Deels nieuw gezicht De Gruyterwinkels VPRO heeft alleen maar informatie willen geven KOPPELNET NU OP NIVEAU CAIRO: RAKETTEN BLIJVEN STAAN Bestand mag verlengd worden Baby dood na snoepen van kalmerende middelen Eerste faze door prins Claus in gebruik gesteld WOENSDAG 7 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Over twee jaar hoopt de Steenkolen handelvereniging (S.H.V.) de winkelbedrijven van De i Gruyter zover gereorganiseerd te hebben, dat deze nieuwe S.H.V.-bedrijfsgroep rendabel is. Dit verklaarden gisteren leden van het S.H.V.-hoofdbestuur tijdens een gesprek met journalisten. De huisvrouw zal het merken want de „sales-promotion" (de reclame) die de nieuwe De Gruyter gaat voeren, zal wat aggressiever zijn dan voorheen. Verwacht mag worden dat De Gruyter twee gezichten krijgt: de kleinere, meer op delicatessen en specialiteiten (koffie, thee en soepen) gerichte buurt- winkel, en daarnaast het meer moderne, grote winkel bedrijf in de vorm van zelfbediening, supermarket of hypermarket ingesteld. In dit kader lat een deel jen andere naam zou gaan voeren, een ïaam die minder gedachten oproept ian de wat ouderwetse winkelpresenta- De Gruyter. Van de andere De j En waar dit de boventoon voert, zoals b.v. in de eerder genoemde „buurtwin- kels", zal de oude naam waarschijnlijk gehandhaafd blijven. De S.H.V., die in de afgelopen jaren uitvoerige studies heeft gemaakt op al lerlei gebieden, die evt in aanmerking zouden komen om door het groeiende gekomen dat het verval van deze on derneming te wijten is aan de volgende zaken: te weinig omzet per klant bij een toch bevredigend klantenbezoek; te klein Voor wat het tweede punt betreft stak de Gruyter schril af bij zijn con currenten, maar ook bij vrijwillige fili aalbedrijven en zelfs bij de eigen bui tenlandse vestigingen. Daarom zal de prestatie van De Gruyterwinkels zeer worden herzien. Het assostiment zal worden uitgebreid, ook in de zgn. non food (niet-levensmiddelen) sector. Door middel van een efficiënte bedrijfsvoe ring, een scherpe prijs- en inkooppoli- CAIRO (Reuter) Egypte is bereic beperkte verlenging van het bestan het Midden-Oosten te aanvaarden, i alleen als de bijzondere V.N.-ga Jarring zijn bemiddelingsm Dit heeft i r Sadal ;edeeld a Elliot Richardson, aldus Al Achram. televis sadat laten :ijn van terugtrekking van de luchtdoel- aketten uit de Suezkanaalzone. Richard- ion had daar volgens Al Achram om ge vraagd. om „een eind te maken aan de liscussies over bestandsschendingen". Premier Maurer ernstig gewond WENEN (DPA) De Roemeense eer verkeersongeval, zo is In Boekarest be kcnd gemaakt. Het persbureau Ager press bevestigde hiermee geruchten dii Volgens het officiële bericht was de premier als gevolg van zijn verwondin gen in een „shock-toestand" geraakt. Door het snelle ingrijpen van specialis- specialist Marcel Legrain Georges Thomeret, die zich vooral met in de wervelkolom bezig rer leidt sinds 1961 de Roemeense rege ring. Sinds Ceausescu staats-en partij leider is, heeft de premier veel gedaan voor het voeren van een onafhankelijke koers binnen het Oosteuropese blok. Zijn gezondheid liet al lange tijd te Ir. Van Tijen staatsprijs voor architectuur is uitgereil Tijen door in tegenwoordigheid van haar ambt genoot van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening ir. W. F. Schut In haar rapport heeft de jury onder voorzitterschap van ir. J. Leering als uitgangspunt gekozen dat in liet gebied van architectuur en stedebouw het zin vol zou zijn te komen tot een bekroning van een of meer personen, die in hun werk bewezen hebben de erchi/tectuur stedebouw in de totaliteit van hun sociale implicaties vorm te hebben ge geven. De jury meent dat de heer Van Tijen 'n vormgever is, wiens werk en men taliteit deze opvattingen uitdragen. Van zijn hand, maar dikwijls ook in samen- werking met anderen, kwamen IcwaHiita- opmerkelijke werken tot stand, onder andere de oostkant van de Zuidiwijk in Rotterdam, de Babberspolder in Vlaai-- het zuidwestelijk deel van het Geuzenveld in Amsterdam. „Van Tijens werk is een positieve en belangrijke bij drage aan de Nederlandse architectuur stedebouw. Door zijn veelzijdige arbeid heeft hij het beeld van ons land mede beïnvloed en heeft