SAMENWERKING BIJ ZEEVISSERIJ NODIG Besluit Maudling bekritiseerd Nieuwe kerkgroepen toekomstbelofte een Theologen oproep tot bevrijding verdrukten Moordbrigade maakt twee slachtoffers Dutschke moet uit Engeland vinnig MOTOR LUCHT MAAKT NIET VUIL Conflict tussen kok en damesblad EVA miJDAG 18 SEPTEMBER 1970' LEIDSE COURANT PAGINA T (Van een onzer verslaggevers) URECHT Een groot aantal problemen in de zee- komen aldus dr. R. v. d. Vlist te Alphen aan den Rijn, isserij kunnen opgelost worden door de zogenaamde die vandaag in Utrecht promoveerde tot dr. in de sociale lootvisserij. Niet individuele schepen en reders, maar wetenschappen op het proefschrift verschillen in en aantal vlooteenheden kunnen tot grotere prestaties groepsprestaties in de Nederlandse zeevisserij." Congres gesloten BRUSSEL (ANP) Het wereldcon- theologen in Brussel waaraan erd deelgenomen door ruim 200 theo- gen uit west en oost, heeft op zijn otbiJeenkomst alle christenen in de ereld opgeroepen zich in te zetten de bevrijding van alle verdrukten, iet name de slachtoffers van ras- indlscriminatle. de in economisch op- cht misdeelden van geïndustrialiseerde nden, slachtoffers van totalitaire re- ringen. Christenen, aldus een van.de ogenomen resoluties, zijn in feite >oit neutraal in politiek of ecouomisch nicht. Christelijke vrijheid houdt nu dan ooit kritiek in op de maat- ibappij en de Kerk zelf. Het congres verklaarde zich solidair et allen, die werken aan de bevrij- i de mens, speciaal met hen, die dreigd, verbannen of gemarteld zijn worden, zoals Joaquin Pinto de An- ade, die al tien jaar lang in Angola ordt vervolgd, de zeven Braziliaanse >minicanen, de gebroeders Berrigan in Ver. Staten, die zich metterdaad Tzet hebben tegen de oorlog ln Viet- vele andere gelovigen of onge- dgen, wier namen niet gepubliceerd worden, zonder hun lot te ver- Het congres pleitte voorts voor «en trziening van de pauskeuze en de van bisschoppen en andere gees- lijken. De gewone gelovigen moeten deelnemen pan de verkiezing sn de kerkelijke ambtsdragers. Ook rak het zich uit tegen discriminatie vrouw in de Kerk. Grondig oet worden nagezien welke ambtsta- zij in de Kerk kan vervullen. :et een tekort van slechts enkele urnen voor de vereiste meerderheid m twee derde, werd een ontwerp- w/itie verworpen, waarin geprotes- rd wordt tegen onderdrukking van gelovigen door de kerkelijke autori ten. Priesters, zo luidde dit ontwerp, •den verdacht gemaakt vanwege hun Utlek engagement en christelijke leperingen omdat zij pogen te komen neer oprechte beleving van hun loof. In sommige gevallen wordt het theologische onderzoek belem- ?rd. Bisschoppen wordt het zwijgen Echtparen, die gescheiden n, worden tot „randgelovigen" ver aard. Vele tot de staat van leek terug- brachte priesters, kunnen maar moei- werk vinden. Alle seksuele proble- itlek wordt genegeerd en afgeremd, het bijzonder de vrije keuze aan het iesterlijke celibaat. Dit alles, aldus ontwerp, gebeurt In de Kerk van iristus, die verondersteld wordt een lodschap van vrijheid en hoop te ver- Kidlgen. Volgens dr. Van der Vlist gebruiken de Nederlandse vissers de beschikbare infor matie over visgronden en de aanwezig heid van vis op bepaalde diepten onvol doende. Zelfs sahippers van een en dezelfde rederij beconcurreren elkaar om individueel per schip een zo hoog moge lijke vangst binnen te brengen- Nauwkeurige wrakposities, omschrij vingen van visgronden, resultaten van trekken, worden vaak in detail genoteerd en niet doorgegeven aan anderen. Schip pers maken uitzonderlijk lange arbeids