Excelsior op valreep naar overwinning op Holl. Sport Feijenoord veroverde één punt op ADO, en niet omgekeerd NAC HERWON ZELFVERTROUWEN TEGEN TELEURSTELLEND SPARTA VOORSPRONG VAN 2-0 ONVOLDOENDE Sjaak Roggeveen haalt uit voor de eerste treffer van Holland Sport. Even tevoren grond, de bal kwijtgeraakt. Aad den Butter (2). die later het eerste tegendoelpunt door Frank Werkman DEN HAAG De afwezigheid van Theo Valken- hoff in de defensie van Holland Sport, als gevolg van zijn schorsing na de boeking in het duel van vorige week tegen Telstar, heeft grote gevolgen gekregen. De Haagse defensie, anders een be trouwbaar deel van de ploeg, veranderde erdoor in een weifelende, zwak ingrijpende linie. De noodgedwongen wijziging, die Cor van der Hart had aangebracht, Hans Dorjee naar rechts en Martin Kloor op de plaats van Dorjee, bleek het hele verband uit de defensie te hebben gehaald. Het meestal secuur opererende duo Verlangen Kronshorst stond gisteren in de ontmoeting tegen Excelsior voor de opgave behalve het cen trum van de defensie ook een groot deel van het werk op links voor zijn rekening te nemen, iets wat vooral Verlangen allesbehalve goed afging. Op papier behoefde de wijziging in de achterste linie van Holland Sport geen grote verzwakking te betekenen. Immers, de voorhoede van de debutant Excelsior had tot dan toe nog maar vier keer het vijandelijke net gevonden, dus over een grote produktiviteit schenen de Rotterdammers niet te beschikken. van benen, maar zag zijn schot afstui ten. Opnieuw belandde de bal voor d voeten van Van Maurik, maar deze was land Sport verkeki zo beduusd van deze nieuwe kans dat hij niet reageerde. De bal werd echt» belde de bal vlak voor de lijn we Hiermee was de beste kans voor Hc Hoewel het ove icht zeer groot bleef kreeg Excelsi middels goed weggewerkt, waardoor Sjaak kansen. Van Toledo en Kwakkernaat Roggeveen in een kansrijke positie kwamen enige keren gevaarlijk dicht kwam. Met een hoog gericht schot, de in de buurt van Louwerens, maar dooi bal raakte de onderkant van de lat nog attent uitlopen kon deze het gevaar even, passeerde hij Van der Roer. Het bezweren. Holland Sport, begerig Holland Sportoverwicht f jj Slechts de volle ncidenteel kwamen de Rotterdammers uit strijd. En d; Het pakte echter volkomen anders hun verdedigende stellingen. Deze ken. T» erp alle wapens in de de Hagenaars opgebro- het einde hielden echter het nodi- deed Van Toledo zich van zijn directe oomdat ook toen al bleek bewaker Verlangen en liet Lou' de Rotterdammers erin doelman "Woody dat°de snelheid van Verlangen bij lange geen kans 23. Excelsior, dat zi Louwerens voor een voldongen feit te na njet toereikend was om Van Toledo laatste kwartier had beperkt ti plaatsen en omdat de ploeg van Van te stoppen. Vooralsnog bleef Holland doelloos naar voren trappen van de bal der Hart daar maar twee treffers tege- Sport de toon aangeven. De verdediging om in ieder geval een puntje te behou- nover stelde ging de volle winst (32) van Excelsior kwam onder druk te den. had alsnog de volle buit gepakt, voor het eerst deze competitie mee naar staan, maar naarmate de strijd vorder- Reden voor Cor van der Hart om de de Maasstad. Elf dolgelukkige Rotter- de kreeg de Rotterdamse defensie iets aanwezige journalisten na afloop dammers omarmden élkaar na het laat- meer vat op het spel. Toch zou Holland slechts de woorden: „Geen commentaar' ste fluitsignaal van scheidsrechter Kei- Sport voor rust nog meer afstand ne- toe te voegen, zer. Het „onmogelijke" was voor hen men. Nadat twee doelpunten, een van werkelijkheid geworden. Had „invaller- Van Maurik en een treffer van oefenmeester" Kouters (Bob Janse is Mühlenbruch wegens buitenspel waren herstellende van zijn hartaanval en afgekeurd, stelde Van Mai gaat morgen voor verdere genezing