ROL VAN OUTSIDER GROOT VOORDEEL" J- Ruime zege na slotoffensief voor Nederland Trainer Dumitrescu van UT Arad: MIL. ELFTAL: SPRINGPLANK BERT KUIPER WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 55 DUMITRESCU (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Trainer Nicolae Dumitrescu een sluwe vos in het bedenken van wedstrijdtactieken zag wel wat in de uitgangspositie van outsider voor Uzinele Textile Arad, de Roemeense kampioensploeg. Wat heel ongebruikelijk is in de sportwereld, een tegenstander ophemelen in de ogen van de speler vlak voor een belangrijke gebeurtenis, deed de ervaren, bijna altijd glimlachende Oosteuropeaan. Tot vervelens toe draaide Dumitrescu gisteren in hotel „Atlanta" enerverende flimfragmenten van het duel tussen Feijenoord en Estudiantes. Niet met de bedoeling om zijn spelers nog eens op de zwakke punten van de tegenstander van vanavond te wijzen, maar juist om het tegenovergestelde te bereiken. Door de kracht van wereldkampioen Feijenoord aan te geven, probeerde Du mitrescu zijn ploeg extra te prikkelen. Wanneer de elf van Arad vanavond de Kuip binnen stappen, wil hij er abso luut zeker van zijn dat zij alles, maar dan ook werkelijk alles zullen doen om een sensatie in de eerste ronde van de Europa Cup te verwezenlijken. Tegen Nederlanders praat de diplo matieke Dumitrescu niet zo graag over de wereldbeker van Feijenoord. Meer dan algemeenheden in de zin van: „Die Cup eiste grote opofferingen van de spelers" en „in voetballen is alles moge lijk" laat hij nauwelijks los. Maar ach ter de schermen van Arad weet men wel beter. Nicolae Dumitrescu, die al 13 jaar het elftal van Arad leidt en voor dien in diezelfde club een zeer verdien stelijke rol op de linksbuitenplaats ver vulde, beschouwt deze wedstrijd tegen Feijenoord als de grootste uitdaging van zijn leven. En als zodanig heeft hij zich ook uitgelaten tegenover de spe lers, die hem liefkozend „Coco" noemen. Die geladen stemming overheerst bij het Arad. Josiv Lereter, ingenieur op de textielfabriek, waar de voetbalclub zijn naam aan ontleent, ontkent dat echter. De enige van het Roemeense gezelschap, die zich in de Duitse taal verstaanbaar kan maken, eigent zich het aureool van onbezorgdheid toe, wanneer hij lachend en zeker lijkend van zichzlef opmerkt: „Die gespanne- heid valt heus wel mee bij ons. Wij hebben echt niet zo veel angst voor Feijenoord. De ploeg mag wereldkampi oen zijn, maar ga zelf maar na wat dat voor ons voor consequenties heeft. Wat heeft het Arad in deze wedstrijd nog te verliezen? Niets toch. Dat wordt ons oordeel". Ernst verbloemen De ernst, waaarmee Arad naar de wedstrijd van vanavond toeleeft, tracht men dus via de beperkte communicatie kanalen te verbloemen. Dat is precies wat trainer Dumitrescu voor ogen had, toen hij in Nederland aankwam. Hij weet dat niets zo verraderlijk is dan een tegenstander verrassen, en zeker een al zich bij voorbaat favoriet voe lende tegenstander. Dat masker van vrolijkheid en opgewektheid is voor hem een wapen in de koude oorlogvoe ring, waarvan men tot nu toe nog niet veel merkte, omdat Arad pas maandag doodvermoeid arriveerde. Maar hoe ernstig de Roemenen zich prepareren op de ontmoeting tegen Feij enoord, bleek gisteravond toen heit al ruimschoots donker was. Trainer Dumi trescu barsste bijna van woéde toen zijn spelers zich zijns inziens teveel over een onelegante geste van het sta- dionbestuur opwonden. In tegenstelling tot wat was afgesproken, werd