Alle sociale projecten binnen de universiteit bundelen en uitwisselen Engelendaal vierbaansweg Modelmaker in het zilver DE SPAANSE HOER KOMT NAAR LEIDEN D'66-Hillegom vreest zesde baan Schiphol Voorzitter „De Kaag" treedt af NKS-secretaris P. Kroon als Meerburg-lid door Rijn- en Yeenclubs naar voren geschoven LEIDSE COURANT DINSDAG 6 OKTOBER 1970 Wanhoopskreetleidt tot coördinatieraad LEIDEN Sinds gisteravond is de „Coördinatieraad" een feit. Op een vergadering In het Academiegebouw namen de aanwezigen een voorstel aan. dat de oprichting van een instantie behelst, die zich gaat «richten op sociaal belangrijk onderzoek. In de universiteit is volgens het voorstel slechts incidenteel plaats voor alterna tieven van onderwijs en onderzoek. Het huidige universitaire bestel legt te zeer de nadruk op de universitaire beroepsopleiding. I)e kennis raakt bovendien steeds meer geconcentreerd in de handen van weinigen, terwijl de doeleinden van onder wijs en onderzoek te zeer zjjn afgestemd op het economisch nut, dat ervan wordt verwacht. daarbinnen passend geachte belejdsin- stanties in de ruimste zin van 't woord eventueel ongewenste informatie ver schaft." De coördinatieraad rekent het voorts tot haar taak „de ondersteuning van en ad visering bij structuurwijzigingen, die in het kader van de aktiviteiten van de raad voor de universiteit noodzakelijk worden geacht om mede daardoor tot een beheers- en bestuursvorm van de universiteit te komen, die optimale mo gelijkheden biedt voor de kritische func tie van de universiteit". Confrontatie niet maatschappelijke problematiek De coördinatieraad wil alle sociaal ge richte projekten in de universiteit of aan de periferie ervan bundelen, om daarmee ook het onderwijs van de uni versiteit te wijzigen; ze streeft 'n direk te confrontatie na van de universiteit met maatschappelijke problemen, wat o.m. betekent, dat buitenuniversitair- g roe pen in voortdurend kontakt met de coördinatieraad hun problemen aan uni versitaire studiegroepen kunnen voor leggen: de resultaten van de studie zul len moeten toekomen aan alle instan ties, die beslissingen te nemen hebben over de betreffende maatschappelijke problemen. Voorts streeft de coördinatieraad naar „De vorming van een instituut, dat op grond van studies binnen het kader van aktiviteiten van de raad verricht of die in de coördinatieraad ondergebracht zouden kunnen worden en voor 't star ten van het contact met de „officiële universiteit" is een kerngroep benoemd Hierin hebben zitting prof. dr. D. van Arkel, mej. E. Buursma. de heer A. v. d Valk. prof. dr J. Voorhoeve, de heer H. Gallagher, mej. M. Hamburger, mej H. v. d. Mandele. mej. A. Roos. prof. dr. H. Berkhof, dr. C. Vervoort en drs M. Koornstra. De eerste vier personen hebben deel uit gemaakt van de commissie, die tijdens het onlangs gevierde lustrum van de universiteit het congres hebben georga niseerd. De coördinatieraad is een direct gevolg van de tijdens dit congres aan genomen „Universitaire Wanhoops- Grocp van veertig Vooral dit laatste punt Is belangrijk omdat daarmee de aansluiting mogelijk wordt van de zogenaamde „Groep van veertig", veertig hoogleraren en lecto ren, die zich enige tijd geleden middels een „Memorandum: Academische vrij heid en maatschappelijke verantwoorde lijkheid" hebben uitgesproken voor een gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle universitaire betrokkenen inclu sief de studenten voor