ALLERHANDE culturele commune voor jongeren 70 uur durend festijn „IN DUITSLAND WORDEN ALLE EXCESSEN VEROORDEELD Ton Regtien krijgt geen bewijs van goed gedrag Groningse Universiteit snakt naar zijnkomst Al f 4.000 voor blinde Turkse S. Weisbeker, waarnemer bij het Stangl-proces: VRIJDAG 2 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT r verslaggeve: GRONINGEN - Uitgerekend „het bewijs van goed gedrag" breekt op dit ogenblik studentenleider en „beroeps-revoluti onair" Ton Regtien de nek. De „regenten in een kapitalisti sche maatschappij", zoals Regtien het zou kunnen formule ren. zouden hem het bewijsje dat hij zich goed heeft gedragen moeten verstrekken, wat Regtien in regentenogen zeker niet heeft gedaan. Hij wil naar Groningen, terwijl de Groningse rijksuniversiteit naar de komst van Regtien zit te snakken. Ton Regtien is door de Groningse hoogleraar prof. Hutte voorgedragen als student-assistent aan het instituut voor sociale en bedrijfspsychologie. Voor welke functie een be wijs van goed gedrag nodig is. Een verzoek hiervoor diende Regtien op 19 augustus jl. in. Tijdens een mondeling gesprek werd hem duidelijk gemaakt dat de justitiële behandeling van de Bevenvijkse (alternatieve academie) affaire een belangrijke rol zou spelen in het al dan niet verlenen van dit pasje. Burgemeester Samkalden, de man die in laatste instan tie het bewijsje moet leveren, schakelde een adviescommis sie in. Een handeling, die zoals commissielid Harkamp zegt„nou ja, inderdaad niet alledaags is". Ton Regtien ontving een briefje, omdat de wet voorschrijft dat binnen 30 dagen een reactie van het overheidslichaam gegeven moet worden. Teneur van het briefje „afwachten maar". Een „beroepsrevolutionair" die een bewijs van goed gedrag nodig heeft. De man die er min of meer de oorzaak van is, prof. Hutte: „Ik had Regtien inderdaad bijzonder graag hier gehad. Daarom heb ik hem voorgedragen als student assistent. Ja, inderdaad, er is ook al over gesproken om hem tot staflid te benoemen. Maar dat is van later zorg, dat komt pas aan de orde na zijn afstuderen". Om twee redenen had prof. Hutte. Ton Regtien graag naar Groningen zien komen: „Omdat we hem hier min of meer nodig hebben. Hij heeft enorme capaciteiten die we hier uitste kend denken te kunnen benutten. Ook omdat we hem hier de gelegenheid willen geven af te studeren. Dat is er door al zijn werk helemaal bij ingeschoten". Het i student-assistentschap zou Regtien ook financieel in staat stellen ernst te maken met afstuderen. Per halve dag wordt f 25, betaald, met een maximum van 20 halve dagen per maand. Prof. Hutte: „Maar we zijn aan het proberen of we het Ton Regtien op een andere wijze financieel mogelijk kunnen maken hier naar Groningen te komen". Prof. Hutte over het hoe en waarom: „Er wordt wel eens gesteld dat de democratisering aan de universiteit bij ons in Groningen het verst gevorderd zou zijn. Laat dit zo wezen, dan is dit alleen maar triest voor de andere universiteiten. Want die democratisering moet bij ons nog eigenlijk hele maal zijn vorm vinden. Daarvoor hebben wij een man met de capaciteiten en de inzet van Ton Regtien nodig, met zijn kennis ook. Zonder een jongen als Regtien gebeurt er niet bijster veel. Ik persoonlijk had hem dolgraag als student assistent gehad. Maar als hij dat papiertje niet krijgt, dan moeten we in hemlsnaam maar een andere weg vinden". Katnalhal, Holy Heaven, Oud. Kast, Ge- notsknots, Miemhuis en Play Plein zijn enkele benamingen van hoogtepunten, die te wachten staan op „Allerhande", het gereputeerde Arnhemse jeugdfestival, dat ditmaal van vrijdag 16 tot en met