gistera vond voor de Araddelegatie eerst niet het kunstlicht van het stadion aange stoken. De directie vreesde dat de gas ten na de kennismaking met het licht zouden blijven trainen op het hoofdveld, wat door de onophoudelijk neerdalende regen niet verantwoord werd gevonden omdat de mat te drassig was geworden. Er zou wellicht onnodige schade aan worden toegebracht. Een compromis bracht tenslotte uitkomst. De spelers mochten na hun normale dagelijkse trainingsarbeid op het bijveld, doorlo pen naar het hoofdterrein, waar de meesten met tevredenheid constateer den. dat in Rotterdam met licht spelen een vrij ongebruikelijke gebeurtenis voor de weinig verwende Roemenen geen zaak is om een nacht van wakker te liggen. Eerder die dag hadden de spelers van Arad zich nauwelijks buiten het hotel Atlanta in het centrum van Rotterdam laten zien. Zij waren 's middags de „Kuip" gaan bewonderen en hadden daarna geen neus meer buiten de deur gestoken. Groot verschil met de levens blije, vaak door Rotterdam zwermende m verre reizen gewende professio nals van Estudiantes, die een week eerder in het vrij omvangrijke gasten boek van FeijenOord voorkwamen. Hamburg SY in tweede ronde TRNAVA Spartak Trnava, dat twee jaar geleden door Ajax in de strüd om de Europa Cup I werd uitgeschakeld, heeft gisteren in Trnava voor de eerste ronde van Runners-TJp-Cup met 2—0 gewonnen van Olympique Marseille. De ruststand was 10. De doelpunten wer den gemaakt door Dobias (31) en Masrna (48). SARPSBORG Voor 10.000 toeschou wers verloor het Noorse Sarpsborg op eigen terrein met 10 van Leeds United. Het enige doelpunt werd in de 77e minuut gemaakt door Peter Larimer. Verdere uitslagen: HAMBURG HSV won op eigen veld met 71 van La Gantoise (Belg.). Bij de rust stonden de Duitsers reeds voor met 30. De eerste wedstrijd had HSV al met 10 gewonnen. Gert Ddrfel maakte vier doelpunten. Er waren 5000 toeschou wers. KEULEN 1. FC Köln versloeg het Franse Sedan met 51. Bij de rust leid de de Keulse ploeg met 2—0. De ont moeting werd bijgewoond door 9000 toe schouwers. LAUSANNE Lausanne Sport (Zwi.) v erloor in eigen omgeving met 20 vaar Vitoria Setubal (Port.). Beide doelpun ten vielen na de hervatting. LIVERPOOL Eng.)Ferencvarce (Hong.) 1—0; Dundee (Schot.)—Grasshop pers (Zwi.) 32; Coleraine (Ierl.)Kil marnock (Schot.) 11. Opstellingen Feijenoord en UT Arad ROTTERDAM. Gewoonte getrouw heeft Ernst Happel de opstelling van zijn team niet prijsgegeven. Zijn collega Nico lae Dumitrescu van UT Arad maakte er geen geheim van. Hij brengt de volgende formatie in het veld: doel: Gornea; achter: Birau, Lereter, Bro- sovski, Petescu; midden: Pojone, Axente, Kali nin; voor: Dembrovski, Domide en Dumitrescu. De vermoedelijke opstelling van Feijenoord is: doel: Treijtel; achter: Romeijn, Israel, Lase- roms, Van Duivenbode; midden: Hasil, Jansen; voor: Wery, Kindvall, Van Ha- negem, Moulijn. Veranderd in een verschrikkelijke modderman" verricht UT Araddoelman Gornea op 't door regen soppige trainings veld bi) het stadion Feyenoord enige acrobatische toeren Europese damesbasketbaltitel Goedkeurend bezichtigden de Roemeense voetballers het veld van het stadion Feijenoord. Erop trainen mochten de spelers van UT Arad echter niet omdat de stadiondirectie bang was dat er dan teveel schade zou worden toegebracht aan de grasmat, die even na deze opname overspoeld zou worden door een forse regenbui. De heer rechtsvooraan schijnt alvast een schietgebedje te maken voor het