moody blues revells steve miller sam {ones earth and fire edgar winter al kooper Een nieuwe langspeelplaat van The Moody Blues is altijd weer een belevenis, te meer daar de produktie van de Moodies. zoals zij in Engeland familiair genoemd worden, niet groot te noemen is. We willen daarmee niet zeggen dat de heren Edge, Lodge. Pinder, Hay ward en Thomas tot het luiere slag mensen behoren. De reden van die (zogenaam de) improduktiviteit is het maximum aan creativiteit dat The Moody Blues in haar nummers pleegt te stoppen. En daar gaat wel wat tijd in zit ten. ook al omdat het populai re vijftal niet rust voordat een nummer perfect, maar dan ook superperfect. op de plaat ia gezet. Hiermee is het ver schijnen van slechts een Moody Blucselpee per jaar wel verklaard, dachten wij Zoals te verwachten is „Ques tions of Balance", Moody Blues Vintage 1970, een bijzonder gaaf werkstuk geworden. Zo was het met „To our childrens childrens children", „In search of a lost chord", „Days of fu ture past" en noem het hele rijtje maar op, stuk voor stuk hoogtepunten in de geschiede nis van de pop. Al deze platen, en ook het allernieuwste werkstuk, hebben één ding ge meen: een opvallende eenheid in woord en klank. Dit on danks het feit. dat elk van de vijf leden zijn compositoire ZATERDAG 19 SEPTEMBER 191 bijdrage levert. Dit zou toch licht kunnen leiden tot one venwichtigheid, verstoring van een bepaalde sfeer, enfin, de voorbeelden van groepen die hieraan ten onder zijn gegaan zijn legio. The Moodies de monstreren echter al jaren een voorbeeldige homogeniteit en, dat moet wel, verdraag zaamheid. Uiteraard vindt men op ..Questions" het gelijknamige laatste singlesucces, gevolgd door verbluffend fraaie num mers als „And the tide rushes in", „Don't you feel small" (o, wat een goddelijk stuk mu ziek), ..Tortoise and the hare", „l ts up to you". ..Minstrels sing". ..Dawning is the day", ..Melancholy man" en „The balance". Gelukkig staan de teksten van de nummers afge drukt op een bijgevoegd vel zodat wij de strijd van The Moodv Blues voor een betere wereld op de voet, of op de regel, kunnen volgen. Het leit motiv in alle teksten is de verdraagzaamheid (popmensen die al zo'n tijd bij elkaar zijn kunnen daarover meepraten), de vrede, liefde voor de mede mens, hetgeen vooral tot ui ting komt in „Minstrels song" Dit nummer doet qua inhoud denken aan „All you need is ove" van The Beatles. De composities, en uiteraard de uitvoering daarvan, zijn van het overbekende Moody Bluesniveau. Nog steeds ont spruiten aan de breinen van The Moodies sterk door de klassieke muziek beïnvloedde melodiën. die uitmunten door originaliteit. Sterke tempowis selingen, gedragen close har mony. oriëntaalse invloeden, het zijn van die eigenschappen die je al jaren tegenkomt in de MB-muziek en die je toch iedere keer we Hetzelfde geldt klanking van de mellotron mag onderhand be schouwd worden als een nor maal instrument (talloze groe pen hebben dit apparaat aan hun instrumentarium toege voegd) en toch weet niemand beter en ook niet gevoeliger dit instrument te bespelen dan Mike Pinder. We blijven mateloze bewonde ring koesteren voor de „edel- pop" van The Moody Blues. Helaas moeten we nu weer een jaar wachten op de vol gende aflevering. (Thres hold). P DISCORUBRIEK T.t.