wetenschap pelijk onderwijs en onderzoek. Voor de inventarisatie van aktiviteiten, „Lucas van Leyden Antiekbeurs aanzet jaarlijks evenement ZOETERWOUDE-H.R. Opnieuw w as het feest bij de betonwarenfabriek van Oosthoek N.V.. Dit keer herdacht de heer W. La Lau de dag, dat hij een kwart eeuw geleden bij het bedrijf in dienst trad. In het derectiekantoor werd de jubilaris met zijn echtgenote door de directeur van het bedrijf, ir. P. Kolk. hartelijk toegesproken. De jubilaris heeft zich in de loop der jaren weten op te werken tot een uiterst bekwaam modellenmaker en is momenteel werkzaam in de afde ling lichtbeton. Ir. Kolk dankte voor de wijze waarop de jubilaris in al die jaren zijn beste krachten heeft ge-even voor het bedrijf. Als stoffelijk 1 bood de beer Kolk namens de dire een ge schenk onder coucert aan plus een fraai bloemstuk voor mevrouw La Lau. Voorts ontving de jubilaris nog de leg penning plus oorkonde van de H.I.B.I.N. Namens de personeelsvereniging sprak de heer P Anker woorden van dank voor de collegiale omgang met de ove rige personeelsleden, waarna de heer Anker eveneens een geschenk onder couvert aanbood. Mevrouw La Lau ont ving een mooi bloemstuk. De heer C. Hofland sprak namens de naaste medewerkers van de jubilari^. De heer La Laun dankte tenslotte voor de hartelijke huldiging. Ook in z'n wo ning ln de Atjehstraat 27. Leiden, mocht de jubilaris gedurende het verdere ge deelte van de dag nog vele gelukwensen en stoffelijke blijken van belangstelling ontvangen. UNIVERSITAIR NIEUWS LEIDEN De Acro die vorig jaar een serie van acht televisiecolleges uitzond, zal dit jaar opnieuw een serie van acht colleges op de beeldband vastleggen, om dat de serie van vorig jaar een enorm succes is gebleken. De colleges, inlei dingscolleges voor eerstejaarsstudenten, zullen worden gegeven door prof. mr. VV. L. Haardt. die ook meegewerkt heeft aan de vorige serie. De opnamen vin den in januari plaats en de films zulleo geïntregeerd worden in het onderwijs proces van de juridische faculteit. Op 2 oktober 1970 zijn geslaagd: Doet. ex. II Gen. de heer D. E. Antvelink (Schoonhoven); Mej. J. C. van Balle- gooijen (Gamere); de heer J. Breugem (Leiderdorp); de heer C. H M. Brom (Wassenaar); de heer J. H. B. de Bruijn (Leiden); de heer J. C. S. v. d. Hoek (Schiedam); Mej. W. Hotke (Den Haag) Mej. A. P E. Kerkmeer (Hilversum); Mej. A E. E. Meursing (Rotterdam); de heer J. H Nauta Oegstgeestde heer N. Raghoenath (Leiden); Mej. Y. van Scheepen (Leiden): de heer W. M. L. C. Schellekens (Leiden); de heer R. Steger (Wassenaar); de heer E. T. Wal- bee'h (Den Haag): de heer J. J. van Wijngaarden). "Doet. ex Japanse taal- en letterkunde «Je heer K. A G. de Jong (Den Haag); kand. ex. Slavische taal- en ie rkunde de heer T. A. van Roon (Harderwijk); kand. ex. Godgeleerdheid de heer J. G. Gaarlandt (Rotterdam). LEIDEN „Lucas van Leyden" n.v. aan de Nieuwe Rijn, houdt deze week een antiekbeurs. Wat er in het smalste pandje van Leiden aan antiek, juwelen en (andere) preciosa staat, is op par ticulier initiatief nog niet eerder in Leiden bijeengebracht. De beun» zet luister bij aan de eerste, verjaardag van de juweliers-n.v. (De eerste vier jaar hield „Lucas van Ley den" zich bezig met de verkoop van plate en kristal). De nieuwe beurs is. een eerste, maar erg belangrijke aanzet voor een evenement dat de heer J. H. «I. Mentink jaarlijks omstreeks oktober in zijn bedrijf wil organiseren. Zo