lOLANfi ER GEPRAAT WORDT, WORDT ER NIET GESCHOTEN Europa's grootste dierenwinkel Nieuwe telefoon gidsen in Engeland AUDRY HEPBURN EN JOSEPHINE BAKER KOCHTEN ER HUN SCHOOTHONDJES Verenigde Naties en de vrede W 50 JAAR WONEN Voor werkwillige bij staking geen bijstand Wet verbiedt gemeenten uitkeringen Centrumbank - niet Gerzon - overtrad code Initiatief liever bij gemeenten Jordanië Kamer akkoord met regelingen koninklijk huis ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Madame Humblet woont in een huisje buiten Belgische Luik. met haar stokoude hond een aquarium met wat tropische vissen. S'iks bijzonders. Maar in de Rue de Cathe- Jrai dryft deze zeilde vrouw met haar man en zonen het grootste dierenwarenhuis van Suropa. Mies uit de dierenwereld is er te koop. Van ilifant tot watervlo, van slang tot witte muis. '.n de unieke specialisatie van het warenhuis ïeeft het een wereldfaam bezorgd. Audry lepburn en Josephine Baker om 'ns twee i te noemen kochten er hun schoot- iondje. Kun je nagaan. een familiezaak die nu aan zestig man lersoneel werk verschaft. Tachtig jaar gele ien begon het. De eerste Humblet startte toen ;ijn dierenhandeltje op de Luikse vlooien- narkt. En dat bleek een goede handel, als nen nu vier generaties later de lange ekken, de honderden kooitjes en aquariums, :ortbm de hele indrukwekkende omvang van iet Luikse dierenwarenhuis aanschouwt. Mum- ilet junior: „Tropische vissen worden steeds lopulairder. We verkopen er honderden van, 'oornamelijk vissen uit het Amazonegebied. Veet u, in deze nerveuze tijd raden de Belgische artsen aan gejaagde en overspan nen mensen steeds meer het houden van een aquarium aan". Voor andersoortige mensen zijn exotische vogels, duiven, kippen, eenden, kalkoenen, fazanten, rashonden, papegaaien, beo's, eekhorentjes, apén, chimpansees, slan gen en kleine krokodillen, uit voorraad lever baar. De exotische vogels zijn uit die lijst de verkooptoppers. De heer Humblet over de nieuwste rage van slangen en kleine krokodil len: „Ik snap niet goed wat de mensen bezièlt om deze dieren te kopen. Gevaarlijk zijn ze niet, zolang ze maar goed te eten krijgen Maar na een paar jaar zijn ze te groot om als huisdier te houden". Waar ze dan blijven? Humblet: „Ze zullen wel opgezet worden. Wij krijgen ze in ieder geval nooit meer terug". Hoe komt hij aan zijn waar? „We werken natuurlijk via grossierder ij en zo als alle dierenwinkels. Maar daarnaast ligt onze kracht in de persoonlijke contacten die we hebben. Met zeelui bijvoorbeeld. Die komen vragen wat ze eventueel kunnen meebrengen, voordat ze naar Afrika vertrekken". De prijzen van de dieren? „Dat varieert natuürlijk. Dat heeft te ma ken met vraag en aanbod. En met de alsmaar schommelende prijzen van het voer. Honden kunnen in het dierenwarenhuis naar de laatste Franse mode „gekapt" worden. Maar bij benadering is toch wel iets te zeggen. Een olifantje kost tussen de 10 en 20 duizend gulden. Een leeuwtje kost slechts twaalfduizend gulden. Een kleine krokodil is er al voor dertig gulden. Apen variëren van 70 tot 500 gulden. Maar voor de chimpansees, die gesmokkeld zijn uit de Kongo, moet u tweeduizend gulden neertellen". Die bedragen zijn dagelijkse kost in het warenhuis van de familie Humblet. Enne, over dagelijkse kost gesproken, de Afdeling Vogels van het warenhuis verorbert zo'n duizend kilo voer per dag. De tropische vissen happen dagelijks naar tien kilo voedsel. De vleesetende dieren verslinden elke dag 250 kilo aan maaltijdgewicht. Vraag de eigenaars niet naar de winst, want daarover bewaren zij