geef iets van ae slijter... Cals terug ïr mogelijk n politiek Dr. Yeringa houdt vast aan opzet universiteitswet Opeloorlog lokt Duitse kopers naar Nederland Piet de Gruyter ten afscheid Dienstplicht omvormen tot dienstbaarheid Kapingen in Sovjet-Unie veroordeeld Scherpe prijzen tussen dealers Vakbonden houden vertrouwen in toekomst van De Gruyter Lof voor tijdig openen overleg Half miljoen Tsjechen uit partij op visite? kanten klaar VITRAGE Hulshoff Jonge Duitsers vinden dragen van lang haar teken van moed JNDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT Leiding politie en leger in Noord-Ierland gewijzigd BELFAST (Reuter) De twee voor naamste vredebewaarders in Noord-Ier- land hebben woensdagavond meegedeeld dat zij hun functie om persoonlijke rede nen neerleggen. Het zijn luitenant-gene- ral Sir Ian Freeland, de bevelhebber van de achtduizend man Britse troepen in Ul ster, en hoofdcommissaris van politie, Sir Arthur Young. De 62-jarige Sir Arthur, die toezicht heeft uitgeoefend op de reorganisatie van de Noordierse politie en met name de ontbinding van de bij de katholieken zo gehate protestantse hulppolitie, keert terug naar zijn oude post bij de Londen- se politie. Generaal Freeland (58) gaat in februari mei; pensioen. De Noordierse politie komt nu onder bevel van Arthur Shillington, een pro testant uit Ulster zelf, die een katho lieke plaatsvervanger krijgt. Generaal- majoor Ersbine Crum volgt generaal Freeland op. De Noordierse vereniging voor burgerrechten, overwegend uit ka tholieken bestaand, heeft de benoeming van Shillington al aangevallen. Dr. G. Véringa (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veringa (O en W) zal zijn wet op de bestuursher- vorming van de universiteiten niet aan passen aan de wensen van dé oppositie. De oppositie wil nog meer democratise ring en meer experimenteervrijheid dan de wet-Veringa toelaat. „Een universiteit is geen particuliere vereniging waar de leden zelf uitmaken hoe hun zaken geregeld moeten wor den", aldus dr. Veringa. „Een universi teit wordt door de overheid in stand gehouden als orgaan van de nationale gemeenschap of van een bepaalde be volkingsgroep". Daarom vindt de minis ter dat de regering enkele leden van het college van bestuur van de univer siteit (zoals het dagelijks bestuur zal gaan heten), zelf moet kunnen benoe men. Daarom ook is de minister tegen het voorstel van P.v.d.A. en D'66 om alle leden van het college te laten verkiezen en zonodig tussentijds te la ten ontslaan door de universiteitsraad. Wel zei minister Veringa gisteren toe dat bij de benoeming van de kroonle- den in het college van bestuur nauw overleg zal worden gepleegd met de universiteitsraad. Tussentijdse afzet baarheid zou betekenen dat geen be kwame bestuurder er nog voor zou voelen in het college benoemd te worden, dacht de heer Veringa. Mocht het tot een onoplosbaar conflict komen tussen college van bestuur en universiteitsraad, dan re kent de minister erop dat de gekritiseerde leden van het college eigener beweging hun functie ter beschikking zullen stel len. Ook de gevraagde grotere experimen teervrijheid wees dr. Veringa resoluut van de hand. Experimenten die al gaande zijn, bijvoorbeeld in Groningen, Nijmegen en Amsterdam, zullen moeten worden teruggedraaid als ze niet passen in de wet-Veringa. De minister is wel bereid de inwerkingtreding van zijn wet voor betrokken universiteiten des noods uit te stellen om de bestuursom- mezwaai in de experimenterende insti tuten zo soepel mogelijk te kunnen later verlopen. Experimenten op het