ZWART DRINGT MASSAAL ÉÉAéJ DE HAND VAN DE GROTE BROER RUST ZWAAR ra H De grote steden hebben niet veel poldjste glasgevels der welvaarts paleizen heen kijkt. Zij hebben alle hun eigen sfeer, hun eigen klimaat en hun eigen proble men. Zelfs de alom tegenwoor dige geest van apartheid heeft een eigen gezicht in alle delen van dit land van Europese af metingen. Zij presenteert zich in een groot industrieel centrum als Johannesburg als het on weerstaanbare opdringen van de massa der zwarte arbeiders naar meer welvaart, naar bete re jobs en betere scholing. En ook met alle pijnlijke bijver schijnselen, die optreden als men mensen uit hun primitieve leefwijze losrukt en hen smakt in een hoog ontwikkelde indus triële maatschappij. De Goudstad torent met Ameri kaanse allures uit de hoogvlakte van Transvaal op. Hij heeft ook naar Amerikaans voorbeeld zijn onveilige wijken, waar men zich in de avonduren liever niet eenzaaim beweegt. Zijn nieuwe negersteden eindeloze een vormige rijen van woninkjes op veilige afstand van de city te gen de hellingen gezaaid zijn broedplaatsen van misdaad, waar de politie 's maandagsoch tends de moorden van het week end turft Twaalf was de score toen wij er de redactie van de negerkrant „World" bezochten. Zij stonden in de krant naast de holes, die gescoord waren op de golflinks van de zwarte stad. Europese gewoonten en primi tieve uitbarstingen vnaast elkaar. Maar hét zij gezegd, dat de curve der misdaad al belangrijk Een ander beeld biedt Pretoria, ofschoon voor Afrikaanse ver houdingen naast de deur. Al priemen hier steeds hogere re geringsgebouwen in de bi; lucht, toch blijft de expansie er met ambtelijke waardigheid be streken. Het tempo is er lager en de straat is er veilig, Er hangt nog iets van het oude paternalistische leven op het Transvaalse platteland, waar de boer zich vader acht over zijn zwarte arbeiders en er prat op gaat zelf de weldaad van een strenge tucht geleerd te hebben van zijn zwarte kinderjuf. Er zijn geen tastbare spanningen in deze echte Boerenstad. In Durban aan de Indische Oce aan verschijnt de Aziatische kleur op het palet. Apartheid is hier vooral ook de verhouding tussen Indiër en Bantoe, waar bij de eerste zich veilig voelt onder blanke bescherming en de laatste zich beklaagt over de geslepen tactiek van de Aziati sche handelaars. De Indische gemeenschap t paar klassen beter dan di« van de zwarte bevolking. Zij zijn zo mogelijk nog volkrijker, want het geldt hier een bij uitstek jonge gemeenschap. Een derde van alle inwoners der In dische wijken zit nog op school. De Republiek van Zuid-Afrika is een gecompliceerd land. Het is vol ver wikkelingen in alle opzichten. Het is een brok Europees leven, verstrengeld vlocdc nog een scheutje Azië toe. Het doch elkaar nauwelijks schijnen te raken. Er is alle verfijnde luxe en alle werk drift van de welvaartsmaatschappij, naast armoedige en idyllische primitivi- In het zuiden, aan de Kaap. is de apartheid in tien jaren tijd goeddeels gereduceerd tot de verhouding tussen blanke en kleurling. De zwarte bevolking is er relatief achteruitgegaan tot voldoening van de kleurling, die bij de eerste golf van indus trialisatie vreesde door de zwarte trekarbeiders te worden overspoeld. Kaapstad is altijd de stad geweest, waar de apartheid zijn scherpe kanten afschuurde aditionele gebonden heid tussen blanke en kleurling. Maar nu het „zwarte gevaar" is ingedamd schijnt de schoen laflozen. Bij de zwarte bevolking In heel Zuid- Afrika bedraagt het nog sche groepen in andei twintig procent, maar daarbij ;rekend de ach- wel vaart toegenomen; z,ij 'oelt zich veiliger dan de Indi- Afri- landen. Zij geeft het iatbeeld in Durban fleur. Een ikleurige apartheid dus de kleurling nu zelf