REORGANISATIE VAN NTTB HOOFDDOEL VAN DE VRIES Is de reclame een weldaad of een gevaar voor sport? Opzienbarende plannen van 28-jarige tafeltennisvoorzitter Bijna evenveel zwarte leden als geregistreerde ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1970 Op een milde zomeravond op een terras ergens in het Italiaanse stadje Imola vertelde Ton Vissers in 1968 een anekdote. De ploeg leider van Willem II had in de week voorafgaande, wandelend door het hoofdgebouw van de Valkenswaardse sigarenfabriek, de directeur ontmoet. De man was blijven staan en had beleefd gevraagd: „En, mijnheer Vissers, gaat het een beetje met de fiet sers?". Na het bevestigend ant woord mompelde de directeur: „Mooi zo", en liep door. De hele wielerploeg was hem volkomen vreemd. En toch betaalde het concern er jaarlijks 800.000 aan. Kennelijk was de sportgroep dus een geesteskind van de publiciteitsafdeling die in haar strijd om de sigaar aan de man ie brengen, de waarde van recla me via sport had onderkend. Zegt twee jaar later publiciteitschef Wim Oepts: „Als je altijd gewerkt hebt met dooie en koude neonreclame en met spandoeken wil je op een goede dag wat anders Een levende reclame. Als een sportman met je naam op zijn borst rijdt zit daar een beeld aan vast. De sympathie die Rik van Looy had kon ook op ons overslaan. Maar er zit ook een risico in sportreclame. Wie Van Looy niet mocht zou ons ook niet mogen". De commercie in de sport. Een weldaad of een gevaar? Voorop gesteld: industriële concerns zijn geen charitatieve instellingen. Er wordt dus voordeel verwacht van de „sympathie" voor de sport. Slechts hier en daar is dat niet het geval, zoals bjj het Phi- lipsconcern dat vooral sedert dit jaar de voetbalclub PSV in een financieel innige onarming houdt. Publiciteitsdirecteur voor Neder land C. Wirtz: ..PSV kun je wel rang schikken onder het hoofd passieve re creatie. Voor de streek waar zovele werknemers wonen wil Philips ge woon iets doen om er het leefklimaat een beetje aantrekkelijker te maken. En daartoe kan een voetbalclub bij Het recente drama in de profwielersport heeft uitgewezen dat bouwen op een basis van sponsorfinanciën gelijk staat met leven op een vulkaan. Maar topsport zónder geldelijke steun wordt steeds meer een onmogelijkheid. Het maakt de vraag weer actueel: in hoeverre zijn sport en reclame te combineren dragen. Maar uit reclame-oogpunt? Nee De bekendheid van ons merk is in Nederland immers erg groot. Wij zijn het meest geadverteerde merk en daarom doen wij in de sport vrijwel niets. We hebben alleen in het Olym pisch Stadion te Amsterdam en in het Feijenoordstadion reclameborden. Maar dat komt omdat we daarmee onze buitenlandse vestigingen een ple zier willen doen als daar cupvoetbal wordt gespeeld en via de televisie wordt uitgezonden". Huiverig Voor het overige: door die sportrecla me graag meer omzet, graag meer winst. Het zijn vooral de fabrikanten van impulsartikelen zoals sigaretten, drank en chocolade die als sponsors in de sport optreden. Bij dit soort artike len komt het vooral erop aan frequent onder de aandacht van het publiek te komen. Men mikt daarbij op de sup porters van de sportman, want de atleet zelf doet er immers goed aan niet te roken noch te drinken Vulkaan i financië- <{X Tegenstander I.O.C.: Amateurstatus handhaven Voorstander K.N.V.B.: Nog meer reclame Tegenstander K.N.S.B.: Reclame gaf problemen Voorstander N.H.V.: Toch wat huiverig Bouwen op een basis v le injecties van sponsors is leven op een vulkaan. Dat heeft het recente drama in de profwielersport bewezen. Met hetzelfde gemak als waarmee ze erin stappen keren de publiciteitsmen- sen. onrustig speurend naar nog bete re mogelijkheden, zich van de sport af als ze niet meer aan het (reclamel- doel beantwoordt, als de kampioenen hun gevecht tegen de tijd en de jaren verliezen en goede opvolgers uitblij ven. Dan is het „niet meer zo interes sant", en dan kan. zoals in de wieler sport. in één week het fundament wegvallen. Ondanks het grote gevaar zoekt de