eendrachtig het stilzwij gen. Maar het is duidelijk dat. zij niet van de wind behoeven te leven. En dat zij voldoende overhouden om onvervaard alsmaar uit te breiden. „We krijgen er in december nog 10.000 nieuwe artikelen bij", meldt' de heer Humblet geheel voorbijgaand aan de kapsalon die hij pasgeleden in het warenhuis liet openen. Als curiositeit. Men kan er z'n hond volgens de laatste Parijae mode laten knippen en scheren. Kosten: 14 tot 20 gulden. Dat alles maakt het Luikse warenhuis uniek in Europa. De heer Humblet: „Als u op ons gebied ergens een groter warenhuis tegen komt, laat dat dan even weten. Dan kopen we het meteen op. Want weet u meneer, zo'n zaak als wij hebben kan niemand anders opzetten. Daar heb je vier generaties kennis en ervaring voor nodig". vogels. De prijzen varieren net (ADVERTENTIE) „Wij, de volken van de Verenigde Naties, zijn vast besloten komende geslachten te beveiligen tegen de oorlogsgesel, die tweemaal gedurende ons leven onuit sprekelijk leed over de mensheid heeft gebracht." Dat Nu. zo'n kwart eeuw later, weten we dat ook die V.N. de vrede In de wereld niet heeft kunnen vestigen. Voor allen die in en vlak na de tweede wereldoorlog geloofd en gehoopt hebben dat de gemeenschappelijke wil van de (toenmalige grote naties inderdaad de vrede zou brengen, is dat falen op het belangrijkste punt onverdraaglijk. Er wordt, ook door deze mensen, vaak met cynisme over de V.N. gesproken. Zt hebben er veel reden toe. Het heeft er de schijn van dat de kwarteeuw wereldgeschiedenis welke de organisa tie nu achter de rug heeft, hen in het gelijk stelt. Do, koude oorlog, toen de staten van het west- en het Oostblok j steeds verder uit elkaar dreven, heeft tot jarenlange' spanning geleid. Toch is de vraag gewettigd, of die spanning zonder het forum dat de Verenigde Naties ook is, niet van een koude tot een warme oorlog zou hebben gevoerd. Kroetsjev zag er op een gegeven ogenblik niet tegen op met zijn schoen steenhard op de tafel te slaan waarachter hij gezeten was. Dat was sensationeel, maar deed verder niemand pijn. Op het ogenblik vormen de Verenigde Naties voor de politici een ontmoetingscentrum voor woordvoerders, vaak staatshoofden, van 126 lidstaten. Vaak zijn die het grondig met elkaar oneens. Maar zo lang er gepraat wordt, wordt er niet geschoten. Dat is winst. Blijlt er reden te over om te constateren dat het misschien nog nooit zo onvredig in onze wereld is geweest als in de afgelopen kwarteeuw. Enkele namen zeggen op dat terrein meer dan genoeg: Korea. Hongarije, Afrika's barensweeën waarmee het een nieuwe tijd ingaat. Israël en de Arabische landen, Tsjecho-Slowakije Vietnam. China's militaire opkomst, Indonesië. GROTE LANDEN Het is nu duidelijk dat achter de talloze idealistische woorden die 25 jaar geleden de geboorte van- de VN begeleidden, door de grote mogendheden gewoon het oude spel van het machtsevenwicht is gespeeld. Die grote mogendheden zouden de vreden in de wereld moeten waarborgen. Maar als zij het niet eens zijn? Ach. we weten wat er dan gebeurt. Dan is de Veiligheidsraad machteloos doordat een hunner het vetorecht hanteert. En dat betekent dat de VN op zichzelf niets kan doen. Of de organisatie in staat is de vrede te bewaren, of te herstellen, hangt gewoon af van de bereidheid van haar verklaarden vertegenwoordigers van de 51 staten die in 1945 de organisatie ten doop hielden die het beter zou moeten doen dan de Volkenbond tussen de twee j wereldoorlogen: de Verenigde Naties. of te herstellen. Die of zwakker dan de geschiedenis verandert n een orgaan om