KUNSTLEDEMATEN BEWEGEN DOOR WERKING HERSENEN Bona Stars doet serieuze gooi naar hoogste plaats Europese beweging congresseert over toekomstig Europa Schimmels worden lastiger T af eltennisseizoen krijgt nieuwe opzet Gelijkspel mogelijk voor DOCOS VRIJDAG 2 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 15 Grote rol voor Europese organen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het congres van de Europese beweging in Nederland dat morgen in Utrecht wordt gehouden, zal dachtenbepaling over de toekomstige vorm van een verenigd Europa. Vi< inleiders zullen ia dit kader een aant; stellingen naar voren brengen; de-, .dienen tevens als voorbereiding op het Europese congres dat volgend jaar. wel licht in Zuid-Frankrijk zal worden ge houden. de buitenlandse politiek naar voren dat de Europese commissie een belangrijker rol moet worden toegekend. Hij voorziet ook in de eindfaze van de Europese eenwording een Europese minister van Buitenlandse Zaken, die in overleg met een Europese senaat en onder controle van het Europese parlement het Euro pese beleid voert. Drs. Schmelzer noemt een Europees defensie- en ontspanningsbeleid slechts doeltreffend als de gemeenschap een integraal deel van de NAVO is. „In deze gedachte past geen eigen Europese kernmacht zolang op het terrein van de nucleaire verdediging de Verenigde Staten haar band met en verplichtingen jegens Europa handhaven". De heer Schmelzer noemt duidelijke termijnen voor de'Europese integratie. Na een periode van consultatie en in formatie, durend tot 1975, moet een periode volgen waarin het buitenlands beleid in grotere mate wordt gecoördi neerd en in bepaalde gevallen meerder- heidsbeslissingen kunnen worden geno men, waarna, vanaf 1980. als de mone taire unie een feit is, het buitenlands beleid geheel zou kunnen zijn geïnte greerd. De Europese commissie moet Europees onderwijs Prof. dr. J. Kistemaker, directeur van het instituut voor atoom- en molecuul- fvsical, lingen v het 1 iantal aanbei i de ropese eenheid op technologisch gebied. Hij wil het onderwijs gelijkvormig ma- I ken en Engels als tweede taal op alle lagere scholen invoeren. De instelling van jeugdlaboratoria in alle grote be volkingscentra zou West-Europa over tien a twintig jaar weer een creatieve wetenschappelijke en technologische top kunnen leveren. Ook bepleit hij de instelling van zgn. industriële gevechts groepen, bestaande uit 100 tot 500 per sonen, die binnen ongeveer vijf jaar een of twee veelbelovende nieuwe pro- dukten marktrijp zouden moeten ma ken. Jaarlijks zouden ook Europese prijzen voor de beste prestaties op or ganisatorisch, technologisch en commer cieel terrein moeten worden uitge loofd. De heer A. Mozer, oud-kabinetschef van dr. Mansholt, spreekt in zijn stel lingen over een gemis aan Europese democratische structuur. De regeringen beroepen zich „thuis" bij besluiten van de ministerraad erop, dat dit besluiten van een orgaan van de gemeenschappen zijn. Daarmee beperken zij de beslis singsbevoegdheden van de nationale parlementen, terwijl zij aan het Euro pese parlement alle beslissingsbevoegd heid onthouden. De heer Mozer stelt de eis om tot rechtstreekse verkiezingen van een Europees parlement te ko- Gevechten bij optreden Stones MILAAN (AP) Duizenden Milanese jongeren zijn gisteren met de politie slaags geraakt omdat zij een al propvolle zaal binnen wilden dringen, waar een meert werd gegeven door de Engelse jpgroep The Rolling Stones. Zeven politieagenten en een onbekend intal jongeren raakten gewond. Drieënzestig jongeren werden in hechtenis genomen. Het concert vond plaats in het Palezzo Lido Sport, dat volledig was uitverkocht, terwijl buiten nog zo'n tweeduizend jongeren stonden, die erin wilden. Zij begonnen met stenen naar het gebouw te gooien en vernielden Sedert de goede oude tijd, toen de zeerovers nog rondhuppelden op een houten been