„Excursie naar horizon van fascinerend zijn" heelal zal Pi a con essen hu is naar 500 bedden Aanvoer op Leidse veemarkt gedrukt Prof. dr.J. H. Oort na 50 jaar astronomie Zenuwduel Spel. Lisse- Teylingen Alles op het gebied van glas 1 jeugdige mnl. of vrl. ADMINISTR. KRACHTEN WIE WIL ONS HELPEN?? KANTOORBEDIENDE systeem-analist organisatie-deskundige Van der Luit JACHT „Telefoontje" LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1970 Sterrenkundige gaf afscheids-college LEIDEN Een astronoom van wereldfaam, negen maal ere-doctor van universiteiten overal ter wereld met een grote astronomische traditie, prof. dr. Jan Hendrik Oort heeft gisteren zyn afscheids-college gegeven aan de Leidse universiteit. Sinds I september is de befaamde sterrenkundige, die in 1924 voor het eerst als conservator de Leidse Sterrenwacht binen- stapte, emeritus hoogleraar. In de tussenliggende t\jd werd dr. Oort lector (in 1930), buitengewoon hoogleraar (In 1935) en gewoon hoogleraar ln 1945. De naam van professor Oort, eens leerling van de Groningse hoogleraar J. C. Kapteyn, die h(j een geniaal astronoom noemt, ls decennia lang verbon den geweest aan de geheimen die de wetenschap kon ontfutselen aan het melkwegstelsel. Het begon met de ontdekking van de z.g. steratromen (gevonden door prof. Kapteyn), die het begin waren van de dynamica in het melkwegstelsel. Over het verschijnsel van de sterstromen schreef prof. Oort ook zijn dissertatie. In zijn afscheidscollege gister middag merkte hij daarover relativerend op: „Ik kreeg de doctorstitel, maar achteraf was deze nau welijks verdiend, omdat de verklaring van de ver schijnselen waarover de dissertatie handelde niet gevonden was, terwijl zij later voor het grijpen lag." Straathoek Het „voor het grijpen liggen", veelal nog geheel onverwacht, is iets waar prof. Oort vaker mee ge confronteerd is. Kenmerkende opmerking daarover in zijn afscheidscollege: „De grootste voor-uitgang komt steeds als de voorspellingen niet uitkomen. Of hij komt door de onverwachte dingen, die je als bij toeval vindt, terwijl je naar iets anders aan het zoeken was. Dingen, waar je nooit over gedroomd had, dat ze zouden bestaan, maar waar Je c straathoek plotseling tegenaan loopt." Als voor beeld gaf hij de ontdekking omstreeks 1960, dat het melkwegstelsel nog steeds aan het aangroeien is. Het werd ontdekt bij het zoeken naar een gasvormige atmosfeer rond het melkwegstelsel. In zyn afscheidscollege wijdde prof. Oort ook aan dacht aan de oude vraag: is het heelal eindig dan wel oneindig? Met behulp van de radiotelescopen LEIDEN Professor dr. J. H. Oort werd in 1900 te Franeker geboren. Na de H.B.S. in Leiden te hebben doorlopen, studeerde hij vanaf 1917 wis- en natuurkunde aan de Uni versiteit te Groningen, waar hij zich onder leiding van professor dr. J. C. Kapteyn vooral op de studie van de sterrenkunde toelegde. Na in 1921 het doctoraal examen wis- en natuurkunde te hebben afgelegd, werd prof- Oort assistent aan de Groningse sterrenwacht. Een jaar later werd hij benoemd tot assistent aan de Yale-sterrenwacht in Amerika. In 1924 volgde zyn benoeming tot conservator van de Leidse sterrenwacht. In 1926 promoveerde prof. Oort by professor dr. P. J. van Rhijn te Groningen tot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschrift getiteld „The stars of high velocity". In hetzelfde jaar werd hij aan de Leidse universiteit toegelaten als do cent. In 1930 werd hij te Leiden benoemd tot lector in de sterrenkunde, welk lectoraat in 1935 werd omgezet in een buitengewoon hoog leraarschap. In 1945 werd prof. Oort benoemd tot gewoon hoogleraar. Het wetenschappelijk onderzoek van prof. Oort is voornameiyk ge richt op de structuur en de dynamica van de sterrenstelsels, in het byzonder van het melk wegstelsel. Ere-doctoraten werden hem ver leend door de universiteiten van Kopenhagen, Glasgow. Oxford, Leuven. Harvard, Cam bridge, Bordeaux, Canberra en de Vrije Uni versiteit van Brussel. (achter de stichting van de enorme nieuwe telescoop te Westerbork is prof. Oort een van de stuwende figuren geweest) kan de astronoom