jimmy smith en fifth dimension shirley bassey rolling stones led zep pelin De zachte hand van zakkenrollers De huisdokter in een goed blaadje Niet zeuren maar doen KOSTELIJKE DUBBELELPEES MET HOOCTEPUNTEN UIT REPERTOIRE VAN ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1970 Jaarlijks verschijnen er een groot aantal ..The best of.." en „The greatest hits of.." platen op de markt. Vooral Bovei het samenstellen van dit soort produkten. Kortgeleden bracht deze fir- gouwen op de markt, met als duidelijke uitschieters (voor ons tenminste) twee kostelij ke dubbelelpecs met hoogte punten uit het repertoire van The Fifth Dimension en Jimmy Smith. The Fifth Dimension is zoals bekend een uit twee dames en drie heren bestaande vo- calgroep uit het Amerikaan se. Via geweldige hits als ..Aquarius-Let the sunshi ne in". „Up, up and away", ..Blowin away" en noem maar op frequenteren zij nu al weer enige jaren de hit parades over de gehele we reld. Helemaal niet verwon derlijk eigenlijk, want met zulk uitstekend materiaal van onder anderen Laura Nvro en Jim Webb (wat een geweldige componist is die jongen toch) kan het toch niet mis gaan. En als je dan voor de opnamen nog eens de steun en medewerking geniet van topmensen als Larry Knechtel (Amerika's meestgevraagde sessionpia- nist), Johnny Rivers, Larry Bunker. Hal Blaine, en Joe Osborne is een miskleun wel helemaal uitgesloten. Een en ander wil overigens niet zeg gen dat we hier te maken hebben met een zogenaamde „geprefabriceerde groep" zo als eens The Monkees was. The Fifth Dimension bezit wel degelijk talent en is ze ker niet op de laatste plaats aansprakelijk voor de groot se successen. Enkele maan den geleden nog verscheen het vijftal op de vaderlandse beeldbuis in een show. waar in het toonde ook ..live" en zonder de vertrouwde men sen op de achtergrond voor een fascinerend optreden te kunnen zorgen. Voor het le ger Fifth Dimensionliefheb- bers is „The Fifth Dimension Story-Their greatest hits" zonder meer een must. Vier entwintig nummers, waar onder alle hiervoor genoem de hits, verpakt in een schit terend album, het is gewoon te gek (Liberty). jimmy smith Er zullen maar weinig jazz musici zijn met zo'n geweldi ge platenproduktie als orgel gigant Jimmy Smith. Het juiste aantal weten wij niet. maar het moet wel in de tientallen lopen. In tegen stelling tot vele platen van jazzcollega's worden die van Jimmy over het algemeen goed verkocht. Niet zo ver- Jimmy Smith wonderlijk, want Jimmy's spel bevat nogal wat ele menten die hem ook bij de „lichte brigade" populair ma ken. De term „soul-jazz" wordt in dit verband nogal eens gebruikt of domweg „commerciële jazz". Jimmy's bloedjes van kinderen moe ten tenslotte tocb te eten hebben, nietwaar? Overigens gaat Jimmy Smith pas sinds een jaar of acht op de populaire toer. Op Blue Noteplaten van voor 1962 kan men hem nog beluiste ren als de oprechte jazzmu sicus. die geen concessies doet aan de platenbazen. Na '62 wordt Jimmy Smiths re pertoire allengs lichter, on der andere door de druk die op hem door nieuwe platen baas Verve wordt uitgeoe fend. Uit die periode stam men bekende hits als „Walk on the wild side". „Goldfin- ger". „Mojo", „Respect" en noem de hele reut maar op. Het doet dan ook een beetje vreemd aan, éen dubbelelpee te zien verschijnen met mu ziek uit Smiths pre-populai- re tijdperk met het opschrift: Jimmy Smith's greatest hits 2". Het is immers zo, dat schreven we hierboven al. dat hij die „grootste hits" maakte voor Verve en niet voor Blue Note, het label waarop het onderhavige al bum verscheen. Men had be ter kunnen spreken van „The best of Jimmy Smith" (volgens de rechtgeaarde jazzliefhebbers produceerde Smith in de periode '55-'62 de beste muziek), ware het niet dat Verve die betiteling al voor zich heeft opgeëist voor twee „The best of Jimmy Smith"-elpees. De kreet ..greatest hits" zou dus beter passen bij de Verve platen en „the best of" beter bij de Blue Noteschijven. „What's in a name", zei good old Shakespeare al, in ieder geval vindt men op de dub- bellangspeler .Jirnmv Smith's greatest hits 2" kos telijke nummers als „Buc ket". Monks „Hackensack". „A night in Tunesia" „Home cookin„Big fat mama" en nog