeft gesmeten. De vereniging, (Me door zelfwerkzaam heid 17.000,had weten te besparen liep daardoor een schade op van vij tienduizend gulden. Reden voor De Sic tels om in aktie te komen. Morgenmiddag zal op het terrein op Vlietcomplex aan de Voorsehoterwc bus opgesteld staan met het opscl- „Steunt Valken '68. Uw gift wordt Sleutels verdubbeld". Giften kunnen van 's middags half lv\«. tot 's avonds acht uur in deze bus wor den gedeponeerd. N.K.O.V.-rally opent seizoen ZOETERWOUDE Ruim zeventig per sonen namen gisteravond aan de auto rally deel waarmee «ie afdeling Zoe- terwoede van het NKOV haar nieuwe winterprogramma opende. De rit voerde door Benthuizen, Moerkapelle, Zeven huizen. naar Oud Verlaat aan de Rotte, waar koffie werd gedronken. In alle plaatsen waar de rit door leidde, moes ten opdrachten vvorten uitgevoerd. De terugweg liep via Zevenhuizen,- Wad- dinxveen, Boskoop en Hazerswoude naar Zoeterwoude, waar na terugkeer in Don Bosco nog enkele t i in i bijzonder geanimeerde sfeer werden doorgebracht. Daar werden ook de prijzen uitgereikt. Voorzitter H. J. C. Paardekooper bracht dank aan de heren J. Berg Gent, die de route hadden uitgestippeld, en aan Corinne van Haaster, die met haar pianospel en zang veel welslagen van deze avond had bijge dragen, De uitslag luidde: 1 H Paardekooper en echtgenote; 2 M. Berg en echtgenote: 3 B. Paardekooper en echtgenote; 4 mevr v d Krogt en C. v. Cromvoirt. De pechprijs was voor de heer A. van Bennekom. Voor een van de deelnemers verliep het tweede deel van de rit niet geheel vol gens plan want. komend vanaf de Bent- dijk, kwam hij door een ongelukkige ma- het L. „ST. JOSEPH" - AFD. LEIDEN - 75 JAAR "IDEN - De Nederlandse Ka- •'ieke Bouwvakarbeiders Bond Joseph", afdeling Leiden, be lt vijfenzeventig jaar. De afde- viert dit jubileum op zaterdag ktober a.s. met een receptie in foyer van de Stadsgehoorzaal e feestelijke ontvangst duur! drie uur tot half rijf. a VV 1* wFi f Jean Paul Belmondo als Capella. Gedwongen tot het rosse leven REX De Amerikaanse broers Lem en John Amero zijn hun roeping misgelopen. In plaats van filmer, een groot woord voor de» be zigheden van de heren, hadden zij beter predikant kunnen worden. In hun film „Gedwongen tot het rose leven" slaan ze een belerend toontje aan. Zij voelen zich geroepen jonge meisjes op de „gevaren des levens" te wijzen. U voelt natuurlijk al waar het heen gaat. De boodschap is ver pakt in de levensgeschiedenis van boerendochter Jeannie. Aangerand door een knecht, ontvlucht zij het platteland om In de grote stad in de anonimiteit onder te duiken. Hier ech ter ligt de verdorvenheid op de loer. Het meisje heeft de grootste moeite diverse heren van het lijf te houden. Ze is getuige van orgiën en seksuele uitspattingen, maar weet de reinheid te bewaren. Als echter een inbreker haar dwingt tot samenleving, besluit zij de hand aan zichzelf te slaan. De broers Amero hebben met dit pro- dukt duidelijk de plank misgeslagen. Terwijl de bedoeling zoveel mogelijk „bloot op zijn Amerikaans" te verto nen onmiskenbaar is, gaan zij daarbij nog pedagogie en sociologie bedrijven, als vals voorwendsel. En dat maakt het geheel dubbel onverteerbaar 18 Prolongaties LIDO Voor de vierde week Anne Heywood als de veroordeelde re ligieuze in „De non van Monza". Sfeervolle opnamen in een film zon der veel zeggingskracht (18). TRIANON Voor de zesde week Robert Altmans „M.A.S.H.". Do nald Sutherland en Elliot Gould als de tiwee onverstoorbare „borst-kassen- krakers" in een grandioze, maar ook gruwelijke film (18). LI XOR Alain Delon is van het jongetje uit Visconti's „Rocco en -ijn broers" in een tiental jaren uit gegroeid tot een gangstertype, dat onbewogen in de meest gevaarvolle situatie blijft, doodt als het moet, maar er nog steeds een soort erecode op na houdt. Jean Paul Belmondo ontwikkelde