Met gebalde vuisten in Damascus Succes van Loena 16 volslagen verrassing Positie van Syrië blijft kwetsbaar Gele driehoek afgewezen Voorschriften voor de aanleg enz. van Gemeenschappelijke Antenne-inrichtingen en Centrale Antenne-inrichtingen* PTT Kandidaten voor rijbewijs behandeld als rekruten Optimisme over Berlijngesprek VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 13 „Syrië stelt zich tot doel de liquidatie van de operaties van de Fedayeen door het leger van Hoessein te voorkomen. Daarom was het nodig de Fedayeen te helpen met het opzetten van een basis in het noordon", vertelde gisteren een aantal vooraanstaande Syrische bannelingen mij. De actieve rol van het Syrische leger werd aan vankelijk beschreven als het resultaat van nauwe samenwerking tussen het Syrische leger en de guerrillagroep van Syrië, Saiqa, maar al spoedig verwees men alleen nog maar naar de „Syriërs in Jordanië". De Syrische interventie laat voor de eerste maal zien dat de woordelijke verwerping van een rege ling met Israël, en alle steun aan de Palestijnse zijn, iedereen is het van de guerrilla's beperkt moeten worden. Het zou goed uitkomen, als zij hun eigen gebied rond Irbid hebben". Het huidige Syrische regime kwam in februari 1966 aan de macht en is geheel afhankelijk van de macht van het leger. De steun van het volk in het gehele land blijft beperkt, en de ongelukkige pres taties van het leger tijdens de juni-oorlog heeft ertoe geleid dat men zijn toevlucht heeft genomen tot leuzen waarin opgeroepen wordt tot een oorlog van het volk tegen Israël. De guerrilla's waren duidelijk een nevenverschijn sel, en met hen werd de guerrillagroep Saiqa in het leven geroepen. Het bestaan van and 're guerrilla groepen heeft men niet aangemoedigd, en dr. Geor ge Habash, de leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, heeft van maart 1968 in de gevangenis gezeten totdat hij door zijn aanhan gers in november van datzelfde jaar „met geweld bevrijd werd". Ba'athisme is het credo van de regering. Men heeft het voor mij gedefinieerd als „pan-Arabisme dat voor het Arabische volk geschapen moet worden, waarbinnen alle Arabische landen verenigd zijn Een Arabische Unie is het. uiteindelijke doel dat kerwijs is de beweging socialistisch en streeft naai de bevrijding van het Arabische volk van feodale en kapitalistische overheersing". Dit, pan-Arabisme van de Baathpartij heeft tot een conflict geleid met het enige andere Ba'athistische regime in de Arabische wereld in Irak. Het wordt gegoten in de vorm van beschuldigingen van subversie en inadequate militaire prestaties. Irak heeft de guerrilla's dezelfde beloften gedaan als Syrië hen al eerder gedaan had, maar Irak "is de beloften duidelijk niet nagekomen. Zowel Irak als Syrië beschuldigen elkaar ervan de Baathistische principes ontrouw te zijn die toch al minder invloed gaan uitoefenen omdat „men zich nu in alle Arabi sche landen aan het pan-Arabisme is gaan onttrek ken en zich op regionalisme concentreert. Dit is in het bijzonder waar van Irak". Veel van het inconsequente gedrag van Syrië en de reputatie van bloeddorstigheid valt te verklaren uit het machtsevenwicht binnen de regering, aan het hoofd waarvan dr. Nureddiri Atassi staat. De rich ting die ingeslagen wordt hangt grotendeels af van het feit of de militaristische groep onder leiding van de minister van Defensie, generaal Hafiz Asad, die voor een conflict met Israël is „zelfs ten koste van economische ontwikkeling", of