sport de sponsors de laatste jaren meer dan omgekeerd. Want wie aan sport doet. wordt immers vaak be heerst door een wedstrijdelement, door een gevoel de prestatie te moeten opschroeven. En die zucht zoekt een uitweg in het verruimen van de trai nings- en andere mogelijkheden. Dus toch weer sponsor Tegenstander De commercie in de sport vindt nog altijd zijn grootste tegenstander in het vergrijsde Internationale Olympisch Comité (IOC) dat nog onlangs tijdens het congres te Amsterdam de vinger waarschuwend heeft opgestoken tegen iedereen die het edele principe van de amateurstatus geweld wil aandoen. En voortvloeiend daaruit bestaat er juist bij de takken van sport die het in nigst wortelen in de Olympische Spe len de grootste „afkeer"' van reclame en sponsors. Situatie in Nederland. Atletiekbond (KNAU): Geen enkele betaalde reclame is toegestaan. Alleen enige topatleten hebben schoenen ge kregen van Puma en Adidas. Maar dit heeft reeds de toorn opgewekt van de Internationale Atletiekfederatie. Zegt desondanks P. v. d. Meer. hoofd van het bondsbureau: „Wij zouden het wel toejuichen als de atleten op een be schaafde manier reclame konden ma ken en daardoor enige sponsors de atletieksport op een hoger plan kon den brengen". Voorzichtig Staatsbond (KNSB): Geen enkele re clame is toegestaan Bondsdirecteur W. G. Comello: „Vroeger verschenen onze topschaatsers op de centrale trai ningen nog wel eens in een truitje met bierreclame of sigarettereclame Daar werden dan foto's van gemaakt en dat bracht moeilijkheden. Vooral omdat wij met onze schaatser-s zo aan de weg timmeren moeten we erg voorzichtig zijn. Hoge bomen vangen veel wind. Daarom hebben we het dragen van welke reclame dan ook verboden, zelfs tijdens trainingen". Wat doet de voetbalbond (KNVB)? Het iimiiiiiiiiii! - ill»":' J.":'.'.ill GORCUM. Het besef, dat er eindelijk een oplossing is gevon den voor de voorzittersimpasse, dringt nog niet zo best door tot de Nederlandse tafel tenniswereld. Opnieuw een bewijs, dat de N.T.T.B. een organisatie is, waar veel mankeert aan de verzorging de steeds belangrijker wor dende public relations. Maar die alle rust verlopen bestuurs- mutatie zal men binnenkort wel degelijk merken. De benoeming van de nieuwe man in de tafel- tennisbond draagt namelijk een zeer speciaal en spectaculair karakter. Een landelijk voorzit ter van 28 jaar zal men in het bedrijvige Nederlandse sport leven niet vaak tegenkomen. Als de man waar het om gaat (drs. Douwe de Vries) bovendien een oud-crack blijkt te zijn bestaat het haast niet anders of de N.T.T.B heeft met deze installatie zeer opzienbarende voornemens. En "dat klopt. Na het in het leven roepen én nog later na de reorganisa tie van de sportcommissie een eer ste stao in de richting van een moder nere aanpak van de tafel tennissport in ons land voelden de verantwoor delijke leiders voortdurend behoefte aan een man, die ook achter de be st uurstafel spijkers met koppen kon slaan. Toen voorzitter Van Dijk door ziekte vertrok heeft het NTTB-be- stuur heel lang gewacht met het aan wijzen van een opvolger. Min of meer bij toeval is de keuze uiteindelijk op loochende beschikbaar vo tie. „Het was badadigheid". Vries, een man de. diagen van reclame op trainingspak ken is toegestaan evenals o.a. het meevoeren van tassen met reclame. Het voetbal bekijkt de reclame met een wat ruimere blik al heeft de UEFA bepaald dat reclame op wed- strijdkleding verboden is. Slechts een rugnummer en clubembleem zijn toe gestaan. Maar ook hier neigt men naar ..meer" Hoofd documentatie J. v. d. Gumster zegt: „Er wordt veel druk uitgeoefend om meer reclame toe te staan, er zijn ook al verschillende voorstellen gedaan. Maar de UEFA gaat voorlopig nog niet overstag". Sponsors in de sport. Zelfs tot de zaalsporten zijn ze doorgedrongen. In de volleybal wereld heeft een v eei iig- tal clubs en sponsors elkaar gevonden. Voorbeelden o.a. Delta Lloyd - AMVJ Amsterdam. Eminent - Blokkeer en Mars - Dos Den Bosch. Ook hier echter alleen reclame op