de vrede leden de vrede te bewarei organisatie is niet sterker, wil van haar leden. De niet op slag door het stichten v te handhaven. Met een technische uitrusting van het jaar 2000 onder ons bereik, denken onze staatslieden, evenals wijzelf, nog in termen van de 17de en 18de eeuw. In térmen van soeyereine staten, machtsblokken, invloedssferen, economi sche penetratie. De wetenschap heeft ons de middelen gegeven een wereld te bouwen waar gebrek en armoede, ziekte en onwetendheid kunnen worden uitgebannen., Da gelijks brengt de televisie beelden in onze huiskamers die ons onomwonden laten zien dat wij, met zijn allen, tót nu toe gefaald hebben die middelen daarvoor te gebruiken. De toestand waarin de mensheid verkeert is paradoxaal. Nog nooit in de geschiedenis had zij zoveel materiële mogelijkheden om de vrede te organiseren. Nog nooit ook zoveel mogelijkheden om aan alle leven op aarde een eind te maken. Het beste dat wij er tot nu toe van kunnen zeggen, is dat de definitieve keuze nog niet is gemaakt. Vrede in deze tijd is, het móet een ieder duidelijk zijn. niet alleen een kwestie van afzien van wapengeweld. Veeleer is het een zaak van mentaliteit, van bereidheid de vrede te organiseren, er offers voor te brengen. Bereid heid bij de geïndustrialiseerde landen om de groei van de eigen welvaart te gebruiken voor de ontwikkeling van tweederde van de wereld. Dat heeft niet veel te 'maken met een ideologie, met communisme, kapitalisme, soeialis- I me. of wat al niet. Het heeft alles te maken met beschaving. Met de innerlijke bereidheid van ieder onzer om niet langer te aanvaarden dat er in Biafra. in Rhodesië, in de Verenigde Staten, in de Sovjet-Unie, in Griekenland, mensen onrecht wordt aangedaan. Het heeft i ook alles te maken met ons gevoel voor rechtvaardig- Want een ding dient ons goed voor ogen te staan. In een wereld waar rijkdom en bittere armoede naast elkaar blijven bestaan, zal de vrede zich niet kunnen vestigen. In een wereld waar dè ene groep de ander blijft onderdruk ken. daarvoor bijbel of ideologie misbruikt, zal het nim mer vrede zijn. Het is goed dit eens rustig te overdenken aan het begin van weer een vredesweek. Met respect voor allen die in vrede geloven. Maar ook met de wetenschap dat vrede alleen maar gewonnen kan worden. Geloof alleen is daarvoor onvoldoende. Jacques Levij. nulling voor lui modern* pezii HOUTRUST DEN HAAG 175 attractieve stands met vele Noviteiten Het tOEAAL WONEN HUIS met plastic stenen m 1 dag gebouwd en schitterend ingericht. Doorlopende MODE en SCHOENEN SHOWS SFEERVOLLE MEUBELEXPO met 30 enieke modelkamers ea exclusieve verlichting. Reserveer een middag of een avond op 22, 23, 24, 25 of 26 september a.s. (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Werkwilligen die bij een staking door stakende collega's ver hinderd worden aan het werk te gaan. kunnen geen bijstand krijgen om toch voor hun gezin in het noodzakelijkste levensonderhoud te kunnen voorzien. De Algemene Bijstandswet verbiedt de gemeenten in zulke gevallen bijstand uit te keren. In de „Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers" art. 2 van de A.B.W. staat dan eenieder die door staking geen middelen van bestaan kan vinden, niet mag worden geholpen vanwege de A.B.W. De bijstandswet is niet gemaakt om indirect ermee stakingen te finan cieren, zo redeneerden de rijksambtena ren die dit voorschrift ontwierpen. Toch kan het voorkomen dat een gemeente zich niet aan de voorschriften houdt. Een van de grondprincipes van de Bijstandswet is de individuele bena dering. Dit wil