dagen, enerzijds omdat andere beman ningsleden niet oompetent genoeg zijn om de voortdurende stroom Informatie goed te kunnen beoordelen, anderzijds omdat welhaast elk schip afzonderlijk de infor matie moet verzamelen, waarvan de eigen vangst afhankelijk is- De oplossing die dr. Van der Vlist voor RIO DE JANEIRO (KNP-AP) De Braziliaanse moordbrigade heeft weer twee mensen gedood. Hun verminkte lichamen met de afdrukken van het touw nog om hun nek werden gevonden naast enkele verlaten wegen in de bui tenwijken van de stad. Pamfletten van de moordbrigade lagen naast hen. De moordbrigade van Brazilië wordt verantwoordelijk geacht voor de dood van meer dan 1.200 misdadigers in de laatste twaalf jaar. De leden ervan zouden bestaan uit niet-diensldoende politiemannen die „onmiddellijk recht spreken" tijdens hun nachtelijke waak- tochten. De centrale commissie van de Brazi liaanse bisschoppenconferentie heeft be sloten twee sub-commissies aan te wij zen met als opdracht om ten behoeve van het episcopaat een onderzoek in te stellen naar de moordbrigade en naar de marteling van twee priesters. Waar nemers in Rio de Janeiro besluiten hieruit, dat de Braziliaanse bisschoppen niet voornemens zijn zich kritiekloos neer te leggen bij de politiek van de militaire regering van Brazilië Scherpschutters op Orly PARIJS (AP) Op het internationa le vliegveld Orly bij Parijs is een aan tal scherpschutters van de Franse poli tie gestationeerd die in Amerika een speciale opleiding hebben gevolgd. Zij kimmen zonodig dienst doen als bewakers tijdens de vlucht De Air France heeft een speciale veiligheidsaf deling gesticht die samenwerkt met de regering voor het treffen van maatre gelen tegen vliegtuigkaap. De Westduitse minister van Vervoer, Leber, heeft in het parlement meege deeld dat de voorgenomen veiligheids maatregelen ten aanzien van het lucht verkeer het laten meevliegen ven be wapende wakers uitsluiten. LONDEN (A.P.). Engeland eeft nu zijn „zaak Dutschke". De -jarige radicale Westduitse stud entenleider, die indertijd door in jonge huisschilder te Berlijn uor het hoofd werd geschoten dader pleegde naderhand in de wangenis zelfmoord mocht ch in het najaar van 1968 in ngeland vestigen voor zijn her- el. Nu wil hij er, zoals gemeld, niet meer eg. Hij wil gaan studeren in Cam- idge. De Britse regering heeft aange- mdigd dat er een eind aan het verblijf gekomen en dat Dutschke tegen het nd van deze maand naar zijn vader- nd, „of elders", moet terugkeren. De linkse politicus Michael Foot heeft «en verzoek ingediend om Dutschke laten blijven. Een professor te ambridge, A. I. Pippard, steunt dat ■rzoek. Dutschke wenst in Cambridge studie te gaan ondernemen van drie De professor is thans, samen met ocaten, bezig na te gaan hoe men ider het bevel van de minister van innenlandse Zaken, Reginald Maudling. kan. Deze wenst dat Dutschke het nd verlaat, dus na een verblijf van i?eveer twee jaar, omdat men hem dertijd had toegestaan „op medische ■onden" en dat het niet in het „alge- *en belang" zou zijn de Duitser „op en andere basis", dus als student, gast- rijheid te blijven verlenen. Dutschke heeft een deel van de pers zijn hand. De Times, onafhankelijk, °emt het besluit van de minister „min, mide en moreel fout" en de Guardian, 'aks-liberaal, vindt dat „als de heer laudling over de zaak goed heeft nage- iacht, hetgeen vermoedelijk niet het eval is, hij dit maar eens zou moeten aan doen". Prof. Joan Robinson, waar Dutschke Cambridge onder zou gaan studeren, beschouwt de hele zaak als „een ernstige aanval op de academische