in de pijn- ,an de verkrotte 1 waarin zij nu veelal nog huizen, maar de scheiding van de oude omgeving valt velen zwaar. De partijleiders der kleurlingpartij en zijn dan ook nogal obstinaat; hun taal verraadt een opgewon den stemming. Apartheid andersom Tenslotte zijn er nog delen, waar de apartheid min of meer op zijn kop staat. Dat wil zeg gen dat als een zwarte minister binnenkomt de blanke raads man ppstaat en „dag meneer" zegt. Dat zijn de Bantoestans, waar de negers geleidelijk aan het bewind mogen overnemen en de blanke nog hoogstens als gast, als zeer aparte gast dan wel, mag komen. Zij ontwikke len zich langzaam. Economisch zijni aij dure lastposten, maar zij zijn 1 het geld dubbel lelijke woord gaandeweg kun nen doen vervangen door „ge scheiden ontwikkeling". Eén rechte lijn deze kronkelingen toch Al worden bepaalde beroepen die voorheen „slegs vir blankes" bereikbaar waren ni oefend, bepaalde „minderwaardige" taken blijven niettemin voor hen gereserveerd. ook door zwarten uitge- open voor1 hun mening uit verzuchten: „Wij hebben te weinig blanken". geen tegenstelling duurzame oplossing voor het probleem van een zo sterk groeiend industrieel land zal kunnen bieden. Groei eist arbei ders en arbeiders zijn in deze republiek vooral de zwarten. Er is een toenemende drang vanuit de industrie om meer gekleurde arbeiders toe te laten en vooral in beroepen, de lonen van blank en zwa Zij gaat de zwarte ook m< kansen op scholing bieden „gre i het allerbelangrijkst brie schoorvoetende toelating door de regering van tijdgebonden blan ke vestigingen. Nog altijd klampt men zich voor de ont wikkeling van deze gebieden graag vast aan de stichting van :rheden", dat zijn fa- op de grens der die tot dusv< blanken zijn In de wijken van de zwarte bevolking der grote steden tiert de misdaad welig. krampten" willen zich nog tegen deze ontwikkeling keren en desnoods de groei vertragen, maar de regering heeft prak tisch geen andere keuze meer dande teugels maar wat te laten vieren. Dat doet zij dan Sinds lang gaan onofficieel, ook officieel hoger ge kwalificeerde posten open voor niet-blanken. In de slijtageslag tegen de zo gehate en ook in Zuid-Afrika zozeer gekritiseerde „kleine apartheid" is dat een voltreffer. De reservering van functies voor blanken was im- i de pijnlijkste fa- politiek omdat zij een geleidelijke opgang naar betere prestatie en beter inko- :n in de weg stond. De door- in deze richting is daar- belangrijk omdat zij de blanke vakbonden gaat dwingen hun zeer conservatieve stand- kunben te herzien. Want met het doordringen van zwarte arbeiders in geschoolde beroepen wordt ook de gelijke betaling actueel. De arme blan ke. het troetelkind der vakbon den, zou anders loondruk moe- :n. De toelating van geschoolde Blanke baas En waarom mist men ir zwarte landsdelen, die het vaderland der gekleurden ZUID-AFRIKA ZONDER KEUS: DE TEUGELS LATEN VIEREN nig vorderingen gemaakt. De prachtige theorie dat blanken er niet mogen investeren, werkt namelijk averechts. Stimulering van eigen Bantoebedrijven zet weinig zoden aan de dijk zolang zwarten zo weinig te beleggen hebben en zolang hun de scho ling ontbreekt. Vandaar de roep om meer blanke hulp en de „thuislaridéiV' ken zonder dat méér zwarten 1 zich in de oude industriële centra behoeven te vestigen. Het systeem bewijst overigens hoe moeilijk het is de schone theorie der eigen zwarte vader landen in praktijk te brengen. Tenminste als men deze gebie den echt ruggegraat wil geven en niet duurzaam tot arbeidsre- servoir wil maken. Veel meer dan dit laatste is het grote proefveld der Bantoestans, Transkei, thans nog niet. Het leeft goeddeels van de .spaardui- ten, die zijn 180.000 trekarbei ders redden uit het soms wilde