Syrisch leger voor Hoessein zeer moeilijke tegenstander SEPTUAGINTCONGRES OVER KERK IN DE MAATSCHAPPIJ ONLUSTEN ROND BIJEENKOMST IMF Duitse toestellen mogelijk doelwit vliegtuigkaping SLUITING KERNREACTOREN? McNamara bevolkings groei beperken Vertragingen idoor visitaties Collectief bestuur in Joego-Slavië Bloedplasma van Den Haag naar Amman Onderzoek inhaalverbod vrachtauto's in volle gang Proces tegen medewerker Eichmann Pogingen tot formulering van kritische gemeenten DINSDAG 22 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 f Golda Meir tijdens een toespraak voor de Amerikaanse televisie. Zij is inmiddels in Israël teruggekeerd- WASHINGTON (AP) Koning Hoessein van Jordanië, die hoopte met zijn 53.000 man sterke leger de licht bewapende Palestijnse guerrillero's te verpletteren, wordt thans geconfronteerd met de veel gevaarlijker met Russische wapens uitgeruste Syrische strijdkrachten. Functionarissen te Washington dachten oorspronkelijk dat het een kwestie van tijd was, voordat de strijdkrachten van Hoessein de Arabische eommandostrijdkrachten vernietigd zouden hebben. Deze commando's zijn tegen de koning wegens diens pro-westerse opvattingen en zijn bereidheid om vrede te sluiten met Israël. Verondersteld werd, dat de guerrilla beweging niet meer dan 12-000 man on der de wapens had in Jordanië. Maar sinds de bloedige burgeroorlog verleden week uitbrak, zijn honderden Palestijnse commando's uit Syrië en Libanon naar Jordanië getrokken om aan de strijd deel te nemen- In het weekeinde zijn de guer rillero's versterkt met twee pantserbriga des uit Syrië. iDe Amerikaanse autoriteiten waren optimistisch, dat Hoesseins strijdkrachten het militaire evenwicht in Jordanië zou den kunnen handhaven, zolang Syrië en De artillerie telt dertig 105 mm en 155 afzijdig zouden houden. Hoewel het Jordaanse leger beter ge oefend is dan de Syrische en Iraakse strijdkrachten, vrezen 'de Amerikaanse autoriteiten, dat de Arabische troepen de •sterkte van de verschillende strijdkrach ten in het conflict ziet er als volgt uit Jordanië heeft een leger van 53.000 man, dat is uitgerust met Amerikaanse en Britse wapens, zoals 320 tanks en 350 gevechtswagens en manschappenwagens. De artillerie telt dertig 106 mm en 155 mm houwitsers en enkele andere kanon nen. De tactische steun van het Jordaan se luchtwapen is gering. Van 34 gevechts vliegtuigen zijn achttien F104 starfigh- ters die door de Verenigde Staten zijn geleverd. Syrië heeft een strijdmacht van 70.500 man, die vrijwel uitsluitend door de Sovjet-Unie zijn uitgerust. De Syrische luchtmacht is een van de grootste in het Midden-Oosten. Zij bestaat uit negentig Russische MI-21 jachtvliegtuigen, 40 Sukhoi-7 jachtbommenwerpers en 80 MIG-15 en MIG-17 jacht bommenwer pers alsmede een grote verscheidenheid aan helikopters en transportvliegtuigen- Het Syrische leger van 60.000 man is uit gerust met dertig zware Russische JF-3 .tanks en 150 T-34 en 700 T-54 middel zware tanks alsmede een vloot van 100 tankvernietigers en 600 gepantserde per- soneelswagens- Irak heeft een strijdmacht van 95.000 man, waarvan 85.000 man tot het leger behoren. Tot 'dusverre hebben zij zich in de burgeroorlog echter afzijdig gehouden. Het leger is uitgerust met Russische tanks 450 T-54S en 140 T-34S, als mede 55 middelzware Britse Centurion Mark-5 tanks. De Iraakse artillerie telt Russische 120 mm en 130 mm kanonnen. De Iraakse luchtmacht tel 7500 man en 229 gevechtsvliegtuigen, waarbij 60 MIG 21-S ondërschepvliegtuigen, 45 MIG-17 en MIG-19 jachtvliegtuigen, 50 Sukhoi jachtbommenwerpers en circa 20 middel zware en lichte Russische bommenwer pers. VS verzekeren vliegtuigen (Van onze correspondent) WASHINGTON De recente vlieg tuigkapingen van de Arabieren hebben de Amerikaanse regering gedwongen in verzekeringen te gaan doen. Volgens minister van Transport Volpe vragen commerciële verzekeringsmaatschappij en nu een premie die 10 tot 15 keer zo hoog is als die van een