en hun geamputeerde voorarmen vervingen door een grote haak, is er heel wat vooruitgang gemaakt op het gebied van de kunstledematen. Vooral na de twee de wereldoorlog was de vraag naar goed functionerende prothesen bij- De grote aanwinst van de laatste jaren zijn ongetwijfeld de zoge naamde ,,bio-elektrische prothesen". Schematisch voorgesteld werken ze als volgt. Het zijn vernuftige appa raatjes bestaande uit mechanische onderdelen en kleine elektrische mo toren die elegant weggestopt zitten in een omhulsel dat de vorm heeft van een lidmaat. Het geheel is vast gehecht aan de amputatiestomp door middel van elektroden. Langs deze elektroden worden de elektrische impulsen die ontstaan in de spieren honderd maal versterkt zodat ze sterk genoeg worden om de kleine elektrische motoren aan te drijven, die uiteindelijk de verschillende on derdelen van het kunstlidmaat de gewenste bewegingen doen uitvoe ren. Wanneer men nu weet dat de elektrische impulsen in de amputa tiestomp hun oorsprong vinden in de hersenen, dan mag men terecht zeg- deze manier wordt de functionele eenheid tussen de hersenen en het spier- en beenderstelsel als het ware hersteld. In het rehabilit Temple universiteit van Philadel phia is men, na vier jaren experi menteren. er in gelukt een bruik baar apparaat te bouwen dat zelfs dienstig is in geval van disarticula tie, de meest grondige vorm van amputatie, omdat in deze gevallen de amputatie gebeurt tot in het De kunstarm wordt met tien afzon derlijke elektroden verbonden met evenveel spieren van de schouder, de borstkas en de rug. Het is voldoende dat de patiënt een bepaalde bewe ging „wil" doen met zijn arm opdat de kunstarm deze ook effectief zou uitvoeren. De patiënt leert hoe hij de verschillende gewrichten van de prothese moet bedienen door op vrij willige wijze dezelfde spiergroepen te laten samentrekken die hij vroe ger gebruikte om zijn eigen arm te doen bewegen. Vooruitgang op één gebied en moei lijkheden op een ander domein is zowat de normale gang van het le ven en dit geldt ook voor de genees kunde. De laatste jaren bezorgen de schimmels ons extra-moeilijkheden. Toch hadden de schimmels, zoals u weet kleine zwammen die als parasie ten op alles en nog wat groeien, zich 'n goede reputatie opgebouwd. Inder daad praktisch alle antibiotica worden getrokken uit schimmels. Op deze wij ze hebben ze bijgedragen tot het bestrijden van allerhande infectie ziekten. Dit gaf de indruk dat de schimmels onze bondgenoten gewor den waren. Jammer genoeg is dit maar de helft van de waarheid. De schimmels, zelf bezorgen ons nog voortdurend allerhande schimmelin fecties die soms zeer moeilijk te behandelen zijn door hun hardnek kigheid. Denken we maar even aan schimmelinfecties van de huid die we kunnen oplopen bij het zwem men of baden in publieke zwemgele- genheden. Ondanks alle voorzorgen worden vele badirtrichtingen nog ge regeld met dit probleem geconfron- Bijzondere moeilijkheden ondervindt men de laatste jaren met elektroni sche en optische apparaten. Vele van deze apparaten zijn in miniformaat en kunnen niet gereinigd worden. aan, beide veel gebruikt als isoleer materiaal. Daardoor ontstaan er kortsluitingen die heel de appara tuur kunnen ontregelen. In de opti sche apparaten vreten ze zowel oliën, vetten als lakken aan, zodat én metaal én de lenzen het erg te verduren krijgen. Zelfs plastics be zwijken meer en meer aan de vraat zucht van de schimmels. Vandaar intense opzoekingen om plastieken -te vervaardigen, die schimmelweerstan- dig zouden zijn en blijven. De voor uitzichten zijn niet ongunstig, want na talrijke proefnemingen heeft men een polyurethaan kunnen vervaardi gen dat reeds meer dan één jaar aan veel belangstel ling. Nochtans voorzien we dat het niet heel lang zal duren voor de schimmels tot het tegenoffensief zul len overgaan. Alleszins ziet het er naar uit dat de mens en de schim mels nog een hele tijd als reisgezel- SUSKE EN WISKE: De twee toffe totems LUCKY LUKE: De Daltons op vrije voeten MATT MARRIOTT: De man van Missouri Benoeming bisdom R'dam ROTTERDAM (KNP) De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft rector W. L. Egberts van het St.