Alexander Solzjenitsyn MISLUKTE POGING TOT ONTVOERING Watervloed jaagt door Genua en 28 doden Genadeloos schrijver tegen Russische cultuurdictatuur eist Interland niet op tv Bejaarden vragen f 400.- Stuurvrouw of niet t ruim in met 'r. Boekenmarkt RA NS-dienst worstelt met vertragingen Rel na taptoe in Alkmaar Onafgebroken regenval oorzaak 1 Nieuw verzet tegen Torres VRIJDAG 9 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 13 UTRECHT (ANP) De „kwaliteit" van de uitvoering van de nieuwe NS- dienstregeling „Spoorslag '70" blijft be neden het niveau van 1969. hoewel de situaties die de uitvoering in de eerste ïes weken na 1 juni zeer ongunstig hebben beïnvloed zich nu in mindere mate voordoen. Dit meent de katholieke bond voor vervoerspersoneel, die berekend heeft, dat het percentage treinen met meer dan vier minuten vertraging in de vier augustusweken respectievelijk 5, 11, 4 en 5 was, tegen 5, 4, 3 en 4 in augustus 1969. Van de intercitytreinen had in die periode respectievelijk 9, 21, 8 en 8 procent vertraging van meer dan vier minuten. t is volgens de K.B.V. niet onwaar- Doodstraf geëist tegen Turkse NAVO-spion ISTANBOEL (AFP) De openbaar aanklager bij het militair tribunaal van Istanboel heeft de doodstraf geëist te gen Nahit Imre, een hoge Turkse NA- YO-ambtenaar, die beschuldigd wordt van spionage voor de Sovjet-Unie. Hij werd in september 1968 betrapt toen hij in zijn kantoor in Brussel fotokopieën aan het maken was van documenten over de Westelijke verdedi ging, met name die van Turkije. Het onderzoek van de Turkse inlichtingen- schijnlijk, dat de oorzaken gedeeltelijk moeten worden gezocht bij een te grote technische verfijning van materieel en beveiliging die de treindienst te kwets baar, te „storingsgevoelig" maakt. Dooi de hógere frequentie en snelheden en de kortere overstaptijden ontbreekt vaak ook de marge om vertragingen en storingen op te vangen. Daarnaast heeft de verkeersleiding wellicht nog onvol doende routine om in de geheel nieuwe situatie te kunnen voorkomen dat ver tragingen zich over het hele net uit breiden. SPORTTOTO Sporttoto negen: aantal deelnemers: 444.061; bruto-inleg: 768.879,90; prijzen- bedrag: 345.995.95. Eerste prijs: 121.098,58. Er waren 148 meldingen van dertien goed, uitkering per kolom 818,-. Tweede prijs: 86.498,99. Er waren 2.416 meldingen van twaalf goed, uit kering per kolom 35,-. Derde prijs: 121.098,58. Er waren 16.209 meldingen van elf goed, uitkering per kolom 7,-. Extra-prijs: 17.299,80. Er waren 483 meldingen van de eerste acht goed. uit kering per kolom 35.-. Sporttoto tien: aantal deelnemers: 754.723; bruto- inleg 1.572.138.90; prijzenbedrag l 707.462.51. Eerste prijs: 247.611.88. Aantal mel dingen: 600, uitkering per kolom ƒ410,-- Tweede prijs: 176.865,63. Aantal moldingen: 11.500, uitkering per kolom: 115.-. Derde prijs: ƒ247.611,88. Aantal mel dingen: 62.000, uitkering per kolom: 4.-. Extra-prijs: 35.373,12. Aantal mel dingen: 5.700. uitkering per kolom: ƒ5,-. Echtgenote Alkmaarse commissaris van politie (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR Twee mannen en een vrouw hebben de afgelopen nacht getracht de echtgenote van de Alkmaarse commissaris van politie T. Waar denburg te ontvoeren. Het vermoeden bestaat, dat indien de ontvoering was gelukt, men mevrouw Waardenburg als „gijzelaar" had willen uitwis selen tegen enkele personen, die gisteravond bij ongeregeldheden tijdens en