GEHEIME ZENDERS IN TWENTE Justitie is lief voor clandestienen LUCHTMACHT KRIJGT EEN ELEKTRONISCHE WAAKHOND SLECHTE TIJDEN Y00R INBREKERS RIJSSEX. „Mij pikken ze niet weer. Mis schien m'n spullen wel, maar mü niet weer" De goed in het pak zitende veertiger lacht een opgeruimde zorgeloze lach. hoewel hü met een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken (proeftijd twee jaar) op zak loopt. Het was de beloning voor een dik jaar clan destien uitzenden via de radio. Als de Mexi caan van Emmerschans draaide hij de ene stapel verzoekplaten na de andere en vroeg hij zijn collega's in Duitsland gegevens over de sterkte waarop ze hem in Rjjssen ontvingen. Totdat de Bijzondere Radiodienst van de PTT een eind aan het spelletje maak te. De zender werd in beslag genomen en de Mexicaan moest in Almelo terecht staan. Maar hij kon hel niet laten. De Mexicaan van Em merschans is dan ook al weer geruime tijd „terug in de ether". Zendamateur: „Het is de sport, de sensatie" ..Waarom ik het doe? Het is de sport hè, de sensatie. Als het zou mogen zou ik de boel in vijf minuten in elkaar trappen. Maar wat anders kun je in Rijssen doen?" „Ja, wat kun je anders in Rijssen doen?" Rokkomobiel, een andere ook reeds in beslag genomen zender uit Rijssen. trekt de wenkbrauwen de lucht in. „Je kan dronken in de goot gaan liggen. Maar dat verveelt ook." Beide mannen voeren het motief van verveling aan als reden waarom zij dag en nacht hun radiosignalen de lucht in slingeren. ,En je kan je trouwe luisteraars toch niet teleurstellen", voegt de Mexicaan eraan toe. Dan loopt de Zoete van Ter Apel naar de hoek van de kamer. Daar staat een groot radiotoestel. Een paar knoppen worden omgedraaid en onder veel ge ruis komt een stem in de ether. „Dat is Radio Vaticaan uit Goor", weet de Zoete. „Een stofzuiger, een koffiemo len", komt Rokkomobiel er veront waardigd tussen. .„Die dingen storen ons, ze moeten zo gauw mogelijk ver dwijnen." De Mexicaan is het er roe- Razend Chef van de Bijzondere Radiodienst van de PPT D. Neuteboom (52) is van mening dat alle geheime zenders ge vaarlijk zijn en vaak vitale verbindin gen storen. „Praat eens met het red dingswezen of de loodsdiensten. Die mensen zijn razend op die amateurs. Soms moeten ze vragen of ze alsje blieft van de band af willen. En dan krijgen ze te horen: het kan ons geen bliksem schelen". In de 24 jaar dat hij jacht maakt op geheime zen- ders heeft Neuteboom er een paar duizend weten te pakken ..Maar het is juist de kern van harde jongens, die we graag willen hebben. Die verzamelen weer andere, veel jongeren om zich heen. Wanneer we die grijpen stoppen ze wel na verloop van tijd. Maar die harde jongens kom je moeilijk aan de veren. Die gaan. ook al worden ze een paar keer ver oordeeld, steeds weer door." Desondanks gaat de PPT steeds grim miger achter de Twentse geheime zenders aan. Zes peilwagens met ui terst gevoelige apparatuur worden in gezet bij de jacht op het clandesteine uitzenden. Maar de mannen in Rijssen lachen om die voortdurende dreiging. Rokko mobiel ging zelf zover door naam, PTT-speurder Neuteboom adres en telefoonnummer te noemen. „En als ze dan kwamen, was het spul weg. En dan moeten ze maar bewij zen dat het hier uitgezonden is. Ja, dat is pas een goeie amateur!" En trots kijkt hij de niet-begrijpende bui tenstaander aan. Toch duurde zijn geluk niet eeuwig. Negen politiemannen vie len binnen op het moment dat „Kleine Rosa" aan haar klaaglied was begon nen. Hij moet nog voorkomen, maar weet nu al dat hij straks weer zal beginnen. „Inderdaad, weer onder de naam Rokkomobiel." ..Maar uw naam en adres zijn toch bij de politie en de PTT bekend?" „Jaze ker!" „En toch zendt u weer uit onder de naam Rokkomobiel?" „Jazeker!" En Rokkomobiel schatert het uit. De Mexicaan en de Zoete stemmen er luidruchtig mee in. Bewijzen Opsporingsman Neuteboom legt uit hoe dat allemaal kan. „Kijk, je