-programma's als „Nieuwe Oogst" en „Rodeo" leveren altijd wel een paar aardige talenten op. Recente voorbeel den zijn Ellis de Liefde en het damesdrietal The Revells. Literaard heeft het platenwezen de dames weten te verleiden tot het tekenen van een contract. Voor de Revells betekent dat (voorlopig) een debuutsingle met twee songs van Jimmy „The superkid" Webb, te weten het overbekende „By the time I get to Phoenix" en „This is your life". Opvallend op deze door bassist Ruud Jacobs geproduceerde single is de doorleefde tekstvoordracht, en. niet te vergeten, het heel zuivere zingen (CBS 5153). door CHARLES BELS Tot de betere Amerikaanse groepen van dit ogenblik behoort zonder twijfel de Steve Miller Band. Die faam als kwalititeitsgroep vormt overigens geen garantie voor we reldvermaardheid. Het is helaas maar al te waar dat die kwalificatie dikwijls van toepassing is op supercommercië- le beunhazen. Nee, de Steve Miller Band heeft haar goede naam te danken aan de integere wijze van musiceren zonder concessies te doen aan de grove (gemiddelde) smaak. Een goed voorbeeld is in dit verband de nieuwste single van Steve Miller c-s,, „Going to the country" cn „Never kill another man". Duidelijk een kwaliteitsschijf in de hedentendage zo populaire country-rockstjjl. (Capitol), tol). EEN MEISJE GENAAMD De Britse Knokke- ploeg had dit jaar haar hoge notering voor een niet onbelangrijk deel te danken aan zangeres Samantha Jones. Zij wist de verwende festi valgangers uit hun champagneroes te halen en te verleiden tot voor Kookke ongekend en- Door nogal vreemde kronkels in het festival reglement ontging haar de persprijs, die nu ver overd werd door de overigens ook talentrij ke Belgische Marv Por- celijn. Persprijs of niet, de naam van Samantha stond na het traditio- neel-woelige feest van Gustave Nellens geno teerd in menige agenda. Werk dus te over voor de rossige Britse, die door haar vrienden Sam genoemd mag worden. Een langspeelplaat is het logische gevolg van deze recente Samantha Jonessuccessen. Op het onderhavige produkt, genaamd „A girl named Sam", leeft Samantha zich uit in twaalf songs. Uitleven is het juiste woord, want voor een technisch knap en ge voelig gezongen ballade Het is gebruikelijk dat een groep die een paar succesvoile singles heeft afge leverd al ras op de elpeeproduktie overgaat. Ditwjjls komt zo'n groep dan nog beter voor de dag, omdat men in de drie kwartier van een langspeler* veel meer inventiviteit kwiji kan dan in die hooguit drie minuten van een single .Even dikwijls blijkt overigens dat een formatie niet meer in huis heeft dan die twee a drie succesvolle singleminuten en dus niet rijp is voor het „grote werk". Dit laatste dient helaas gezegd te worden van de Haagse formatie Earth and Fire, die als een komeet aan de vaderlandse hithemel is verschenen met de nummers ..Ruby in the one" en .Wild and exciting". Ongetwijfeld zijn deze muziekjes niet gespeend van kwaliteit, men staat tenslotte niet voor niets op de hitparade, hetgeen echter nog geen garantie vormt voor het welslagen van een langspeler. Op Earth and Fire's Jebuutelpee vindt men uiteraard de twee hits en verder nog zeven nieuwe nummers van de hand van bandlid Koerts. In aanleg lang geen onaardige muziek, maar de uitvoering laat nogal te wensen over. We kun nen ons tenminste voorstellen dat er van ..What's your nrme" (echt een goede compositie) toch wel iets meer te maken zou zijn geweest dan de nu nogal bibberige Earth and Fire-ultvoering. Jammer eigenlijk, zo'n gemiste kans. Earth and Fire had beter nog even kunnen wachten met het maken van een elpem (Polydor Medium 2441 01 li. P. is men bij Sam aan het verkeerde adres. Hele maal geen bezwaar, ie dereen heeft tenslotte zijn of haar specialiteit. En bij Samantha is dat toevallig het zingen van wat je zou kunnen noe men „onstuimige mee zingers". Zij bedient zich daarbij van een wat geknepen stem, vol gens onze bescheiden mening een zorgvuldig ingestudeerde gimmick of anders een charmant gebruik van een niet volmaakte stem. Ach, wat doet het er eigen- Samantha Jones lijk toe, Samantha is typisch zo'n juf die makkelijk een zaal meekrijgt door haar on gebreideld enthousiasme en ook via het 33-toeren plaatwerk weet zij de nodige geestdrift los te slaan. En