na een taptoe van de Marinierskapel waren gearresteerd. De passagiers van een door het water overvallen trolleybus in Genua langs een reddingstouw in veiligheid worden gebracht. De Oostenrijkse ambassadeur, Z. Exc. dr. J. Coreth, opent op vrijdagavond 30 oktober in de Haagse Kunstkring, Denneweg 64, een tentoonst'^iiag. ge wijd aan het Oostenrijkse verzet Het drietal arriveerde rond kwart voor twee bij de woning van de fam. Waar denburg in Bergen. Commissaris Waar denburg bevond zich op dat moment nog op het politiebureau in Alkmaar. De 43- jarige J. S., die zich als architect voor stelde. vertelde mevrouw Waardenburg. dat haar man een ernstig ongeluk was overkomen en dat haar komst naar Alk maar dringend gewenst was. J. S. bood haar aan haar daar naar toe te brengen. Mevrouw Waardenburg zei echter eerst het politiebureau te willen bellen. Toen de man zei, dat er toch niemand op het bureau was, wekte dat argwaan. Een zoon van mevrouw Waardenburg greep toch de telefoon, waarna J. S. er samen met de twee anderen, die buiten in de auto zaten te wachten, vandoor ging. I (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In 1968 schreef de befaamde Russische natuur kundige Andreji Sacharov in zijn boek „Pleidooi voor een mens waardig bestaan": „Dozijnen briljante geschriften mogen het daglicht niet aanschouwen. Hier onder zijn enkele van Solzjenit- iyqs beste werken, geschreven met een grote artistieke en morele kracht en met diepgaande artistieke en filosofische alge mene waarheden als belang rijkste inhoud. Is dit niet schan dalig?" Na vijf jaar was dil het antwoord op de felle Russische kritiek, waaronder de gisteren met de Nobelprijs voor de literatuur bekroonde 52-jarige Rus sische schrijver Alexander Solzjenitsyn jarenlang geleden had. Nog in 1963 schreef Kotsjetov, hoofdredacteur van het conservatieve communistische tijd schrift „Oktober": „Solzjenitsyn is een midelmatig talent. Zijn taal is armoedig, vol vulgaire Russische uit drukkingen. Rusland heeft voor de revolutie veel schrijvers als Solzjenit syn gehad. Niemand kent hem thans echter nog". Kotsjetov deed deze felle aanval, nadat 1962 door persoonlijke tussenkomst nde toenmalige Russische leider Kroetsjev het boek van de thans be kroonde schrijver: „Een dag in het leven van Iwan Denisovitsj", ver schenen was. Hetzelfde boek, dat mede heeft bijgedragen tot het oordeel van de jury, die hem de Nobelprijs 1970 literatuur toegekend heeft. Deze erkenning is tevens een eresaluut al die Russische kunstenaars, die ondanks het doodzwijgen van officiële kant, vervolging, concentratiekamp en psychiatrische inrichtingen, hun stem verheffen tegen de Russische cultuurdietatuur en censuur. Drei jaar geleden, 16 mei 1967, ver scheen Solzjenitsyns befaamde brief de Unie van Schrijvers in de Sovjet-Unie met een hartstochtelijke oproep om deze cultuurcensuur af te schaffen. De thans 52-jarige schrijver beschuldigde toen de autoriteiten ervan jarenlang een onwettige censuur te hebben toegepast, waaronder vele schrijvers geleden hadden. Hun werken mochten niet gepubliceerd worden en vele schrijvers werden vervolgd, uit Moskou verbannen of naar werk kampen gestuurd. Geen schrijver meer Meer dan zeshonderd schrijvers". old us Alexander Solzjenitsyn, „zijn zonder vorm van protest van de Schrijversunie naar Stalinistische kam- gedeporteerd en voor een deel om gekomen". De Unie van Sovjet schrijvers deed toen op haar