heeft hij zich voorgenomen, het vol gend jaar een aparte, exquise-Leidse tentoonstelling in te richten. De moge lijkheden daartoe zijn aanwezig. Op deze eerste verjaardags-beurs zijn bijvoor beeld al enkele voorbeelden aanwezig van typisch-Leidse zilversmeedkunst, die in de 16e en 17e eeuw de vergelij king met zilver van Sneek, Middelburg, Hoorn, de Zaan en andere zilver-centra glansrijk kon doorstaan. Er zijn couverts, candelabres, vogels, strooiers, speelgoed (étagères), tasbeugels e.a. De beurs is nu nog niet ultsluitend-Leids. Er liggen juwelen uit koning Louis' en Napoleon's tijd en uit de dagen van koningin Victo ria: colliers, broches, ringen en uur werkjes. Het is alles vol paarlen, dia mantjes en sierstenen in ragfijne, geraf fineerde zetting. In de vitrines prijkt ook antiek van neo-gothisch liturgisch vaat werk zoals kelken, cibories en monstran sen. Daarnaast vindt men ook meer pro faan tafelgerei, waaronder zilveren broodschalen, schotels, olie- en azijnstel len e.a. Maar men kan ook het gereed schap zien, waarmee de edelsmid ook vandaag nog werkt, getuige enkele proe ven van edelsmeedwerk uit or tijd, feiloze imitatie van antiek. Dat is een compliment voor de contemporaine zil versmeden maar evenzeer voor hun „voorouders", waarvan het klassieke ka rakter ook vandaag nog inspireert. Iveren theepot met „par«*lrand" i gravure, gemaakt door Rynder* in J864 te Leeuwarden. Zelfde situatie als Zwanenburg HILLEGOM De voorgenomen uitbreiding van Schiphol met een tesde baan heeft onrust veroorzaakt in Hillegom. De raadsfractie van D'66 vreest, dat in Hillegom een vergelijkbare situatie zal ontstaan Raad Leiderdorp beslist: Plan „Binnenhof wordt onderhands aanbesteed Scholenbouw centraal in ijk nieuwe wi LEIDERDORP Ondanks de lange duur van de Leiderdorpse raadsverga dering sprongen er slechts twee onder werpen uit naar voren. Voor de jaar wisseling hopen b. en w. de raad een voorstel te doen omtrent «Ie verkoop van gronden in het „Binnenhof". Doch daar toe dienen deze wel bouwrijp gemaakt fe zijn. Een voorstel daartoe werd gis- teravond goedgekeurd. De werkzaamhe den zullen, zoals in Leiderdorp te doen gebruikelijk, onderhands worden aanbe steed. Was dit in het verleden reeds dikwijls een heet hangijzer, ook nu, met zovele nieuwe leden in de raad. ver oorzaakte dit aspect opnieuw de nodige gefronste (hoge) voorhoofden. B. en w. schreven in hun voorstel daar diverse voordelen in te zien. De raad niet. Dr. Hekkelman (prot.-chr.i was wel een van de felste opposanten. Na een langdurig dispuut echter veegde J. Nievaart (DS'70) de bezwaren van ta fel door over een openbare inschrijving uit de geschiedenis van het dorp te ver tellen. dat er daarbij voor f 200.000,— aan opcenten bij zaten, waar het toen malige college slechts f 100.000.vanaf kregen. Overigens werd conform het voorstel besloten. met Zwanenburg, waar een deel van de bevolking in het geweer is ge komen tegen het laag overkomen van vliegtuigen („de Lastige Zwa nenburger"). In een brief aan het college van burge meester en wethouders vragen de Demo craten welk standpunt het college in neemt. Men wil ook weten of het college de actie „Schiphol-Stop" onderschrijft een actie die ten doel heeft een halt toe te roepen aan de uitbreidingsplannen van de luchthaven Schiphol. D'66 zou zelfs willen, dat het Hillegomse gemeentebe stuur zich achter de Actie Schiphol-Stop stelt in "de vorm van morele steun