dat kan lang niet van iedereen ge zegd worden. Titels: „Do I still figure in your life" „I'll fall l lov< IN-BLEKE BROER VAN IN-BLEKE JOHNNY again", „Put a little love in my heart" enz. (Penny Farthing 501). r iemands wereTd Venoem'd worden. De platen die hij maakte in samenwerking i Bloomfield en Shuggie Otis (ook al zo n superjongetje) cn uiteraard Als solo platen vinden cn vonden gretig aftrek bjj de fijnproevers. Bq de grote i is Koopers naam minder bekend, hetgeen overigens niet bepalend kwaliteit. Ook Al Koopers nieuwste aioum «ditmaal maar liefst bestaande uit twee platen) zal niet zijn weg vinden naar „the men in the street waarmee wij echt nes denierei ends bedoelen. Het is nu eenmaal zo dat de muziek v<m Kooper niet afgestemd op het bitparade werk Nee. Al heeft duidelijk meer noten op zijn zang Od Ez-" doe* i<" de naam van de onderhavige dubbe.elpee, maakt hij he. de luisteraar bepaald niet mückelijk- In zo n veertien nummers vergast hu hen op blues country and western, jazz, klagelijk oriëntaals suarwerk, free jazzsolo enfin een ratjetoe van stijlen die niet onder een noemer zijn samen te brengen Voor'degenen die voor het eerst met Al kennismaken meet deze plaat exhibi tionistisch aandoen. Zo in de trant van: „Kijk eens. dat kan ik allemaal Voor hen die langer met hem te maken hebben is het juist een album om van smullen, omdat cie twee platen een volledig beeld geve. van de rasartiest Kooper. De componist de pianist, de zanger, de vibraionist. de gitarist, kortom een wonderkind wiens naam we nog lang zulkn legen komen in de muziek. Hoogtepunten (persoonlijk uiteraard): „Brand new aav ..Easy doe* i Ray Cbailes' „I got a woman" (heerlijke langzame bluest „I bought you the shoes" (perfecte C W-stij1), „Baby please don t go' ,bad sad sunshine etc. (CBS S 66252). Mocht de in-blanke blues- artiest Johnny Winter ooit zijn gitaar aan de wilgen hangen (hetgeen wij overigens niet gelo ven), dan is er nog al tijd zijn minstens zo be gaafde jongere broer Edgar om de naam Win ter een bekende klank te doen blijven behou den in de popwereld. Het zou zelfs wel eens 20 ver kunnen komen Edgar de primas wordt van de familie Winter. Deze conclusie trekken wij uit het debuutalbum de teisterde Edgar. die toont een bepaald geva rieerder artiest te zijn dan zijn bluesy broer. Overigen willen wij Johnny hier niet afma ken als zijnde een on dermaatse artiest, in zijn genre is hij een grootheid, maar het blijft een feit dat zijn muziek lijdt aan ccn ze kere eenzijdigheid. Daarvan kan Edgar niet beschuldigd worden. Met verbluffend gemak be weegt hij zich op ver scheidene terreinen. Jazz, rock, blues, het gaat hem allemaal ge makkelijk af, evenals het bespelen van vier verschillende instrumen ten. Trouwens, ook als zanger staat Edgar Win ter zijn mannetje. Zo geeft hij in het nummer ..Peace pipe" een staal tje scat-singtng weg Wat heeft mijn gezicht te maken met lange rokken? Het verband is u misschien niet duidelijk. Des te dui delijker is het voor de grote cosme- ticahuizen die de nieuwe roklengte aangrijpen om er een nieuwe make up bij te creëren. Helemaal ongelijk zullen ze niet hebben: de lange rok heeft een werkelijk nieuwe mode ingeluid, vraagt een andere houding, andere beweging, en waarom dan niet ook een nieuw gezicht! Jeanne Gatineau. Helena Rubinstein, Hub bard Ayer, dr. Payot, Max Factor, Guerlain. om er nu maar een paar te noemen, zeggen allemaal: het ge zicht mag geen harde lijnen meer hebben, maar het moet een droom in pasteltinten worden. Nu wijken him opvattingen in de tails natuurlijk wel eens af. De een is wars van valse wimpers, de ander plakt ze er nog aan. deze legt een rougevlek als een ronde flik op de wang, de ander vaagt het kleurtje zachtjes uit. maar op de voornaam ste punten heerst