congres dit pleidooi af met hevige aanvallen op Solzjenitsyn zelfwaarbij deze be schuldigd werd van verraad, krank- innigheid. egoïsme en vervolgmgs- Solzjenitsyn wist echter wat hjj MOSKOU (AP) Tegenover een Zweedse correspondent heeft Solzjenitsyn gisteren verklaard dat hü zal trachten naar Stockholm te gaan om de hem I vandaag toegekende Nobelprijs voor de literatuur in ontvangst te nemen. „Ik ben dankbaar voor het besluit", zo deelde hij de correspondent telefonisch mee, „en ik ben van plan naar Stockholm te gaan om de prijs persoonlijk in ontvangst te nemen, voor zover het van mij afhangt"- Pe reis - kon onmogelijk bezwaarlijk zijn, omdat hij zich in goede gezondheid voelde, zo zei hij. Hij vertelde ook, dat andere correspondenten die zouden trachten hem te bereiken, zouden bemerken, dat dat onmogelijk is. De correspondent die Solzjeqi-tsyn, te spreken kreeg was Per Hegge van „Svenska dagbladet". Toen hij de schrijver belde, kon deze'het nieuws eerst niet geloven. Zijh eerste reactie was, geen verklaring af te leggen, maar na enige tijd verklaarde hij de onderscheiding te zullen aanvaarden- Solzjenitsyn. die sedert zijn ruzie met de autoriteiten elk contact met buiten landers mijdt, gaf Hegge te verstaan, dat hij niemand een interview zou toestaan. Functionarissen van de literaire tijdschriften en van de schrijversbond wilden liever geen commentaar leveren voordat van hogerhand de officiële beleidslijn zou zijn bepaald. Een medewerker van „Novy Mir", die indertijd Solzjenitsyns eerste roman publiceerde, zei: ..Wij zijn officieel niet ingelicht, dus kunnen wij niet reageren". Enkele belangrijke functionarissen van de schrijversbond bleken op vakantie, buiten de stad, of gewoon weg te zijn. GENUA (Reuter). Het doden tal als gevolg van de overstromin gen in het gebied van Genua is gestegen tot zeker drieëntwintig. Een muur van water, afkomstig uit de buiten zijn oevers getreden rivier de Bisagno, sloeg door de oude wijk van de Italiaanse haven stad. Mensen, auto's, bussen en bomen werden meegesleurd. DEN HAAG. De persdienst van de zijn afgesneden, kleine steden en dorpen K.N.V.B. heeft meegedeeld dat definitief lagen autowrakken tegen huizen en ver nielde etalages gedrukt. Een oude Ro meinse brug is weggespoeld. De overstromingen worden veroor zaakt door zware regenval. Gisteravond begon het na een korte onderbreking regenen. Wegen en spoorlijnen i miljoen gulden geschat. -vonden. Elders in de stad en Sn de naaste omgeving wareh'èërder 'arzeven- tien mensen om het leven gekomen. De twee meter hoge watermassa uit de Bisagno liet in het centrum van Genua een dik modderspoor na. Her en der zijn. In 1945 volgde zijn veroordeling en werd hij voor acht jaar naar een werkkamp gestuurd. Van 1953 tot 1956 moest hij als een balling in de afge legen Russische provincie Kasakstan leven en overleefde daar een zeer ern stige kankerziekte. Nadien mocht hij tenslotte naar Moskou terugkeren, maar leeft thans zeer teruggetrokken en naar men zegt onder zeer behoeftige om standigheden. Vruchtbaar auteur Zijn belangrijkste publikaties zijn: Een dag uit het leven van Iwan Dénisowitsj en Het huis van Matrjona, welke boe ken met de drie andere verhalen nog in Rusland mochten verschijnen. Ver der verscheen onder meer van zijn hand: In de eerste cirkel. Het kanker paviljoen (naar aanleiding van zijn ern stige kankerziekte), De rechterhand, de Paasprocessie, Een gebeurtenis op het