zeggen dat van geval tot (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Dc overtreding door gebr. Gerzons modemagazijnen N.V. van de fusiegedragsregcls voor het be drijfsleven is veroorzaakt door de Cen- trumbank, die zonder medeweten van Gerzon een afspraak met de vakbewe ging heeft afgezegd. Dit is de reden, dat de commissie voor fusie-aangelegenhe den van de Sociaal-Economische Raad Gerzon geen „straf" heeft opgelegd. De tekst van de openbare kennisge ving betreffende het gebeuren rond de Cenlrumbank is thans door de commis sie bekendgemaakt. Er blijkt uit, dat de N.V. Centrum Bank. de N.V A. A. Schroder en Co, de N.V. het Lingerie huis en de N.V. Gebr. Bischoff zonder meer de fusiegedragsregels hebben overtreden doordat zij te laat contact hebben opgenomen met de vakbonden over de fusievoornemens. Met betrek king tot Gerzon wordt opgemerkt, dat er een eerste gesprek met de vakbewe ging is geweest, waarbij een nieuwe vergadering werd vastgesteld voor het verstrekken van nadere gegevens. Die tweede vergadering werd door de Cen trum Bank eenzijdig afgezegd, zulks mede namens maar zonder voorkennis geval wordt bekeken of een bijstands- vrager zonder bijstandsverlening niet meer kan voorzien in noodzakelijke kosten van levensonderhoud. De ge meente handelt dan wel voor eigen rekening. Zo is het meerdere keren voorgekomen dat kleinere gemeenten tn strijd met de bepalingen van de afde ling Bijstandszaken van het ministerie van C.R.M. aan lastige woonwagenbe woners bijstand gaven om van hen af te komen. De gemeenten kunnen van deze tegen de voorschriften in gegeven bijstand geen cent terugkrijgen van het rijk. Stakers in financiële moeilijkheden zullen op de eerste plaats bij hun vak bond moeten aankloppen. Een gedu peerde werkwillige die niet georgani seerd is, zou van zijn werkgever beta ling kunnen eisen in bepaalde gevallen. Dat is het geval wanneer de werkwilli ge door stakende collega's wordt tegen gehouden op het fabrieksterrein of bij de werkplaats. Art. 1638 d van het Burgerlijk Wetboek bepaalt dat de werkgever verantwoordelijk is voor wat op zijn werkplaatsen gebeurt, en dat het dus de schuld van de werkgever is dat de werkwillige niet aan het werk Wordt de werkwillige buiten de poor ten tegengehouden, dus op openbare weg, dan kan hij de politie te hulp roepen om voor vrije doorgang te zor gen. Weigert de politie hulp, dan zou de werkwillige strikt genomen de politie verantwoordelijk kunnen stellen voor het gederfde loon. De laatste twee gevallen zijn echter ingewikkelder dan lijkt. Dikwijls hangt het van zeer kleine feitelijkheden in de omstandigheden af wie aansprakelijk is. Er is bovendien geen rechtservaring opgedaan met dergelijke gevallen. Bij vrijwel elke staking zal de werkgever niets uitbetalen zolang de staking duurt, na afloop wordt dan een onder handse regeling getroffen tussen de werkgever en zijn werknemers. Van een werkwillige die bijvoorbeeld een kort geding aanspande om tijdens de staking betaling van zijn werkgever te eisen, zijn geen voorbeelden bekend. VOOR HERINDELINGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG De gemeentebesturi (Vervolg van <Je voorpagina) Wat de strijd in Jordanië betreft, deze duurt in alle hevigheid voort. Het Egyptische blad Al Ahram spreekt van rond de vijfduizend doden en gewonden. In Amman wordt nog veel geschoten ondanks het tijdelijke bestand dat maarschalk Majali liet afkondigen om de Palestijnen gelegenheid te geven zich bij de troepen van Hoessein te voegen. De Palestijnse strijders in Am man kregen via radio Bagdad de