moet bewijzen dat ze zenden." En dat is vaak heel moeilijk. Je ziet een mast en er lopen diverse draden naar de huizen. Je peilt en wanneer je naar binnen wilt, is de deur gesloten. Je komt er niet in. En wanneer na een tijdje de deur dan toch eindelijk open gaat. is de zender verdwenen. De mees te geheime zenders zijn zgn. weg-werp- zenders. Di ekun je zo uit elkaar trek ken en overal verstoppen. De gram mofoonplaten, die je vindt, tre.f je ook bij de buren aan". Het lijkt op een kat en muisspelletje. De amateurs worden gewaarschuwd door anderen of door buren, wanneer ze de zwarte peilwagen voorbij zien Neuteboom: „Maar het is niet meer xo dat je niet meer in een dorp kunt komen. Als we nu Vriezenveen bin nenrijden, is er niemand meer die aan het begin van de dorpsweg ons staat op te wachten. Die tijd is voorbij". Hij gelooft dan ook heilig dat over een jaar of vier, vijf het euvel van de geheime zenders grotendeels voor bij zal zijn. Aan de andere kant meent hij dat een klein aantal clan destiene zenders er altijd wel zal blij- De clandestien opererende zendama- ALMELO Hel aantal strafzaken naar aanleiding van geheime zenders stijgt met de jaren bij de Almelose rechtbank. Kreeg de verdachte een aantal jaren geleden onvoorwaardelijke gevangenisstraf, momenteel wordt zijn clandestiene zenden door-, gaans gehonoreerd met een aantal weken voor waardelijk met een proeftijd van twee tot drie jaar. plus verbeurdverklaring van de in beslag genomen installatie en een boete van een paar honderd gulden. Bij recidivisten wordt het voorwaardelijk lang niet altijd omgezet in onvoorwaardelijk. In Duitsland is dat anders, zeggen de amateurs. „Daar gaan ze direct de bak in". Desondanks blijft er een vrij intensief clandestien radioverkeer bestaan tussen de geheime zenders van beide landen. Gevraagd wordt meestal naar sterkte van de ont vangst, waarna het contact wordt afgesloten met een plaatje-op-verzoek. De meeste clandestiene zenders beschikken over een discotheek, die vaak een waarde aan platen van enkele duizenden guldens bevat. „Zodra er een nieuwe plaat uitkomt, hebben wij die ook", zegt de Mexicaan van Emmer schans. „Neen, geen beatplaten. Hollandse platen. Daar houden onze luisteraars het meest van." Hoewel de PTT steeds feller jaagt op de Twentse geheime zenders, nemen zij in aantal toe. De programma's bestaan voor het overgrote deel uit het draaien van (Nederlandse) grammofoonplaten. teurs zelf zijn een heel andere mening toegedaan. De Mexicaan van Emmer schans: „Het is niet meer uit te roei en. Ons bestaan blijft verzekerd. En er komen er steeds meer. Wanneer ze er eentje pakken, komen er vier voor in de plaats. En steeds meer mensen gooien er steeds meer geld tegenaan, ondanks 't feit, dat 't niet mag. Boven dien is zeker de helft van de mensen, die zenden, ouder dan 45 jaar „In Rijssen worden alleen maar radio toestellen verkocht, waarop ze ons kun nen ontvangen", zegt Rokkomobiel. „Ouden van dagen, die het bejaarden tehuis ingaan, nemen allemaal een draagbare radio mee". „We hebben duizenden luisteraars", lacht de Mexicaan. Neuteboom zegt dat het allemaal niet waar is. „Die tijd is echt voorbij. De mensen hebben televisie. Die gaan niet uitsluitend meer luisteren naar clandestiene zen- Maar Rokkomobiel komt met brieven met daarin verzoekjes om bepaalde platen. Meest met een smartlapperige ondertoon. „Hilversum is alleen maar gehuil", zegt de Mexicaan. Hij zelf is tijdens zijn werk bij de ondergrondse in aanraking gekomen met radiover bindingen. „Ik ken alle morsetekens. En als je eenmaal aan het zenden bent, kun je er niet mee ophouden. Mijn vrouw doet ook mee. Haar roep naam is Isabella". Onderzoek Twente telt zeker zo'n 400 geheime zenders. De Mexicaan en Rokkomo biel, schatten dat alleen Rijssen er al vijftig heeft. Vriezenveen en Wester- haar worden gewaardeerd met 25 zenders. Goor met vijftien. Enter