met goede actie ROTTERDAM Met zachte stem kan Ernst Happel harde uitspraken doen. Dit is er een na FeijenoordADO: „Na zo'n wedstrijd moet een speler van de tegen partij de eerste vier weken een minder waardigheidscomplex hebben. ADO is vele malen weggespeeld, onze combina ties waren doordacht, mijn spelers ston den zeven keer alleen voor de doelman". En dan de hand wat meer in eigen boezem stekend: „Zeven keer moet toch voldoen de zijn". Dat was, zo bleek zonneklaar uit de uitslag 00, niet het geval. En dat minderwaardigheidscomplex vond even min doorgang. ADO was er in het geheel Er was nog een opmerkelijk verschijnsel: het geïmponeerd zijn. Theo van der Burch vertolkte hetgeen A.D.O. bezielde: „Voor het eerst speelden we als hoger geklasseerde ploeg tegen Feijenoord, voor het eerst ook zaten er vijfenzestigduizend mensen te kijken. Dat werkt, misschien onbewust, toch door". Niet bij de ijzersterke defensie van A.D.O., zeker tot de hechtste van deze competitie behorend, wel in de aanval waar Wytze Couperus uitstekend werk deed bondscoach dr. Fadhronc zal hem en doelman Thie met belangstelling hebben gadegeslagen maar ge- imponeerd was door het keiharde duo Laseroms-Israel. Dat geïmponeerd zijn betrof ook scheidsrechter Theo Boosten die al snel Piet de Zoete een boeking gaf, toen hij de doorgebroken Kindvall bij het shirt greep maar daarna het boekje in de borstzak stopte en het niet meer te voorschijn haalde, geïmponeerd als hij was door het „gehuil der wolven" op de tribunes. Het pleit dan ook voor de zelfbeheersing van de spelers, dat de wedstrijd in het gareel bleef. De wijze waarop Israel de bal, met zijn voet erachter, tegen Pas schoot die groggy ging, waarop Laseroms, achtereenvolgens De Zoete en Couperus torpedeerde en Van Hanegem tweemaal de „lastige" terrier Advocaat in de grond boorde, waren ook boekingen waard geweest. Niet genoem En dat gebeurde allemaal in een korte periode na de rust waarin Feijenoord tot het besef was gekomen, dat het geen doelpunten meer kon maken. Er kwam een portie misfortuin bij, maar het meest onmacht. „Zeven keer moet toch genoeg zijn", zei Happel. Het waren zeven grote kansen: op een pass van Hasil stapte Kindvall over de bal, maar Wery kreeg het leer niet onder controle; een schot van Wery stuitte via de voet van de sterk spelende Mansveld over doelman Thie heen op de lat; Wim kwam alleen voor Thie door Herman van Bergem niet van ondersteboven dat Feijenoord inderdaad op de punten techniek, combi natie en balvaardigheid sterker, veel ster ker was geweest. Het had een wedstrijd moeten worden waarmee de „grote afval race" in deze opzienbarende competitie net zo een als indertijd toen FC Twente en Go Ahead voor verbluffende prestaties zorgden moest worden ingeluid. Met zeer knap verdedigen, zonder tot beton- voetbal te vervallen, damde ADO het sur plus aan kwaliteit van Feijenoord in. Met een onwaarschijnlijke conditie, groot zelf bewustzijn en het parool „nimmer ver sagen" in het blazoen, trad ADO de gere- Hasil. die niettemin een briljante strijd speelde en boven de actie- vertragende Van Hanegem en onzuiver „aangevende" Jansen uitstak. Enige maanden geleden joeg Hasil de bal nog van twintig meter in het net, zaterdag avond faalde hij op twee meter in vrije Dit is een van de zeven kansen waar over Ernst Happel sprak. Wim van Hanegem heeft zich door de defensie geslingerd. Alleen doelman Thie ligt nog op *Un weg, maar de onpasseer- bare" heeft zich wel zo effectief naar de FeUenoorder geworpen dat Van Hanegem een omweg moet maken die net iets te veel was zodat ook deze kans verloren ging. over; Coen Moulijn ontsnapte eenmaal positie. „Geen probleem", zei Happel, aan Van der Burchs bewaking en richtte „we hebben goed gespeeld, er was een in het zijnet; Wery gleed langs een voor- klasse