thans hopen dat hy de grootte van het heelal kan bepalen. Oneindig „Velen menen," aldus prof. Oort, „dat het meelal oneindig is. In dat geval zou de ruimte gekromd moeten zijn, net zoals het boloppervlak gekromd is. Evenals men op een boloppervlak door het meten van de hoeken de kromming kan bepalen zal het totale volume van het heelal gemeten kunnen wor den. Theoretisch lijkt dit mogeiyk. Of het ook prak tisch uitvoerbaar is, zal in de allerlaatste toekomst blijken," aldus prof. Oort, die er aan toevoegde dat het verkrijgen van een antwoord op deze vragen van de grootste betekenis zal zyn voor ons inzicht ln de fysische wereld, waarin wij leven en in haar geschiedenis. Ook al zou het niet lukken deze fun damentele vraag nu al te beantwoorden, is het te verwachten dat de excursie naar de horizon van het heeal een fascinerende toch zal worden, waarop men veel vreemde en meer ongedroomde dingen zal ontmoeten dan al het wonderlijke, dat de ontdek kingsreizigers in de 16de en 17de eeuw in hun ver kenning van onze aarde aantroffen. Expedities „Toen ik ais sterrenkundige begon, was het melk wegstelsel nog een onbereikbaar doel, en werden ontdekkingstochten naar de grenzen van dit stelsel voorbereid. Nu, bij het afscheid, zyn weer alle hens aan dek voor de uitrusting van grootse „expedities' Eén van die expedities staat in Westerbork klaar voor vertrek. Nu echter gaan zij niet naar de gren zen van het melkwegstelsel, maar naar de grenzen van het heelal". LEIDEN Direct na zijn afscheidscollege gister middag heeft minister dr. G. H. Veringa van onder wijs en wetenschappen prof. dr. J. H. Oort de ver sierselen overhandigd, welke behoren b(j zijn benoe ming tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Glibberrijm van de week Kompas voor Molly Geertsema komt dat niet wat z'n eer te na? Wat moet ie daar nu mee als burgervaer van Wassenaar, die stoere V.V.D.-enaar, die Geertsema W. J.7 'n Goed kompas dat kronkelt maar van zuid naar noord en evenaar en draait z'n wijzer rond van rechts naar links en heen en weer, dat doet zo n ding ook keer op keer op Wassenaarse grond. Maar ach, o brave burgervaer, is dat kompas voor U niet raar1 Want 't draait maar als een tol. En dat. m'n beste Geertsema, komt dat nu niet Uw eer te na, is dat niet al te dol? Die linkse rakkers draaien naar elke windstreek van de evenaar voor 't politieke welzijn. Ook het kompas van Geertsema (al is't misschien zijn eer te na) kan nu eens links gericht zijn. LISSE Als morgenmiddag om half drie liet eerste fluitsignaal klinkt voor de streekderby tussen Sportclub Lisse en Teylingen, gaan tweeëntwintig spelers tweemaal driekwartier tot de bodem van hun kunnen. Want deze prestigeslag waarvan de au teursrechten al waren vastgelegd lang voordat de huidige eerste elftalspelers het daglicht voor het eerst aanschouw den, is uitgegroeid tot een sportieve voet baloorlog tussen lisse en Sassenheim. Zelfs matig geïnteresseerden staan juist op deze dag graag als „commentator" langs de lyn om vooral het spel van de tegenstanders wat op te frissen met la waaierige cliché's uit de beknopte voet balvocabulaire. De uitslag blyft echter, zolang de scheidsrechter het metaal van zijn blaasinstrument niet voor de laatste maal tussen de lippen heeft gestoken, ofizeker. Zo gaat het er ook morgen aan toe. Desondanks keken trainer Spiers van Sportclug Lisse en voorzitter v. d. Meer van Teylingen, voordat het spektakel los barst, nog even in de glazen bol. Enkele uitspraken van Spiers: „We laten het maar aan de goden over. Ik ben er wel van overtuigd dat de jongens geladen het veld inkomen. Ze peppen elkaar op. Ondanks deze geweldige inzet durf ik geen voorspelling te doen. Natuurlijk gok ik op de volle winst. Ik ken Teylingen nog niet, weet niet wat hun sterkste pun ten zijn. We hebben een geheim wapen achter de hand voor morgenmiddag." De uitspraken van voorzitter v. d. Meer zijn meer gericht: „Teylingen hoopt op 'n ge- lyk spel. Lisse zal trachten ons uit ons ritme te halen. Teylingen is technisch beter. Het wordt een zenuwenwedstrijd. De achterhoede is onze