Narcotiseur legt ^Xgdbll bekentenis af Egypte voelt zich onzeker na dood president Nasser Bezoek van Pompidou aan Sovjet-Unie: voortzetting van Franse politiek België in afwachting van „proces van eeuw Niet veel tijd voor gesprek Verrassings oefening- landmacht in oktober Camera bewijs bij doorrijden op overweg Prins Karei contra baron Allard 1970 Opvolgers moeten zorgen aan macht te blijven Brand gesticht politiebureau DINSDAG 6 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT zich van voorgesteld had. De handel: balans tussen de twee landen is in het nadeel van de Russen, wat de Frans» export naar Rusland sterk heeft ge drukt. De Duitse export naar Rusland overtreft de Franse export. Gedurendt de jaren 1967, 1968 en 1969 bedroej de Franse export van manufacturen- goederen achtereenvolgens 34, 58 er 52 miljoen dollar. Terwijl over dezelf de jaren de Duitse export 52, 132 miljoen dollar bedroeg. Over de zelfde jaren bedroeg de Franse export 144 116 en 200 miljoen dollar. Het verschil' is enorm. Sterk in het voordeel van d< Duitsers, sterk in het nadeel van dt Frankrijk wil wel exporte de Russische importartike- de laak (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De koninklijke land- nacht houdt deze maand een „verras- ■ingsoefening". Deze militaire oefening wordt gehouden voor 1 lienstplichtlg personeel i klei konink- n verlof i het bea ving" met een nog niet verstreken da- De personen om wie het gaat, worden opgeroepen via de radiozenders Hilver sum 1, 2 en 3 en de televisiezenders Nederland 1 en 2. Eveneens wordt op de bewuste dag een persoonlijke „op- roepingskaart-x" aan iedere deelnemer verstuurd. De op deze wijze opgeroepen militairen moeten zich onmiddellijk op de „x-lastgeving", die bracht in het milit. ming die Rusland het vliegveld bij aankomst, de Franse en Russische vlaggen, de rode loper en de handdrukken over en weer. Het echtpaar Pompidou slaapt in het Kremlin en heeft de beschikking een grote salon, twee kamers en een kleine keuken. Onmiddellijk na aan komst beginnen de eerste politieke besprekingen. Wat stelt Pompidou zich van die be sprekingen voor? Hij is realistischer dan De Gaulle, die de mond vol had over het nieuwe Europa van het En gelse Kanaal tot en met de Oeral. Maar na de val van de generaal, zijn de besprekingen met Engeland begon nen en al is het nog niet zo ver dat Engeland binnenkort lid wordt van de gemeenschappelijke markt. Die tijd komt eens en die zullen de Russen noch Pompidou kunnen tegenhouden. De Gaulle had in zijn hoofd een „Europa van de vaderlanden," een los se confederatie met geregelde bilate rale besprekingen, aanvankelijk tus sen Frankrijk en Duitsland, later tus sen Frankrijk en Rusland, maar se dert De Gaulle weg is en Brandt bondskanselier is geworden, gaat West-Duitsland zijn eigen weg, wel niet los van Frankrijk, maar toch onafhankelijk van Frankrijk. West- Duitsland heeft met Rusland politieke en economische overeenkomsten geslo ten, waardoor Rusland er in West- Europa een tweede partner heeft bij-' \jlegieerde onderhandelinj Rusland. Nog vóór zijn vertrek uit Parijs heeft Pompidou aan de Russen laten weten, dat de buitenlandse politiek van De Gaulle zal worden voortgezet. Aan die woorden moet men geen overdreven betekenis hechten. Op het gebied van Zo lang Pompidou onder De Gaulle eerste minister Was, heeft hij daar geen drama van gemaakt. Nu Pompi dou zelf president van de republiek is, begrijpt hij maar alte goed, dat de tegenwoordige buitenlandse politiek gemaakt wordt door twee groten, Amerika, en Rusland en dat Frank rijk daar niet aan te pas komt. De vier mogendhedenconferentie die De Gaulle gewild heeft om tot vrede te komen in het Midden-Oosten, is op niets uitgelopen. Het bestaande vredes plan het plan-Rogers is van Ameri kaans maaksel en goedgekeurd door Rusland. Frankrijk heeft daar geen enkele invloed op gehad en kon alleen maar zeggen ja of neen, Pompidou zal daardoor genoodzaakt zijn een politiek Van Pompidou's bezoek aai maakt Parijs zich derhalve dreven voorstellingen. Ook