de assistent secreta ris-generaal van de Syrische Baathpartij, Salah Jadid, de overhand heeft. Generaal Asad schijnt gewonnen te hebben. De houding van Syrië was het meest dubbelzinnig inzake passers aanvaarding van de Amerikaanse vredesvoorstellen. Officieel heeft Syrië luid gepro testeerd tegen de aanvaarding van dit plan door Egypte, maar ging niet mee met Irak ir. de boze woordenwisseling met Egypte. Rustig heeft het het bestand in acht genomen dat het na de juni-oorlog nooit in acht had genomen. Syrië was er zich van bewüst dat zijn leger niet tegen dat van Israël op kon. De regering kan zich trouwens geen tegenslag veroorloven waardoor de bemoeiing met Jordanië nog riskanter is geworden. Op korte termijn zag men hoe kwetsbaar de positie van Syrië was, doordat men weigerde het belang van een regeling te erkennen. Deze vraag kwam naar voren door het probleem van de betrekkingen met Rusland. „De Arabische buitenlandse politiek is afhankelijk van het principe van ongebondenheid, en van het vinden van een oplossing voof- het Palestijnse probleem. Daarom kan het niet geheel van Rusland afhangen", vertelde men mij. Het klaarblijkelijk Russisch verlangen voor een vreedzame regeling en het erkennen van Israel werd omzeild met het commentaar dat „deze oplos sing nog zo ver weg is en de tegenspraak dus niet zo diep gaat" Nu zou het ogenblik wel eens gekomen kunnen zijn in het Midden Oosten dat de Arabische staten hier aandacht aan moeten beste den. (Copyright The Guardian). Anthony McDermott (ADVERTENTIE) blijkt uit he KVP-Kai neld e Minister Bakker ontkent dit en erop. dat er geen goede gronden waarop kan worden Chinees in arrest na roofoverval EINDHOVEN (ANP) De Belgische rijkswacht heeft gisteren in overleg de Eindhovense politie en met het bestolen echtpaar uit het Eindhovense Chinese restaurant op het Brusselse vliegtuig de 21-jarige Chinees gearres teerd als een der vermoedelijke daders van de overval die dinsdagavond werd gepleegd. De man stond op het punt met een chartervliegtuig naar Singapo re te vertrekken. Hij had zestiendui zend gulden in zijn bezit, waaronder elf biljetten van duizend gulden. In het dinsdagavond gestolen geldkistje bevond zich in totaal 47.800 gulden, waarbij 22 biljetten van duizend gulden. De andere elf biljetten moeten zich vermoedelijk ADVERTENTIE Publikatie van de PTT ingevolge de Ministeriële Beschikking d.d. 27 juli 1970, Staatscourant nr. 144, zijn voor de aanleg, instandhouding en exploitatie van gemeenschappelijke en centrale antenne inrichtingen die na de publikatiedatum van deze beschikking zijn of worden aangelegd, machtigingen vereist, te verlenen door de Directeur-Generaal der PTT. CENTRALE DIRECTIE Deze machtigingen worden alleen verleend wanneer de inrichtingen voldoen aan bepaalde, hiervoor gestelde technische voorschriften. Nadere inlichtingen over de wijze van verkrijging van dergelijke machtigingen kunt u schriftelijk aanvragen bij de Centrale Directie der PTT, afdeling Draadomroep systemen, Kortenaerkade 12te's-Gravenhagc. Gemeenschappelijke antenne-inrichtingen zijn inrichtingen met ten hoogste 100 woningen, of meer dan 100 woningen wanneer na kruising van openbare wegen géén versterking wordt toegepast. Centrale antenne-inrichtingen zijn inrichtingen van grotere omvang dan een gemeenschappelijke antenne-inrichting. 