hoogste bestuursniveau, dat van raad en college van bestuur, zullen niet wor den toegestaan. Aan de Amsterdamse gemeenteuni versiteit dreigt een nieuw bestuurscon- flict. De gemeenteraad heeft maandag op voorstel van de wetenschappelijke staf een nieuwe bestuursregeling aan genomen. De minister zei gisteren dat De Tweede-Kamerdebatten over de universiteitshervormingen trokken veel belangstelling van professoren en studenten. Hier onder meer prof. dr. A. Schaberg van de Leidse medische faculteit. hij deze regeling niet zal goedkeuren. Dr. Veringa, zo bleek gisteren in de Tweede Kamer, tilde niet zo zwaar aan de moeilijkheden die zouden ontstaan doordat de universiteiten zijn bestuurs- wet niet zouden willen of kunnen uit- Veel KVP'ers nog achter liem (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Ex-minister-president mr. J. Cals heeft gisteravond gerea geerd op de geruchten over zijn moge lijke terugkeer in de politiek. In het radioprogramma „Casa Nostra" van de Inlich ntonius derlaar 01718- 5-94 r Record. k alle thekers- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Dienstplicht moet worden omgezet in dienstbaarheid. Dat probleem gaat zich onafwendbaar aan het volgende kabinet manifesteren. En het is geen zaak van de minister van Defensie alleen. Het is een zaak van het hele kabinet: van CRM, van Onder- 7. wijs, van Economische Zaken, van Fi nanciën, Sociale Zaken en van Defensie. Deze zouden de omzetting van de dienstplicht in dienstbaarheid moeten gaan bestuderen". Deze uitspraak doet staatssecretaris Haex (Landmacht) in een 'gesprek in het jongste nummer van het maandblad G3, „kritisch blad voor militair en maatschappij" dat is uitgegeven in sa menwerking met „Wereldvrede", het 'blad van Pax Christi. Staatssecretaris Haex zegt al onder het kabinet-Marijnen een eerste poging in die richting gedaan te hebben met het programma van de technisch speci alisten. Dit jaar worden de eerste voor een burgervak opgeleide militairen af geleverd met meename van een premie in enkele gevallen zelfs 10.000 gul- Hulp aan andere landen doet Ne- NOS zei hij, dat hij weliswaar niet op terugkeer zit te wachten, maar dat het hem wel „heel erg interesseert". „Ik ben nog steeds lid van de KVP", zei hij. Hij stelde zich achter het rap port-Steenkamp. Dit ontwerp-partijpro gram wijst sterk in de richting van d< PvdA. maar hierover liet de heer Cals zich niet uit. De KVP-voorzitter vond het een male zaak dat de naam van Cals wordt genoemd in verband met de kabinets formatie na de verkiezingen van vol gend voorjaar. Daarvóór had mr. v. d Stee gezegd: „Er zijn velen bij ons die de terugkeer van ex-premier mr. Cals de politiek toejuichen. Iedereen in partij beschouwt hem, als een voora staand lid die een rol kan spelen bij de komende kabinetsformatie." ekmarkl zaal te de 26 sept derland ook uitsluitend met vrijwilli-j 22.0C|gers. Staatssecretaris Haex: „Ik zie niet je dat ook niet in je eigen Entrei land zou doen. Het geeft reeksen pro- Leid scjfblemen, maar die zijn wel oplosbaar, Dunan ook al duurt zoiets zeker tien jaar". Het heer LU I zal volgens de staatssecretaris minder aai noe*^jkheden geven, wanneer je met eenvri-iw^iSdienenden werkt, pensen die je uit hun eigen funktie .leefklimaat" moet halen en dan heel snackPek aankijken tegen tradities Voonten in de krijgsmacht. Leiden Cennedy graf Ko *5-1503, groen nbakkei en bed: jbloerw 6 is u j (laan geest) - 0171' iebt. O; dweer 2 oktobe gesloter arverzor •soonlijk MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie heeft de recente kaping