akker-Uw do Culturele commissie voor Indonesië geïnstalleerd Commissarissen Van Heyst voor Haagse rechtbank Levenslang voor moord mvr. McKay moutbrood Uitwisseling van cultuur en wetenschap Canada verwerpt eisen ontvoerders Indiase broers in beroep Experimentele opleiding voor leraren Arrestatie narcotiseur stilgehouden Neem dat niette vervangen lekkere 1 Uw warme bakker bakt het èlke dag: vers! Gambetta met ballon uit belegerd Parijs Breuk Duitse liberalen Bouwbond in verzet tegen hogere BTW Extra-gelden voor marine in Ver. Staten LEroSE COURANT WOENSDAG 7 OKTOBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op zijn ministerie heeft minister Luns gisteren de Neder landse commissie van advies voor de culturele betrekkingen met Indonesië geïnstalleerd. Mr. Luns vertelde daar bij, dat de commissie al enige malen werkzaam bijeen is geweest, en zei te hopen, dat deze commissie met tal van krachtige initiatieven de traagheid van de regering zal prikkelen. De commissie is ingesteld als uitvloei sel van de culturele overeenkomst tus sen Nederland en Indonesië. Zij heeft tot taak de Nederlandse regering van advies te dienen over de ten uitvoerleg ging van deze overeenkomst, die op 7 juli 1968 te Djakarta werd gesloten. In de thans officieel geïnstalleerde advies-commissie hebben de volgende personen zitting: prof. dr. A. Teeuw, hoogleraar te Leiden, dr. C. Nagtegaal van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, drs. A. Boendermaker, chef op het ministerie van Onderwijs, dr. G. Hendriks, directeur-generaal op CRM, mr. H. G. Quick, algemeen directeur van de Nuffic„ en de heer R. Nieuwen- huijs, letterkundige te Amsterdam. De leden van de Nederlandse com missie zijn benoemd door de minister van Buitenlandse Zaken mede namens de ministers van Onderwijs en Weten schappen en van CRM, welke beide laatstgenoemde ministers zich bij de installatie lieten verontschuldigen we gens drukke werkzaamheden. De com missie hoopt een impuls te geven aan de Nederlandse initiatieven met betrek king tot de culturele relaties tussen Nederland en Indonesië. De verwachte activiteiten, zijn de bevordering van de beoefening van de Nederlandse taal, de beschikbaarstelling van wetenschappe lijke en andere Nederlandse lectuur, alsmede van vertalingen daarvan in het Indonesisch, het verlenen van studie beurzen en de bevordering van samen werking tussen Nederlandse en Indo nesische universiteiten. Voorts wordt gedacht aan de uitwisseling van erva ring op het gebied van de maatschappe lijke ontwikkeling, het uitzenden van kunstenaars en samenwerking bij het vervaardigen van films, radio- en t.v.- programma's. Op alle bovengenoemde gebieden vond in de afgelopen jaren reeds een goede samenwerking plaats. De installatie van de commissie ge schiedde in aanwezigheid van de Indo nesische ambassadeur in ons land, de heer A. Taswin A. Natadinigrat. Aan het slot van de installatie be dankte voorzitter prof. Teeuw minister Luns hartelijk voor diens warme be langstelling voor het werk van de com- ONTVOERING CROSS OTTAWA (AFP-Reuter) Mitchell Sharp, de Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, heeft in het Canadese Lagerhuis verklaard, dat de eisen van de ontvoerders van de Britse diplomaat, die maandag in Montreal door leden van het „Front voor de bevrijding van Quebec" werd ontvoerd, verworpen Deze eisen zijn volkomen onredelijk en de eisers kunnen niet verwachten dat zij worden aanvaard", adus Sharp. „De Canadese regering blijft hopen dat het mogelijk zal zijn een grondslag te vinden voor een overeenkomst, die tot vrijlating leidt van de ontvoerde diplo maat James Cross". De ontvoerders van Cross eisen een bedrag van 500.000 dollar in goud en de vrijlating van een aantal „politieke ge vangenen" in ruil voor de vrijlating van Cross. Het goud en de gevangenen zouden hetzij naar Cuba, hetzij naar Algerije moeten worden overgevlogen. De ontvoerders zijn