'nsdagmorgen wachtten zij Bitout op, toen hij om de trein stapte. Zij hie afschrift voor van een Een religieuze moest examen doen. „Motor" gebood Bitout. Toen de vrouw achter in de wagen: „mijnheer de in specteur bedoelt dat u de motor op gang moet brengen." „Bemoei je niet met mijn orders", ketste Bitout terug. De non zakte en kreeg geen rijbe- het stopbord. De paalde wijk te rijden. „Moet ik links of rechts afslaan?" vroeg Gezakt. Een boerin reed tweemaal over trottoir, maar kreeg haar rijbe andaag goed in i Bitoi jongen ;e kreeg be vel achteruit rondom een plein te rijden, wat hij weigerde. Gezakt. Inspecteur Bitout heeft op de klachten met geen woord gereageerd. Hij liep naar het station terug en pakte de eerstvolgende trein naar huis. Geen onenigheid Oost-Berlijn en Moskou BERLIJN (AP) Burgemeester Klaus Schiitz van West-Berlijn acht hel waarschijnlijk dat het vier-mogendhe- dcn-overleg over Berlijn na de hervat ting op komende donderdag een omme keer zal brengen in de dialoog tussen Oost en West over de toekomst van de stad. Onderzoek naar sociale situatie van Damjeugd AMSTERDAM (ANP) De regionale Organisatie Jeugdbelangen Amsterdam (Roja) heeft B. en W. van Amsterdam gevraagd, de politiemannen die maan denlang onder de jeugd op de Dam hebben verkeerd, door deskundigen te laten interviewen over hun ervaringen, gesprekkken en indrukken. Tevens heeft de Roja verzocht om een nauw keurige sociale registratie van die jon geren. die sinds 1965 bij de verschillen de rellen zijn aangehouden. Het gaat daarbij om een „sociale aanvulling" op en dergelijke. De betrokkenen zouden anoniem moeten blijven. De Roja hoopt, dat een dergelijke registratie, te verrichten door deskundigen die niet tot het politie apparaat behoren, aanwijzingen zal op leveren over motieven, oorzaken en achtergronden van de onlusten. Na 1 januari w.l de Roja in samen werking met onderzoekers van de ge meentelijke universiteit van Amsterdam gaan bijhouden waaraan het in de totale voorzieningen op het gebied van de kinderbescherming en de jeugdwelzijns- zorg ontbreekt. De organisatie zal ook bevorderen dat doublures worden opge heven en dat overbodige instellingen en organisaties verdwijnen. Medio 1971 hoopt de Roja te starten met een dagop leiding voor groepsopvoeders. Over het leerplan wordt overleg gepleegd met schillende sociale academies. Tot nu Klaus Schiitz: vorderingen verwacht. lend tegem ceerd zal worden. De Westduitse rege ring heeft de ratificering van het vei drag verbonden aan de voorwaarde d; de toestand in en om Berlijn op „bevrt digende wijze" verzacht wordt. Verder optimisme put Schütz uit de vei onderstelling dat Oost-Duitsland de ondertekening verdrag met de Russische houdi conformeerd heeft. Hoewel de D.D.R. in een moeilijk parket is geraakt dooi haar zeer scherp geformuleerde beleid uit het verleden ten aanzien van West- Fosfaten in wasmiddelen? DEN Haag (ANP) De socialistische Tweede-Kamerleden Dolman en mevr. Brautigam hebben staatssecretaris dr. Kruisinga (Volksgezondheid/1 schriftelijk gewezen op dc mededeling van een zeepfabriek in Heerde, dat zij als eerste ter wereld erin is geslaagd een wasmiddel te vervaardigen, dat geen fosfaten bevat en daardoor niet leidt tot vervuiling van oppervlaktewater. De Kamerleden willen weten of alle wasmiddelen fosfaten bevatten en of dit onderwerp al eens aan de orde is geweest in het regelmatige ovprleg tussen de bewindsman en de Nederlandse Ver eniging van Zeepfabrikanten. Daarnaast Duitsland, is het volgens de burgemees ter van West-Berlijn „onzin om te gelo ven dat er scherpe onenigheid tussen Vier weken geleden