zich daarbij laten leiden door de zorg voor het wel zijn van de bevolking", aldus de jury. Wim van der Panne, de Voorburgse organist, verblijft tot 20 oktober in Duitsland voor een aantal concerten met het beroemde „The Seventh Ar my Chorus" van het in Duitsland gelegerde Amerikaanse leger. Naast het begeleiden van dit koor zal Wim v.d. Panne ook orgelsoli spelen in o.a. Heidelberg. Augsburg, München, Neurenberg, Oberammcrgau, Frank furt en waarschijnlijk Ulm. Er wor den ook opnamen gemaakt voor de De Verenigde Staten hebben zich terug- gelrokkenuit het viermogendhedenover- leg over het Midden-Oosten op het niveau van plaatsvervangend gedelegeerden bij de Verenigde Naties. Amerika zegt dat de ernstige en aanhoudende bestands schendingen op de Egyptische oever „twijfel hebben ge tiek hoopt men ook de kosten die bij De Gruyter relatief hoog waren te drukken. Het sluiten van slechtlopende, merendeels bedieningswinkels, waarmee De Gruyter al bezig was, zal gewoon doorgaan. Het gaat hierbij slechts om een te verwaarlozen aantal (minder dan De S.H.V. heeft zich op winkelgebied geworpen, omdat dit volgens haar op vattingen een sector is met zeer grote toekomstmogelijkheden. De S.H.V. zal dan ook alle kansen uitbuiten. Ver wacht mag worden dat De Gruyter of hoe de onderneming straks heten mag zich ook zal gaan bezig 1 Kamerlid Wierda niet mee met VN-delegatie Van onze parlementa: DEN HAAG Hei Wierda (PvdA) zal g r New tamcrlid bij de De heer Wierda, die defensiespecialist is, wilde tussentijds het congres van de Atlantische Assemblee in Den Haag van 6 tot 11 november bijwonen. Hij is lid van het presidium en voorzitter van de Nederlandse delegatie bij de assem blee. Minister Luns heeft geweigerd hem op rijkskosten tussentijds naar Neder land te laten terugkeren. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken is het de normale gang van zaken, dat men de onderbre king van buitenlandse bezoeken om an dere werkzaamheden te kunnen doen uit eigen zak betaalt. Zou de heer i afloop van de Atlanti- nieuwbouw, verbruikers ndere :elijk moet maken iarkten en bij De te gaan „Het grootste probleem", aldus drs Schuitemaker (die voor de S.H.V. onderhandelingen met De Gruyter heeft gevoerd) „zal zijn voor de grote winkel eenheden bekwame winkelmanagers aan te trekken. Deze mensen zijn zeei De S.H.V. omdat vier hoofdgroepen: 1 energie (kolen, olie, aardgas etc), 2 haventransport en scheepvaart, 3. tech nische handel en installatie, 4. con sumptie-artikelen (Makro en De Gruy- Het V.P.R.O.-bestuur kon nog tijdens het gesprek met n Klompé van C.R.M. ovi omroep. Later echter na het minister een onderzoek nt achtergronden van de uit; noodzakelijk achtte. Kunst en Kunstenaars HILVERSUM De VPRO heeft in it gesprek met minister Klompé over sabotage-uitzending het eventueel effen van maatregelen door de mi- inig gelukkig genoemd, voor- Motivering van minister „belachelijk" VPRO kan dan in beroep gaan bi,i de kroon. Het formuleren van zo'n maat regel en de redenen ervoor kan nog wel enige tijd vergen, omdat de be trokken afdeling van het ministerie van CRM geen enkele ervaring op dit terrein heeft. De justitie doet hierover smedia ernstig in hun taak belemmerd. Het zou volgens de VPRO betekenen, dat het doorge ven van informatie ovei of met de wet strijdige handelingen President Tito van Joego-Slavië brengt een vierdaags bezoek aan België. President Tito en koning Boudewijn tijdens de begroetings- plechtitfheden op de luchthaven IJMUIDEN (ANP) In. een zieken huis in IJmuiden is maandagmiddag een anderhalf jarig meisje overleden, dat een grote hoeveelheid kalmerende kelijkheid waren het zenuwstillende ta bletten, die de huisarts aan de over spannen moeder had voorgeschreven. Het zusje van tweeëneenhalf jaar heeft ook van de tabletten „gesnoept" en verkeert thans nog in Ie1 kind liddel overgebracht ziekenhuis in Amsterdam Podgorny naar New York NEW YORK (Reuter) De Russische president N. Podgorny zal zijn land vertegenwoordigen bij de viering van het 25-jarig bestaan van de Verenigde Naties, die deze maand gehouden wordt, aldus verluidt uit welingelichte krin- De Russische premièr A. Kosygin zal volgens deze kringen niet naar New York gaan. Ook alle andere leiders