een reeks van die super- swingers, nog helemaal in onbedorven jazzstijl. Helaas ontbreekt op de hoes een lijstje met begeleiders. Een manco dat overigens volledig gecompenseerd wordt door de heerlijke mu ziek op deze platen. (Blue Note 83 367/68 X). Fifth Dimension De bekoorlijke Britse zange res Shirley Bassey ligt sinds de succesvolle vertolking van het nummer „Goldfinger" (uit de gelijknamige James Bondfilm van zo'n jaar of vier geleden) wat je noemt goed in de markt. Voor die tijd was zij zeker geen onbe kende in de internationale arausementswercld (denk maar eens aan de hitparade singles „Banana boat song" en „The wayward song"), maar dc grote doorbraak van Shirley kwam toch pas tot stand na „Goudvingcr". Sindsdien is het voor de zeer sexy uitziende Shirley slechts een kwestie vankeuze ma ken uit allerlei lucratiéve aanbiedingen, die haar voor al vanuit Amerika bereiken. Onnodig te zeggen dat ook het piatenwezen Shirley heeft weten te verleiden tot het tekenen van e6n con tract, dat zonder twijfel wordt opgeluisterd door ette lijke cijfers. Gezien Shirley Basseys onmiskenbare talent zit het met de rente wel goed. Zo staat haar laatste langspeler „Something" nu al weer vele weken op de best sellerslijsten. En niet ten on rechte, want de kwaliteit van het plaatwerk is zonder meer hoog te noemen. Vooral in de titelsong, de onderhand door tweehonderdduizend ar tiesten vertolkte George 'Harrisoncompositie ..Some thing" toont Shirley Bassey haar grote klasse door haar doorleefde voordracht. Een juiste interpretatie van de tekst staat trouwens bij haar voorop. Verwacht dus geen gepolijste zang op deze plaat, Shirley verkiest dynamiek en intentie boven hol effectbe jag. Andere titels en bijna zonder uitzondering uitschie ters van deze schijf zijn: ..Spinning wheel", „Yesterday, 1 heard the rain". „The sea and sand", „My way", „IWhat about today", „You and I", „Light my fire". „Easy to be hard". „Life goes on". ..What are you doing the re&t of your life" en ..Yesterday whei* I was young". (UAS 29100). In december 1969 werd in '1 New Yorkse Madison Square 'n optreden van The Rolling Stones op band gezet, dat nu onder auspiciën van dezelfde Stones plus Glyn Jobns tot de elpee „Get yer ya-ya's out" is versneden en kortge leden in ons land is uitgc- Qua sfeer en kwaliteit is er weinig veranderd tussen de witte en de legale plaat, de mixing is echter uitgebalan ceerd op „Get yer ya-ya's out". Het schijnt dat de ille gale elpee mede op aandrin gen van Mick Jagger is ge maakt en uitgebracht, omdat hij in eerste aanleg weinig meer voelde voor een her nieuwd contract met de „of- ficiële" dealer Decca. Maar toen bleek, dat de verkoop van witte platen de Stones financieel nauwelijks beter maakte, heeft Mick zich .tot dc meest biedende platen maatschappij gewend, waar door ,'t releaserecht weer bij Decca terechtkwam. Eind goed, al goed: nu kun je een Stoneselpee zonder moeite (maar wel nog steeds voor iets minder dan 20 gulden) te pakken krijgen, dit is in tegenstelling tot wanneer je je van e^n witte plaat mees ter wilt maken, waarvoor prijzen van 40 tot 50 gulden moeten worden betaald. Dege nen die de witte Berkely Concertelpee kennen, zullen in de Deccaplaat niets ver rassends vinden, want beide schijven geven een prachtige dwarsdoorsnede van hetgeen de Rolling Stones „live" klaarstomen. Om ons tot de ya-ya-elpee te beperken daarop is vooral Mick Jagger uitstekend bezig en zijn de gi taarpartijen van Mick Tailoi en Keith Richard bijzondei hecht op elkaar afgestemd, terwijl de bas van Bill Wyman er kunstig tussen door laveert. Charlie Walls is als vanouds, oubollig en weinig enthousiast aan het drummen -r- dat is na al die jaren algemeen bekend en geaccepteerd, terwijl juist Watts' stijl de stoot heeft ge geven tot meer aandacht aan zanger en gitaristen, waar door hij wellicht onbe wust de meest belangrijke spil in de Stonesgelederen is geworden. Op de elpee staan de nummers „Jumpin' Jack Flash". ..Carol" (sentiment!). „Stray Cat Blues". „Love in vain" idat op de elpee „Let it bleed" wordt toegeschreven aan Woody Payne en op deze plaat aan niemand, terwijl hei werd geschreven door Robert Johnson), „Midnight Shirley Bassey