waren er volgens hem aanwijzingen dat de Oostduitsers op eigen houtje de Berlijnse kwestie wilden gaan benaderen, wat echter door de Russen werd gesmoord. Schütz betoogde met nadruk dat het van kapi taal belang is dat een eventueel ak koord over Berlijn door de vier gealli eerden uit de Tweede Wereldoorlog wordt gesloten. Hij ziet niet in wat voor bezwaren de Russen daartegen, kunnen hebben. De westelijke grote drie moeten volgens hem hameren op drie punten: ongehinderd vervoer van personen en goederen over spoor, weg en water naar en van Berlijn; herstel van het recht der Westberlijners op toegang tot Oost-Berlijn en Oost-Duits land; aanvaarding door het oostblok van de economische, juridische, finan ciële en culturele banden tussen West- Berlijn en West-Duitsland. Peruviaantjes naar huis terug SCHIPHOL (ANP) Na een verblijf an bjjna drie maanden zün gister- vond 7 slachtoffertjes van de aardbe- 'ingsramp in Peru, in leeftüd variërend an 1 tot 16 jaar van Schiphol naar mis teruggekeerd. Enkelen moesten log op een brancard en in een rolstoel ervoerd worden, maar zij zijn inmid- lels zover genezen dat een verdere In Peru staat een Nederlandse medi sche ploeg klaar, bestaande uit 2 artsen, 2 verpleegsters en 1 fysio-therapeut, die de nazorg op zich zal nemen. Nog 14 Peruviaanse kinderen verblij ven op het ogenblik in Nederlandse ziekenhuizen en het is te verwachten dat er nog meer kinderen naar ons land zullen komen. De terugtocht staat onder auspiciën van dr. Griffioen, geneesheer-directeur van bet Delftse ziekenhuis Bethel, die ook de behandeling in Nederland heeft gecoördineerd. Aardgasbrand bedwongen door kernexplosie MOSKOU (DPA) Vier jaar geleden bobben Russische geleerden een reus achtige aardgasbrand bij Boechara door een kernontploffing gedoofd. De brand had büna drie jaar gewoed en was tot tachtig kilometer in de omtrek zichtbaar. Volgens het Rusische perbureau Tass was het gebruik van kernenergie het laatste middel, nadat alle conventionele middelen niet gebaat hadden. De explosie leidde tot een verschuiving van aard lagen. Hierdoor werd het boorgat afge sloten. Explosie slaat gat in Boeing LONDEN (AFP) Aan boord van een Boeing-707 van de Ierse luchtvaart maatschappij Aer Lingus heeft zich gis teren kort na het vertrek uit Londen een zware explosie voorgedaan. Niemand van de bemanning en de 112 passagiers werd gewond. De piloot kon veilig na; steld. Volgens een woordvoerder van d< maatschappij is de explosie niet dooi een bom, maar door een technisch man kement veroorzaakt. De explosie heeft een flink gat geslagen in de romp van het toestel. op dins dag 29 september aanstaande de ti toonstelling van kindertekeningen openen, die wordt gehouden in Artishockgebouw te Soest ten behoi van de stichting kinderboerderij vrije teugel". Publikatie van de PTT Aanmeldingsplicht voor bestaande of in aanleg zijnde Gemeenschappelij ke Antenne-inrichtingen Ingevolge de Ministeriële Beschikking d.d. 27 juli 1970, Staatscourant nr. 144, moeten de bestaande dan wel de ten tijde van de publikatie van deze beschikking in aanleg zijnde gemeenschappelijke antenne-inrichtingen vóór 1 februari 1971 worden aangemeld. De aanmelding dient te geschieden door de eigenaar, of door degene die opdracht heeft gegeven tot de aanleg, dan wel door degene die belast is met het beheer; dit kan zowel een natuurlijke als een rechtspersoon zijn. De meldingsplicht betreft alle inrichtingen, dus ook de inrichtingen waarvoor de PTT in het