van vier vliegtuigen door extreme Palestijnse guerrillaorgani saties veroordeeld en betiteld als „tegen burgers gerichte onrechtvaardige daden van oorlog". Dit is het eerste rechtstreeks commentaar hier over de kapingen die zich hebben afgespeeld op 6 en 7 sep tember. Het commentaar is te lezen in de Lite- ratoernaja Gazeta, die schrijft dat het kapen en vernietigen van de vier ver keersvliegtuigen door het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina was ge schied zonder dat men daartoe opdracht van het centrale comité van de Palestijn se bevrijdingsbeweging had ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) AKEN-Rotterdam Duitse autohan delaren en vooral de Opel-dealers in het gebied van Aken zijn hevig ont stemd over een moordende concurrentie, die hoe langer hoe sterker vanuit Ne derland dreigt. Zij vrezen, dat hun om zetten een halt wordt toegeroepen of zelfs gevoelig zullen dalen, nu de Duitse opelkoper in Nederland aanmerkelijk goedkoper uitkomt. Naar gelang het model loopt het prijsverschil zelfs meer dan 2000 mark uiteen. Akense dealers dreigen de Duitse be zitters van in Nederlands gekochte Opeis geen garantie en service te wil len verlenen. De Duitse televisie, die dezer dagen in dit nieuwe grenspro bleem dook, becijferde, dat bij een voortzetting van de huidige ontwikke ling ongeveer 500 in Nederland gekoch te opeis de Duitse grens per maand zullen passeren. Bij General Motors in Rotterdam be trokken wagens worden bij export naar Duitsland verkocht met aftrek van 15 procent verbruiksbelasting die G.M. be taald heeft bij de invoer vanuit België. Bovendien kan de Nederlandse dealer de 11 procent B.T.W. voor zijn rekening nemen. De Duitse dealer houdt vast aan een binnenlandse prijsbinding van Ge neral Motors. Bij General Motors in Rotterdam was niemand voor commen taar te vinden. Wel werd vastgesteld, dat de verkoop sinds medio 1969 In duidelijke stijgende lijn is. De prijsverschillen tussen in Neder land door Duitsers gekochte opeis en die in eigen land lopen aardig op. Een Opel Admiral toont een verschil van liefst 2179,20 dm, een Opel Kadett. die met enkele extraatjes in Duitsland 6027,40 dm zou kosten, kan de Duitse koper voor 5217 dm meenemen. Het verschil bij de Commodore ligt op 1611,66 dm. Drie saluutschoten uit een 344 jaar oud kanon daverden over de haven van Amsterdam. Dit ter gelegenheid van een rondreis van nazaten van de „pilgrim fathers" langs Europese steden. Het is nu 350 jaar geleden, dat de uit Engeland gevluchte „pilgrim fathers" een nederzetting stichtten in Plymouth (Massachusetts). (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) De drie samen werkende vakbonden van winkelperso neel zien de toekomst van het bedrijf P. de Gruyter na overneming door de Steenkolen Handels Vereeniging met ver trouwen tegemoet. In een commentaar op de aangekondigde fusie zei de heer P. J. M. Maltha van de Katholieke bond van personeel in de handel namens de andere bonden, dat het duidelijk de be doeling is van De Gruyter weer een bloeiend bedrijf te maken. besloten N.V. terechtkoman. ten wisselen. De bonden hebben nog geen „De S.H.V. handelt als een open vennoot schap". zo zei hij, „het eerste gesprek met de bonden is al gevoerd voordat er de finitief overeenstemming bestaat over de fusie en we hebben dan ook de stellige indruk dat men deze zaak volkomen cor rect wil behandelen". De heer J- van Bijsterveld van de Katholieke bond St.