leden van een be weging, die afscheiding wil van de Franstalige provincie Quebec van de rest van Canada. Zij hebben gedreigd Cross terecht te stellen als aan hun eisen geen gevolg wordt gegeven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De faillissements kamer van de Haagse rechtbank is gis teren begonnen met de behandeling in het faillissement van het Haagse de civiele procedure, die de curatoren taalbedrüf J. B. van Heyst en Zn. N.V. aanhangig hebben gemaakt tegen voormalige commissarissen G. van len Last en J. P. van Bree. Deze c missarissen zouden onvoldoende toezicht op het beheer van de financiën van he bedrijf hebben gehouden. De curatoren verwijten de beide com missarissen onder meer meegeholpen te hebben aan de financiële moeilijkheden van het bedrijf door te grote en or antwoordelijke uitgaven toe te staan. Zo zouden zij erin berust hebben, dat hun inzage werd geweigerd van de jaarlijkse accountantsrapporten. Zij zouden ook niet hebben ingegre pen, toen zij wisten dat door het bedrijf niet noodzakelijke uitgaven werden ge daan tot een bedrag van 2,5 miljoen (Van onze correspondent, Roger Simons) LONDEN De twee Indiase broers, Arthur (34) en Nizamodeen Hosein (22), beschuldigd van moord op mevrouw Muriel McKay, echtgenote van een di recteur van de Londense News of the World Organisation, zijn gisteren in de Old Bailey tot levenslang veroordeeld. Wegens ontvoering van het 55-jarige slachtoffer op 29 december van vorig jaar en de pogingen om haar familie een miljoen pond af te persen, kreeg Arthur Hosein bovendien 25 jaar en zijn broer Nizamodeen vijftien jaar ge vangenisstraf. De veroordeelden zullen in beroep gaan. Tijdens een proces dat op 14 september begon, ontkenden zij alles wat hun ten laste gelegd werd. De jury achtte alle feiten evenwel bewezen, ook al was het een moordzaak zonder do de. Ondanks haar ijverige opsporingen is de politie er niet in geslaagd het stoffe lijk overschot van mevrouw McKay te ontdekken. Het onderzoek waaraan niet minder dan 500 politiemannen deelna men, heeft naar schatting meer dan 116 miljoen gulden gekost. Op Scotland Yard vult het dossier McKay meer dan 45 mappen. Ook de politie van Wimble don, de woonplaats van mevrouw McKay legde een dossier aan, dat uit 20 DEN HAAG In Tilburg z«n van daag 84 studenten gestart met hun stu die aan de nieuwe experimentele lera renopleiding, verbonden aan de katho lieke leergangen. Voorlopig kunnen zy slechts kiezen uit een opleiding voor de derde en tweede graad bevoegdheid in geschiedenis, aardrijkskunde, wiskunde, natuurkunde en scheikunde. Behalve de katholieke leergangen hebben ook de vrije leergangen in Am sterdam en de noordelijke leergangen in Leeuwarden van minister Veringa (Onderwijs) toestemming gekregen met de nieuwe lerarenopleiding op experi mentele basis te beginnen. In Amsterdam ging het experiment op 15 september van start voor Nederlands, geschiedenis. Engels en aardrijkskunde, waarvoor maximaal 150 studenten konden worden aangenomen. De noordelijke leergangen, die met 200 studenten en een ruime sortering vakken mochten starten, hebben echter besloten wegens gebrek aan voorbereiding de start een jaar uit te stellen. mappen bestaat. De politie heeft heel de boerderij uitgekamd evenals de omliggende gron den, zonder een spoor te vinden. „Wij blijven zoeken", zegt men op Scotland Yard, „maar het lijk is kennelijk ver dwenen in het niet". De Duitse echtgenote van Arthur Hosein bewoont nog steeds de ver waarloosde boerderij in Stocking Pel- ham, die sedert de arrestatie van de beide broers, een attractie geworden is. Mevrouw Hosein zag zich verplicht de ingang van het erf te versperren, maar deze werd door ongewenste bezoekers gewoon opzij geduwd. Omdat zoveel nieuwsgierige vreemdelingen brutaal binnen kwamen gluren, plaatste Elsa Hosein grote vaten tegen de ra- Haar kinderen Rudin (8) en Farina (10) gaan naar de dorpsschool en