maan dagochtend 19 oktober wordt gehouden. Het moet een bijna 70 uur durende cultu rele commune worden, waarbij deelne mers en medewerkers elkaar zullen vin den in feestelijke samenwerking om ook dit evenement weer te maken tot een onvergetelijk gebeuren. Zeven gebouwen (bij elkaar 28 zalen), pleinen, straten en plantsoenen zullen de speelplaats zijn van een paar duizend Jongeren van wie niet wordt verwacht, dat zij passief zullen luisteren en kijken, maar die actief en ludiek de cultuur dienen en inzuigen. Er Is van alles bedacht om de zaak op gang te krijgen. Men kan macrobio tisch eten, lekker lui liggen luisteren naar exotische muziek, steden bouwen van 8000 balen stro en touw, poncho's maken van oude tafelkleden, huizen opschilderen, met een minister discus siëren, op blote voeten door een vijver lopen, met een orkest meespelen, we tenschappelijk nabouschouwen of jong rijn met jongeren en mooi weer spe len met muzikanten, dansers, acteurs kunstenaars en actiegroepen. Het kan allemaal voor een paar tientjes dank zij subsidies van het Prins Bernhard- fonds, CRM provincie, gemeente, WI- KOR, Anjerfonds, het geheel gebun deld door het landelijk C.J.P. Mede werkende groepen krijgen eigen ruimten om te repeteren, op te treden en na te denken. De tijdstippen daar voor kiest men zelf uit. Het is heel goed mogelijk, dat als men voor het Ned. Blazers Ensemble komt, enige blazers juist bezig zijn aan te pappen met de Instant Composers Pool, waar van deel uitmaken Mengelberg, Ben- nink, Breuker en Du Bois. Men be kijkt het maar, maar wie alles wil zien en meebeleven zal in hoge mate mobiel moeten zijn, geestelijk zowel als lichamelijk. In het nieuwe stadhuis van Arnhem zijn hal en autokelder ingericht als Kabaaihal, een medita tieruimte met Indiase en elektronische muziek. Daaromheen zijn bewegende toestanden gecreëerd door beeidende kunstenaars, onder wie Huub Korte- kaas met zijn Engelenkring. Een er me plastic wand kan beschilderd beklad worden en muurkranten zullen het geheel literair begeleiden. Annex ia de Marakechmarkt gesitueerd, waarop naar Marokkaans voorbeeld lange tafels en zitgelegenheden zijn geplaatst. Hier mag iedereen naar be lieven spijzen bereiden en geïnteres seerden gastronomisch bezighouden. In de op de'markt aansluitende naai- gang vindt men naaimachines en wat dies meer zij om textiel in op het lijf gegoten vormen te figureren Actiegroepen ontbreken niet op deze culturele manifestatie. Behalve Dolle Mina's vindt men er Amnesty Inter national, Black Panters, Kerk en Vre de, om er maar eens enkele te noe men, en in een aangrenzende boksring kan men zelfs in de clinch met de hoogste gezagsdragers tot en met de minister. Muziek, happenings, lichtshow en wat dies meer zij zijn te beleven in de voormalige Grote Kerk, die voor deze gelegenheid is omgedoopt tot Holy Heaven. De Cud Kast is de tijdelijke naam voor de Schouwburg, waar The ater of De Jantjes je bezig zullen houden. En In Musis Sacrum gelieve men de Genotsknots te willen zien, waar het Gelders Orkest klassiek mu siceert en er ook voor de balletlief hebbers het nodige te beleven is. In het Miemhuis in het kleine theater „De Korenbeurs" kan men mimen met Rob van Reyn. Rob van Houten en Rob Krot. Het kadastergebouw wordt binnenkort afgebroken. Men noemt het nu tijdelijk het Grote Kadaver en met het interieur mag van alles worden gedaan, zolang de sloper nog niet is verschenen. Het Theater aan de Rijn, waarin de toneelgroep Theater normaal is geves tigd, kreeg de naam Song Sing en herbergt tijdens de culturele manifes tatie liedjeszangers, folksingers. klein kunstenaars