naderende duel. (Van sportredactie) DEN HAAG. Elke speler uit het lagere voetbal hoopt in zijn hart eens ontdekt te worden als ster en een sprong te zullen maken naar de top van de vaderlandse voetbalwereld. Voor Bert Kuiper uit Den Haag is deze door velen gekoesterde droom werkelijkheid geworden. Uit het grote leger van zeshonderd duizend anonieme voetballers maakte hij het haast onmogelijk waar en stapte voor het eerst de grote voet balstadions in Nederland binnen. Kortelings ontdekt door oefenmeester Jan Zwartkruis paste hij zich voor beeldig aan in het militaire elftal, waar in hoofdzaak jonge eredivisie spelers hun opwachting maken. DUNO zal buiten een grote groep kenners uit. Den Haag, de voetbalfans Jn den lande niets anders zeggen dan misschien dat het een klankverwant schap met een Germaanse godheid heeft. En toch is datzelfde DUNO het voetbaldomicilie van een internatio nal. Weliswaar vertegenwoordigt de Hagenaar (nog) niet ons land in de kwaliteit van Oranjespeler, want zo ver is hij nog niet, maar Bert Kuiper voetbalt wel in het militaire elftal. Evenals Roel Wiersma, die vijftien jaar geleden rustig in zijn club Donar uit Haarlem bleef spelen, handhaaft Bert Kuiper zich momenteel in DUNO. De naam DUNO, vierde klas amateurvereniging in het zaterdag- voetbal, krijgt door zijn „internatio nal" plotsklaps grote bekendheid. Oekie Hoekema en v. d. Ley (van Go Ahead), Dries Visser (van Sparta). Aad Mellaard (van NAC) en Karei Bonsink (van DWS), zij zijn z'n grote voetbalvrienden en dat kan echt niet elke amateurvoetballer zeggen. De dag der dwazen de elfde van de elfde is voor Bertje Kuiper een geluksdag geworden. Op die datum in 1969 verwisselde hij het burger kostuum voor het militaire pak. Bert Kuiper was van die dag af cavalerist geworden. DUNO was er zeker niet gelukkig BERT KUIPER mee, want het toekomstbeeld was dat Bert Kuiper naar Duitsland zou gaan. Waar anders moet de cavalerie oefenen? Het kwam allemaal uit en 2 maart vertrok de beste voetballer van DUNO en daardoor miste de club voornamelijk de kampioenskansen. In de Duitse legerplaats Seedorf bleven zijn voetbalkwaliteiten niet onopgemerkt en voor begeleider luitenant-kolonel Heijloo en oefen- meester Zwartkruis was Kuiper een potentiële kandidaat voor het Neder lands militaire elftal. Na enkele oefenwedstrijden tegen W.H.C. (eerste klas zaterdagamateurs) uit Wezep, M.V.V. en Sparta, stond een defini tieve keuze van Kuiper niets meer in de weg. Vooral in Maastricht bracht het spel van de kleine Hage naar vele handen op elkaar. ..Bertje" (blijft hij nog steeds ondanks zijn 20 jaar) Kuiper blijft zelf vrij stoïcijns onder zijn verkiezing in het Nederlands militair elftal. „Ik vind het leuk er bij te zijn, want ik kan nog een hoop van die jongens leren". In de interland tegen Duitsland in Harlingen stond Bert Kuiper opge steld als wisselspeler. Trainer Zwart kruis had dit gedaan, omdat dè Hage naar zich niet geheel fit voelde. „In de tweede helft kon ik invallen op de backplaats en daarop heb ik ge heel geen ervaring. Bovendien was ik met die lichte blessure bang dat het mis zou gaan, daarom heb ik toen helemaal niet gespeeld". Voor zijn vereniging heeft het alle maal prettige consequenties, want de vaste keus van Kuiper in het mili taire elftal heeft op het ministerie van Defensie een adreswijziging tot gevolg gehad. Kuiper mocht naar Den Haag, om in de rest van zijn diensttijd over voetballen te denken, te praten en te trainen. Vanaf