verschil". Maar zonder doelpunten zet van Van Daele, die na de rust de kan er ten hoogste gelijk worden ge- geblesseerde Kindvall (spiertje in speeld, wat dan ook gebeurde. probleem krijgt wat hij moet doen met rechterdijbeen verrekt) verving; Hasil A.D.O 's trainer Jezek was er ten Harald Berg, die weer op het oude peil schoot voor open doel over; Van volle van overtuigd, dat het fraai, soms is aangeland, vormden de spitsen en de Hanegem wilde te veel en ook doelman zeer fraai spelend Feijenoord, meer Noorse aanwinst Hestad, die uitnemend Thie nog passeren, wat mislukte. Zeven klasse heeft. Hij had een tactische con- speelde en tot de besten van het veld kansen, die een equipe van de grootte ceptie bedacht. Voor de rust speelde hij met toch al zoveel goeden behoorde, van Feijenoord niet mag missen. Althans 1-3-1-3-2 met Piet de Zoete als moest in teruggetrokken positie de op- niet alle zeven. Hoe moeilijk tot scoren middenveld-Ausputzer. Couperus en Pas, komende Romeijn temmen. Jezek: ^.Het wordt gekomen, demonstreerde vooral die zo in vorm is dat Jezek straks het was de bedoeling onrust in de ver- l de >e- staat i ar 2— komen. Door doelpunten i 0 te tillen. Excelsior leek nederlaag tegemoet te gaan, Rotterdammers slaagden erin de stand tot de pauze ongewijzigd te houden. 1 Roggeveen Holland Sport meende zi.in slag gesla- Van der Heide had Holland Sport gen te hebben. Deze houding werd de zich voor rust op fluweel gewaand. Zo Hagenaars kort na de hervatting fataal, groot was het overwicht van de Hage- Een herboren Excelsior (Koutere: „Ik naars in deze eerste vijfenveertig mi- heb in de rust tegen mijn spelers ge- nuten dat Excelsior zich gelukkig mocht zegd er iets meer uit te komen, omdat prijzen dat de achterstand niet groter We toch niets meer te verliezen had- uitviel dan 20. den") deed binnen vijf minuten de ach terstand van 2—0 geheel teniet. In een Overwicht geweldig offensief had eerst Aad den Butter en daarna Van Toorn succes. De De Rotterdammers beperkten zich in Haagse defensie greep volkomen mis op hoofdzaak tot verdedigen. Met Kwak- twee snene uitvalsstoten van de Rotter- kernaat en Van Toledo als stoorzenders dammers. Een fraaie combinatie tussen itelde Excelsior zich op, waardoor Hol- Van T0]e(j0 en Aad den Butter werd land Sport kon voortdurend overwicht. Het Eddie van der Roer kreeg belegering te doorstaan. doel naars konden slechts schieten in de muur De tactiek van Koutei opdracht had Roggeveen door laatstgenoemde met een koel schot afgerond en vier minuten later was een serie missers in de Haagse defensie er de oorzaak van dat Van Toorn gelijk de Hage bressen ï;nm"a"k"e"ó; die Kathaar soveel mogelijk Onmiddellijk na dit succes trokF.x- Van Maurik uit te scha- celsior met het oogmerk deze kostbare mislukte volkomen. Op de reeh- puntendeling tenminste vast tehouden tervleugel kregen Muller en Ven der zich weer terug m eigen linies. Holland Bol alle gelegenheid door Sport, wreed •erwinningsroes dediging op links te assisteren niet a; kon. Hierdoor vielen er nogal eens ten in de Rotterdamse defensie, m Holland Sport profiteerde hier om doende van. Hoewel Sjaak Roggev aanzienlijk beter voor week geleden, Van Maurik veel den, werden Beduusd 'aardoor ook aarlijker kon wor- opgelegde kansen n_ scheeps offensief, waar elk moment een a_ doelpunt uit zou kunnen ontstaan. Op- ar nieuw kwam het Rotterdamse doel, jl_ waarin René Vermunt de licht aan zijn en schouder geblesseerde Van der Roer m had vervangen, onder zware druk te staan. De beste kans om Holland Sport weer aan een voorsprong te helpen was voor Ben Muller. Van buiten het straf schopgebied liet Muller een schuiver los, die tegen de rechterpaal belandde Vanaf de ronde paal draaide de bal Al na zeventien minuten nam Hol- tergend langzaam in de