en tokkelaars en hier vindt ook de finale van het amateur songfestival plaats. Alle straten van Arnhem worden uitgeroepen tot Speelstraat. Omdat heel de stad in de manifestatie betrokken moet worden mag iedereen de gekste dingen op straat doen, mits het ludiek en leuk is voor iedereen. Op de Diggersmarkt kunnen de gekste dingen worden gekocht en op het Play Plein kunnen met stro bouwwerken worden opgezet. Enkelen van de grootheden, die op dit festival zijn aan te treffen zijn: Ahora Mazda, Frans Bruggen. CCC Folk and Blues Inc., Gelders Orkest, Focus, Chaia Gerstein, Horse Guard, Solution, Ned. Balzers- ensemble, Edo de Waart, Palace, fan farekorpsen en draaiorgels, Huub Kortekaas, Egbert Philips, Ned. Mime Centrum, Carrousel, Instand Compo sers Pool, Hans Dulfer, Ritmo, Natu ral, Toneelgroep Theater, Musies Lab, Wannes v. d. Velde, Kunstenaars Kol- lektief van Herman Ysebaert, Saxo foon Kwartet, Indiase muziekgroep van Felix van Lamsweerde, Popgroe pen, filmkring, Monterey Pop, Don't look back, Joost Nuissi en Peter Ban- Het deelnemersformulier is te krijgen door kaart of brief naar Allerhande CJP-commissie, Stadhuis te Arnhem. Afhankelijk van het lidmaatschap be taalt men 25 of 40 gulden. (Van een onzer verslaggeefsters) HENGELO Voor het blinde, Turk se meisje Hayrye Cetinkaija, dat vorige week naar Nederland kwam, is al vier duizend gulden bijeengebracht. Het meisje, dat al jaren blind is door een inheemse Turkse ziekte, werd door haar twee broers, die in Hengelo wer ken naar Nederland gehaald om haar hier door prof. dr. J. van den Heuvel te laten opereren. De overtocht is door beide broers betaald. Onder de Turkse gastarbeiders in Twente is nu dat bedrag van vier duizend gulden bijeengehaald, terwijl tienduizend nodig zijn. Dat. bedrag komt er beslist aangezien de stichting Térre des Hommes zich garant heeft gesteld voor het hele bedrag. Intussen wacht Hayrye op een oproep van het ziekenhuis, waar een plastic plaatje in het troebel hoornvlies geplaatst zal worden. Kunst en Kunstenaars Galerie De Sfinx, O. Z. Voorburgwal 241, Amsterdam, exposeert van 725 oktober aquarellen van Sonja Dwin ger en plastieken van de Joego-Slaaf Vladimir Zadrov. Het Volkenkundig museum Justinus van Nassau" te Breda, dat in verband met verbouwingswerkzaamheden, in 1962 werd gesloten, zal op 10 oktober door de minister van CRM, dr. M. A. M. Klompé, in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Claus, weer voor het publiek worden opengesteld. „Als jood bekijk je iedere verschuiving in het politieke wereldbeeld, iedere wijziging in het maatschappelijk klimaat van vooral Europa, met meer argwaan en met andere ogen. De geschiedenis heeft ons voorzich tiger gemaakt. En ook de wetenschap, dat datgene wat zich tijdens het naziregirae aan misdaden tegen de mensheid heeft af gespeeld ieder moment kan terugkeren, als de omstandigheden daartoe geschikt zijn. Elk volk is tot zulke wreedheden in staat, niet alleen het Duitse. Het hoeven niet op nieuw gaskamers te zijn: de techniek her haalt zich niet in de geschiedenis. Neder- lands-Indië, Vietnam, Brazilië lijken niet op elkaar. Maar overal waar meerder heden zich afzetten tegen minderheden, bewijst de mens zijn ingeboren sadisme." Dit zegt de heer S. Weisbeker in zijn bungalow in het Limburgse Meijel. Niet alleen als „Heil- sprachlehrer" (logopedist), ondernemer van een aantal uiteenlopende bedrijven, maar vooral als voorzitter van de joodse stichting („we beheren enkele miljoenen per jaar"), raadslid van de joodse gemeente, het plenum van de Zentralrat van West-Duitsland, en daarnaast lid van diverse door