maan dag staat zijn krib in de Alexander- „Ik heb nu veel tijd. In elk geval 's middags, want dan moet ik trainen. Neen, niet in Zeist, daar oefenen we wel, maar dat is een enkele maal vóór een wedstrijd. Voor de rest trainen we zelf. Bovendien kan ik nu elke week voor DUNO uitkomen, want ik zou graag kampioen willen worden. Ik ben blij dat ik in Den Haag zit, omdat ik wat meer aan mijn conditie moet schaven en daar zorgt onze trainer Cees IJspelder ex-Holland Sport voor". Ondanks het feit dat de wens van de actieve secretaris van DUNO, Piet Kraaijeveld, om Kuiper in Den Haag te hebben, eindelijk in vervulling is gegaan, staat zijn gezicht tamelijk somber. „We weten wel dat Bert straks naar een betaalde vereniging zal gaan. Hij heeft er de kwaliteiten voor. Wij krijgen drieduizend gulden maar wij verliezen een goede voet baller. We zullen Bert beslist geen strobreed in de weg leggen, want als hij de kans heeft hogerop te komen, moet hij die kunnen grijpen". En dan ziet DUNO zijn zoveelste coryfee vertrekken. Vóór hem waren dat al Joop Walhain (naar HBS), Bob Stam (naar VUC), David Westhoven (naar ADO) en Joep Brandes (naar VUC en later Feijenoord). „Veronderstel dat je al die knapen zelf kunt behouden", verzucht Piet Kraayeveld, „waar was je als ploeg dan nu geweest. Dan had je mis schien ook eerste klas kunnen voet- Bert Kuiper zelf staat nogal gereser veerd tegenover zijn kansen. En relativeert: „Ik denk nog helemaal niet aan een contract, want voet ballen is nog steeds mijn hobby. Trouwens het zal er helemaal van afhangen wat er gaat gebeuren. Als DUNO kampioen wordt wil ik blij ven, of er moet natuurlijk een bijzon der aantrekkelijk contract komen, dan zal ik wel zwichten". Bij DUNO is het allemaal geen vraagteken meer en hoeft men niet in het koffiedik te kijken wat de toekomst brengen zal: „Wij zijn hem kwijt". Volleybalploeg in eindronde SOFIA Het Nederlandse heren volleybalteam heeft zich in Sofia ge plaatst voor de eindronden van hei wereldkampioenschap, dat zondag in de Bulgaarse hoofdstand begint. Nederland won de wedstrijd uit het kwalificatie toernooi tegen Albanië met 32. De setstanden waren: 1614. 156, 9—15, 10—15,15—13. Het was de zwaarste wedstrijd die de Nederlandse heren tot nu toe in Bulga rije gespeeld hebben. Na winst ii eerste twee sets werd het gelijk. In de laatste set werkte Nederland een 30- achterstand weg, kwam gelijk en liep uit tot 129. Daarna kwamen de Alba nezen terug tot 1212. Het werd 1213, waarna Nederland toch nog won. De wedstrijd vergde tweeëneen half uur. Omdat Nederland nu drie wedstrijden heeft gewonnen is het ker van een plaats in het eindtoer- nooi. De uitslagen van de andere wedstrij den van het kwalificatietoernooi zijn: Finland—Griekenland 30; West- DuitslandTurkije 30. In de kwalificatieronden voor wex-eldkampioenschap volleybal dames hebben Italië en Roemenië hun eerste wedstrijd gewonnen. Italië sloeg België met 3—0 (15—12, 15—10, 157) en Roemenië won van Cuba met 3—0 (15—4, 15—3, 15—9). Het vijfde land in deze kwalificategroep is West- Düitsland. Bitossi bleef leider GERONA De Spanjaard Manuel Mesa heeft gisteren de zesde etappe de ronde van Catalonië gewonnen. Mesa legde de 186 kra van Alp naar Gerona af in 4.56.49. Tweede werd de Italiaan Franco Bitossi in 5.00.30. Bitossi behield zijn eerste plaats in bet algemeen klasse- Jan van Katwijk was zesde in dezelfde tijd als Bitossi. De Nederlanders Van der Vleuten, Pijnen en Van Katwijk staan in het