J Trombosedienst houdt patiënten mobiel en spaart 500 bedden uit „Schooltoets'' biedt Leidse scholieren gelijke kansen Nieuw Kadewaterschap Ade moet polders beschermen NIEUWE POLIKLINIEK EN 'N LABORATORIUM broodjesbar inn 50ct Prognose verantwoord door intelligentietest WOENSDAG 7 OK a OBER 1970 LEIDSE COURANT LEIDEN De in 1954 in Leiden opgerichte en sindsdien sterk gegroeide Trombose dienst in het Academisch Ziekenhuis heeft vandaag een nieuwe impuls gekregen door de officiële ingebruikname van een nieuwe accommodatie waarin het labora torium en de polikliniek zijn ondergebracht. Het nieuwe gebouw van de dienst een semi-permanent gebouw, omdat de dienst teztfnertyd ook zal worden opgenomen in de nieuwbouw van het AZL biedt de medewerkers vier maal zoveel ruimte als voorheen. Wat niet verwonderlijk is, omdat de activiteit van de dienst van Naj de Trombosediei tnleidin i de dien i inzicht lomisch voordeel r mdergaan. In 1949 te Utrecht d< st opgericht. Hü is d< prof. Loelige' 7 die hier een steed i.-S- I Dijk, steeds centraler Dositie gaat igewyd heeft in de geheimen IS dusdeze maand elke donderdag I brc broodje paté op het hoekje bij hënk pieterskerkgracht 28 leiden - telefoon 20880 „Je weet het nooit" Gaaf spel van Haagse Comedie nFerd L Wim van Rooij. Het is een blijspel dat, ondanks de filosofie die er eigenlijk aan ten grondslag ligt, n.l. in een huwelijk de waarheid, ook al is die bitter, onder de ogen te zien, met Franse esprit is geschreven en we mogen ook zeggen, met eenzelfde esprit door het gezel schap op de planken gebracht. Het verhaal gaat over een gezin, waarvan de leden en de vrienden het met de huwelijkstrouw niet zo nauw nemen. Men weet het van elkaar, maar toch voelt men de pijn of de verslagenheid van het wederkerig be driegen en bedrogen zijn. Dit espect van het stuk weten de acteurs op sublieme wijze waar. te maken, vooral door het spel en tegen spel van de twee hoofdfiguren: Ko van Dijk als Georges Dreume en Trins Snijders als zijn echtgenote Evelijne. De eerste als de schreeu wende, graag scènes makende echt genoot met zijn amourettes buiten de deur, Trins Snijders als de met dezelf de hebbelijkheid belaste bedriegster en bedrogene. De andere figuren sloten zich daar goed bij aan, al was het spel van Êli Blom als Titus, de minnaar van dochter Sophie Dreune, in het begin wat mat. Later kwam hü beter op dreef. Goed spel werd daarnaast ook gege ven door Gijsbert Tersteeg, die de grootvaderrol vertolkte en onwrik baar was in zijn liefde, die hij voor zijn overleden vrouw had gekoesterd, maar die hem toch ook al bedrogen had, al heeft hij dat nooit geweten. Tenslotte was er dan nog Maria Stie- gelis, die een wat rebelse minzieke dochter goed gestalte gaf en Do van Stek als Vlo, nichtje en verzorgster van de kinderen van Evelijne, die op haar wijze Sophie de hand boven het hoofd hield, toen Sophies verhouding met Titus bekend dreigde te raken. Alles bijeen een lichtvoetig geval, waaraan acteurs en auditorium ple zier hebben beleefd. Het laatste gaf daar uiting van door een fenetriek applaus. Het decor van Harrij Wich deed het uitstekend, de costumering was zeer charmant. Heden, woensdagavond wordt de voorstelling herhaald. W. PRINS water gehouden. Doelpuntrijke start van het zaalvoetbal LEIDEN He voetbaltoernooi produktiefst gebleken. De am van ASC an het zaal- •noordhal het tweede keuze •sloeg Regenboog 2 met maar liefst- 20-1,. De overige uitslagen luiden: Klasse I: Rijnsb. Boys-B. en T. 3-11; Koejaké 1- LDWS 1 2-3; Lugdunum 1-LFC 0-6; VNA 1-Unitas L. 1 8-4. Klasse IA: Lugdunum 2-Munnik 3-6; Unitas L. 2-VNA 2 0-2; Koejaké-LDWS 1 8-2; ZLC-SVOW 2-2; Regenboog 