raad zuinig te zijn met de munitie. Waarne mers hebben de indruk dat het Jor daanse leger eerst heer en meester in Amman wil zijn alvorens zich met volle kracht te richten op het door de Pales tijnen beheerste noorden, waar de ste den Ramtha, Turra, Irbid en El Kassa- rat ondanks de aanvallen van het Jor daanse leger, nog vast in de handen van de Palestijnen zijn. Het grote pro bleem voor het Jordaanse leger, dat in discipline en bewapening de Palestijnen veruit de baas is, is de omstandigheid dat de Palestijnse steunpunten meestal gelegen zijn in de overvolle vluchtelin genkampen, zodat een gecoöridneerde aanval op een zwaar bloedbad uitloopt. Koning Hoessein voelt daar niet voor, maar sommige van zijn militaire advi seurs zijn wat minder coulant. In hoe verre het leger nu Amman, waar vele branden woeden, beheerst, is niet pre cies bekend. Het leger heeft een aantal wijken in handen, maar in ieder geval niet de wijk Wahdat waar waarschijn lijk de 54 gijzelaars gevangen worden gehouden. Zoals gisteren gemeld stromen ook gewapende Palestijnen uit Syrië en Li banon Noord-Jordanië binnen. Zij vor men een welkome aanvulling voor de daar vechtende strijdmakkers. Minder zijn de Palestijnen te spreken over de Iraakse troepen, die niets doen en zelfs de pantserkolonnes van hot Jordaanse leger doorlieten bij hun aanval op Ramtha. Volgens het Egyptische blad Al Ah ram zou koning Hoessein hebben over wogen om af te treden om aldus een vererging van de crisis te voorkomen. Vrees dat Israel dan helemaal dc wes telijke oever van de Jordaan zou vero veren, heeft hem van aftreden weer houden In Londen. Kopenhagen en Moskou hebben Arabische studenten de Jor daanse ambassades bezet. Israël heeft nu alle Arabieren vrijge laten, die enkele dagen geleden na massale razzia's In bezette Jordaanse gebieden gevangen waren genomen i zelf i (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer kan zich in overgrote meerderheid ver enigen met de regeringsvoorstellen over grondwetswijzigingen inzake uitkerin gen aan en belastingsvrijdom van de koningin en andere leden van het Ko ninklijk Huis. Ook met dc voorgestelde herziening van het financieel statuut voor het Koninklijk Huis wordt inge stemd. Dit blijkt uit de voorlopige ver slagen op de voorstellen. Wel wordt de regering gevraagd om met een duidelijke omschrijving te ko men voor wie tot de leden van het koninklijk huis gerekend moeten wor den. Een aantal leden vraagt of het niet juist zou zijn in de grondwet op te sommen wie lid van het koninklijk huis zijn. Enkele Kamerleden zijn kritisch over de regeling van de paleizen. Zij zien het als een verouderde benadering dat aan de koningin drie paleizen ter be schikking worden gesteld, in plaats van één ambtswoning, als hoedanig paleis initiatieven komen tot Soestdijk zou kunnen gelden. Dit paleis zal door de staat worden aangekocht, an Binnenland- z'i geloven verder dat Amsterdam en de colleges van Den HaaB 8raaR bereid zijn om het Paleis op de Dam en Paleis Huis ten Bosch van tijd tot tijd aan de koningin in gebruik te geven. Dan zouden ook andere overheidsinstanties deze twee invoering van gemeentelijke herindelin gen. Minister Beernink se Zaken schrijft dit aai Gedeputeerde Staten, in een brief die inzage zal liggen voor de gemeente besturen. De gemeentelijke indeling moet volgens, de bewindsman wel afgestemd worden gebouwen kunnen benutten, op de op handen zijnde gewestvorming. 