vrijheid". De conservatieve Daily Telegraph heeft het opgenomen voor de minister geschreven dat „Dutschke geen gast vrijheid moest kunnen verwachten van maatschappij die hij omver wenst te werpen". Toen Dut9chke indertijd iu Engeland werd toegelaten gebeurde dit nadat hij beloofd had zich in dat land niet niet de politiek bezig te zullen houden. De Duitse Beate Klarsfeld, Journaliste l links oud-kandidaat voor het West duits e parlement, heeft een brief ge schreven aan de Britse minister-presi dent, Edward Heath, en deze gevraagd ten bate van Dutschke te willen bemid delen. In deze brief, waarvan afschriften zijn gezonden naar bondskanselier Brandt en oud-premier Wilson, staat onder meer: „Dutschke is de enige hedendaagse Westduitse man in de poli tiek die met zijn bloed heeft betaald voor zijn gevecht tegen dezelfde krach ten die, dertig jaar geleden, de Britse democratie bedreigden". dit probleem geeft, is de zgn. vlootvissei ij. Hij verstaat hieronder dat bijvoorbeeld tien schepen, samen een vloot vormend, gezamenlijk uitvaart, de informatie uit wisselt, en gezamenlijk na het vangen van de optimale vangst weer terugkomt. Daardoor zou het mogelijk zijn dat de lange werktijden aan boord tot het ver leden gaan behoren, ondanks het feit dat de visserij een continuebedrijf moet zijn- Gezien de grootte van de rederijen zou er enige samenwerking tussen rederijen moeten bestaan. Een dergelijke samen werking aan de wal zou aan samenwer king op zee vooraf moeten gaan. Dat deze vlootvisserij aanmerkelijk effectiever is, is bewezen uit een onder zoek, dat uitgegaan is van het Neder landse Instituut voor preventieve genees kunde, TNO, in samenwerking met de directie der visserijen van het ministerie van Landbouw en Visserij, de afdeling technisch visserijonderzoek van deze directie, het visserijschap, het rijks instituut voor visserijonderzoek, de stichting van de Nederlandse Zeevisserij, de redersvereniging van de Nederlandse zeevisserij, de redersvereniging te Kat wijk en Scheveningen en de visserijschool in Katwijk. ROME (Rtr) Een van de zes waar devolle renaissanceschilderijen, die vo rige maand uit een kerk in Zuid-Italië werden gestolen is door de dieven door midden gezaagd, opdat ze het gemakke lijker konden meenemen. De schilderij en zijn alle zwaar beschadigd terugge vonden. De dieven hadden ze voor 20.000 gulden verkocht, hoewel ze zeker een waarde hebben van een half mil- Pele, Braziliës beroemdste voetballer, ondertekende tien sets van 25 postzegels, waarop zijn duizendste doelpunt werd vereeuwigd. Op de foto ernaast is het resultaat van zijn actie zichtbaar. (ADVERTENTIE) THEOLOGENCONGRES ZONDER BOODSCHAP De Amerikaanse ingenieur Wallace L. Minto heeft een motor ontworpen, die geen luchtvervuiling veroorzaakt. Zijn uitvinding heeft zoveel .jucces, dat Datsun reeds een order van enige miljoenen heeft geplaatst. De motorwerking is gebaseerd op het principe van de stoommachine. Alleen ln plaats van stoom wordt hogedrukgas gebruikt, dat tn een condenserende eenheid afkoelt. Op de ene foto Wallace L. Minto met de eondeneator, op de andere foto bekijkt hij ten Datsun met de nieuwe motor. Nieuwe eisen van tupamaros in Uruguay MONTEVIDEO (AFP) De Urugu. yaanse Tupamaros hebben nieuwe eist bekendgemaakt voor de vrijlating van I hun twee gijzelaars, de Amerikaanse landbouwdeskundige Claude Fly en de j Mexicaanse diplomaat Dias Gomide, die veertig dagen geleden werden ontvoerd, j Voor de vrijlating van een van hen „die een slechte gezondheid heeft" eisen zij onder meer de publikatie van