2- ASC 2 4-20. Klasse 2A: Wernink 2-SCL 2 3-6: Oran je Groen 2-Koejaké3 5-7. Het gaat erom, dat er een perfecte con trole op het bloed wordt gehouden, daar na streng toezicht op de patiënt en een goede begeleiding gedurende de gehele kuur. Dank zij de goede opleiding in Utrecht, vertelt prof. Loeliger. is onze dienst vanaf het begin voorspoedig ge leven blijven voortzetten. Éénmaal in een bepaalde tijd, die voor hem door de arts is vastgesteld, gaat de patiënt naar de polikliniek. Hier wordt wat bloed afgenomen, vervolgens wordt dit bloed introlee t door de i juiste hoeveelheid zich mee. Grof geschat worden er in de regio Lelden 500 ziekenhuisbedden of tewel 17 miljoen gulden per jaar door uitgespaard. Uit een enquête, waarin 250 patiënten over de behandeling ondervraagd werden reageerden ruim 95% zeer positief. he deel zijn dit mensen die met een hart infarct in het ziekenhuis gelegen hebben en nu een nabehandeling in de polikli niek kragen om een tweede aanval zo lang mogelijk te voorkomen. Een ander deel van de patiënten komt met een ver wijzing door de huisartsen in het Leidse verzorgingsgebied. De duur van een be handeling kan variëren van 2 jaar tot een duurzame kuur, die kan uitlopen tot de patiënt de leeftijd heeft bereikt van 65 jaar. Na deze leeftijd, neemt kans op trombose belangrijk af. Zoals veel men sen denken kan trombose niet genezen worden, maar wel kan verdere vorming van bloedproppen in de aderen worden tegengegaan. ZWOEGEN VOOR JUBILEUMCONCERT LEIDEN Zaterdagavond a.s. om kwart over acht is het dan zover. Dan vindt het jubileumconcert plaats van het 10-jarige Jeugdkamerorkest Leiden in de Stadsgehoorzaal met medewerking van beschermheer Theo Olof als solist in het concert in D voor viool en orkest K.V. 211 van W. A. Mozart. Een tweede hoogtepunt op deze avond is de eerste uit voering van de door dirigent Henk Briër in opdracht van C.R.M. gecomponeerde Prelude en toccata gewerkt om dit concert en de andere jubileumaktivttwten te doen slagen. Zondag werd er in het Jeugdbuitencentrum „Korte Vliet" zeer intensief gerepeteerd met Theo Olof. Ook het stuk van Briër met zijn veelsoortige bezetting eiste van de 35 solisten alle aandacht en inspanning. Er was nauwelijks tijd om koffie te drinken, en dat wil wat zeggen voor muzikanten. De gezamenlijke maaltijd was een gezellige onderbreking. J.K.L.'ers en oud-J-K.L.'ers, die elkaar soms in jaren niet zagen, hadden heel wat te bepraten. De mededeling aan de tafel dat Georges Scherrer, de dirigent van het Jugendorchester Zürich, die speciaal komt om het jubileumcc maken, werd met enthousi ontvangen. stollingsmiddel) bepaald. Vj tiënt --- gehouden. Dezelfde dag nog krijgt de patiënt zijn tabletten thuisgestuurd, sa men met het rose boekje, dat patiënt krijgt en waarin staat geven hoeveel tabletten hij pi I Nederland staat 300 Per dag De Trombosedienst te Liedi neert op het ogenblik vooj 350.000 patiënten, die wonen in Leidt in een deel van de Bollenstreek en het gebied tot en met Alphi schoten. 200-300 Patiënten dag de trombosetest afgei en het ziekenhuis worden de kosti rekend. Het wetenschappelijk onderzoek wordt gefinancierd door de overheid, se- mi-overheidsinstituten, het Amerikaanse National Institute of Health, de Wereld gezondheidsorganisatie en de farmaceu tisch industrie. Ook het Rode Kruis in Nederland heeft voor een heel belangrijk functio- j deel ertoe bijgedragen, dat de dienst de e jaren zo in belangrijkheid en om- toegenomen, aldus prof. Loeliger. Voor Geen specialisme Daar er nog steeds geen gespecialiseer de richting in de medische studie is in de trombosebestrijding, is zeer veel van de