met 25, Holten met vier, Nijverdal ook met vier, Hoogeveen en Coevorden tellen volgens hen zo'n 40 stuks. Friesland en Groningen hebben er zeker ook enkele tientallen, van wie vele de middengolf hebben verlaten en op de FM-band zijn gaan zitten. Momenteel stelt het ministerie van Justitie in Den Haag een onderzoek in naar de concrete gevaren, die de ge heime zenders voor andere radiover bindingen opleveren, met name voor de FM-band Voor de heer Neuteboom hoeft het ffljJjlB allemaal eigenlijk niet. „Het is gevaar- lijk", zegt hij. „Maar 99,9 pet. van de mensen, die een geheime zender heb ben zijn atechnisch. Ze hebben er geen idee van waar hun signalen terechkomen. Ze weten ook niet dat ze harmonisch en parasitaire golflengten storen. Ja, zelfs met een zendertje sieontvangst in de omgeving met spron gen achteruitgaat, wanneer zij in de lucht zijn." „De PTT wil een monopoliepositie", komt de Mexicaan, ,,'s Nachts laten de Hilversumse zenders de -draaggolf aanstaan. Dat is voor mij het bewijs dat we niet storen." Vrij geven "Als ik de. PPT was, zou ik het zenden vrij geven", oppert de Mexi caan weer. „Dan vindt niemand er Het idee wordt als "larie" van de hand gewezen door Neuteboom. „Trouwens het zou niet eens kunnen. De frequenties zijn internationaal vastgelegd. Maar het feit dat we dit jaar alleen al 200 zenders hebben opgeruimd kan niet zonder gevolgen PTT-SPEURDER: OVER VIJF JAAR ZIJN WE ER VANAF blijven. Goed. ze beginnen weer. We pakken ze opnieuw Er bestaan span ningen in huis. Steeds weer dat op de tenen moeten lopen wanneer ze in de lucht zijn. De vrouw wordt kribbig. Ze wil dat haar man ermee ophoudt, dat er rust komt. En eindelijk, na een x-aantal keren te zijn opgespoord en veroordeeld, zwijgt zijn stem". Zo zal het volgens d.e chef van de Bijzondere Radiodienst van de PPT gaan. Óf zijn woorden bewaarheid zullen wordenVrijwel niemand voelt er iets voor een zendvergunning aan te vragen en zich te scharen onder het leger van legale zendama teurs, dat inmiddels in Nederland is uitgegroeid tot zo'n 2000 personen. Om die vergunning te bemachtigen moet een schriftelijke cursus 25,- per jaar) worden gevolgd en een examen wor den afgelegd. Lukt dat, dan krijgt de amateur een golflengte toegewezen. Die kan dan zitten in de buurt van de 80-meterband, of de 40, 20, 10 of 2. Neuteboom „Vooral de 70-m-band leent zich b.v. heel goed voor experi mentele uitzendingen. Neen, ze mogen geen verzoekplatenprogramma's draai en. Daar is Hilversum toch voor. Maar het hele eieren eten is, dat je er iets voor moet voelen. En dat doen die kerels niet. De meesten hebben geen vast werk of lopen in de W.W. Wan neer ze een boete krijgen, wordt die betaald door Sociale Zaken. En als er geen geld is, wordt er een voorschot gevraagd. Die clandestiene zenders willen alleen maar iets bewijzen Maar het gezin kan eraan kapot gaan „En: de meeste zenders bevinden zich in gebieden waar weinig of geen mo gelijkheden zijn (of waren) voor een gerichte vrijetijdsbesteding. Dan gaan ze zenden uit verveling. Maar het aureool dat de geheime zenders in de loop der tijd om zich heen verzamel den, is verdwenen." Een clandestiene zender. De twee lampen voor de pick-up zijn de eigen lijke zender. De bedragen die met zo'n uitrusting gemoeid gaan variëren van 60,— tot 600,—. Het opsporen van geheime zenders is vaak een moeilijk karwei omdat de amateurs tal van afleidingsmanoeuvres gebruiken. Vaak lijkt het alsof thuis wordt ingezonden, maar in feite staat de zender in een afgelegen onderkomentje. „De meesten hebben hun apparatuur niet thuis", aldus een van hen. Soms zelfs zendt men uit in een korenveld. biel in Rijssen staat nog steeds een grote mast, alhoewel de vlaggetjes, waarme hij versierd was, zijn ver dwenen. En ook in Vriezenveen en in de Mendes da Costastraat in Amelo, waar de PPT eens in één klap 20 zenders in beslag nam, zijn de zend masten