NIEUWVEEN Nog wel ruimte voor eigen beleid Scholieren over „vergeten oorlog" in Soedan SOEDAN VREDESWEEK 1970 rustig dorp zonder driftige groei ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT gemeenten in de zgn. „pre dorp gemeen, dat het door de eeuwen lieen met water te malce als vriend en als vijand. Nieuwveen moet zijn ontstaan in de 12i Evenals in vele andere plaatsen xoeril in dit gebied begonnen me echter in een later tijdbestek dan in de dori Volgens de heer Roove hierdoor t gevoerd, waarbij ook de l de stichtingen worden betrokken. Ty perend voor Nieuwveen is echter, dat na de strijd a zfln krachten inzette voor de belangen van Nieuwveen, zei onder meer: „Het was me steeds een vreugde hier hier in de raad een grote isgezi Beperkte groei „U" t :eggei wonderlijk, dat dit vriendelijke dorp min of meer ge ïsoleerd ligt. 'De verbindingen met deze 3-0"5 Inwoners telende gemeente zijn hoogst onbevredigend. Het plaat selijk wegennet daarentegen is vrij be hoorlijk. Dit heeft er wellicht toe hij gedragen dat het zeer drukke verkeer vooral in de spitsuren van Al phen aan den Rijn, Nieuwkoop enz. naar Aalsmeer, Uithoorn en Amster dam voor het grootste deel door de nauwe Kerktsraat en Dorpsstraat den dert. Het dorpscentrum wordt daardoor bijzonder gevaarlijk. een provinciale weg achter Nieuwveen om; een verbinding met Alphen en Nieuwkoop met Uithoorn. Onder Ze venhoven is al een viaduct gelegd, maar het duurt allemaal zolang." De heer Van Leeuwen weet door de veelzijdigheid van zijn functie wel een en ander van de dorpsproblemen. Hij is doodgraver, klokkenluider, straatma ker enz. „Ik ben een manusje van alles en lever met plezier m'n bijdrage als chauffeur en pompbediende bij de vrij- ,Nee, die dorpspolitiek is m'n hobby liet; toch kan ik het altfld wel aardig rinden met de „mannen van 't stad- ïuis". Toen burgemeester Kammenga hebben we vaak gekibbeld. willige Nee. het brandt hier veel. als zijn er als de kippen bij.' Voor wij uitgepraat zijn, pakt Van Leeuwen zijn bezeip weer op, want de gemeente- Vroegere schout goeie vrienden. Eén ding is een feit, hij heeft prach tig geholpen toen wij de muziekvere niging oprichtten. Hjj opperde fikst. Toen we om geld gingen bij de gemeente, ja toen kon de burgemees ter geen nee meer zeggen." Een herdenkingssteen in het oude ver weerde pand van de heer Spijker roept herinneringen op uit het verre verle den. In 1843 werd in dit historische gebouw (rijk aan tradities) door me- makers, is de raad van het vredige plattelandsdorp zeer beperkt in zijn beleid. Een wat forsere groei zou men graag willen, daar de bevolking (exclu sief de stichtingen) bepaald te klein is om tot bevredigende algemene voor zieningen te komen. Toch mag hieruil niet worden opgemaakt, dat Nieuwveen een dode plaats is. Beslist niet; men buit de mogelijkheden optimaal uit. E' is een prachtige muziekvereniging, n.l. Crescendo, een behoorlijke voetbalver eniging, Nieolaas Boys, en een bloeien de gymnastiekvereniging. Een zuive ringsinstallatie (te bouwen door Rijn land) i sinds koi tekend s i gemeenschappe- de oversteken zonder risico niet mogelijk en vooral voor de kinderen een levens groot gevaar. Er zijn plannen voor De heer C. Spijker, dorpstimmerman in de A. H. Kooistrastraat, heeft zo, zijn eigen mening over dorpszaken. Met zijn ruim 67 jaren mag hij wel als een kenner van Nieuwveen worden be- „Ja. nu zeggen sommige mensen wel. dat het zo niet is. maar het staat er toch maar op. Dit moet het huis van de vroegere schout zijn geweest." Zo an Spijker. rijk heid. Bewust 2 van b. en w. en de raad naar het v kelijke belang van de gemeente. z(jn weliswaar beperkingen, maar nen het raam der mogelijkheden w< tiënten en personeelsleden, en Huize Ursula (R.K.) met een aantal bewo ners van 300 verpleegden en personeel. Van de totale bevolking maakt dit dus 25 pet. uit. Als men rekening houdt met allerlei verzorgende bedrijven en toevoerbedrijven voor genoemde stich tingen. zal het duidelijk zijn dat de ontwikkeling rond deze belangrijke stichtingen voor het plaatselijk leven heel belangrijk is. De Prot.