het Düsseldorfse stadsbestuur ingestelde adviescommissies (sociale zaken, jeugdaangelegen- heden, beroepszaken). In Meijel zou hij gaan rentenieren, rustiger gaan leven na een druk en zwaar-getekend verleden („ik heb in de oorlog mijn hele familie verloren"), maar min of meer toevallig werd hij in 1964 wellicht de man. die sterker dan vele andere joden betrokken raakte bij de naziprocessen, die in de hoofdstad van Noordrijnland-Westfalen werden gevoerd Behoefte U woont praktisch elke zitting bit van het StanglproceHet moet voor u een sterk» psychische belasting zijn? W.: „In het eerste Trebllnkaproces. 1964 en 1965. was ik aanwezig als waarnemer namens de centrale joodse raad. Ik heb er ook als tolk dienst gedaan. Ik zag, hoe de joodse getuigen overgeleverd waren aan de chicanes van de ver dediging. Toen zijn er, op kosten van de Zentral rat, zogenaamde NebenklSger in het proces ge plaatst om deze getuigen te beschermen. De mensen, die in het proces-Stangl worden gehoord, vergaat het gelukkig beter, bovendien worden ze voortreffelijk verzorgd door het Rode Kruis en de christelijk-joodse vereniging van Düsseldorf Officieus ben ik opnieuw waarnemer, maar als ik niet wilde, hoefde ik dit allemaal niet opnieuw mee te maken. Het gebeurt uit een soort on bewuste behoefte. Ik wil ervaren, wat er gezegd wordt. Ik wil zien, hoe een man als Stangl wordt behandeld. Hoe er rechtspraak wordt bedreven- En als wij, joden, voor dit proces geen belang stelling hebben, mogen we dat dan wél van anderen verlangen? Ik weet, Stangl is niet ac tueel. Actueel zijn de joden aan het Suezkanaal. Maar ik ben ervan overtuigd, dat hier een man terechtstaat, die hetzelfde opnieuw zou doen *i« hfj de kans kjfeeg. Wat i* nis oordeel over het gerechtM dar Stangl uiteindelijk zal moeten vonnissen7 W.„Ik wil daar niet diep op ingaan, het zou een reden kunnen zijn tot revisie van het proces zoals u weet. In het algemeen wil ik dit zeggen: in Duitsland wordt men niet veroordeeld, omdat men joden vergast heeft. Ook al was dat geen oorlogshandeling, maar een regelrechte misdaad Volgens de Duitse rechtspraak voerde men als zodanig echter slechts een bevel van Hitier utt. Men wordt alleen veroordeeld voor excessen, die daarbij gepleegd zijn. Vorige week is in Düsseldorf het proces-Burger afgesloten. Een rechercheman uit Augsburg, die na de bezetting van Polen de centralisatie en toelevering van joden vernietigingskampen organiseerde. Hij was in 1963 gearresteerd, maar sinds 1966 op borgsom vrij. De procureur kon hem beschuldigen van achtentwintig gevallen van pepsoonlijk of samen met anderen gepleegde moord. Maar ik was. eerlijk gezegd, erg sceptisch hoe het vonnis zou uitvallen. Ik zou mij nergens over hebben ver baasd. Uiteindelijk heeft Burger tienmaal levens lang gekregen. Stangl zal men hoogstwaarschijn lijk geen enkel geval van moord, geen enkele wreedheid tegenover de joden kunnen aan rekenen. Dat strekt hem bijna tot eer. Dat onder zijn verantwoordelijkheid minstens 400.000 joden op perfect georganiseerde wijze in de gaskamers van Treblinka zijn omgekomen, zou men eigenlijk over het hoofd willen zien. Zo ontwikkelt zich de tijd. Een Schreibtlschmörder is zo erg niet meer. ofschoon hij de hoofddader is". Antisemitisme Ik kan my voorstellen, dat de publieke opinie dergelijke processen als een anachronisme wil beschouwen. En zeker het Duitse volk wenst niet onophoudelijk geconfronteerd te worden met dit verleden. Het zou zelfs een opleving van het antisemitisme in de hand kunnen werkenHoe staat u daar tegenover? W.: „Zo eenvoudig ligt het niet. Het anti semitisme is op de