een ideo logisch manifest in de Uruguyaanse pers. Hoel het communiqué van de. Tupa maros geen naam noemt menen de dagbladen in Montevideo dat gedoeld wordt op de 65-jaxige Amerikaan Fly. Te hoog gegrepen. Dat is de algemene indruk die men van het theologencongres te Brussel, dat gisteren gesloten is, overhoudt. De opzet, te komen tot een duidelijke positiebepaling van de toekomst van de Kerk door intensief overleg tussen theologen van verschillende richtingen en verschillende we relddelen, is niet geheel gelukt. Daarvoor was een tijdsbestek van vier dagen te kort, ontbrak het de organisatie aan doelmatigheid, en was ook de situatie van de theo logie te moeilijk. De uitkomst is een aantal vrij zwakke stellingen, die wel een grote mate van een stemmigheid hebben gekregen, maar het markante missen, dat een nieuw elan kan geven, en die dan ook met niet veel enthou siasme door de toehoorders zijn begroet. Degenen die ongeduldig staan te po pelen dat er iets gaat gebeuren, zullen niet bevredigd zijn. Degenen die radi- kale voorstellen duchten, hoeven zich i niet geschokt te voelen. Bovendien zijn de stellingen geformuleerd in een taal die in het kerkelijk leven geëngageerde leken moeilijk verstaan. Geen klare boodschap dus van de mensen, die on der woorden zoeken te brengen wat de Geest zegt tot de Kerken. Geen opzien barend gebeuren was dit met grote verwachtingen tegeinoetziende congres en zeker niet met het belangrijkste gebeuren tn de na-conciliaire tijd, zoals prof. Schillebeeekx op voorzichtige wij ze In een interview met De Tijd als verwachting had uitgesproken. Voor een belangrijk deel is de orga- nisatie daar schuldig aan. Er zijn ver- schillende uitstekende inleidingen ge- j houden door Hans Küng over de bete- I ken ia van Jezus Christus, door J. M. Metz over het politieke engagement van de Kerk, door de Leuvense godsdeinst- psycholoog A. Vote over een reële beoor deling van de rol van het christendom in de wereld, ook ten aanzien van de vele Boekende mensen, en door Yves Congar over de mogelijkheden van uit eenlopende vormen van Kerkzijn bin nen de ene Kerk. Er zijn veel rijke gedachten voorgedragen, maar de dis cussie kenmerkte zich door een merk waardige onmacht echt nieuwe per spectieven te openen. In die zin was het een gewoon congres, waar men naar inleidingen luistert van gerenommeerde vaklieden en in de wandelgangen inte ressante contacten heeft De bedoeling van dit congres was echter met een boodschap te komen van de „theologen", die temidden van de veelheid van uit eenlopende meningen eensgezind dui delijke balcens «ouden uitzetten voor de gang van zaken in de kerk, en duidelij ke uitsprakeh doen over de zin van het geloof in de huidige wereld. Daar is het niet van gekomen. De eerste twee dagen van het congres gingen practjseh verloren door procedu re-kwesties. Onmiddelijk deed zich een verzet tegen de gehele opzet gevoelen. Waarom met een boodschap komen? Vooruitstrevende theologen vroegen •I zich af, wat voor nut het had over de door de organisatoren voorgestelde stel- lingen te praten. Zij wilden de gelegen- j heid aangrijpen om enkele dagen, zoals j zij het uitdrukten, creatief theologie te I bedrijven, zonder al direkt naar een bepaald resultaat te streven, eenvoudig I omdat er nog zoveel te doen valt. Meer behoudende theologen vreesden dat de organisatoren kerkpolitiek op het oog hadden, en dat achter het gehele con gres de bedoeling stak door middel van een boodschap enige druk uit te oefe nen op de kerkelijke autoriteiten. Meermalen viel het woord „manipula tie". De