station. Kretsjekovka, welke werken in het Westen uitgegeven werden, even als een aantal korte verhalen. De thans voor de hele wereld geëerde schrijver geldt als een van de belang rijkste oudere woordvoerders van de kritische Russische geleerden en kun stenaars. Van beroep wiskundige (om tenminste enigszins mijn dagelijks brood te' kunnen verdienen, zei hij eens) heeft Belangrijke romans, toneel stukken, filmscenario's en korte ver halen van zijn hand mochten in Rus land niet gepubliceerd worden. Zij zijn gelukkig wel (zonder officiële toe stemming van de schrijver zelf) in het Westen verschenen. De geheime Rus sische politie heeft het huis van de schrijver in Moskou bij herhaling door meermalen manuscripten en particuliere correspondentie in beslag oenomen. In 1969 werd hij uit de Schrijversunie gestoten. Voor officieel Rusland is hij dus geen schrijver meer. Solzjenitsyn, die door Sacharov een van de nieuwe klassieke Russische schi'ij- wordt genoemd, heeft praktisch zijn leven lang geleden onder de stali nistische en neo-stalinistische terreur. Als jong vrijwillig officier in de laatste °orlog werd hij gearresteerd op be- ichuldiging een verrader van Stalin te DEN HAAG (ANP) Het centraal orgaan samenwerkende organisaties (COSO). waarbij zijn aangesloten, de Algemene Bond van Bejaarden, de Bond voor Staatspensionering, de Pro testants-Christelijke Ouderenbond en de Unie van Katholieke Diocesane Bonden, heeft minister Roolvink van Sociale Za ken en Volksgezondheid per brief ver zocht ook aan degenen, die een AOW- uitkcring genieten, een bijzondere uit kering van 400 gulden toe te kennefi. Het bestuur van het COSO is ver heugd over de structurele verhoging van de AOW-uitkeringen en over de invoering van de vakantietoeslag, maar meent toch er de aandacht op le moe ten vestigen, dat een met-toekenning van de uitkering-ineens zal betekenen dat de AOW-trekkers nog eens worden achtergesteld bij hen, die in het pro- duktieproces zijn opgenomen. Bovendien zou dit volledig in strijd zijn mpt het streven de AOW-uitkeringen zo spoedig mogelijk op te trekken tot het peil van het minimumloon, aldui het bestuur van COSO. hij zich bijna steeds gewijd aan het schrijven van romans en verhalen, toneelstukken en filmscenario's, daar toe geïnspireerd door zijn filosofische, literaire en historische studies naast die van wiskunde en natuurkunde. Zelfbeschuldiging Ondanks zjjn zeer kritische instelling tegenover de Russische cultuur-dicta tuur en het neo-stalinisme is het des te merkwaardiger dat hü zich na zjjn veroordeling in 1945 terecht schuldig schijnt te hebben gevonden. Dit al thans heeft hij drie jaar geleden aan een Tsjecho-Slowaakse journalist ont huld. „Ik heb nooit gevonden dat ik onschuldig ben. Ik had immers uiting gegeven aan toentertijd ontoelaatbare opvattingen", zei hü in dat gesprek. Een merkwaardige uitspraak, tenzij men deze zelfbeschuldiging moet uit leggen als de zeer kritische geest, die inderdaad schuld bekende aan zijn optreden tegen de gevestigde dictato riale orde en van deze kritische geest graag in zün beschuldiging uiting wil geven. Zün leven en werken getuigen namelük van een voor ons wester lingen onbegrüpelükc moed om in een land als de Sovjet-Unie te blyven plei ten voor een vrye meningsuiting. Men vraagt zich thans in het westen af of Solzjenitsyn - een tweede Boris Pasternak zal worden, de inmiddels overleden schrijver van onder meer Dokter