achter een op te richten afdeling van de actie groep. Men herinnert bovendien aan de brief, die de staatssecretaris van volks gezondheid en sociale zaken (20 maart j.l.) schreef aan de gemeentebesturen. E)e bewindsman drong toen aan op 't maken van richtlijnen om de geluidshinder te voorkomen of te bestrijden. LEIDEN Dr Spaanse Hoer komt naar Leiden. Dp directie van de schouwburg heeft de toneelgroep Theater aangetrokken voor een eenma lige voorstelling. Het stuk van Hugo Claus is een bewerking naar een roman van de Spaanse renaissance schrijver Rojas. Claus heeft echter alleen de na men en de losse bouw ran het boek ge handhaafd. De Spaanse oorsprong is terug te vinden in de namen en een paar zonderlinge gewoonten. Het stuk is bij Claus gesitueerd op het toneel zelf, wat een beter kontakt met het publiek moet geven. De hoofdrollen worden gespeeld door Ank van der Moer en Jeroen Krab bé. De regie is in handen i on Ton Lutz. Centrum De Fluit houdt open buis LEIDSCHENDAM Op zaterdag 10 en zondag 11 oktober wordt in 't sport centrum „De Fluit" open huis gehou den. Met uitzondering van de buiten baden en de speelweide zal het sport centrum zaterdag voor bezichtiging wor den opengesteld van 10.00-16.30 uur en van 19.30-22.00 uur en op zondag van 10.00-16.30 uur. Bridgen om de hutspot trok velen LEIDEN Voor de vijfde achtereen volgende keer werd zondag 4 oktober In de grote zaal van de Stadsgehoorzaal te Leiden de jaarlijkse 3 oktober bridge drive om de koperen hutspot gehouden Uit tournooi, dat zich in steeds grotere belangstelling van bridgers uit het ge- hele land mag verheugen, was ook dit maal weer geheel volgeboekt. De afdeling loeide» van de Nederlandse Bridgebond die dit tournooi elk jaar organiseert, moest ook nu weer velen teleurstellen Onder de Inschrijvers van dit tournooi bevonden zich vele topspelers en speel sters uit de Nederlandse Bridgewereld 0.a. de Culemborgers Kokkes-Van Heus- den, die winnaars werden, Jesserun-De Leeuwe, Bisht-Versluis, de winnaars var 1968, oud-wereldkampioen Hans Kreyn; van de Rotterdamse Bridgekring '35, de dames Van Heusden-De Kater, verdei Bdekhorst-Vissinga en vele andere pro minente bridgers. Een fraaie prestatie leverden de heren Schalks-Slegtennorst. die in dit zeet sterke gezelschap beslag wisten te leg gen op een fraaie zesde plaats en daar door de prijs voor de best geplaatst' Leidenaars ln ontvangst mochten nemen Om 11 uur s morgens werd het sein to; beginnen gegeven-en 's avonds omstreek: 20"00 uur reikte wedstrijdleider L. Sijpc- stijn aan de volgende paren de prijzen uit De uitslag was: 1. Kokkes-Van Heusder 4662 p., 2. Jesserum-De Leeuwe 4398 1. De Leeuw-Van Oppen 4393; 4. Bisht Versluis 4377: 5. v. d. Linden-Gielkens 1293: 6. Schalks-Slegtenhorst 4266; 7 van Wezel-Emsbroek 4203; 8. De Lange- >1 denhof 4169; 9. Meester-Rijke 4140: '0. Borst-Paulisse 4124; 11. Van Gel- eren-Smit 4099; 12. Liefhebber-Versteeg «096; 13. v. d. Berg-Lansbergen 1095 14. Weyl-Blitzbum 4076; 15. echtpaar Hoogeveen 4067;' 16. Boekhorst-Vissinga 4057; 17. Visser-Holzscherer 4048; 18. Kreyns-Jaspers 4044; 19. Bos-Van der Star 4011; 20. De Haan-Van der Helm 3992. Aantal deelnemende paren: 144, middenscore 3456. V olksuni versiteit LEIDEN De Volks-Universiteit te Leiden organiseert gedurende de maand oktober de volgende cursussen en lezin gen. Op 5 en 7 oktober beginnen de talen cursussen. Zaterdag 10 oktober. 10 uui Aanvang Nuffic-leergang „Ontwikke lingsproblematiek. 