rambler". Sympathy for the devil". „Live with me", „Little queenie" (van Chuck Berry), „Honky tonk women" en „Street, fighting man". De plaat is één bruisend ge heel geworden, waarop zoals gezegd Mick Jagger in topvorm en Mick Tailor als goede aanwinst naar vo ren komen. De Stones mo gen, wat ons betreft, best meer „live"-albums uitbren gen. (Decca SKL 5065) DISCORUBRIEK Uit een opinieonderzoek van het blad „The Melody Maker" is gebleken dat de „Beatles" niet meer de koningen van de pop zyn in de ogen der Britse jeugd. Bovenaan de lijst der prominenten staat nu „Led Zeppelin" alhoewel deze (Britse) rockgroep pas drio elpees heeft gemaakt. De laatste acht jaar waren de „Beatles" nummer één bij het jaarlijkse onderzoek van het muziekblad. Dit opinieonderzoek kan worden beschouwd als het officiële „Who is who" in de Britse wereld der populaire muziek. Als beste zangeres kwam de Canadese Joni Mitchell uit de bus, die gevoelige „volksliedjes" zingt en zich daarbij zelf vaak op het hakkebord hegeleic)l. Bü de heren was de Amerikaan Bob Dylan nummer 1. Bü de groepen werd „Led Zeppelin" gevoigd door de „Beatles" „Crosby, Stills, Nash and Young", „The who" en „The mothers of Invention" DOOR CHARLES BELS Een radeloze jongeman kwam gisteren uit dc tunnel van het Amsterdams Centraal Station aanhollen. Hij duwde mensen weg, zocht in haast tussen de wachtenden op het perron en klampte mij aan. „Waar is hier de politie?" smeekte liii in gebroken Engels en hield mij een papier voor waarop de vraag nog eens in snelschrift was geschreven. Ik kon het hem niet zeggen. Bureau gevon den voorwerpen en doorgaande reizigers, dat wel. Hij verviel van ellende in zijn moedertaal dat Duits bleek te zijn: „Ik ben bestolen. Bestolen!! Ik heb geen geld meer om terug naar huis te gaan!" Iloe was hij bestolen? Hij wachtte in de opdringende file van de bagagchal. Daar. portefeuille, pas. alles uit zijn zak weg. En niets ge- De laatste weken moest ik «vaak in de bagagehal van het C.S- zijn. Vanaf eind augustus bestond de opeenge pakte mensenmenigte voornamelijk uit jongeren die je gemakshalve Damslapers kunt noemen. Zij sliepen, vrij den, rookten, praatten (vermoeid Een andere kleine, groep bestond uit nerveuze en gauw ruzieachtig lijkende gastar beiders. Nu. tegen eind september wordt er ook nog verbouwd en dat geeft moeilijkheden voor het personeel. Er zijn tijden waarop je nóg twee uur in de file staat om ie bagage te krijgen, de wonderlijke bundel of het nette koffertje. Want gewoon geklede en gekamde jongens stopten die nette kleren in een suitcase en trokken hippiekleren aan om beter in het straatbeeld te passen. De bestolen Duitse jongen droeg een normaal pak en een gewone regenjas. Zijn haar was onopvallend. Duidelijk een reiziger die geld voor de terugreis opzij heeft gelegd ïiiet als lifter of verstekeling Amsterdam zou gaan verlaten. Een uitgelezen prooi. Ik bracht hem bij de stationsrecherche. Er blijkt deze zomer veel gerold te zijn in Amsterdam. De stad leverde een rijk oefenterrein voor beginners. Zakkenrollen is verfijnd werk. njet dat grove met geweld en bedreiging. Een dichte menigte voor etalages, bij optochten, vuurwerk, op spitsuren wanneer je mannetje aan mannetje staat in files, op perrons, in bussen en treinen. Daar kiest de expert iemand uit en bewerkt hem met soepele, zachte hand. De vakman is haast nooit op heterdaad te betrappen Zodra men merkt dat de beurs, de tas. de portefeuille verdwenen is. ziet men hem soms al even verderop liggen.... leeg. De dief heeft de buit in hoog tempo doorgespeeld aan twee of dx-ie handlangers die waarlijk- niet meer om het slachtoffer staan te dringen Tassen zijn gemakkelijker te bewerken dan zakken. Jas zakken gemakkelijker dan' bi'oek- en binnenzakken. Een damestas met dubbel hengs.el is moeilijker te openen dan die met een enkel hengsel. Maar de open vakken van een vleugeltas vragen erom onderzocht te worden. Een zachte buideltas kan heel gemakkelijk opengesneden worden en ook een scherpe snede langs de onderkant van een zichtbaar gevulde zak. doet de portefeuille zó maar in de hand vallen. Schoudertassen in het gedrang ontfutselen is bijna ordinair werk voor een verfijnde vakman. Het feit