Pompidou het de laatste dag vi vertrek bijzonder druk, toch genoodzaakt een bezoek te ontvangen de hoogte heeft willen i de resultaten van Nixons reis naar Europa, maar het voor de hand dat dan Pompidou voor diens vertrek naar Moskou duidelijk is ge maakt, tot hoever de Amerikanen de Russische expansie in het Nabije Oos- Cuba willen laten gaan. Hier de overweg in Utrecht, waar een proef met een camera werd genomen. Vijf automobilisten werden veroordeeld wegens doorrijdén. Het zal je overkomen, wanneer je bij het rooien van je bed met zomerworteltjes plotseling een zacht- rode hand te voorschijn woelt, compleet met handlijnen en afge kloven nageltjes. Zo is nu moeder Natuur, zeiden on voorouders al. In het Houtigehage zorgde deze natuur voor een klein stukje „Madame Ttissaud"-beelden, niet van was, (ADVERTENTIE) «fil 599ste STAATSLOTERIJ DERDE KLASSE 6 oktober 1970 f 25,zijn gevallen op numm 50,zijn gevallen op numm f 50,zijn gevallen op numm f 50,zijn gevallen op numm f 50,zijn gevallen op numm f 100,— zijn gevallen op numm 200,zijn gevallen op numm f 400,zijn gevallen op numm f 1.000,— zijn gevallen op numm 2.000,zijn gevallen op numme ars eindigende op: srs eindigende op: ars eindigende op: ra eindigende op: rs eindigende op: rs eindigende op: rs eindigende op: rs eindigende op: rs eindigende op: rs eindigende op: 2 95 67 78 83 95* 188 991 482* 1301 PRIJZEN VAN: EEN PRIJS VAN: f 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: f 5.000,is gevallen op het nummer: f 5.000,— is gevallen op het nummer: f 5.000,Is gevallen op het nummer: 083765 087196 049678* 059763 069335 DE PRIJS VAN: f 10.000,is gevallen op het nu f 25.000,is gevallen op het nu f 50.000,— is gevallen op het nu f 100.000,Is gevallen op het nu 039775 019474 091781 086393 DE EXTRA PRIJS VAN: f 500.000,is gevallen in de seri H op het nummer: 045896 EN DE TROOSTPRIJS VAN f 5.000,— op nummer: van elk van de andere series 045696 Let wel: op nummer 95 is teven prijs van f 25 en op nummer 0496 en prijs van f 50, op nummer 482 een 8 een prijs van f 50 gevallen. UTRECHT (ANP) De kantonrech- er In Utrecht heeft gisteren vijf auto- nobilisten veroordeeld, die in maart erwijl het rode licht knipperde. Het hier •oef riaal >rdelin :hter is staan, dat dit middel als zodanig erkend wordt. De vijf automobilisten werden ieder veroordeeld tot veertig gulden. Bij een overweg in Utrecht werden camera's zodanig geplaats, dat van ie dere auto, die drie seconden nadat het licht ging knipperen de overweg pas seerde, een foto werd gemaakt. Niet alleen kan gezien worden of een auto nog doorrijdt, maar ook of er mogelijk 99 Olivier Allai (Van onze correspondent J. Schoemans) BRUSSEL De procureur des ko- nings te Brussel, de heer Velu, is op dit ogenblik bezig om een openbaar proecs te voorkomen, tussen prins Karei, broer van koning Leopold, eens prins-regent van België, en baron De prins (oom van koning Boudewijn) beschuldigt de baron ervan hem in de loop der jaren bezwendeld te hebben voor de som van rond achttien miljoen gulden. Baron Allard, onlangs nog officieel uit Frankrijk gewezen, zegt dat de prins hem integendeel nog ongeveer 500.000 gulden schuldig is. Normaal zal de zaak in de volgende weken behandeld moeten worden en wel in het openbaar, als de laatste verzoeningspoging mocht mislukken. Flarden uit het dossier zijn intussen al bekend geraakt: het belooft inder daad het schandaalproces van de eeuw te worden. Bij 't parket liggen bundels rekeningen en cheques, ondertekend door de prins, zegt dat hij z Karei van België en tekende in die functie talrijke doodvonnissen, die ook werden uitgevoerd). Ook zit in het dossier een uitgebreid pakket briefwisseling tussen de prins en zijn moeder wijlen koningin Elisabeth, tussen hem en zijn broer, evenals een pakje brieven van en aan zijn jeugdige gezellin Karlne Vernooy. Rekening houdend met de intieme aard van al deze documenten, zal men liever alles zo geheim mogelijk houden, maar algemeen twijfelt men eraan of dit mogelijk zal zijn: er Is te veel geld in