normale polis, als daarbij de dekking tegen het kapen van burgérvliegtuigen bij inbegrepen is. De regering vindt deze prijzen veel te hoog. Daarom biedt zij vanaf vandaag een verzekering tegen kaping aan met een premie die slechts tweemaal zo hoog is als de normale premie voor de verzeke ring van een vliegtuig. De regering heeft kennelijk meer vertrouwen in haar maatregelen verdere kapingen te voorkomen. Minister Volpe zei dat de regering gelooft dat zij tegen deze prijs kan verzekeren zonder zelf kosten te maken. Deze polissen dekken de kapin gen niet die veroorzaakt worden dóór iemand die politiek asiel wil vragen, als het vliegtuig' gewoon van bestemming veranderd wordt en later wordt terug gegeven. Ook is het niet-de bedoeling van de regering de luchtreizigers te verzekeren. het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank, hebben maandag in de buurt van het amusementscentrum Ti- voli in Kopenhagen relletjes uitgelokt. Zij sloegen ruiten in en gooiden met ben- ezinebommen. Op dat tijdstip zaten de deelnemers aan de jaarvergadering van het Internatio nale Monetaire Fonds en de Wereld bank die in Kopenhagen wordt gehou den aan een diner, hun aangeboden door de Deense minister van Finan ciën. Paul Möller. Jonge betogers maakten het ook de journalisten lastig die op het centraal station van de Deense hoofdstad de telefooncellen wilden gebruiken. Bij Ti- voli greep de politie in en verdreef de betogers uit de omgeving van het amu sementscentrum. De demonstranten sloegen ook het etalageraam in van het kantoor van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Panam en gooiden vele auto's om. Daarvoor waxen rond 6.000 betogers naar het gebouw getrokken waar de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank worden gehouden. Aan de kop van de stoet reden vrachtauto's waarin ge helmde jongelui zaten die met ijzer beslagen knuppels bij zich hadden. Voor het gebouw schreeuwden de betogers: „Weg met McNamara", McNamara is de president van de Wereldbank, en: „Yankees, het land uit". Duizend poli tiemannen bewaakten het gebouw. Het kwam hier niet tot vechtpartijen. Bij de opening van de jaarvergade ring heeft McNamara er op aange drongen dat van nu tot het jaar 2.000 de geboorte van een miljard kinderen wordt voorkomen. Hierdoor zou de be volkingsgroei ingeperkt worden tot één procent per jaar. „De dringendste kwes tie op lange termijn is bevolkingsplan ning", aldus McNamara die verder een krachtig pleidooi hield voor meer ont- \vil;!;i imgshulp. de orde door voor te stellen dat de VS maatregelen nemen om te voor komen dat andere regeringen 'een te groot dollartegoed moeten aanhouden. Hij zei dat het tekort op de Ameri kaanse-betalingsbalans gefinancierd zou kunnen betekenen dat de VS een deel van zijn goudvoorraad zou moeten verkopen of gebruik zou moeten maken van hun krediet bij het I.M.F. of beide. Geen van beide maatregelen is bij Amerikaanse functionarissen popu lair. (ADVERTENTIE) SCHIPHOL (ANP) Blijkens de clusies van koortsachtig opererende vei ligheidsdiensten in diverse landen van Europa en Amerika is er reden aan te nemen, dat het Volksfront voor de be vrijding van Palestina voorbereidingen treft om nog deze week nieuwe vliegtuig kapingen ten uitvoer te brengen. Vooral Duitse vliegtuigep zouden het doelwit zijn, omdat Duitsland immers over ge vangen Palestijnse kapers beschikt, ter wijl nog geen Duitse machine in de han den der Palestijnse guerrilla's is. heeft de IATA aan alle aan gesloten luchtvaai-tmaatschappijen over de gehele wereld een dergelijke waar schuwing rondgezonden, waarin er op wordt aangedrongen de veiligheidsmaat regelen te verdubbelen. Voorts is aan alle maatschappijen, een lijst gezonden met de namen van 54 gijzelaars, die nog steeds door het Volksfront worden vastgehou den in of in de buurt van Amman. Naar men verwacht zullen de Palestijnse com mando's pogen zich te bedienen van de paspoorten van deze gijzelaars. Op Schiphol