gebleven De verzoekplatenpro gramma's die via de middengolf (va riërend van 170- tot 240-meterband) illegaal de lucht ingaan, zijn er nog steeds. Ook al voegt de amateur wel eens bij wijze van uitsmijter eraan toe: „Tot de volgende keer. Tenminste, als 't wordt toegelaten door de PPT". KLAAS GO INGA. (Van een onzer verslaggevers) DEN HELDER Wanneer de proefnemingen met succes worden afgesloten, zal de koninklijke lucht macht de beschikking krijgen over een uniek beveili- gings-alarmeringssysteem. Met dit systeem, genaamd „ASOE" kunnen vliegbases, radarstations, munitieop slagplaatsen, raketbases en andere belangrijke objecten effectiever en optimaler worden beveiligd tegen onge wenste indringers. Dan zullen met aanzienlijk minder bewakingspersoneel de verschillende onderdelen van de krijgsmachten continu bewaakt worden, in weer-en- wind, bij hitte of vrieskou en zonder dat een beroep moet worden gedaan op dienstplichtig personeel. Het „ASOE"-systeem (afgekort van „Alarmeringssysteem voor Objecten door middel van Electronica) berust op de verstoring van een stationair elektromagnetisch veld en heeft reeds voor een aantal hooggeplaatste militaire autoriteiten zijn dienst als „waakhond" met succes verricht. Heel toepasselijk noemt men de „ASOE" dan ook elektronische waakhond, die zijn ontstaan dankt aan het doorzettingsvermogen van het navigatiestation „Noord" uit Den Helder. Sergeant eerste klasse R. G. P. de Vet wordt „de vader" van „ASOE" genoemd. Twee jaar experimenteren met succes bekroond Hel. idee voor een onderzoek naar de mogelijkheid van een elektronische beveiliging is afkomstig van de onlangs overgeplaatste commandant van het NS „N", de kolonel F G B Droste. Hij kwam op die gedachte naar het voorbeeld van het luehvaartverdedigings- systeem door middel van radar. Zoals bekend registreert radar vrijwel alles wat binnen zijn bereik komt, hetgeen in de lucht betekent: het opsporen en onder scheppen van vijandelijke vliegtuigen. De technische dienst werd verzocht de realiseerbaarheid van een dergelijk beveiligingssysteem voor gebouwen te onder zoeken. De toenmalige commandant technische dienst majoor ir. A. J. A. Verweij toonde zich enthousiast over het idee en verzocht de kapitein J. Polak en de sergeant der eerste klasse R. G. P. de Vet zich hiermee te willen belasten. Men knutselde wat met verschillen de onderdelen, echter zonder resultaat. Uitdaging Ondanks het negatieve begin vormde deze speciale opdracht voor beide militairen een elektronische uitda ging van de bovenste plank. Dagen en dagen lang werd er in de radarwerkplaats over niets anders gepraat en gedacht dan over „ASOE". De eerste tekenen van succes werden min of meer bij toeval ontdekt. Tijdens een van de vele experimenten reageerde een der instrumenten precies zoals men dat wilde, hoewel dat effect volgens berekening anders zou moeten uitko men. Toen gingen kapitein Polak en sergeant De Vet met nog meer energie aan de ontwikkeling verder. Dooi" overplaatsing moest kapitein Polak zijn werk zaamheden overgeven aan zijn collega de eerste luite nant P. C. J. Blaquière. Onder supervisie vhn de CTD werden toen doelgerichte proeven genomen en begon er enige tekening in de elektronische waakhond te komen. Langzaam maar zeker kreeg „ASOE" meer bekendheid binnen de luchtmacht. Toen de proeven en demonstra ties zo positief uitvielen werd in het najaar van 1968 door het commando luchtverdediging (in Zeist) geld voor onderzoek en verdere ontwikkeling beschikbaar gesteld. Met dit geld kon beter materiaal voor het instrument worden gekocht en werd sergeant De Vet van zijn normale diensttaak ontheven om zich geheel aan het project te kunnen wijden. Met de regelmaat van de klok kon men de elektrische waakhond in fazen zien ..groeien". Voor sergeant De Vet stond op dat moment maar één doel voor ogen „ASOE". Een moeilijkheid was ook nog dat het elektronische