verleden, ten behoeve van de aanleg, een verklaring van 'geen bezwaar' heeft afgegeven. Indien een inrichting vóór 1 februari 1971 niet is aangemeld, valt hij op grond van de Ministeriële Beschikking onder de categorie van de gemeenschappelijke antenne-inrichtingen waarvoor een individuele machtiging is vereist. Dat betekent dat de bestaande inrichting dan moet voldoen aan alle technische eisen die aan nieuwe inrichtingen gesteld worden. Ter voldoening aan de meldingsplicht kan men desgewenst de onderstaande bon invullen en in gesloten envelop ongefrankeerd opzenden aan de Centrale Directie der PTT, Antwoordnummer 37, Den Haag. Na ontvangst zullen de nodige bescheiden (waaronder de veiligheidseisen waaraan de inrichting conform de bovengenoemde Ministeriële Beschikking ten minste moet voldoen) worden toegezonden. Aanmeldingsbon (met blokletters invullen s.v.p.) Zend mij de nodige bescheiden \oor de aanmelding van (aantal) gemeenschappelijke antenne-inrichtingen. NAAM: ADRES: WOONPLAATS:TEL China beproeft binnenkort raket LONDEN Uit Peking worden ko- ende week twee belangrijke aankon digingen verwacht. De ene is dat China intercontinentale raket zal lanceren deze langs een uitgezet traject over Indische Oceaan naar een punt juist buiten de kust van Oost-Afrika zal sturen. De waarschijnlijke datum van de lancering is 1 oktober. Op deze datum is het 21 jaar geleden dat het huidige immunistische regime aan de macht kwam. Waarschijnlijk zal eveneens op 1 iktober de belangrijke overzeese reis •an de Chinese eerste minister Tsjoe en Lai aangekondigd worden. Het is be kend dat hij naar een aantal Afrikaan se hoofdsteden zal gaan. Aanwijzingen, die via Chinese diplomatieke bronnen doorsijpelen doen vermoeden dat hij misschien ook het Midden-Oosten en eventueel twee Europese hoofdsteden zal bezoeken. Conferentie van de Nederlandse letteren MAASTRICHT (A.N.P.). Vrijdag 2 en zaterdag 3 oktober zal in de Stadsschouwburg te Maastricht de twintigste Nederlands-Belgische confe rentie van de Nederlandse letteren worden gehouden. Nederlandse en Vlaamse letterkundigen en bij de lite ratuur geïnteresseerden zullen tijdens de conferentie besprekingen voeren over de gemeenschappelijke belangen van de Nederlandstalige literatuur en haar be- I oefenaars. Rotterdam onderscheidt Robert Stolz ROTTERDAM (A.N.P.). Op maandag 28 september zal de Weense dirigent- componist Robert Stolz door het ge meentebestuur van Rotterdam worden onderscheiden met de Wolfert van Borselenpenning, wegens zijn grote ver diensten voor de muziek in het algemeen en de operette in het bijzonder. Robert Stolz zal de penning ontvangen uit handen van de wethouder van kunst zaken, de heer G. Z. de Vos. De uit reiking zal plaatshebben tijdens de tweede „Abend in Wien" in de grote zaal van de Doelen, wanneer Robert Stolz het Limburgs Symphonie Orkest ADVERTENTIE geslaagde maanexperiment v de Loena 16 kwalificeren. I op 12 september gelanceer ruimteschip, dat zondag jl. e zachte maanlanding maakte de volgend dag weer opstet keerde gistermorgen behoudi op aarde terug met een n onbekende hoeveelheid bodet Tot bekend dat de Sov; de lancering van een nieuw type raket, maar vooral ook na het verongelukken van kosmo naut Komarov in de allereerste bemande Sojoez-capsule, werd het Russische bemande maan landingsprogramma voor onbe paalde tijd uitgesteld. Het direc- gevolg dat altijd goed verborgen heb ben weten te houden. Er viel in 1967 echter nog een tweede besluit. De