eerste plaats voorlgekomen uit de christelijke geschiedenis. De tijd, dat de Kerk tevens wereldmacht was. De joden konden zich bekeren, of ze moesten boeten voor de moord door anderen op Christus. Daarna werden de ioden de speelbal van politieke manipulaties. Totdat Hitier officieel jodenpolitiek ging be drijven, antisemitisme tot staatszaak maakte. Het primitieve antisemitisme, zoals Polen dat had en nóg kent, was in de grond een christelijk anti semitisme. Nederland kende vóór de oorlog zo goed als geen antisemitisme. Ik zou zeggen: de zakenlieden waren zo knap dat ze geen reden hadden. De Duitsers hebben hier iets achter gelaten. In Duitsland zelf was, in vroeger jaren, bijvoorbeeld de veehandel een exclusief joodse zaak. Zodra het de boeren slecht ging, voelden zij zich door de joden gedupeerd. Hitier heeft dat primitieve haatgevoel uitgebuit. Overigens is de welstand van de joden nooit de doorslaggevende reden tot antisemitisme geweest. Duitsland kende geen echt joods proletariaat zoals Nederland. De joodse middenstand in Nederland leefde voor tachtig procent ln de grootste armoede. Maar dergelijke factoren speelden geen overheersende rol. Er is een Duits spreekwoord, dat veel ver klaart: wie es sich christelt, so jiddelt es sich. Zoals de christenen zijn, zo zijn ook de joden" Hoe s W.: „Kijk, de omstandigheden vormen de mensen. En men moet een mens zien als mens, niet als geloofsman. Zodra men gaat kijken naar religie, schept men al een verschil in menswaardigheid en daardoor spanning tussen meerderheid en minderheid. Ik wil op de eerste plaats humani tair zijn. Een bepaalde mate van antisemitisme bestaat ook in West-Duitsland, maar het levert geen gevaar op. Joden spelen op maatschappelijk en cultureel gebied geen rol meer. Volgens de laatste telling leven in Duitsland nog ongeveer mij het diepst heeft getroffen, is de eenheid Tan dit volk. De nationale band is sterker dpn de synagoge. En ik moet zeggen, de joden in de hele wereld zijn de betrouwbaarste bondgenoten van Israël, ook al zijn er miljoenen niet-joden die om humanitaire redenen achter de strijd van Iaraël staan. Israël is het geestelijk middelpunt van de joden in de wereld en eeh „thuis", vooral voor de joodse jeugd. Weet u, dat zich in de men taliteit van de mensen daar een geweldige omme zwaai heeft voltrokken? Dat was tien jaar geleden de meest verrassende ontdekking, die ik deed. De oudere generatie was vroeger anti-Arabisch, ter wijl de jongeren met de Arabieren sympathiseer den. Deze jeugd, de sabra's genoemd naar de cactusplant, is radicaal omgeslagen: ze willen onder geen beding de zee in gejaagd worden. Ze hebben ook totaal geen waardering voor het feit. dat de joden zich onder Hitier zonder groot verzet hebben laten vermoorden". Heeft u daar een verklaring voor W.: „Er waren natuurlijk diverse omstandigheden. Geen mens kon zich werkelijk voorstellen, dat uitroeiing op een dergelijke schaal in deze wereld kon gebeuren. Een andere factor was het joodse fatalisme, dat nóg doorwerkt, ook in Israël. Fata lisme, dat berust op het geloof. Het maakt, dat men zich nergens op de wereld veilig voelt en alles met angstige argwaan volgt. De jood kan elk moment opnieuw de zondebok worden. U ziet dat nu in Polen, in Rusland. Antisemitisme om de moeilijkheden in het systeem of op economisch gebied te camoufleren. Hitler-Duitsland liet het aankomen op een naar mijn overtuiging kunst matige economische crisis. De enorme werkeloos heid vlak vóór de oorlog was opzet. Normaal raakt een volk met zo'n grote ondernemingsgeest «n met zo'n arbeidzame instelling niet in een crisis. De