JAAP REUTEN BOKSEN IN DE KERK OP DE ALP Jaap Reuten. heeft zijn schaapjes in de bergen ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1970 Zegt die naam u iets? En als ik erbij zet: pastoor Jaap Reuten. Dan ook nog niets? Niet Jaap Reuten, maar pastoor Jaap Reuten, heeft een paar dagen in het Franse nieuws gestaan. Waarom? Hij is pastoor boven op de Alp d'Huez, bij Grenoble, en daar heeft hjj het bestaan in zijn kerk schrik niet! te laten boksen. Boksen in de ring! Een bokswedstrijd in een kerk? In het Huis des Heren? In het Huis des Gebeds? De eerwaarde bisschop van Grenoble, een zestiger. Fransman, werd er bleek van om de neus. Hij zal zich, waarschijnlijk, wel bekruist hebben over zoveel verval in zijn bisdom en dat nog wel, hem aangedaan, door een Nederlandse priester. Dat deze contestatair amok make in zijn eigen vaderland, maar niet in de hoge Alpen. Ueber allen Gipfeln ist Ruhe. Dat men hem met rust late, deze bisschop. Een kerk is een kerk en. mon Dieu, geen openbare vermakelijkheid. Hij, de bisschop, zou aan dat ongehoorde schandaal bijtijds een eind maken. Hij zou het verbieden. Of laten verbieden. En die Hollander, met nog maar amper vier kruisjes achter de rug, zou zich moeten buigen. Zo niet Laat ons op de afloop niet vooruitlopen en zien, wie deze Jaap Reuten is. Reuten, zeggen wij Nederlanders. Reutèn zeggen de Fransen. Met de klemtoon op de laatste lettergreep. Wie als vreamdJelSng boven op de Alp d'Huez, met griezelige bochten is aangeland en vraagt naar Jaap Reutèn, krijgt on middellijk bescheid. Ziet u daar, onder die glinsterende gletsjertop, die to ren? Dat is de Notre-Dame-des-Nei- ges. Loop er maar omheen. Ga er maar binnen en tien tegen één, dat Jaap Reutèn er is. Een kleine man met een baardje. En zonder toog. Op de Alp d'Huez kent iedereen Jaap Reutèn. Zonder toeristen telt de Alp 300 inwoners, van wie 30 praktizeren- de katholieken. De traditionele tien procent, zoals overal in Frankrijk. De rest gelooft het wel. In de winter maanden telt de Alp d'Huez 8 a 12.000 toeristen, die er komen skiën. In de zomermaanden zijn het er 4 a 7.000. Een deel ligt dan te zonnen in een van de 50 hotels of in een van de 600 chalets, een klein deel trekt met de teleferiek naar de hoogste toppen, waar zelfs nog in de maand augustus wintersport is. Tot twaalf uur 's mid dags. Na twaalven is de sneeuw door de zon te nat geworden. De Alp d'Hu ez heeft een prachtig klimaat: koel in de zomer, veel, heel veel zon in de winter met behagelijke temperaturen van 20 tot 22 graden. Idealer kan het haast niet. Bovenop die top kwam pastoor Jaap Reutèn - zeg maar gewoon Jaap - terecht. De eerwaarde bisschop van Grenoble had hem er heen gehaald met de opdracht: jij bouwt daar een nieuwe kerk. Wist die arme bisschop veel! Had hij geweten, waar hij met die rare Hollander aan begon, hij zou zich tienmaal, honderdmaal bedacht hebben. Jaap. van zijn kant, wist het precies. Hij had zijn eigen ideeën in zijn koppige Limburgse kop. Een kerk is een kerk. Dat kon hij zijn bisschop niet tegenspreken. Maar op de kerk als kerk wilde hij zich niet blind staren. Een kerk is ook een Godshuis en wie van dat beginsel uitgaat, stelt het Godshuis open voor iedereen. Zijn er' op de Alp d'Huez in de winter niet 8 a 12.000 en in de zomer niet 4 a 7.000 toeristen? Wat is het evangelie eigenlijk? Een sombere of een blijde Boodschap? Als het een blijde is, die aan alle creaturen, zoals er geschre ven staat, moet worden verkondigd, waarom zouden de kerkklokken dan alleen maar drie keer op een dag luiden voor het Angelus? Niet ver van de nieuwe kerk van daan, op een paar honderd meter af stand, staat sedert 1940 nog de oude kapel. Een mooi, houten kapelletje in de vorm van een grote langwerpige schuur met een krielig houten torentje. Het past in het landschap, waar bijna alle hotels en chaletjes van don kerbruin hout zijn. Hier en daar een flatgebouw van beton, hoofdzakelijk voor de verkoop. De eigenaar brengt