12 oktober t/m 5 no vember Aanvang diverse creatieve en werkcursussen. Maandag 12 en 19 ok tober. 20 uur Rebellie ais continuver- schjjnsel inleider: C. Egas. 13 t/m 21 oktober - Afdeling Oegstgeest: Dia-le zing door Wim Hornman. 13 en 14 okto ber - Aanvang diverse creatieve cur sussen. Vrijdag 23 oktober, 20 uur Af deling Oegstgeest, lezing: „Terug naar het land van de Inca's." v - r j D«x>r dit besluit zal begin of medio vol gend jaar begonnen kunnen worden met de huizenbouw in de „Binnenhof". Een van de primaire behoeften in een nieuwe wijk echter is aan de vraag naar vol doende scholen in de buurt van die hul zen te voldoen. Daarin voorziet het tweede voorstel, dat betrekking heeft op deze uitbreiding. Centraal In de wijk is een scholencomplex gepland, met op loopafstand daarvan reu gymnastiek lokaal. Drie lagere en drie kleuterscho- j len zijn er gesitueerd. En werd er in eerste instantie een sportzaal gepland, momenteel gaan de gedachten meer ui; naar een dubbel gymnastieklokaal, dat door het verwijderen van de scheidings wand getransformeerd kan worden tot een grote sportzaal. Verdeling De zes scholen worden eerlijk verdeeld: zowel het openbaar als het prot.-chr. als het r.-k. onderwijs krijgen 'n school voor het kleuter- en basisonderwijs, waarbij de eerste ln de tweede zal wor den geïntegreerd. Als laatste punt van de vergadering werd afscheid genomen van het WD- raadslid. J. Ph. v Oostrom. Door druk ker wordende werkzaamheden heeft hij zich. na ruim twee jaar raadslidmaat schap. genoodzaakt gezien, te bedanken Staande de vergadering werden de ge loofsbrieven van de heer F. G. E. van Haersma Buma onderzocht en in orde bevonden, waardoor hij als lid van de raad wordt toegelaten. LEIDEN De voorzitter van de Ko ninklijke Matersportvereniging „De Kaag", A. D. de Koster, heeft te ken nen gegeven zjjn plaats in het bestuur De opvolger van v. d. Steur wil de kans geven aan een jongere. De op komst zijnde ontwikkeling van de vereniging, zowel op het gebied van de sociëteit, de wedstrijden en andere aktiviteiten gaat volgens de heer De Koster in zo'n ver sneld tempo dat hij het tijdstip acht ge komen als voorzitter af te treden. „Komende winter zal voor vele dingen een nieuwe grondslag worden gelegd, waarvoor de zittende bestuursleden de volle verantwoordelijkheid zullen dra gen. Om nu nog tot de volgende jaar vergadering te blijven zitten gaat tegen mijn gevoel en dus heb ik het bestuur meegedeeld dat ik mij geheel uit het bestuur wil terugtrekken, maar te al len tijde voor bepaalde werkzaamhe den. buiten het bestuur, beschikbaar zal z|jn", aldus de heer De Koster. LEIDERDORP Een van de be langrijkste Leiderdorpse verkeers aders. de Engelendaal, is dezer dagen een vierbaansweg geworden. Van oost naar west lopend door snijdt de Engelendaal het nieuwe Leiderdorp. Al geruime tijd was het zuidelijke weggedeelte in ge bruik voor het verkeer uit beide richtingen (Zijlbrug-Persant. Snoep weg v.v.), maar gereedmaking van de tweede baan is onderdehand urgent geworden omdat de brou werij zich binnenkort gaat ver plaatsen naar de plannen Bin nenhofen Winkelhof (Van onze sportredactie ZOETER WOL DE De jaarvergade ring van de KNVB loeiden heeft haar schaduw vooruit geworpen. Gister avond vond in de Meerburg-kantine In Zoeterwoude het voorspel plaats tijdens «Ie NKS-vergadering. Ken rumoerig voorgevecht, dat door het weifelende optreden van