- Jozefziekenhuis te Gouda eervol ontslag verleend. Rector Egberts gaat met emeri taat. Tot opvolger werd benoemd kape laan A. C. M. Vijftigschild, die eervol ontslag kreeg als kapelaan van de Ver rezen Christusparochie te Voorburg. Tevens heeft mgr Jansen pastoor Th- J. M- Ruiter van de H. Hart van Jezus- parochie te Zwijndrecht eervol ontslag verleend en benoemd tot assistentpastoor De dag na de kater van Arad greep Feijenoord terug in ietwat verbleekte glorie. Het boek „Feijenoord wereldkampioen" werd gisteravond voor het eerst in het openbaar getoond. De spelers signeerden de eerste exemplaren die door Joop van Daele, de maker van het doelpunt tegen Estudiantes, ten doop werden gehouden. Rechts van hem Franz Hasil, ook met de ballpoint in de aanslag. van. de H. Andreasparochie te Kwints- Vervolgens werd paler E. J. Stagge S.J. met goedkeuring van zijn provinciaal be noemd tot pastoor van de H. Hart van Jezusparochie te Zwijndrecht. DEN HAAG. Als uiterste conse quentie van het de laatste jaren gevolgde competitiesysteem, gaat de Nederlandse Tafel Tennis Bond dit jaar de landelijke competitie zodanig aanpassen, dat vol gend seizoen gestart kan worden met één ereklasse-afdeling, twee promotie- ereklassen, vier hoofdklassegroepcn, acht promotiehoofdklassegroepen en zestien overgangsklassen, ieder van zes teams. De „ideale" piramidale opbouw dus. Ingang van deze veranderingen is eerst in het seizoen 1971-1972, maar bijzon der belangrijk is de aanpassing van het oude naar het nieuwe systeem, welke dit jaar gaat plaatsvinden. Een plaats in de promotiekompetitie gaat dit jaar direkt een promotie van een klas betekenen, een plaats in de degra datiekompetitie kén een team twee klassen achteruit werken. De tussen voeging van de twee nieuwe klassen heeft een groot voordeel: de opbouw van de landelijke kompetitie wordt een stuk beter, waardoor de promotiekan sen evenredig groter worden echter het aantal bij de landelijke kompetitie betrokken teams wordt bijzonder groot Twee kompetities De reorganisatie van de NTTB kan dit echter in de komende jaren verzwak ken. Wanneer de bestaande afdelingen worden opgeheven en met een veel klei ner aantal distrikten gewerkt gaat wor den, zal een deel van de landelijke kom petities naar deze distrikten terugvloei en. Misschien dat dan ook de steeds meer geuite wens: twee kompetities per jaar meer kansen gaat krijgen. In het nieuwe plan van de HCL is hierin nog niet voorzien. De voorgestelde uitbrei ding betekent voor de teams die dit jaar in de afdelingskompetitie grote plannen hebben een buitenkans. Alle le klas kampioenen zullen dit jaar namelijk rechtstreeks naar de landelijke kompe titie promoveren. Dit betekent dat uil de afdeling Den Haag dit jaar drie nieu we overgangskiassers tevoorschijn ko men. Met name voor Scylla 2, Docos, TOV en De Treffers staat deze kompe titie veel op het spel. Een gunstige plaats in de voorkompetitie is voor hen bijzon der belangrijk voor de plaatsen die zij het komend seizoen zullen moeten gaan Zonder Van Paridon De Leidse topteams van Scylla hebben hun eerste wedstrijden reeds gehad, de resultaten (64 voor Scylla 1. 