-Willibrordus neemt een afwachtende houding in, omdat het gesprek pas op gang is gekomen. Hij staat in ieder geval positief tegenover de ontwikkeling. Hij acht de overneming door de S.H.V. in het belang van het per soneel van De Gruyter, vooral gezien de slechte gang van zaken bij het Bossche bedrijf. Hij heeft de indruk dat de positie van De Gruyter zal verbeteren en dat mogelijkheden tot expansie ontstaan. Over de eventuele sociale gevolgen moe ten de vakbonden nog nader van gedach- (Van i onzer redacteuren) DEN BOSCH Uitgesproken in de dagen waarin groolmocderstyd her leeft, waarin voctvrjje rokken, roes jes, kraaltjes en stofjes, geëmailleerde keteltjes en (omgebouwde) olielampen hun come-back maken, verdwijnt P. de Gruyter en Zoon als zelfstandig ondernemer uit onze samenleving. Meisjes in maxi en jongens met baar den zullen er niet van wakker liggen. Maar er is ook nog een generatie voor wie er nu iets verdwijnt dat jaren lang de indruk heeft gewekt er altijd te zijn geweest. En dat kan schokken. De echte P. de Gruyter was de laatste tijd toch al voor een deel onherken baar geworden. Het moderne „Metro- markten" is namelijk iels heel anders dan gewoon boodschappen doen bij de Gruyter. Dat laatste was nog moge lijk in de tijd waarin er klanten wa ren. Nu zijn er consumenten. Dat maakt een heel verschil Misschien heeft P. de Gruyter dat te laat gemerkt. Later in elk geval dan zijn concurrenten, die ook eerder ont dekten dat een begrip als „betere waar" alleen maar kon aanslaan in de jaren waarin de degelijkheid hoogtij vierde. Toen had een merkartikel, als het eenmaal die status verworven had, iets van het odium van de gouden standaard. Voor jaren en jaren. Zonder dat er een chemische of pseudo-chemische toelichting bij hoef de. Zonder dat overal Molkron of iets Met zeer gemengd gevoel anders aan moest zijn toegevoegd. In heel wat steden zijn de sporen te vinden die P. de Gruyter heeft ach tergelaten. Sporen in de vorm van Winkelpanden, die nog willen weten voor wie ze gebouwd zijn en die daar van tot de laatste steen zullen blijven getuigen. Gevels met glanzende tegels in hun romantisch blauw, met gouden slingers langs de ramen en, in de tegels gebakken, gouden letters die de naam P. de Gruyter en Zoon vormen. Zelfs voor wie geen letter kon lezen, was het duidelijk wie er in de winkel huisde. Ook de rijke interieurs behoorden in die dagen tot het imago een toen onbekend woord van De Gruyter Als je wat lang voor de toonbank moest staan, omdat hpt zelfbedie ningssysteem nog niet was uitgevon den, was vrees voor verveling over bodig. Want de winkelpanden waren vaak versierd met grote tableaus die de herkomst van de typische De Gruy- terprodukten uitbeeldden. Donker bruine negers die de cacaoplantages bewerkten, Wesbindische meisjes in al hun folkloristische schoonheid, stoere schepen die de wereldzeeën bevoeren om de koloniale waren aan te halen. Hoeveel jeugdige klanten zullen niet hun beurt voorbij hebben laten gaan, gebiologeerd als ze waren door die in tegels gebakken avonturenverhalen" Al vroeg had De Gruyter lange tijd speciaalzaak voor koffie, thee, choco lade, cacao en margarine een eigen bureau voor bouw en inrichting van de winkelpanden die voor de speciale signatuur zorgden. Ergens in de ar chieven van het bedrijf moet nog wel de naam te vinden zijn van de ont werper van de tableaus, tegels bij een speciale bakkerij ver vaardigd werden. Maar op dit moment, nu mm zich over de boeken buigt en onderhandelt met de SHV, is die naam even onnaspeur baar als vele van die tableaus zelf. Met een groot aantal panden zijn ook de daarin aanwezige tegelversieringen In handen van nieuwe eigenaren