iin zijn appartement een maand vakan tie door en verhuurt de rest van het jaar aan zomer- of wintertoeristen. Met zoveel volk op de been, het hele jaar door, was het kapelletje voor 300 mensen te klein. In de Kerstnacht puilde het aan alle kanten uit. De bisschop van Grenoble had schoon ge lijk: er moest hoognodig een nieuwe kerk komen. Jaap trok erop uit. Gepraat met wel twintig architecten. Maar geen van hen wilde wat hij wilde. Tot hij er een tegen het lijf liep< helemaal in Vichy, die er wel oren naar had. Vader en zoon, allebei architect, kwa men naar de Alp d'Huez en bekeken het terrein, eigendom van de Touring Club de France. Déar, zei Jaap, iets hogerop dan de kapel, wil ik mijn nieuwe kerk hebben. Vader en zoon maakten tekeningen en maquettes. Plots ging de vader dood, achteraf gezien, als het niet al te oneerbiedig klinkt, een voordeel. Want tussen va der en zoon bestond het eeuwige ge- neratieverschil. De zoon, nog niet he lemaal klaar als architect, kon zijn eigen zin doordrijven en wilde van de nieuwe kerk, van de Notre-Dame-des- Neiges, een proefstuk maken. Om het gebrek aan ruimte in de oude kapel op te vangen, had Jaap al eerder missen gecelebreerd in een bio scoop. Maar een bios is een bios. Geen sfeer. De Matlheus klinkt het allermooist in de kerk van Naarden, beter nog dan in het grote Concertge bouw van Amsterdam. In zijn achter hoofd had Jaap heel wat nieuws. Hij dacht aan een grote ruimte met plaats voor wel duizend mensen. Aan een Jaap Reutcn op de 'eerste kerkorgel voor Bach. Aan een breed toneel voor schouwburgvoorstellitgen, voor concerten, voor zanguitvoeringen, voor sportmanifestaties. De ingenieurs, die dat moesten uitvoe ren, verklaarden Jaap Reutèn gek. Niet vanwege godsdienstige zwaren, maar om technische ciële redenen. Zij hadden er een h^d hoofd in. Jaap niet. Een rekensommetje had hem geleerd, de Notre-Dame-des-Neiges hem - de bisschop - een bom duiten kosten. Gek of niet: hij zette dooi, Langzaam verrees de Notre-Dame-des! Neiges uit de keiharde rotsgrond de Alp d'Huez. En op 6 december 1969 kon de kerkl ofschoon nog maar voor driekwart! klaar, worden ingewijd. Met een koor] dat speciaal uit Nederland overkwam.! Aan de opdracht van de bisschop van' Grenoble was voldaan. De bisschop kon tevreden zijn. Zelfs was hij tevre den, toen een negerzanger, John Wil liam, naar boven was gehaald de entree van de mis „Oh. happy Dav' zong. een spiritual, die de verzamel' jeugd van buiten kende en uit voll borst meezong. En ook deed hij mond niet open, toen een loslopei Zweeds echtpaar - of geen echtpa; met de gitaar een voorstelling in kerk gaf. Ook zong er een Duits k< De zangers en de toehoordei enthousiast. De jongeren u wèg van. Op de Alp d'Huez was pastoor feap Reutèn president van de bloedge/ bank. Veel toeristen, r ger, gaven hun bloed aan hen, die nieuw bloed nodighad- den. Ook zat hij in het comité ft matton, een feestcommissie vof ont spanning van toeristen, die o.n digheidswedstrijden organiseerc Een verzoek kwam binnen boksclub in Grenoble om te mogen houden tusse Duitse jongens in de leeftijd/"i tot zeventien jaar. De feest vond het best Maa: bij mij. zei Jaap. in de Nde-Dame- des-Neiges, want geen anda lokaal beschikbaar. Maar wat zuilp de j sen daar wel van zeggen, foegen een paar aarzelende feestconfiissieleden Ze zullen Jaap. Ik ben daar bleef het bij. In d grote zaal van de kerk werd het Jaar verwij derd, de ring kwam, de/ouwen wer den gespannen en bijg«-'hoven wer den de houten schragen/oor de tafels met verversingen tijdenae pauze. Het kwam, natuurlijk. #k de bisschop van Grenoble Ier ore/Ken bisschop hoort en ziet alles. Hf schrok ervan Hij liet. zelf niet thu/zijnde of zich niet thuis houdend -/aal ons dat in het midden houden -pin vicaris naai de Alp d'Huez telpneren, dat de bokswedstrijd, in deNotre-Dame-des- Neiges, in geen ge\7 mocht doorgaan en terstond moest Morden afgelast. Dat kan niet meei/zei Jaap aan de ndere kant van df