spelen nog steeds opgewekt met de kinderen uit de buurt. Net zoals hun moeder schijnen zij zich weinig te laten beïn- 'loeden door de gebeurtenissen, die hun familie de jongste tijd getroffen hebben. In Stocking Pelham verwacht men ech ter, dat mevrouw Hossein en haar kinderen nu spoedig zullen verhuizen, ofschoon niemand hen iets in de weg legt. Arthur Hosein was oorspronkelijk kleermaker van beroep. Hij had de boerderij pas op het einde van vorig jaar gekocht. Nizamodeen was losarbei- en kennelijk doodsbang voor zijn broer. Op de dorpelingen maakten zij zonderlinge indruk, niet zozeer om dat zij kleurlingen waren, dan wel wegens hun hardnekkige pogingen om de blanken in alles te evenaren. Arthur verkondigde aan iedereen, dat hij grootse plannen had om spoedig rijk te worden. Hij wou van de boerderij een confectie-atelier maken. Toen hij hierover opschepte in een plaatselijk café, zei een oude boer, dat hij daar wel een stokje voor zou steken, omdat de oorspronkelijke bewoners van Stocking Pelham geen fabriek in hun dorp wilden hebben. Arthur Hosein werd toen zo boos, dat hij zijn jasje uitschoot en de oude man te lijf wilde gaan. Er waren sterke handen van dere jonge aanwezigen nodig om heetgebakerde Indiase immigrant toom te houden. Explosieve pakjes voor Israëlische bureaus LONDEN (AP) Twee bommen zijn gisteravond ontdekt in pakjes die ge stuurd waren aan Israëlische bureaus in Londen. Zij waren zo afgesteld dat ze bij uitpakken ontploft zouden zijn. De pakjes werden gevonden in een bagagekluis in het buskantoor van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC. De kluis werd geopend toen de huurtijd verstreken was. Een pakje was gea dresseerd aan de Israëlische ambassade in Londen en het ander aan het kan toor van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al. gulden. Het betrof onder meer gelden voor de inrichting van flatwoningen, de aankoop van dure auto's, een jacht en een woonboot, de verbouwing van een directiekantoor en de reiskosten van de president-directeur van het bedrijf. Volgens de faillissementswet kunnen de commissarissen mede aansprakelijk gesteld worden voor de schulden. De behandeling van de zaak beperkte zich gisteren tot meer formele aangelegen- hden. Namns de curatoren treedt op mr. M. P. Bloemsma en namens de commis sarissen mr. G. G. Abeln en mr. J. W. Lely. De rechtbank besloot na overleggen van de stukken de verdere behandeling uit te stellen tot 1 december. UTRECHT (ANP) De arrestatie van de pseudo-narcositeur van het acade misch ziekenhuis in Utrecht vorige week is op verzoek van prof. Smalhout, van de afdeling anesthesiologie stilgehouden. Dit is gisteren door de Utrechtse politie meegedeeld. Het verzoek was ingediend omdat prof. Smalhout geen onrust wilde wekken bij patiënten. Aanvankelijk had men de Tunesiër de kans willen geven met stille trom te vertrekken. De inspecteur van de volksgezondheid in Utrecht maakte de zaak echter aanhangig en arrestatie- volgde. GARANTIE: TA RVO «wbfbfood is eSêfti eckt a de «gmete TARVO-wpetUg mrt do wam TARVO en do afbeelding van do TARVOboar. Honderd jaar geleden Oproep tot strijd tegen Pruisen (Van onze correspondent L. Kleyn) PARIJS De dag vandaag (7 okto ber) wordt weliswaar in Frankrijk niet feestelijk gevierd, maar toch is die dag voor vele Fransen gedenkwaardig. Pre cies honderd jaar geleden verliet Gam betta. de ziel van het verzet tegen de Duitsers, per luchtballon de belegerde hoofdstad op weg naar Tours, om daar het land te bewegen bezet Parijs niet in de steek te laten en de oorlog tegen de Pruisen van Bismarck voort te zet- In de Frans-Duitse oorlog van 1870 had de militaire nederlaag bij Sedan een einde aan het keizerrijk van Napo leon III gemaakt. Nauwelijks was de ramp bij Sedan bekend, of het Parij se volk liep te hoop naar het stadhuis. De republiek werd uitgeroepen en de kei zer en zijn familie werden van de troon vervallen