voor algemene discussie be schikbare tijd ging met dit soort vragen heen. Men kwam er niet aan toe de door Küng en Rahner aangeboden ge dachten over een zinvol spreken over de christelijke boodschap te verwerken en te verdiepen. Het resultaat was de I simpele bevestiging dat de persoon van i Jezus Christus in het christendom cen traal staat, en dat men over hem niet kan spreken zonder zijn relatie tot God en zijn heilszending tot de mensen te noemen. Dit is zeker niet onbelangrijk in een tijd, waarin God dood verklaard en de christelijke boodschap herleid wordt tot een humanistische ethiek. Maar de formulering is vrij negatief, Boodschap van vrijheid De derde dag was men over de moei lijkheden van rond de opzet heen, en gaf men door een stemming krediet aan de organisatoren met 144 voor, 47 te gen, 5 blanco. Dat had onmiddelijk zijn weerslag op de discussies en weer aan vaardde de door Metz voorgedragen stelling, dat de Kerk altijd, of zij wil of niet, een politieke rol speelt, ook waar ze zich neutraal meent op te stellen, omdat zwijgen medeplichtigheid bete kent aan onderdrukkende maatschappe lijke structuren. Daarom moet de Kerk nagaan, hoe zij in het sociale gebeuren verwikkeld ls, en zonder tegenhouding partij kiezen voor de armen en onder drukten. Haar boodschap van vrijheid moet een boodschap van vrijheid zijn voor de hele mens ln al de dimensies van zijn bestaan. Zij moet zich daar om ln de strijd werpen voor deze boodschap overal waar onrecht aan de dag treedt, ten aanzien van individuen, groepen of volken. Maar het congres aanvaardde niet een niet door de leiding maar van onderaf voorgelegde gedetailleerde stel ling. die protesteerde tegen alle toe standen in de Kerk zelf, die mensen in hun vrijheid belemmeren. Op welk ni veau het politieke handelen van de Kerk moet gebeuren, of dat de univer sele Kerk, de nationale Kerk of de gemeenschap aan de basis betreft, wordt in de slotverklaring niet gezegd. Daarover werden wel belangrijke op merkingen gemaakt onder meer door de Nederlandse exegeet Van Ierse], die de nadruk legde op wat een concrete groep gelovigen kan doen. Het leven van de Kerk vindt men allereerst aan de basis. Daar kan de Kerk ook gemakkelijker en met meer fantasie handelen, zonder het gevaar te lopen een politieke macht te worden naast andere politieke mach ten. Wal ln de aangenomen stellingen ge zegd wordt over de structuur van de Kerk in de (oekomst, ls vooral van belang door de plaats die toegekend wordt aan de concrete gemeenschappen van gelovigen ala de levende kern van de Kerk. Men doelt daarmee niet zozeer op de parochies als wel op de Informele en spontane, meestal vrij kleine groepe ringen van christenen die zich overal in de Kerk vormen en zeer aktief zijn. Zij houden een belofte in voor de toekomst, omdat mensen daar in een werkelijke gemeenschap zijn opgenomen en door gezamelijke bezinning inspiratie tot het werkelijk christendom vinden in het woord en de persoon van Jezus. Het beeld van de Kerk wat daarbij tevoorschijn komt is dat van een groot netwerk van aktieve en geëngageerde groepen christenen, die zich verbonden weten door een gemeenschappelijke in spiratie. Zij zijn het die in de concrete historische en culturele situatie waarin zij leven, het meest aangepast zijn. Dergelijke geloofsgemeenschappen zijn de plaats waar de theologie van de toekomst zal ontstaan, in direkt contact met het leven in de maatschappij. Het. zal de taak zijn van het gezag van de Kerk het leven van deze groepen te stimuleren en hen binnen de gróte ge- loofsg-emeensclvappsp