beginnen de vertragingen, die het gevolg zijn van de nauwgezette ZAGREB (AFP) President Tito van Joego-Slavië heeft maandag in een toe spraak tot Kroatische communistenlei ders in Zagreb bekendgemaakt dat er binnenkort in Joego-Slavië een „collec tief presidentschap" zal komen- In dit nieuwe orgaan zullen de zes Joego-Sla- vische republieken op voet van gelijkheid vertegenwoordigd zijn. Het zal een deel van de taken van dc regering overnemeD die zelf de besluiten van de collectieve leiding zal uitvoeren In feite gaat het om een collectief lei- derschap dat overeenkomt met dat 'van de Joego-Slavische communistische partij. Sedert maart 1968 staat er aan het hoofd van de Joego-Slavische partij een uitvoe rend orgaan waarin onder leiding van president Tito twee vertegenwoordigers van elke federale republiek zitting heb ben en een van elk van de wee auUmom* gebieden. Warnemers menen dat Tito met deze hervorming tegemoet wil komen aan de speciale eisen van de republieken en tevens aan het nieuwe presidentiële sys teem een gezag wil geven dat de huidige federale regering niet bezit. President Tito die 78 jaar is, verklaarde in zijn rede te Zagreb dat het collectieve presi dentschap zijn opvolging zonder schok ken kon doen verlopen visitatie der reizigers steeds langduriger te worden. De'mistperiode staat voor de deur en die brengt op zich zelf altijd al vertragingen mee. Gedurende dat wachten op beter zicht heeft het geen nut de passagiers alvast te fouilleren, omdat men hen daarna in een afgesloten ruimte bijeen zou moeten houden wil men het risico vermijden, dat alsnog wapens aan boord worden gesmokkeld- Deze cumulerende vertragingen moe ten tenslotte gaan leiden tot het uitvallen van vluchten. De autosnelweg, die de verbinding vormt tussen Zürich en Bern was deze dagen voor al het autoverkeer gesloten, althans het gedeelte bij Onsingen. Dit voor oefeningen met straalvliegtuigen van de Zwitserse luchtmacht: landen en opstijgen in noodgevallen. DEN HAAG (ANP) Bij het Neder landse Rode Kruis in Den Haag is gisteravond hard doorgewerkt om de negenhonderd sets bloedplasma, die ter beschikking worden gesteld voor de hulpverlening in Jordanië, voor verzen ding gereed te maken. Het plasma en de toedieningsappara- tuur, met een totaalgewicht van 1.620 kilogram, is vanmorgen vroeg reeds van Schiphol naar- Genève gevlogen. Het Rode Kruis streeft ernaar deze hulp, die een waarde van f54.000,-. vertegen woordigt met het eerste vliegtuig naar Amman te transporteren. (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG De twee Lage Flux kernreactoren, in Petten en Eindhoven, zijn overbodig. Ze worden nauwelijks ge- i bruikt en kunnen beter worden geslo- ten. Dit vindt de wetenschappelijke raad i voor de kernenergie, een door de minister van Onderwijs en Wetenschappen inge steld college om hem van advies te die nen. De raad heeft bet advies tot op heffing van de twee reactoren al in juli uitgebracht, maar minister Veringa heeft nog geen beslissing genomen. De Lage Fluxreactor „Athene" in Eind-' hoven werd pas een jaar geleden in ge bruik genomen als onderdeel van de af deling werktuigbouwkunde van de Tech nische Hogeschool. Kosten van „Athene": 5,5 miljoen. Volgens het rapport van de adviesraad is er nog geen sprake van nuttig gebruik van de „Athene". De andere afdelingen van de t.h. hebben vrijwel geen belangstelling getoond. Met het voorgestelde gebruiksprogramma is men og nauwelijks begonnen. Er zijn per soneel en middelen te wenig voor een efficiënt gebruik. De reactor was tevens voor de t.h. in Delft bedoeld, maar oek van die kant blijkt de behoefte eraan erg gering. Nederland aldaar. Maar ook deze reactor wordt slechts incidenteel gebrukt. De onderzoekprojecten waarbij de reactor nog wordt ingeschakeld, kunnen ook met behulp van andere reactoren worden verricht. Voor opleiding van studenten wordt er minder gebruik van gemaakt dan voorheen. Een onderzoekprogramma van voldoende omvang