over gegaan en vervolgens verdwenen. In de tijd waarin de slagzinnen zo schaars waren dat ze nog opvielen, had De Gruyter er één. „En betere waar en tien procent" 1 een uitste kend ldaintenbimdertje zou door niemand aan Albert Heijn zijn toe geschreven. Evenmin als later „het snoepje van de week". Maar die was weer te goed, want die kon voor van alles en nog wat gebruikt worden. Van iemand die weinig aan zijn eigen ontwikkeling deed, werd vroeger steevast gezegd: „Die leest alleen de builen van De Gruyter aan de bin nenkant". Zo bekend waren de blauw gestreepte papieren zakken, waarin je van De Gray ter je koloniale waren of de spliterwten mee naar huis kreeg. Van lieverlee is het allemaal verdwe nen. Eerst die „builen", toen de win kels, nu de zelfstandigheid. „Metro- markten" mag dan nog zo gezellig wezen, het spreekt de consument van heden blijkbaar niet zo aan als de betere waar en de tien procent de klant van vroeger. Waarvan akte, zij het voor velen met gemengde gevoelens vanwege dal oude, vertrouwde. volledig beeld, maar dat kan volgens de heer Van Bijsterveld ook moeilijk an- ders als men zoals De Gruyter, tijdig bij het overleg wordt betrokken. De Gruyter had eind 1969 in Neder land 380 winkels, waarvan 86 supermark ten, 43 superettes, 244 zelfbedieningsza ken en 7 „toonbank"-winkels. De totale personeelsbezetting in Nederland bedroeg toen 7.309 man. van wie 1816 part-timers. In Duitsland had De Gruyter eind vorig jaar 116 winkels, waarvan 58 super markten met een totale personeelsbe zetting van 2840 personen- WENEN (AP) Bijna 500.000 Tsjecho- Slowaken hebben bjj de omwisseling van de partijkaarten in de laatste maanden het lidmaatschap van de communistische partij verloren, zo meldt het Hongaarse communistische orgaan Nepszabadsag. Het schreef dat van de andei-half mil joen leden meer dan een miljoen is over gebleven. „Tijdens de omwisseling van de lidmaatschapskaarten hebben 120.000 Communisten beslist wie waardig is par tijlid te bljjven waarbij zij zich in alles lieten leiden door hun persoonlijk oor deel", aldus de Hoxxgaarse correspondent. Hij voegt hieraan toe dat de overgrote meerdei'heid van hen die het partijlid maatschap 'hebben vex-loren zich hadden laten meeslepen door de stroom van pro- Dubcekgevoelens voor en na de> Sovjet invasie van 1968. Het blad noemde deze Tsjechoslowaken „werktuigen in de han den van de x-eactie en het rechtse op portunisme". Tentoonstellingen in het „Stedelijk" AMSTERDAM (ANP) Van 3 oktober tot en met 8 november zal in het Ste- delyk Museum in Amsterdam de ten toonstelling „People's park, Berkeley Californic, mei 1969", worden gehouden- Van een verwaarloosd en verlaten stuk land maakten mensen een park voor ki deren en moeders, voor oude mensi voor verliefden, voor iedereen. Deze koi idylle en het geweld dat hieraan e eind maakte, werd vastgelegd in e reportage op foto's en geluidsband. Van 3 oktober tot 22 november woi in het museum een overzichtstentoon stelling gehouden van wex-k van de Ame rikaanse schilder Frank Stella. Deze ten toonstelling, die onder auspiciën staat van The International Council van the Museum of Modern Ai*t, New York, telt in totaal 56 nummers, t.w. 37 schildex-ijen en 19 tekeningen. Tenslotte wordt van 26 september t/m 25 oktober een tentoonstelling gehouden van kex-amische plastieken van Maggi Giles. Deze kunstenaar werd in 1939 in Engeland geboren en is sinds 5 jaar werkzaam in Nedei'land bij De Porce- leyne Fles te Delft. (ADVERTENTIE) vyi hij maakt er een fijn cadeau van (gratis fraaie geschenkverpakking) (ADVERTENTIE) VANDAAG KOPEN VANAVOND HANGEN Den Haag Spui/Kalvermarkt Rijswijk In de Bogaard Leiden Nieuwe Rijn/Harjcsteeg (Van onze correspondent Norman Crossland) BONN In ccn recent opinieon derzoek heeft men Westdnitsers ge vraagd hoe het hippieprobleem zouden aanpakken. Zou men hen moe ten tolereren of zou men hen voor een bepaalde tijd naar een werkkamp moeten sturen, vermoedelijk het soort kamp als onder Hitier bestond? 