algemeen klassement respectieve lijk 39ste, 43ste en 55ste. De Koning vierde THIERS De Fransman Duchemin heeft gisteren de etappewedstrijd Parijs VierzonThiers voor amateurs gewon nen voor zijn landgenoot Palka. Matthys de Koning (Ned.) eindigde als vierde. De vijfde en laatste etappe, een rit over 211 km van Chateau Chinon naar Thiers leverde een overwinning op voor de Fransman Hezard. Hij reed de afstand 1 in 5 uur 42 minuten en 50 seconden. Italiaanse team met 75-49 verslagen ROTTERDAM. Het Neder landse damesbasketbalteam heeft gisteren in Rotterdam tijdens de Europese kampioenschappen ge wonnen van Italië. In de tweede helft van de wedstrijd kreeg Ne derland de kans zich uit te leven. Eindelijk konden Ria de Roos, Wil van Drooge, Jettie Witte en Carla de Liefde laten zien dat zij waar lijk wel weten wat het basketbal spel voor mogelijkheden biedt. Met spel van constant hoog niveau, afgewisseld met soms briljante combinaties tussen Jettie Witte en Wil van Drooge, tilden de Neder landse meisjes een ruststand van 3425 omhoog naar een totaal score van 7549. Even heeft het er naar uitgezien dat Nederland zich zelfs tegen Italië, bij Luigia Torriser haar 100e wedstrijd speelde, niet waar zou kunnen maken, want de eerste 20 minuten schitterde de Oranjeploeg weer eens door afwezig heid van goede schutters. Zelfs bij de mooiste kansen, die zich voordeden enerzijds door goed eigen spel en an derzijds door nonchalant verdedigen de Italiaanse meisjes konden de de vaderlandse competitie toch met scherp schietende Ria de Roos en Wil Drooge de goede richting maar niet vinden. Luigia Agostinelli en Rosetta Bozzolo daarentegen toonden zich van afstand verrassend zeker en be paalden aldus een zeer dragelijke rust stand. Twee seconden na het signaal aanvang van de tweede speelperi ode brak Jettie Witte uit en scoorde op fraaie wijze. Ineens was het alsof er vonk in de Nederlandse ploeg sloeg. Carla de Liefde, Wil van Drooge en Els de Groot, weer ouderwets dribbelend, voorzagen de nu plotseling weer schot- zekere pivot Jettie Witte van gave pas- Dat was teveel voor de Italiaanse afweer en langzaam maar zeker groei de de voorsprong van Nederland tot dan tien punten. De laatste drie minuten gingen in bij 5633 en in een slotexplosie bereikten de speelsters van coach Jan Burgert voor het eerst in dit toernooi een totaalscore van in de Mooie kans „Als wij de laatste wedstrijd zo spe len als nu in de eerste helft, dan maken wij een mooie kans op de zilve ren medaille", gnuifde gistermiddag Joe Jauney, coach van de Franse ploeg, nadat zijn meisjes gewonnen hadden Hongarije (5449) en daarmede de tweede plaats in poule A. De Frangaises ontmoeten nu vrijdag in de halve finale de nummer een van Leeuwarden Bulgarije en wordt ook deze hinder nis genomen dan zijn zij zeker tenminste de zeer eervolle tweede plaats in de eindrangschikking. Voor Joe Jaunay zal dit lang niet zo'n verrassing betekenen als voo meeste (Nederlandse) insiders in Rotter dam, die afgaande op de twee dit jaar tussen Frankrijk en Nederland gespeel de interlands (Nederland won en ver loor met telkens acht punten verschil), de Franse meisjes van gelijke kracht achtten als b.v. Italië. Wat zij echter vergaten was, dat het Franse team in augustus bij een sterk bezet toernooi in Messina tweede werd achter Rusland, maar voor Joego-Slavië. Toen reeds werden de resultaten zichtbaar van Het Nederlandse damesbasketbal team versloeg gistervand Italië. Hier een moment