het spel. Baron Allard is een „harde" en prins Karei is een excentrieke figuur, die waarschijnlijk niet al te veel om zijn eigen reputatie of om die van zyn familie geeft. helft den) Deze week zal de NS beslissen of i bij alle overwegen een camera g plaatst zal worden. Zsa Zsa Gabor eist voor roof schadevergoeding NEW YORK (Rtr) De actrice Zsa Zsa Gabor heeft bij een rechtbank in New York een aanklacht ingediend te gen het Waldorf Astoriahotel, omdat het haar onvoldoende bescherming zou hebben geboden. Op 19 augustus kwa men twee gewapende mannen het hotel binnen, volgden haar in de lift en beroofden haar van twee ringen en een paar oorbellen ter waarde van een mil joen gulden. Zij eist van het hotel volledige schadevergoeding. Volgens de aanklacht was er in de receptie van het hotel onvoldoende personeel. UTRECHT (A.N.P) De zich nar cotiseer noemende man. die in Utrecht op 1 oktober werd gearresteerd onder verdenking van valsheid in geschrifte en opliichiting heeft gistei-en een volledige bekentenis afgelegd. De man had gesol liciteerd als narcotiseur bij het acade misch ziekenhuis in Utrecht en was daar aangenomen met een maand proeftijd, omdat enige argwaan tegen hem gerezen was. De man zei uit Frankrijk afkomstig te zijn en aan de Sorbonne afgestudeerd. Uiteindelijk blijkt de man in Tunesië geboren te zijn en de papieren te hebben Naar aanleiding van al deze gebeur tenissen verklaarde prof. dr. Smalhout, sinds september vorig jaar eerste hoog leraar in de anesthesiologie aan het (Van onze correspondent) CAIRO Het centrale comité van de Arabische socialistische unie, de enige politieke partij van Egypte, is vandaag bijeen om te overwegen wie Nasser moet opvolgen. De waarnemend president, Anwar Sadat, een compromiskandidaat, is de vermoedelijke, maar lang niet de vaststaande keuze van dit comité. „Terug naar het werk", zegt het officieuze blad Al Achram. Na de opwinding van de afgelopen dagen terug naar de harde werkelijkheid van een situatie, die miljoenen Egyptenaren, nu ze beroofd zijn van hun halfgod, slechter toeschijnt dan ooit. „Wat zal er van ons worden?", klaagde in Caïro een boer, afkomstig uit de delta, alsof Nassers dood een verschil zou uitmaken in het armoedige bestaan dat hij en zestien miljoen andere boeren altijd gekend hebben. Toch voelt de bevolking het duidelijk aan, zon der te weten waarom, dat er slechte tijden in het verschiet liggen. Om die i-eden beginnen stedelingen, die over voldoende middelen be schikken, meel, rijst en suiker te hamsteren. Zij deden dit ook aan de vooravond van de juni- oorlog. Hun vrees is overdreven, maar niet hele maal irrationeel. De reusachtige omvang van Egypte's verdriet, weerspiegelt liet vacuüm dat Nasser achtergela ten heeft. Kunnen het nasserisme en de stabili teit die hiermee gepaard ging, standhouden? Het is duidelijk dat de gewone Egyptenaren dit betwijfelen. Algemeen wordt er op gedrukt, en hoe zal het anders kunnen, dat de discipelen trouw de voetstappen van hun meester zullen drukken. „Naar de onvermijdbare overwinning' zeggen de slogans. „Wij zullen uw reis voltooi en", riep de rouwende menigte. Al de belanghebbenden hebben trouwens de me ning uitgesproken, dat Egypte na Nasser de weg zal blijven volgen, die hij gewild heeft. In naam Kosygin er absoluut voorste gelederen zal blijven deelnemen aan de strijd tegen het impe- De Soedanese president hield een geïmproviseer de Arabische topconferentie, zonder Egyptenaren, waarop besloten werd. dat Egypte niet zal af dwalen van de „Arabische koers", die Nasser uitgestippeld had. Aboe Ijjad, opperbevelhebber van de Palestijnse commando's, schreef in Al Achram, dat voor de Egyptenaren de beste beroep, vergaten zij nooit de kameraadschap, waaraan zij hun machtspositie te danken had den. Slechts heel zelden, zoals bij de opstand van in discrediet gebrachte legercommandanten na >rlog, keerde de ene fractie zich ver woed te( n de a hulde te brengen aan wijlen hun leider „met het geweer in de hand" was. Het vertrouwen dat zij uitspreken, stemt echter