&M&c(2owta/nt Reeds elf doden door bosbranden LAAIENDE VUURSTROOM BIJ RIVIERA Regenachtig weekeinde met droeve optelling: tien doden Moeder en TRIESTE WATERSYMFONIE kinderen Gevang wacht 12x11 is winnaar rijden in brandend ravijn ©OÜtÜfR] CNV voor fusie met NKV KWJ BEZET LEEG STUDIECENTRUM Ex-koning Peter ernstig ziek CIEBR NEPAL SLUIT ZIJN GRENZEN VOOR HIPPIES Opstand in Bolivia mislukt Britse rivieren vervuild Conflict met bisdom Haarlem Veel doden door slippen Nixon wil impasse Vietnam, doorbreken Fahdronc prefereert Feijenoorders ^DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.172 IVIAANDAG 5 OKTOBER 1970 T.V—SELECTIE VANAVOND Nederland I: 20.20 u. Ha, die Anne- e; 21.15 u. De gouddieven; 22.05 u. Don Byas - comeback. Nederland II: 20.20 u. Memorandum een dokter; 21.15 u. Zeg het nou zelf; 22.05 u. Het telegram; 22.45 u. In het voorbijgaan. NAJAARSWEER Veel bewolking met nu en dan buien. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. (Van onze correspondent L- Kleyn) PARIJS De moorddadige hcrfstbos- branden In het zuiden van Frankrijk in bet departement van de Var hebben reeds elf doden en tientallen gewonden e.ëist. Tal van huizen zijn in vlammen opgegaan. De branden bij fanner on b(j Saint-Trope* zijn veroorzaakt door twee jongens, een van 14 en een van 18 jaar. Zij hadden samen een auto gestolen en die in de struiken verborgen. Maar toen ztJ de auto niet weg konden krijgen en bang waren dat vingerafdrukken zouden worden gevonden, staken zij de wagen in brand en dat werd de oorzaak van dc branden bij Tanneron. Een van de jon- j geos heelt zich vrijwillig bij de politie aangemeld. De andere jongen bekende j alles huilend aan zijn vader die hem 1 r de politie- To4 de slachtoffers behoort een Aine- ctkanaa dame vun Nederlandse afkomst met har vier kinderen in Tanneron, een dokter uit dezelfde plaats die levend ver brandde in zijn eigen huis en een onder luitenant van de brandweer in La Garde- Frelnet, die met spoed werd overge bracht naar een speciaal ziekenhuis ln Lyon, waar men hem niet meer heeft kunnen redden. De vrouw die met haar vier kinderen ia de vlammen omkwam, is de Ameri kaans-Nederlandse mevrouw Dina Gray, geboren in Bussum, 43 jaar oud. Zij ver toefde met haar vier kleino kinderen bij Tanneron: Nicole van tien, Suzanne van reven, Charles van zes en Guy van twee. „Het was zaterdagmiddag hadf twee", vertelt kapitein Monnier, hoofd van de gendarmerie ln Vayanoe, „toen wij be licht kregen over een catastrofe in Tan neron. Wij besloten er terstond heen te gaan en kwamen in de buurt van Plaines, toen wij de heer Gray ontmoetten, waan zinnig van angst over zijn vrouw en kinderen. Hij had hen met de auto weg gestuurd om de brand te ontlopen. Zij aouden naar Mandelieu rijden om daar de komende gebeurtenissen af te wachten- Wij volgden het spoor van mevrouw Gray en voeden twee kilometer buiten de LOS ANGELES (AP) Peter II, de laatste koning van Joego-Slavië, ligt met longontsteking ernstig ziek in een zie kenhuis In Los Angeles. Peter die in 1923in Belgrado werd geboren, werd in 1934 koning nadat zijn vader Alex ander was vermoord. Bij de inval van de nazi's in 1941 vluchtte hij naar Lon den, waar hij een regering in balling schap vestigde. Na de oorlog is hij nooit meer in het Joego-Slavië van maarschalk Tlto geweest. (ADVERTENTIE) SYSTEMEN mm» mm* gmtfe fg p.xtr 1 Sr O F"! BRANDKASTEN KANTOORINRICHTING I HOOFDSTR. 186 WM I TEL:01710-30797* BS I L EIDER DORP BS (ADVERTENTIE) FIJN DANSEN...!, Lissc: ELKE Zaterdag 8 uur i Leiden: ELKE Zaterdag 8 uur Leiden: ELKE Zondag 8 uur (Veel Beat. Enorm Gezellig) Kom vroeg. Anders Helaas Dansles: Enkele plaatsen, ook Boven de 23 en Gehuwden. HOOGL. KERKGRACHT 48 Telefoon: 01710 - 23583 Evert Castelein Plaines de auto van mevrouw Gray ln een ravijn. Vijftig meter omlaag vonden wij eerste de verbande hond. Nogmaals vijf tig meter verder van de hond lagen de verkoolde lichamen van mevrouw Gray en haar vier kinderen. Zij had haar jong ste kind nog in de armen, den", aldus kapitein Monnier. „dat vrouw Gray door de zware