trainings pakken. De conservatieven in de sport mogen dan nog zo veelvuldig ach en wee roepen en wijzen op de vercommercialisering van de sport, het kan niet ontkend worden dat door de sponsors vooral in Nederland in bepaalde takken van sport vooruit gang is geboekt. In een land waar de overheid nog steeds van mening is dat de sport voor het merendeel door par ticulieren gefinancierd behoort te wor den en waardoor dus internationaal licht een achterstand zal ontstaan, zijn de sponsors zelfs bijna onmisbaar waar het erom gaat topprestaties op inter nationaal niveau te leveren. Voorbeeld. De nationale zaalhandbalkampioen bij de heren Sittardia ontmoette eind vorig jaar het Russische Trud in de Europa- Voorbereiding van Sittardia: één of twee keer per week om tien uur 's avonds (dan pas kon iedereen aan wezig zijn!) trainen. Was er een spon sor geweest die de loonderving had betaald dan zouden onze handballers overdag veel intensiever kunnen trai nen dan 's avonds laat na een vermoei ende dagtaak. Dan waren ze niet zo kansloos geweest tegen de Russische s taatsamateurs. Commercials Reclame in de sport. Ook hier: over daad schaadt. Recent voorbeeld: Bols in Argentinië bij EstudiantesFeije- noord. De tv-camera's konden geen hoek bestrijken of men „ontmoette" er. zeer opvallend Bols. Jonkheer M. L. de' Block van Scheltinga, publici- teitsmanager bij Lucas Bols: „Ieder een vond het een prachtige stunt. In Europa is zoiets niet mogelijk door de afspraken met de Eurovisie voor re clames langs het voetbalveld. Maar in Argentinië gold die afspraak niet". Desondanks was „Bols" die nacht voor veel mensen ook hinderlijk. JEAN MELISSEN wêêêêêêêêêêêêêêêêuêêêêm R1SR1I oud-NedLloydspeler Douwe de Vries gevallen. Door in april een ..sollicita tiebrief" te sturen naar de bond kwam de Goreumse doctorandus (getrouwd, één kind en leraar klassieke taleni in contact met het hoofdbestuur. Zijn wijd en zijd bekende interesse voor de tafeltennissport, waarin hij in het be gin van de zestiger jaren bij de „top- Nederland behoorde. hij stelde zich >r een of andere func- ?n soort opwelling van herinnert zich De die vaak kritiek spui- Vries in vergadering op het bondskantoor. Directeur werkt de nieuwe voorzitter in. Het pleit voor de dynamiek in de NTTB. dat Douwe de Vries na een korte inwerkperiode als vice-voorzit- ter. waarin hij zich vaak diplomatiek en tactvol opstelde reeds op de zetel zit, waar hij al zijn ambities kan waarmaken. Door zijn sportief verle den. bijna alle topspelers boven de twintig hebben nog tegen hem ge speeld in de ereklasse, is zijn benoe ming vooral onder de seleetietafel- tennissers zeer gunstig ontvangen. Wat van hem wordt verwacht ligt natuurlijk voor de hand. Eindelijk moei de problematiek van de topsport in de tafeltenniswereld eens, goed worden aangepakt. Douwe de Vries, jong en ambitieus, lijkt de aangewe zen figuur, die daarvoor in de wieg is gelegd. Frans Schoofs, zijn bedreven oud-teamspeler, die gedurende dezelf de vergadering, waarop De Vries werd gekozen, tot erelid van de bond werd benoemd, geeft hoog op over de nieuwe praeses. „Ik ben ervan over tuigd, dat hij iemand is, die ontzet tend veel goed werk voor de NTTB kan en zal verzetten". Maar De Vries zelf is zeer terughou dend over het aspect van de topsport. Het gevaar bestaat, omdat ik zó hoog heb gespeeld, dat men wonderen van mij verwacht. Maar dat lijkt me niet reeë!. Men moet niet vergeten dal de topsport een teer punt is en blijft. Met zoveel geld uitgeven voor zo'n gering aantal mensen kan niet iedereen zich erenigen". Niettemin blijft de benoe ming van De Vries een duidelijke aanwijzing dat er veel gaat verande ren in de NTTB. De verwachte steun, ook al toont de nieuwe voorzitter zich momenteel nog wat aan de voorzichti ge kant. is zonder meer verzekerd. „Ik zal alle mogelijkheden aangrijpen om gunstige verbeteringen voor do top spelers door te voeren", wil hij uitein delijk wel toegeven: En onmiddellijk daarop aansluitend: .Maar daarover kan ik verder nog weinig