eensgezindheid. Het oog Met het oog op de mode-omwente ling gaat juist en vooral het oog anders de wereld inkijken. Hel wordt twee- tot drievoudig bescha duwd (wat zegt u van Rubinsteins licht- en donkerlila. met en zonder zilverige glinstering?). Het krijgt een dunnere en zachtere eye-liner (lijkt waarop menig jazzzan- ger jaloers zou kunnen zijn. In ..Entrance" (te vens de titel van de el pee) daarentegen geeft hij de lyriek weer het volle pond met gevoelige vocals. Als geheel is de ze plaat zeker een bij drage tot een betere popwereld (Epic BN 26503). P. NEDERLANDSE CONFECTIE KLOKSLAG BIJ DE TIJD Dp de regel dat geen profeet geëerd is in eigen land. moet een uitzonde ring gemaakt worden: Nederlandse confectiemodellen voor deze winter beantwoorden in zoveel opzichten aan de allerlaatste eisen van de haute couture dat aan de profetische blik van de ontwerpers en de moed van de fabrikanten lof en eer toe- Wat nu in de winkels is of komt, werd in het vroege voorjaar ontwor pen, aan inkopers'getoond en daarna in serie gemaakt. Alleen ontwerpeis en fabrikanten die de vinger op de pols van de mode houden, kunnen min of meer gissend vooruitzien welke richting die mode het komend seizoen zal inslaan. Tegelijkertijd moeten zij rekening houden met de aard van het kopend publiek en in veel gevallen met de export naar landen die al of niet modieuzer zijn dan wij. Een grot? steun hebben velen gehad aan „Wool Trends International" die, wat de dameskleding betreft, is ont staan door een nauwe samenwerking van het Parijse modecentrum van het Internationaal Wol Secretariaat, met vooraanstaande stoffenontwer- pers en stilisten. Elk model begint immers bij de stof, die door de stoffenontwerpen en fabrikant is gecreëerd met een zeker doel voor ogen, lang voor er een ontwerper modellen heeft gemaakt De stof is de aangever in het duo dat de mode brengt. Wool Trends International heeft in het voorjaar een wintercollectie 1970-1971 uit de nieuwste stoffen laten ontwerpen door knappe stilisten en deze ge toond aan de Nederlandse industrie: de originele patronen werden be schikbaar gesteld! Daardoor konden onze fabrikanten in hun eigen col lectie betaalbare modellen van inter nationaal niveau opnemen. Het ge volg is dat wij in de winkels model len met een extra-aanhanglabel vin den waarop „Wool Trend Internati onal" staat: heel wat mantels (het belangrijkste stuk van een winter- garderobe) in midilengte, naast maxi; ook nog kortere maar dan alleen in combinatie met de panta lon. Zij hebben een i edingotcmodel de trench-coatstijl of het zijn full coats, hetgeen wil zeggen dat zij een ruime rug maar een aangesloten voorkant hebben, ideaal om met een ceintuur te omgorden. Precies vol gens de wetten die pas nu door Parijs zijn uitgevaardigd, vinden we lailleurs met korte spencerjasjes; rokken met overslag, splitten en doorknoopsluiting, jurken in de nieuwe lengtes naar chemisiermodel met lange mouwen, sluike of ge plooide rokken; japonnen met rim- pelrok. Alweer geheel naar het laat ste voorschrift van Cardin: wollen jumpsuits. Van deze zeer belangrijke bemidde ling van het Internationaal Wol Se cretariaat maakten 25 Nederlandse confectionairs gebruik, tot profijt Broek in de laarzen bij mleiend mantel naast chemisier. 2 fschilli in wollen tweed, precies nzinnif het zijn moei. Van Dick H haus voor Twenty Seve van de gehele industrie en van vrouw. Want het voorbeeld van fectie op zulk een niveau alleen maar stimulerend op de g le confectie-industrie. Het maak! een zeker publiek met de voorzii ge, wat behoudende smaak, vlu en gemakkelijker vertrouwd me! nieuwe. En het geeft de inkop; j :ijn modehuis bevoorraadt, wat c II (verantwoorde) durf. Mooie make-up door dr. Pa) draagt de naam „Estampej

Leidse Courant | 1970 | | pagina 12