verklaard. Een regering van nationale verdediging werd uitge roepen, waarvan Gambetta minister van Binnenlandse Zaken werd. Duitse troepen hadden Parijs reeds gedeeltelijk bezet toen besloten werd Gambetta naar Tours te sturen. Wat alleen maar per luchtballon kon. De „Arband Bar bes" werd opgeblazen en op de ochtend van de zevende oktober gereed gehou den bij Montmartre. Er was te weinig wind, zodat Gambetta moest wachten tot half elf. Onder de ogen van Victor Hugo, terug uit zijn ballingschap in Brussel, ging hij de lucht in, vergezeld van vele postduiven en brieven met diverse departementen van Frankrijk. De luchtreis ging niet zonder avontu ren gepaard, want nauwelijks was de ballon omhoog, of de Duitsers schoten erop. Bij Creil raakte de ballon aan de grond. De Duitsers maakten zich al gereed de „Armand Barbes" te grijpen, toen een rukwind de ballon te pakken kreeg en hem weer omhoog voerde. Na vijfeneenhalf uur in de luoht te zijn geweest kon Gambetta landen, geholpen door boeren uit de omgeving. Zondag 9 oktober kwam hij in Tours aan. De regering in Parijs stuurde hij per post duiven een uitvoerig verslag van zijn reis en de rest van het land wekte hij op tot voorzetting van de nationale oorlog tegen de Duitsers. Sluiting van luchtcorridors vergissing BONN (AP) Een kleine groep var rechtse leden van de Duitse Vrije De mocratische Partij (FDP) heeft zich af gescheiden om een nieuwe liberale par tij te vormen. De groep staat onder leiding van het bondsdaglid Siegfried Zoglmann die in een vraaggesprek voor de t.v, heeft gezegd dat hij er op rekent dat nog meer FDP-Bondsdagleden zich bij zijn groep zullen aansluiten. Hij zei dat ha de nederlagen die hij voor de FDP verwacht bij de verkiezin gen in november in Hessen en Beieren, de coalitieregering van Willy Brandt nauwelijks zal kunnen voortbestaan. De nieuwe partij za bestaan uit leden van de nationale liberale actiegroep die in het verleden steun heeft gekregen van de vroegere voorzitter van de FDP Er ich Mende. Dé rechtse liberalen zijn de laatste maanden steeds meer teleurge steld over het samengaan van de FDP met de SDP van Brandt. EYS In zijn woonhuis te Eys is dinsdagnacht de concertzanger Tom Brand overleden, hij bereikte de leef tijd uan S3 jaar. Brand was vader van 10 kinderen. Een tragische omstandig heid is, dat zijn echtgenote, met toie hij enkele jaren geleden trouwde, zangeres Nen Marriman momenteel op familie bezoek in Amerika im. 55 WASHINGTON (DPA) De Sovjet- Unie heeft de Westelijke Grote Drie mee gedeeld dat de aankondiging van een ydelyke afsluiting van de noordelijke en de middelste luchtcorridor naar Berlijn voor vorige week woensdag een vergis sing van lagere instanties is geweest- Dit De Russisohe mededeling is vervat een nota die de vertegenwoordigers v Amerika Engeland en Frankrijk in Ber lijn is overhandigd. De Russisohe regering verzekert daarin dat zij niet van plan is geweest de luchtcorridors af te sluiten. De nota van Moskou is een antwoord op de protestnota's die de Westelijke Grote Drie vorige week de Russische ambassa deur in Oost-Berlijn Abrassimov, hadden overhandigd- Felle kritiek op bouwbeleid (Van o e parlementaire redactie) WASHINGTON (Reuter) De com missie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden voor de toewijzing van gelden heeft dinsdag de regering-Nixon een bedrag van 417.500.000 dollar meer toegewezen dan door de regering is verlangd, voor de bouw van nieuwe oorlogsschepen heeft in dit verband bezorgdheid uitgesproken over de groei ende sterkte van de Russische vloot en de situatie in het Midden-Oosten. De commissie meent ook, dat de VS boven dien meer kernraketten moeten opstel len als er geen overeenkomst tot stand komt inzake beperking der bewapening en als de Russische militaire kracht toeneemt. Anderzijds heeft de commis sie echter eenbesnoeiing van 2089 mil joen dollar toegepast (ong. 3 procent) op het door