rook ver blind is geraakt en een bocht in de weg gemist heeft, waardoor haar wagen viji- (ig meter diep Ln een brandend ravijn Men telde gisteren en zaterdag meer dan twintig brandhaarden tussen Toulon en Cannes. Omstreeks 2300 brandweer man^,.... Lc/iig Yne^ bi livseu hoofd zakelijk uit de departementen van de Var. de Herault, De Alpes-Maritimes. de Bouches-du-Rhóne en De Vaucluse- Maar door de snelleuitbreiding moesten ver sterkingen worden gehaald uit Parijs. Om vier uur zaterdagmiddag werd bevel ge geven de autoroutes van de Esterel te sluiten. Het vuur kwam "van de bergen van Tanneron naar beneden met een snelheid van 10 km per uur over een breedte van 30 kilometer. Ook de spoor lijn moest worden afgesloten. De lucht was zo heet geworden, dat bewoners hun huizen moesten verlaten. De branden werden aangewakkerd door de mistral die blies met een snelheid van 100 km per De streek van Tanneron is het ergst getroffen. De mistral woei zo hard dat het onmogelijk was naar Tanneron verster kingen te sturen. Men moest er zelfs van afzien watervliegtuigen met grote hoe veelheden bluswater aan boord in te schakelen omdat het voor de vliegtuigen veel te gevaarlijk was geworden op zee te landen en te vertrekken. Het vuur breidde zich uit in de richting van de zee en bereikte de eerste huizen aan de rand van Pegomas, Auribeau en Mandelieu op een paar kilometer afstand van Cannes, waar vijftien alleenstaande villa's in vlammen opgingen. De commandant van de politie in Cannes moest een vrouw met geweld uit haar brandende villa ver wijderen. Zij wilde niet vertrekken zon der haar hond en haar kat in veiligheid te hebben gebracht. In Mandelieu brak een begin van papiek onder de bevol king uit. Langs de autoroute Esterel-kust zijn 50 kliene bungalows voor toeristen vernield- Boven Esterel hing een rookpluim die volgens vliegeniers een hoogte bereikten van 8000 meter. Andere geteisterde ge bieden zijn onder meer La Garde-Freinet, Gtimaud, de streek tussen Le Muv en Roquebruine-sur-Argens en de heuvel Boron even buiten Nice. Gisteravond achtte men het grootste gevaar geweken maar de vooruitzichten wat de mistral betreft zijn zeer slecht. NVV voor leden niet aantrekkelijk UTRECHT (ANP) Het grootste deel van de leden en bestuurders van de bij het Christelijk Nationaal Vakverbond aangesloten organisaties is zonder voor behoud vóór een fusie met het Neder lands Katholiek Vakverbond en tegen een fusie met het Nederlands Verbond van Vakverenigingen. Vóór fusie van het NKV is driekwart van de hoofd- en districtsbestuurders, bijna tweevijfde van de kaderleden en ruim drievijfde van de gewone leden. geleden ook weer over de grote droogte, die Nederland en het weidevee teisterde De laatste dagen is het wel wat anders, nu bezorgde boeren hun vee ijlings uit de overstroomde uiterwaarden moeten KATMANDOE (AP) Het koninkrijk Nepal in de' Himalaja is voortaan ver boden gebied voor de hippies. Gisteren heeft de regering in Katmandoe gelast dat de toegang tot het land aan een ieder moet worden ontzegd die hippie is of daarop lijkt Bovendien moeten alle hippies zonder geldig visumhet land verlaten. OLDEMARKT De kop van Overijssel en vooral het landelijke Oldemarkt heeft sinds gisteren zij het officieus nationaal re cordhouder. De heer A. J. Schok ker schreef in de kleine volksge meenschap geschiedenis door als eerste Nederlander in alle twaall' kolommen van de sporttoto een prijs te winnen. Twaalfmaal voar- spelde hij elf van de dertien uit slagen juist. Zelfs als mocht blijken, dat in het verleden een deelnemer aan de sporttoto zijn prestatie zou hebben evenaard blijft de heer Schokker bezitter van een uniek record. HU won zyn twaalfvoudige prijs na melijk op de dag, dat hij vader van een zoon werd. Aangenomen mag worden dat de combinatie van de gelukkige vader twaalfvou dig prijswinnaar een 1 „nationaa record" is. dat niet kan worden aangevochten. LA PAZ (Reuter-AP) De opstand van de opperbevelhebber van het Boli viaanse leger, de conservatieve generaal Mirando tegen het bewind van president Ovando Candia is op