£cid6e (Sotnotii Onvoorstelbare tonelen tijdens begrafenis Gamal Abdel Nasser BEDOEIENENLEGER TREKT UIT AMMAN Overvallen in Den Haag, Zan en Amsterdam VERSLAGGEVERS DOOR SMART OVERMAND Dag om snel te vergeten VLAG WERD VAN AFFUIT GERUKT Vrijgelaten gapers in Caïro Twee kleuters wonen 2 en 7 meter te ver Protest van KNAC tegen hogere lasten automobilisten Schot miste op haar na Haagse mej. M. Sonius voortreffelijke hachee DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62c jaargang, no. 18.169 DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 T.V—SELECTIE VANAVOND Nederland i! 19.04 uur Wat een familie; 19.28 uur Met de camera op jacht; 20.20 uur De dief van Wash ington; 21.10 uur Muziek Kla-vier; 21-25 uur Jerry Lewis-show; 22.05 uur Egon Malescu speelt; 22.27 uur Sal Tas. Nederland II: 20.20 uur Was er nog wat; 20.30 uur Film Men o'war; 20-50 uur De brug over de Jang-tse-kiang; 21-40 uur Jacqueline van kobra tot kabouter. VEEL WIND De weersverwachting van het KNMI te De Bilt tot morgenavond luidt: Veel bewolking met af en toe buien en gematigde temperaturen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde westelijke wind. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor de Nederlandse vertegen woordigers in de Europa cup was het gisteren een dag om maar snel te ver geten. Landskampioen Ajax en bekerwinnaar PSV hadden het voordeel ondanks een zeer matige prestatie toch de volgende ronde te bereiken door overwinningen op respec tievelijk Nendori Tirana (20) en Gottwaldov (10). Wereldkampioen Feüenoord niet. De Rot terdamse ploeg liep zich stuk op de onwrikbare verdedigingsmuur in de Roemeense industriestad Arad. Een doelpuntloos gelijkspel betekende voor trainer Happel c.s. een roemloos einde. Het doel punt, dat de Oosteurope anen op gelijke afstand van Feüenoord hield, was nu goud waard, omdat het door de gelijke stand na twee wedstrijden dub bel telde. Het was logisch, dat de Rotterdammers de neder laag in Roemenië ver werken als een vernede ring. Trainer Happel: „Dit is een blamage voor Feüenoord". Zijn collega van UT Arad, Dumitre.s- cu. reageerde zoals Hap pel het vorige seizoen na de zege op AC Milan deed: „Dit is de mooiste dag i i mijn leven' CAIRO (Reuter-AP) Een door emoties uitzinnige menigte van miljoenen Egyptenaren heeft vanmorgen tijdens de begrafenisplechtigheden van Gamal Ahdel Nasser voor onvoorstelbare tonelen gezorgd. De menigte blokkeerde als een kilometers dikke muur, die zelfs met tanks nauwelijks te verwrikken was, de straten, zodat de officiële gasten met helikopters van het Hiltonhotel naar het gebouw van de revolutie, vanwaar de stoet officieel zou vertrekken, gebracht moesten worden. Vrouwen scheurden zich de kleren en trokken aan hun haren; jammerende en snikkende mannen wierpen zich plat op de grond, roepend dat God en Nasser groot waren. Radioverslaggevers knapten huilend af en moesten vervangen worden door anderen, die op hun beurt wenend in elkaar zakten. Dit ondanks de voortdurende oproepen kalm te blijven opdat de begrafenis een waardig verloop zou hebben. reiland Gezirah werd gebracht- Op. dit eiland had de toenmalige overste Nasser j zijn hoofdkwartier ten tijde van de staatsgreep tegen koning Faroek in 1952. De plechtigheden begonnen vanmorgen I om acht uur toen de kist met Nassers I stoffelijk overschot met een helikopter van het paleis van de republiek naar het Vervolgens werd het stoffelijk over schot, wederom met een helikopter ver voerd naar het gebouw van de raad van de revolutie. Voor het met bloemen over dekte gebouw plaatsten enige officieren de kist, overdekt met de Egyptische vlag. op de affuit van een kanon, getrokken door zes Arabische paarden. Onder de tonen van de treurmars van Chopin trok de stoet langzaam naar de Gamal Abdel