richting van de land Sport een voorsprong. Joop van andere staander. De volkomen Maurik „worstelde" zich door een woud bekend coach Kessier een ruime vol doende halen. Kessier daarover: „Wij wilden n en dat was fout. geforceerd voetbal pelen. Volkomen onnodig. We echt nog niet met Spar- Vorige seizoenen nam Sparta ■achten- ils een moeilijke de houding aan. Ik streef er- tegenstander". zegt Spartatrai- naar dat we de wedstrijd ma ner Georg Kessier. na het voor ken. Maar het gaat niet zomaar NAC succesvol verlopen duel te- We missen de routine om rustic gen het nog ongeslagen Spar- te spelen. Het raffinement in de la. aanval ontbreekt nog. Maar we hebben de tijd". Canjels: „Uitblinker Quaars had Inderdaad bleek dat Sparta echt last van een blessure. Maar hij zo sterk niet was als de stand heeft doorgezet. Ik weet dat hij op de ranglijst zou doen ver veel pijn heeft geleden. Het pu- moeden. De eerste tien minuten bliek heeft dat niet kunnen waren voor de Rotterdammers •ken." Van der Merwe. mede doordat NAC vertragend kon het c leidende scheids- den dan bleek Van der Merwe der Kroft, Frac- de betrouwbare sluitpost, die niet Brouwers die voor te passeren was. Dat gebeurde slechts een keer bij een kopbal van Eijkenbroek, maar deze de tweede helft werd terecht afgekeurd wegens an te pas kwam, „hangen" op de tegenstander, ook niet af. Jam- Na een half uur in de tweede r dat het duel steeds ontsierd helft voelde Canjels dat e /erd door dubieuze beslissingen ■an Van der Kroft, die als ■erklaring aanvoerde: „Het was en nare wedstrijd. De spelers varen hypernervues. Ik heb al ■rij snel de aanvoerders bij mc leroepen en gezegd dat ik niets neer zou tolereren. Daarom ook ifficiële waarschuwing gegeven. Pogrzeba en Frackie- afwachtend opereerde, kwam dit gelijke spel kreeg de equipe van Canjeli Alleen jammer dat NAC, in meer vat op het spel. De de lol c de aanval schuwde. Want dit opbouw van de aanvallen wor- Sparta was niet zo sterk. Het den gedacht. Er bleek echter t< middenveld was constant onder- weinig mankracht aanwezig ir bezet bij de Rotterdammers en de voorhoede om de gerouti- de aanval bleek niet opgewas- neerde verdediging van Spart: sen tegen de sterk verdedigende werkelijk moeilijk te maken. D» In de tweede helft heeft Sparta er alles aan gedaan de overwin- steeds kalmer spe- ning te forceren. Het viel aan kon meer aan de vankelijk onstuimig aan onder oerder van de mee opruk kende Eijkenbroek Viss gelijkspel van 00. Hij liet verse troepen aan rukken. Bish nam de plaats in van Franckiewicz en Pogrzeba ging Kattestaart vervangen. Canjels: 1 k wicz en Ka waren. Bovendien denveld van Sparta op dat mo ment dood. Dat hadden we moe ten uitbuiten. Pogrzeba is een aanvallende middenspelspeler met een goed schot. Jammer genoeg is het er niet uitgeko men. We waren zeker in de slotfase niet kansloos. Maar het lukte niet. Misschien was het wel een geflatteerde uitslag ge weest, maar wat geeft het". NAC heeft inmiddels wel DOELMAN THIE nommeerde tegenstander met succes te gemoet. Het waren te harde woorden die Happel sprak en er schemerde toch een weinig teleurstelling door. En het was evenmin juist dat „er maar een ploeg in het veld stond". De geprikkelde stemming die zich allengs van de Feijnoorders mees ter maakte, werd bepaald niet alleen ver oorzaakt door de onmacht om een doel punt te maken maar evenzeer door het fanatieke verzet van ADO waardoor een wedstrijd ontstond die spotte met de voet balstelling dat een duel met als uitslag 00 vis noch vlees is. UT Arad, woensdag voor de tweede maal tegenstander van Feijenoord in het toernooi om de Europa Cup 1. heeft zaterdag in een ontmoeting voor de Roemeense competitie met 10 verlo ren van Rapid. Het beslissende doelpunt In deze ont moeting viel in de 73ste minuut. Mastu- rescu was er