Ccidóc (Sou/taut Toestand Noord-Jordanië nog steeds zeer verward en onoverzichtelijk D '66 NODIGT KVP UIT VOOR PvdA EN GESPREK ZESDE VLOOT 145 KM VOOR KUST ISRAËL Beroep Hoessein op grote van j Het Panopticum, het wassen beeldenmuseum dat als doch- i teronderneming van Madame Tussauds uit Londen, vrijdag in Amsterdam wordt geopend, is bijna klaar. Hier wordt de laatste hand gelegd aan het hoofd van Johan de Witt. vier Loena-16 op weg naar de aarde morgen pittige slavinken Fruitteelt staat voor grote ramp Vredestein en Unilever extra-uitkering Wespenplaag: „geen reden tot paniek President Tito eind oktober in Nederland Aankomst op donderdag „Atlantische" ballon daalt op oceaan Haagse Democraten boos op hoofdbestuur Onderzoek Ambonezen stagneert 61e jaargang, no. 18.161 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1970 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.04 uur Eruintje Beer; 19.09 uur Daktari; 21.00 uur Andv Williams; 21.50 uur Naakt door de hel. Nederland II: 19.09 uur Kunst signalering; 19.30 uur Toppop; 20.20 uur Muziek is troef: 21.10 uur Peyton Place; 22.00 uur Televizier. KOUDE NACHT Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost. Koude nacht met in het binnenland kans .op nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Het zit er weer op: 67 uur lang paal- zitten boven een zee van belangstel lenden en een verfrissend stromend water. Vanmorgen, stijf, stram en met bqzonder pijnlijk zitvlak zijn de laatste helden van de wedstrijd in Roelofarendsveen afgedaald om de hulde, de geldprijs en andere cadeaus (waaronder naar men zegt grote hoeveelhedentalkpoeder om het brandend zitvlak wat af te koelen in ontvangst te nemen. Eén meisje, de 19-jarige Agnes van den Voorden uit Leiden, was tien man te erg geweest. Maar de laatste man, de 24-jarige Han de Jong uit Roelof arendsveen, moest zij tegen wil en dank laten voorgaan. Hij haalde met 67 uur paalzitten het kampioenschap en veel geld. Zij moest zich met de tweede plaats tevreden stellen: maar toch altijd nog drie dagen en drie nachten zitten; 3Vi uur korter dan de Volgend jaar komt er een ronde. Toe maar weer. (Van onze correspondent) CAPELLE De Nederlandse fruit- eelt wordt bedreigd met een ramp. De fiers ontvangen voor hun'oogst 30 tot 40 •ocent van de kosten die zü hebben emaakt, en dat al drie jaar lang. De r van appelen en peren is zo dat op het ogenblik alleen al in faland per week gemiddeld 1 miljoen ilo wordt doorgedraaid. In het hele tand moeten het de laatste weken bergen ftfn geweest. Sinds vorige week is de aiitualiie z*>- tanicg diat meer fruit wordt vernietigd rf voor veevoeder gebruikt dan ver- toaht. De stemming onder de 'telers somber. De oogst is nog nooit groot geweest, de prijzen zijn noodt zo laag gezakt Geen enkele eler kan voor dB huidige pprijzen fruit ilijven kweken. De oorzaak van dit tliles ie niet de consument, niet de han delaar, noch de teler zelf. De mankt in - en buitenland wordt over stroomd en de grote „schuldige" daarbij Frankrijk. Jaren achtereen is daar de fruitteelt et subsidies en andere steunmaat- egelen gestimuleerd en uitgebreid. Er nog één geluk: ook de Nederlandse telers krijgen voor hun fruit in ieder geval een garantieprijs die door de s vastgesteld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het personeel Vredestein krijgt zoals vele andere nerknemres, 400 gulden extra-uitkering. Dit betrft ongeveer 6000 werknemers, in oktober 200 gulden ontvangen daarna globaal genomen nog een half jaar 33 galden. Deze maandelijkse uit keringen zijn alleen bestemd voor kost winners en werknemers boven 23 jaar- Werknemers beneden 23 Jaar ontvangen :n relatief lager bedrag- Ook bij Unilever is een akkoord bereikt, die gelijkt op de overeenkomst bij Vredestein en andere bedrijven. In de horeca, waar de werkgevers forige week gezegd hebben niet tot uit kering van 400 gulden te kunnen over gaan, willen de vakbonden besprekingen gaan voeren over deze uitkering- De werknemers is aangeraden deze eist hun eigen onderneming naar vore brengen- Het N.K.V. heetf intussen de plannen van de regering onaf een loonstop in te voeren een sociaal-politieke blunder van ongekende omvang genoemd. DEN HAAG. De berichten over dodelijke wespensteken hebben veel mensen bang gemaakt. Waar vroeger ilch vrijwel niemand over een venijnige wespenprik bekommerde, gaan velen zich nu afvragen wat er met hen aal gebeuren wanneer ze gestoken worden. De Plantcnziektekundige