de regering gevraagde totale bedrag van 68.745.666.000 dollar. Deze besnoeiing is 't gevo g van een eerder door het congres vastgesteld plafond voor de Amerikaanse defensieuitga- Amsterdam De voorzitter van de Algemene Nederlandse Bond voor de bouwnijverheid, de heer A. Buys, heeft zich fel gekant tegen het voornemen het BTW-tarief van 12 pet te verhogen tot 14 pet. Hij zei een nieuwe prijzen- golf te vrezen op een moment, dat het prijsbeleid is versoepeld. Betekent dit een aanslag op de inkomens, zo zei hij, daarnaast heeft de regering het plan de lonen te bevriezen. „En dit niet teza men met allerlei vormen van inkomen, maar alleen de lonen. Het is wellicht geen eenvoudige zaak andere inkomens aan banden te leggen. Vast staat echter, dat bij deze regering de wil daartoe ontbreekt", aldus de heer Buys. De ANB-voorzitter zag overigens ook geen aanleiding in de huidige situatie voor een zo drastische maatregel als de loonstop. „De verantwoordelijkheid voor de loonvorming kan best door het be drijfsleven zelf worden gedragen", zo betoogde hij. De regering hangt als argumentatie voor haar voornemens de te treffen maatregelen op aan de uitke ring van de 400 gulden, zo vervolgde hij. Maar zij vergeet, dat zij door het verlagen van de belastingen met 600 en 300 miljoen gulden in 1970 en 1971 zelf de binnenlandse bestedingen heeft be vorderd. De heer Buijs zei voorts, weinig be wondering te hebben voor het bouwbe leid van de regering. Inplaats van de expansie schijnt dat beleid vooral op consolidatie gericht te zijn en dat ter wijl de doeleinden nog lang niet zijn bereikt. „Ieder jaar nog verschuiven de prognoses over het jaar, waarin het woningtekort zal zijn opgeheven. Tellen we hierbij het probleem van het kwali tatieve tekort, dan is het duidelijk dat er nog een enorme hoeveelheid werk ligt te wachten", aldus de heer Buijs, die stelde, dat bouwminister Schut in het financiële vlak duidelijk tot minder bereid is dan zijn voorganger Bogaers. De uitgaven voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting zijn relatief ver slechterd. De ANB-voorzitter betwijfelde of het niet realiseren van het bouwprogramma mede mag worden toegeschreven de krapte op de arbeidsmarkt, al moest hij wel stellen, dat de animo om in de bouw te gaan werken is afgenomen. Dit schreef de heer Buijs toe aan het ont breken van een toekomstvisie. Velen hebben het bouwvak verlaten om andere bedrijfstakken een grotere kerheid te zoeken en de aantrekkings kracht van de bouw op jeugdigen duidelijk verminderd. Voorname oo zaak voor het falend bouwbeleid volgens de heer Buijs het ontoereikende bouwonderzoek. „Het lijkt erop, dat de minister zich drukker maakt om organisatie van het bouwonderzoek zijn positie daarin dan om de resultaten van dit onderzoek". Stanislav Neumann pleegde zelfmoord WENEN (RTR) Stanislav Neu mann, de 43-jarige Tsjecho-Slowaakse dichter van wie vorige maand in Praag werd bekendgemaakt dat hij was leden, heeft zelfmoord gepleegd. Naar in de Tsjecho-Slowaakse hoofdstad i luidt heeft hij een brief nagelaten waarin hij zijn diepe teleurstelling uii over het beleid van de communistische Neumann heeft vooral bekendheid gekregen nadat hij onderscheiden werd met de Clement Gottwaldprijs zijn stalinistische geschriften in de ja ren vijftig. Zijn naam is ook onafschei delijk verbonden met het Tsjecho-Slo waakse drama. Waarnemers in Wenen vermoeden dat de politieke zelfmoord van Neumann een schok heeft betekend voor partijleider Gustav Husak en dere gematigde partijleden die n; hervormingen van de periode Dubcek en de inval van de Warschaupact- troepen een politiek van verzoening po gen te voeren. Neumann gold als beeld van een dichter die in zijn werk het communisme kon dienen. Bovendien heeft hij nog de post van cultureel attaché in Warschau bekleed en wa nauw betrokken bij het partijleven.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 6