1-9 Scylla 2) zijn inmiddels bekend. De rige teams uit de omgeving Leiden gaan zaterdag a.s. de kompetitie in. Docos gaat op bezoek bij Swift (Deventer) waar de uitslag - mede gezien het mis sen van 3e man Van Paridon - rond het gelijkspel moet gaan schommelen. Min der kansen heeft TOV dat naar Volen- dam gaat om het eerste team van Vic tory '55 te bestrijden. Het voordeel de Volendammers is de oud-topspeler lijk maakt. De fers in de vorm van Herman Van Rui- ontving moet een kleine overwin ning op Tempo-team 3 (ex-Hunter *25) mogelijk maken. Ook de Veenders be ginnen uit: het Willibrordushuis in Am- iterdam is het strijdtoneel. Op drie ok tober valt in Leiden en omgeving dus Gom pel man lijkt goed voor drie winst- partijen. INDELINGEN Ereklasse A: Belcrum Breda, Delta Lloyd Amsterdam, Maasbree, Noad, Schiedam. Scylla 2, Lelden. Tempo team Amsterdam. Ereklasse B: AMVJ Amsterdam, Delta Lloyd 2 Amsterdam, Irene Tilburg, Scyl la Leiden, St. Hoger TSV Voorburg, SVE Hoofdklasse A: Docos Leiden, Gossima Voorburg, Maasvogels Maastricht, Swift Deventer. Tempo-team 2 Amsterdam, Xerxes Rotterdam. Hoofdklasse B: St. Aloysius Graauw, Tempo-team 2 Amsterdam, De Treffers R-.'arendsveen, Twenty one up Rotter dam, Wibats D enHaag, Wilskracht, Scylla 3, Leiden; TOG, Haarlem: Treffers, BovenkarspelDe Treffers 3, Roelofarendsveen; Victory '55 2, Volen- dam. Overgangsklasse P: ATTC/Boot, Alphen: Les Amis, Goude; Salamanders 2, Den Haag: Steeds Vooruit, Warmond; Twen ty one up 2, Rotterdam; Volewijckers, Amserdam. gsklasse K: St. Aloysius 2. I sterdam; Scylla 5, Leiden; De Treffeis 2. Roelofarendsveen; TSF 3, Rotterdam; i UBTV. Hilversum; VDO, Amselveen. geen toptafeltennls I Overgangklassers Debutant in de overgangsklasse Steeds Vooruit uit Warmond heeft alle kans om het eerste optreden in de landelijke kompetitie gunstig af te sluiten, tegen stander Salamanders 2 heeft enige ren moeten laten en is dus zwakker dan vroeger. In dezelfde groep speelt Boot uit Alphen a.d. Rijn tegen het Goudse Les Amis. Hoewel ook Ajaxied Dick van Dijk veelvuldig in dit opereert zijn de kansen van de Alphena- ren maximaal. Scylla 3 krijgt een dob ber tegen de Volendamse dezelfde groep opereert De Treffers 3. dat by het onlangs gepromoveerde REA 2 op bezoek gaat (Amstelveen) en daar zonder meer winst kan boeken. Scylla 4 heeft tegen AMVJ 3 (geteisterd door spelersverlies) ruime winstkansen De Treffers moeten tegen Vanavond in 5-Meihal tegen Punch N Enkele weken later dun ge- dam Zuid lijken sterker geworden, ter-Stol, Paul Ruysenaais, Andre k, in verband met de in Rotter- wijl Punch en Landrust zeker niet uit- Wim Stol en .laan Maaasen ma LEIDEN Enkele weken li woonlyk, in verband met de in Rotter dam gehouden Europese Kampioen schappen voor dames, gaat dit weekend de basketbalcompetitie van start. Daarbij heeft het Leidse Bona Stars de eer om do spits i bijte. Legen liet Delftse Punch. Onder leiding I van de opnieuw aangetrokken trainer- coach T. Toth, die enige jaren geleden Bona Stars de eredivisie in bracht en hield, en assistent coach C. den Hollander gaan de Leldenaren dit seizoen proberen Dat dit niet zo maar zal lukken zal ieder een duidelijk zijn. Fiat Stars (het vroe- gere Blue Stars), Flamingos en Rotter- Zuid lijken sterker geworden, wijl Punch en Landrust gevlakt mogen worden. SVE is in verge lijking met vorig seizoen aanzienlijk ver zwakt en de nieuwelingen FAC en Donar zullen geen grote rol kunnen spelen. Hoogst belangrijk voor de Bona Stars zullen de resultaten van de eerste wed strijden zijn. Zijn deze goed, dan zal de 5-meihal waarschijnlijk een onneembaar bolwerk worden voor alle tegenstanders. Punch brengt hetzelfde team binnen de lijnen als vorig seizoen, uitgezonderd Jan Tideman, die met spelen gestopt is. Het belangrijkste wapen van de Delften&ren is nog steeds hun ful-press verdediging en de zeer snelle fast-breaks. Coach Toth heeft zijn Bona Stars-team als volgt sa mengesteld: aanvoerder Ben van Cleef, Pieter van Tuyll, Peter de Jong, Har Stol, Paul Ruysenaars, Andre de Jong, Wim Stol en Jaap Maassen servespelers Rob Wallaart, Ad. van Slin gerland en Cees van Diest. Bona Stars dames 1 start met een lastige uitwed strijd tegen Midland. Essor zal zich nu in de rayonklasse waar moeten maken. Uit tegen Juventus zit er waarschijnlijk geen winst