leven der grote stad. Het lijdt wel onder alle kwalen, die zo'n massale mannelijke uittocht veroorzaakt. Blank, zwart kleurling en Azi aat kunnen in de volkenge meenschap van Zuid-Afrika niet zonder elkaar. De blanke econo mie leeft bij de gratie van de gekleurde arbeidskracht. Zodra de industrie haar vleugels uit slaat wordt de gescheiden ont wikkeling een fictie. Dat wordt steeds duidelijker omdat de ge kleurde bevolking niet alleen goedkope arbeiders levert, maar gaandeweg ook meer koop krachtige consumenten. Zowel de een als de ander is onmis baar en naarmate de arbeiders duurder worden stijgt de zwarte :eling tegenhouden. Betekent dc „liberale" speech van Husak ei genlijk niet dat hfl er zich van bewust is hoe gedemoraliseerd de mensen zijn? Men is nog tot onderdrukking op stali- schaal, maar toch -hebben onzeker- e vrees hun eigen dynamiek. Tsjecho- Slowakije op weg naar de onwetend heid heeft weten te vermijden die na 1968 plaatsgevonden zouden kunnen hebben, I zal voor de Tsjechen zelf weinig troost in zich dragen. Overal in het land heerst een gevoel van individuele onzekerheid over het heden, de I toekomst en zelfs over het verleden. De i stroom van opnieuw geïnterpreteerde inlich tingen over de hervormingsbeweging moet L vele mensen er wel toe brengen sommige van hun vorige ideeën te herzien. Het is gemakkelijk de mening over de huidi ge situatie van iemand te horen, maar de inlichtingen zijn vaak tegenstrijdig. Twee goed ingelichte mensen konden het op een avond niet eens worden over de vraag of iemand die om politieke redenen ontslagen is en zonder werk zit, in aanmerknig komt voor steun van staatswege. Het is een ingewikkeld vraagstuk, omdat werkeloosheid officieel niet bestaat. Het antwoord op de vraag is dat hij soms wel en soms niet in aanmerking komt voor die steun; het hangt ervan af voor wie hij gewerkt heeft en hoe lang en waarom hij ontslagen is Een buitenlander die zijn baan in een research instituut kwijtraakte kreeg gever te horen dat hij 24 de tijd had dat als hij zou proberen beroep aan te tekenen, hij dan meteen ovei de grens gezet zou worden. vertrekken a armee ik gesproken heb die deel maakt van het Centraal Comitévan Nationaal Front, rdevolle, zij het onbetrouwba re "bron van actueel nieuws voor de Tsjechen. Het terugbrengen van het volk tot deze staat van onwetendheid over hun eigen situatie, is een bij produkt van het proces waarbij de partij en de gemeenschap „gezuiverd wordr' een proces dat nu voltooid is, en van de toenemende strengheid en kleinzieligheid van de pers. Iedereen in Praag is een raconteur. De verha len over wat er in de huidige toestand van sociale beroering met vrienden en collega e gebeurt, worden vaak verteld met een lucht hartig ongeloof. De mensen zijn het er in het algemeen over eens dat wat er aan de gang is krankzinnig onlogisch is. Het is ook tragisch. Als er werkelijk zoveel mensen van de CIA in Praag waren als ..Rude Pravo" beweert, zei een student tegen mij, zouden ze onze gemeenschap nog niet eens zo goed ondersteboven kunnen gooien als de Communistische Partij dat op het ogenblik doet. Iedereen spreekt over Tsjecho-Slowakije als het land waar zich een komedie afspeelt Als Kafka steeds weer in gesprekken ge noemd wordt, komt dat doordat hij begrepen zou hebben waar zij over spreken. Een anonieme docent aan de hogeschool van de partij leest voor uit het nieuwe boek van de eerste secretaris Husak in plaats van colflege te geven over het marxisme-Leninis me; een student in het maken van cartoon films gaat voor het nieuwe trimester terug naar de universiteit zonder te weten wie zijn hoogleraren zijn, en of er wel hoogleraren zijn; vier dagen per week krijgt een zeker aantal woningen geen warm