niet noodzakelijk overeen met hun trieste gevoe lens. Want het is allesbehalve zeker dat Nassers erfgenamen, de reis, die hij begonnen is, zullen voltooien Zij moeten er in de eerste plaats voor zorgen, dat zij aan de macht blijven. Nasserisme is niet enkel een theologie, een emotionele houding, een systeem van relaties met andere Arabieren en de wereld in het algemeen, maar ook een binnenlandse inrichting van Egypte. Dit aspect van het nasserisme, het apparaal waarmee het regeert, wordt vaak over het hoofd gezien, ofschoon het van doorslaggevend belang is. In de Arabische wereld doen officieren, die politici geworden zijn, onmiddellijk denken aan bloedvergieten, chaos en een eindeloze reeks staatsgrepen Nasser en zijn „vrije officieren" kwamen achttien jaar. geleden aan het bewind en hoewel vt~ gevallen, is het kelijke groep, die de macht in handen heeft, hetzelfde politieke systeem dat door deze rev Bijna alle leden van Nassers onmiddellijke geving zijn gewezen militairen. Misschien duizend officieren van Nassers generatie, nu middelbare leeftijd, bekleden belangrijke fur in niet-militaire instellingen. Zij leveren ministers, provinciegouverneurs, ambassadeui directeuren van bedrijven. Zij spelen de opinievorming. Zij en de nieuwe klasse ambtenaren en technocraten, die met hen reerden, vinden het natuurlijk niet alleen Egypte, maar nog veel meer voor zichzelf belangrijk dat het nasseriaanse systeem be! den blijft zoals het is. Kunnen zij dit doel bereiken? Het nasser hing geweldig van één man af. Het waren alleen Egypten; die Nasser verafgoodden. Het waren altijd corrupte of plunderende lakei i behie academisch ziekenhuis dat al lange tijd moeilijk aan goede anesthesisten te komen is. Hij noemde het beleid van prof Nuboer falend en de reden van het afwezig zijn van het specialisme „anesthesi". Pas vorig jaar kon prof. Smalhout gaan beginnen met het samenstellen van een narcoseteam. Omdat het zo moeilijk bleek goede narcotiseurs aan te trekken besloot men tot het aantrekken van buitenlanders over te gaan. Men was aanvankelijk dan ook zeer verheugd met de aanmelding van de heer Fardin. Niet alleen het aantal en de kwaliteit van de aanwezige anesthesisten in het academisch ziekenhuis in Utrecht was onvoldoende. Ook de hen ten dienste staande apparatuur was ver beneden peil Daar is echter sinds enkele maan den verbetering in gekomen. Prof. Smalhout was voorts van mening dat de opleiding tot anesthesist in Nederland en vele andere Europese lan den nog veel te kort is. Na het arts examen kan men in Nederland na 3la jaar anesthesist zijn, terwijl die opleiding bijvoorbeeld in Tsjecho-Slowakije 7'. jaar duurt. Toch kon prof. Smalhout zich voorstellen, dat de artsen in Nederland niet bereid zijn zich te laten opleiden tot narcotiseur. omdat zij dan aanzien lijk minder verdienen (ongeveer 33 mille tegen een huisarts rond de ton). In Utrecht is men van plan binnen zo kort mogelijke tijd een leegstaande vleugel van het academisch ziekenhuis in te richten voor een instituut voor de anesthesiologie. Alleen al met de aan schaf van routineapparatuur zal een be drag van anderhalf miljoen gulden ge moeid zijn. De vrouw van de gearresteerde „nar cotiseur" is inmiddels met haar kind naar Duitsland vertrokken. Zij wist van het dubbelspel van 1 niets af) i ontwikkeld werd. nder Nassers bewind werden elite van het land. hoe ver die ook hun oorspronkelijk Nassers opvolger zal nooit even machtig eq. invloedrijk zijn als zijn voorganger. Toch zijn er een of twee kandidaten, zoals Zakariah Moehied- din, die hem na verloop van tijd min of meer zouden kunnen evenaren. Moehieddin, een van Nassers gewezen nauwe medewei-kers, werd dooi de president tot opvolger benoemd toen Nasser na de juni-oorlog in een toespraak zijn ontslag bekendmaakte. Hij wekt iets van het ontzag op, dat de Egyptenaren zozeer bewonderden in Nas ser zelf. Men beschouwt hem als een man met principes, en het was uit principe, dat hij twee jaar geleden uit zijn ambt trad. Moehieddin is zeer populair, ofschoon hij in