zich na Jean Lux Go- dards opmerkelijke regiedebuut in „A bout de^ souffle" tot een beminnelijke schelm op het witte doek, een avon turier voor wie vriendschap vaak be langrijker is dan maatschappelijk succes. Delon en Belmondo samen in één film had een Interessanter resul taat kunnen opleveren dan Jacques Deray's „Borsalino", dat ondanks een veelbelovend begin toeh een beetje in de routine misdaad blijft steken. „Borsalino" verplaatst ons naar het Marseille van 1930. Delon, een zo juist uit de gevangenis ontslagen kruijneldief, vindt in de onverstoor bare charmeur Belmondo alias Ca pella de ideale partner om zich naar de top te werken in de onderwereld. Na een nogal hardhandige kennis making een kostelijk stukje film, dat een belofte inhoudt, die later nimmer helemaal wordt ingelost weet het tweetal als stoorzendertjes in het Marseillaanse gangstermilieu naam te maken. De ambitieuze Delon neemt echter geen genoegen met het zeer lucratieve kruimelwerk en weet de meer speelse Belmondo zover te krijgen, dat ook hij deelneemt aan de strijd tegen de grote misdaadsyndi caten, die Marseille overheersen. Het tweetal bereikt inderdaad de top via een respectabel aantal lijken, maar dan acht Belmondo in een goed uitgebalanceerde scène de tijd ge komen om zich uit de zaken terug te trekken. Te laat echter, niet voor Delon, die tot het besef komt dat de positie aan de top van een onder wereld maar een zeer wankele is. Met alle zwakke momenten, die deze nogal bloedige misdaadkomedie heeft, komt de tegenstelling tussen de twee onafscheidelijke schelmen goed uit de verf. Delon is de koele, berekenende scherpschutter, meedogenloos a la Meivilles „Samoerai", terwijl Bel mondo steeds de ontwapenede gele- genheidsmisdadiger blijft. Beide ac teurs blijven rotsvast in hun rol er» weten de merkwaardige lotsverbon denheid. het op elkaar aangewezen zijn, volkomen waar te maken. De band, die hen bindt is zo sterk, dat de vrouwen in hun bestaan niet meer dan marionetten zijn en geen van de actrices ook Corinne Marchand uit Agnes Varda's „Cleo de 5 a 7" komt dan ook verder dan bet tweede plan. Michael Bouquet als de cor rupte advocaat Rlnaldi en een aantal prachtig gekozen onderwereldtype tjes doen dat wel. Zij zjjn de eigen lijke tegenspelers van het tweetal, dat aanvankelijk op kleine schaal maar door de omstandigheden ge dwongen later genadeloos toeslaat „Borsalino" de film dankt zijn titel aan de slappe gleufhoeden, die een soort handelsmerk worden voor het tot het grotere werk opgeklom men gangsterduo munt vooral uit door de vrijwel perfecte art-direction, de aankleding die het Marseille rond 1930 volledig tot leven biengt. In deze entourage geven Delon en Bel mondo een interessante tegenstelling tussen twee onafscheidelijke partners. Het zwakke punt is ongetwijfeld het scenario, waaraan te veel figuren o.m. Claude Sautet, regisseur van „De dingen van het leven" mee werkten en dat daardoor te vaak op zijsporen terecht komt, waardoor re gisseur Jacques Deray de grootste moeite heeft de rechte lijn in het oog te houden. Dank zij Del ons knap vol gehouden glibberig schurkje met een Valentino-uiterlijk en Belmondo's vertolking van de amicale meeloper lukt hem dit tenslotte wel. Aluin Delon als Roch CAMERA „Met jouw tanden in mijn nek" is een werkelijk vro lijke film over vampiers. Het knappe van Polanski's briljante satire is dat als de bevrijdende lach er zo nu en dan r.iet was. de film veel angstaan jagender zou zijn dan wat de Engelse Hammerstudio's in vroeger jar erf ooit presteerden. De sfeer is voortreffelijk getroffen, de kleur op grandioze wijze toege past. Het middennachtelijk vampier bal bijvoorbeeld in geelgroene, halfvergane tinten is een fascine rend spookbeeld, dat zijn weerga in de geschiedenis van de kleurenfilm niet kent. Professor Abronsius een kostelijk