kennis en ervaring van de Trombose dienst autodactisch. Het samenspel tus sen patiënt, huisarts en specialisten neemt een niet weg te denken plaats in. Mede omdat zoveel kennis zelf vergaard moet worden, door research, weten schappelijke onderzoekingen en ervarin gen is het zo verschrikkelijk belangrijk voor de Trombosedienst dat zij op het terrein van het Academisch Ziekenhuis en het Universitair Medisch Centrum opereert. Maandag concert Alma Materkoor (Van onze muziekredactie) LEIDEN Het Leidse Alma Materkooi zal op maandag 12 oktober in de Stads gehoorzaal een concert geven. De aan vang is 20.15 uur. Uitgevoerd worden werken van J. Chr. Bach, G. F. Handel en W. A. Mozart. Medewerking wordt verleend door Maria Suchèl (sopraan), Wilhelmina Matthès (alt), Kees Borger (tenor), Ton Tissen (bas), Jan van der Meer (orgel) en het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland. Het geheel staat onder leiding van Nico Schrama, die voor het eerst In het open baar het Alma Materkoor zal dirigeren. Plaats bespreken b(j fa. Bender, Hoge- woerd 90 te Leiden. gebouw biedt vier 'eel ruimte als het vorige. Er uit hal< LEIDEN Twee „schooltoetsen" hebben sinds 1968 op de basis scholen in Leiden en omgeving de plaats ingenomen van het vroegere toelatingsexamen voor het v.h.m.o. Deze schooltoets zal dit jaar samen gesteld worden door vertegenwoordigers van het basisonderwijs, het lager beroepsonderwijs, het algemeen voortgezet onderwijs en het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs in Leiden en 22 omliggende gemeenten, samen met de afdeling schoolpsychologie van de Rijks universiteit. Tijdens het lopend schooljaar worden van alle leerlingen van de zes klassen twee toetsen afgenomen, die beide ook een intel ligentie-onderzoek zullen omvatten. G.S.-VOORSTEL AAN PROV. STATEN: J. de Waay 25 jaar bij fa. Mulder BOSKOOP Het was gisteren 25 jaar geleden dat de heer J. de Waay voor het eerst in dienst trad bjj de fa. Mulder N.V. De heer De Waay heeft de groei van het bedrjjf van liet begin af mee gemaakt en er ook daadwerkelijk toe bijgedragen dat het bedrijf haar huidige omvang heeft bereikt. Hiervoor werd hem door de directeur van de fabriek, de heer Ten Zijthoff, het getuigschrift van de bond voor me taalbewerkers uitgereikt, met de daar bij behorende zilveren legpenning en draagspeld. De heer F. Modderveld bood hem een geschenk onder couvert aan en van de personeelsvereniging kreeg de heer De Waay een grasmaaimachine en een koffiezet-apparaat. Het apparaat was ook een beetje voor zijn vrouw, want zij heeft jarenlang in de kantine van het bedrijf gestaan. Ook kreeg de familie De Waay een bloemenbak. 's Middags kregen de collega's van de heer De Waay de gelegenheid om hem in de kantine hun gelukwensen aan te bieden. afgenom jaar werden die zesde-klai DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland stellen Provinciale Staten voor te besluiten tot. de oprich ting van een waterschap onder de naam van „Kadewaterschap Ade". De taak van dit waterschap dient o.a. te omvat ten de kering tegen boezemwater van Rijnland ter bescherming van de Vrou- we-Vennepolder, de Drooggemaakte Ak- kersloot-, Hertogs- en Bl(jverspolders, de Rode, Blauwe en Bospolder, de Hoog- madesche en de Frederikspoldt ONGUNSTIGE TOESTAND noopt tot het trefen teneinde daarin verbetering te brengen. Deze kaden zijn in onderhoud l?ij boven genoemde polders, die niet bij machte zijn de financiële last van een verbete- door boezem' ring van deze kaden geheel zelf te dra- kaar zijn gescheiden. gewenst is, Dit brengt mede, dat hectare groot is; v deze kaden, die voor het gehele gebied doende te i van belang