Zjivago, vyaarvan Nederland enige tijd geleden ook de filmbewer king gezien heeft. Boris Pasternak moest in 1958 dezelfde Nobelprijs onder dwang van de Russische autoriteiten weigeren. Mocht Solzjenitsyn hetzelfde overkomen dan nog blijft de geloofsbelijdenis van zijn opvattingen gehandhaafd: „Litera tuur, die niet op tijd tegen dreigende en sociale gevaren durft te waarschu wen, deze literatuur is de naam niet waard. Zij verdient het vertouwen van haar eigen volk en wordt als scheur papier gebruikt in plaats van te wor den gelezen", aldus de thans bekroon de Russische schrijver Solzjenitsyn. LA PAZ (Reuter) Een Boliviaans regiment vaii 500 man heeft zich tegen de nieuwe linkse president, generaal Torrez, gekeerd. De rechtse comman dant van het regiment, kolonel Miguel Ayoroa, maakte in een communiqué be kend dat hij tegen Torrez gekant was en de steun had van een ander legeron derdeel in La Paz. Ayoroa's troepen schijnen echter nog niet tot actie te willen overgaan. Zij blijven paraat tot een „waarlijk natio nalistische regering" is genïstalleerd, aldus het communiqué. Het is rustig de hoofdstad. Generaal Torrez, die si dert woensdag de macht in handen heeft, wordt gesteund door studenten en arbeidersbewegingen. Hij verdreef de rechtse junta die na het aftreden van president Ovando Candia het be wind had overgenomen. Torrez heeft kolonel Ayoroa het ulti matum gesteld dat hij zijn verzet moet staken of anders met geweld tot de orde zal worden geroepen. De kazerne van het bewuste regiment is naar luidt door presidentiële troepen om geld. Maurer buiten levensgevaar PARIJS (DPAl De Roemeense mi nister-president Maurer, die enige da gen geleden een ernstig auto-ongeluk had. is buiten levensgevaar. Dit hebben de drie Franse professoren verklaard, die dinsdag met spoed bij het ziekbed van Maurer werden ontboden en die donderdag in Parijs terugkeerden. Over het auto-ongeluk is verder nog niets bekendgmaaekt. In Parijs is alleen bekend geworden, dat Maruer de ver ongelukte wagen zelf bestuurde. Erika Sinss uit Windesheim is gekozen als wijnkoningin 1970 x wijnfestival in Neustaat. Van haar voorgangster Marika Gebhardt zij de nieuwe reusachtige bokaal, die voortaan tot de wijnkoningin behoort. Onmiddellijk werd alarm geslagen. Een opsporingsactie had al gauw succes, want een kwartier later kon het drieal in Alkmaar worden aangehouden. Het tweetal, dat in de auto had zitten wachten, bleek de 16-jarige zoon en de 21-jarige dochter van de gisteravond ge arresteerde 41-jarige J. H. uit Alkmaar De moeilijkheden in Alkmaar waren gisteravond rond negen uur begonnen op het Waagplein, waar de Mariniers- kapel als afsluiting van de feesten rond Alkmaars Ontzet een taptoe gaf. Uit pro test tegen het verzorgen door militairen van een deel van het feestprogramma werden door een aantal jongeren rook bommen en confetti gegooid. Ze tracht ten de taptoe verder te verstoren door het schreeuwen van leuzen en maken van herrie met ratels en fluitjes. Drie personen werden gearresteerd. Na afloop trokken de demonstranten naar het politiebureau om luidkeels te pr- testeren tegen deze aanhouding. De in gang van het bureau werd versperd. Na dat geen gevolg werd gegeven aan het verzoek om weg te gaan, werd een charge uitgevoerd. Enkele politiemensen liepen daarbij verwondingen op. Er volg den nog twee arrestaties. BRANDT IN NOOD MENDE LOOPT OVER NAAR CDU/CSU BONN (Reuter-BPA) Erich