31 procent van de ondervraagden waren bereid te leven en te laten leven maar 56 procent gaf de voorkeur aan werkkampen. De meeste jonge mensen die zijn naar wex-kkampen zouden willen sturen zijn in de verste verte geen hippies. De enige duidelijke abnormaliteit is dat zij hun haar lang dragen. Hoewel lang haar niet zoveel gedragen wordt in West-Duitsland als in andere wes terse landen, besteedt men er in gi'ote steden als Hamburg en München toch niet te veel aandacht aan. Maar in kleine steden moet men wel moed hebben om het haar tot op de schou ders te dragen. Onlangs heeft iemand mij een ver haal verteld over een jongen van 19 die met zijn ouders naar Badenweilei' in het Zwarte Woud ging. Toen hij uit de bioscoop kwam werd hij dooi' Iwee agenten tegengehouden, in een politie wagen gestopt en naar het bureau gereden waar men hem ondervroeg over wat hij in die stad deed. Pas toen de politie met zijn ouders gespro- ken had kxeeg hij toestemming om weer naar het hotel te gaan. Hij had door zijn haar achterdocht opge- In een klein stadje in Sleeswijk- Holstein heeft de politie juist het aan bod van de plaatselijke vereniging van eigenaren van herdershonden aanvaard om te assisteren bij het langharig werkschuw tuig zouden bestrijden van wat wij in Holland hel noemen. De plaatselijke krant wist al te melden dat de1 honden al met suc ces gebruikt waren. Toegegeven, in dit geval was er veel schade toege bracht aan openbai-e eigendommen, maar niemand scheen zich in het minst te ergeren aan de aard van de tegenmaatregelen. De meest extreme meningen over hoe non-conf -mistische mindex-heden aan gepakt moeten woi-den, worden er in West-Duitsland vaak op na gehouden door mensen die anders als gematigd voor x-ede vatbaar bekend staan. In een gesprek over wex-kschuwe jongeren hoorde ik onlangs een man die al eex-der indruk had gemaakt door zijn gematigdheid zeggen: „Hitier was een groot kwaad daax-over bestaat geen twijfel maar weet je. die werkkam pen van hem waren toch geen slecht idee. In die tijd waren er geen lang- hai-ige jongex-en''. Deze sfeer van onverdraagzaamheid bereikte een hoggtepunt in de Zuxd- duitse stad Constanz. Al maanden lang, aldus de burgemeestex-, dr. Bx-u- no Helmie van de Christen-Democra tische Unie, vinden er botsingen plaats tussen de bevolking en de lang harige jongeren. Tijdens het popfestival dal verleden maand gehouden werd heeft een aan tal mensen sommige jongeren aange vallen. Een plaatselijk raadslid, Wal ter Eyermann van de cxtreemi-echtse Nationaal-Democratische Pai'tij, heeft aangeboden een groep van 40 achtens waardige burgers te organiseren die het hippieprobleem voor eens en altijd moeten regelen. Het burgerleger is er niet gekomen, maar de haatgevoelens hebben wel een slachtoffer gemaakt. Een jongen een garage, is doodgeschoten terwijl hij op het marktplein op de leuning van een bank zat met zijn voeten op de bank De persoon die ervan ver dacht wordt hem'gedood te hebben. 38 iaar en kortharig, heeft gezegd dat hij niet van plan was de knaap te doden mnqr hem alleen maar weg te ja-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7