troef." Lugdunum doel: L. Honsbeek; achter: K. Crama, W. Oppelaar. L. Redèl en C. Vermond: midden: W. de Roo. G. Collé en H. de Cler; voor: C. de Cler, H. Starp en J. Pijnacker. Trainers keus Roodenburg doel: M. Keereweer; ach ter: G. Dubbeldeman, C. Pennenburg, I. v. Weerlee en A. Ooyendijk; midden: H. de Klerk. H. Rodenburg en J. v. Weer lee: voor: I. Klinkhamer, S. den Os en E. de Jonge. UVS Voor de wedstrijd tegen Papen- drecht stelt trainer Kantebeen zijn elf tal uit de volgende elf spelers samen: B. Willemse, B. Balkhoven, B. Lardé, A. Koren, R. de Groot, J. Leget, G. De- sar, S. Teske, C. v. Steyn, L. Holl en J. Verver. DOCOS doel: G. Dubbeldeman; ach ter: C. Vrlesekoop, A. Bakker. J. v. Zyp en D. v. d. Bosch; midden: J. v. Polanen en J. Hogenboom: voor: S. v. d. Meel, A. v. Dinten, P. Dubbeldeman en P. Wol- i.ranr.x Naar aanleiding van de in 1968 van de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid verkregen principiële goedkeuring tot uitbreiding van het Diaconessen huis te Leiden tot een totale omvang van 500 bedden werden de uit breidingsplannen verder tot ontwikkeling gebracht. Besloten werd het Raad gevend Bureau Ir. B. W. Berenschot N.V. te vereoeken by de planning te helpen. Er werden twee commissies in het leven geroepen, één voor de verzameling van basisgegeven* en één voor de opstelling van het programma van eisen. Het Diaconessenhnis te Leiden. Aan deze commissie-werkzaamheden werd o.m. deelgenomen door mr. J. V. Rijpperda-Wierdsma als bestuurslid, de directie, dokter S. van Praag en het bu reau Berenschot. De vergaderingen over het programma van eisen droegen een open karakter, zodat inbreng mogelijk was van al diegenen, wie de behandelde onderwerpen aangingen. Besloten werd een aanvrage in te die nen voor een psychiatrische afdeling met 20 bedden. Het wordt nl. voor som mige psych. patiënten van veel belang geacht hen te behandelen in een alge- n ziekenhuis. In verband met een door het Ministerie in te stellen onder zoek zal de beslissing op deze aanvrage vermoedelyk vrij geruime tijd op zich laten wachten. Op directie-niveau vond voortgezet overleg plaats met het St. EJisabeth Zie kenhuis, dat een nieuw ziekenhuis bouwt o.m. over de specialismen en aantal spe cialisten, waaraan behoefte bestaat en over eventuele samenwerking op het gebied van apotheek en laboratorium. Met de gemeente Leiden werd het over leg voortgezet over de aankoop van grond aan de Houtlaan en het verkeer rond het huis. De uitbreiding vergt naar schatting 35 miljoen gulden. Geen opruiming bij mooi nazomeriveer LEIDEN Vorige week leek het erop dat de zomer plaats ging maken voor de herfst. Maar na de laatste regenbuien van woensdag (de dag van de grote VEBO-tentoonstelllng) blijkt nu weer volgens de laatste weerberichten dat er weer mooie nazomerse dagen zyn te verwachten en dat bleek gisteren al heel duidelijk. Zodoende waren de aanvoeren gedrukt, van opruimen was geen sprake meer en dat ls enerzijds gelukkig daar de handel vooral ln slachtvee de laat ste weken niet zo goed is; het is onbe grijpelijk, Nederland heeft momenteel de laagste noteringen binnen de EEG- landen. Frankrijk en Nederland verschil len bijna 20 cent per kg. Daar de prijzen natuurlijk niet zo aan- trekkeiyk zijn en het weer nu weer droog blijft heeft de boer nu geen haast om het een en ander op te gaan ruimen (ver kopen) desalniettemin was de aanvoer zowel van runderen als wolvee niet slecht. De handel op de gebruiksvee- markt was rustig en kalm, de handel had op alle markten over het algemeen genomen een traag en slepend verloop en daardoor waren de prijzen moeiiyk te handhaven. De prijzen waren Iets la ger dan vorige week alhoewel het gis teren nogal meeviel, mede doordat de aanvoer zowel van kalf- als melkvee beperkt was. Vooral de vare koeien lie ten verstek gaan. De jongvee afdeling had nog een betrek- keiyk goed verloop. Vooral de nuchtere kalveren bleven erg duur. Dat is natuur lijk duidelyk te danken aan de hoge noteringen voor de vette kalveren. Een grote aanvoer slachtrunderen naar de omstandigheden en de tijd van het jaar. De