gedeelte tegen alle weersomstandigheden bestand moest zijn. Dit probleem gaf veel hoofdbrekens, maar vormde op den duur toch geen onoverkomelijk bezwaar. De toenmalige bevelhebber der luchtstrijdkrachten, lui tenant-generaal A. B. Wolff bleek na een aantal demonstraties zo onder de indruk van „ASOE". dat sergeant De Vet in de gelegenheid werd gesteld de hele ontwikkeling professioneler aan de pakken. Vanaf begin december 1969 kreeg hij de beschikking over de faciliteiten van Luchtmacht Elektronische Ontwikke lingen te Oegstgeest. Met de fijngevoelige en volmaak tere apparatuur op dat laboratorium werd de verdere ontwikkeling vergemakkelijkt. Het resultaat werd steeds beter. In juni van dit jaar kon sergeant De Vet samen met „zijn" elektronische waakhond de thuisreis naar het navigatiestation aanvaarden. Nu rest nog de verdere afwerking en proefneming met „ASOE" Er zullen zeker nog een aantal demonstraties worden gegeven, alvorens het apparaat zijn carrière bij de luchtmacht kan beginnen. Waakzaam Welke consequenties de uitvinding van sergeant der eerste klasse R. G. P. de Vet heeft voor de afdeling L(uchtmacht) B(ewakingskorps) is niet moeilijk te ra den. Momenteel worden de verschillende objecten door mankracht beveiligd, daarbij geholpen door waakhon den. De L.B. krijgt er nu een „waakhond" bij die geen kilo vlees per dag nodig heeft, nooit van een honden geleider afhankelijk is en altijd waakzaam. Het grootste probleem van de al jaren in gebruik zijnde beveiliging door wachtpersoneel is de signale ring bij onraad. Een ervaren indringer die binnen een militair object iets wil bereiken, kan na enige studie zeker met een grote kans zijn slag slaan. Dit geldt zowel voor vliegbases als voor schepen of andere inrichtingen. De meeste waarde wordt momenteel nog gehecht aan de preventieve bewaking, door middel van veelvuldige patrouilles en een groot aantal wachtposten rond een bepaald object. Dit vereist echter een grote hoeveelheid personeel en dan valt nog te bezien of er ooit een waterdicht systeem voor gevonden kan wor- Geen vervanging Hoewel dc elektronische waakhond veelzijdiger is dan zijn viervoeter van vlees en bloed, hij kan hem niet vervangen. Wanneer via „ASOE" alarm wordt geslagen, zal de mens eraan te pas komen al dan niet met een bewakingshond om de ongewenste indringer te pakken. Het LB-personeel ziet dan ook reikhalzend uit naar de komst van zijn nieuwe hulp. die een groot deel van het werk zal overnemen. De personeelssituatie binnen de krijgsmacht kan in hoge mate verbeterd worden met behulp van elektronica. Bovendien wordt de landsvei- ligheid ermee gediend! Sergeant De Vet: De nu 43-jarige R. G. P. de Vet uit Den Helder is in het dagelijks leven sergeant der eerste klasse bij de koninklijke luchtmacht en werk zaam als specialist radarmonteur en technieker op het gebied van informatie verwerkende syste men (w.o. de computer). „Of mijn uitvinding ook van belang kan zijn voor de burgerindustrie? Het zal voor bankover vallers bijzonder moeilijk zijn om ongemerkt langs de „ASOE" te komen", zegt hij lachend. Tijdens het j gesprek wordt duidelijk dat niet alleen bankinstellingen van zijn uitvinding kun nen profiteren, maar zeker ook andere bedrijven, met name die welke permanent bewaakt moeten Mocht de „ASOE" straks voor produktie klaar zijn. dan breken er volgens De Vet slechte tijden voor inbrekers aan. Het door hem ont wikkelde systeem laat namelijk weinig mogelijk heden (of misschien wel geen enkele) meer over om ongezien langs het instrument te komen. Of „ASOE" ooit in produktie althans voor de burgerindustrie komt is van bepaalde factoren afhankelijk. Wat de prijs zal moeten zijn is momentcel bij geen benadering te zeggen. Hierin speelt natuurlijk ook de produktiekwantiteit een rol en of het systeem inderdaad „waterdicht" blijkt te zijn.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 14