voor de naaste toekomst ontbreekt. Ook voor de „Athene" ziet de adviesraad onder de huidige omstangdigheden geen wezen lijke functie in het nationaal programma voor opleidingen en onderzoek. Omdat de „Athene" pas kort in bedrijf is, kan zij al op 1 januari 1971 ontmanteld zijn,; meent de raad. De beheerders van de twee reactoren zijn het niet met het rapport van de adviesraad eens. De curatoren van de t.h. in Eindhoven zullen binnenkort een brief sturen naar minister Veringa, waar in ze akkoord gaan met samenwerking tussen de reactor „Athene" en het inter universitair reactorinstituut in Delft. Er is volgens de curaoren nog wel degelijk een taak aanwezig voor de „Athene' Ook van de zijde van het reactorcentrum Nederland in Petten heeft men laten weten niet van plan te zijn de Lage Flux reactor te ontmantelen. De adviesraad wil de twee reactoren nog wel een kans geven. Er zou i snel een programma moeten worden op gesteld waaruit blijkt dat van de i toren een nuttig gebrui kkan worden gemaakt. Voordat de adviesraad zijn rapport opstelde, werden de betrokkenen in een viertal hearings gehoord. MINISTER DEN TOOM: Niet verkiesbaar Tweede Kamer DEN HAAG (ANP) De minister van Defensie, de heer W. den Toom, heeft het secretariaat van de WD laten weten, dat hij zich niet verkiesbaar zal stéllen voor de Tweede Kamer. Ook de minister van Financiën, dr. H. J. Witteveen, heeft de WD meege deeld, dat hij zich niet meer beschikbaar wil stellen voor een eventuele kandidaat stelling voor de Tweede Kamer. Wel stelt hij zich beschikbaar voor de kandidaat stelling voor de Eerste Kamer. Van deze Kamer maakte dr. Witteveen reeds van 1959 tot 1963 deel uit. MINISTER BAKKER: DEN HAAG (A.N.P.) Een onderzoek wr de meest doelmatige verkeers afwikkeling .op drukke autosnelwegen is gaande. Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) beeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Bij dit on derzoek zal aandacht worden geschonken de vraag, of een inhaalverbod voor vrachtwagens gewenst is. Op basis van de resultaten van dit onderzoek zal nader worden bepaald of, en zo ja, wélke maatregelen en zieningen zullen moeten wonten getrof fen om te komen tot een verkeersafwik keling, waarbij de verkeersveiligheid het rendement van de weg zo goed mogelijk zijn gediend, zo Wijkt uit het antwoord. Zoals bekend, hadden de KVP-Kamer- leden Comelissen, aVn den Heuvel Kolfschoten bij minister Bakker aange drongen op het instellen van een onder zoek naar de voor- en nadelen van inhaalverbod voor vrachtaauto's ge durende piekuren op sommige drukke wegvakken. WEST-BERLIJN In West-Berlijn is het proces begonnen tegen de 59- jarige voormalige SS-officier Richard Hartmann, die in de jaren 1941-45 be trokken zou zijn geweest bij het weg- i joden, onder Hartmann, die destijds een onderge schikte was van Adolf Eichmann, ver klaarde niet schuldig te zijn aan de hem ten laste gelegde dood van min stens 8.577 joden, onder wie 5.000 uit Kroatië en de andere uit Duitsland en Nederland. Hij noemde zijn werk in de tweede wereldoorlog „louter technisch". De verdachte was in 1968 in West- Berlijn aangehouden, waar hij een café dreef. Men verwacht dat het proces drie maanden zal duren. Duizenden leden middenstands partij (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens medeoprichter M. P. W. Dessing van de kersverse Neder landse Middenstandspartij (N.M.P.) stro men er duizenden nieuwe leden tot deze nieuwe partij toe. Nog geen week na de introductie van de nieuwe partij via grote advertenties in enkele dagbladen zou men reeds de 10.000 leden naderen- Er zijn althans zoveel mensen die de in ,de advertentie opgenomen bon opsturen waarmee men zich als lid kon aanmel den. Het lidmaatschapsgeld van 10 gulden per jaar moet nog grotendeels op de post giro van de penningmeester binnenka- EERSTE KLASSE PflUZEN VANt f 10r-* zijn oevallen op nummera eindigende op: f 50,— zijn gevallen op nummers élndigende opt: f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: f 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op: f 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: EEN PRIJS VAN: f 2.000,— is gevallen op het nummer: f 2.000,— is gevallen op het nummer: f 2.000,— Is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: DE PRIJS VAN: f 5.000,is gevallen op het r f 25.000,— is gevallen op het r DE EXTRA PRIJS VAN: f 50.000,is gevallen in de serie G op het r EN DE mOUSfPRIJS VAN f 1.000,— op van elle van de andere series Let wel: op gevallen. 