zijn tijd nooit terugdeinsde voor onpopulaire beslis singen. Zijn persoonlijk leven is, volgens de immoraliteit. Maar, aangezien kandidaten zijn, zouden degenen die niet geko zen worden, een „sterker" president als een gevaarlijke uitdaging kunnen beschouwen. Ieder een weet het en dat is dan ook de reden waarom in iedere kandidaat twee elkaar tegensprekende de ene om de hoofdprijs weg te kapen, en aan de andere kant het besef, als lid van de heersende elite, dat als hij deze ambitie te ver doordrijft, hij geheel het politieke systeem zou kunnen vernietigen. Om die reden zal er wellicht aangedrongen worden op de keuze van een „zwakke" president, wiens plaats de eerste is tussen gelijken en die het nasserisme op collegiale wijze kan verder- zetten. Anwar Sadat, de waarnemende president, of Hoessein Shafi, twee trouwe dienaars van wijlen president Nasser, komen in dit opzicht het ELST (ANP) In de nacht van zater dag op zondag is getracht brand te stichten in hel politiebureau te Eist (Gld.). Het politiebureau, dat onder het gemeentehuis is gevestigd, was op dat moment onbezet. Men beeft zich via een ingeslagen raam toegang tot het bureau verschaft en petroleum gestrooid op de vloer en het meubilair van enkele ver trekken. Daarna is brand gesticht. Nadat de politie telefonisch was ge waarschuwd, heeft men de brand met een schuimblusser geblust. Getuigen heb ben de politie meegedeeld, dat zij jon gens bij het bureau en op straat hebben gezien met een donkere huidkleur. Dat zouden Ambonezen geweest kunnen zijn, aldus de meldingen. De politie neemt niet voor vaststaand aan, dat het hier Ambonezen uit Eist betreft, omdat er tussen deze groep en de politie een goede verstandhouding bestaat. Wel waren on geveer honderd Ambonezen uit andere plaatsen aanwezig voor een bruiloft. DEN HAAG Voor haar boek „De verhalen van de spinnende kater" (Ultg. Mij. Holland) is aan de schrijfster Harriet Laurey de prijs voor het Kin derboek van het Jaar toegekend. De prijs voor het Jeugdboek van het Jaar gaat naar Frank Herzen voor zijn boek „De zoon van de woordbouwer" (Uitg. Mij. Sijthoff). Mies Bouhuys, Miep Diekmann. An- dries Oldersma, Christine van Reenen en Theo Vesseur maken dit jaar deel uit van de jury die is ingesteld door de Commissie Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek. Dc prijzen zul len worden uitgereikt tijdens de ope ning van de Kinderboekenweek die dit jaar gehouden wordt van 31 oktober tot en met 7 november. Schietpartij op campus Kent veroordeeld WASHINGTON (AP) Zowel het ge weld van de studenten als het vuren van de nationale garde op de campus van de universiteit van Kent (Ohio) *Ljn door een presidentiële commissie ontoe laatbaar en onvergeeflijk genoemd. Door de schietpartij van 4 mei kwa men vier studenten om het leven en wei-den negen gewond. „Ontoelaatbaar", de campus, die wordt toegeschreven aan de daden van enkele studenten. „De tragedie op de campus van de Kent universiteit moet zeker het einde bete kenen van de gedragslijn om geladen ge weren uit te reiken aan manschappen van de garde, die tegenover studenten- LOTING EUROPA CUP De loting voor de Europa Cup voor landskampioenen (achtste finales) heeft als resultaat gehad: Waterford (Ierland)Celtic (Schotland); Panathinaikos (Griek.)Slovan Bratis lava (Tsj.-Slow.); Rode Ster Belgrado (Joego-Sl.)—UT Arad (Roem.); Carl Zeiss Jena (O.-Dld.)Sporting Lissabon (Port.); Standard Luik (België)Legia Warschau (Polen); Cagliari (It.)Atletico Madrid (Sp.); Borussia Mönchengladbach (West- Duitsl.)Everton (Eng.); Ajax (Ned.)— FC Bazel (Zwit.). De achtste finales voor de Europa Cup voor bekerhouders zien er als volgt uit: PSV (Ned.)Steaua Boekarest (Roem.); Goeztcpe Izmir (Turk.)—Gornik Zarbrze (Polen); CSKA Sofia (Buig.)Chelsea (Eng.); Real Madrid (Sp.)Wacker Inns bruck (Oost.); Benfica Lissabon (Port Vonvarts Berlijn (O.-Dld.); Honved Boe dapest (Hong.)Manchester City (Eng FC Brugge (België)FC Zürich (Zwit.); Cardiff City (Wales)Nantes (Fr.).

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7