in. Blitz speelt nu al zijn thuiswedstrijden in de sporthal in Voor schoten en krijgt het tegen TCL waar schijnlijk niet al te moeilijk. Programma: vrijdag: 20.00 TCL 2-Vodo 3: 20.30 Punch- Bona Stars; zaterdag: 16.30 Slgi 1-Rem- brandt 1; 19.00 Blitz a-Essor a. Blitz c- Blitz d; 20.10: Blitz 3-Jumpers 4. Blitz Dl-Argus 1; 21.20 Blitz 1-TCL 1; 19.40 Mldland-Bona Stars Dl; 21.30 Juventus- Essor. Voorzitter van rolschaatsbond treedt terug (Van onze sportredactie) DEN HAAG Ook de voorzitter van de Nederlandse rolschaatsbond de heer Van Reenen (Den Haag) heeft zijn functie vacant gesteld. Veertien dagen geleden verliet de heer N. Kleyweg plotseling als Nederlandse rolschaatsbond in buiten gewone bondsbestuursvergadering bijeen om zich over deze zaak te beraden. Het is niet onmogelijk dat er nog meer be stuurders de weg van de heren Kleyweg en Van Reenen zullen volgen. Zeven spelers van Storks naar Cuba (Van onze sportredactie) DEN HAAG De honkbaiselectie voor de trip naar Cuba is samengesteld en bestaat uit: R. Mulder, R. Gibbs, Cor John, Roy Blijden, S. Arrindell, Hudson John, A van Maren (allen Storks, Den Haag), H. Dainels. H. Ramlal, M. Bruyn, A- Bodedijk, A. Verheul, A. Pols, H. Blij den, R. Placides, A. Steenbruggen (allen van Feijenoord, Rotterdam). W. Crouwel (OWO- Amsterdam), A, Feith van HCRW Bussum, Herman Beddschat van Haarlem Nicols. Laatste drie als gast- werpers. Hofman gaat ook als gast mee, omdat Tom Bod an niet in de gelegenheid is als achtervanger omdat hij met de nationale ploeg in Columbia verblijft. Onderstal (Feijenoord), T. Gaardman (Storks) en C. A. Hoogenbosch gaan als coach mee- De trip door Cuba van lfi oktober tot 1 november wordt met span ning tegemoet gezien. Revanche op Duindigt WASSENAAR Hoewel men van plan is zeer zuinig te zijn op de Nederlandse tweejarige topdraver John Areta. hebben de eigenaren besloten de paarden die daarvoor voelen de kans op een revanche te geven- Dat gebeurt dan zaterdagmid dag op Duindigt waar de Revanche der Produktendraverü wordt gehouden. John zal niet al te veel moeite hébben zich ook hier de sterkste te tonen. Junior Volomon en Jojo Buitenzorg zijn waar schijnlijk ook nu de gevaarlijkste eon- De drie rennen van het programma zijn allemaal van enige waarde met om een dik woord te gebruiken historisch gezien de Grote Prijs der Tweejarigen als hoofdmoot. Er is hier van alles mogelijk, maar het zou ons als normaal voor komen wanneer Attractive en misschien Sir Warlock in de voorhoede eindigden. Om half twee is de eerste start- Het programma: Oegstgeestprijs (2000 m, autostart, met io): Hitty Buitenzorg - Idool Buitenzorg - Ingrid Roodnoot. Outsider: Ibis Buiten zorg. Rijnsburgprijs (2140 m): Ivanovna Heather - Ilona - Horma. Outsider; Isolde O. Grote Prijs der Tweejarigen (ren, 1800 m): Attractive - Sir Warlok - Sur- Voorschotenprijs (2140 m, met trio): Istanbul - Ingo Quick - Interest. Revanche der Produktendraverij (1500 i, autostart): John Areta - Jojo Buiten- irg - Junior Volomon- Derde Veefondsprijs (ren, 2500 m); Lisa Boy - Big Boss - Golden Star. Selectiedraverij Lackmannrennen (1920 voor amateurs, met trio): Fillette Six - Egyptian Prncess - Marzfuchs. Outsider; Caracara S. Leiderdorpprijs (2520 m): Herwouter Trix - Guido Six - For Ever- Korthals van Schooten Memoriaal (ren. :00 m. voor amateurs en amatrices, met trio): Stal Nolens Volens (Wild Cat en Padre Bramo) - Puma - Lisa Boy- Leldenprljs (2000 m): Ina Hollandia - Ike Hollandia - Izmir. DEN II/ AG De B-elftallen gaan terdag de competitie vervolgen en n van de belangrijkste ontmoetingen die tussen Feijenoord en ADO. De itterdammers bezetten momenteel de rate plaats en hebben een voorsprong n een enkel punt op PSV en Go Ahead. Ook de kansen van ADO en de FC Twente zijn nog goed genoteerd, twee punten achterstand zegt bit-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15