1 j Voorstellen gericht op de uitbreiding van v oor de periode van tenminste één gene- i gemeenten, die in ruimtenood dreigen te j ratie bestuurlijke rust verzekeren. Dc j raken zullen tijdig moeten worden be- gewestvorming mag volgens de minister kend gemaakt. niet worden opgevat als een middel om I Streeksgewijze herindelingen en giens- 1 gemeentelijke herindeling uit de weg tc wijzigingen dienen zodanig te zijn, dat zij gaan. (Van onze correspondent Roger Si- LONDEN Ondanks het relt, dat er een hevige storm van verontwaardi ging is opgestoken, zet de Britse P.T.T. vastberaden haar omstreden plan door om in geheel het Verenigd Koninkrijk niet volledig alfabetische telefoonboeken te verspreiden. In déze nieuwe uitgaven zullen dc namen van Abonnees niet strikt alfabetisch ge rangschikt staan, maar deels ook naar straatnaam. Al in januari van dit jaar had Groot- Brittanniës PTT ongemerkt een aantal telefoonboeken in omloop ge bracht, die op de nieuwe mander sa mengesteld waren. Pas in de zomer kwam de Londense Daily Mail er achter, dat omstreeks 2 miljoen abon nees van 14 verschillende zones het met vreemdsoortige, niet volledig alfa betische telefoonboeken moesten stel- Jen. Andere kranten haakten in op de scherpe kritiek en de P.T.T. zag zich verplicht iedere verdere distributie van de nieuwe telefoonboeken stop te Lord Hall. directeur-generaal van de PTT., maakte bekend. dat* het systeem volledig zou worden herzien. Dit is inmiddels gebeurd. Volgens Lord Hall werd het bewijs geleverd, dat de P.T.T. van het begin af gelijk had en dat de meeste abonnees met dit nieuwe telefoonboek gemakkelij ker overweg kunnen. Het aantal ver gissingen van de gebruikers daalde naar verluidt al met 20 procent, om dat het opsporen van nummers een voudiger gemaakt werd. Critici van het nieuwe systeem kwamen in opstand tegen „een poging van de PTT om de abonnees een ongewenste vernieuwing op te drin gen, die geen verbetering maar wel een stap achteruit is". Dank zij de gunstige uitslag van het onderzoek, heeft de PTT haar zelfvertrouwen echter volkomen herwonnen. Edward Fennessei. directeur-generaal van de telefoondiensten, vindt het alleen jam mer, dat oorspronkelijk geen enkele poging was gedaan om het publiek behoorlijk voor te lichten. Fennessei geeft overigens toe, dat het nieuwe systeem niet bijzonder geschikt is voor klassieke familienamen zoals Smith en Jones, die in alle Britse telefoonboe ken. onoverzichtelijke kolommen vul len. John Jones kan nu voor Jack Jones terecht komen, omdat na de beginletter van de familie - en van de eerste voornaam slechts rekening ge houden wordt met de beginletter van het adres van de abonnee. Zo zal Bob Smith, die aan de Belmondt Road woont, boven Bill Smith van de Bing ham Drive prijken. In de oude tele foonboeken kwam Bill eerst volledig aan de beurt. De vernieuwing wordt nu op volle kracht in geheel het land uitgevoerd, maar zij zal toch twee jaar in beslag nemen. Volgens de PTT zullen de nieuwe telefoonboeken een besparing van 1 miljoen pond sterling per jaar met zich mee brengen. De inlichtin gendienst. die op aanvraag telefoon nummers opzoekt, kost de PTT onge veer 10 miljoen pond per jaar Groot- Brittannië" telt ruim 8 miljoen tele foon-abonnees. Het land is ook een „onafhankelijke vereniging van telefoon-abonnees" rijk. die onder de leiding van het conservatieve lagerhuislid John Gorst de rechten van de klant tracht te verdedigen. Gorst bekent, dat dit een moeilijke opgave is. Hij verwerpt al de argumenten die voor aanvaar ding voor het nieuwe telefoonboek pleiten en zegt: „De PTT is een on controleerbare ivoren toren, waar nie mand vat op heeft".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5