Nassei-mosl-.ee waar het stoffelijk over- -1 schot bijgezet zou worden. In de stoet i voorafgegaan door vijfduizend kadetten liepen groepen-officieren- van het Libi- j sche en Soudanese leger. De affuit werd J begeleid door veertig Egyptische gene- raals. Ook generaal Mohammed Naguib, de officiële leider van de staatsgreep tegen Faroek, maar later door Nasser opzij gezet en lange tijd gevangen ge- 1 houden, liep in de stoet mee. BEIROET (AP-AFP) De elitetroepen van koning Hoes sein hebben zich gisteren uit Amman teruggetrokken. Daarmede is de eerste faze van een overeenkomst tot herstel van de vrede in Jordanië voltooid, aldus heeft radio- Amman verklaard. De Bedoeïnen van de koninklijke garde en de speciale pantserbrigade Asila (stormtroep) trokken zioh terug op nieuwe stellingen, vijf km buiten Amman. In de dagen van de verwoede gevechten hebben beide eenheden zich schietend een weg door de hoofdstad gebaand in een poging de gewapende Palestijnse guerrilla's te verdrijven. De guerrilla's, die zich thans nog in de hoofd stad bevinden, verzamelen zich bij hun hoofdkwartier en leveren hun wapens in ter naleving van het bestand, zo heeft de commissie van toezicht op het bestand verder verklaard. De commissie, die onder leiding staat van pre- mièr Bahi Ladgbam van Tunesië, zei te hopen, dat thans de weg is gebaand voor de uitvoering van de tweede faze van de overeenkomst. In deze faze zal het leger naar zijn bases terugkeren en zullen alle gewapende guerrillera's uit de steden en dorpen van het land worden teruggetrokken Verder is bekendgemaakt, dat een speciale commissie naar Noord-Jordanië is gezonden om een onderzoek in te stellen naar de beweringen van de leiders der guerrillabeweging, dat het leger eerder op de dag een gecombineerde aanval van artillerie en infanterie had ondernomen op de steden Irbid en Ramtha. Een Comet van de Britse luchtmacht, waarmee de zeven door Engeland, West-Duitsland en Zwitserland vrijgelaten Arabische vliegtuigkapers onder wie Leila Khaled naar Caïro zijn gevlogen, is vanochtend op het vliegveld van de Egyptische hoofdstad geland. Het vliegveld werd vervolgens voor alle luchtverkeer gesloten in verband met de begrafe nis van president Nasser. De zeven woonden de begrafenis bij. Ettelijke malen liep de stoet volkomen vast in de uitzinnige en opdringende menigte. Door op razernij lijkende smart overmande Egyptenaren probeer den de kist aan n raken. Zij rukten de vlag van der "affuit; wAarcfoöi- het tof een handgemeen kwam met de politie en de militairen, die, vijfduizend in getal, de orde moesten proberen te handhaven. De koetsier van de affuit sloeg -met zijn lange zweep op de menigte in om de weg vrij te maken, wat tenslotte enigszins gelukte met enige pantserwagens. Achter de affuit werd de verwarring volkomen, omdat het publiek zich massaal mengde onder de officiële personen, die latei- weer ijlings naar het Hiltonhotel werden teruggebracht. Op dat moment weid de directe tv—uitzending gestaakt. Bewoners van Amman groeperen zich rond door het leger aangevoerde blikken voedsel en water, wachtend op de uitdeling. Zowel de voedsel- als waterdistributie in Amman is als gevolg van de gevechten ernstig verstoord. (ADVERTENTIE) 3 oktober.. Feest! Zaal I: Hartstikke Goede Beat t Zaal II: Fijne Dansmuziek. Zaterdag 7.45 - 10.30 uur. Na afloop (samen) naar het vuurwerk. Evert Castelein Twee daders gegrepen Wetsvoorstel uitlevering van vliegtuigkapers (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Uitlevering van (bui tenlandse) vliegtuigkapers zal na inwer kingtreding van de nieuwe wet op de luchtpiraterij mogelijk zijn, mits de staat die om uitlevering vraagt met Neder land een uitleveringsverdrag heeft. Een niet-Nederlandse kaper die in het buiten land een aanslag op een -buitenlands vliegtuig pleegt, hoeft dus niet ongemoeid te worden gelaten als hij op Nederlands grondgebied komt. Dit zegt minister Po lak (Justitie) in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer op het wets voorstel inzake de luchtpiraterij. In Radewijk geen kleuterschool (Van een onzer verslaggevers) RADEWIJK De buurtschap Radc- wük (gemeente Hardeubcrg) krijgt geen eigén kleuterschool, omdat twee potentiële klantjes precies 2 en 7 me ter te ver van de eventuele school wonen. Op die gronden wee* de raad van Hardenberg een verzoek tot stich ting van een kleuterschool af; thans heeft ook het provinciaal bestuur bet ingediende beroep verworpen. Nadat de raad van Hardenberg aan vankelijk had vastgesteld dat Rade wijk niet voor een openbare school in aanmerking kwam, werd door de Ver. Bevordering Christ. Nat. Onder wijs een verzoek ingediend voor de stichting van een christelijke kleuter school. De wet vereist daarvoor ten minste dertig namen van kleuters die de school gaan bezoeken. De wet eist ook dat ze binnen 3 km van de te stichten nieuwe school wo nen. De gemeente Hardenberg' ging nauwkeurig meten en ontdekte dat twee kleuters precies 2 en 7 meter buiten de denkbeeldige straal van 3 Koningin pleit voor wereld burgerzin DEN HAAG (ANP) „Ondanks alle verschil tussen naties en constituties, is het aan u, parlementariërs,-het voorbeeld te geven van burgerzin en van wereld burgerzin". Deze waorden sprak koningin Juliana vanmorgen bjj de officiële opening van de 58e interparlementaire conferentie in de Ridderzaal in Den Haag. Over parlementsleden zei de koningin, dat hoewel de parlementariër op de bres staat voor zijn nationale belang, hij tevens toch naar zijn vermogen kan mee werken aan de vooruitgang van het mensdom in zijn geheel- De koningin vervolgde „Mij dunkt, dat dit zelfs duidelijk uw plicht is, als wij de enorme welvaartsverschillen bezien, die het wereldbeeld ons toont. Deze onrechtvaar digheid doet een beroep op onze 'saam horigheidszin, .of liever op de geest van broederschap, die de enige geest is waardoor uitkomst kan worden gezocht en gevonden". Met de wens, dat de aanwezigen in hun streven zouden mogen slagen, verklaarde koningin Juliana de conferentie geopend- BRIEF AAN KAMERFRACTIES (V» e parlementaire redactie) DEN HAAG De KNAC vindt dat de discriminatie van het motorwegver- keer thans in een dusdanig stadium is gekomen, dat dit zijn invloed zal heb ben bij de komende kamerverkiezingen. Eén en ander staat in een brief van de KNAC aan zes partijen (KVP. PvdA. ARP, CHU. VVD en D '66). Hierin stelt de KNAC dat in verband met de keuzebepaling door de automo bilist, hij van een politieke partij mag verwachten, dat die zich zal verzetten tegen een verdere verhoging van de thans op het motorwegverkeer druk kende lasten. Voorts mag die partij niet verder meewerken aan de eenzijdige verzwa ring van de lasten op de automobilist ten bate van de collectieve voorzienin gen en aan voorstellen die strijdig zijn met duidelijk gemaakte afspraken. De KNAC noemt deze afspraken overigens De per 1 januari afgekondigde las tenverzwaring geven de automobilist een gevoel van een zekere rechteloos heid en te moeten leven onder een fiscaal schrikbewind. Tegen dit schrik bewind doen zijn vertegenwoordigers in het parlement niets of nauwelijk iets. zo meent de KNAC. Niet langer mag getolereerd worden, zo meent de KNAC, dat de lasten die ter financiering van objecten van alge meen belang worden opgelegd eenzijdig op de automobilisten worden verhaald. Deze financieringsgewoonte wordt dodr de jongste voorstellen in de miljoenen nota weer eens duidelijk gedemon- Ter illustratie wordt in de brief ge zegd, dat slechts 79 miljoen gulden van de totale 300 miljoen, die door de voor gestelde belastingverhogingen