zjjn, bij één lichaam (ais overkoepelend waterschap) komt te be rusten. staan en Het waterrijke gebied om de Kager- tend over plassen (zo staat in de toelichting op ook het 1 "Averp-reglement voor het nieuwe gens de t bestaat van ouds veelal t brede boezemwateren veel golfslag, ter wijl ook door de recreatievaart de oever bescherming aangetast wordt, zodat op vele plaatsen oevervoorzieningen moes- I in, waardoor de zorg voor de kaden nog toeneemt. De toe stand van deze waterkeringen is onvol- geschiedde. In deze tijd groot aantal kleine polders, die met zijn landbouwmechanisatie Oplassen van el- motoriseert vervoer vormen laatstie- omstandigheden een ernstige voor een economische bedrijfs- oor de landbouw in dit gebied. alger n voortgez het cursi jaar 1969-'70 werd de combineerd met een Intelligentie-ondei zoek. Deze toets werd afgenomen aa alle leerlingen van de zesde klas, maa aan de tweede toets werden alleen d leerlingen onderworpen die bestemd wï ind wetenschap- i het algem Verbetering In het lopend cursusjaar en d een belangrijke verbetering aan I toetsen zullen Alle zesde-klassen toetst worden. Beide toetsen zullen ook een intelligentie-onderzoek on Dit is altijd het doel geweest va: samenstellers van de Leidse Schooltoet sen. Tot dusver was deze combinatie om technische redenen nog niet te ver wezenlijken. vooral omdat de samen werking met het lager beroepsonder wijs ervoor onmisbaar was. Nu deze samenwerking tot stand is gekomen, kan de Petrusschool. beeld van de begaafdheden van de leerlingen; 3. combinatie van toets en intelligen tie-onderzoek levert waardevolle ge gevens, zowel aan de basisschool als aan de school voor voortgezet on derwijs die de leerling zal gaan be- Doordat ook twee keer een intelligentie- zal worden afgenomen, zal de onderwijzers mogelijk wor- die leerlingen, bij wie de resul- n het intelligentie-onderzoek en toets niet overeenstemmen, bijzondere aandacht te besteden. Hij kan dan pro- erult te halen blijkbaar toets is niet, de kinderen te selecteren, maar om de onderwijzers een juist beeld van de mogelijkheden van de leerlingen te geven. Daarom zal de toets in de eerste plaats een begeleidingstoets wor den. In deze richting verder werkend, zullen de toetsen geleidelijk aan ver plaatst worden naar de 5e klassen van de basisscholen, zodat de onderwijzers de gegevens van de toetsen in de ge hele 5e klassen zullen kunnen gebruiken. Reeds dit jaar zal in de 5e klassen één toets worden afgenonien. Volgend Jaar zullen dit er twéé zijn in de 5e en één Burgerlijke Stand Borrego Voordelen van de combinatie van toets en intelligentie-onderzoek zijn: •gelijkbare gege LEIDEN Geboren: Fokker en M. D. C. Montei Herbertina, d.v. H. van Dijk e Jong; Richard, z.v. A. Guljt en M. E. Kamper; Maria C., d.v. N. C. J. van Res teren en P. Q. M. A. van Schooten; Den nis. z.v. B. H .L. van der Tuin en M. Bo- dijn; Wissarionowitsj, z.v. C. Jongeleen en M. C. Bodrij; Cornelis, z.v. N. Korbee en D. Ouwehand; Sllvy, d.v. A. G. Aschenbrand en E. Kaufman. Overleden: M. van Asten (78) vr.; M. J. Biesot (73) vr.; B. J. Kerkvliet (82) m.; P. J. van der Zwet (78) m.; E. Beemer (74) m.; G. van der Berk (73) m.; C. M. Zwetsloot (67) e.v. T. Groen in 't Woud; H. ten Cate (43) e.v. W. de Lan ge; L. W. Singels (82) w.v. W. H. van de Sande Bakhuijzen; A. Molenaar (68) m.; J. Cats (96) m.; F. A. Nolle (65) m.; S. Mieloo (91) w.v. M. L. Ouwerkerk; S. van der Linden (62) w.v. C. Hogenes; M. Neuteboom (70) e.v. T ,J. Hulj; A. (56) der Blom (59) i A. Durieux (36) e.v. T. Guljt; Bemmel (67) m.; T. Onderwater W. H. Wetting (70) m.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3