van de landen van het pact van Warschau, met uitzondering van de Roemeense president Ceausescu zullen naar ver achting afzien van hun planner de plechtigheden New York bij Nog even meende de politie dat de rianiak toch nog ontkomen was, maar an alle twijfels kwam een einde toen naandag het lijk door de rijkspolitie e water werd opgevist uit de Wilhel- ninahaven in Vlaardingen. De Fiatmaniak (gehuwd en vader van Franco wil aftreden MADRID Dc oude Spaanse dictator, generaal Franco, zal in de nabüe toekomst misschien afstand doen van zijn functie van minister-president, maar aanblijven als staatshoofd- Emilio Romero, hoofdredacteur van het invloedrijke Madrileense avondblad Pueblo, schreef in een kennelijk geïnspi reerd hoofdartikel, dat alles gereed is voor een dergelijke stap. De zogenaamde organische wet, die in december 1966 door middel van een volksraadpleging goedgekeurd werd, voorziet scheiding van de machfen tussen het staats- en het regeringshoofd. Twee functies die op het ogenblik door Franco bekleed worden. Als gevolg van het refe rendum werd prins Juan Carlos, klein zoon van Spanjes laatste regerende vorst, door Franco als toekomstige koning aan geduid. (Van een ARNHEM Door leits Produktiebedrj in Arnhem in de :rkende Electrici- l in gebruik. Hel .doorschakelde" was dat va naar Diemen- Genodigden televisie het gebeuren in Ai tich daarna per helikopter i aan de IJssel Krimpen per as Claus begaf v 380.000 volt koppelnet dal Maasbraeht. Eindhov» straks ook door Ovi Dodew irug? In de loop der jaren is de transportcapaciteit van het 150 000 volt en 110-000 volt koppelnet te klein ge worden. Het 150-000 volt net bevond zich in het mid den, zuiden en westen van het land en het noord oosten van het land moest het met 110.000 volt doen. een in Zuid-Limburg gelegen transfor en lijnen voor 220 000 volt verbonden de koppelnetten in België en Duitsland en via e landen met geheel West-Europa. Als verbruik met andere landen vergelijken met name ook daar waar nu al het verbruik per hoofd van de bevolking veel groter is dan hier, zoals in Amerika dan mag verwacht worden dat dezelfde ontwikkeling zich nog vele jaren zo zal voortzetten. Noodzakelijk gevolg is dat de gebruikte installaties steeds verder uitgebreid worden en daarbij ook een steeds groter vermogen gebruiken- Dit geldt zowel voor de produktie van de elektriciteit als voor de distributie er van en dus ook voor de netten, waarmee de centrales onderling verbonden zijn- Het toenemende gebruik heetf bovendien het aantal op het koppelnet aagesloten distributiestations gelei delijk aan verviervoudigd. De transportcapaciteit van het bestaande koppelnet werd daardoor grotendeels in beslag genomen door de distributietransporten, de mogelijkheid van onderlinge leveringen tussen de centrales werd daardoor beperkt. Begin 1965 werd daarom besloten een nieuw koppel net te bouwen voor een hogere spanning, 380.000 volt, overeenkomstig mei. de spanning van de grote West- europese netten. Het eerste deel van dit nieuwe net is nu in bedrijf gekomen. In Maasbraeht heeft het nu een verbinding met het Duitse 380.000 volt net en via dit net met de grote Westeuropese netten. In België ls nu ook een 380.000 volt net in aanbouw en het zal nog maar een jaar duren voordat ook deze aansluiting tot stand komt. Het 380.000 volt net wordt geheel vanuit de coördina tiezaal van het landelijk centrum van de SEP in Arnhem overzien, gecontroleerd en geschakeld. Voor de informatie van het net en voor de bediening op afstand naar de stations wordt gebruik gemaakt van straalverbindingen tussen het landelijk centrum en de 380.000 voltstations. De tweede fase van Diemen naar Overijssel zal ln 1972 gereed zijn. De kosten van de nu gereed geko men fase zijn geraamd op 365 miljoen gulden, daar bij zijn niet inbegrepen de kosten die nodig zijn om de regionale 150.000 voltnetten aan te passen aan de eisen die het toenemende verbruik stelt. Nog een paar cijfertjes: Het eerste deel van dit 380.000 volt net telt 852 hoogspanningsmasten, niet minder dan 400.000 isolatoren zijn er gebruikt en dat is een zwaarwichtige leiding geworden, want niet minder dan 27.000 ton staal is toegepast-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5