-Chr. inrichting dateert van 1888: hierin zijn voornamelijk mensen opgenomen, die in het maatschappelijk leven hun plaats niet goed kunnen vin den, terwijl daarnaast de kinderver pleging ter hand wordt genomen. In huize „Ursula" worden voornamelijk kinderen verzorgd. Van de beroepsbevolking is 23 pet. agrarisch georiënteerd. Aan de Amstel vindt men vooral veel bloementeelt. In de secundaire sector werkt 27 pet. vau de beroepsbevolking, terwijl in de dienstverlenende sector niet minder dan 46 pet. werkzaam is. Het overige kerkelijk patroon laat als drie grootste ruiten zien de R.K. kerk, de Hervormde Gemeente en de Geref. Kerk. Met de oecumenische gedachte is men nog niet zo vertrouwd als elders, alhoewel er toenadering is en meer begrip voor elkaar. Er is een openbare, een Prot.- Chr. en een R.K. lagere school, terwijl bij de stichting „Ursula" een B.L.O.- school is. Verder zijn er twee bijzon dere kleuterscholen. De politieke verhoudingen komen het best tot uiting in de samenstelling van namelijk 3 KVï snel uit te groeien, toch zouden we beslist wel wat meer willen. Een groter aantal inwoners maakt de stichting maal gunstiger. Er staan verschillende plannen op stapel en in de wijk Scho- terveld wordt gestadig gebouwd! Uit alles blijkt dat burgemeester H. L. Breen, die sinds '66 naast Leimuiden en Rrjnsaterwoude ook de scepter zwaait in Nieuwveen, het er best kan vinden; met de burgerij en ook met de gemeen teraad en ambtenaren. Vanzelfsprekend zijn er bij de bevolking allerlei wen sen, maar in de meeste gevallen lopen die parallel met de ideeën van burge- Natuurlijk zullen we trachten binnen het raam der mogelijkheden alles te doen. Maar in een plattelandsgemeente hebben wij als gemeentebestuur te ma ken niet alleen met de Wet op de Ruimtelijke ordening, maar als gevolg daarvan ook met de structurele ont wikkeling in deze omgeving. In het kader van deze algemene ontwikkeling is er belist nog wel ruimte voor een eigen beleid en voor een behoorlijke do sis inbreng. Nieuwveen is een fijne plaats en en het is mij een vreugde mij hiervoor in te zetten". De 56-jarige burgemeester werd na melijk in 1914 te Numansdorp geboren als zoon van een predikant. Ongeveer 14 jaar was hij vóór hjj naar Nieuwveen kwam, burgemeester van de gemeenten Kamerik en Zegveld. Het is wel Niei lUidei 1 vijf personen in het stijlvolle .Ja, wij hebben natuurlijk wel ver korte termijn is te realiseren. Daarbij tornt dat onze gemeente rekening heeft te houden met de streekstruk- uurplannen en uiteraard met de ruim en Rijnsaterwoude van belang dat de heer Breen als bestuurder een grote ervaring heeft. Met plattelandsproble men is hij uitstekend op de hoogte en aan de zich in versneld tempo aandie nende veranderingen weet hij zich vlot De wikkel t op het programma, tenvyl rnbad bij het plaatsj komen. Door verwarming van dit zwembad wordt het zwemselzoen be langrijk groter. Binnenkort hoopt tot de bouw van e lijk wijkgebouw vi gingen. Op wat langere termijn zal de openbare school vernieuwd of ver vangen moeten worden. Het geestelijke en politieke ie\ geschakeerd. De bevolking i delijk van aard, maar er zijn op diverse terreinen toch tegenstellingen. Het LEIDEN Onder leiding van de leraren geschiedenis, aardrijks kunde, godsdienst en Nederlands hebben de leerlingen der klassen H2-1 en H2-2 van het Agneslyceum te Leiden zich gedurende de Vredesweek verdiept in het onderwerp: „De vergeten oorlog in Soedan De leraren verschaften hun voldoende informatie voor het maken van een aantal opstellen en gedichten, waarvan wij vandaag een en ander publiceren. De leeftijden der leerlingen variëren van 13-15 jaar. Kan het ons schelen? Yy.t T IS ER TOCH Ml I Negers vluchten in het et Soeda de hand, Afooi ons land. hebb oer woud gebied, Zij h Theedrinken V "ij "leren6 De vergeten geschiedenis van