onder de Italiaanse v training die van gelijke hardheid is ate die van professionele voetballers. Van daar ook de kritiek die Jaunay in eigen land ondervindt van mensen, die menen dat meisjes met fluwelen handschoenen dienen te wordien aangepakt. Maar Jaunay doet het anders en zo ook tegen Hongarijë. Moest er b.v. worden gewis seld en stond een meisje niet snel genoeg op naar zijn zin dan pakte hij haar in haar „lurven" en smeet haar als het ware in de strijd. Onverbiddelij ke gehoorzaamheid eiste hij en die verkrijgt hij ook. V reugdétranen De Joegoslavische kolonie stond na afloop van de laatste wedstrijd in poule B tegen Tsjecho-Slowakije langdurig in de Nylan-hal uit te huilen terwijl van eer goed bezette tribunes een ovatie over hun hoofden daalde. Ditmaal wa« het vreugdetranen van de Joegosla vische dames, die opnieuw in de nor male speeltijd geen beslissing hadden kunnen forceren, maar in de verlenging zegevierden. Er kwam geen nieuwe fout van de coach, wiens falen er de oorzaak van was geweest dat de ploeg maandag in de over de eerste plaats in de poule beslissende match tegen Bulgarije de kans op het zilver ln dit kampioenschap verspeelden. Nu werd het ritme van de slanke ster Marie Veger en haar ploeg- maatjes niet verstoord en dank zij een afstandsschot van de pas ln de verlen ging voor het eerst in het veld gekomen Irena Gal werd de tweede plaats ln de groep veilig gesteld. Het was een presit ge-overwinning van Joego-Slavië, dat nu vrijdag in de halve finales tegen het overheersende Rusland moet aantreden. De eer, tot de beste vier in dit sterk bezette toernooi te behoren, was voor de Joegoslavische dames een hard gevecht waard. Winnaar van de poule werd Bulgarij- e, dat vrij ongeïnteresseerd tegen Roe menië in het veld kwam omdat die eerste plaats al vast stond. De Bulgaar se dames behaalden evenwel een ruime overwinning: 7252. Laatste in deze groep werd België, voornamelijk door het falen van pivot Hilde Vermeire, die met vijftien schoten en twee strafworpen niet eenmaal de bal door de basket kreeg. „Het zal wel een record zijn" zei de Belgische coach madame Vanderveken teleurgesteld. Vrijdag worden in Rotterdam de hal ve finales gespeeld. Om de eerste tot en met de vierde plaats speelt Rusland tegen Joego-Slavië en Bulgarije tegen Frankrijk. De winnaars ontmoeten el kaar zaterdag in de finale, de verliezers spelen om de derde en vierde plaats. De indeling is verder: vijfde tot en met achtse plaats: NederlandTsjecho- Slowakije; RoemeniëPolen. Negende tot en met twaalfde plaata Hongarije—België; Oostenrijk—Italië. De topscorers in de ontmoeting Ne derlands—Italië waren: Nederland: v. d. Heijden 4-4, De Groot 4-5, Witte 5-14, v. Drooge 4-6, De Liefde 7-8, Hoek 2-2, Pastor 2-0, De Roos 6-2. Italië: Agostinelli 9-6, Alderlghi 4-0, Bocchi 2-0, Bozzolo 4-8, Corsini 0-1, UITSLAGEN Groep B: Bulgarije—Roemenië 72—S2 (2832), Oostenrijk—België 60—52 (39—26); J oego-SlavóëTsjecho-Slöwe- kije (73—71 (30—33). Groep A: FrankrijkHongarije 5449 (33—24), Rusland—Pollen 96—53 (47—80); NederlandItalië 75—49 (3425). Eindstand groep At Rusland Frankrijk Polen Nederland Hongarije 5 5 0 10 448—203 5 4 1 9 295—301 5 3 2 8 303—813 5 2 3 7 277—333 5 1 4 6 268—307 5 0 5 5 231—365 Italië Eindstand groep B: Bulgarije 5 5 0 H) 896—319 Joego-Slavië 5 4 1 9 443325 Tsj.-Slowakije 5 3 2 8 394316 Roemenië 5 2 3 7 374—347 Oostenrijk 5 1 4 6 251370 België 5 0 5 5 287—463

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7