le doen functione ren. Dit is echter al meer dan in de slotverklaring uitdrukkelijk gezegd wordt. Daar wordt alleen het perspec tief aangegeven zonder dat bijvoorbeeld wordt gesproken over de vraag, hoe ook mensen die zich slechts gedeeltelijk met de Kerk identificeren, toch hun plaats kunnen vinden. Iets waarover in ver schillende inleidingen gesproken is. Ondanks een gevoel van teleurstel ling over het bereikte resultaat kunnen deze inleidingen de deelnemers aan dit congres inspireren tot verdere studie al* een bijdrage tot de herbeleving van het geloof, die zich in sommige landen juist door het opkomen van de bovenge noemde levende kernen al aftekent SPORTTOTO DEN HAAG. De cijfert van tote no. 5 zijn: aantal deelnemers: 738.839; bruto-inleg 1.463.075,10; prijzenbedrag 658.383.79. Beschikbaar voor le prüs 230.434,33; 44 meldingen: ieder 5237.-. Voor 2e prijs 164.595.95; 675 meldin gen; ieder 243.-. Voor 3e prüs ƒ230.434,33; 5246 mel dingen; ieder 43.-. Voor extra-prijs: ƒ32.919,18; 1153 mel dingen; ieder 28,-. INTERVIEW VERDRAAID (Van een onzer verslaggevers) NOORDWI.1K. De Noordwijkse kok en eigenaar van een snackbar- kolder", is zijn reactie thans. Het in terview laat vervolgens de heer Hou wer vertellen, dat bij grote diners (54). is bijzonder kwaad op het dames weekblad „Eva", dat de volgende week een verhaal over hem als „de wijn gelei worden gebruikt en dat het hoofdgerecht gebraden osserug of lamsrug ls. gelegenheidskok van Soestdijk" wil publiceren. „Er staan alleen maar verdraaide feiten in en dat neem ik De heer Houwer, die slechts twee keer voor de koningin en haar familie heeft mogen koken, heeft v/el meermalen niet zegt hij. De advocaat van de heer Houwer, mr. A. van Zalingen, zal volgende week dinsdag in een kort geding aan de president van de Haagse rechtbank vragen de verkoop van het bewuste Eva-nummer te „De vorige maand kreeg ik een jonge verslaggeefster van een Jaar of 18 van „Eva" bij me. Ze wilde een interview met me in mijn hoedanig heid als eigenaar van Leen's eethuis. volgens zijn zeggen gewerkt ln an dere koninklijke paleizen zoals die te Amsterdam en Den Haag. „Op Soest dijk zullen ze me nu wel niet meer willen hebben, als ze daar dit ver draaide gedoe onder ogen krijgen". Feit ls dat de heer Houwer al geruime tijd geen uitnodiging meer heeft ge had om zijn culinaire bekwaamheden aan het hof te vertonen. Eva's hoofd redacteur de heer Bouke Poelstra kreeg de indruk dat de heer Houwer een koekje van eigen deeg te slikken Ik heb in dat gesprek ook een en an der verteld over Soestdijk waar ik (wee keer voor de koninklijke familie diners heb mogen verzorgen. Enige tijd geleden heb ik de hoofd redactie van „Eva" getelegrafeerd om de kopij van het interview opgestuurd :e krijgen- Ik kreeg die thuis en toen ik het gelezen had heb ik meteen ge zegd: dat wil ik er niet in hebben daar wil ik niets mee te maken heb- in het „Eva"-artikel staat o.m. te krijgt. „Die kopij van het interview bevat gewoon een authentieke reflectie van de heer Houwers opmerkingen", ver telde hij ons vanmorgen- „Er is nooit een afspraak gemaakt dat het verhaal eerst door hem zou moeten worden ge lezen en goedgekeurd. Wij hebben hem de kopij opgestuurd uit een soort burgermansbeleefdheid om het te corrigeren op eventuele onjuisthe den, die door iedere verslaggever op zijn tijd weieens worden gemaakt. dijk een specöale kamer ter beschik king had om er te slapen. „Gewoon dinsdag de uitspraak van de Haagse rechtbankpresident tegemoet".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7