Sovjet-Unie zou trachten door middel van onbemande ruimteschepen als nen in handen te krijgen. Daar toe werd een tweedelige Loena ontworpen, bestaande uit een terugk jrdraket i een brandstofvoorraad. De af- daalsectie kreeg tot taak de Loena in een baan om de maan van ruim 4 dagen en vandaar- uit verder af te dalen voor een zachte landing op de maan. Daarna zou de terugkeercapsule in actie komen. Op aarde ge volgd via een in de gemonteerde televisi zouden grijparmen maanstenen oprapen en deze opbergen in de ugkeercapsule. Dank en boordrake' dit de aarde voor een landing le Sovjet-Unie of in de In- Nieuw punt in discussie over bemande ruimtevaart ongeveer 2900 kilogram zware afdaalsectie. Vroegere Russische ruimteschepen waren altijd di- rigens zou de landings procedure van de Russische Loena's identiek verlopen aan die welke wordt toegepast dooi de bemande Apollo's van Ameri- een Loena-afdaalsectie stond voor begin 1969 op het pro gramma, hetgeen wat vreemd aandoet indien men bedenkt, dat de eerste Amerikanen reeds in juli van dat jaar zouden trachten het maanoppervlak te naar de aarde te halen. Maar ook de Loena's waren niet zo erg succesvol. Volgens onbe vestigde berichten zouden drie pogingen om resp. in april, mei en juni 1969 de Loena-afdaal- eerste minuten van de vlucht op een mislukking zijn uitgelopen parkeerbaan om de aarde en kregen volgens Russische ge woonte schuilnamen, t.w. Kos mos 300 en Kosmos 305. Pas de lancering van de Loena- 16 op 11 september j.l. werd nieuw onbevestigde berichten over nog een vijftal mislukkin gen in de winter van 1969 op 1970. Het lag echter in de lijn etwijfeld zal nu hel debal van de bemande ruim te- :t weer hoog oplaaien. Op eerste gezicht lijkt het er iclijk op dat de Sovjet-Unie naai tingen, dat het falei S.L.-12 raketten. Pas de lance ring van de Loena 15 (ook 'een afdaalsectie) op 13 juli 1969 slaagde. Drie dagen later zou de Apollo-11 van start ga wierpen, hoewel ze worden beproefd met alleen i stunt van de Russen.^ie vrees was echter ongegrond. Immers, de Loena-15 was niet uitgerust met een terugkeercapsule. Trouwens, het hele experiment werd een mislukking. Terwijl tegen de Russische verwachtin gen in de Apollo-11 op 20 juli veilig landde, vloog de Loena-15 de volgende dag met een snel heid van meer dan 400 km per uur te pletter in de Zee der Crises. Nog twee Loena-afdaal- secties, gelanceerd op 23 sep- maanlandingsproef. Want, on danks herhaalde pogingen wa ren de Russen er nog steeds niet in geslaagd een ruimteschip vanuit de maanbaan te laten landen. Kennelijk duurde het de ten allemaal wat te lang en besloten ze in hun ongeduld de grote stap maar te wagen en de Loena-16 ook uit te rusten met een terugkeercapsule. Der gelijke versnellingen zijn ook in de Amerikaanse programma's zoals het Apollo-maanlandings- hebben met alle risico's dien. Toch gaat deze vei king mank. De Loena wa leen in staat bodemmonste te pikken op de plaats wa: toestel landde. Dat is nai de grootste handicap var lende robot" kan dit bezwaar bijlange na niet opheffen, zelfs niet wanneer deze is uitgerust capsule en de nuttige 1 vluchtleiding kan wor- rgenomen. Steeds meer ■n naar de mening dat i goed en dus selectief k dc aanwezigheid van i ter plaatse absoluut noodzakelijk is. Ook de tocht n de Loena-16 kan aan dit it weinig veranderen. Maar ctlcmin blijft het een presta- dic de moeite van het nno- ;n dubbel en dwars waard

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13