Soedan Soedan is ontstaan ongeveer 5000 v. Clir. Negerstammen bewoonden het zuiden en Hamitisehe stammen het noorden. Ze hebben van de jacht en van het ver zamelen van voedsel geleefd. Landbouw en veeteelt werden later door de Egyp- tenaren ingevoerd. Uit de oude Egyptische kronieken leren we iets over een oud Nubisch rijk: Ivoesj, dat tussen 2000 en 3000 v. Chr. moet zijn ontstaan. In 2800 dingen en grensoorlogen zjjn voorgekomen. De Egyp- •stigdi de Moslims veroverd. koninkrijk dat ongeveer 300 jaar hield. Een goed gezag heeft dit Vijf heersers van Koesj, o.a. Tirhaka die werd in 1504 do> de bekendste was, hebben op de troon De Arabische sti van de farao gezeteld. In 660 v. Chr. verdreven de Assyrii onder leiding van hun koning Ashoer- Moslimse rijk nooit gehad banipal de Soedanese gezegshebbers uit Egypte. De gruwelijke oorlog Koesj bestond aanvankelijk net als het oude Egypte voornamelijk uit blanken, jp Soedan ÓUUrt COO Omstreeks de 6e eeuw begon het echter zijn grenzen in zuidelijke richting te verleggen tot aan de noordelijke toom Steeds VOOrt (1 820-1 881 van de zone der tropische zomerregens. 4 De nieuwe grens lag waarschijnlijk even In 1820 begon een nieuwe fase in de ten zuiden van Karthoem. Even boven geschiedenis van Soedan. De Turkse de samenvloeiing van de Atbara en de Pasha van Egypte, Mohammed Ali, zond Nijl werd in 550 v. Chr. Meroë, de nieu- militaire expedities naar het zuiden van we hoofdstad van Koesj gevestigd. IJzer Soedan. Ze veroverden Senar en EI Obeid werd in Meroë de grondstof van nieuwe en later heel Soedan. In Gondornkn werd wapens en landbouwwerktuigen. Ivoor, in 1839 een Egyptische militaire post slaven, zeldzame huiden, struisvogel- gevestigd. Dit was dicht bij de plaats veren en vermoedelijk gouden voorwer- waar de Witte Nijl, de grens tussen Sne pen waren in die tijd de belangrijkste dan en Oeganda, kruist, uitvoerprodukten. Er Mn „ieuwe perlod„ ,n Egyptische overheersing". Het aandeel Egypte was overwegend, gezi Tegen het eind Chr. raakte Meroë in verva lijk door de opkomst van e zijn zuidelijke grenzen t als ■schijn-^a9 HUH ™ik onafhankelijke positie die de Egyptische °n" onderkoning innam ten opzichte trum Akaoem. de noordelijke uithoek hoofdpersoon, de sultan van Turkne van het Ethiopische hoogland. Van de De beheersing van de Nijl voerde' de periode die volgde is weinig bekend. Egyptenaren tot ver in Oeganda. Het In 542 voerde de Byzantijnse keizer Egyptische bestuur dat veel leed ver- Justinianus het christendom in. Egyp- oorzaakt door de verschrikking van de tische priesters brachten de koptische slavenjachten. maakte van Soedan voor godsdienst over naar Noord-Soedan en het eerst in de geschiedenis een politieke Ethiopië en daaraan is het waarschijn- en bestuurlijke eenheid Khartoem werd lijk te danken dat het christendom o.a de hoofdstad van heel Soedan en het in Ethiopië de Arabische uitbreiding |and werd verdeeld in provincies en dis- heeft overleefd. tricten onder centraal gezag. In 1881 De koptische kerk verving omstreeks ontketende Mohammed Ahmed een hei- 700 ook in Soedan de Griekse kerk Uge oorlog tegen de vreemde inmenging Pas in het begin van de 14e eeuw begon- Hij slachtte een Egyptisch leger af nen de Arabieren verder op te dringen Soedan was vrij, en die vrijheid zou tot naar het zuiden. Het koninkrijk Alba 1898 duren. ige ligging van Soe dan is ongeveer 4° en 23° N.B. en 22° en 28° O.L. Soedan heeft 9 provincies. In die 9 provincies leven 40% Arabieren en half bloeden. 