voorzitter A. Dusee, die onbewust enkele knuppels in het voet- halhok gooide, soms uitgroeide tot een felle discussie. Daar waren de vragen rond de kandi daatstelling van de heer P. J. v. d. Berg, die in het LVB-bestuur herkiesbaar is en door de NKS opnieuw wordt voor gedragen. Wellicht zou er niets aan de hand zijn geweest als een dertiental verenigingen uit de Rijn- en Veenstreek niet Piet Kroon hadden uitverkoren om hun belangen straks in het afdelings bestuur te verdedigen. Het toeval wil dat Kroon niet alleen lid is van Meer burg. maar tevens secretaris van de NKS. De kiem voor misverstanden was daarmee gezaaid. Geopperd werd waar om Kroon en v. d. Berg dan niet op deze NKS-vergadering tegen elkaar werden uitgespeeld? De heer Kroon, zelf door werkzaamheden niet aanwezig, had te voren te kennen gegeven zich afzijdig te houden bij de NKS-verkiezing. Kroon zal nu op de LVB-jaarvergadering, don derdag 29 oktober, tegenover de ver moedelijke kandidaat staan van de Leid-1 se clubs. LFC-voorzitter H. Holswilder en evenueel een gegadigde van de Bol- j len-Duinst reek verenigingen, die destijds j met hun L. v. d. Mey de Leidenaar v. d. Klugt de toegang tot het LVB-bestuur beletten. I Zonder Leidenaars „Waarom helpt de NKS niet mee om een Leidenaar te kiezen in het afde lingsbestuur? Het stelt nu opnieuw iemand uit de streek kandidaat", zo stel de DOCOS' penningmeester J. v. d. Steen. Dusee: „Er zitten wel degelijk Leidenaars in het bestuur. Voorzit ter De Jongh woont in Oegstgeest, maar is lid van een Leidse club." Kan de heer Kroon nog veel tegenstand verwachten, de mogelijkheid dat v. d. Berg geen beslag zal kunnen leggen op de kwaliteitszetel is vrijwel uitgesloten. Slechts vier NKS-verenigingen waren gisteravond niet aanwezig. Het zou op merkelijk ztjn als dit kwartet straks met een eigen kandidaat komt. Daar mee zou het slechts tweespalt veroor zaken in de NKS. Dat alles neemt niet weg dat kwaliteitszetels volgens Dusee uit de tfjd zyn en dat een voorstel naar de districtsvergadering zal gaan om hierin wijziging te brengen. Eveneens achterhaald vond de voorzit ter de uitreiking van de L. P. M. Mooy- pr(js. de sportiviteitsbeker, die de NKS ieder jaar placht uit te reiken. „Het aantal elftallen in iedere vereniging ver schilt nogal. De verhouding is daardoor niet juist De prijs, vernoemd naar de oud-penningmeester van de NKS en thans in het bezit van Spel. Lisse. heeft nog geen alternatieve opvolger. Er zijn nog meer veranderingen op komst in de zo economisch te werk gaande NKS. Het blad „De Sportparade" zal in het vei*volg door de verenigingsbesluurdcrs zelf moeten worden aangevraagd; vlag gen maken bij jubilea plaats voor bal len. De huldeblijken, zo werd gesteld, zullen worden geminiseerd, wat ondanks alle prijsevoluties geen contributieverho ging teweeg zal brengen. De pupilleninstuif, die op 20 december in de Groenoordhal voor de tweede maal wordt gehouden, vermeldt de spelonder- delen; zaalhandbal, zaalvoetbal, hinder nisrace, estafetteloop en marahon. Be zwaren bestonden aanvankelijk van VVOA-zljde over de inschrijving van 2 teams van 10 spelers. Een kleine vere niging als die van de Oud-Aders, die zo'n arsenaal aan pril talent niet kan opbrengen werd aangeraden samen te werken met b.v. MMO. Tenslotte werd toegestaan dat kleine verenigingen hun zelfstandgiheid bij inschrijving van één team zullen behouden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4