lijn. Daar is het i/ programma's zijn gedrukt, de jong/s zijn er al en klaar om hihandschoenen aan trekken. Vanf afzeggen is geen sprake. Zegt u nPi' aan de bisschop, dat ik het andeij zie dan hij. Of de vicaris die boo/chap net zo heeft overgebracht we Jaap niet. Voorals nog neemt hij ij"- dat de vicaris een hele lepe diplomat is- Hij heeft zijn plicht gedaan e de boodschap van de bisschop overgebracht. En verder kan hij als Pilatus zijn handen wassen in onschuld. Dus: in de Notre Dame-des ^Neiges werd gebokst. Niet oim die oensen, maar zuiver om de sport, 's Was geweldig, zei Jaap na afloop. Alle toeristen zeiden het hem na. De eerwaarde bisschop van Grenoble heeft er verder het zwijgen toe gedaan. Hij loopt die Hollandse pastoor mog wel eens togen hat Jfijf en zal dan wiel iets in het midden brengen. Dam zeg iik het mijne, zegt Jaap. Hoe is deze Jaap Reutèn, geboren in Geldrop bij Eindhoven, priester boven op de Alp d'Huez gewox-den? Als jongen van vijf jaar - uit een gezin van twaalf - wilde hij wel pater worden, „pater met de tenen eruit". Moeders met veel kinderen waren er in die dagen wat trots op. als er een cf twee priester werden. Ga jij maar eerst naar het gym, zei Jaaps vader Gym is nooit weg. Op een avond, in januari 1949. zat Jaap te studeren. Zijn vader bracht hem „de Nieuwe Eeuw", waar een artikel in stond over priesternood in Frankrijk. In dat land. stond in het artikel, zat een pastoor, die in Neder land tijdens de oorlog joden en ver zetslieden had geholpen. Hij was verra den, had moeten onderduiken en na de oorlog wilde hij niet meer in Holland blijven. Hij kreeg een parochie in Frankrijk. In het bisdom Grenoble, schreef die piiester, waren 250 paro chies, die geen priester hadden. Dat sprak mij aan, zit Jaap op een bank van een chalet op de Alp d'Huez te vertellen. Ik was toen negentien. Zonder iemand iets te zeggen schreef De Notre-Dame-des-Neiges mid den in het berglandschap van Grenoble. ik een blief aan de bisschop van Grenoble. Ik wist niet eens, dat daar bergen waaen. Mijn Frans was maar miserabel schoolfrans. Met die brief meisjesschool in Heerlen. Wie ben jij, vroeg ie. Dat gaat je niet aan, zei ik, maar haal uit die brief alle taalfou ten. Dat deed ze, ofschoon ze precies wist, wie ik was. De brief ging weg. Geen antwoord. Toen dat antwoord et- eindelijk was, vertrok ik, na wat moeilijkheden thuis, naar het groot seminarium in Grenoble- Vader en moe der brachten mij naar de trein en kochten een kaartje voor Grenoble. Ik- was 25, toen ik klaar was op het seminarium en tot priester werd ge wijd. De traditie getrouw celebreerde hij in Heerlen zijn eerste mis. Weet je nog van die brief?, vroeg het zustertje van de meisjesschool. Tot slot: de Notre-Dame-des-Neiges zelf. Toen ik er pas kwam. op de Alp d'Huez, en de kerk voor het eerst zag. keek ik er tegenaan. Misschien gaat het menig ander net zo. Maar nu ik weer thuis ben in Parijs en afstand nemen kan. denk ik terug aan een gebouw, dat van buiten gezien majes- Jaap Reuten. teitelijk in het berglandsohap ataaK Pater Jaap Reutèn heeft gelijk gekre gen: er staat daar. op die harde rots grond, inderdaad iets geheel nieuw». Ook van binnen. Onder de grote zaal, centraal verwarmd, ligt de crypte, ge wijd aan Sdnt-Nieolaan, tevens de herinnering vasthoudend aan een bergdorpje, dat in die streek 400 jaar geleden bestond. De crypte is uitslui tend bestemd voor godsdienstoefenin gen. In de toekomst zullen daar ook protestantse of joodse voorgangers hun diensten houden. De zaal zelf staat open voor iedereen, mits er wat aan ontspanning wordt geboden de mens omhoog haalt. Dus geen professioneel boksen, geen catch, geen striptease Ik weet wel. zegt pastoor Jaap Reu tèn. dat ik niet helemaal snik ben. zo zijn er meer. die nog in de boodschap van Christus geloven. L. J. KUS IJK De brede ruimte in de grot de toren, geschikt voor toneel, concerten of zanguitvoeringen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15