30% Zuid-Soedanezen, 10% Nubiërs, 10 tot 15% West- stad van Soéüan is Khartoem. Deze stad heeft ruim 135.000 in woners. Khartoem ligt in het noorden van Soedan. Daarna zjjn de belangrijkste steden: Omdoer- man: 167.000 Inwoners, Khartoem- Noord: 58.000 inwoners. Ook deze steden liggen in het noorden van Soedan. Het gehele aantal inwo ners van Soedan is 14.000.000. De oppervlakte van het land ls 2.506.000 km». Dit is 70 maal zo groot als Nederland. De officiële taal is Arabisch. Verder een grote luitei i Engels handelsgewa: aardnoten dingsgewassi joen schapen, 2 miljoen kamelen, runderen, 3'i mil- IVï miljoen gei- miljoen ezels. Bosbouw Per jaar 23.000 m> timmerhout en grote hoeveelhe den brand- en- bouwhout. Industrie Voornamelijk op de landbouw geënte industrie. Ka- toenontpittingsbedrjjven. textiel industrie. fabricage van rietsuiker en fabricage van meel en meel- produkten. Fruitconserven. ge droogde uien, sigaretten en aard olieraffinaderijen. Handel met Nederland In 1966 invoer 21,88 miljoen "gulden, uit voer 21,32 miljoen gulden. Uit deze getallen blijkt dat Soer r\E MEEDOGENLOZE odrlog dan kostte 750.000 mensen he van mensen die naar vrijheid Zij vluchten naar naburigheid, Anya Nya Vergeten oorlog het leven heeft gekost. Deze oorlog gaat tussen de Arabieren In 't noorden en de negers in 't zuiden. Zo'n 400.000 ne gers hebben 'n „veilig" heenkomen ge zocht in de omliggende landen: Kongo, Oeganda. Centraal Afrikaanse Republiek en Kenia. Maar ook ddar leven zjj met De negers, die zich ondanks alles toeh hebben teruggetrokken, hebben nu be scherming van de Anya Nya. het z.g. Zuid-Soedanese bevrijdingsleger. Daar leven zij nu heel primitief: ze moeten alles ndoordringban ieb je de Nijl. H.-t te gaan er is 'n top van 3071 m hoogi Deze oorlog is 't gevolg van 't mar chanderen van de Britten met hun voor malige kolonies. De Arabieren toonden slechts interesse voor t zuiden, zolang ze er duizenden slaven konden wegvoe ren. Deze slavenjacht duurde tot 't Brits- Egyptische bestuur over beide delen van Soedan zeggenschap kreeg. Dit bestuur duurde tot 192-1. toen de Britse gouver neur generaal Sir Lee Stack werd ver moord. Egyptische functionarissen wer den vervangen door Britten. Zij lieten geen noorderlingen of zuiderlingen toe. vanwege de vijandige houding. In 1917 hpeft de Britse regering besloten het zuiden aan 't noorden te verkopen in ruil voor doorvaart naar de Rode zee. In 1953 werd 't Brits-Egyptische ver wekelijk met 't zuidei links georiënteerde regering. Ondanks beloften dat de negers meer rechten krUgen en vormen van zelfbestuur, is de oorlog nog niet afgelopen. 10.000 Zwarte guerilla's, die Anya Nya heten, vechten in de drie zuidelijke provincies van Soe dan. Anya Nya is ook een langzanm werkend vergif dat bereid wordt door de kop van een Cobra fijn te maken tot een dodeljjk poeder. Met steun van bijna aile zwarte Soeda- nezen strijden deze vrijwel onbewapende rebellen tegen de gehate overheid. Ze strijden zo goed dat ze vrijwel nu in feite de heersers zijn over geheel zuide lijk Soedan. Buiten enige steden die, on der zware bewaking nog in de handen van de regering zijn, vormt de Anya Nya in de moerassen, de bossen en de vlakten waar de malaria meere- geert, de enige macht. De guerilla heef» Zuid-Soedan haar eerste regering gege ven, die bij het volk erg populair is. Er is een Anya Nya politie, er is een Anya Nya belasting. Anya Nya vormt voor de armen het gezag. Het is voor de Christenen in Soedan niet alleen een politieke kwestie, het is ook een strijd van hun geloof. Ze worden met gesteund door de Nederlandera. Fransen. Belgen. Italianen en anders landen. De missie in Zuid Soedan - te gen de heilige oorlog van de Arabieren in het zuiden heeft een politieke rol gespeeld. Het optreden van de Arabieren is in geen enkele verhouding tot de vreedzame zij het politieke rol van de missie. Andere Soedanezen vertelden dat alle belangrijke bestuursfuncties in han den van Moslims werd gelegd. Religie is een belangrijke oorzaak van het con flict tussen de Arabieren en negers in Zuid-Soedan met al zijn afschuwelijke gevolgen. Toch kan niet gesteld worden dat het alleen een religieuze kwestie is. Politiek, haat. religie en culturele ver schillen hebben geleid tot afschuwelijke strijden. Het heeft duizenden negers ge kost en zal het nog kosten zolang de buitenwereld blijft zwijgen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5