wereld heeft trouwens kunnen zien, hoe snel Duitsland zich na 1945 wist te herstellen. Ik wil nog iets over Rusland zeggen. De regering-Brandt voert onderhandelingen met Moskou, maar dacht u dat Rusland toegeeft uit liefdadigheid? Ze willen slechts de rug vrij hebben voor China. De Russen zijn nog altijd gevaarlijk, ze nemen wat ze krijgen kunnen. Ik ben bang, dat Brandt op dit punt met de beste bedoelingen toch een naïeve politiek voert. Het oorspronkelijk communisme is Rus sisch imperialisme geworden. In 1935 hebben ze in Rusland één tot twee miljoen eigen mensen, tegenstanders van het Stalinsysteem, voornamelijk joodse leiders, koelbloedig uit de weg geruimd. Hoe snel raakt zoiets vergeten!" i de Duitse moordmachiv W.: „Ik ben in Rusland geboren, maar als jonge man in Düsseldorf terechtgekomen. In december 1938 vluchtte ik, statenloos, naar Nederland. Ik sloop in Herzogenrath bij Kerkrade de grens over. Ik hoopte veilig te zijn, ik meldde mij bij de autoriteiten. Maar binnen veertien dagen had ik een oproep van de vreemdelingendienst om in Amsterdam te verschijnen. Zo begon mijn inter nering, in een kamp bij Hoek van Holland. Er lagen er drie in Nederland. Het tweede in Hellevoetsluis, het andere in Reuver. In Reuver i nn HtHa na ffrAnitia ï<v,/ica no. neerden. van wie 66 ioden Ik zie het niet ala f joden had^heeft er nu nóg "tégen de 1600 en is de op drie na grootste joodse ge meenschap van de Bondsrepubliek. Het aantal joden in Nederland ligt bij de 30.000. Het wordt overal minder, door emigratie, afsterving en door assimilatie. Net als in de Katholieke Kerk is er een onmiskenbare terugloop in de geloofsbeleving. Het is in dit verband wellicht interessant te weten, dat Nederland procentueel méér prak- tizerende joden telt dan Israël en West-Duitsland' Ommezwaai neerden, van wie 66 joden. Ik zie het niet als antisemitisme van de toenmalige Nederlandse regering, maar wél als een politieke geste tegen over de nazi's. In feite waren we gevangenen, op onze wandelingen gingen politiemannen met honden mee. Ik herinner me. dat de Nederlandse minister van Justitie, meneer C. GoseliAg, een katholiek, ons kwam opzoeken. Hij verklaarde „Bedenkt u goed, achter de wolken schijnt de zon". Dat hebben we gemerkt. Op 30 april 1940 kreeg ik een verzoek van het Amerikaanse consulaat om over veertien dagen te verschijnen in verband met mijn aangevraagde emigratie. Het hoefde niet meer, omdat van 9 op 10 mei de Duitsers binnen vielen. Aan de rede in Hoek van Holland lagen Engelse schepen om ons aan boord te nemen. Wij werden vastgehouden totdat de Duitsers kwamen" i de W.: .Ja, er waren ook Duitse deserteurs naar het kamp gekomen. Met hun hele bewapening om. Uit het oogpunt van mensenrecht en van oorlogs recht was men verplicht geweest ons aan boord te brengen. Men liet de schepen leeg vertrekken. De man, die in Hoek van Holland de baas speelde, was een jonge eerste luitenant. Ik heb na de oorlog een aanklacht tegen hem ingediend, hij kreeg hier een hoge regeringsfunctie. De aan klacht haalde niets uit: honden van hetzelfde ras bijten elkaar niet". Spraakleraar S. Weisbeker belandde in Wester- bork, verzamelplaats voor de vernietigingskampen. Werd overgebracht naar Auschwitz, stond oog In oog met dr. Mengele. Diens handgebaar op het perron besliste, dat Weisbeker bij de arbeidsjoden kwam en uiteindelijk de oorlog overleefde. Van zijn ouders, broers en zusters leeft niemand meer. In Hoek van Holland had het anders kunnen lopen. De joden werden er weerloos aan de Duitsers toegespeeld, door Nederlanders. Wie weet het nog? Is het wel- ooit grondig uit de