een mislukking uit gelopen. Oyando Candia heeft enige belangrijke onderdelen van het leger en de gehele luchtmacht achter zich. De opstande lingen, voor het grootste deel van het garnizoen van La Paz, zijn omsingeld. Hun is gesommeerd zich over te geven en de tekenen wijzen erop dat dit ook zal gebeuren. Tot dusverre is er nog geen schot gelost. Toen de opstand uitbrak bevond Ovando zich juist in Santa Cruz. Hij slaagde erin ongehinderd naar La' Paz te vliegen, terwijl hij zich verzeker de van de trouw van de troepen buiten Een van de rebellerende gevangenen van de gevangenis in Brooklyn (New York) op wacht in een gat in de gevangenismuiLr, een brandslang als wapen gereed. (Zie ook elders in dit blad). LONDEN (AP) Drie van Engelands grootste rivieren, de Theems, de Avon en de Lee. zijn geheel en al vervuild met miljoenen liters ongezuiverd riool water. De autoriteiten zijn tot deze lozing gedwongen door de reeds zeven dagen durende staking van de 22.000 personeelsleden van de vuilophaal- en verwerkingsdienst. een vijf de bijna tweevijfde Een fusie var Vóór fusie met het NVV is geeh enkele hoofdbestuurder en districtsbestuurder, in de kaderleden en ran de gewone leden, de drie vakcentrales erschillend be oordeeld. Van de hoofdbestuurders is negentig procent tegen en zes procent zonder voorbehoud voor, vier procent is voor met voorbehoud. Voor de districts bestuurders zijn deze cijfers respectieve lijk 95,1 en 4 procent, voor de kaderleden 62, 28 en 8 procent (2 procent geen me ning) en voor de gewone leden 43. 45 en 5 procent (7 procènt geen mening). Een en ander blijkt uit het eind rapport van het sociaal wetenschappelijk instituut van de Vrije Universiteit in Amsterdam, dat onder leiding van prof. dr. H. J. van Zuthem drie jaar bezig is geweest met een grondige socio logische doorlichting van het C.N.V. Dit onderzoek wordt representatief geacht voor de mannelijke leden van 28 tot 63 jaar van elf bij het C.N.V. aangesloten organisaties, die samen 91 procent van het totale aantal C.N.V.-leden omvatten. BLOEMENDAAL (KNP) Katholie ke Werkende Jongeren heeft het vor mingscentrum Vijverduin eigendom van het bisdom Haarlem in Bloemendaal bezet. Zij is het niet eens met de verkoop ervan door het bisdom aan een makelaar, die cr aldus de bezetters bungalows wil gaan bouwen. Zij is het ook niet eens met het bisdom Haar lem, dat vanwege een tekort aan finan ciën om redenen van prioriteit het Vor mingscentrum afgestoten moet worden. De Werkende Jongeren vraagt zich af wie deze prioriteit vaststelt. Tijdens de bezetting wil de KWJ aan de orde stellen wat de Kerk doet voor de werk nemers, in het bijzonder voor de wer kende jongeren. Zij willen ook uitzoe ken wat de werkende jongeren van de Kerk verwachten, en hoe de Kerk zal moeten functioneren wil zij aanspreek baar zijn voor grote groepen mensen, „want het zijn niet alleen de werkende jongeren die zich nauwelijks bij de Kerk betrokken voelen," aldus de bezet- Intussen hebben de bezetters de vele ramen van het gebouw beschilderd met uitdrukkingen als „Vijverduin bezet", „pandensloper" „Zwartkruis waar blijft u", „vorming in de vijver", en dergelij ke. Tijdens de discussies met de hier vertegenwoordiger van het bisdom, vi caris dr. J. J. M. Stieger, zei deze „er niet de minste twijfel over te hebben dat werkende jongeren recht hebben op vorming, maar dat zij dit met de bezet ting van Vijverduin wel ongelukkig hebben aangetoond. Het gebouw is eqn te hoge onkostenpost voor het bisdom. De bezettingsgraad is nog geen 17 per cent, daarbij komt,", aldus vicaris Stie ger, „dat er in de naaste omgeving voldoende gelegenheden zijn waar vor mingswerk gedaan kan worden". (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Het natte weer in het afgelopen weekeinde is aanleiding geworden tot talrijke slippartijen, waar van enkele met zeer ernstige afloop. In Amsterdam-Noord botsten gisteren twee auto's frontaal op elkaar. Een van de wagens was door slippen op dc andere weghelft gekomen. Van dc inzittenden van de andere auto, een gezin uit Pur- merend. werd