Mende, ex-voorzitter van de liberale partij is lid geworden van de christendemocrati sche partij CDU. Mende, die behoorde tot het behoudende deel van FDP, heeft zich indertijd verzet tegen de samen werking van zijn partij met de sociaal democraten. Volgens een Keuls radiostation zal ook de liberaal Heinz Starke zich aan sluiten bij de christen-democraten. Eer der kondigde Siegfried Zoglmann, leider van een rechtse splinter groepering in de FDP, al zijn vertrek aan. Mende, Starke en Zoglmann maakten deet uit van d-p liberale fractie; iri de Bondsdag. Als slechts een kwart van de FDP-afgevaardigden in de Bondsdag naar de CDU overloopt, verliest de re geringscoalitie van SPD en FDP haar meerderheid in het parlement. Als de drie uitgetreden FDP-leden met de oppositie in de bondsdag mee stemmen zoals zij donderdag al deden wordt de meerderheid van 12 stem men, waarop de regering tot dusver kan rekenen, teruggebracht tot zes stemmen. Ook Willi Homeier. plaatsvervangend voorzitter van de „nationaal liberale actie", een conservatieve stroming in de FDP, heeft zijn vertrek aangekondigd. KJR-protest in telegrammen aan regering en episcopaat UTRECHT (KNP) De Katholieke Jeugdraad van Nederland (KJR) heeft vanmorgen telegrammen verzonden aan de ministerraad en het Nederlandse episcopaat, waarin gevraagd wordt een openlijke afkeuring uit te spreken over de situatie van de politieke gevangenen in Brazilië. De KJR dringt er bij de ministerraad op aan maatregelen te ne men en de Braziliaanse regering zolang onder druk te zetten, totdat er een einde komt aan toestanden, die in strijd zijn met de rechten van de mens. vers) Rotterdam Niet alleen de gouden stranden van bijvoorbeeld Copacobana, maar ook het ruim be hoort bij het werk van de stuurman, dus ook van de stuurvrouw. Het zou te gek zijn, wanneer dc flir tation van dc reders met de stuurvrouwen zover zou gaan. dat de stuur man alleen maar de sme rige en zware karweitejes moet opknappen en de stuurvrouw bestemd is r de mo het beroep. kam stuurvrouwen op de Ne derlandse schepen. Inte gendeel. Wel echter eisen zij van hun maatschappij en, dat de stuurvrouw van de toekomst gewoon in de rol meedraait op het schip, dat zij op de normale promotielijst komt en dat zij alle werkzaamheden, verbon den aan de rang van stuurman-stuurvrouw moet uitvoeren. Dan heb ben de zeelieden volledig vrede met de vrouwelijke stuurman. Dit blijkt uit het maandblad Journaal van kapiteins en officie ren ter koopvaardij. De koopvaardij-officieren zijn sterk gekant tegen de opvatting dat vrouwelijke stuurlieden alleen ge plaatst kunnen worden aan boord van passagiers schepen. De officieren noemen dit een duidelijke discriminatie van de stuurman ten opzichte van de stuurvrouw en dit mag volstrekt niet de be doeling Zijn. „Gelijke plichten en gelij ke rechten. Met die voor waarde willen de koop vaardij-officieren bijzon der graag met hun toe komstige vrouwelijke col lega's in zee gaan. Zelfs wanneer deze stuurvrouw tenslotte de kapiteinsrang bereikt heeft. Maar dan wel via de gouden stran den van bijvoorbeeld Co pacobana en „de wel wat triestere omgeving van het scheepsruim." AMSTERDAM (ANP) Onder het motto „Er is een boek voor iedereen" wordt de Boekenmarkt RAI-70 van vrijdag 23 oktober l.m. zondag 1 novem ber in de zuidhal van het RAI-gebouw in Amsterdam gehouden. De vereniging van letterkundigen (VVL) heeft een dringend beroep op haar leden gedaan deze