doeken ge daan? Of zou het opnieuw een anachronisme zijn om het allemaal weer op te rakelen? Misschien kan men het inderdaad beter laten bij Weisbekers stelling, dat ieder volk tot beschamende dingen in staat is als de omstandigheden daartoe geschikt zijn. Hij besluit: „Ik sta zonder rancunes in de wereld. Ik moet het Duitse volk één ding na- geven: het zoekt geen wraak voor de verloren oorlog, al heeft het na 1945 veel moeten slikken. Eigenlijk zouden Duitsland en de rest van Europa toch aartsvijanden van elkaar moeten zijn? Is - dat geen verrassend verschijnsel?" Weisbeker ont leent er het vertrouwen aan op een relatief veilige toekomst. Voor zover een fatalist dat kan. JAN DERIX „Kritische artsen" oneens met opzet van congres (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Dc „kritische artsen", verenigd in de bond van wetenschappe- lijke ambtenaren, zijn het niet eens met de opzet van het jaarlijkse leden- congres van de Maatsehappij ter Bevor dering van de Geneeskunst. Zij vrezen een al te oppervlakkige j behandeling van het congresthema: volksgezondheid in een snel verande- i rende wereld, omdat er maar weinig ruimte voor discussies is. Het merendeel van de aangesloten artsen is, zo menen de „kritische artsen", sociaal-politiek ongeschoold en „stelt zich met een naïef conformisme op tegenover sociale pro blemen Dr Van der Drilt, voorzitter van de maatschappij is het hiermee niet eens. Hij betoogt dat het congresprogramma tijdig is gepubliceerd en dat de „kriti sche artsen" tijd te over hebben gehad om voorzover lid van de Maatsehappij, hun bezwaren naar voren te brengen. „Op dit late tijdstip kunnen geen wijzi gingen meer worden aangebracht". De opmerking over het „naïeve conformis menoemde dr. Van der Drift een „vrijblijvende bewering" Zeepost voor Kerstmis en Nieuwjt Zeepostcorrespondentie voor de hier na genoemde buiten-Europese bestem mingen waarvan het gewenst is dat zij de geadresseerden vóór 25 december 1970 e.q. vóór 1 januari 1971 bereikt. moet onvoorziene omstandigheden voorbehouden uiterlijk op de hierna achter de landen vermelde data worden te post bezorgd. Algerije (Algiers) 8 dec.; Angola (Lobito) Sydney) 2 nov.; Bahama-ellanden (Nassau) 18 nov.; Bahrein (Bahrein) 2 nov.; Barbados (Bridgetown) 13 nov.; Bermuda (Hamilton) gedeelte) (Keelung) 23 okt.; China (Volksre publiek) (Canton) 23 okt.; Columbia (Buena ventura) 6 nov.; Costa Rica (San Jose) 12 nov.; Dominicaanse Republiek (Santo Do- ïvador) 6 nov.; Filippijnen (Manilla) Ghana (Takorad!) 13 nov.; Guam 2 er; Guatemala (San José) 6 nov.; (Georgetown) 28 nov.; Haïti (Port ice) 13 nov.; Honduras (Republiek) fi tez) 5 nov.; Hongkong (H( Egypte (Alexanc mg) >ay) 12 okt.; Irak (Bagdac Israël (Haifa) publiek) (Matadt) 10 nov.; Libanon (B&oei) 16 nov.; Liberia (Monrovia) 12 nov.; .Libië (Tripoll) 26 nov.; Malawi (Llmbe) 6 nov.; Maleisië (Kuala Lumpur) 5 nov.; Marokko (Tanger) 11 dec.; Marokko (Casablanca) 4 dec.; Mexico (Mexico D.F.) 17 nov.; Mozam bique (Lourenco Marques) 6 nov.; Ned Antillen (Willemstad Oranjestad) 19 nov.; Ned. Antillen (Phlllpsburg) 19 nov.; NlCara-' gua (Corlnto) 12 nov.; Nw.-Zeeland (Auck land) 20 okt.: Nigeria (Lagos) 17 nov.; Oe- Paklatan-Ooat i okt.; Nigeria (Lagos) I (Mombasa) 23 okt.; P mama (Christobal) 12 nov.Tparajgui Peru (Lima) 5 >kt.; Saoedl-Arable gal (Dakar) 20 nov 13 nov.; Singapore lan (Port Soedan) 12 iribo) 20 nov.; $yrlë nnzanla (Dar-es-Sa- (Bangkok) 19 ^kt.; Ver. Staten van Amerika (West) Zambia (Lusaka) 6 nov.; Zuld-Afrlka jstad) 13 nov.; Zuid-Jemen (Aden) t algeiheen \"'n

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11