verstrooide, stoicijnse weten schapsman van Jack MacGowran en zijn jonge, bangige en niet al te sn-iggere leerling Polanski zelf zoeken in Midden-F.uropa naar bewij zen dat er menselijke vampiers be staan. Als de dochter van een dorps herberg wordt ontvoerd en de her bergier zelve even later „leeggezo gen" bevroren voor de deur ligt. we ten zij dat z(j op het goede spoor zijn. Een doofstomme gebochelde wijst hen de weg naar het slot van graaf van Krolock. de vampier. Hoe professor Abronsius er tenslotte in slaagt de herbergsdochter uit de klauwen van de vampiersfaijiilie te redden en het kwaad dat hij meende te moeten be strijden in de wereld brengt een prachtig wrang slot moet u beslist zelf gaan zien. Naast enkele gooi- en smijtsituaties zit de film vol briljante grappen. Een jiddische vampier, die niet bang is voor een crucifix en de eerste homo fiele vampier uit de geschiedenis zijn slechts enkele voorbeelden die wij willen noemen. Kostelijk is ook de scene, waarin de professor een staak door het hart van een vampier wil slaan,'maar zijn de'.m raakt etc. etc. Het is bekend dat Polanski zich van zijn film gedistantieerd heeft omdat in de eindmontage nog zo'n driehon derd meter werden geknipt. Ook al is de montage niet altijd even gaaf, duidelijk minder dan in de vorige films van de regisseur, de typetjes de onheilspellende beelden en de hele aankleding van deze griezelkomedie verraden toch zijn hand, evenals het feilloz* evenwicht dat er voortdurend tussen onheilspellendheid en kluchtef fect bestaat. Een film, die u niet moogt missen! (18). Arlo Guntiirie (rechts) relaxed na de opnamen in gezelschap van Kathleen Dabney, zjjn tegenspeelsters. STUDIO Voor wie Alice's restau rant voor het eerst ziet i« het bijzonder moeilijk een duidelijk beeld te krijgen van de diepzinnige en veel omvattende materie, die regisseur Arthur Penn zijn filmbezoekers voor schotelt. Zijn uitbeelding van een aan tal kleurige typen in een non-confor mistische maatschappij mag welis waar een goed inzicht geven in heden daagse normen en gedragingen van Amerikaanse hippies, zonder achter grondinformaties krijgen zijn figuran ten pas laat in de film gestalte. In feite draait deze productie om rijf centrale figuren. Arlo, zoon van eer. beroemd Amerikaans folksinger, Ray en Alice, een echtpaar vroeg zolwa-- sen dour <en harde jeugd. Shelly :er aan hard-drugs verslaafde, die voor niemand behalve voor zichzelf een probleem is en tenslotte Orbie, politie agent en symbool van de autoritaire macht. Uitgezonderd agent Orbie stuiten zij zich af van de maatschap pij om tezamen in een door Alice ge kochte kerk en later een restaurant een grote happy family te vormen. De sfeer die hierdoor karakter zou moeten krijgen gaat echter veelal in tegenstrijdigheden ten onder. De ge gevens zijn dikwijls te simplistisch van opzet. Dit geldt zeer zeker niet voor hoofdrolspeler Arlo Guthrie. Door zijn sterke persoonlijkheid weet hij zijn geringe acteurskwaliteiten toch nog een speciale omlijsting te geve" Dr veel punten toont de film f,ua op^et markant veel overeenkomst met Peter Fonda's Easy Rider. Groot is echter het verschil in de wijze waarop Fonda en Penn de autoritaire macht te kijk willen zetten. Wat Fon da wel lukte gaat Penn, speciaal als de fragmenten op het leger slaan, in surrealitische voorstellingen i dikke oom agent, schreeuwende soldaten) ten onder. Pas in het laatste gedeelte van deze film kan Penn zyn regis seurskwaliteiten onderstrepen. De commune staat na de plotselinge dood van een van de leden, op instorten. Pas nu blijkt wie zich ondanks een wirwar van realiteit en fantasie heeft kunnen handhaven. Zonder een woord maar met knap camerawerk weet Penn in de slotscène als in diepte psychologie het onderbewuste bloot te leggen. M -*"■ **-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3