vakpers schrijft dat dit de meest miserable sector is van de vee markten. Zo sterk zouden wij ons over het verloop van gisteren niet gaarne uitspreken. De handel was wel lui, maar dat de prijzen zich niet konden hand haven is beslist niet waar. In tegenstelling met de gang van zaken op de overige afdelingen van de markt doen de vette kalveren het goed. Ook gisteren ondanks de grotere aanvoer, er is veel uitvoer met een goede versprei ding daar verschillende landen afnemen met Italië en West-Duitsiand aan de Aanvoer van wolvee was gelyk aan vorige week, dus groot. Aangezien de laatste weken overal veel schapen wor den aangevoerd was het gisteren weer maar afwachten welke houding de han del aannam. Al die dieren moeten toch maar geplaatst kunnen worden. Geluk kig is er nog wel vraag maar er zyn ook andere dingen te overwinnen, o.m. de slachtcapaciteiten. Handel: oude scha pen stug, vette lammeren goed. Het prijsverloop van de slachtvarkens bleef deze week op peil. Vraag en aan bod zyn vrijwel op balans. Het is mo menteel moeiiyk om iets te schryven over het handelsverloop van de biggen en lichte varkens. Het schynt dat de prijs gelyk is gebleven en er is geen enkel teken die de fokkers van dienst kunnen zyn om de juiste markt prijs te bepalen. Wij adviseren U graag in onze toonzaal voor: M Alle soorten gefigureerd glas Glasplaten 1 Glas In lood en medaillons Spiegels in elk model A Geslepen glas V Gezandstraalde motieven Korte Mare 2 TeJ. 22368 22468 f ONOERWUS-rNSTTTWT J y m M.E.A.B. HERENGRACHT 4 - LEIDEN - TEL. 30660 Wie schryft, belt of komt eens langs? Paedolog. Kliniek „Curium" te OEGSTGEEST, Rhijngeeateratraatweg 32. Enige jaren hebben wy dë verantwoording gedragen voor een groep schoolkinderen, die wegens gedragsmoeiiykheden tydelyk in onze kliniek zyn opgenomen. Huwelijk noodzaakt ons onze werkkring te ver laten. Wie mogen wy voor ons vertrek inwerken? Onze kliniek biedt: een prettige sfeer. goede praktijkbegeleiding, wekelijkse theoretische scholing. Brieven aan: Geneesheer-directeur, Geversstraat 37, Oegstgeest. Op een kantoor in Alphen aan den Rijn wordt gevraagd (mnl.) Voor jongeman die reeds enige kantoorervaring heeft en die in staat ls ook persoonlijke contacten te onder houden met relaties in de buitendienst, wordt een afwisselende en zelfstandige werkkring aangeboden met goede toekomstmogelijkheden. Sollicitaties gaarne onder nr. 4599 bur. v. d. blad. Michaël van den Akker NV zoekt contact met intelli gente candidaten met be langstelling voor admini stratieve organisatie ter opleiding tot De taak zal zijn voor ver- kochte kleincomputers de systemen, die door ver tegenwoordigers, al dan niet in samenwerking met hen zijn ontworpen, uit te werken. Aangeboden wordt: een degelijke opleiding met daarna een zeer afwisse lende, boeiende werkkring met volop gelegenheid tot ontplooiing van eigen ideeën en initiatieven. Reeds tydens de opleiding kan men rekenen op een goed salaris, terwyi ruime verdere perspectieven aan wezig zyn. Zy die in het bezit zijn van M.B.A. of S.P.D. of stude rend voor dit laatste en menen voor deze functie in aanmerking te komen, worden uitgenodigd hun schriftelijke sollicitatie te zenden naar onze N.V. Postbus 396 - Den Haag Begrafenis onderneming LEIDEN, Haagweg 31 TeL 01710-23574 KATWIJK Boulevard 48 Tel. 01718-3477 W ASSENAAR Deylerweg 127 TeL 01751-2436 R.K. Uitvaartleider: W. J. E. ALBERS TeL 01717-4982 Transporten Opbaringen WONINGRUIL Den Haag: kamer-en-suite, 3 slaapkamers, grote keu ken en balcon, 1ste portiek- etage, centrum. Gevraagd: vrij huisje met tuin, liefst bij viswater, voor bejaar den, omgeving Alphen aan den Rijn. Brieven onder nr. 1959 bur. Kunstgebitten reparaties aneiler en goedkoper! Drogist C. Zoetemelk, Pas toor v. d. Plaatstraat 7, Rijpwetering, teL 01712-280. TE KOOP i.st.v.n. met 35 pk Penta b.b.-motor met af stand bed. binnen en buiten verl. RVS aanrecht, w.c. met water spoeling en vele acc. Overal stahoogte met zonnetent eu afdekzeil voor de winter Tel. 25355 of 40728 na 7 uur. PLAATS EEN

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4