het tweejarig dochtertje op slag gedood. De moeder overleed later in een ziekenhuis in Amsterdam. De bestuurder werd zwaar gewond. De be stuurder van de andere wagen werd eveneens gedood. In Weert kostte een slippartij aan twee personen het leven. Een personenauto bestuurd door een inwoner van Weert raakte door het natte wegdtek in een slap en botste frontaal op een tegenligger. In de laatste auto zaten vier personen, De bestuurder en zijn vierjarig zoontje werden op slag gedood. Zijn vrouw en driejarig zoontje werden evenals de bestuurder van de andere' auto met zware verwondingen in een ziekenhuis od- genomen- Gisteravond botste door een slip een personenauto eerst tegen twee andere wagens en reed daarna het water in. De bestuurder, een schoenmaker uit Gronin gen, kwam daarbij om het leven. Door een andere auto met zeer hoge snelheid in te halen verloor een 23- jarige magazijnbediende in Rotterdam in de nacht van zaterdag op zondag de macht over het stuur en raakte te water. Kikvorsmannen en politie konden niets anders doen. dan het lijk van de man uit het vernielde voertuig halen. Een kelner uit Nes raakte zaterdag avond door overslaande golven over de De auto's die betrokken waren bjj het ongeluk ln Amsterdam-Noord werden totaal vernield. Drie doden waren bij dit ongeval te betreuren. pier niet zijn auto te water. Gisteren werd bij laag water zijn stoffelijk over schot op een afstand van tien meter van zijn auto aangetroffen. Bij Oosterwolde gebeurde zaterdag nacht een verkeersongeval met dodelijke afloop toen een auto uit de bocht vloog en tegen een boom botste. De bestuurster overleed op weg naar het ziekenhuis. Eveneens uit de bocht raakte een auto Ln Westmaas. De wagen werd bestuurd door een 23-jarige beroepschauffeur. De auto vloog tegen een lichtmast en de bestuurder werd op slag gedood. Bij Boreulo reed zaterdagavond een personenauto met hoge snelheid tegen een boom. De vrouw naast de bestuurder werd op slag gedood, de bestuurder is ernstig gewond in een ziekenhuis op genomen. Versterking van Am. zesde vloot LIMERICK (A.F.P. - Reuter). Presi dent Nixon zal binnenkort, mogelijk aan het einde van deze weck, een nieuw voorstel bekendmaken, dat bedoeld is om de impasse bij 't Vietnamese vredes overleg in Parijs te doorbreken. Dit heeft de New Yorkse zakenman John Mulcahy verklaard, in wiens woning in de Ierse plaats Limerick, het Ameri kaanse staatshoofd gisteren besprekin gen heeft gevoerd met de leider van de Amerikaanse delegatie in Parijs, David Hoewel de woordvoerder van het Witte Huis, Ziegler, verklaarde dat het niet de taak van Mulcahy was om ver slag uit te brengen over het besprokene, sprak hij diens uitlatingen niet tegen. Voor de juistheid hiervan zou ook kun nen pleiten dat Nixon komende week een ontmoeting zal hebben met de leiders van de twee grote partijen in het Con gres. Ook zou het staatshoofd van plan zijn een verdere terugtrekking van Ame rikaanse troepen uit Vietnam aan te kondigen. Nixon heeft gisteravond in Limerick verklaard dat hij bereid is de Ameri kaanse zesde vloot in de Middellandse Zee te versterken indien haar positie van gewicht in het gebied door andere mogendheden zou worden aangetast. De behoefte aan havens voor de Ame rikaanse zesde vloot is één van de rede nen geweest voor het beëindigen van het embargo op zware wapens tegen Griekenland, zo is officieel in Washing ton bekendgemaakt. DEN HAAG Bondscoach Fahdronc heeft het afgelopen weekeinde de selectie van het Nederlandse elftal voor de Europa-Cupwedstrijd tegen Joego-Slavië bekendgemaakt. Verras send aspect was de keuze van acht Feijenoorder? en maar één Ajacied. Ronduit sensationeel was de uitnodi ging voor Dick Schneider, de reserve van de KUIP-ploeg, Ander voetbalnieuws. ADO houdt de nek-aan-nekrace met Sparta om de leiding in de eredivisie goed vol. Het kleineerde Go Ahead met 30. De Danaïden, stuntploeg in de korfbalwereld, is van de troon gesto ten. Concurrent Lu to drukte de Lei- denaars met de neus op de realiteit: 7.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1