derde boekenmarkt, die georgani seerd wordt onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond (KNUB) te boycotten. dal er tot nu toe geen overeenstemming tussen VVL en de KNUB over de schrijvers- en vertalershonoraria is be reikt. Volgens de VVL zal het meren deel der 700 leden gehoor geven aan de oproep, zodat o.a. de schrijvers Simon Carmiggelt, Harry Mulisch, Annie M. G. Schmidt, G. K. van het Reve, A. den Doolaard, Harriet Laurey, Dick Hilleni- us, Cees Nooteboom en Teun de Vries op deze boekenmarkt niet aanwezig zullen zijn. Op de boekenmarkt RAI-70 komen 64 stands, waarin 76 uitgevers deze reeds in het begin vertegenwoordigd zijn. Verder zijn aan- angekondigde boycot ls wezig de Nederlandse Bockverkopers- i bond, da Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels, De Centrale Vereniging voor Openbare Bi bliotheken. de Vereniging ter Bevorde ring van het Vlaamse Boekwezen, de Sticusa. de Katholieke Bijbelstichting, liet Nederlands Bijbelgenootschap en voor de eerste maal het Comité van importeurs van boeken en tijdschriften. In Nederland werd het afgelopen jaar 400 miljoen uitgegeven voor de aankoop van boeken. Er werd meer geld besteed voor overige lectuur: de abonnements gelden van dagbladen, nieuwsbladen en periodieken bedragen tezamen circa 700 miljoen gulden per jaar. aldus een pu- blikatie van de stichting speurwerk be treffende het boek. Jaarlijks worden er bijna 70 miljoen boeken gekocht, ter wijl door de openbare bibliotheken on geveer 40 miljoen boeken worden uit geleend. Omgerekend per huishouden betekent dit dat er per jaar gemiddeld 25 boeken worden gekocht en dat er uit openbare bibliotheken vijftien boeken worden geleend. Bovendien wordt er een niet na te gaan aantal boeken geleend uit particuliere bibliotheken en worden door de lezers ook onderling uitgeleend. Men kan dan ook gerust stellen, aldus de stichting, dat het boek nog steeds „in" is. ILLEGAAL WAPENBEZIT Opsporingsbeleid beter geregeld DEN HAAG (ANP) De onlangs aangebrachte wijzigingen in de vuur- wapenwet 1919 en de recente gebeurte nissen in Wassenaar zijn mede aanlei ding geweest op dc kortstmogelijke tentlijn dc organisatorische voorwaar den te scheppen voor een doeltreffend opsporingsbeleid met betrekking tot il legaal vuurwapenbezit. Dit heeft mi nister Polak van Justitie geantwoord op schriftelijke vragen van de KVP-Ka- merleden mr. Boot en mr. Van Schaik. Een en ander geschiedt aan de hand van de denkbeelden die zijn ontwikkeld in de Recherche Advies Commissie. Als hoofdtrekken van de nieuwe opzet kun nen worden aangemerkt: Hoge priori teit van deze opsporing ten opzichte van andere opsporingstaken van de po litie, landelijke en regionale coördina tie, vrij maken van politiepersoneel bij de korpsen voor deze werkzaamheden, inschakeling van marechaussee en dou ane, aanwijzing per parket van een officier van justitie, die met de vervol ging van alle misdrijven ingevolge de vuurwapenwet is belast. Minister Polak merkt In zijn ant woord op, dat hel toenemend aantal misdrijven, waarbij van een vuurwapen gebruik wordt gemaakt, het vermoeder, wettigt, dat het aantal in Nederland in omloop zijnde wapens toeneemt. Sedert 1 januari 1969 zijn er als gevolg van diefstal uit legerdepots nog 36 wapens vermist. Deze omvang is niet dermate groot, dat er als het ware een burger oorlog mee gevoerd zou kunnen wor-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13