Dienst in Wa teringen zegt dat er geen enkele reden voor paniek is en dat de mensen, die aan de gevolgen van een wespensteek zijn «verleden, wellicht allergisch voor het lift waren. BEIROET (Reuter-AP-AFP) De toestand in Noord-Jor- danië, waar Jordaanse troepen slaags zijn met Palestijnse commando's en Syrische invallers blijft in hoge mate ver ward en onoverzichtelijk. Jordaanse vliegtuigen opereren tegen Syrische tanks en er hebben ook infanteriegevechten plaats. Van het in Amman door koning Hoessein bevolen bestand schijnt weinig terecht te komen. De partijen be schieten elkaar nog steeds en El Fatahleider Arafat spreekt van achtduizend Palestijnse doden. Eenheden van de Amerikaanse Zesde Vloot zijn waargenomen, 148 kilometer buiten de Israëlische kust. Een, waarschijnlijk Russische treiler houdt zich in de buurt op. Amerikaanse miltaire eenheden in en buiten de VS zijn in staat van paraatheid gebracht om eventueel behulpzaam te zijn bij de evacuatie van Amerikanen. Israël heeft laten doorschemeren dat het wellicht optreedt als de Syriërs Noord-Jordanië bezet houden. Panopticum Amsterdam bijna voltooid Koniiing Hoessein van Jordanië heeft de Grote Vier gevraagd hem op het diplomatieke front behulpzaam te zijn zijn strijd tegen de Palestijnen en de n land binnengedrongen Syriërs. Damascus ontkent evenwel nog steeds dat leden van het geregelde Syrische Leger aan de gevechten deelnemen. Vol gens Damascus zou het alleen om Palestijnse commando's gaan. De Arabische top, die vanmorgen had moeten beginnen en waarop de kwestie Jordanië besproken zou worden werd voorlopig tot. vanavond uitgesteld. Marok ko en Algerije hadden voordien al aan gekondigd niet aanwezig te zulüen zijn. Hoessein zelf had ook laten afweten, evenals zijn tegenspeler Arafat. De Israëliërs houden de gevechten in Jordanië scherp ki de gaten. Van him waarnemingsposten uit was te zien dat Irbid in handen van de Palestijnen en Syriërs viel. Het Israëlische dat Hoessein snel en gemakkelijk de zege behalen Is langzaam aan het ver dwijnen nu Syrië zich in de strijd ge mengd heeft. Het volksfront voor de bevrijding van Palestina heeft aangekondigd dat de 54 Amerikaanse, Israëlische, Britse, West- duiitse en Zwitserse gijzelaars zulilen worden behandeld. Het volksfront zégt dat de 54 alleen vrij komen in mil voor Europa vastgehouden Palestij- zeshonderd in Israël gevangen DEN HAAG (ANP) President Tito fan Joego-Slavië en zijn vrouw zullen j /an 20 lot 23 oktober aanstaande Palestijnen. Waar de gijzelaars zijn is staatsbezoek aan Nederland brengen. Zij bekend. Er gaan geruchten dat zij doen dat op uitnodiging van koningin het noorden zijn overgebracht. Juliana en prins Bemhard. NEW YORK (AP) De grote oranje ballon, waarmee twee mannen en een meisje proberen de Atlantische Oceaan over te steken, is gisteravond op 960 km ten zuidoosten van New Foundland in zee terechtgekomen, zo heeft de Amerikaanse kustwacht meegedeeld. Het is nog niet bekend wat er met de bemanning van de ballon „The Free Live" was gebeurd. De ballon is in een koude-front terechtgekomen en regen buien hadden het materiaal verzwaard. De ballon is langzaam op zee terecht gekomen. De gondel van de ballon is gemaakt van drijfbaar materiaal. MOSKOU (AFP) Het Russische ruimtevaartuig Loena-16 is gisteren op gestegen van het maanoppervlak waar het zondag was geland en ligt „op uitstekende koers" naar de aarde. Loe- Het onbemande vaartuig brengt maanmonsters mee naar de aarde, heeft het Russische persbureau Tass maandag bekendgemaakt. Deze r sters van maangesteente zijn door de Loena-16 getrokken uit de Zee Vruchtbaarheid op een diepte van millimeter. Dit geschiedde met elektrische boor. Het opgehoorde ge steente werd later in een houder daan. Het is de Sovjet-Unie voor eerst in de geschiedenis van haar n tevaartexperimenten gelukt, een auto matisch ruimtestation van de r de aarde te laten terugkeren. De werkzaamheden van de Loena-16 op de maan hebben een dag geduurd. Tass heeft laten uitkomen, dat niet de gehele Loena-16, die zondag een zachte lan ding op de maan maakte, naar de aarde terugkeert. Een ruimteraket heeft de volgende voorjaar gepresenteerd. Over het algemeen is het haar half lang en krullend in de hals, zoals Henriette Rewchlin overleden ROTTERDAM (ANP) Op 93-jarige leeftijd is zondag de schilderes Henriëtte Reuchlin-Lucardie overleden. Zij werd 1877 te Rotterdam geboren en be zocht daar de Rotterdamse academie Daarna kopieerde zij een jaar in vele ea. Zij schilderde portret, landschap, stilleven en bloemen in impressionist! sche stijl. Haar werk is behalve op vele belangrijke tentoonstellingen in Neder land ook te zien geweest op exposities in Noorwegen, Zwitserland, New York i Parijs. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drs. J- den Uyl van de P.v-dJV. is erg gelukkig met het initiatief van D '66 om in de plaatselijke en geweste lijke afdelingen te gaan praten met de P.v.d.A. en de K.V.P. Volgens mr. H. van Mierlo, fractievoorzitter van D '66 acht zijn partij dit noodzakelijk om de impasse in de Nederlandse politiek te doorbreken. Mr- A. van der Stee, voorzitter van de K-VJ*. zal vanavond in zijn openbaar debat in Arnhem met dr. A. Vondeling van dc P.v.d.A. reageren op het voor stel van D '66. De Haagse afdeling van D '66 is -bijzonder kwaad over hel voorstel van het hoofdbestuur. Deze afdeling verwijt de top van de partij, dat zij zich niet gehouden heeft aan de afspraak om eerst met de afdelingen te praten over dergelijke ideeën Dit zou vor 1 oktober afgerond moeten zijn. „Het heeft het afdelingsbestuur van Den Haag bijzonder ontstemd, dat daarop vooruitlopend het hoofdbestuur en met name fractievoorzitter Van Mierlo een van de zeven alternatieven, die eerder ter sprake kwamen met veel aplomb aan de afdelingen als het grote alternatief heeft voorgelegd", aldus de afdeling Den Haag- Volgens mr. H. van Mierlo zal op zijn minst een laatste poging gedaan moeten worden om in ieder geval een klein stukje van de politieke impasse weg te nemen en een gedachtenwisseling over een eventueel perspectief op gang te brengen. Drs. J. den Uyl, dezer dagen gekozen als lijstaanvoerder van I de P.v.d.A-, gelooft dat zijn partij geen enkel bezwaar tegen dergelijke gesprekken heeft. „Mits de uitgangspunten duide- lijk zijn en ook andere progressieve groeperingen daarbij i worden betrokken, de P.P.R- voorop", aldus de socialistische fractievoorzitter evens lijsttrekker. Hij gaf nadrukkelijk te kennen, dat de K.V.P. wel samenwerking met de V.V-D. moet uitsluiten, want dat is volgens drs. Den Uyl de i toetssteen voor de geloofwaardigheid van de nieuwe K.V.P- I Een goed stuk vlees hoort erbij tuinboontjes uit blik, fles of diepvries met vergeet 't bonekruid niet! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserv Loena van de maan doen vertrekken. Dr. William Rubey, hoofd van Amerikaanse instituut voor tenschap, heeft naar aanleiding van de jongste Russische ruimteprestatie ver klaard, dat de Sovjet-Unie snelle vorde ringen maakt naar een peil, dat op ge lijke hoogte ligt als het Amerikaanse. (ADVERTENTIE) BETALING ABONNEMENTSGELD Abonnees, die het abonnementsgeld voor het 4e KWARTAAL 1970 wensen te gireren (postrekening 10.30.03) of un onze loketten te voldoen, verzoeken wij dit te doen vóór 30 september m., waar door aanbieding van een kwitantie wordt voorkomen. De abonnementsprijs bedraagt per kwartaal 16.15 PER POST BINNENLAND: per kwartaal 19.05 Rekeninghouders b(j de postcheque- en girodienst, die het abonnementsgeld automatisch van hun rekening willen laten overschrijven, kunnen formulieren hiertoe aanvragen bü de administratie. Betaalt n voor iemand anders, dan ver zoeken wij u op het girostrookje het bezorgadres van de courant te willen vermelden. De administratie Nog niets bekend van schutter (Van een onzer versla'ggevers) DEN HAAG Het is nog steeds niet bekend, wie van de Ambonezen het do delijk schot gelost heeft op de Wasse- naarse hoofdagent Moolenaar. Ook om trent de 20.000 gulden die uit de ambts woning van de Indonesische ambassa deur zouden zijn ontvreemd bestaat geen duidelijkheid. Naar verluidt is het onder zoek naar beide zaken op dit moment ge stagneerd. Van de zijde van het open baar ministerie wordt niets meegedeeld. Intussen hebben de Zuidmolukkers aangekondigd op 26 september een mars te willen houden vanaf het Malieveld in Den Haag naar het Huis van Bewaring in Scheveningen, waar de 33 overvallers van de residentie van de Indonesische ambassadeur in hechtenis zitten. Voor 1500 Zuidmolukkers is bij de burgemees ter van Den Haag een vergunning aan gevraagd. Vanuit Scheveningen zullen ze naar Hilversum gaan, waar ruim 10.000 Am bonezen worden verwacht in de Expo- haL Daar zal het „voltallige kabinet van de republiek der Zuid-Molukken" de ge beurtenissen van de afgelopen weken be spreken.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1