dat de herenmode alsmaar slanker wordt en minder zakken biedt waardoor de heer naar schoudertassen be- gint uit te zien. belooft nieuwe mogelijkheden in hel beroep. Het bijna artistieke vingervlug handwerk vergt een lange leerschool om het meesterschap te bereiken. Dc mevrouw die in hel warenhuis even haar portemonnee neerlegt, en pas aan de kassa of thuis merkt dat zij hem kwijt is. was dc prooi van een leerling. Maar dc man die naarstig zakken en tassen nazoekt waar de portefeuille die veilig opgeborgen was. kan zijn gebleven, is een meer gevorder de tegen het lijf gelopen. Aangezien in zeer veel gevallen geen aangifte wordt gedaan omdat men zich geneert voor de domheid, of overtuigd is dat het gestolene niet zal worden terugge bracht, of ook omdat men soms aan zichzelf twijfelt of men werkelijk de portefeuille wel bij zich had. daarom kan niemand zeggen hoeveel er in totaal door de zakken rollers wordt vergaard. Uit een Franse enquête blijkt dat in een stad als Parijs, per jaar een totaal bedrag wordt gerold dat veel groter is dan dc opbrengst van overvallen en moei geraamd wor- I den op tien tot dertig miljoen francs. Op het vliegveld Orly is in vijf maanden tijds voor een miljoen gerold. Niettemin neemt deze vorm van diefstal in de Franse hoofdstad af, omdat de antizakkenrollersbx-igade van de politie het vak nu zó goed onder de knie heeft, dat Pax-ijse grond te warm wordt onder de voeten van de beroepsx-ol- lers. De betxapten hebben het al gezegd, in Parijs is het niet leuk meer werken. Ze gaan opereren in andere grote steden. Birusscl bijvoorbeeld. Waarom ook maai- niet Am sterdam... De Parijse brigade is uniek in Frankrijk. De opleiding van een inspecteur van politie tot brigadelid duui-t twee jaar. Hij moet zeer scherp zien, zich een uiterst gespifste opmei-kzaamheid eigen maken en als het ware intuïtief voelen wie hij moet wantrouwen De oogst maakt die inspanning wel goed: twee- tol driehonderd gevallen per dag deze zomer in Parijs öp heterdaad betrapt. Soms een misgreep: de portefeuille I blijkt een tabakszak te zijn Soms een goede greep: de j opgex-olde kx-ant had een „gerold" binnenste. Een oude (renteniexende?) zakkenrolster heeft aan de Parijse politie verteld dat het haar tenslotte toch begon te vervelen, nooit opzien te bax-en met haar werk. Daarom I verzon zij het gi-apje de portemonnee die zij van de ene I dame gerold had, snel in de tas van een ander te stoppen. Zij wachtte dan, lachend in haar vuistje, de complicaties af! Het (oeristenseizoen is aan het verlopen. Op stations «al de spoeling dunner worden. Maar dc drukte in winkels en warenhuizen vóór de feestdagen begint elk jaar vroeger. Boodschappen doen met een welgevulde beurs? Geen „Die goede oude trouwe hulsdokter bestaat niet meer, tegenwoordig ben je treurige stelling die nogal eens te beluisteren valt door lieden die nog geloven in dr. Rossi uit Peyton Place. Misschien kwam dat de huisarts ter ore en wilde hij graag weten hoeveel mensen er aanmerking op hem hadden. De Landelijke Vereniging van Huisartsen hield een enquête en zie! Hij staat er nog goed op. onze dokter, hij mag zich zelfs veel meer permitteren dan hij zelf geloofde. Wat hij mag: Nu en dan droiiken zijn; gescheiden zijn: 10.000 gul den meer verdienen dan de gemiddelde arts in werke lijkheid verdient. Wat hij is: Vertrouwenwekkend. des kundig, algemeen ontwik keld, vriendelijk en begrij pend. Er is echter eer groep mensen die een an derc mening heeft. Bij dc ondervraagden waren 2! journalisten die de huisarts autoritair, en standbcwusi vonden. Wat wij nu wel eens zouden willen weten hoe vindt de huisarts jour nalisten? Er is nu lang genoeg gezanikt over de roklenyte, het lijkt waarachtig wel of wij, mensen van deze ruimtevaarttijd, (waar we altijd de mond vol van hebben) behoudend worden! De rok is lang, basta. Hollen we nu allemaal tegelijk naar de winkel om nieutve laan? De Franse coutu- zo vriendelijk mantels ontwerpen die een vin rouw op ideeën brengt: isteerde randen een he leboel kan veranderen. Dat splitte\ aan alle kanten zijn toegestaan maaki het alleen maar gemakkelijker. Deze modellen zijn van cognackleurige langs de onderkan

Leidse Courant | 1970 | | pagina 12