zeggen" Duidelijk spraakzamer is de nieuwe NTTB-voorzitter over andere zaken Over de organisatorische moeilijkhe- Douwe de Vries. Topsport is een teer punt. den in de bond bijvoorbeeld. Wat de Gorcummer allemaal wil doorzetten klinkt de insiders van deze twintig duizend leden tellende ..mini-bond" als een verrassend fris geluid in de oren. Het doel, dat De Vries gedurende zijn zittingsperiode wil nastreven, bestaal uit een complete reorganisatie van de NTTB. Een plan overigens, dat bij de andere bestuursleden reeds leefde. dist estuk. Vot i de Kerstmis krijgen alle bestuursleden van de clubs in Nederland een reor- ganisatieontwerp in de bus. „Ik hoop dat daardoor wordt bereikt dat er nieuwe ideeën ontstaan en loskomen over de opbouw van de NTTB". door deze telling rden uitgevoerd. „Wij willen de bestuursopzet van bo ven naar beneden en omgekeerd gaan veranderen. Dat is helemaal naar de zin van de meeste hoofdbestuursleden. In dit verband wil ik nog het volgen de opmerken. Ik ga er van uit dat ik alleen efficiënt kan werken met de medewerkirig van een zo groot moge lijk aantal mensen. Daarom heb ik nuk al contact gehad met vele afdc- lingsbesluursleden. Ik zal me daar in de komende maanden nog veel sterker op richten". Dictator spelen wil De Vries niet. „Als ik merk dat mijn gedachten niet te vcr- vvczelijken zijn dan stap ik op. Dat staat vast. Ik ben geen stoeltjeskle- Nóg ■1 meer noodzakelijke vernieu wingen wil de Gorkumse voorzitter invoeren Ook in de communicatie sector Het bestaande wantrouwen wegnemen tussen het hoofdbestuur enerzijds en de afdelingscolleges an derzijds ziet de Vries zelf als een van zijn belangrijke taken „Momenteel zijn er ongeveer 21 bondjes in de NTTB De een staat soms als een vijand tegenover de ander. Aan die onderlinge belangenstrijd moet zeer ■beslist een einde komen. In principe is die sfeer helemaal niet zo erg. zij kan zelfs zeer gezond werken, maar door de verontrustende ontwikkeling van de laatste tijd werden het wel heel erg lange tenen, waai tegen men aan trapt." Als ik merk dat mijn gedachten niet te verwezenlijken zijn stop ik ken? Tenslotte heeft Douwe de Vries de voor een landelijk voorzitter onge woon jeugdige leeftijd van 28 jaar. ..Mijn leeftijd zie ik zelf nauwelijks als een bezwaar voor deze functie. Ik moet ook zeggen dat ik nog geen enkele reden heb om te veronderstel len, dat anderen dat wel als een beletsel zien voor een geslaagde sa menwerking. Ik heb tot nu toe alleen nog maar prettige contacten met ie dereen onderhouden Hoewel Douwe de Vries nauwelijks ervaring heeft achter de bestuurstafel vroeger al leen in zijn studententijd ooit voorzit ter van de faculteitsvereniging heeft hij geen angst voor zijn verant woordelijke taak. „Het lijkt me leuk werk. dat ik ook eens wilde doen." De mogelijkhe'd om zijn tafeltennisambi- ties weer op het sportieve vlak na te streven kwam geen moment in hem op. „Hel zou me teveel opofferingen en tijd eisen. Bovendien zou ik enkele keren per week naar Utrecht of Am sterdam moeten reizen." Als Douwe de Vries op zijn praatstoel zit, komen er meer zaken aan de orde, waarover niet iedereen erg tevreden is. Vooral de regeling van de contract spelers in de tafcltennisbond is zijns inziens hoog nodig aan een verbete ring toe. „In onze sport wordt geen onderscheid gemaakt tussen amateuris me en professionalisme. Dat gaf vroe ger geen moeilijkheden, maai nu de invloed van de commersie toeneemt ontstaan er wel vervelende situaties." Ook een drastische wijziging van de ledenadministratie staat op zijn „ver langlijstje". „Wij hebben officieel twintigduizend geregistreerden. Maai er wordt geschat dat er minstens een even groot aantal „zwarte leden" be staat Het is beter voor het aanzien van de bond als zij ook geregistreerd worden." Het zou een mooi begin zijn van voorzitter De Vries, wanneer hij het ledenbestand van de NTTB dooi een verandering bijna kan verdubbe len. Zijn andeie voornemens zullen wel meei hoofdbrekens kosten

Leidse Courant | 1970 | | pagina 17