599ste STAATSLOTERIJ 22 september 1970 045547 095690 064829 004879 083557 (Van t verslaggevers) AMSTERDAM Werkgroepen uit het hele land heb ben materiaal aangedragen voor het congres „Kerk in de Maatschappij", dat door de Septuagintgroep van 28 september tot 4 oktober in Amsterdam wordt ge organiseerd. Op dit congres zal een poging worden ge daan tot een nadere plaatsbepaling te komen van dc z-g. „kritische gemeenten", die de structuren, wetten en organisatievormen van de bestaande Kerken als ongeloofwaardig ervaren. Duidelijk spreekt men zich uit voor een vrije opstelling, een eigen weg, zonder dat een breuk wordt geforceerd. De inspiratie doen de kritische gemeenten en haar leden op bij vrienden die buiten de Kerken vechten voor de bevrijding van verdrukte en uitgebuite men sen, en waar een deel van het evangelie wordt erva ren dat binnen de Kerk weinig kans krijgt. De kriti sche gemeente zal tot een duidelijke standpuntbepa- l ling moeten komen, waarbij de perspectieven van de i bijbel centraal blijven staan- De werkgroepen hebben sinds maart gewerkt aan de j formulering van ideeën en modellen voor een kriti- j sche gemeente. De verslagen zo meldt een nieuw dossier van Septuagint, dat is verschenen onder de titel „Van Utrecht naar huishebben' een veelheid aan materiaal opgeleverd, maar eveneens de i overtuiging dat ex- weinig vaardigheid was wat be- treft daadwerkelijk frisse evangelische initiatieven. Alle groepen waren het eens over de noodzaak om de radicaliteit van het evangelie in het leven terug te brengen; radicaliteit ten aanzien van het onrecht onder de mensen, maar ook verstaan als aandacht voor de diepste worsteling van de mens. Een definitie van de kritische gemeente als een groepering van christenen, die in verkondiging en steil ingname de samenleving onder voortdurende kri tiek van het evangelie wil stellen, werd overigens van alle kanten voorzien van kanttekeningen, waaruit dui delijk werd dat niemand dit streven voor zichzelf wil monopoliseren. Bij alle werkgroepen bleek onbehagen te bestaan over de bestaande structuren van de Kerk, in het bij zonder over het parochiesysteem van de territoriale zielzorgelijke eenheid. Sociologisch en psychologisch bestaat in deze parochiestructuur geen binding meer. Sr is een beweging op gang gekomen, die dwars door Kerken heenloopt, meestal uit kleine lokale groepen bestaat, samengekomen voor concrete actiepunten, maar die buiten de groep contact zoeken voor uit wisseling van ideeën en het zoeken van inspiratie. In het genoemde dossier worden een aantal verslagen gepubliceerd van de werkwijze van enkele kritische gemeenten, waarbij de lezer zich evenwel soms af vraagt, waarin de activiteiten zich wezenenlijk onder scheiden van dit binnen de „officiële Kerk". De verslagen maken dan ook meer melding van onzekerheden dan van nieuwe suggesties. Op het congres van Septuagint hoopt men veel te leren van bixitenlandse groepen- Erkend wordt 'dat de Neder landse „welvaartskerk" waarschijnlijk 'een grote ach terstand heeft als het gaat om het opkomen voor rechten en noden van mensen. Van buitenlandse groepen hoopt men het elan, de methoden en vooral ook de inspiratie voor menselijk, maatschappelijk en politiek engagement te leren. Daarnaast zal het con gres een poging moeten doen de contouren van een kritische gemeente theoretisch aan te geven.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5