van de kant van het motorwegverkeer zullen worden opgebracht aan dat wegverkeer ten goede zullen komen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gistermiddag tussen drie en vier uur plegen van overvallen. In Den Haag overvielen twee anto-onderdelenhandelaar Menagon, in Zandvoort pleegde val op de Nutsspaarbank en in Amsterdam ging een m; nit een van de klantencassa's van C. cn A. De daders van voort en Amsterdam konden later worden gegrepen, raaa Den Haag zijn nog voortvluchtig. r een hausse in het het kantoor van de ;en jongeman een over- n er vandoor met geld de overvallen in Zand- die van de overval in C. A. in Amsterdam gedaan te hebben en er met f 1500,- vandoor ging, werd door achtervolgende personeelsleden ge grepen en aan de politie overgedragen. Hij ontkent de dader te zijn; het gestolen geld is nog niet gevonden. 31 Om half vier drongen twee flüHfeilmet nylonkousen over hun hoofd de gBjggg|T| directiekamer van de N-V. Nenagon op- de hoek van de Oranjelaan en de SPLïStïSSÉÉl Stationsweg binnen. Uit de openstaande kluis (omdat er toch geen geld in zat) haalden zij een trommel, waarin slechts afgewerkte coupons zaten. De directeur werd bedreigd met een revolver. Bij het wegvluchten zagen zij de 31-jarige mej. M. Sonius de telefoon pakken, waarop zij in haar richting een schot losten, dat haar rakelings miste. Ruim vier uur na de overval op de Nutsspaarbank in Zandvoort werd daar een 20-jarige leerling-kok aangehouden, die bekende de overval te hebben ge pleegd. Het geld een bedrag van bijna f 10 000,was niet meer in zijn bezit. Het vuurwapen werd later In de duinen teruggevonden; het bleek een plastic pistool te zijn. (ADVERTENTIE) lekker eten tips Neem gesneden doorregen toevoegen, laurierblad en 2 runderpoelet. kruidnagels. Roer een dessert- Wat zout en peper. lepel bloem door het vlees. Langzaam bakken in 1/3 rund- voeg water en azijn toe. vet en 2/3 boter. Halverwege 2.5 uur sudderen. 2 3 gesnipperde uien Oien het eens op met rijst Een goed stuk vlees hoort erbij Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vleesconserven Vooruitgang in Berlijngesprek WASHINGTON (DPA) Bij het viermogendheden-overleg over Berlijn, dat in tegenstelling tot de oorspronke lijke plannen al op 9 oktober zal wor den hervat, zullen behalve Rusland ook de drie westelijke mogendheden een basisdocument ter tafel brengen. Dit is in diplomatieke kringen ln Washington bekendgemaakt. Wat de in houd van het document is blijft voor alsnog geheim. Ook over de inhoud van het Russische document is officieel nog niets bekend. Zoals bekend had de Rus sische ambassadeur Abrassimov tijdens een diner in Berlijn zijn collega's van Frankrijk, Engeland en Amerika zeer verrassend het document overhandigd, waarin voor de eerste keer het Russi sche standpunt op schrift was gesteld. De eerste reactie van Amerikaanse re geringskringen hierop was dat de in houd tamelijk duister is, doch dat 'het overleggen alleen al een zakelijke stap i6 in de onderhandelingen over Berlijn. Overigens wordt, naar verluidt, van Duitse zijde het Russische document, beschouwd als een reële onderhande lingsbasis, al zijn er enige punten die Bonn niet schijnt te kunnen accepte- Boete voor bezetters kazerne UTRECHT (ANP) Conform de eis heeft de politierechter in Utrecht 29 van de 30 jongelui, die op 11 maart de Juliana van Stolberg Kazerne in Amersfoort binnendrongen om actie te voeren tegen de dienstplicht, veroordeeld tot geld boetes variërend van 50,— tot 150,—. In één geval wijzigde de politierechter de geëiste geldboete van f 150,- in 100,-, omdat de officier ten onrechte van recidive was uitgegaan. De betrokkene, een Maagdenhuisbezetter, is namelijk voor dit feit nog niet veroordeeld.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1