water, omdat, aldus „Rude Pravo" er een tekort aan brand stof is. maar gebouwen in de buurt die van olie afhankelijk zijn, worden op dezelfde ma nier behandeld zodat, zeggen de bewoners, het niet zal schijnen alsof één blok woningen bevoorrecht is; een verlegen figuur die pro- Dubcek is, een partijlid, moet op het ogenblik een oordeel vellen over zijn vroegere collega's omdat hij zich niet had laten horen in 1968 en daarom ideologisch voldoende zuiver wordt Het gebrek aan inlichtingen dat voor het publiek beschikbaar is over wat er in hun eigen land gebeurt, versterkt hen in het gevoel van vervreemding, zowel van de poli- k als van elk In van Ota Sik die tijdens en voor 1968 zo belangrijk was, voelen de onderzoekers zich nu overbodig omdat economische beslissingen afhankelijk gemaakt zijn van politieke over wegingen. Zij vragen zich af hoeveel de regering zelf weet van wat er gebeurt, hoe een echte analyse van de politieke en econo mische situatie mogelijk is wanneer zoveel ri de beste en meest 1 het land nu ontslagen zijn. in de partij naar eer en gewete bestuurders Tsjechische problemen op te lossen door adviseurs te importeren, zoals bijv gebeurde voor de nieuwe Praagse metro? Hoeveel langer kan de gemeenschap nog doorgaan zich op deze manier te verarmen? Het zuiveren van de partij heeft de partij veranderd; van de meest oprechte partij van de mensen in Oost-Europa is het misschien de partij geworden die als een elitepartij be schouwd kan worden. Zal de rehabilitatie van de gezuiverde reformistische persoonlijkheden spoedig beginnen, waardoor het wiel van het noodlot vlugger ronddraait dan in de jaren vijftig? Het verwijderen van vele oudgediende communisten uit de partij heeft de weg geo pend voor een hele nieuwe generatie partijle den. Zal men hen dwingen opnieuw aspecten van de hervormingsbeweging te introducerén om het land in leven te houden? Een Tsjechisch econoom suggereerde dat het aantal werklozen tussen de 40.000 en 90.000 ligt. Tsjecho-Slowakije kent een wanhopig mankracht, en de bevolking neemt schijnt vaak de reden te zijn waa zijn baan kwijtraakt, eerder dan veroordeling van zijn activiteitei Het is onvermijdelijk dat psychologische me chanismen in een gemeenschap onder zo'n spanning ingewikkeld zijn. De stilzwijgende politiek is iemand, die ervan verdacht wordt een „rechts georiënteerde opportunist" te zijn, van zijn oude omgeving te isoleren, hem onschadelijk te maken en hem opnieuw op te voeden. Daarom kreeg Dubcek geen toestem- het ning v werkt. ondernemingen op grote schaal zijn er niet of nauwelijks, maar een kapita listische„ondergrondse" bestaat in alle socia listische landen. Iedereen kan aan kleine diefstallen meedoen, en hele grote sommen gaan in regeringsorganisaties in andere han den over als er de zo noodzakelijke, maar niet verkrijgbare auto of het kantoor gevonden moet worden. In de sociale chaos nemen de gelegenheden voor corruptie toe. Men vertelde mij dat er in Bratislava 120 miljonairs zijn die de zwarte markt met vlees reparaties aan huizen bewerken. De politie denkt om iemand door zijn wordt natuurlijk kocht, dus zijn overtredingen ongebruikelijk. Alle activiteiten van de Tsjechische Commu nistische Partij worden overschaduwd door de aanwezigheid van de Russische ambassadeur, Cervonenko, die op het ogenblik waarschijn lijk de belangrijkste man in Tsjecho-Slowa kije is. De Tsjechen hebben het gevoel dat hij niet bereid is toe te staan dat er specifiek Tsjechische oplossingen ontwikkeld worden voor de problem«a van -het land. De hand van de grote broer tikt 'iftn alüjd op de schouder en spoort hen aan hun bills n* oosten t« richten voor hun reddtng. iCOPTiOGKT: XM GC'ABDIAN)

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11