de maker van. UT Arad, dat uiterst voorzichtig speelde met de wedstrijd tegen de Nederlandse club in het directe vooruitzicht, miste Brosovski en Dembrovkl, beide spelers hebben nog last van een verwonding. Rapid beheer ste de wedstrijd vrijwel gedurende de gehele speeltijd en verdiende de zege volkomen. dediging van Feijenoord te zaaien. Dat is niet gelukt. In de tweede helft zijn we dan ook omgeschakeld naar 1-3-4-2 met de opdracht dat vooral Hestad meer in de aanval moest opduiken. Ik heb in de rust tegen de spelers gezegd: „Als we verliezen, hebben we onszelf verslagen". Maar A.D.O. piekerde er niet over om te verliezen. De ploeg moest wel veelvuldiger in de verde»liging dan Feijenoord, maar ook bij A.D.O. man keerde net dat stukje geluk om tot een doelpunt te komen. Een voorzet van de sterk spelende Korevaar stichtte veel verwarring en een schot van Hestad prikte Israel tot hoekschop, maar de bal had net zo goed in eigen doel kunnen vliegen bij die in het wilde weg uit gevoerde actie. Met subtiel, soms verbluffend fraai, voetbal met haarzuivere combinaties trachtte Feijenoord steeds weer de ver dediging van A.D.O., die knap gebruik maakte van de buitenspelval, te over rompelen. Maar daarvoor moest eerst het middenveld met een met „blaas balgen" uitgeruste Advocaat, de tech nisch sterke Schoenmaker en de gerouti neerde De Zoete worden genomen en daarna de linie waarin Kees Weimar spelen, last van oude blessure, spelen koel optrad, Van der Burch stevig in greep Jezek diplomatiek: „Ik heb hem gezegd: je weet van meneer Happel hoe je tegen Moulijn moet spelen, maar ik heb eraan toegevoegd, altijd mèt de bal, want Moulijn is me veel te sym pathiek om hem zonder bal te atta queren; jammer dat hij niet jonger is" Korevaar foutloos speelde en Mansveld de laatste stevige en zekere barrière was op'weg naar een „geweldige" doel man Thie, die enige schoten van Van Hanegem en Hasil formidabel verwerkte. Die buitenspelval had A.D.O. bijna de das omgedaan, want het ontging de heer Boosten, dat Wery in buitenspelpositie verkeerde, toen hij de bal naar de geheel vrijstaande Hasil schoof, die voor open doel faalde. Het zou Hasil tot onge kroonde koning hebben verheven als hij die kans had omgezet in een doelpunt. Want ook Van Daele slaagde er niet In te scoren, noch Wery, die met zijn eigen gewicht liep te sjouwen noch Moulijn, die rillingen kreeg bij het horen van de dreunende stap van Van der Burch („Er is toch maar één keer tegen me gefloten, want ik speel wel fors, maar ik zal niemand opzettelijk trappen"). Meester De onmacht om te scoren stak schriel af bij het inderdaad fraaie voetbal dat Feijenoord speelt. Het knap In elkaar gezette tegenspel van A.D.O. welk een meester in de tactiek Is trainer Jezek. die bovendien zijn ploeg een nog grotere conditie heeft bezorgd dan zij al bezat, maar die een grotere mate van brutali teit als wens heeft waarborgde een „fijne wedstrijd", waarin Feijenoord een punt veroverde op A.D.O. En niet om gekeerd. Dit is een enorm winstpunt voor deze competitie. En dan weer Van der Burch als tolk van allen: „Als we erin slagen aan het eind van deze competitie de achterstand tussen de nummer één, wie dat mag zijn, de Rotterdammers kwa- getoond dat het op de goede verder dan enkele in- viduele succesjes van de rappe Klijnjan, Kowalik, Heijerman PETER v. d. MERWE Kesslei geen twijfel over bestaan. „NAC is een ploeg die zeker in de middenmoot gaat eindigen, en stond te laag geklasseerd." herstelde zich tijdig i verdienste m| had". Over niet gesproken. De Zoete: „We i eerst zien of we het volhouden". Jezek: „Er komen nog achtentwintig wed strijden". A.D.O. vindt een constructieve bijdrage aan het vaderlandse voetbal zeer terecht een even grote verdienste.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9